AyCWiCtóCSOll^C^ I MARIANNE Mendès-France heeft nog het vertrouwen van 't parlement Parijse verdragen in de Franse Kamer Moskou dreigt nu ook het Engels- Russisch verdrag op te zeggen De sprinkhanen dreigen naar Europa te springen Botsing van Nederlands met Italiaans Autobus in ravijn m A DINSDAG 21 DECEMBER 1954 fl 1 - fLa 46ste JAARGANG No. 13379 Directeur: G M v. HAMERSVELD. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Weifelt Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. BUREAUX: PAPENGRACH1 32 5.1 Telefooni^Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.50 p. w., f 2.15 p mnd„ f 6.40 p. kwart. Franco p. p. f 6.80 Advertenties: 15 ct. p. mjn. Telefoontjes f 1.50 De kerstkribbe voor de Romeinse kindertjes Perspectief voor de Parijse accoorden Scherpe schermutseling met Bidault De Franse premier Mendès-France heeft gisteravond ervaren, dat de Franse Nationale Vergadering nog steeds vertrouwen in hem stelt. Nadat vorige week de begroting van Indo-China was afgestemd, had Mendès- France aan de goedkeuring van de gehele begroting voor de overzeese gebieden de vertrouwenskwestie verbonden. Gisteravond sprak de Nationale Vergadering met 310 tegen 172 stemmen haar vertrouwen in Mendès-France uit. Door deze uitslag kan men weer wat meer vertrouwen hebben in de behandeling van de Parijse accoorden inzake de Westduitse herbewape ning. Het debat hierover is gisteravond begonnen, nadat de uitslag van de stemming bekend was. RODE-SPIONNE Een gerechtshof van de Amerikaan se Hoge Commissie te Berlijn heeft de 24-jarige Oostduitse Irmgard Schmidt tot een gevangenisstraf van vijf jaren veroordeeld. Zij werd er van beschuldigd inlich tingen voor de Russen te hebben in gewonnen en doorgegeven. Ook zou zij getracht hebben de Russen bijzon derheden mee te delen over persoon lijke gegevens, diensttijden en oplei ding van de „American Military Intel ligence Department", een afdeling, die zich bezig houdt met inlichtingen over de sterkte en de opstelling van de Russische troepen. Zij zou bovendien in November jl. getracht hebben gegevens te krijgen over de geheime dienst van het Ame rikaanse leger. Zij werd op 1 December gearres teerd. Foto: Ons beeld toont een recent portret van Irmgard Schmidt. TALRIJKE INTERRUPTIES. De premier had gisteren onder talrijke en heftige interrupties van de zijde der oppositie, zijn beleid met betrekking tot Indo-China verdedigd. Hij herinnerde aan de toestand in Indo-China in het voorjaar: „Wij werden met een ware catastrophe bedreigd na acht jaren van fouten, gemaakt door vorige regeringen." Een scherpe woordenwisseling ont stond met oudminister Bidault (MR P) over de stand der onderhandelin gen te Genève toen Mendès-France aan het bewind kwam. De premier zeide, dat Bidault op 9 Juni te Ge nève de Vietminh reeds verkiezingen had aangeboden. Bidault protesteerde en schreeuw de: „Nietwaar!" Mendès-France: „De heer Bidault zegt neen. Liever dan u een ere- jury voor te stellen omdat u weigert de. Hier werd hij overstemd door pro- testkreten van de zijde der M.R.P. De premier zinspeelde op Bidaults recente weigering een „erejury" uit spraak te laten doen over beschul digingen, die hij tegenover een mili tair tribunaal zou hebben uitgespro ken tegen Mitterand, minister van Binnenlandse Zaken in het kabinet- Mendès-France. Toen het lawaai was verminderd wilde Bidault het woord, maar het werd hem geweigerd. Vervolgens begon de premier over de gebeurtenissen in Indo-China in de vijf maanden sedert het bestand. Hij deelde mee, dat de Ver. Staten van plan zijn in 1955 400 millioen dollar te besteden voor hulp aan In do-China. Grote groep weifelaars Nu het kabinet Mendès-France de strijd over zijn Indochinese politiek heeft overleefd, kan het ratificatie debat over de accoorden van Parijs zich, zij het met een vertraging van ruim een halve dag, volgens plan verder voltrekken. Het is gisteren avond begonnen en zal vier dagen d'uren; er zal door 42 sprekers aan worden deelgenomen. Volgens voorlopige schattingen zijn er onder de leden van de Franse Ka mer iets meer voor- dan tegenstan ders van de accoorden van Parijs. Maar daarnaast is er ook een grote groep weifelaars, wier houding bij de eindstemming de doorslag zou kun nen geven. Sommigen van hen zullen zich waarschijnlijk onthouden. Anderen zullen misschien tegen het einde van het debat beslissen of zij vóór of te gen zullen stemmen. Tot deze groep weifelaars behoort in de eerste plaats een aantal van hen, die zich de ech- men het op geen enkele wijze denk baar dat Engeland de ratficatie-pro- cedure zal vertragen of stopzetten. Zowel hét Lagerhuis als het Hoger huis heeft de overeenkomsten al ge ratificeerd. Die ratificaties moeten nu nog formeel worden bekrachtigd door de regering, waarschijnlijk begin volgend jaar. te „Europeanen" noemen, omdat zü volstrekt en uitsluitend in Europese integratie volgens het systeem van de E.V.G. geloven en het ontbreken van supro-nationale controle in de West-Europese Unie een gevaar ach ten, en in de tweede plaats zij die deze Unie in principe wel willen aanvaarden, maar alleen als met de uitvoering van de Parijse accoorden wordt gewacht tot na een nieuwe conferentie van de Grote Vier. Wei felaars van de laatste categorie vindt men zowel onder de socialisten als onder de sociaal-republikeinen en de radicalen, maar de socialistische par tij-discipline eist voorstemmen. Het debat in de Franse Nationale Vergadering over de overeenkomst ran Parijs is gisteren begonnen met het voorlezen van het rapport der commissie voor buitenlandse aange legenheden, waarin bekrachtiging wordt aanbevolen. De rapporteur van de commissie voor aangelegenheden betreffende het Saargebied zeide onder meer, dat Frankrijk de Saarlanders niet moet teleurstellen, door bekrachtiging te weigeren. De rapporteur van de commissie voor de landsverdediging stelde ver daging der besprekingen voor. (Deze commissie is tegen bekrachtiging). Tenslotte sprak de rapporteur der economische commissie zich voor be krachtiging der Parijse overeenkom sten uit. DRIE WEKEN ZOEK. Een Zuidkoreaanse veerboot die al drie weken zoek was, ergens in de Koreaanse wateren, is gisteren ge vonden. De boot dreef in de buurt van het eiland Oelnoeng rond, met de dertig passagiers die er sinds 1 De cember op zitten. Alles was wel aan boord. Ieder jaar wordt de grootste en meest bekende Kerstkribbe van Italië opge steld in een kapel van de oude kerk van de „Ara Coeli" in Rome. De vele, prachtig uitgesneden levensgrote figuren worden uit hun kisten gehaald en opnieuw geschilderd, gekleed en versierd, voordat zij om de kribbe ge plaatst worden om een luisterrijke voorstelling te geven van de geboorte van het Christuskind. Volgens de overlevering is het beeld van het Kindeke Jezus gesneden uit hout, afkomstig van de Olijvenbcrg in Palestina. De andere houten beelden dateren uit de achttiende eeuw en vereisen ieder jaar een zeer behoedzame behandeling. Traditiegetrouw zullen ook dit jaar weer Romeinse kinderen langs de kribbe lopen en daar gedichtjes opzeggen ter ere van het Kind, dat ook voor hen het Licht in de Duisternis bracht. Foto: Een broeder inspecteert een groep beelden, voorstellende de herders. Voorloper reeds bij Tanger De sprinkhanenplaag in Marokko duurt onverminderd voort. Ondanks het feit, dat vele ploegen van des kundigen trachten door middel van chemicaliën de schadelijke dieren, wanneer zij des nachts zich op de struiken en bomen neerzetten, te ver nietigen, blijken er nog steeds grote wolken te bestaan. Zo is er thans aldus meldt het Alg. Dagblad weer een gesigna leerd in het Zuiden van Marokko tussen Magador en Safi. Zijn lengte bedraagt ongeveer 700 kilometer, dat is dus zoiets als de afstand van Am sterdam naar Berlijn. De warme Nota aan Londen De Sovjet-Unie heeft Engeland gis teren een nota gestuurd, waarin wordt gezegd dat ratificatie van de overeenkomsten van Parijs door En geland de opzegging door Rusland van het Engels-Russische verdrag van 1942 tot gevolg zal hebben. De nota was van geiijke aard als I atit lift 1 djkTodg?"wekdtan°Rus1LendfthMft De spoorwagen, die gisteren Neerlands vervoercentra blokkeerde gekregen. Zij werd in Moskou door de Russische waarnemend minister van buitenlandse zaken Andrei Gro- myko overhandigd aan sir William Hayter, de Britse ambassadeur. Volgens de nota had de Britse re gering niet alleen de Parijse over eenkomsten getekend en was zij er in geslaagd die in het parlement ge ratificeerd te krijgen, maar ook oefende zij sterke pressie op de an dere Europese betrokkenen om hen tot een spoedige ratificatie te bewe gen. Onder deze omstandigheden, aldus de nota, verliest het Engels-Russische verdrag haar betekenis. In Britse regeringskringen acht Het Nederlandse motorschip „Prins Willem van Oranje" van de Oranje- lijn, dat Rotterdam als thuishaven heeft, is bij het vertrek uit Hamburg op de Elbe in botsing gekomen met het Italiaanse stoomschip „Olympia" uit Napels. Beide schepen zijn ernstig bescha digd. De scheepswand van de „Prins Willem van OróAje" is, boven de wa terlijn, gedeeltelijk opengereten. De „Olympia" liep zware schade aan de voorsteven op. De „Prins Willem van Oranje" zou over de ankerketting van de voor an ker liggende „Olympia" zijn gevaren en zodoende de botsing hebben ver oorzaakt. Maandagochtend is een electrisch treinstel op het Oos telijk eiland tussen het Centraal- en Muiderpoortstation te Amsterdam ontspoord, tengevolge waarvan een deel van de stroom door de bovenleiding uitviel en er mveel sporen werden versperd, dat de treinen uit het Oosten van het land het Centraal Station niet meer konden bereiken, en evenmin de treinen, die 's ochtends uit het C.S. naar Oostelijke richting zouden ver trekken, het station konden verlaten. Foto: Het ontspo orde treinstel dwars over een aantal sporen; men is reeds bezig de ravage te herstellen. luchtstromingen brengen de sprink hanen naar Marrakesj en andere sleden meer naar het Noorden van het land. De schade welke tot nu toe aan de Marokkaanse economie is ver oorzaakt, wordt op enige mil Harden francs geschat, dus op enige tiental len millioenen guldens. Vooral de Marokkaanse landbouw staat voor een ramp. Bovendien is er de onzekerheid over het al of niet terugkeren van de sprinkhanen zwer men, die maken dat de meeste land bouwers by de pakken neerzitten en niets doen om hun landerijen weer op orde te brengen. Op alle mogelijke manieren tracht men de insecten te bestrijden. Men heeft vliegtuigen gezonden, er zijn speciale ploegen die dag en nacht zoeken naar nieuwe bestrijdingsmid delen, doch tot nu toe is het allemaal vrijwel tevergeefs. Er zijn nog steeds meer sprinkhanen die aan de vernie tiging ontkomen dan die worden ge dood. De Engelse deskundigen, die ook naar Marokko zijn gegaan, zijn be vreesd dat de plaag zal overslaan naar Europa. Volgens hun onderzoe kingen zijn de eerste sprinkhanen reeds in de buurt van Tanger aan gekomen en het schijnt, dat zulke voorlopers in den regel door grote zwermen worden gevolgd. In Zuid- Spanje heeft de Spaanse regering dan ook reeds maatregelen genomen om zodra de sprinkhanen zich daar ver tonen, met de bestrijding een begin te kunnen maken. Niet ver van de stad Mexico is een autobus in een ravijn gestort. Veer tig mensen zijn daarbij om het leven gekomen en tien gewond. De bus zat vol arbeiders die op weg waren naar de plaats waar een stuwdam wordt gebouwd. De chauf feur was dronken. De tien gewonden zijn er zo ernstig aan toe dat men vreest dat ook zij zullen sterven. Tot opvolger van de onlangs overleden overste van het missiehuis der Nederlandse Lazaristen, E. Sar- neel, is door de generaal-overste te Parijs benoemd pater J. E. Donders, die reeds waarnemend overste van het te Helden Panningen gelegen mis siehuis was. Kerstgroet van de Heilige Vader ,De Osservatore Romano" van Maandagavond publiceert bericht te hebben ontvangen, dat op 24 Decem- bere, Vigilie van Kerstmis, Paus Pius Xn zijn vaderlijke gelukwensen tot de Christenen van de gehele wereld zal richten via de radio. De „Osser vatore Romano" meldt verder te heb ben vernomen dat de H. Vader ten gevolge van zijn tegenwoordige ge zondheidstoestand niet in staat is dan zijn traditionele radioboodschap tot de kardinalen ter gelegenheid van het Hoogfeest van Kerstmis uit te spreken. Gistermiddag heeft de H. Vader wederom een autotochtje gemaakt door de Vaticaanse tuinen. Geduren de tien minuten heeft hij echter de auto verlaterr om een korte wande ling te maken. Zijn meest geliefkoos de plek is dan de hoge Westkant van de tuin, waar hij een prachtig uit zicht heeft over de Romeinse vlakte. Wat betreft de radioboodschap, die de H. Vader ieder jaar daags voor Kerstmis pleegt uit te spreken, meldt de Romeinse correspondent van het K.N.P., dat de Paus deze rede nog niet gereed heeft wegens de ziekte, die hem reeds geruime tijd verhin dert zijn werkzaamheden naar eigen wil voort te zetten. Wanneer de H. Vader deze rede gereed heeft, zal de inhoud er van te zijner tijd' wereld kundig worden gemaakt. Op eerste Kerstdag zal de H. Va der des middag om 12 uur indien mo gelijk aan het venster van zijn par ticuliere vertrek verschijnen om de pelgrims, die dan in Rome zijn, te zegenen. Zal Indonesië geweld gebruiken? Op het te Bandoeng gehouden con gres van de Partai Nasional Indone sia, de grootste regeringspartij van Iiidonesië, heeft de voorzitter van die organisatie, Sidïk, aangekondigd dat Indonesië zo nodig geweld tegen Ne derland zal gebruiken om Nieuw- Guinea in bezit te krijgen. Tijdens een aan het congres voor afgaande receptie deed president Soekarno een beroep op zijn landge noten een groot nationaal congres te vormen, waarin alle partijen en groe peringen vertegenwoordigd zouden moeten zijn en welk congres zou moe ten strijden om Nieuw-Guinea bij Indonesië te voegen. „Als wij slechts verklaren dat onze aanspraak op Nieuw-Guinea rechtmatig is, zal het gebied nimmer bij Indonesië worden gevoegd", aldus Soekarno. „Wij moe ten een eigen macht op de been brengen en ons niet afhankelijk ma ken van de Verenigde Naties. Wij moeten op eigen kracht bouwen". BOTSING SCHEPEN wordt weer (Geldig van Dinsdagavond tot 1 Woensdagavond. Opgemaakt te i 10 uur). NOORDWESTER STORM. 1 Wisselende bewolking met en-I kele buien. Krachtige tot harde 2 en tijdelijk tot storm toenemen- 2 de Noorwwestelijke wind. Ietsi kouder overdag. 2 22 Dec.: zon op 8.46 en onder 16.31; maan op 6.20 en onder 14.12 Uur. Het weer in Europa weer temp HELSINKI geheel bew. 0C. STOCKHOLM onbewolkt 1 OSLO onbewolkt 1 KOPENHAGEN onbewolkt 3 LONDEN onbewolkt 3 AMSTERDAM regenbui 5 BRUSSEL onbewolkt 4 PARIJS zwaar bew. 5 EORDEAUX geheel bew. 3 GRENOBLE geheel bew. 1 NICE - onbewolkt 5 WARSCHAU zwaar bew. 4 BERLIJN geheel bew. 4 FRANKFORT nevel 4 MüNCHEN regen 3 ZURICH geheel bew. 0 GENEVE nevel 1 LOCARNO onbewolkt —3 WENEN zwaar bew. 5 ROME licht bew. 1 Korreltje Het heeft geen zin uw moeilijkhe den te etaleren. Er is geen markt voor.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 1