R IJ NS TREEK DUINSTREEK Gemeenteraad Nieuwveen Pastoor Koüwenhoven geïnstalleerd als herder van de Meerburg-parochie Gemeenteraad Zevenhoven Maria-tentoonstelling in Noordwijkerhout geopend ZATEHDAG18 DECEMBER 1954 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 3 ALPHEN AAN DEN RIJN „De Blauwband". Klasse 1 Dof fers 600 km.: 1. G. van Klaveren; 2. Jac. Hogenes; 3. Bauwer-Kruiswijk; 4. H. van Vegten; 5. Blauw. Klasse 2 Duivinnen 600 km.: 1. Gebrs. de Wit; 2. Bauwer-Kruiswijk; 3. H. van Vegten; 4. Blauw; 5. Bau wer-Kruiswijk. Klasse 3 Doffers 500 km.: 1. H. van Vegten; 2. Jac. Hogenes; 3. van Kla veren; 4. M. Schellingerhout 5. Bau wer-Kruiswijk. Klasse 4 Duivinnen 500 km.: 1. Bauwer-Kruiswijk; 2. G. Hulscher 3. J. A. Mens; 4. S. Blauw; 5. M. Schel lingerhout. Klasse 5 Doffers 500 km.: 1. Gebrs. de Wit; 2. H. van Vegten; 3. G. Hul- scher; 4. P. H. Goedhart; 5. J. Hoge nes. Klasse 6 Duivinnen 300 km.: 1. Gebrs. de Wit; 2. H. van Vegten; 3. C. van Afwegen; 4. H. W. Marttens. Klasse 7 onbevloeen doffers: 1. H. 5. Mens; 2. D. van Eijk; 3. Gebrs. de Wit .4 G. Hulsoher; 5. G. van Klave ren. Klasse 8 onbevlogen duivinnen: 1. G. van Klaveren; 2. Joh. van Ofwe- gén; 3. S. Blauw; 4. Gebrs. de Wit. Mooiste doffer tentoonstelling van H. van Vegten en mooiste duivin van Gebrs. de Wit. Geboren: Helma Marina d. v. Jesse C. v. Sisseren en Marina Pont. Alida Johanna d. v. Gijsbertus Th. Hoogenboom en Alida M. Houdijk. Leentje d. v. Dirk Bertram en Cor nelia J. Rietveld. Janette Gepke Henrika d. v. Johannes Wiggers en Ibeltje Bieze. Cornelia Dirkje d. v. Arie Quartel en Sophia S. C. Ver kerk. Carolus Adrnaus Johannes z. v. Andries Boone en Anna M. G. v. d. Sandt. Pieter z. v. Fhilippus van Eg- dom en Ida van der Bijl. Jan z. v. Cornells A. J. van Veen en Jansje v. Leeuwen. Stijntje d. v. Hendrikus Hulscher en Leentje de Jong. Overleden: Trijntje van Dam 83 j., echtg. van M. van der Zwaard. Igna tius M. Frénay 72 j. Gerardus P. Wortman 75 j. Ondertrouwd: Jacob Th. van Wely 25 j. en Tonia M. Marsé 20 j. Andreas J. van der Weijden 29 j. en Wilhel- mina M. Straathof 24 j. Gehuwd: Cornelis A. van Gemeren 25 j. en Trijntje Pels 20 j. Leendert van der Velden 24 jaar en Jansje Versteeg 20 j. Johannes Gelderblom 33 ja.r en Johanna de Graaf 25 jaar. Maarten Bijl 23 j. en Cornelia M. de Vries 20 j. Gerrit Kranenburg 28 j. en Wilhelmina de Rijk 25 j. Richard Kerkhoven 23 j. en Arida Vonk 23 j. Willem M, de Vos ,21 j. en Johanna M; Mulder 21 j. Johannes Turken burg 36 j. en Alida C. Roodenburg 32 j. ALKEMADE Gemeenteraad. De leden der gemeenteraad zijn ter openbare ver gadering opgeroepen tegen Maandag 20 Deo. te 8 uur n.m. De agenda vermeldt o.a. de vol gende voorstellen: De Stichting voor voor- en nazorg van geestes zieken vraagt een bijdrage van 5 ct p. inwoner. Een vijftal verzoeken van schoolbesturen om medewerking ex art. 72 der L.O. wet. Voorstelling van een verordening. houdende richtlijnen bij het verlenen van een tegemoetkoming in de vervoerkosten van scholieren. Benoeming leden bur gerlijke armbesturen. Onderhandse gunning tot de bouw van 10 wonin gen te Rijpwetering. Reorganisatie van de dienst van publieke werken. Wijziging salarisverordening. Vast stelling van studiekostenregeling. Idem interimregeling ziektekosten gemeentepersoneel 1954. Verhuring van land en huizen. Wijziging begro ting dienst 1954 en 1955. D0DEGRAVEN Schaken. Het tweede tiental van de Bodegr. Schaakclub speelde tegen het eerste team van Roelofarends- veen voor de competitie van de 3e klasse van de Leidse Schaakbond. De gedetailleerde uitslag is als volgt: H. v. OsTh. Olyerhoek 10; Th. de VriesH. Bakker 01; M. Schee- G. Rijn 10; P. YdoJ. Olyerhoek Y>Vi\ J. HommelJ. v. d. Meer 0—1; B. Batelaan—A Pelt 1—0; D. BoefG. Olyerhoek 10; H. v. Dam- L. koppelaar y.!/j; G. KellerP. Seip 10; J. BoefW. Oomen 10. Totaal uitslag 73. Dammen. ..O.G.B." hield in café „Vink" een ledenvergadering. Tot voorzitter werd gekozen de heer L. Goor. De heer v. d. Born werd be noemd tot wedstrijdleider. Hierdoor neemt hij de plaats in van de heer N. Anker, die deze functie reeds meer dan vijftien jaar heeft bekleed en waarvoor hy een w oord van waar dering ontving. De traditionele gong wedstrijden zullen ook nu weer plaats vinden en wel op Maandag 10 Januari a.s. Voorts werd besloten om te trachten de jaarlijkse damwed- strijden met teams van fabrieken en bedrijven weer te organiseren. Geboren: Peter Anton z. van J. Schotsmanv. d. Berg. Ondertrouwd: Jan Boele en Cor nelia Chr. van Beek. Getrouwd: Karei Lode wijk Vree ken en Jacoba Verdouw. BOSKOOP SERENADE IN DE MIST. Het gouden echtpaar Ravenhorst Droog had er niet op gerekend, dat het op zijn feestavond nog de gebrui kelijke muzikale serenade zou krij gen. De mist hing zo zwaar boven Boskoop, dat de feestvierenden van mening waren, dat er „wel niets van zod komen". Doch de mannen van Concordia, die voor deze keer de tra ditie, dat één der plaatselijke ver enigingen bij dergelijke festiviteiten een serenade brengt, hadden hoog te houden, bleken ondanks de dikke mist toch de weg naar de feestzaal wel te kunnen vinden Het was dan ook een volkomen verassing toen Concordia arriveerde Dat dit op hoge prijs werd gesteld, bleek uit de waar derende woorden welke tot de leden van Concordia worden gesproken. GEVONDEN VOORWERPEN. Oorbel, voeringzijde, muntbiljet, bruin linker kinderschoentje, bruine glacé handschoen, auto-buitenband, portemonnaie met filmsterren, grijs lederen portemonnaie met inhoud, zilveren schakelarmbandje, ploeg- mes, rood gebreid shawl, paar motor wanten, kinderportemonnaie, lederen tas met inhoud, groene alpino, di verse wanten Geboren: Cornelis Hubertus z. v. Th. J. Zevenhoven en M. A. Luy- brechts. Ondertrouwd: Cornelis Anthonius van Lent 24 j. en Mélanie Nanny Ma ria van Can 27 j. Gerrit Zwanenburg en Johanna Wilhelmina Biesheuvel. Getrouwd: Gijsbertus Kooy en Ger- ritje van den Bosch. Arie Johannes Niessing en Francientje Blanken. HAZERSW0UDE PAROCHIE H. BERNARDUS. 4e Zondag v. Advent, 3e v. d. maand. 1. Voor parochie; 9 u. te.v. H. Ber- nardus. 10.30 u. vopr armen v. paro chie; 7 u. Veni Creator. Compl. enz. Collecte voor armen v. parochie. MAANDAG. Kapel: voor overle dene; 7 u. overl. ouders v. Niekerk— v. Asperen; 7.45 u. Arnoldus Kap- tein. DENSDAG 6.30. Kapel: voor pries ter- en religieuze roepingen; 7 u. Ma ria Anna de JongKroft; 7.45 Jo hanna Heemskerk. WOENSDAG. 6.30 t. bijz. int.; 7 u. Maria Cath. SmitsWitteveen; 7.45 fam. VerkleyKerkvliet. DONDERDAG: 6.30 u. t.e.v. Maria (Br. L-); 7 u. Anna M. Spierenburg Innemee; 7.45 vruchten der aarde en andere noden. VRIJDAG. Vigilie van Kerstmis. Geb. vasten, en onth.; 6.30 Joh. van der Ploeg; 7 u. fam. BorstBoere; 7.45 Hendriea KapteinHeemskerk. ZATERDAG. Hoogfeest van Kerst mis. 3 uur PI. Nachtmis, daaraan nog 2 H. Missen. Onder 2e en 3e H. Mis wordt de H. Communie uitgereikt en worden Kerstliederen gezongerj. 7 u. begin der 3 H. MiSsen, waarvan .de le een gelezen H. Mis, de Sde gezon gen door de Groenvinken, de 3e ge lezen. Tijdens de gelezen H. Missen wordt de H. Communie uitgereikt en worden afwisselend Kerstliederen ge zongen. Om 9.30 u. begin van de 3 H. Missen, waarvan de 2 eerste gelezen en om 10.15-u. de pl. Hoogmis. Tij dens deze H. Missen wordt de H. Communie uitgereikt. Namiddag om 3 uur pl. Vespers van Kerstm's. De Kerstavond is voorbehouden tot vie ring in uw huiselijke kring. De collecte on Kerstmis is voor de wijkverpleging in onze parochie. INTENTIES OP KERSTDAG De Hoogmis om 3 u. voor de paro chie. De Hoogmis om 7 u. voor dege nen. die offerden t.e.v. H. Bernprdus. De Hoogmis van 10.15 uur vopr de genen, die bijdragen voor ons ge meenschappelijk werk van hefc"nieu we plafond. Op Woensdag- en Donderdagavond 22 en 23 Dec. gelegenheid om te biech ten van 68 uur. Op Vrijdagavond van 5 tot 8 uur. Melkvoorziening op de scholen. Vooraanstaande voedingsdeskundigen en schoolartsen hebben door talrijke voedingsproeven 't grote belang van het verstrekken van melk aan school kinderen onomstotelijk aangetoond. Deze extra-voeding, bij het begin van de ochtendpauze verstrekt, be tekent voor de kinderen heel wat méér dan voor de volwassenen het kopje koffie. Nu is ook in deze gemeente, zoals in vele andere gemeenten in Neder land, een plaatselijk Schoolmelk comité opgericht, teneinde in samen werking met de verschillende school besturen, schoolhoofden en de finan ciële steun van het gemeentebestuur en het Centraal Schoolmelkcomité, de kinderen op de scholen 4 x in de week, d.w.z. op de volle schooldagen, 1/4 literflesje gepasteuriseerde melk te laten drinken. Het plaatselijk schoolmelkcomité is er van overtuigd, dat alle ouders en verzorgers deze gelegenheid zullen aangrijpen om hun schoolgaande kin deren aan deze schoolmelkvoorzie- ning te laten deelnemen. Daartoe zal via de scholen een enquête worden gehouden onder de ouders. H0QGMADE KERK GERESTAUREERD. Het ligt in het voornemen van de Kerkvoogdij van de Ned. Herv. Ge meente te Hoogmade om op Donder dag 23 December 1954 des avonds te 7 uur het gerestaureerde kerkgebouw officieel in gebruik te nemen. LEIDERDORP GEVONDEN EN VERLOREN VOORWERPEN. Gevonden: Capuchon, wollen muts, knipmes, voetbalschoen, muntbiljet, slaapkamerkleedje, sleutel, 2 pers. jol, portemonnaie inh. garantiebe wijs, liniaal, gebr. herenhandschoen, kindersjaal, dameswant, 1 paar kin derwantjes, vulpen, kinderpet, pad- vindersriem, kin der want je. Verloren: herenrijwiel, vulpotlood, herenportemonnaie met inhoud, sponsrubber heren zadeldek, heren- portemonniae met inhoud, balpoint, sleutelbos in etui, lederen herenhand schoenen, wollen herenhandschoen, damesportemonnaie met inhoud, zil veren vulpotlood, kinderwantje, gla cé handschoen, lederen dameshand"- schoen, herenpolshorloge, gebr. kin- dervest, huishoudportemonnaie met inh., een paar wanten 1 paar regen pijpen. --- De Zondagsdienst wordt waar genomen door dokter G. A. de Bruy- ne, Hoofdstraat 10. Tel. 222208. NIEUWKOOP Jeugdige zeevaarder. De 17-jar. Jac. van Wengerden slaagde aan ue Zeevaartschool te Vlissingen als jongste leerling met het hoogste aan tal punten voor het diploma „Leer ling Werktuigkundige". Donderdag is hij met het m.s. „Houtman" van de Koninklijke Paketvaartmij ver trokken voor een reis naar Indië, teneinde practische ervaring op te doen. Kindervoetje tussen het voorwiel. Vrijdagmiddag kwam het doch- Gisteravond kwam de raad van Nieuwveen bijeen onder voorzitter schap van burgemeester J. A. Bak huizen. De voorz. memoreerde de grote brand bij de heer van Baaren in de nacht van 30 Nov. op 1 Dec. j.l. Hij sprak zijn dank uit aan de brand weercorpsen van Nieuwveen, Lei- muiden en Nieuwkoop voor de werk zaamheden tijdens de brand en te vens aan de plaatselijke politie en die van Leimuiden. Goedkeuring is ingekomen van Ged. Staten op de wijziging heffing reinigingsrechten. Goedkeuring is eveneens verkregen op het besluit dat de gemeente als borg optreed voor de St. Jozef stichting te Bergen, voor een bedrag groot 560.000. De voorz. doet mededeling, dat door het gemeentepersóneel een be drag groot 16.13 is afgestaan aan uurloon voor het comité Vluchtelin genhulp. De raad besloot eenzelfde bedrag daaraan toe te voegen. Z.h.st. wordt daartoe besloten. Van de heer L. de Pater is een ver zoek ingekomen om een strook grond aan de W. P. Speelmanweg in erf pacht te mogen overnemen voor 10 jaar a 2.96 per jaar. Op voorstel van B. en W. wordt hiertoe besloten. Qp voorstel van B. en W. wordt be sloten 4 nieuwe woningéh eigendom van de Nieuwveense Bouwvereniging van deze over te nemen. De koop gaat door met gesloten beurzen. Van de hoofd-ingen. voor de We deropbouw Volkshuisvesting is een schrijven ingekomen, waarin bezwaar wordt gemaakt tegen de bouw van 4 woningen z,g. woningwetwoningen, i.v.m. de te hoge huur, die hiervoor berekend zou moeten worden, n.l. 8.80 toegestaan zou kunnen worden ten hoogste 7.85 omdat een hogere huur niet verantwoord is gezien door de hoge bouwkosten. Thans wordt voorgesteld om over te gaan tot de bouw van 4 nieuwe woningen mét Rijkspremie, de huur daarvan zou moeten worden voorgesteld op 9.50 per week behoudens goedkeuring van Ged. Staten wordt daartoe z.h.st. be sloten. De voorz. leest het rapport van de commissie van onderzoek voor de begroting 1955, waarin in het alge meen accoord wordt gegaan met de voorgestelde begroting. Enkele op merkingen werden nog geuit ten aan zien van de inrichting standplaats woonwagens, n.l. om deze tevens aan te wijzen als parkeerplaats. Verder een parkeerverbod voor de Kerkstr. langer dan 1 uur, en een aarden dam aan te leggen voor toegang tot het sportterrein. De uitgaven voor de gewone dienst zijn vastgesteld op: 269.190,58 en de uitgaven met eenzelfde bedrag. De bedragen voor de kapitaalsdienst zijn als volgt: inkomsten 513.980,48 en de uitgaven, 532.227,70, nadelig 18.247,22. De heer Baas maakt de opmerking dat hij het wachtverbod voor de Kerkstraat van één uur tekort vindt i.v.m. de aanwezigheid van de lunch room ter plaatse. De voorz. zegt dat dit tot de competentie van B. en W. behoort, doch dat daar rekening mee zal worden gehouden. Biljarten De uitslagen van de gisteravond gehouden wedstrijden om het persoonlijk kampioenschap van de biljartvereniging „DITO" waren als volgt: H. A. LeliveldTh. Noten boom 20; A. LentingA. J. van Trigt 02; J. PietersenA. Straat hof S0; Jan van EykJ. Copini 0—2. Nic. Boys Zondag om half drie speelt Nic. Boys 1 thuis tegen Berg ambacht, een tegenstander waar ter dege rekening mee gehouden dient te worden. De reserven spelen om 12 uur in Gouda tegen Ona 6. Vertrek per bus vanaf Leliveld om kwart voor elf. Handbal Ter elfder ure Twerd door de competitieleider de Vorige week, wegens terreinafkeuring uitge stelde wedstrijd tegen NSV uit Noor den, opnieuw vastgesteld. Deze wed strijd vangt aan om half 1, te Nieuw veen. Het feestelijk klokkengelui kondig de gisteravond tegen half acht de in tocht aan van de nieuwe pastoor van de parochie Maria Onbevlekt Ont vangen te Meerburg, de zeereerwaar- de heer H. Koüwenhoven. Vanuit Leiden afgehaald door de leden van het Kerkbestuur en afge vaardigden van de Kath. Actie werd de pastoor voor het kerkplein om vangen door de verschillende jeugd verenigingen, die in keurige rijen stonden opgesteld tut aan de ingang van de kerk. Onder de feestelijke klanken van het orgel en het zingen van een wel komstlied betrad de nieuwe pastoor, voorafgegaan door een groot aantal bruidjes en misdienaars zijn tot in alle hoeken gevulde kerk. Aanwezig waren o.m. rector Groot, burgemeester H. Smeets van Zoeterwoude, burgemeester v. Diepe ningen van Leiderdorp en ds. Dijk van Leiderdorp. Kapelaan Grijpink sprak een kort welkomstwoord tot de nieuwe pas toor. Deken Jansen uit Leiden ver richte de installatie. Nadat de benoe mingsbrief van de bisschop was voor gelezen, zong het zangkoor het 3- stemmige „Veni Creator" van Ep- ping, waarna de ambtseed door de pastoor werd afgelegd. Vervolgen» werden de sleutels der kerk, het mis saal, de kelk en gewaden overhan digd. Daarna geleidde de deken de pastoor naar de preekstoel, de biecht stoel, het doopvont en de sacristie, waarna de deken besloot met de woorden „Ik stel en bevestig en in stalleer u in het zakelijk en werke lijk bezit van deze parochie volgens de benoemingsbrief in de naam van tertje van C. S., haar vader zoals ge woonlijk van zijn werk afhalen, om dan met hem op de fiets mee te rij den naar huis. Deze keer verliep een en ander minder prettig, want de voet van het kind geraakte tussen het voorwiel en de vork van de fiets. Een valpartij was natuurlijk het ge volg en een automobilist, die juist met zijn wagen passeerde, vanwege de mist zeer langzaam reed en dus tijdig kon stoppen, heeft met een schroefsleutel de vooras losgedraaid, waarna het meisje pas kon worden bevrijd. 0UDE-WETERING Voor het candidaatsexamen theologie slaagde te Amsterdam de heer I. Meyer. 0UD-ADE Vergadering IJsclub. In zijn openingsspeech memoreerde de voor zitter de activiteiten gedurende het afgelopen seizoen en mocht tot zijn genoegen constateren, dat alle geor ganiseerde wedstrijden succesvol verlopen waren. Besloten werd ook dit jaar weer een bezoek te brengen aan de Hoky- banen, voor het bijwonen van een wedstrijd. De penningmeester pronkte met een kassaldo groot 341,60. De kas controlecommissie bestaande uit de heren J. v. d. Ploeg en Jac. v. d. Poel hadden niets dan lof te vermelden. De aftredende bestuursleden wer den bij acclamatie herkozen en in de vacature G. Plasmeyer werd voor zien door de verkiezing van de heer Chr. v. d. Geest Bzn. Voor deze winter werden de plan nen uitgestippeld gelijk aan die van verleden jaar. Na sluiting van deze door 65 leden bezochte vergadering bleef men nog geruime tijd gezellig bijeen voor het prysjassen om mooie prijzen. De raad van Zevenhoven kwam onder voorzitterschap van burge meester Detmers voltallig bijeen voor de laatste vergadering in 1954. Hierna werd overgegaan tot onbe woonbaarverklaring van de wonin gen staande aan het Noordeinde 10 en 11. Daar het ene pand eigendom is van een particulier rees de vraag, hoe deze hiertegenover staat. De voorz. zeide, dat deze het toejuicht, aangezien door hem reeds stappen zijn ondernomen om een nieuwe wo ning te bouwen met de N.V. Bouw- spaarkas Noord-Nederlandse Ge meenten; bij onbewoonbaarverkla- ring zal hem een extra premie van 30 door het ryk worden verleend wegens krotopruiming. Het voorstel van B. en W. om de salarissen der ambtenaren enz. aan te passen aan de door de min. van Binnenl. Zaken gegeven richtlijnen, vond bij de raad geen bezwaar. De behandeling der begroting voor 1955 leverde weinig op, omdat de le den van de raad reeds tevoren in een afzonderlijke vergadering be sprekingen hierover met de voorz. hadden gevoerd. Nadat nog enkele ophelderingen waren gevraagd, werd de betreffende begroting zonder hoofdelijke stemming vastgesteld met voor wat de gewone dienst betreft in inkomst en uitgaaf ƒ76.999,97 en n bedrag voor onvoorzien van ƒ4.819,83 en voor wat de kapitaaldiènst be treft met een totaal-bedrag aan ba tige sloten van ƒ325.704,03 en aan nadelige sloten van 335.351,03, al dus een nadelig slot per resto van 9.646,59. Bij de behandeling van dit punt besloot de raad tevens tot ver lening van subsidie aan de zaagclub ter plaatse tot een bedrag van 50, Aan het einde van de vergadering richtte de voorz. zich nog met en kele woorden tot de raad en liet hierbij een terugblik vallen op het afgelopen jaar 1954. de Vader, en de Zoon en de Heilige Geest". Deken Jansen hield daarna een korte predicatie, waarin hy herinner de aan het zo plotselinge overlijden van pastoor van Leeuwen. Spr. hoop te dat de parochianen hun overle den pastoor niet zouden vergeten, maar hem steeds zouden gedenken in hun gebed. De deken schetste de vele moei lijkheden, waarvoor pastoor Koü wenhoven zal komen te staan en verzocht van alle parochianen de volle medewerking. Allereerst met hun gebed om Gods zegen over het werk van de pastoor af te smeken. Ook werd gevraagd de offerbereid heid, maar meer nog de geestelijke offerzin, omdat alle gelovigen eens gezind moeten medewerken aan en verantwoordelijk zijn voor het Rijk Gods. Na het zingen van „Tantum Ergo" gaf pastoor Koüwenhoven de zegen met het H. Sacrament. Na het Lof zong het zangkoor het 4-stemmige „Domine salvum fac" van Giezen. R0EL0FARENDSVEEN Bloembollencultuur. In café „De Vier Heemskinderen" kwam Bloem bollencultuur bijeen.. Naast de vorst- schade, aldus de voorzitter, mag hqt ook met de teelt van narcissen geen weelde genoemd worden. Ook deelde de voorz. de veragdering nog mede, dat het bestuurslid J. A. v. d. Zwet wegens ziekte niet aanwezig kon zyn en.sprak hierby de hoop uit, tot een 'spoedig herstel. Na lezing der notu len door secr. C. A. v. d. Wereld, bracht de voorz. de beschrijvingsbrief voor de 218e algemene vergadering in behandeling en gaf hierop zelf al lereerst een breedvoerige toelichting. De wijziging in het stemrecht, als mede de verhoging beursentrée gaf stof tot breedvoerige gedachtenwisse- ling. Uiteindelijk werd de beschrij vingsbrief toch in zijn geheel goed gekeurd. Tot afgevaardigde naar de Algemene Vergadering werden be noemd Joh. Straathof Cz„ en N. Bak ker Hz., met als plaatsvervangend L. J. v. d. Meer en C. A. v. d. We reld. In rondvraag werd bepleit een spre ker uit te nodigen voor het onder werp ziektebehandeling, verlaging van overschrijvingskosten teeltrecht te verkrijgen, alsmede te trachten een wijziging te krijgen in de ombzetbe- lasting. De opening van de tentoonstelling „Maria in de Christelijke kunst" te Noordwijkerhout heeft Vrijdagavond plaats gehad. Vele genodigden, onder wie geestelijke en wereldlijke autori teiten waren naar het patronaat van Sint Victor gekomen, om de opening van deze energieke expositie bij te wonen. In zyn openingswoord memoreerde pastoor Brink de tentoonstelling van kerkelijke kunst 2e jaar geleden ge houden. Er werd toen herhaling van een dergelijk experiment gevraagd. Dit gaat echter met grotere moeilijk heden gepaard dan men denken kan, want het valt niet mee kunststukken van onschatbare waarde tijdelijk të krijgen, om ten toon te stellen. Gro te dank zijn wij verschuldigd, aldus spreker, aan de conservator van het bisschoppelijk museum, rector it d. Knaap, hier aanwezig, door wiens zeer grote medewerking stukken wer den afgestaan uit dit museum, die de grondslag vormen van de tentoon stelling. Ook dankte pastoor Brink de in stellingen en personen die voorwer pen afstonden om een prachtig geheel van de expositie te maken. Hij dank te ook zijn medewerkers vóór de or ganisatie, vooral de heer van Harten Roufs die ook gedurendé de tentoon stelling aan de bezoekers uitleg zal geven over alles wat te bewonderen valt. Pastoor dankte ook de heer Vis ser die het prachtige affiche voor de tentoonstelling tekende en ook de leerkrachten van de lagere scholen, die medewerking aan de tekenwed strijd van de schoolkinderen verleen den. Na de opening declameerde mevr. Berbeede Groot op zeer verdienste lijke wijze waarna de heer van Har ten Roufs explicatie gaf over het tentoongestelde. De meisjes van de huishoudschool zongen vervolgens enige Maria-liederen. Na een korte werden enige prach tige speelplaten afgedraaid met kerst libderen van de Maastreechter Staar. Pastoor Brink dankte bij het ein digen van het officiële gedeelte mevr. Berbee en de zangeressen en ieder die deze avond blijk hadden gegeven van belangstelling. De genodigden konden hierna de tentoonstelling op hun gemak be zichtigen. Laten we hopen dat door een groot bezoek aan de tentoonstelling de moeite en zorgen van het comité be loond worden. KUNSTZINNIGE KERSTFEEST VIERING DOOR J.G. In het jeugdhuis hield de J.G. de gebruikelijke kerstviering, doch op een wijze welke vele verenigingen tot voorbeeld kan strekken. Het was een hoogstaand program ma, dat het bestuur van de J.G. de leden aanbood want de bekende voordrachtskunstenares, mej. Tanny de Groot uit 's Gravenhage was naar Noordwijkerhout gekomen. De avond werd geopend door de geestelijk adviseur, kapelaan Lem mers. Deze heette in het bijzonder welkom mevr. van der Weijden, echt genote van de burgemeester. Bij deze gelegenheid bracht de G.A. het ge meentebestuur dank voor de subsi dies aan de jeugdverenigingen. Hierna begon de voordrachtskun stenares aan het eerste gedeelte van het programma. Op zeer verdienste lijke wijze droeg zij voor „De Ma donna van Brugge", van Joost v. d. Berckhoudt. Met warmte en op kunstzinnige wyze werd alles, zó voorgedragen, dat men als 't ware alle personen die in de voordracht uitgebeeld werden, voor zich zag! Mej. Hoekstra ver zorgde op de piano het muzikale ge deelte, dat er bij hoorde. Na de pauze bracht mej. de Groot enkele humoristische stukjes waar van „De pastoor van Keutelaar" wel het mooiste was. Dit gedeelte sloeg bij de aanwezigen ook goed in. Namens de J.G. bedankte de G.A, mej. de Groot en haar begeleidster hartelijk. Onze verwachtingen waren hoog gespannen, zei de kapelaan, doch zó iets moois hadden we niet kunnen denken. 300-JARIG BESTAAN HOOGEVEENSCHE POLDER. In Hotel van der Geest is een feest avond gehouden ter gelegenheid van het 300-jarig bestaan van de Hooge- veensche Polder. Onder de genodigden bevonden zich: de dijkgraaf van Rijnland, mr Slagter, de burgemeester met echtge note, de gemeente-secretaris en wet houder van der Voet. Oorspronkelijk opgericht door 9 voornaamste ingelanden in 1654 is dit aantal thans gestegen tot 165, hoewel de polder niet groter gewor den is. De voorzitter der polder voer de het woord om het bestuurslid, de heer G. A. Verdegaal de gelukwen sen van het bestuur over te brengen met het 25-jarig jubileum als be stuurslid. Hij bood hem als blijk van waardering een prachtige rookstoel aan, de wens uitsprekende, dat hij nog vele gezellige uurtjes hierin zou mogen doorbrengen. De heer Verdegaal dankte het be stuur voor de gelukwensen en het hem aangeboden cadeau. De dijkgraaf van Rijnland, mr Slagter bracht de gelukwensen over van het Bestuur van Rijnland, to§- zlcht houdende op de 200 polders in Rijnland. De Burgemeester van der Weyden bracht in een geestig speechje de fe licitaties over van het gemeentebe stuur. Hierna was het officiële gedeelte ten einde en had het optreden plaats van het gezelschap Kees Stet, dat in Noordwijkerhout niet onbekend is. Er was de gehele avond een gezel lige stemming. LEIUSCHENDAM Vrouwengilde. De katholieke vrouwenbeweging „Het Gilde" had gisteravond als gast de heer B. Kooy. man uit Utrecht, de katholiek gewor den dominé, die een openhartige uiteenzetting heeft gegeven van de motieven, welke hem en zijn gezin er toe geleid hebben over te gaan tot het katholieke geloof. Na zijn cause rie werden er een aantal vragen ge steld over een reeks van protestantse onderwerpen, welke voor de katho liek totaal, onbegrijpelijk zijn. Spr. ging daarbij op vele onderdelen van zijn betoog nader in, waarna de pre sidente mevr. Kraayvanger de spre ker onder applaus der vele toehoor ders dank bracht voor zijn leerrijke uiteenzetting. NOQRUWIJK Gemeenteraad. De raad zal in openbare zitting bijeen komen op Donderdag a.s. 's avonds te 8 uur voor het behandelen van de navol gende punten: Opdracht voor beheer vuilnisbelt; Regeling bevordering particuliere woningbouw; Woning bouwplan 19541956; Bouw 2 wo ningen in het Lange veld; Subsidië ring voor- en nazorg geesteszieken; Wijziging besluit tot beschikbaarstel ling grond voor R.K, Ulo-school; Wij ziging besluit tot aankoop woonhuis van mej. A. v. Nobelen; Voorlopige vaststelling van gemeente- en be- drijfsrekeningen; Verzoek R.K. meis jesschool om gebruik van het gym nastieklokaal aan de Wassenaarse- straat. 0EGSTGEEST De heer P. D. Jungerius slaagde voor het doctoraal examen aardrijks kunde. VOORHOUT Foreholte. A.s. Zondag een thuis* wedstrijd voor Foreholte 1 en wel te gen LDWS 1 uit Leiden. Om in de running te blijven dient er gewonnen te worden. Aanvang 2.30 uur. Om 12 uur een voorwedstryd tussen Foreholte 3 en VVSL 5. De 2e elftal- Iers gaan naar Alphia waar begon, nen wordt om 2.15 uur. Vertrek per auto 1.15 uur vanaf Parochiehuis.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 9