Tweede Kamer zal de afschaffing van school geld voor leerplichtigen aanvaarden Wordt een der Wadden militair oefenterrein Hogere omzet in voedingsmiddelen Werkgroepen in de K.V P. gaven waardevolle bijdragen Inbreker op de hooizolder Krijgt „Moeder Koomen" toch gel^k? ZATERDAG 18 DECEMBER 1954 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 2 V.V.D. gaat te ver In de vergadering der Tweede Ka mer is gistermiddag de algemene be raadslaging over het ontwerp-wet tot regeling van de heffing van school geld (schoolgeldwet) voortgezet. De heer LEMAIRE (K.V.P.) loogt dat het ontwerp aantrekkelijk is uit een oogpunt van gezinspolitiek. Over de vereenvoudiging, welke wordt aangebracht, verheugt hy zich Spr. verklaart zich tegen het amen- dement-Fortanier-De Wit. De heerf Van DIS (S.G.) merkt op, dat ten onrechte wordt gesproken van kosteloos onderwijs. Via de belas tingen betalen de ouders toch voor het onderwijs, zodat dp vrijstelling teniet wordt gedaan. Afgchafiing van schoolgeld acht spr. in strijd met de verantwoordelijkheid der ouders. De minister van Binnenlandse Za ke, de heer REEL, minister van On derwijs, Kunsten en Wetenschappen ad interim, sluit zich aan bij de goe de wensen jegens minister Cals, die begin 1955 zijn arbeid zal kunnen her vatten. Spr. betoogt, dat minister Rutten zich niet principieel tegen afschaffing van 't schoolgeld heeft verklaard. Hij heeft er destijds ernstige bezwaren tegen geuit, allereerst met het oog op de financiële consequenties. Het zou onjuist zijn, meent spr., dit ontwerp in het principiële vlak te stellen. Spr. stelt voorop, dat door dit ont werp in geen enkel opzicht wordt ge tornd aan het beginsel van de plicht der ouders zorg te dragen voor de op voeding hunner kinderen en voorts, dat aanvaarding van het ontwerp geen aanleiding is om het onderwijs meer dan thans aan wettelijke bepa lingen te binden. Het ontwerp mag niet worden ge zien als een eerste stap naar selectie door de overheid noch als een intro ductie tot een studieloon. Spr. zegt mevrouw Fortanier niet te kunnen volgen in haar betoog, dat de niet-leerplichtige jeugd moet wor den vrijgesteld van schoolgeld. Als de ouders hun kinderen na de leerplichtige leeftijd onderwijs wil len doen volgen is daartoe in ruime mate gelegenheid en ook dit ontwerp komt de ouders daarin nog tegemoet. O.m. deelt de minister mee, dat een nieuw ontwerp kleuteronderwijs wet nog dit jaar de ministerraad zal passeren. Het kan in het eerstko mend kwartaal worden ingediend. Land- en tuinbouwscholen zullen over het eerste leerjaar volkomen schadeloos worden gesteld. Spr. zegt het amendement-Forta- nier zeer ernstig te moeten ontraden. Het valt volledig buiten het kader van het ontwerp. Mocht het worden aanvaard, dan zal spr. het ontwerp moeten terugnemen. Hierna wordt gerepliceerd. Mevrouw FORTANIER—DE WIT (V.V.D.).„meent, dat de Kamer niet verwonderd behoeft te zijn over haar amendement, omdat op deze kwestie al gezinspeeld was in het verslag van het mondeling overleg. Zij verdedigt nader haar standpunt. Voor de minister is het geen kwes tie van beginsel. Hij heeft zich alleen afgevraagd: hoever kan ik gaan? Hij meent te kunnen gaan tot 24.7 mil lioen. Maar niet tot 1 millioen meer. Dat begrijpt spr. in deze tijd niet. De heer PETERS (K.V.P.) zegt het amendement-Fortanier wetstech nisch zeer onvolmaakt te achten. Spr. verklaart voorstander te zijn van het systeem van beurzen en toe lagen, van de helpende hand. De heer VAN SLEEN (P. v. d. A.) zegt o.m. wel bewondering te kunnen opbrengen voor de wijze, waarop me vrouw Fortanier zich tegen de aan vallen heeft verweerd. He herinnert er aan, dat in 1951 zijn motie waarin werd uitgesproken, dat het onderwijs in beginsel kosteloos moet zijn, ver- De Sahara uan 't Noorden Sinds enige tijd zijn onderzoekin gen gaande naar de mogelijkheid een militair oefenterrein te vestigen op een van de Waddeneilanden. Het zou de bedoeling zijn een terrein te kiezen, dat gebruikt kan worden door de luchtmacht en door de ca- vallerie. Over de keuze van de plaats is in terdepartementaal overleg gaande. Het valt nog niet te zeggen, wan neer een beslissing kan worden te gemoet gezien. Een van de terreinen die mogelijk in aanmerking zouden komen is de Vliehors. De Vliehors is een grote zandvlakte van onge veer twaalf vierkante kilometer, bij genaamd de Sahara van het Noor den, gelgen ten Zuidwesten van het eiland Vlieland, waar men alleen kan zijn met zand, water en lucht. Niet enthousiast. Men is op Vlieland met de kans, dat de Vliehors definitief militair terrein wordt, niet ingenomen. De eilandbewoners vrezen, dat het vreemdelingenverkeer, de voornaam ste en vrijwel enige bron van in komsten, zeer nadelig zal worden be- invloed als de Vliehors militair ge bied wordt worpen is, waarbij de VVD tegen stemde. Nu komt er van die zijde een ander geluid. Natuurlijk is elke steun hem welkom. Na de verklaring van de minister over het amendement is voor hem de zaak moeilijk geworden. By aanvaarding zou men weer even ver zijn als in 1951 en daarom zal hij zijn stem er niet aan kunnen geven. De heer OUD (VVD) betoogt, dat het hier gaat over een andere vraag dan het beginsel uit de motie-Van Sleen: geen schoolgeldheffing. Hij is niet van standpunt veranderd, maar de heer Van Sleen heeft zijn stand punt prijsgegeven door niet te stem men voor het amendement. De minister zegt, dat het hem ho gelijk verwondert, dat mevr. Forta nierDe Wit en de heer Oud de zaak zo simplistisch stellen. Al heeft de regering het voorstel betrokken in het complot van maatregelen tot ver laging van lasten, dan betekent dat nog niet, dat het een belastingkwes tie is. Over het huidige ontwerp is overeenstemming in het kabinet be reikt. Hij gelooft niet, dat dit over eenstemming ook te bereiken zal zijn op de basis van het amendement. Het kabinet zal zich dan in ieder geval na der moeten beraden. Maar wat in het ontwerp ligt zijn de grenzen. De stemming over het amendement wordt aangehouden tot Maandag a.s. De minister neemt nog over een amendement van de heer PETERS (KVP) mede ondertekend door A.-R., P. v. d. A. en C.-H. waar door onder het aantal kinderen, dat de gezinsreductie bepaalt, ook zullen worden meegerekend leerlingen van niet-gesubsideerde klassen en scho len. De stemming over de artikelen en het ontwerp zelf wordt tot Maandag aangehouden. Tegen kwart voor vijf wordt de vergadering gesloten. De geldomzetten in het midden- rol in de textiel- en schoenhandel, ^je een respectievelijk 38 en 39 per cent hogere geldomzet boekten. Geringer was de stijging in dran ken, bij de bakkerijen, slagerijen, kruiden'ers, banketbakkers en dro gisten, die met achtereenvolgens 11, 10, 9, 8, 8 en 8 vooruitgingen. In de boekhandel moest evenwel tenge volge van een mindere verkoop van schoolboeken een teruggang met 24 percent worden genoteerd. In de kantoorboekhandel en de handel in aardappelen groenten en fruit bleef de daling tot vier percent beperkt. en kleinbedrijf lagen in October van dit jaar in vrijwel alle branches op een hoger niveau dan in October 1953. Een oorzaak hiervoor was me de de sedert vorig jaar opgetreden prijswijzigingen. Ook ten opzichte van September waren de geldomzet ten groter, enerzijds doordat October een dag meer telde, anderzijds als gevolg van najaarverkopen. Ten opzichte van vorig jaar was in October vooral in de voedtegs- middelenbranche de omzetstijging weer beduidend, zo blijkt uit het cij fermateriaal van het Economisch In stituut voor de Middenstand. Door het relatief hoge prijspeil tengevolge van het slechte weer van dit jaar stegen de geldomzetten in aardap pelen, groenten en fruit met tien percent. In de slagerijen was de toe neming met acht percent niet onbe langrijk. De kruideniers boekten een omzetvermeerdering van zes, de melk- en zuivelhandel van vijf en de bakkerijen van vier percent. Bij de duurzame consumptiegoe deren liep de omzetontwikkeling nogal uiteen. De detailhandel in huishoudelijke artikelen boekte een stijging van 17 percent, de meubel- handel kon de omzet slechts hand haven op het peil van 1953. Verder werden stijgingen genoteerd in de kantoorboekhandel (13 percent) en de boekhandel (2 percent), terwijl de omzetten in schoeisel en textiel met respectievelijk 10 en 12 percent stegen. In de genotmiddelensector namen de geldomzetten in alcoholhoudende en -vrije dranken toe met 7 percent. De banketbakkers en de detaillisten in tabakfabrikaten zagen hun geld omzetten met vier, respectievelijk twee percent omhoog gaan. De kap pers behaalden een omzetvermeerde ring van acht percent ,de drogisten van zes en de opticiens van drie per cent Ten opzichte van September speel den de na j aars verkopen een grote UITZENDING KERSTFEEST PALEIS SOESTDIJK. Over de zenders Hilversum I en Hilversum II zal Woensdag 22 De cember van 3 tot 4.30 uur in een ge zamenlijk programma de Kerstbij eenkomst van de Koninklijke fémilie worden uitgezonden, welke gehouden wordt in de garage van de Kon. Ma rechaussee naast het paleis Soest- dijk. Deze uitzending omvat o.a. een Kerstspel, opgevoerd door enkele prinsessen en kinderen van het per soneel. Het voltallige personeel van de Koninklijke paleizen zal de bij eenkomst bijwonen. 'tScheveningsestrand toont nog dalende lijn In de Haagse gemeenteraad heeft men weer zijn ongerustheid uitgespro- De raad van Geleen (L.) was bij de Kroon in beriep gekomen tegen een besluit van- Gedeputeerden van Lim burg, waarbij goedkeuring is onthou den aan het raadsbesluit, waarbij 5.600 op de begroting van 1953 werd gebracht wegens uitkering by be vallingen in grote gezinnen. De raad had deze uitkering niet bedoeld als een vorm van sociale zorg, doch uit sluitend als een blijk van erkenning van de waarde van het grote gezin voor land en volk. De Kroon heeft thans overwogen, dat een dergelijke steun moeilijk an ders kan worden gezien dan als een z.g. kraamgelduitkering, die reeds is geregeld door de rijkswetgever voor bepaalde loo'ntrekkenden. Voor deze categorie heeft de ge meente dus geen taak. Op die grond is het beroep ongegrond verklaard. Man viel uit de trein nabij Leidschendani De veertien-jarige Cor van Boven uit Voorburg heeft gisteren met veel tegenwoordigheid van geest het le ven van een verongelukte treinreizi ger gered. Hij was werkzaam op het land, toen hij plotseling uit de langsrijden de trein tussen halte Laan van Nieuw-Oost-Indië en Voorburg-Leid- schendam een man zag vallen. Deze 57-jarige Haagse reiziger heeft waarschijnlijk tegen een niet goed gesloten treindeur aangeleund. De man kwam op de spoorbaan te recht, doch dank zij het optreden van de jongen werd de trein uit Rot terdam tijdig tot stilstand gebracht. Daarmede werd de ongelukkige rei ziger naar halte Loolaan vervoerd, waar een ziekenauto klaarstond. In het ziekenhuis Zuidwal bleek, dat de verwondingen niet levensge vaarlijk zijn. Onder de werkgroepen der Katho lieke Volkspartij is een enquête ge houden inzake de opvattingen, wel ke onder dit grote en geschoolde ka der der partij leven ten aanzien van het te ontwerpen programma 1956 1960. Het .aantal werkgroepen in 1948 is met het systeem der werkgroepen begonnen is gestadig gegroeid. Thans zijn er ruim 500 werkgroepen in de partij werkzaam, omvattende ruim 7000 leden, die in maandelijk se bijeenkomsten principiële en ac tuele politieke problemen bestude ren en bespreken. Ongeveer 50% van de werkgroe pen nam deel aan de enquête inzake het nieuwe werkprogram. De mening van de werkgroepen werd gevraagd over zeven onderde len van de politiek. Bij ieder der ze ven onderdelen konden drie punten naar voren worden gebracht. De werkgroepen had-den voorts de vrijheid nog een achtste onderdeel der politiek naar voren te brengen, Een kostbare droom tot rook vervlogen In het begin van dit jaar deed een 33-jarige Amsterdamse dame bij de politie aangifte, dat zij door een 55- jarige man met wie zij kennis had gemaakt en later vriendschap geslo ten, was opgelicht voor bijna ƒ1000. De man was toen echter al uit de hoofdstad verdwenen en kwam eerst dezer dagen in een provincieplaatsje boven water. Momenteel zit hij in Amsterdam, waar hij binnenkort zal horen hoe men officieel over hem denkt. Het tweetal kende elkaar van vroe ger uit een gemeenschappelijke werk kring. Hun paden kruisten zich op nieuw in December 1953, toen zij elkaar op straat in de hoofdstad ont moetten. En het bleef niet bij deze ene toevallige ontmoeting. De man, die in het hotelbedrijf werkzaam is, deed zijn vriendin diverse voorspie- - f elingen, o.a. een trouwbelofte. Voorts ken over het Scheveningse strand, dat i ^uden zij later samen een zaak be ieder jaar opnieuw een strook zand gjnnen. Een keer vertelde hij een be- waarbij ook weer drie punten ge noemd konden worden. De werkgroepen hebben de ge boden gelegenheid tot meningsuiting en invloedsoefening volop benut. Hun wensen ten aanzien van het nieuwe werkprogram zijn in een rap port van 26 pagina's verwerkt en aan de programcommissie de^ partij, waarvan prof Romme voorzitter is, ter hand gesteld. KATHOLIEK THUISFRONT EN KERSTMIS. Nu de laatste week voor "Kerstmis, is genaderd, kan Katholiek /Thuis front de balans opmaken of hét mo gelijk zal zijn om de circa veertig duizend militairen, die met deze hoogtijdagen niet thuis zullen zijn, een waardig kerstfeest te bezorgen. Op het ogenblik zijn nog ongeveer een dertig duizend gulden nodig om het kerstfeest van de tienduizenden op een waardige, zij het bescheiden, wijze te doen slagen. Daarom roept Katholiek Thuisfront om hulp voor militairen van Zee-, Land- en Vluchtelingen: f 2.447.000, Tante Pos zorgde voor 'n record dagopbrengst De dagopbrengst van gisteren in de actie voor de vluchtelingen is de grootste, die het Comité Vluchtelin genhulp 1954, tot nu toe heeft gehad, Er kwam een bedrag binnen van 147.000,— gulden. Daardoor is de totale opbrengst ge stegen tot 2.447.000,gulden. Bij de gisteren ontvangen bedragen waren de 133.000 gulden, die zoals is ge meld door het PTT-bedrijf ?ijn bij eengebracht. RECORD-OMZET VAN „CENTRAAL BUREAU" De omzet in geld per werkdag van de Nat. Coöp. Aan- en Verkoopver. voor de Landbouw „Centraal Bu reau" G.A. te Rotterdam beweeg zich rond een millioen gulden. De grond slagen voor deze gang van zaken zijn de in de loop der jaren opgebouwde traditie, het verkregen vertrouwen en de toewijding van alle medewer kers, aldus sprak de heer H. D. Lou- wes op de gisteren te Amsterdam ge houden algemene vergadering van het „Centraal Bureau". De heren mr A. C. F. Hendrikse, direcleur en ir J. de Boer, adj.-direc- teur van 't Centraal Bureau bespra ken daarna enkele actuele aangele genheden. Eerstgenoemde wees er op dat de Nederlandse boeren en tuinders 80 a 100 millioen per jaar plegen uit te geven voor de uit breiding en vernieuwing van hun machinepark. Er is echter nog nau welijks van een zo-gewenste nor malisatie van landbouwwerktuigen sprake. De hoeveelheid merken van dezelfde soort machine is ontstellend groot en kost de agrarische produc tie jaarlijks grote sommen (duurdere reparatiekosten, extra investeringen etc.) Het is nog niet mogelijk geble ken een grotere eenheid in merken tot stand te brengen. Blijkens het jaarverslag heeft het Centraal Bureau in het boekjaar, ge ëindigd per 30 Juni 1954 opnieuw een recordomzet bereikt en wel van 286 millioen (v.j. 260 millioen) en 1,6 millioen ton goederen (v.j. 1,3 mill. ton). In de omzetstijging namen alle afdelingen deel. Vooral de afd. voerartikelen ging belangrijk om hoog, nl. met 124.000 ton. DIEREN IN GEMEENSCHAPPE LIJKE TUINEN? In vele woonwijken in de £rote steden (o.m. bij nieuwbouw met ge meenschappelijke tuinen) wordt het houden van dieren door de huis eigenaren en overheidsorganen ver boden. Dit is voor vele dierenlief hebbers een grote handicap en daar om zoekt men in Den Haag in krin gen van amateur pluinivee-duiven- en konijnenhouders naar een oplos sing van dit probleem. De heer S. G. A. Doorenbos, voor zitter van het comité, dat de lande lijke tentoonstelling van pluimvee, duiven en konijnen, die te Den Haag gehouden wordt, heeft gearganiseerd, gaf hiervoor zijn visie. De heer Doorenbos, die directeur Luchtmacht, voor de zieken in de) jg van de gemeentelijke plantsoenen hospitalen, voor de wachtposten en de bewakingstroepen, voor de tien duizenden die op een wachtpost, in een bioscoop, in een cantine, of in een garage het kerstfeest moeten vieren. Voor allen, die met de soldaten willen meeleven, is het gironum mer 520.000, Katholiek Thuisfront, Den Haag. Aan het Kerstfeest van de veertig duizend soldaten mag het weinige dat wordt gevraagd, zeker niet ont breken. Daarom doet Katholiek Thuisfront een wel zeer dringend in Den Haag, toonde zich een enthou siast voorstander van het plaatsen van volières en hokken in de ge meenschappelijke tuinen van de gro te huizenblokken. Voor de bewoners van bovenhuizen in andere wijken zag hij in dit verband mogelijkheden in het van overheidswege beschik baar stellen van stukjes grond waar op een aantal volières of hokken ge plaatst zouden kunnen worden en verhuurd. Hiervoor bestaat in krin gen van pluimvee-, duiven- en ko nijnenlief hebbers grote belangstel ling en, zoals de heer Doorenbos zei- N.S.-KERSTGRATIFICATIE. prijsgeeft, zodat gevreesd moet wor den, dat dit beroemde strand eerlang \erdwenen zal zijn. Een half jaar geleden hebben B. en W. o.m. aangespoord door bezorg de stemmen uit de raad, enkele voor zieningen getroffen, maar gisteren bleek tijdens de begrotingsdebatten, dat deze voorzieningen een zeer tij delijk effect zullen hebben. B. en W. verzekerden, dat het pro bleem zeer moeilijk is, maar dat in nauw contact met deskundigen naar afdoende maatregelen gezocht wor den om het Scheveningse strand voor verdere verzakking te behoeden. De op Sinterklaasavond ontsnapte de 30-jarige B, die er van verdacht wordt bij een bakker in Oldenbroek te hebben ingebroken, is gisteren weer door de rijkspolitie gearresteerd. De man was in de omgeving van 01- debroek gesignaleerd cn 17 mannen van de politie trokken er met een speurhond op uit om aan zijn om zwervingen een einde te maken. Hij werd spoedig gevonden, verscholen pp een hooizolder van een veever loskundige. trekking in het zuiden te kunnen krijgen. Hiervoor moest hij kleren aanschaffen, hetgeen hem door geld gebrek niet mogelijk was. De dame gaf hem f 250,—. Korte tijd later kwam hij met de mededeling een nog betere betrekking te kunnen aanne men, doch dan moest hy zich goed kunnen voordoen. Ditmaal kreeg hij f 350,De derde keer kwam hij met het verhaal in het hotelbedrijf waar hij werkte een handeltje te kunnen doen, doch hiervoor niet de nodige financiën te bezitten. Opnieuw gaf zijn vriendin hem f 250,Rond de jaarwisseling 1953/1954 gaf de dame hem buitenlands geld, voor een waarde van ongeveer 100, ter inwisseling in Nederlandse cou rant. Sedert die dag was de man uit Amsterdam verdwenen. Na een ver geefse poging om met hem in con tact te treden, deed de gedupeerde en gedesillusioneerde dame aangifte bij de politie. De 81-jarige C. van der Meer is '•'steravond achter zijn woning aan de Bergse Linker Rottekade in een ondiepe greppel gevallen en gestikt. De man, die aan duizelingen leed, werd door zijn buurman gevonden. I De politie arts heeft de dood gecon- I stateerd. beroep op Katholiek Nederland, om j de iiCr kan zelfs gesproken worden de Kerstvreugde ook in de kazernes Van een behoefte", te brengen. Qok uit paedagogisch oogpunt zag hij in bovenstaand plan een groot nut, gezien ook het succes dat de kinderboerderijen die in Den Haag Het spoorwegpersoneel zal ook ditingericht> bij de stadsjeugd heb- jaar een kerstgratificatie ontvangen, i De directie van de N.S. heeft het personeel medegedeeld, dat de be drijfsresultaten over 1954, hoewel J TT» 1 minder bevredigend dan die over j ijFcUICI lil IxOttCrCl&m 1953, haar nochtans in staat stellen uitkering. verlenen van een extra-1 Textielzaak geteisterd De Nederlandse Spoorwegen willen D°»r tot nu,toe onbekende oorzaak hiermede uiting geven aan haar I waardering voor de inspanning, die haar personeel ook dit jaar aan den dag heeft gelegd, en voor de wijze, waarop het zich heeft weten aan te passen aan de steeds wijzigende om standigheden, welke een gevolg zijn van de verder gaande modernisering van het bedrijf. De uitkering bedraagt voor gehuw den en daarmee gel'ikge^te'den 50,en voor ongehuwden 25, BOSWACHT RONDOM NIJMEGEN. In overleg met de procureur-gene raal te Arnhem zijn extra politieman nen toegestaan voor surveillance in de bossen in de omgeving van Nijme gen. Rijks- en gemeentepolitie zullen samenwerken om op onregelmatige tijden de bossen te onderzoeken. Dit besluit houdt verband met de ern brand uitgebroken in het textielma gazijn „De Bezige Bij" in de Tweede Middellandstraat te Rotterdam. De brandweer was spoedig met groot ma teriaal ter plaatse om de strijd aan te binden tegen de brand, die woedde in het sousterrain en op de entresol. Er waren geen uitslaande vlammen, doch de brand ging met een grote rookontwikkeling gepaard, zodat brandweerlieden voorzien van rook- maskers het pand moesten binnen dringen. Behalve met enige stralen op de waterleiding werkte de brand weer met drie nevelstralen. Daar het magazijn in een dicht be woonde buurt is gelegen trok de brand veel belangstellenden. Toen de brand uitbrak was er niemand in het magazijn aanwezig. De bewoners van de boven het ma- gazijn gelegen huizen, zijn ook door Desiuu nouai vei Dana mei ae ern- i j j stige aanrandingen welke in de af- gedupeerd, omdat de bouw- gelopen zomer in de omgeving van Nijmegen zijn gebeurd. Zeer waar schijnlijk zullen deze maatregelen cok worden toegepast voor de bos rijke omg:ung van Arnhem en Ap?1'' om. politie heeft verboden over de door de brand aangetaste vloeren te lo pen. Die bewoners hebben bij buren onderdak gevonden. De omvang van de schade is nog niet bekend. Het aantal personenauto's in ons land is gedurende de laatste vijf jaar by na verdubbeld. Op 1 Augustus j.l. waren het er namelijk 219.411, tegen 113.477 op 1 Augustus 1949. SOCIAAL-ECONOMISCHE RAAD. De Sociaal-Economische Raad zal op 14 Januari in openbare verga dering bijeengekomen. Behandeld wordt een ontwerp-ad- vies tot instelling van productschap voor vis en visproducten. De 62-jarige mevrouw A. S.R. te Tilburg is door gasverstikking om 't leven gekomen. Er was niemand thuis toen het gebeurde. Toen de heer S. thuis kwam, vond hij zijn vrouw overleden. De oorzaak van het ongeval is vermoedelijk, dat een ge makkelijk draaiend gaskraantje on gemerkt is opengegaan door een on willekeurige aanraking. DOOR ONTPLOFFING GEDOOD De electricien J. W. Strik te Wa teringen is gistermorgen het slacht offer van zijn beroep geworden. Tij dens het nazien van een z.g. voor vergasser, die langs electrische weg wordt ontstoken, is de verwarmings ketel ontploft. De heer Strik was vrijwel op slag dood. RECHTZAKEN Student verloor 'n oog en eiste f 22.000 van leraar Niet toegewezen Een student in de theologie, die tijdens zijn gymnasiumjaren eens ge durende 'n rumoerige gymnastiekles een bal tegen zijn oog gekregen had en die enige tijd geleden dit oog ver loor, eiste een schade van 22.000,-— van de gymnastiekleraar, die tij dens de bedoelde gymnastiekles de leiding had gehad. D,e verdediger van de gymnastiek leraar wist echter op de rechtzitting in Den Haag, die gisteren gehouden werd, aan te tonen, dat tussen het verlies van het oog en het treffen van de bal geen oorzakelijk verband stond. De rechter kon zich hiermede ver enigen en wees de eis af; de student werd veroordeeld tot het betalen van de proceskosten. Nadat de Leidse kantonrechter haar tot 10,boete of vier dagen had veroordeeld, heeft de officier van Justitie in de hoger beroep-zaak voor de Haagse rechtbank vrijspraak ge vorderd in de principiële kwestie te gen de 45-jarige mevr. J. J. C. H., bijgenaamd „Moeder Koomen" uit N oord wijkerhout. Haar was een overtreding van de gemeentelijke verordening op het kamperen tenlaste gelegd, doordat zij in een stenen bijgebouwtje een aantal mannen logies had verleend. De verdachte verweerde zich door te betogen, dat zij als lid van de Be- drijfshoreca vergunning had om als logementhoudster op te treden en "at die vergunning ook gold voor de bijgebouwen. Deze kwestie was nader onder zocht en in een aanvullend proces verbaal was vermeld, dat inderdaad gebleken was, dat mevr. K. op 15 April 1948 als houdster van een kam- peerbedrijf was ingeschreven en dat de vergunning gold voor het hele terrein. Weliswaar treedt op 1 Ja nuari a.s. een nieuwe Horeca-veror- dening in werking, maar dan wordt het bedrijf in een aparte groep kam- peerbedrijven ondergebracht. De officier van Justitie was van mening, dat als verd. een logement- houdstersvergunning nodig heeft, zij geen aparte vergunning van B. en W. behoeft. Bij deze conclusie kon de raadsman, mr. D. den Hollander, zich aansluiten. Uitspraak 28 December. Duur ritje. Een maand hechte nis en ontzegging van de rijbevoegd heid voor 'drie jaar legde de Haagse rechtbank op aan een machinist uit Zoeterwcude. Deze was zonder rijbe wijs met zijn motor gaan rijden en had op de Hoge Rijndijk tussen Al phen a. d. Rijn en Leiden geen voor rang gegeven aan een auto. Bij de hierop volgende botsing werd zijn 19-jarige duopassagiere zo ernstig gewond, dat een voet moest worden geamputeerd. De eis was vier mam- den gevangenisstraf, waarvan de helft voorwaardelijk. VERBOND VOOR VEILIG VERKEER Wachtverbod voor alle voertuigen. Ver- boden stil te staan anders dan voor bet onmiddellijk in- of uitladen van perso nen of goederen Geeft op alle borden acht die in Uw belang z(jn aangebracht.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 8