In Californische doden-cel vecht jonge Amerikaan reeds 6 jaren voor z nleven Eivolle kip Te 's Gravenhage komt technisch centrum in dienst van de NAVO Auto door twee treinen gekraakt WINNEl-SHAfi Bloembollencultuur gaat belang rijke beslissingen nemen ZATERDAG 18 DECEMBER 1954 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA ADVOCAAT TEGEN DE DOOD Caryl Chessman studeerde rechten in gevangenis en verdedigt zichzelf tegen doodvonnis IN DE GROENE DODENCEL van een Californische gevangenis zit al sinds 6'i jaar een jonge Amerikaan, die een huiveringwekkend deel van zijn 33-jarige leven in opvoedingsgestichten en gevangenissen heeft doorge bracht en die thans al sinds 1948 in de schaduw van de gaskamer leeft. Naar menselijke maatstaven gerekend, had Caryl Chessman het dood vonnis, dat over hem uitgesproken werd, verdiend; want alhoewel hij zelf hardnekkig blijft ontkennen, dat hij schuldig is aan de misdrijven, waar voor hij ter dood veroordeeld werd, kan men 't de justitie niet kwalijk nemen, dat zij meer vertrouwen stelt in een vrij-aaneensluitende reeks van bewijzen, dan de verklaring van een man, wiens leven door de misdaad getekend is. Niets scheen hem dan ook te kunnen redden, toen hij in het begin van 1948 gegrepen werd, verdacht van straatroof en het ontvoeren van 3 vrou wen, voor de rechtbank gebracht werd, en daar na verloop van vrij korte werd van ieder kinderspel en hij la- tijd ter dood werd veroordeeld. ter nadat men een uitgesproken muzikale aanleg bij hem ontdekt had door een middenoorontsteking \an zijn muzikale gehoor beroofd werd, veroorzaakte een auto-ongeluk de practische ondergang van het ge zin, want zijn moeder kwam invalide uit het ziekenhuis en heeft haar ver dere levensjaren met een gebroken ruggegraat op bed moeten doorbren gen, en zijn vader verspeelde zijn kleine kapitaaltje aan specialistenre keningen in een wanhopige poging om zijn vrouw te redden. Caryl Chessman beschrijft in zijn boek, hoe vooral dit laatste zijn angst tot paniek deed toenemen. De idee- fixe, dat alles, wat hij op aarde lief had, hem zou worden ontnomen, deed hem zijn geloof in God verlie zen. Na zijn eerste diefstalletjes, die hij pleegde om zijn ouders aan eten te helpen, nam zijn leven een defini tieve wending, die aan de openbaar heid trad, toen hij herrie kreeg met de vader van een meisje, aan wie hij zijn hart verloren had. De Amerikaanse onderwereld, die DE DOOD REDDE HEM. Op 27 Mei 1948 Caryl Chessman werd op die dag juist 30 jaar klonk het „schuldig" van de jurybank en de rechter had niet veel tijd nodig om het doodvonnis uit te spreken. In die tussentijd gebeurde er ech ter iets, dat Caryl Chessman tot nu toe het leven heeft gered. De steno graaf van de rechtbank, die alle ge tuigenverklaringen en rechtsproce dures van Chessmans proces steno grafisch opgenomen had, stierf plot seling aan een beroerte, zonder dat hij kans gezien had zijn stenogra fisch verslag uit te werken. Caryl Chessman, die door de jaren heen veel juridische ervaring had opgedaan en zichzelf verdedigde een mogelijkheid, die Califbrnië biedt eiste, dat de notities eerst uitge werkt zouden worden, voordat het vonnis voltrokken werd, omdat 2 der deze notities een hoger beroep niet mogelijk was. De Californische justitie heeft in de afgelopen jaren kostbare pogin gen ondernomen om de notities door kundige stenografen te laten uitwer ken, maar het stenoschrift van de overleden rechtbankstenograaf blijkt onontcijferbaar Caryl Chessman begreep onmiddel lijk, welke kans hier voor hem lag, maar hij begreep ook, dat hij een fel le strijd'zou krijgen te voeren tegen een justitie, die het uiterste zou doen om het gerecht zijn beloop te doen vinden Rechtenstudie in de cel Hij begon in zijn groene dodencel rechten te studeren en thans na 6V> jaar heeft hij zich ontwikkeld tot een bekwaam jurist, een jurist, die vecht voor zijn eigen leven. Naast zijn rechtenstudie heeft Ca ryl Chessman zich ook beziggehouden met het schrijven van een boek, waarin hij zijn levensgeschiedenis vertelt en het is onnodig te vermel den, dat dit boek in het op sensatie beluste Amerika een enorme opgang heeft gemaakt. In dit boek poogt de- jonge Ame rikaan de oorzaak te vinden, die hem op het pad der misdaad heeft ge bracht, want hij kan moeilijk een product van zijn afkomst en omge ving genoemd worden; hij had in te gendeel zelfs een jeugd en opvoe ding, die hem ver van het pad der misdaad hadden moeten houden. En toch werd Caryl Chessman een der beruchtste misdadigers van Ca- lifornië. In zijn boek beschrijft Caryl Chess man hoe zijn ouders zorgzame mid denstanders waren, die in een zekere welstand leefden. Hij was hun enig kind en zij besteedden al hun zorg en aandacht aan hem. „Angst", zo vertelt Chessman, „heeft mij op het pad der misdaad gebracht; een angst om alles, wat ik Een kip in Aalten heeft zich onder de groten van deze aarde geschaard door in een jaar 365 eieren te leggen. Volgens des- kundigen is dit wel het uiterste wat van een kip verlangd kan worden. Zelfs van achter het ijzeren gordijn, waar men zo tuk is op dergelijke topprestaties, is nog geen wedijverend gekakel - vernomen. Alleen wanneer de zelfde of een andere kip het volgend jaar een gelijk aantal eieren legt maar dan met dubbele dooier, 1 zal deze prestatie nog verbeterd kunnen worden. De illustraties laten behalve een foto van Caryl Cressman een indruk zien van de tekenaar in het Nederlandse boek „Gekooi- ee vogels". lief had, te verliezen, maakte mij tot een vijand van de samenleving, die meestal rampen als een gewoon ver schijnsel ziet en deze eerder gedul dig ondergaat, dan bestrijdt". Opeenvolging yan rampen. Wanneer Chessman dan zijn eerste levensjaren beschrijft, krijgt men wel een weinig begrip voor deze angst. Nadat hij als" jong ventje door een zware asthma-aanval uitgeschakeld voor ons Nederlanders zovele onbe grijpelijke facetten heeft, ontving hem met open armen en een donkere reeks van misdaden, afgewisseld door straffen en hevige gevoelsconflicten voerden naar de koel-groene cel, waar Chessman momenteel de strijd cm het barre leven voert. Moeilijk geval. De wijze, waarop hij vecht en de graad van het succes hebben de schijnwerpers van de wereldbelang stelling op hem gericht. Juristen en sociologen houden zich met zijn zaak bezig en een oplossing schijnt vrij moeilijk. Ten eerste heeft geen enkel Ame rikaans gerechtshof in de afgelopen jaren de juiste wijze kunnen vinden om de executie doorgang te doen vinden, omdat een hernieuwd onder zoek, met behandeling en eventuele veroordeling, juridisch niet mogelijk schijnt en omdat anderzijds Caryl Chessman zelf met het wetboek in de hand een executie op grond van het eerste vonnis zij het zeer dikwijls op het allerlaatste moment weet te voorkomen. Menselijke bezwaren. •Maar naast deze juridische bezwa ren, die het doodvonnis belemmeren, kan men zich afvragen, of het nog menselijk is om een man, die 6' jaar in de schaduw van de gaskamer voor zijn leven gevochten heeft, dit leven nog te ontnemen. Als derde moeilijkheid geldt een niet te onderschatten publieke opinie. Was Chessman in 1948 ter dood gebracht, dan had Amerika dit vonnis hoogstwaarschijnlijk juist en rechtvaardig gevonden. Maar in de afgelopen 6 jaren heeft Caryl Chess man een boek geschreven, dat hij de Amerikaan te lezen heeft gegeven; men heeft het gelezen en men is on der de indruk gekomen van dit mis lukte leven, dat aan de wereld nog eenmaal een kans vraagt om de weg der misdaad voorgoed vaarwel te zeggen. Zowel uit juridisch als uit mense lijk oogpunt bezien, vormt „de zaak Chessman" momenteel een vraag stuk, dat zijn tragische glans ont leent aan de inzet: een mensenleven. Internationale luchtverdediging Amerika betaalt Nederland en de Verenigde Staten hebben Vrijdag bij de Noord-Atlanti sche ministerraad mededeling gedaan van het sluiten van een overeen- Door mist misleide arts kon zijn wagen op het nippertje verlaten Op een met knipperlichten bevei ligde overweg bij Gilze-Rijen is gis teravond een auto door twee treinen gegrepen. De bestuurder, een arts uit Tilburg, was door mist misleid op de spoorbaan terecht gekomen. Toen hij echter op een gegeven mo ment een bel hoorde rinkelen als te ken dat een trein naderde, kon hij zichzelf nog ijlings in veiligheid stel len. De auto werd onmiddellijk daar op gegrepen door een militaire trein uit Tilburg en even later door een goederentrein uit Breda. De auto werd totaal vernield. Toen hij bemerkte dat er geen vooruitgang in de wagen te krijgen was trachtte de arts ijlings in een naburig café het station Tilburg te waarschuwen. Deze poging mislukte want nog tijdens het telefoneren werd de auto door een tfan Tilburg komende militaire trein gegrepen en 150 meter meegesleurd. Bij deze bot sing werd de auto ernstig beschadigd terwijl de locomotief dusdanig werd beschadigd, dat deze later naar Til burg moest worden teruggesleept. De machinist van de militaire trein trachtte onmiddellijk een vanuit de richting Breda naderende goederen trein te doen stoppen door het geven van lichtsignalen; door de dichte mist bleven deze signalen onopge merkt, zodat korte tijd later ook deze trein de auto greep en meesleurde, nu in de andere richting, waarop de thans volkomen vernielde wagen klem raakte tussen beide treinen. Als gevolg hiervan werd het baan vak BredaTilburg tot 22,21 uur ge stremd, het spoor van Tilburg naar DOUWE EGBERTS Deze zachte geurige Amerikaanse shag geeft U het rookgenot van de beste Amerikaanse cigaret komst, die de vestiging in Nederland mogelijk azl maken van een tech nisch luchtverdedigingscentrum, dat ondergeschikt zal zijn aan „Shape", het hoofdkwartier van de Navo. Dit feit werd tijdens de zitting van de Noord-Atlantische rdad bekend ge maakt door generaal Grüenther, de opperbevelhebber in Europa. De arrangementen voor de oprich ting van dit centrum zijn van dien aard, dat het centrum in staat zal zijn werkzaamheden uit te voeren op het gebied van wetenschappelijk on derzoek, wetenschappelijke ontwik keling „operational testing" en andere werkzaamheden met betrekking tot de luchtverdediging van de NAVO- landen. De Nederlandse regering heeft op zich genomen voor de nodige facili teiten te zorgen, waardoor het cen trum in Nederland, en wel in 's-Gra- venhage, gevestigd zal kunnen wor den. De kosten van de vestiging zul len worden gedragen door de Ver- enigde Staten, die dit op zich hebben genomen om een zo spoedig moge lijke oprichting van het centrum tot stand te brengen. Generaal Grüen ther legde er in zijn verklaring tot de Noord-Atlantische Raad de nadruk op, dat het succes van het centrum zal afhangen van de mogelijkheid om de beste wetenschappelijke en tech nische experts uit de verschillende landen van de NAVO aan te trekken. Gemaanetiseerde diefstal De politie te Rotterdam heeft twee processenverbaal opgemaakt tegen een 51-jariee magnetiseur te Rotter dam, enerzijds omdat hij de genees kunst onbevoegd zou hebben uitge oefend en anderzijds, omdat hij een van zijn patiënten zou hebben besto len. De patiënt, die geregeld bij hem kwam, moest altijd zijn jasje uittrek ken en dan werd hij „bestreken". De magnetiseur zou dit met één hand hebben gedaan, terwijl zijn andere hand het colbertjasje zou hebben onderzocht. De patiënt mist in totaal 222,In 1950 heeft de magneti seur zich ook aan een dergelijk feit schuldig gemaakt, aldus de politie. MELK HAALDE GARANTIE PRIJS NIET. De gemiddelde opbrengst van alle melk, die tussen 1 November 1953 en 1 November 1954 is geprodu ceerd, is beneden de door de over heid gegarandeerde prijs gebleven. De garantieprijs van de regering bedroeg het afgelopen melkjaar 21,4 cent per kilogram, terwijl de gemid- delde opbrengst van de mélk tot I 1 October 21,2 cent bedroeg. (De j opbrengst van de maand November Maandag zal het dan gaan gebeu renDan zal de voorzitter van de Kon. Alg. Ver. v. Bloembollencul tuur, jhr. mr. dr. Van Nispen tot Pannerden in de tuinzaal van het Haarlemse Concertgebouw de verza melde bollenkwekers de reorganisa tieplannen, waaraan de reorganisatie commissie vele maanden heeft ge timmerd, voorleggen. En het zal in teressant zijn te horen of men daar mee accoord gaat of niet. Er zijn er die menen, dat de leden en de afgevaardigden zich zullen ge dragen als een stelletje Tibetaanse monikken en dat men over de gehele agenda geen uur zal werk hebben. Maar men komt ook lieden tegen, die van een vlotte gang van zaken hele maal niet overtuigd zijn. Men ver wacht met name van de kleine afde lingen in „De Noord" nogal wat te genwerking. Maandag zal wel blij ken welke veronderstellingen juist waren, maar het zou wel te betreu ren zijn, als deze plannen werden getorpedeerd. V/ant de algehele re organisatie betekent een grote stap vooruit. Nieuws. Tot nu toe was het zó, dat bijv. een kweker, die geen roe narcissen teel de, in de algemene vergaderingen tóch over narcissenbelangen kon stemmen. En met andere bolgewas sen evenzo. Dat zal, als de reorgani satieplannen worden aangenomen, niet meer voorkomen. Er zullen na melijk groepen worden gevormd van kwekers van een bepaald bolgewas en die beslissen over hun eigen pro duct. De groepen zullen ook over economische problemen beslissen, die hun artikel betreffen. Een tulpen kweker dopt dus de boontjes die de tulpenteelt en handel aangaan. Het hoofdbestuur van de Kon. Alg. Ver. v. Bloembollencultuur heeft alleen de taak om toe te zien, dat men geen beslissingen neemt, waardoor het al gemeen vakbelang wordt geschaad. Het stemrecht in de groepen zal meervoudig zijn. Dus grote kwekers hebben meer stemmen dan de kleine. Alleen in „De Narcis" heeft men dit punt van de baan gestemd. In het wijzigingsvoorstel is trouwens de mo gelijkheid open gelaten dat de har- cissenkwekers hun enkelvoudige stemrecht handhaven. In de afdelingen der „Koninklijke" zal ieder lid echter één stem hebben. Om nog even over de stemtabel te hebben: tot nu toe was het zo, dat deze in hoge mate onbevredigend werkte. In een afdeling met bijv. 200 leden werd een voorstel aangenomen met net iets meer dan de vereiste hoeveelheid stemmen en kon het ge beuren, dat iets werd besloten, dat door een belangrijke minderheid niet werd gewild. Nu moeten op de alge mene vergaderingen zowel het aan tal vóór- als het aantal tégenstem- mers bekend worden gemaakt uit de afdelingen. Nu zal men dus een zui ver beeld krijgen van de verlangens die in de afdelingne leven. Probleem. Verder zullen de afgevaardigden een vrij mandaat hebben. Tijdens de vergadering kunnen argumenten naar voren worden gebracht, die aanleiding zouden kunnen geven tot het wijzigen van een mening. Een sterk staaltje daarvan was enkele ja ren geleden aan de orde, toen het voorstel ter tafel kwam om de Keu kenhof onder de vakorganisaties te brengen. De afgevaardigden zaten met een gebonden mandaat en het voorstel werd gewipt. Maar men ver klaarde toen ter vergadering, dat men heel anders had gestemd als men alles maar had geweten, wat toen op de vergadering naar voren werd gebracht. Achteraf bekeken zullen de Keukenhof-mensen er niet rouwig om geweest zijn, omdat ze later door een garantie van het CBC nu baas in eigen huis konden blijven. Nu zullen de afgevaardigden een vrij mandaat hebben en dat houdt in, dat men alleen uiterst betrouwbare le den zal kunnen afvaardigen. Belangrijk is ook, dat de voorzit ters van de Groepen zitting zullen hebben in het hoofdbestuur. Dit be stuur wordt dus nu tot-en-met een overkoepelend orgaan van de gehele vereniging, inclusief de groepen. De „Koninklijke" staat dus voor een belangrijke beslissing a.s. Maan dag. En het is te wensen, dat het wantrouwen het dit keer niet gaat winnen van het gezond verstand! GEDWONGEN VACANTIE- SPREIDING? Op een bijeenkomst van het Cen traal werkcomité vacantia heeft de minister-president dr. W. Drees ge zegd, dat de regering volgend jaar misschien een wettelijke dwang tot spreiding van vacanties zal moeten overwegen, indien deze spreiding niet door ohderling overleg tot stand komt. Men wil aan de opeenhoping van vacantiegangers in drie weken een eind maken. Het Wikefi %.al Qoca-ca-la-^a^'iiek o-p-peu^eieri zal hierin geen verandering bren gen). Dit zou betekenen, dat de boe- Oit is een overzicht van de plaats de Haarlemmerweg bij Sloterdijk ren 0,2 cent per kilogram geleverde waar in de toekomst een enorm viaduct zal verrijzen, dat zal voeren van de Breda kwam eerst na het opruimen melk bijgepast krijgen uit het Land-1 Multatulieweg over Sloterdijk heen naar de Velserweg. De Coca Cola fabriek van de wrakstukken en het terugsle- j bouwegalisatiefonds. In totaal zou op de achtergrond zal moeten verdwijnen om plaats te maken voor het pen van de locomotief rond 23,15 uur i hiermee een bedrag van 10 millioen I enorme betonnen projectAlles ten behoeve van de aliesverslindende, vry. 1 gulden gemoeid zijn. i steeds groeiende moloch: het Verkeer.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 7