L Leidse raad nam tegen half een in de nacht de begroting 1955 aan k Se Moeder Qods Goed besluit werd met een hartig hapje gevierd Novemberomzet Leidse Veiling één millioen hoger dan in 1953 unstLeven m Leiöen Trio Pasquier voor Toonkunt DFRDE BLAD PAGINA 1 Vermoeiende vergaderingen ten einde Het behoeft eigenlijk geen betoog; de Leidse raad heeft gisteravond zon der hoofdelijke stemming de begroting aanvaard. De laatste avond heeft nog enige belangrijke mededelingen gebracht, wethouders en voorzitter hebben in tweede instantie nieuwe vragen beantwoord, hoofdstuk voor hoofdstuk is de gehele begroting onder de hamer gegaan, waarna het aanvaarden tegen half één in de nacht volgde. Als vruchten van doze vergaderingen zijn de volgende voorstellen gerijpt: De raad ging accoord met het in prae-advies in handen geven aan B. en W. van: het houden van avondvergaderingen van de raad (Van Dijk De Bree), de vergoeding van de administratiekosten voor bijzondere scholen voor G. L. O. (Van DijkStolp), verbreding (eventueel vernieu wing) van de Koepoortsbrug (Ravestein), ziektekosten voorziening ge meente-personeel (Sommeling, c. s.), oprichting van chrèches (Braggaar De DoesPortheine. was en kwam alsnog tot de gevolg trekking, dat de pry zen van de twee gemeenten dus niet zo ver uiteenlig- gen. De heer Schüller (P.v.d.A.) vroeg uit welke personen de commissie be staat, die belast is met de reorgani satie van de dienst gemeentewerken. Reorganisatie wordt ook wel eens ge bruikt om personen „uit te range ren". Hij vertrouwde er op, dat de reorganisatie alléén maar gebruikt wordt om de dienst te verbeteren. Hij zei dat hij zijn stem aan het voorstel in de oorspronkelijke vorm betreffende de ziektekostenvoorzie ning zal geven en distantieerde zich van het voorstel van zijn fractiege noten. Ten slotte sprak de Van Stralen (P.v.cLA.) Hij bleef o.m. bij zijn mening, dat vernieuwing bij het on derwijs bij het huidige klassegemid delde „lijfelijk" onmogelijk is. Hij toonde warme instemming met het plan van de wethouder voor een technische school voor minder be gaafden. Naar aanleiding van de verdedi ging van het bisschoppelijk mande ment door de heer Woudstra zeide hij, dat deze zware en zwaargeladen woorden had gebruikt. De gestelde antithesen: V.V.D., P. v.dA. en C.P.N., met aan de andere zijde de confessionele partijen, als het voor of tegen Christus, had hem doen huiveren. Enige voorstellen aangehouden Ingetrokken na uiteenzetting van B. en W. werden de voorstel len inzake het bouwen van een nieu we zweminrichting (Questroo) en in zake de vergoeding van sociale lasten van het onderwijzend personeel bjj het bijzonder kleuteronderwijs (Van Dijk). Het voorstel van de heren Woudstra en De Kier (Ziektekosten voorziening) werd op verzoek van het college aangehouden. De heer Drei- ber verklaarde zich tegen. Z.h.st. werd de motie: verhoging bouwvolume aangenomen, hetzeiiae gold voor het voorstel van mej. Noor- dam en de heer Piena betreliende het niet meer bezetten van leeggekomen ruimte in de kazernewoningen aan de Sionsteeg, idem betreftende het voorstel: Van Dyk-De Bree over de herziening gemeentelijke verordening inzake toewijzing van woningen aan grote gezinnen met de wijziging van de termijn van 2 in 6 maanden. Replieken. De heer Van den Burgh (P. v. d. A.) was de eerste spreker bij de replie ken. Hij sprak slechts enige minuten en toonde vreugde over de bereid heid van het college om met kracht te werken aan de uitbreiding van het aantal volkstuincomplexen. De heer Portheine (V.DJD.) had met genoegen kennis genomen van het feit, dat B. en W. de noodzaak inzien voor goede bejaar denzorg door verbetering en uitbouw van de hofjes. Hij stelde er prijs op nogmaals te zeggen, dat het voorstel betreffende de ziektekostenvoorziening gemeente- personeel volgens zijn fractie om gro te financiële risico's niet aanvaard baar is. Hij was er blij om, dat B. en W. het voorstel dienaangaande van de P. v. d. A.-fractie in prae-advies wil len nemen. Hij was ook de voorzitter zeer dankbaar voor diens verdedi ging van het stedenschoon van Lei den. Het voorstel tot verplaat sing van de vergaderingen vond in hem een verdediger. Nadat de heer Lardee (P. v. d. A.) enige opmerkingen over sportaange- legenheden had gemaakt sprak de heer De Hosson (K.VJ\), die erken de, dat de wethouder inderdaad het initiatief tot contact van het college met de Leidse middenstand had ge nomen. De reactie van de wethou der Jongeleen, nadat de heer De Hos son persoonlijk excuses had gemaakt, waren hem echter tegengevallen Bovendien wees hij er op, dat de wethouder in zijn antwoord een on juiste voorstelling van zaken had gegeven door te spreken van moeilij ke contacten. Hij herinnerde er aan, dat hij na het initiatief van de wethouder on middellijk het contact met de mid denstand tot stand had gebracht. Het resultaat was, dat tot nadere bespre kingen werd ;besloten op het tijdstip, dat de plannen uitgewerkt zouden zijn. De heer Van der Hoeven (P.v.d.A.) verdedigde het voorstel van zijn frac tie betreffende de ziektekostenvoor ziening gemeentepersoneel. De heer Stolp (Prot. Chr.) zei: „Voorzie de blokhoofden van de B.B. van goed en voldoende propaganda materiaal om belangstelling bij het publiek te wekken." De heer Piena (P. v. d. A.) herhaal de, dat hij aandrong op het langza merhand ontruimen van de kazerne woningen in de Sinonsteeg. De heer Van Ravestein (Prot. Chr.) vond het antwoord van de wethou der, dat de Koepoortsbrug niet ver beterd zou worden, teleurstellend. Als er hekken langs het voetpad ge plaatst worden, zal eerst duidelijk blijken hoe smal de opening voor het wegverkeer wordt. Een nieuwe brug is niet nodig, hij wilde echter door een toevoeging aan zijn voorstel deze mogelijkheid niet uitsluiten. De heer Aalders (K.V.P.) onder steunde het voorstel tot het instellen van avondvergaderingen. Hij kwam terug op zijn opmerkingen in eerste instantie gedaan over de prijs van industrieterrein te Leiden. Hij had deze prijs vergeleken met de prijs van grond door de gemeente Alphen verkocht. Hij erkende echter, dat hij met de vergelijking in prijs geen re kening had gehouden met het feit, dat Voorzitter aan het woord. De voorzitter van het college, die ten tweede male de raadsleden van antwoord diende, zei tot de heer Meester, dat diens idee voor de z.g. dodenvlaggen, (neergehaald bij een dodelijk verkeersongeluk als een sprekende getuige) z.i. wel overwe ging verdient, maar dat in Leiden in het afgelopen jaar slechts drie do delijke verkeersongelukken zijn ge weest. Omdat de overdracht van de Leidse Duinwater Mij niet in het al gemeen verslag voorkomt, ging hij op hetgeen hierover gezegd was niet meer in. Rondleidingen in de Laken hal door deskundigen, die niet aan het museum verbonden zijn, vond hij in tweede instantie toch wel het overwegen waard. Uitbreiding politiebureau. Betreffende eventuele uitbreiding van het politiebureau, deelde hij me de, dat het in de bedoeling ligt meer ruimte van de Volkscrediet- bank bij het gebouw te trekken en gedeelten van het bureau naar de nieuwe vleugel over te brengen. Men wil echter wachten op de nieuwe commissaris tot men tot deze interne wijzigingen zal overgaan. Slechte verhouding Leiden Oegstgeest. Over het contact met randgemeen ten zei de voorzitter onder meer, dat een contact met Oegstgeest thans practisch onmogelijk is, sinds er voorstellen tot noodzakelijke grens wijzigingen in de richting van deze gemeente zijn geweest. Over de stand van zaken van deze grenswijziging, waarover ook een voorstel naar Ge deputeerde Staten is gegaan, meen de de voorzitter in een openbare zit ting beter niet verder uit te moeten weiden. Naar aanleiding van de vraag of een contact-lichaam gewenst is, merkte hij op, dat de vrees voor Lei den van de buurtgemeenten sterk overdreven wordt. Vervolgens richt te h(j zich tot de heer Meester naar aanleiding van, zoals hij zeide, „het incident" tijdens diens rede, waarin dit raadslid gesproken had van „hal ve waarheden". Hij dankte de heren Van Dijk en Woudstra voor de woor den, waarmede dit gesignaleerd en afgekeurd werd. Hij zeide nota van de verklaring van de heer Meester genomen te heb ben, maar constateerde dat op des heren Meester zeer grievende woor den, geen woord van excuus was ge volgd. Hij meende namens het col lege een ernstig woord van afkeuring te moeten laten horen. „Dergelijke manier van spreken zijn wij hier niet gewend." Wethouder Van Schalk. Wethouder Van Schaik antwoord de en kwam nogmaals uitvoeriger te rug op het probleem rond het open en overdekte zwembad. Het aantal leerlingen op de kleu terscholen loopt snel terug. De wet houder verklaarde dit door een la ger geboortecijfer. Op het departe ment voelt men op het moment wei nig voor een Leidse M.T.S. Het stre ven van het college in die richting blijft echter bestaan. Over verwijdering van padvind- sters was spr. niet tijdig ingelicht De textieldagschool noemde de wet houder een zorgenkind. De stichting van een nieuwe dagschool is mislukt. Dit is jammer, want er is groot ge brek aan wevers. De gemiddelde leef tijd van de wevers ligt boven de 50 jaar. Wethouder Menken. Wethouder Menken sprak over de ziektekostenvoorziening en zei dat de meerderheid van het college nog steeds vóór het oorspronkelijke voor stel is. Het leek het college beter het voorstel van de P.v.d.A.-fractie in prae-advies te nemen en vervolgens met commentaar op het voorst el-De Kler-Woudstra te wachten. Hij was blij met de dank van mevr. Braggaar- De Does voor het initiatief van de dienst voor Sociale Zaken voor een St Nicolaasviering voor de onder steunden. Naar aanleiding van het voorstel betreffende de stichting van een crè che (kinder-dagbewaarplaats) zei'de de heer Menken, dat het college be reid is dit voorstel in prae-advies te nemen. Wethouder Jongeleen. Wethouder Jongeleen zei, dat hij met een enkel woord niet zou kun- vijf fractie-voorzitters over de wo ninggebouw vond hy niet opportuun. Een nieuwe gedeputeerde, die er in de korte tijd van zijn functie blijk van heeft gegeven een beter stand punt dan zijn voorganger betreffen de het bouwvolume in te nemen, wordt nu met deze motie geconfron teerd. Hy heeft vertrouwen dat het bouwvolume vergroot zal worden. Het Leids nummer van „Tussen de Rails doet nog steeds uitstekend dienst als propagandamateriaal. Ten aanzien van woningen voor jongehuwden zei hij dat hij een voorstander was van duplexwonin- gen. Ten aanzien van de Caecilabarak- ken merkte hij op, dat er een besluit bestaat: geen mensen meer in deze kazernewoningen. Dikwijls moet het college echter onder de aandrang be zwijken. Er zal een stedebouwkundige aan de dienst gemeentewerken verbon den worden. De oommissie voor de reorganisa tie van de dienst gemeentewerken, is intern. Spr. voelde er dan ook niets voor namen van commissieleden te noemen. Het voorstel van de heer Rave stein tot verbetering van de Koe poortsbrug wordt in prae-advies ge nomen. Voor een terrein van 33 hectoren bestaan bouwplannen. De heren De Hosson en Aalders antwoordde hij, dat hij op een open bare bedenking in het openbaar een weerlegging moet geven, ook al is daar een persoonlijk contact tussen door geweest. Wethouder Van der Kwaak zei de ten aanzien van de nutsbedrij ven, dat men in de toekomstige ja ren op dezelfde gunstige perspectie ven kan blijven rekenen. De laatste loonsverhoging heeft men op kunnen vangen door vergroting van hefr de biet. De heer Meester werd tenslotte ruimte gegeven voor een persoonlijk woord, waarin hij zeide, dat zijn verklaring naar aanleiding van zijn gelaakte woorden aan het adres van de burgemeester wel degelijk als een excuus was bedoeld. Hij betreurde dat na zijn verklaring een en ander toch nog in discussie was gebleven, dit in tegenstelling met het gebruik in de Staten Generaal. Indien dit zo zal blijven, aldus de heer Meester, zal dit in de toekomst de sfeer in de raadzaal ongunstig beïnvloeden. Behandeling volgnummers. Om vijf minuten vóór half twaalf bracht de voorzitter de volgnummers van de begroting in stemming. Naar aanleiding van de diverse onderde len werden nog enige vragen en wensen op het tapijt gebracht. Om tien vóór half een in de nacht werd uiteindelijk de begroting 1955 zonder hoofdelijke stemming goed gekeurd. De burgemeester voegde de heer Van der Hoeven (P.v.d.A.) tenslotte enige woorden van dank toe, naar aanleiding van het feit, dat dit raads lid zijn laatste zitting had bijgewoond Het gehele gemeentebestuur ver enigde zich vervolgens in de koffie kamer, waar een hartig hapje veror- C IN VELERLEI VERSCHIJNING^) nen volstaan, in de hoop tóch kort berd en een geestrijke dronk genoten te kunnen blijven. De motie van de werd. Ledenoergadering met verheugende cijfers Het doordraaien bleef zeer beperkt De Coöperatieve Groenten-, Fruit en Bloemenveilingsvereniging „Lei den en Omstreken" G.A. hield op Donderdag 16 September, onder voor zitterschap van de heer B. v. Vliet, haar algemene ledenvergadering in de grote zaal van „Den Burcht". In zijn openingswoord verwelkom de de voorz. de aanwezigen, in het bijzonder de ere-voorzitter, de heer C. v. Vliet en het ere-lid, de heer M. du Prie. Hij herdacht de leden, die in 1954 de vereniging door de dood waren ontvallen, namelijk de secr.- penningmeester, de heer M. Th. La- GEWESTELIJK ARBEIDSBUREAU Onder invloed van seizoensfacto ren zette de stijging van het aanbod zich gedurende de periode van 6 t/m 11 December voort. Het aantal als geheel werkloos ingeschreven man nen bedroeg 650, terwijl daarenbo ven 15 personen op objecten voor aanvullende werken tewerkgesteld waren. Een totaal aanbod derhalve van 665, hetgeen een niet onbedui dende toename ten opzichte van de stand per 4 December jl. inhoudt. Een vergelijking met het overeen komstige tijdstip in 1952 en 1953 wijst uit, dat nog altijd de voorde lige verschillen belangrijk zijn. Zij bedragen namelijk respectievelijk 1475 en 855. De vraag bleef vrijwel gelijk en is in hoofdzaak gericht op jeugdigen. Jeugdigen. Aan jeugdige arbeidskrachten, 15 t/m 18 jaar, bestaat nog steeds grote behoefte. Voor hen is in vrijwel el ke bedrijfstak plaatsingsmogelijk heid. Het aanbod is echter gering en veelal niet passend op de vraag, zo om op enigszins bevredigende wijze aan de aanvragen te voldoen. Oudere arbeidskrachten. Hoewel het reeds verscheidene malen is gelukt een oudere arbeids kracht aan passend werk te helpen, blijft deze categorie de aandacht vragen. Onder de ingeschrevenen bevinden zich b.v. enkele goede boekhoud kundige krachten en oudere verte genwoordigers. Voor hen vormt slechts de leeftijd een barrière, re den waarom zij in de bijzondere aandacht van werkgevers worden aanbevolen. Vrouwen. Het aantal als werkloos ingeschre ven vrouwen vertoonde enige toe name nl. van 140 tot 150, hetgeen ge zien het jaargetijde een normaal verschijnsel genoemd kan worden. De vraag bleef constant en is in de eerste plaats gericht op huishou delijk personeel, dagmeisjes en werksters, terwijl daarnaast in vrij wel alle bedrijfstakken plaatsings de verkochte grond niet opgehoogd dat het geen gemakkelijke taak is mogelijkheden aanwezig zijn. ken, het oud-bestuurslid, de heer P. J. v. d. Zeeuw, de leden H. v. Kam pen en K. F. J. Fontein en het ere lid, de heer G. Knotter. Aanvankelijk somber beeld. Terugblikkend op het jaar, dat nu bijna achter ons ligt, zeide spr. dat de eerste drie maanden een somber beeld gaven; door de slechts weers omstandigheden hadden de winter- producten veel geleden en wa ook de voorjaarsgroenten veel later aan de markt. Dientengevolge ver toonde de omzet een achterstand van 100.000,ten opzichte van de eer ste drie maanden van 1953. Gelukkig trad in April een belangrijke verbe tering op, die tot nu toe aanhield; de meeste producten konden tegen een redelijke prijs afgezet worden en het euvel van het „doordraaien" bleef tot een minimum beperkt. Een belang rijk deel van de aanvoer kon geëx porteerd worden, terwijl ook de bin nenlandse vraag zeer bevredigend was. Een en ander had tot gevolg, dat in de maand November een totaal omzet bereikt was, welke 1.000.000 hoger was dan die op dezelfde datum in 1953. Te verwachten is dat deze voorsprong nog iets vergroot kan worden en dat de totaal-omzet over 1954 niet ver beneden de acht mil lioen gulden zal blijven. Een verheugend verschijnsel noem de spr. het, dat de verbetering niet beperkt bleef tot een bepaalde groep van tuinders, maar zich over de ge hele linie had uitgestrekt. Hij memo reerde ook de verschillende tech nische verbeteringen aan de veiling, zoals de modernisering van het af- J mijntoestel, de inrichting van een 'koelhuis, de aanschaffing van nieuwe monsterwagens, enz. Bestuurswisseling. De verschillende bestuursvoorstel len tot uitbetaling van de ledenreke ning, beschikbaarstelling van kwe- kerscrediet, vaststelling van veiling provisie en kistenhuur voor 1955 en v. Opname i Maria-monnment op Curapao Uw glans zal in de ziel gaan werken als zonlicht op de aarde doet Mijn flauwe wieken te versterken mij aan te gorden tot uw moed. Jan Engelman. Het tweede abonnements concert voor de leden van Toonkunst was door een bevredigend aantal toehoorders bezocht, om het voortreffelijk Franse strijkerstrio Pasquier te beluisteren in velerlei werken van geheel verschillende aard, karakter en stijl. Dit toch vergt 't uiterste aan concentratievermogen, fantasie en technische beheersing. De drie heren Pasquier, Jean viool, Etienne alt en Pierre cello, zijn stuk voor stuk instrumentalisten van het meest hoogstaande gehalte en het sa menspel is door perfectie volkomen gerechtigd een dergelijk veeleisend programma ten uitvoer te brengen. No. 1 bevatte niet minder dan ze ven waardevolle beknopte muzieken „Trois Fantasies" van Purcell, poly phoon, elegant en vol gratie. Virtuoos gespeeld de beide Toccata's van Stra- della en Scarlatti, bekoorlijk en har monieus; om met twee belangrijke Toccata's van Durante te eindigen. Na dit fraaie begin een „Trio" van Albert Roussel opgedragen aan de drie broers Pasquier. Nooit zal men in Roussel's belangrijk oeuvre een gemakkelijk effect vinden, nooit iets, dat onmiddellijk inpalmt. Maar hoe meer men Roussel's muziek hoort, hoe meer kwaliteiten men erin waar deren zal; bescheidenheid en verfij ning, fantasie en vernuft. De uitvoering was perfect; het sa menspel volkomen. Het enthousiaste applaus bewees, dat men de vast om lijnde oorspronkelijke muziek wist te waarderen. Na de pauze speelde het trio Mo zart's „Divertimento in es KV 563" dat wel een van de prachtigste, meest toetreding tot het Waarborginstituut voor de Tuinbouw passeerden vlot de hamer. In de vacature van secretaris-pen ningmeester, ontstaan door het over lijden van de heer M. Th. Laken, werd voorzien door de benoeming van de heer C. Meyer, terwijl de heer D. O. Brussee werd gekozen als lid van de Raad van Toezicht, in de plaats van de heer A. du Prie, welke niet herkiesbaar was. Vervolgens werd de heer A. du Prie verkozen als bestuurslid, en zag de heer J. C. Hendriks zijn mandaat als zodanig vernieuwd. De begroting voor 1955 werd, na toelichting door de voorz., door de vergadering goedgekeurd, waarna nog een zeer geanimeerde rondvraag volgde waaraan door vele leden werd deelgenomen. welluidende, werken van de meester is, mediterend en diepzinnig. Een uit zonderlijk niveau werd bereikt. Be zieling en profondeur ontbraken ner gens; een klankvorming werd gege ven, die volmaakt genoemd moet worden en dit zonder dat de sponta- nëiteit er door belemmerd werd. De expressie in het musiceren was zeer voornaam; en onverbeterlijk de kun de, inzicht, opvatting en dynamiek. Dit optreden was zeer boeiend en dat er grote reden tot dankbaarheid was, hebben de toehoorders getoond in spontaan applaus en terugroepingen, waarna de drie heren het laatste deel uit de Partita c kl. t. van Bach (oor spronkelijk voor klavier) als toegift volmaakt hebben gespeeld. J. KORTMANN Boekbespreking Kookboek voor Mannen, door Mary B. Beiten, Uitgave E. E. Kluwer, Deventer 2,95). Wanneer het werkelijk zo is, dat de weg naar het hart van de man door de maag loopt, dan wordt het hard tijd, dat actieve damesorganisaties spoedeisende vergaderingen gaan be leggen om eens tegen een zo juist verschenen boekje in het geweer te treden. Want de route, die naar het man nelijk hart voert, dreigt bij de maag geblokkeerd te worden, wanneer alle vrijgezellen het pasverschenen Kook boek voor Mannen in handen krij gen en het tragische is, dat een vrouw haar sexe-genoten deze slag toegebracht heeft. De man heeft "eel meer fantasie in de keuken, dan de vrouw, vertelt Mary B. Beiten, en ze leert de fan tasievolle, doch soms een weinig on bedreven man in de eerste hoofd stukjes, hoe hij met een minimum aan inspanning een maximum aan succes kan oogsten. Voorzichtig behoedt zij met wijze regelen de initiatiefvolle vrijgezel te gen vergiftiging door overtijdse of voortijdse geneugten en laat tenslot te een hoorn van overvloed over de smachtende vrijgezellen-maag neer dalen. Een niet alleen vrijgezellen, maar ook kampeerders, mannen-die-voor- ten-tijdje-de-huishouding-doen en al leenstaande vrouwen worden in haar moederlijke zorgen opgenomen. Voor mannen, die „het helemaal alleen moeten fiksen" lijkt het ons - we spreken uit ervaring! een uiterst practisch boekjeen de protesterende dames? Och er zijn nog zovele andere we gen naar het zo zwakke hart van het sterke geslacht!

Leidse Courant | 1954 | | pagina 6