Met een stilstaande klok, beidt het Oosten zeer vernuftig zijn tijd Kalkzandsteenfabriek Hillegom gaat gouden jubileum vieren Uitvoer bollen uit Sassenheim Qaedetzakken kamen niet atteen uit SchatCand Vier redders uit Warmond ontvingen n onderscheiding Ah een vette ongrijpbare paling ZATERDAG 18 DECEMBER 1954 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 3 „Van Herwaardens Kalkzandsteen fabrieken N.V." te Hillegom (de vroe gere „Arnaud" bestaat dezer dagen een halve eeuw. Deze fabriek heeft thans een capaciteit van een kwart milliard stenen per jaar, waarvoor 350 arbeiders in dienst zijn. De totale capaciteit van de 15 Ne derlandse kalkzandsteenfabrieken be draagt 900 millioen stuks per jaar, waarvan de zusterfabriek van Van Herwaarden te Katwijk er 100 mil lioen voor haar rekening neemt. Hil legom alleen leverde in een halve eeuw 3.5 milliard stenen genoeg voor 300.000 woningen af. In het eerste jaar van zijn bestaan verlieten 7 mil lioen stenen bij een personeelsbezet ting van 25 man, de fabriek. Kalkzandsteen werd gemaakt uit een mengsel van duinzand en uit Bel gië of Duitsland aangevoerde onge bluste kalk Het zand wordt achter de duinenrij bij Noordwijkerhout van vaak vry grote diepte gewonnen met behulp van zandzuigers en „dragli nes". Via eigen kanalen gaat dit zand naar de fabriek, getransporteerd door 60 grote en kleinere eigen schepen en sleepboten. Op de zanderijen,, waar verbeterde grond voor de bloembol lencultuur wordt achtergelaten, viert de mechanische arbeid hoogtij. In de fabriek worden gebluste kalk en zand fijn verdeeld en in bepaalde verhoudingen gemengd. Ook dit ge schiedt mechanisch, evenals het per sen'van de stenen, waartoe een groot aantal machines staat opgesteld. Bij 1100 stuks tegelijk worden de ge vormde stenen op wagentjes geladen. Twintig van zulke wagentjes worden in een verhardingsketel gereden. De steen verhardt in stoom onder hoge druk tot het bekende witte pro duct, dat veelvuldig voor funderin gen, binnenmuren etc. wordt ge bruikt. Door de speciale wijze, van tassen der stenen kunnen deze per wagen lading door grijpers worden opgesta peld en later op dezelfde manier in schepen of op auto's worden gela den Het verladen geschiedt dus snel. De fabriek te Hillegom beschikt over een eigen smederij, een repara- tieijwerkplaats, een scheepshelling, een lasserij, een timmer winkel etc. Daardoor is het voor een groot deel „self-supporting" technisch terrein. De heren J. A. H. en D. J. van Her waarden, vader en zoon, zijn thans directeuren van de bedrijven te Hil legom en Katwijk. De heer Van Her waarden Sr. is al 43 jaar in het kalk- zandsteenbedrijf werkzaam. De boek houder, de heer W. D. Oudolf viert zijn vijftigjarige jubileum te zamen met de fabriek. Op 21 December zullen vele auto riteiten het jubilerende bedrijf be zoeken. Op 22 December werd het feest in de kring van de personeels leden en hunne gezinnen gevierd in „Treslong" te Hillegom, o.m. met een gemeenschappelijk diner. SASSENHEIM EERSTE PAAL IN DE GROND VOOR DE BOUWKASWON1NGEN. Gistermiddag vond aan de Park laan een kleine plechtigheid plaats. De eerste heipaal voor de aldaar te bouwen woningen van de Bo-uwkas Nederlandse Gemeenten werd in de grond gedreven. Hierbij waren o. a. tegenwoordig het volledige college B. en W., de aannemers de heren Boel- laard en Kasteel alsimede een aantal toekomstige bewoners. Na een korte toespraak dreef de burgemeester de eerste paal in de grond. Een der toekomstige bewoners de heer R. Beegman gaf de laatste klap die uiteraard met veel lawaai gepaard ging. Hiermede is men begonnen aan het complex woningen waarnaar reeds lang wordt uitgezien. BLOEMBOLLENCULTUUR. J. Heemskerk voorzitter in plaats van G. Vlasveld. Bloembollenculttuur hield gisteren avond in het Bruine Paard een leden vergadering. De voorzitter, de heer G. Vlasveld, sprak z'n genoegen uit over de zeer grote opkomst. Spreker blikte nog maals terug op de feestavond die werd gehouden ter gelegenheid van het 75-jarig bestaan. Hij sprak nogmaals zijn dank uit voor het geschenk, dat hij mocht ontvangen. Deze avond zal hij voor de laatste maal de vergade ring presideren. Over een tijd van 32 jaar heeft spreker de voorzittersha mer gehanteerd. Spreker dankte vooral z'n naaste medewerkers in het bestuur. Vervolgens werd de beschrijvings brief voor de 218e vergadering be sproken. In deze vergadering zal vooral de reorganisatie besproken worden. Vooral het stemrecht enige wijziging ondergaan. In groepsvergadering heeft men nu niet meer een stem per lid, doch kan men vier stemmen per lid krijgen, al naar gelang het oppervlak wat van een bepaald product wordt geteeld. Heeft men 1000 R.R. of meer dan heeft men vier stemmen. Onder de 1000 R.R. heeft men een tot drie stemmen. Een tweetal a/mandementen n.l. van de afdelingen Westland en Wassenaar werden niet aanvaard. Voortaan zal het aantal voor- en tegenstemmen over een bepaald onderwerp door gezonden worden naar het hoofdbe stuur. De gehele beschrijvingsbrief werd in een snel tempo afgehandeld. Het gehele reorganisatieplan werd met algemene stemmen goedgekeurd. De heer Meijer verzocht bij de rond vraag van de algemene vergadering er op aan te dringen, dat de expedi teurs de ledige fust eerder terugstu ren. Zijn bedoeling was om voor de volle fust 30 cent per mand en 10 cent voor de lege fust per mand tot nu toe werd 40 cent gegeven per mand, terwijl de ledige fust gratis werd teruggezonden. Dit voorstel kon de goedkeuring van de vergade ring krijgen. Als afgevaardigden naar de alge mene vergadering werden gekozen de heren Dekker en van Reizen. Plaatsvervangers zijn de heren Mole naar en Barnhoorn. Door het aftreden van de héér Vlasveld als voorzitter moest worden voorzien in de vaca ture van het bestuur. Met algemene stemmen werd de heer J. Nieuwen- huis gekozen. De secretaris deelde mede dat het bestuur de heer J. Heemskerk geko zen heeft als voorzitter. Deze nieuwbenoemde voorzitter sprak hierna zijn maidenspeech uit. Het zal hem moeilijk vallen om in de voetsporen van de heer Vlasveld te treden. Hij deed een beroep op de leden voor een algehele samenwer king. Met het aftreden van de heer Vlas veld is een einde gekomen aan een 70-jarig voorzittenscahap van de fa milie Vlasveld. Van 1884 tot 1922 was het de vader van de thans aftre de voorzitter. KATWIJK AAN DEN RIJN Vrouwengilde. Gisteravond had een ledenvergadering plaats van het R.K. Vrouwengilde. Ondanks het minder aangename weer was er een goede opkomst, waardoor er al spoe dig een gezellige sfeer heerste. Na de opening en het voorlezen der notulen gaf de presidente, mej. v. Stijn het woord aan mevr. v. Pam pus. Deze verschafte inlichtingen over een door haar te geven naai en knipcursus, te beginnen in Janu ari. Verschillende dames gpven zich op. Hierna deelde de presidente de opbrengst mee van de speldjesver koop op het Christus Koningfeest, n.l. 80.waarvan f 43.72 afgedra gen werd aan het Rustfonds. Ook de actie voor Hongarije is een groot succes geworden. Mevr. van der Valk kon namens de Stich ting Hulpactie voor Hongarije de dank aan allen overbrengen. Na het verslag van mevr. De Best- Fennes over de Diocesane-studiedag te Haarlem volgde een korte pauze. Hierna besprak pastoor Hesp de Statuten van het Vrouwengilde. Na deze korte uiteenzetting kregen de dames van de afdeling zelf het woord en had men gelegenheid verschillen de ideeën naar voren te brengen. Het resultaat was, dat mevr. Meijer en mevr. van Maren zullen trachten een zangclub op te richten. Reeds werden énige liederen ten gehoren gebracht. Ook gaven verscheidene dames zich op om om op een of andere wij ze de ledenvergaderingen op te luis teren. In de rondvraag werden nog enkele andere plannen naar voren gebracht n.l. oprichten van een naai club voor de kerkelijke paramenten en ziekenbezoek in 't Zeehospituum. Ten slotte wees de g.a. er op propa- gade te maken om ook jongere on gehuwde leden te krijgen. Hij advi seerde tevens het bestuderen van diepgaande en belangrijke onderwer pen o.a. Het Mandement van de Bis schoppen. Het was reeds laat toen de presidente deze geanimeerde ver gadering kon sluiten. LISSE R.K. Bond van het gezin. In het KAB-gebouw was Vrijdagavond een .bijeenkomst van de R.K. Bond van het gezin. De voorzitter deed in zijn ope ningswoord mededeling, dat het be stuur besloten heeft om op 9, 10 en 11 Februari 1955 de gebruikelijke vastenavondviering voor de bond te houden. Hij wees er evenwel op, dat de hieraan verbonden kosten een groot gat in de financiën zouden slaan, zodat het wel eens zou kun nen gebeuren, dat in de toekomst deze bijeenkomsten niet plaats zul len hebben of de leden zullen zich een kleine contributieverhoging moe ten laten welgevallen. Pater Aarnink, sprak hierna over „De godsdienstige opvoeding: van onze jeugd". Dammen. De nieuwe Damclub „Lisse", welke een fusie heeft aan gegaan met de schaakclub, hee'ft een aanvang genomen met de onderlinge wedstrijden. De resultaten van deze eerste ronde wareft: A. Balkenende sr.N. Dekker 11; H. van DrunenJ. v. d. Poel 02, G. BalkenendeA. Wijnhout 11; J LangbroekJ. van Hal 11; G. v. d SteltW. Möhlmann 11. Ouderavond van de St. Wilhel- minaschool. Zeer veel ouders had den gehoor gegeven aan de oproep van broeder Urbanus, hoofd der school, zodat de zaal van het paro chiehuis aan de Beekbrug druk bezet was. Als opening van de avond speel den leerlingen uit de hogere klassen een Adventspelletje en het gezellig reageren van het publiek bewees wel, dat er van genoten werd. Enige liedjes, fris gezongen door het jon genskoor .vielen bijzonder in de smaak. Na de pauze hield de pastoor een causerie en boeide de toehoorders met zijn voordracht, waarin hij uit eenzette, ten eerste dat het onderwijs een maatschappelijk en opvoedkun dig werk is, ten tweede dat het on derwijs is één grote sluitende me thode en ontwikkelingsgang van kleuterschool tot universiteit en ten derde wees hij op de taak der ouders bij het onderwijs. Na een korte intermezzo trad broe der overste als tweede spreker op, en op vlotte wijze sprak hij over ouder- comité's. Verwijzend naar de vele recente publicaties, toonde de spre ker de belangrijkheid van dit vraag stuk aan. In een vluchtig overzicht van de geschiedenis van de laatste 50 jaar, liet hij duidelijk zien, dat na de strijd te veel de rust gezocht werd, waardoor een toestand ontstond, waarbij de band tussen gezin maanden Augustus, September en October. 1947 1948 1950 1951 1952 1953 1954 Engeland 18889 20236 22662 22846 46544 31073 32619 33875 U. S. A. 31040 31988 37921 43514 41139 49495 53298 51509 Canada 1954 2587 3066 3390 33*84 5322 5443 6433 Zweden 5144 4676 4690 8978 9116 11053 11706 12003 Duitsland 6524 16165 12913 17213 16653 22812 Div. landen 7208 7586 12864 12976 14840 17329 21183 32430 TOTAAL 64233 67123 87727 107569 127936 131485 140902 159062 Een groep van „Zampognari's", bespelers van een soort doedelzak, die leder jaar in de Kerstijd uit Zuid-Italië naar Rome komen om extra luister bij te zetten aan de feestelijkheden in deze stad ziet men hier bij de venster® van het palels van de Paus op het Sint Pietersplein, waar zij hem een klankvolle Kerst-serenade brengen. school steeds slapper werd. Aan de hand van een hiervoor opgesteld re glement, belichtte spreker de taak en doel van de oudercomité's. Er was een ongewoon grote langstelling op de wekelijkse lesr avond van de R.K. E.H.B.O., afd. Warmond, die al direct deed ver moeden, dat er iets bijzonders stond te gebeuren. De burgemeester jhr. mr. von Fi- senne benadrukte dit dan ook in zijn toespraak. Het betrof hier de redding van het 3-jarig zoontje van de fami lie Hartveld wonende aan de Teylin- gerkade, dat op 31 Mei van dit jaar, door het wakkere optreden van 4 in woners van deze gemeente, aan de verdrinkingsdood ontsnapte. In het kort gaf spr. de gebeurtenis sen weer, zoals hij die uit de officiële rapporten had opgemaakt. Naast de voldoening, die de red ders mochten smaken, een mensenle ven te hebben behouden, wat eigen lijk niets anders is dan een plicht, is het goed, dat ook van de zijde van buitenstaanders waardering wordt ondervonden. Namens 't gemeentebestuur bracht spreker hen dan ook hartelijk dank. Deze redding was eerst gemeld bij 't Carnegie helden-fonds, dat na inge steld onderzoek deze zaak had over gedaan ter verdere behandeling aan de Maatschappij tot redding v. dren kelingen. Nu geven de statuten van deze laatst genoemde instelling aan, dat alleen zij, die kunstmatige adem haling met succes toepassen bij schijndode drenkelingen, voor een bekroning in aanmerking komen. De bekroning zou dan alleen toe komen aan de heren J. v. d. Berg en be- T. Houweling. Omdat hierdoor de twee anderen, t.w. mevr. KoekLangemaire, die, zonder de zwemkunst machtig te zijn zich zonder aarzelen te water had begeven en Cath. van Velzen, die door haar besliste duik de drenkeling aan de kant wisten te brengen, geen onderscheiding konden bekomen, had de burgemeester overleg gepleegd met het gemeentebestuur en de wet houders om dit deel van de redding in het licht te stellen. Daarom had het gemeentebestuur gemeend aan hen een herinneringsmedaille te moe ten toekennen. Met een dankwoord aan allen en een gelukwens, dat zij pp het juiste moment weten te helpen, besloot hij zijn toespraak. Hierna overhandigde hij aan de heren v. d. Berg en Hou weling de zilveren legmedaille, het getuigschrift en de zilveren draagme- daille van de Maatschappij, waarna aan mevr. KookLangemaire en aan Cath. van Velzen de herinneringsme daille overhandigd werd. Dr. Walenkamp, medisch leider v. d. EHBO afd. Warmond, zei verheugd te zijn dat de burgemeester deze hul diging heeft willen doen op een EHBO-oefenavond. Het verheugde hem, dat 3 van de onderscheiden per sonen lid zijn van de EHBO, terwijl de vierde nog geen lid kan zijn. Voorts dankte hij dr van Meteren hartelijk voor zijn hulp in het alge meen en in dit geval in het bijzonder omdat hg altijd bereid is, om, tijdens zijn niet bereikbaar zijn, assistentie te verlenen. WASSENAAR WEGENWACHT VINDT GESTOLEN AUTO. De Wegenwacht die dienst doet op de route WaddinxveenWoerden, on derdeel van de rijksweg Den Haag Utrecht, zag dezer dagen een perso nenauto langs de weg staan. Daar hg zich herinnerde de wagen reeds eer der te hebben gezien, besloot hij poolshoogte te nemen. In de auto trof hij de papieren aan, die op naam wa ren gesteld van iemand te Wassenaar. De Wegenwachter heeft daarop de eigenaar opgebeld, die dolblij was, dat zijn wagen terecht was. Deze was n.l. een dag tevoren gestolen. Nadat de Wegenwachter en passant nog 'n pechgeval had verholpen .arriveerde de politie. De gestolen wagen bleek door de dieven achtergelaten omdat de motor defect gei-aakt was. De We genwacht heeft dit euvel verholpen, waarna de politie de auto heeft weg gereden naar de verheugde eigenaar. Damnieuws. Het eerste tiental heeft de competitiewedstrijd tegen 't eerste team van RDC met 128 ge wonnen. J. van Doorn, G. Waarden burg, J. Vermaas en C. Stigter won nen hun partijen en P. Gijsbertse, J. Vermeulen, H. van Boxcel speelden remise. Het tweede tiental van WDG kwam uit tegen RDC II cn speelde gelijk, 1010. J. Mulder, A. Vermeulen, A. v. d. Berg en W. L. Bil versloegen hun tegenstanders en J. Weekhout en N. Knijnenburg bereikten remise. Vernieler van ruitenwissers gegre pen. De recherche heeft een 15 jarige jongen gearresteerd, die zich enige tijd geleden in villapark De Kievit schuldig maakte aan het ver nielen van ruitenwissers en antennes van geparkeerde auto's. Door zijn on voorzichtigheid ontstond bovendien in een geparkeerde auto een begin van brand. Tegen de jongen werd proces-verbaal opgemaakt, waarna hg aan zijn vader werd meegegeven De tijd goed, U spreekt wel over „de goeie ouwe tijd" is op de keper beschouwd toch eigenlijk een geheimzinnige Hansworst. Zijn persoon is nauwelijks te doorgronden en nog moeilgker is het zgn woonplaats te bepa len! Het best is hij, dunkt mij, te vergelijken met een pahng. Want, als wij vragen: „Heb je 'm?, dan roept u: „Ja!" maar op datzelfde moment is hij u alweer uit de vingers geslipt en na enkele seconden is hij weggeglib- berd en verdwenen in niemandsland om nooit meer uit de modder te voor schijn te komen. Alleen dan kunnen we zeggen: „Nu heb ik 'm!"f als de huid is afgestroopt, de slang in gelijke mootjes is gesneden en opgeborgen in de pot azijn. Dan pas kan men zeggen: „Hier is hij, klaar voor het gebruik." Afgezien van de wisseling van deg en nacht en van deze jaargetijden hebben tal van geleerden, sterrenkundigen, meetkundigen, ontdekkers, tech nici en nog vele andere professoren de gehele wereld afgereisd en het lucht ruim doorzocht: eindelijk kon men de tijdpaling" netjes in gelijke mootjes snijden en de lengte bepalen van een stukje. Want die „tijdpaling" is zo fan tastisch lang, dat men vandaag nog niet de gehele lengte heeft gemeten. de gemiddelde Oosteling. Neen, hij is nog niet bekend met deze inde ling van de tgd. Wij maken een uit zondering voor de Chinezen, die al eeuwen geleden „mensen van de klok waren" en wij. Westerlingen, nog „van gisteren". Ook de Moham medanen staan iets verder, hoewel zij een zeer gebrekkige tijdrekening volgen die uit Arabië is overgewaaid. Maar de resterende millioenen Oos terlingen kennen niets anders dan dag, nacht en maand. Dit laatste tijd- vakje loopt van nieuwe maan tot nieuwe maan. Maan en maand zijn dus synoniem en worden beide uit gedrukt door het woord BOELAN (maan). Het begrip „tijd" speelt er practisch geen rol. Men kan dat dagelijks waarnemen als men zich fnder het volk begeeft. Kijk, daar zit groot moeder met haar baby-kleinkind. „Oh, grootmoeder, wat een dot van een baby!" Het hart van Oma zwelt bijna zichtbaar van vreugde en aan doening. En instinctmatig drukt ze haar neus op baby's wangen en „be- ruikt" het kindje. Want de Ooster- In 1582 werden de mensen jarig Na duizenden jaren dus kon Paus Gregorius, anno 1582 de lengte van het jaar en van de maanden vast stellen. Logisch was, dat het aller voornaamste feit in de wereldge schiedenis werd genomen als het vaste tijdpunt. Toen pas leerde de jeugd op school: 100 j. v. Chr. Ba tavieren en andere Germaanse stam men bewonen ons land, etc. Eerst toen werden de mensen jarig, begon men koperen, zilveren en gouden bruiloften te vieren en bracht de al manak een paar mootjes „tijdpaling" onder het bereik van het volk. Ten slotte verdwenen ook de deftige zon newijzers en zandlopers, toen in de zeventiende eeuw onze Christiaan Huygens 't slingeruurwerk had uit vond, dat dag en nacht in kleine mootjes ging delen. Ja, nu we de tijd werkelijk te pakken hebben... roept ieder: „Ik heb geen tijd"! Tijd speelt geen rol. U vindt dat alles heel gewoon. Maar laten we eens even kijken naar, ling kent niet de liefkozing van de Europese kus. Dan vragen we: „Hoe oud is dat lekkere dier al?".Oma kijk enigszins verbaasd op, alsof ze wil zeggen: „Toean, hoe kun je nu zo'n domme vraag stellen. U ziet toch zelf, dat het wurm nog heel jong is"! Niemand weet de juiste leeftijd. Rampen als uitgangspunt. De volwassenen weten ook op geen stukken na hoe cud ze zijn, en aa om maken ze dikwijls gebruik van een vergelijking. In 1883 werd de ge hele aarde in beroering gebracht door de ontzettende uitbarsting van een vulkaan, de Krakatau, bij de kust van Java. De uitwerking was zo he vig, dat de eilanden van Japan door vloedgolven werden geteisterd en de wereldzeeën, ook, onze Noordzee merkbaar werden' beroerd. Het ge luid van de explosie was zo groot, dat het door de bevolking van alle eilanden der Indische Arqhipel dui delijk werd gehoord. Men wist de herkomst ervan niet en noemde de ze uitbarsting „het grote kanon". Vraagt men nu aan een bejaarde man hoe oud hij is. dan zal hij U antwoorden: Ik kon juist lopen of ik was pas getrouwd toen het grote ka non werd afgeschoten. En zo doen een algemene rijke oogst, een epide mie, e. d. dienst als uitgangspunt var een tijdsbepaling. Thans beginnen klokken haar in trede te doen in de woningen, maar het blijven slechts luxe siermeube len, die zelden de tijd aangeven, doordat ze stilstaan. Eén klok voor allen. De zon is de praktische, altgd lo pende klok, die met de andere he mellichamen, maan en sterren, een betrouwbare leidsvrouwe is. In tropenland rijst zij praktisch al tijd om zes uur en duikt 's avonds weer onder om zes uur. De maan doet haar werk als nachtwacht, ter wijl de zee met eb en vloed ook steeds welkome aanwijzingen geeft voor de eenvoudige dagtaak. En als dit nog niet genoeg is, komt de haan nog een duit in 't zakje doen! Nu zgn er twee tijden op de dag, dat de zon vrij hoog staat en die overeenkomen met wat wij onge veer elf of drie uur noemen. Men moet op die uren flink hoog het hoofd opheffen om de zon te zien. In die opgeheven positie van het hoofd kan men zijn eigen speeksel niet inslikken; men is genoodzaakt eerst het hoofd te buigen. (Probeert U het eens en U kunt het beter be grijpen.) Welnu, het tijdstip van on geveer elf uur of drie uur drukken sommige stommen uit met de woor den: „Ik kon niet of nog juist mijn speeksel inslikken. Geknoopte klok. De vage tijdsindeling speelt ook de regering wel parten. Wil men b.v. de hoofden van afgelegen streken oproepen om een vergadering bij te wonen op de hoofdplaats, dan is men soms verplicht een bode uit te stu ren in een kano en deze man neemt oproepingsbrieven van Toean Controleur mee in de vorm van touwtjes, waarin enige knopen zijn gelegd. Deze knopen geven het aan tal dagen aan vóór de vastgestelde dag. Élke dag moet er één knoop worden losgemaakt en zo weet ieder stamhoofd wanneer hg present moet zijn. Wel kinderlijk. maar toch weer heel praktisch! Het uitplanten van de rijst is var. het hoogste belang. Daarom moet men de juiste tijd wetaei, waarop dit het best kan geschieden. Daartoe dient een hoogst vernuftige klok. De klok in 't water. Een hoogst vernuftige klok, welke de stand der sterren aangeeft en de juiste stand vóór het planten van de rijst. Diep in het oerwoud wonen primitieve stammen, die de hoogte stand der Pleiadcn (ofwel het zeven gesternte) vinden met een dikke bamboe, die boordevol met water is gevuld. Deze wordt in de grond ge stoken en op een bepaalde afstand, zuidelijk er van, een tweede, die een bepaald eind boven dat wateropper vlak uitsteekt. Dat bepaalde eind is op de tweede bamboe afgetekend en als men nu over liet wateroppervlak naar de tweede bamboe kijkt, moet men op dat afgetekende merk uit komen. Dan is de helling precies goed van de lijn, die langs do kop pen van do 2 bamboes loopt. Als nu de grootste ster van het zevenge sternte op een nacht juist in die lgn komt, is het een bepaalde dag van het jaar, de dag, die het geschiktst is voor het planten van de rijst. Had U ooit zulke slimheid onder de pri mitieven gezocht? De klok van het hemelse rijk. Voor de Chinees is tijd een geheel ander begrip. Als een echte zaken man zegt hij: „Time is money tijd is geld"! En al is hij van huis uit geen technicus en heeft hg geen klokken uitgedacht als unze Huy gens, toch heeft hij de tijd al enke le duizenden jaren vóór ons tot in de kleinste deeltjes verdeeld door sterrenkundige berekeningen, die de bewondering afdwingen van de he dendaagse geleerden. Ook hij heeft een nauwkeurige jaartelling met een kleine afwijking van ons sys- steem. Zestig jaren vormen een Chi nese eeuw, cyclus genaamd. Nieuw jaarsdag is de grootste dag. Dan is ieder plotseling een jaar ouder vol gens hun begrippen. Wordt een kind geboren,.dan is het één jaar. Valt die geboorte op oude jaarsdag, dan is zo'n wurm do twee de dag van zijn leven reeds twee jaar. Elk jaar van de 60-jarige eeuw draagt een naam, b.v. kat, ram, schildpad, vis, etc. Als we nu aan een Chinees zijn leeftijd vragen, dan antwoordt hg: „Ik ben zoveel jaren oud". Dat kan dus wel 2 jaren te oud zijn. In hogere kringen zal men soms antwoorden: „Ik ben van de Rat, of ik stam uit de schildpad"! Evenals bij ons brengt de tijd ook allerlei feesten mee. Een grote feest dag wordt door kinderen cn familie georganiseerd, ais vader zestig jaar wordt. En het grootste cadeau, dat de kinderen aan papa schenken is.... schrik niet!een mooie doodkist, die vol dank wordt aanvaard en een plaats krijgt in het familiever trek. TOENG SIENG FOE.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 3