Imam Séj uumsm BIOSCOPEN Een Vuurbol waargenomen De zonneboot van Cheops Krijttekeningen van Noordhoek en Gregoor Nieuwe leitercode van het verkeer ZATERDAG 18 DECEMBER 1954 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 2 aC itefbck' Er viel op straat vanmorgen niet veel dwars te kijken, want de wegen hadden zich bij het morgenkrieken van een spekglad laagje voorzien, dat ons noodzaakte de aandacht tot stuur die terugtraprem te bepalen. Hiermee schrijf je echter geen sleutelgat vol, al zou er genoeg te vertellen zijn over de geweldige smakken, waar mee sommige mensen vanmorgen zo uit bed op de keien terecht kiwamen. Voor de draad ermee. De inzameling voor de Kerstactie in de St. Petrus en St. Lodewijkpa- rochie zal Zondagmiddag tussen een en twee uur haar bestek krijgen. De ingeschakeld-en zullen omstreeks die tijd de deur, laat ons hopen, slechts eenmaal plat behoeven te lopen om het inmiddels gevulde zakje op te halen, dat deze week door een circu laire verduidelijkt bij alle parochia nen in de bus is gegooid Evenals de vorige jaren zal met de gezamenlijke opbrengst getracht worden behoeftige gezinnen, bejaarden en anderen die veel moeten missen, met Kerstmis iets extra feestelijks aan te bieden. DierenasyL Enkele dagen na Kerstmis zal de balletschool Tjemkanoff in de Leidse Schouwburg een uitvoering geven ten bate van het nieuwe Leidse die- renasyl. Men hoopt hierdoor weer een steentje te kunnen bijdragen om het grote ongemak dat honden en katten in de tegenwoordige verblijf plaats omgeeft door een practischer inrichting te vervangen. Op het programma staan ,.De No tenkrakerssuite" van Peter Tjaikofs Vrijgelaten Nederlanders Twee in Indonesië gearresteerde Nederlanders zijn na tien maanden aanhouding vrijgelaten. Het zijn de heren J. M. P. Willibrordse, 60 jaar oud, makelaar, en Van de Wal, 61 jaar oud, instructeur bij de Indone sische luchtmacht. In totaal zijn thans zeven van de dit jaar gearresteerde Nederlanders vrijgelaten. In tal van streken van het land is Woensdagavond omstreeks half zes een heldere vuurbol waargenomen. Een Rotterdammer meende zelfs een licht zoemend geluid gehoord te heb ben. Van de zijde van de Utrechtse Sterrewacht vernemen wij, dat hier een waarnemer om half zes 's avonds eveneens een 'heldere vuurbol met een nagloeiende staart heeft gezien. De vuurbol bewoog zich in Noorde lijke richting. Men deelde ons mede dat de bevindingen van de Rotter dammer op autosuggestie moeten be rusten, omdat het object dat gehoord zou zijn op ongeveer 100 tot 150 ki lometer van deze Rotterdammer ver wijderd was. Volgens een bereke ning, welke men bij de Utrechtse Sterrewacht heeft gemaakt, zou dit geluid gezien de grote afstand eerst na vijf minuten gehoord kunnen zijn. De Utrechtse Sterrewacht verzoekt degenen, die het verschijnsel ook hebben gezien hun bevindingen aan de Sterrewacht te Utrecht te rappor teren. Men gelieve daarbij mede te delen welke de hoogte en de rich ting van begin- en eindpunt waren, eventueel welke baan het object tussen de sterren aflegde, hoeveel se conden het zichtbaar was en hoe groot de schijnbare diameter en de lengte van de" staart waren in vergelijking met die van de maan. De verwijdering van de reusach tige slenen, die de kamer van de zonneboot van Cheops bedekken, ge schiedt in een tetmpo, dat men niet liad gefacht te kunnen bereiken. Gis teren hebben de arbeiders de acht tiende van de 41 stenen verwijderd, waarvan er sommigen ruim twintig ton wegen. Het ziet er naar uit. dat vrijwel alle delen van de boot los in de ka mer liggen. Tegen een muur van de kamer bevinden zich balken, die bij samenvoeging waarschijnlijk in het midden van de boot passen. Panelen en planken, die vermoedelijk de hut midden op de boot moeten vormen, liggen opgestapeld in het centrum van de kamer. De masten en stutbal ken voor het dak van de hut zijn ge demonteerd omdat zij niet overeind in het vertrek konden staan. Telkens wanneer er een steen wordt verwijderd, neemt een foto graaf zorgvuldig foto's van de delen van de boot, die zichtbaar zijn ge worden. Zorgvuldig worden ook de hiëro- glyphen op de stenen geregistreerd. De meeste van de tot dusver gevon den inscripties zijn opgaven van de maten ten behoeve van de arbeiders, die de stenen 5000 jaar geleden boven die kamer hebben geplaatst. ky en delen uit het ballet op muziek van Ohopin. Een en al zonneschijn. By de dhemische wasserij „De Zon" aan de Zoeterwoudse Singel werd hedenmorgen mej. A. G. Janssen, wonende aan de Verl. Lamimenschans- weg, eens flink in het zonnetje gezet, omdat zij niet minder dan veertig jaar de firma gediend heeft. De jubi- laresse werd feestelijk ingehaald en toegesproken door de oudste finmant, die haar de gebruikelijke enveloppe aanbood. Namens bet personeel wer den hieraan nog enkele geschenken toegevoegd'. Ruiten lappen. Een huisvrouw in de Paul Krüger- laan ging gisteren bij het ruiten lap pen zo naarstig te te werk, dat zij op een gegeven moment met de zemende hand in de kamer stond te zwaaien. De ruit was onder haar bedrijvige handen p'otseling in scherven over gegaan. De dame kreeg enkele snij- wondjes aan de pols. DWARSKIJKER. 2 Bromfietsers bij ongeval gewond Gisteravond zijn ongeveer op het zelfde tijdstip twee vrij ernstige on gelukken gebeurd, waarbij twee personen gewond werden. Op het kruispunt bij de Zijlpoorts- brug verleende de 29-jarige brom fietser A. G. de W. woonachtig te Leiden, geen voorrang aan 'n vracht auto met aanhangwagen. De W. reed tegen de zijkant van de oplegger op en moest met een gebroken enkel en een lichte hersenschudding naar het ziekenhuis gebracht worden. De bromfiets werd volkomen vernield. Als gevolg van de gladheid kwam ongeveer tegelijkertijd op de Planta- gebrug de 29-jarige S. M., monteur bij de Marine, met zijn bromfiets zo ongelukkig te vallen, dat hij een zware hersenschudding opliep. Burgerlijke Stand Geboren. Hermanüs zn van A. P. Scholte en E. M. de Kooker; Catha- rina Willemina dr van C. Zwanen burg en J. M. Bekooi; Gerrit zn van B. C. v. Helden en P. de Jong; Petro- nella Betsy Johanna dr ran J. Frank en G. B. P. Cramer; W'llem Johannes zn van H. M. Pera en M. J. den Hee- ten; Hendrica Cornelia dr van J. Rijsbergen en A. J. Fransen; Anneke dr van A. L. A. v. d. Made en G. M. Smit. Overjeden: P. J. Wetselaar man 67 jr; D. Verboon man 35 jr; A. van den Ouweelen wednr. 88 jr; C. Noppen vrouw 66 jr; P. van Ham, huisvr. v. Oudshoorn 70 jr. Tentoonstelling in het Prentenkabinet IN HET PRENTENKABINET is gis- termiddag een tentoonstelling ge opend van krijttekeningen van de Haagse kunstschilders Jan Gregoor en Wim Noordhoek. De openings plechtigheid werd ingezet door een inleiding van de heer A. H. Gregoor. Spreker definieerde de kunst als het creëren van een wereld die men be wonen wil. De wereld van de kun stenaar is een relatiewereld, waarin zijn problemen en gedachten gestalte hebben gekregen in kleur, vorm en lijn. De toeschouwer zal moeten trachten in het werk van de kunste naar hoedanigheden te ontdekken, welk ehijzelf niet bezit. Sprekend over het werk van Wim Noordhoek meende de heer Gregoor, dat deze schilder de betekenis van het zwart wit als kleur gevonden heeft en hier mede een gezuiverde wereld weet te ontsluiten. Jan Gregoor vertrouwt de zaken van alledag toe aan de voorwerpen die hij schetst. Alle dingen op zijn schetsen krijgen hierdoor iets levends en geven de toeschouwer de indruk alsof zij boekdelen zouden kunnen vertellen. Na deze inleiding maakte het gezelschap een rondwandeling door de tentoonstelling. DE ZWART-WIT KRIJTTEKENIN GEN en houtsneden van Wim Noordhoek munten uit door de spon taneïteit, waarmee zij aan het papier zijn toevertrouwd. In zijn schetsen dringt hij echter niet door in de din gen, die hij zo prachtig weet te om lijnen. Zijn voorstellingen lijken op het positief van voorwerpen, waar achter men een schijnwerper heeft opgesteld en die omkransd worden door licht, zonder dat men ze echter verder kan onderscheiden. Het witte vlak van het papier wordt slechts door enkele lijnen verdeeld, doch de wijze waarop dit gebeurt getuigen van groot kunstenaars- en vakman schap. De wereld van Jan Gregoor is een geheel andere, terwijl Noordhoek de dingen slechts aftast en plaatst in het grote verband, peilt Gregoor het we zen ervan en weet zelfs in zijn was- krijttekeningen zijn gedachten en ge voelens onder te brengen. Hij wordt hierbij geholpen doox een prachtig coloriet, waarin echter slechts een enkele maal de zon doorbreekt. De tentoonstelling is tot en met 22 Januari geopend. WAT LEIDEN VERLOOR en VOND In het tydvak van 1 t/m 15 De cember zijn te Leiden gevonden: portemonnaie met inhoud, windjack, harudsdhoepen, wanten, sjaal, kinder schoentje, rozenkrans, sigaretten pijpje in een doosje, broche, kilome terteller, regelring (verm. gouden) vulpen, kindertasje, tas met inhoud, halsketting, masker, sleutels, etui,, inh. toilet-artikelen, kano, actetas met inhoud, schijnwerper, armband, bril, hoofddoek, mondharmonica, sportriem (nieuw), wieldop van auto, jongenspet, paraplu, verpleegsters insigne, muntbiljetten, verm. meet instrument in geel lederen etui, pas serdoos, damesschoen, sierspeld, brei werk, overall, kellnerjas, bankbiljet, dameshoed, damestasje, damesarm bandhorloge, militaire veldmuts, (luchtmacht), uitlaat van motorrij wiel, schoolétui, motorbril, rijwiel tas, jekker, sportschoen, herenzak horloge. Terug te ontvangen en inlichtingen te verkrijgen aan het hoofdbureau van politie, Zonneveldstraat 10, op Woensdag- en Zaterdagmiddag tus sen 12 en 14 uur nam. Telefonische inlichtingen worden niet verstrekt. Diphterie, Kinkhoest? Neen\ Inenten ertegen? Ja! Bij uw dokter: Iedere Woensdag van 23 uur Vergadering St. Christoifel Politieke vragen rond het mandement Inleiding door Wethouder S. Menken De Ned. Kath. Ver. van Handels- vertegenwoordigers, afdeling Leiden, hield gisteren haar maandelijke ver gadering waarbij de heer St. Menken weth. van sociale zaken, een rede hield. Voorzitter Con ij n stelde het zeer op prijs, dat weth. Menken ondanks begrotingsdebatten in gemeenteraad en provinciale staten, toch nog tijd en lust gevonden heeft, zijn belofte gestand te doen. Omdat er nog een avond- en nachtvergadering wachtte en spr. niet lang kon blijven, werd de agenda gewijzigd en kreeg de heer Menken direct het woord, over po litieke vragen rondom het Mande ment. In een vlotte causerie gaf spreker aan de hand van hetgeen de afgelo pen week tijdens de begrotingsdebat ten, door verschillende sprekers over het Mandement is gezegd, zijn eigen visie. Spr. vertelde dat Meester van de P. v. d. A. geen meester in de ge schiedenis is, omdat volgens hem de emancipatie pas begonnen is in 1945 met het optreden van de P. v. d. A. Wy als katholieken hebben een eigen levensbeschouwing en op grond daarvan een eigen katholiake maat schappijleer. Dit is de positieve kant van onze roeping. Wij moeten als ka tholieken niet stappen in partij opvat tingen welke niet van ons zijn. Volgens VVD en P. v. d. A. zijn zij die steunen op beginsel-partijen on der de maat van staatsburger. Zy gaan daarby volkomen het feit voor- by, dat de katholieke maar ook de prot. christelijke partijen een zeer constructief werk hebben verricht. Spreker wees op de toestand in België, waar liberaal en socialist el kaar gevonden hebben en een school strijd het gevolg is. Het is eigenaar dig maar wanneer het gaat over prin cipiële zaken, loopt de lijn via VVD en P. v. d. A. naar de communisten. Na het beantwoorden van ver schillende vragen werd spreker door de voorzitter hartelijke wijze be dankt voor zijn helder en interessant betoog. Hierna werd de rest van de agenda afgehandeld. De voorzitter deelde mede, dat er a.s. Zondag 19 December in de kerk aan de Haagweg om half elf een H. Mis wordt gelezen voor de levende en overleden leden van de afdeling. BENOEMING UNIVERSITEIT. Bij K.B. is aan dr. C. F. P. Stutter- heim, leraar aan het Gymnasium Erasmianum, te Rotterdam, opdracht verleend om van 20 September 1954 tot en met 18 September 1955 in de faculteit der letteren en wijsbegeerte aan de Rijksuniversiteit te Leiden onderwijs te geven in de Nederlandse taalkunde. Is met ingang van 1 Januari 1955 benoemd tot buitengewoon hoog leraar in de faculteit der rechtsge leerdheid aan de rijksuniversiteit te Leiden, om onderwijs tegeven in het Angelsaksische privaatrecht, mr. G. de Grooth, thans gewoon hoogleraar aan deze universiteit. Is benoemd tot gewoon hoogleraar in de faculteit der rechtsgeleerdheid aan de Rijksuniversiteit te Leiden, om onderwijs te geven in het burger lijk recht en het internationaal pri vaatrecht mr. A. van Oven, thans ge woon hoogleraar aan de Rijksuniver siteit te Groningen. Is t/m 30 Sept. 1955 aan prof. mr. G. de Grooth, voornoemd, opdracht verleend om in de faculteit der rechtsgeleerdheid aan de Rijksuni versiteit te Leiden onderwijs te ge ven in het burgerlijk recht. Zuster Willibrorda van Nunen, Zusters van Bethlehem, Lange Pie- terskerkkoorsteeg 15, slaagde giste ren te Amsterdam voor het eindexa men van de R.K. school voor maat schappelijk werk. Leidse Universiteit Geslaagd voor het doctoraalexa men Indonesisch recht de heren T. D. Hafas te Leiden; M. Tismeer te Was senaar; J. L. Wijers te Noordwijk aan Zee; Chr. Noest te Leiden en Jap Kim Jong te Leiden. Geslaagd voor het Propaedeutisch examen Godgeleerdheid de heer H. Faas te Delft. Geslaagd voor het Kerkelijk Voor bereidende examen mej. S. v. d. Wal te Delft. Geslaagd voor het candidaatsexa- men Psychologie de dames L. M. v. d. Sande BakhuyzenSingels te Lei den; M. J. H. Akkermans te IJssel- monde en N. A. Barfug te Wasse naar. Geslaagd voor het candidaatsexa- men klasieke taal- en letterkunde mej. C. J. Boelman ter Spill te Am- terdam en de heer M. Visser te Ber gen. Geslaagd voor het candidaatsexa- men Nederlands reoht de dames A. M L. Mulder te Eindhoven; A. M. E. Raming te Den Haag; J. C. de Rid der te Alphen aan den Rijn; W. I. C. M Gribnau te Den Haag; L. de Vries Robbé te Winterswijk; A. G. Ohr, te Den Haag; T. Bouwman te Duiven- drecht E. Nieuwhoff te Den Haag; C. M. L. v. d. Wal te Haarlem; en de heren W. Dekker te Haarlem; M. H. L. Conradi te OegsWest; J. Reurich .te Wildevanck; Th. B. G. J. Jansz te Maastricht; O. L. O. de Witt Wijnen te Leiden; E. Jansen te Den Haag; A. K. Keizer te Voorburg; F. G. A. ten Siethoff te Den Ha^g; G. J. Kohier te Eindhoven; P. A. A. de Koning te Den Haa®, R. O. de Clercq te Abbe- nes; F. W. Kist te Den Haag; P. A. Nouwen te Den Haag; A. R. Zijlstra te Sneek; W. F van Solinge te Den Haag; M. C. Hofman te Den Haae; L. J. Weimar te Rotterdam; L. H. F. v. d. Viiver te Schiedam; C. Delsman te Apeldoorn en A. van Dijk te Den Haag. Geslaagd voor het candidaatsexa- men Geneeskunde mej. M. E. Hol- trop te Bloemendaal en de heren W. C. P. Geldof te Rijswijk; S. de Graaf te Voorschoten; I I. Kahn (U.S.A.) en D. Maingay te Bussum. D.E.V. in de kerstsfeer Kerststukjes door vaardige handen Met een beetje fantasie en wat handigheid kan iedereen een aller aardigst kerststukje maken. Voorzit ter Smit van de Leidse Tuiniers- en Bloemistenvereniging „Door Een dracht Verbonden" liet gisteravond op de ledenvergadering bij Aniba zien hóe men met eenvoudige mid delen voor de a.s. feestdagen een pas sende en aardige versiering op tafel kan krijgen. Net als bij een „kook recept" zei hij: „men neme" een ge woon plankje waar wat mos op ge bonden wordt. Steek daar wat denne en sparregroen in, enkele denne appels, besjes, ijslands mos en larix takken. Onder des voorzitters vaar dige handen ontstonden in een mini mum van tijd twee „kunstproducten" die het aanzien ten volle waard wa ren. De leden zaten er met de neus bovenop; we honen maar dat ze de voorzitter de V f ïst hebben afge keken. In totaal waren er zo'n 28-tal van dergelijke kerststukjes, die onder de leden werden verloot. Het eerste deel van de vergadering werd in een sneltreintempo afgehan deld. Nieuwe leden waren er niet te installeren en voor de vragenbus „wie weet hoe ik heet" was niets in gezonden. Der traditie getrouw had de ver gadering een allergezelligst verloop. Om kwart voor tien liet de voorzitter voor de laatste maal de hamer val len en wenste hij allen tot slot pret tige kerstdagen en een gelukkig oud en nieuw. IN DE LEIDSE Casino. In een bonte mengeling van spanning, humor en tragiek naast adembenemende staaltjes van acro batiek laten de „Twee Torreani's" ook het ware leven van de artiest zien. In Zuid-Amerika ontmoet de trapeze-werker Holstein, die door een val zijn beroep niet meer kan uit oefenen, de aan lager wal geraakte artist Torreani wiens vader eigenaar is van het grote Apollo Theater in Berlijn. Goldstein tracht op eerlijke wijze zijn brood te verdienen maar Torreani zoekt zijn heil bij het gok ken, en kaartspelen, bij een van die partijtjes ontstaat ruzie en schiet hij een medespeler neer. Terwijl naar hij gelooft een straf van levenslang op hem wacht, «ontvangt hij het bericht uit Berlijn, dat zijn vader daar ge storven is en hem het reusachtige theater heeft nagelaten. Als zijn vriend Holstein hem bezoekt schenkt hy zyn gehele erfenis an hem weg en verzoekt hem naar Berlyn te gaan en zich voor Robert Torreani uit te geven. In boeiend spel laat de film zien hoe Holstein-Torreani met me dewerking van een nichtje van Tor reani het theater weer tot het hoog ste peil weet op te voeren. Op het hoogtepunt van zijn succes duikt Ro bert, die in Amerika is vrijgespro ken, weer op om op hem chantage te plegen. In zeer goed spel van Gustav FröhÜch met fraaie variëté-opnamen laat de film zien hoe Holstein het er verder met het Apollo Theater af brengt. Toegankelijk voor personen boven 14 jaar. Lido. Spannend en boeiend zijn de motieven waarop de film „Be smeurde liefde", welke deze film- week in het Lido-theater wordt ge geven, rust. Het is een strijd om een meisje, waarbij aan de ene kant Cap- py Gordon, een misdadiger met uit gesproken misdadigerstronie, staat en aan de andere kant Russ Lambert, een bokser, die meer kan dan bok sen, want hij verovert het hart van het meisje. Gordon is echter slechts een handlanger in deze strijd, want hij wil het meisje, Clare Shepperd, terugbrengen naar zijn baas, de gang ster Spalato, die vroeger omgang met haar heeft gehad. Russ en Clare maken dan een trip per zweefbaan naar een berg in de omgeving, waar zij haar achtervolger hoopt te ont lopen, maar deze heeft de twee ge volgd en weet het meisje te dwingen alleen naar beneden te komen, zodat zij Russ ontvlucht. Als het zweef- baantje echter vertrekt stapt Russ nog haastig in en ook Gordon blijkt hier aanwezig te zijn. Een dubbel drama speelt zich dan af want als een der kabels het begeeft, blijft het zweeftoestel stroomloos hangen. De last wordt op den duur te zwaar en ook de andere kabels rafelen.... In tussen heeft zich reeds een drama voltrokken, want Gordon had zich met de revolver een plaats verzekerd in het hulptoestel, dat door Russ ge haald was. De strijd tussen deze twee eindigt in een overwinning van de laatste en als tenslotte alle overi ge personen in veiligheid zijn, stort het zweefschuitje in de diepe af grond. Adembenemend is de span ning in deze film en het spel van Robert Mitchum, Linda Darnell en Jack Lalance voortreffelijk. Het ge-j heel speelt zich af in een der berg- rijke streken van Zuid-Amerika. De film is door de K.F.C. gekeurd voor 18 jaar. Luxor. ,,King of the Khyber Ri- fles" is een film, die zich afspeelt in het India van een eeuw geleden. Een aantal stammen, die zich in een on herbergzaam gebied ophouden, zijn in opstand gekomen tegen de Engel sen en zij buiten hun kennis van het terrein uit door allerlei overvallen to plegen. Men begrijpt, dat deze bende aan het eind van de film in de pan gehakt moet zijn. De man, die daarvoor zorgt is een kapitein uit het Engelse leger. Hij is een half bloed en dat geeft het mooie tintje aan het geheel. Want de Engelsen minachten hem min of meer, maar toch blijft hij trouw in de strijd te gen de opstandelingen, met wie hij door zijn afkomst ook verbonden is. Het gegeven is aan de melodramati sche kant en de noodzakelijke lief desgeschiedenis eveneens. In de slot- phase van het koloniale tijdperk doet de zogenaamde moraal van de film belachelijk aan, maar eigenlijk gaat het daar ook niet om. Het is een avonturenfilm met romantiek door spekt en wie van „nachten der lange messen" houdt, neemt het verhaaltje op de koop toe. De liefhebbers van dit genre zullen zich niet bekocht voelen. Boven veertien jaar. Trianon. Wie voor het eerst een boek van de Engelse schrijver So merset Maugham leest, komt een ogenblik onder de indruk van de schijnbare diepzinnigheid van zijn gezegden. Herkauwt men inhoud en vorm van zijn romans echter, dan komt men tot de ontdekking, dat ach ter al deze levenswijze citaten een grote innerlijke leegte schuil gaat. Zijn hoofdpersonen izitten alle vol problemen en hebben het erg moei lijk, zonder dat eigenlijk blykt waar om. Maugham bedekt al deze tekort komingen echter vaardig met het vernis van zijn vloeiende stijl en ve len slikken zijn boeken als zoete koek. Bij een verfilming, waarbij de situatiebeschrijving vervalt en slechst de bekorte dialogen de -reeds wan kele intrige op de been moeten hou den, blijkt de innerlijke zwakte en cp niets steunende wijsheid van de Britse schrijver wel overduidelijk. Een zeer kras voorbeeld hiervan is de verfilming van „Miss Sadie Thompson", Het onfrisse verhaal, dat reeds als bóek onaanvaardbaar is, rammelt op het witte doek aan alle kanten en is zelfs, ondanks het op treden van de hysterische Rita Hay- worth, niet in staat de aandacht ge boeid te houden. Een tweederangs- verhaal werd een derderangsfilm. Toegang strikt volwassenen. Rex heeft vermoedelijk ter ge legenheid van het feit, dat het be faamde Ardennen-offensief in De cember nu tien jaar geleden werd in gezet de film „Bastogne" weer eens opgehaald. Bastogne is de z.g. „Nuts-city", de stad, waarin het ge vleugelde Amerikaanse antwoord op de Duitse eer tot overgave werd ge geven: „Nuts" (onzin). Rondom Bastogne ontwikkelde zich het Duit se offensief, dat de laatste stuiptrek king zou blijken te zijn van het ten ondergang gedoemde „onoverwinne lijke" leger van Hitier. Het is de ge schiedenis van deze strijd in de Ar dennen, welke de inhoud vormt van de film. Naturlijk is het geen dorre geschiedbeschrijving maar de histo rie geprojecteeerd in de ervarineen van een stel geallieerde soldaten, dat hun Kerstverlofdromen lelijk ver stoord zag. Een onderhoudende film voor personen boven 14 jaar. GEVEILDE PERCELEN. Ten overstaan van Notaris J. C. van Eek te Leiden: het herenhuis met schuur en tuin Jan van Goyenkade 5 in bod 14.000.Koper: de heer H. Luierink q.q. te Amsterdam voor 24 .000. Agenda Leiden DINSDAG: St. Antonius Clubhuis 12.30 uur 's nachts, Nachtvergadering hotel café-restaurant-geëmployeerden „St. Antonius". WOENSDAG, 8 uur nam., Ver. v. Postzegelverzamelaars. De Burcht, 9 uur v.m. Studie-och tend „Bedrijfsvoorlichting Rijnstreek West". St. Petruskerk, 7 uur nam. Rozen kranskruistocht. Mater Amabilis school; spreekuur leidster elke Maandag en Woensdag van 19.30-20.30 in de R.K. Vak school aan het Galgewater. Zondagsdienst huisartsen. De Zondagsdienst voor de huisartsen te Leiden wordt Zondag a.s. waargeno men door de heren: De Bi-uyne, Hart man, Pleiter, Verbrugge en Wydicks. Dienst der apotheken. De avond-, naoht- en Zondagsdienst der apothe ken te Leiden wordt van Zaterdag 18 December 12 uur tot Vrijdag 24 De cember 18 uur waargenomen door: de Apotheek Herding Blanken, Ho- gewoerd 171, Tel. 20502 en de Apo theek Reijst, Steenstraat 35, tel. 20136 Te Oegstgeest door de Oegst- geester Apotheek, Wilhelminapark 8 TeL 26274. Bioscopen Volgende week draaien in Leiden de volgende films: Casino: „De twee Torreani's", 18 jaar. Lido: „Besmeurde Liefde", 18 j. Luxor: „King of the Khyber Rifles", 14 jaar. Trianon: „Miss Sadie Thompson", strikt volwassenen. Rex: „Bastogne", 14 jaar. UIER is de nieuwe lettercpde van het auto- en mótorver- keer in Nederland: AA: auto's van leden van het het Koninklijk Huis; CD: auto's van het Corps Diplo matique; CDJ: (Corps Diplomatique Judi-, ciaire). Leden van het interna- tion:'e gerechtshof in Den Haag; FH: Fabrikanten-Handela ren) motorrijtuigen uit de handelsvoorraad met een voorlopig kenteken. GN: Geen Nederlander) motorrijtuigen, die niet tot het Nederlandse park behoren; GV: Grens Verkppr) land- bouwtractoren, die aan beide zijden van de grens werken; HH: rijwielen met hulpmotor, die naar landen trekken waar zij als motorrijtuigen worden beschouwd. KL, KN t/m KZ: motorrijtuigen van de Koninklijke Land macht. KM: Koninklijke Marine. LM: Luchtmacht. NA, NF, NJ, NN, NS, NV: vrachtauto's en autobussen met een breedte van 2.20 me ter of minder. NB, PB enz.: vrachtauto's en bussen met een breedte van meer dan 2 20 meter. ND. NG, NK NP, NT. NX, PD, PG enz.: personenauto's. De letter N is afgewerkt. De uit reiking (85000 stuks) is tot PG gevorderd; NE, NH, NL, NR, NU, NZ, PE, PH enz.: motorrijwielen met of zonder zijspan en motor bakfietsen ZZ: Zeer Zwaar) abnormaal zware motorrijtuigen waar van het gebruik afhankelijk is van een ontheffing. Marktberichten KATWIJK AAN DEN RIJN, 17 De cember. Groente. Waspeen I 25 33, idem II 13—20, gele kool 11—20, groene kool 1219, boerenkool 23— 28, spruiten I 32—38, idem II 10—19, andijvie 4548, breakpeen 823, ro de kool 2025, uien 13—23, knolsel- derie 612, selderie 4.604.80, peter selie 4.109.10. BESHULST EN KERSTGROEN TE BOSKOOP. Per kg.: Beshulst J. C. van Tol 4.10160; Gewone beshulst 4.30 2 70; Prinkhulst 3.10—2.70; Goud- bonte hulst 2.50—1 80 Zilverbonte hulst 3.30—3.Blauwe spargroen 1.100.90; Plumosa-auragroen 36 22 cent, Chamaci paris groen 36—30 ct. Per stuk: Pernettyaplanten wit f 1.80 —0.80, idean rood 65—40 cent, Skim- mia's in pot 1.40—0 25; Kalanchoé 4133 cent, Cyclamen 7550 cent, Begonia's 55- -45 cent, Cydonia-appels per doos 9080 cent.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 2