S)e CeidóeSoii/fccmt Mendes-France is niet voor één gaatje te vangen Over gebruik van atoombom beslissen de regeringen Besluit van Noordatlantische Raad Koninklijke hulde voor de helden van Bastogne Een verrassende eenstemmigheid onder de ministers Bekentenis leek de enige uitweg Toch nog overleg over het Saarprobleem Nachtmis op televisiescherm Aan de rand van hoge druk ZATERDAG 18 DECEMBER 1954 46ste JAARGANG No. 13377 Directeur: C. M v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPENGRACH1 32 Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.50 p. w., f 2.15 p mnd„ f 6.40 p. kwart. Franco p. p. f 6.80 - Advertenties: ib ct. p. m.m. Telefoontjes 11.50 OM DE PARIJSE ACCOORDEN L weer te moeten vaststellen, hoe druk Moskou zich maakt om de ra tificatie van de Parijse accoorden te verhinderen, maar dat is niet onze schuld. De jongste zet was d.eze week een waarschuwmg aan Frankrijk, dat de Sovjet-Unie het FransRussische vriendschapsverdrag van 1944 zal op zeggen, als de Franse volksvertegen woordiging de Parijse accoorden ra tificeert. „Want", zegt Molotof in de nota, waarin dit dreigement vervat is, „het deelnemen aan een dergelijk 'agressief complot tegen Rusland is onverenigbaar met de uitdrukkelijke bepaling in hét vriendschapsverdrag, dat de partner niet zal meedoen met enig bondgenootschap tegen de Sov jet-Unie gericht". In Parijs merkt men op, dat de be doeling duidelijk is, invloed uit te oefenen op de stemming in 0 de Assemblée. Want anders hadden de Russen zich even goed tot Engeland kunnen wenden, dat even hard meedoet met dat „agressieve bondgenootschap" en ook in een vriendschapsverdrag met Rus land is verbonden. De verontwaardi ging der Sovjets is dus niet zo heel echt gemeend! Mendès-France trekt er zich dan ook niet veel van aan en Maandag begint in het Franse parle ment het debat over de Parijse ac coorden. In Bonn is hetzelfde thema ook al aangesneden in de Bondsdag. Hier hebben de Russen zich niet zo druk meer te maken; de Westduitse socia listen bezorgen daar voldoende hun belangen. Zij schermen nog beter dan de Russen het zelf doen kunnen met het spookbeeld, dat de hereniging van Duitsland na de ratificatie van de Parijse accoorden hetgeen be tekent: aansluiting bij het Westen voorgoed van de baan is. Zij schijnen te menen, dat de Russen, als men in Duitsland maar zo vriendelijk is om zich tot hen te wenden, uit pure ont roering over zoveel tegemoetkoming en vriendelijkheid Oost-Duitsland zullen loslaten en gulweg aan West- Duitsland zullen afstaan. Adenauer ziet dat een beetje meer realistisch in. Als Oost-Duitsland ooit weer vrij zal komen, zal dat ge beuren zodra de Russen dat Duitse gebied zullen moeten loslaten, ge dwongen door sterkere machten dan zij. De enige hoop, dat het West- Duitsland gelukken zal,: Rusland te dwingen, ligt in aansluiting bij het Westen. Nu moet men dat „dwin gen" niet misverstaan en daarbij uit sluitend denken aan oorlogsgeweld. Er zijn meer vredelievende dwang methoden, welke dagelijks worden aangewend, bijv. op het terrein van de handelsbetrekkingen. In elk ge val ziet Adenauer er meer heil in, als hij met de dekking van de Wes terse grote mogendheden in de rug kan gaan praten dan wanneer hij in z'n eentje met de pet in de hand op het matje komt. De eerste ronde is reeds door Aden auer gewonnen, maar dat wil nog niet zeggen, dat hij er reeds is. De kwestie van de Saar, welke door de Fransen aan de Parijse accoorden is gekoppeld, zal nog heel wat moei lijkheden veroorzaken. Begroting Indo-China verworpen De regering van Mendès-France is gisteravond door de Nationale ver gadering verslagen bij de behande ling van de begroting voor Indochina. Een meerderheid van 301 stemde te gen dit hoofdstuk der begroting; er Vandaag ritje in Vaticaanse tuinen Vrijdagmiddag is een lichte ver betering in de gezondheidstoestand van de Paus ingetreden. De patiënt is evenwel nog zwak. Reuter meldt, dat dé Paus Vrij dagavond weer last van hik had en dat zijn vijf artsen het in een con ferentie van anderhalf uur niet eens konden worden over de betekenis van de foto's, welke Donderdag ge maakt zijn. Naar AFP uit Vaticaanstad meldt, zou de Paus vanmiddag (Zaterdag) een autorit in de tuinen van het Va- ticaan maken. waren 291 stemmen vóór. Na een korte pauze behaaide Men dès-France toen, enkele uren na zijn eerste nederlaag, weer een overwin ning: de Assemblée stemde er in toe nog dezelfde avond een door de pre mier geamendeerde begroting te be handelen. Dit slechts weinig gewij zigde ontwerp werd daarop voorge legd aan de financiële commissie die het echter (volgens de geruchten in de wandelgangen vannacht) reeds zou hebben verworpen.. Had de As semblée er niet in toegestemd ook het nieuwe budget terstond te be spreken, dan zou Mendès-France om een vertrouwensvotum hebben ge vraagd. Het afstemmen van dit begrotings hoofdstuk was een van de middelen die de oppositie te baat nam om ge daan te krijgen dat de definitieve stemming over dit hoofdstuk zou worden uitgesteld tot na de debatten over de ratificatie van de accoorden van Parijs. Zij zoekt namelijk een mogelijk heid om, als die debatten achter de rug zijn, de regering ,van Mendès- France omver te werpen. Het ant woord van de regering is hierop ge geven: hoe dan ook zal over de be groting voor Indochina worden ge stemd voor Maandag de discussies over de ratificatie beginnen. Zo- k&ïeidt Am.th.ika y.ch iao-o-I op het K&ïüfteett De Noordatlantische Raad, d. w. z. de ministers uit de veertien landeit, welke samen de Noordatlantische Verdragsorganisatie (NAVO) vormen, hebben gisteren te Parijs'n opmerkelijke eensgezindheid aan de dag gelegd. Ten aanzien van de richtlijnen voor „Shape" voor het gebruik van atoom wapens in geval van oorlog werd de raad het in een half uur tijds eens over deze richtlijnen. Omtrent het karakter er van zullen volgens een woord voerder van de Raad vandaag, Zaterdag, in het eindcommuniqué nadere aanduidingen te vinden zijn. Men was het er echter over eens, dat een «be slissing over het gebruik van atoomwapens in een conflict bij de regeringen en niet bij de militaire bevelhebbers moet berusten. De militaire bevelheb bers kunnen evenwel voortgaan met het maken van defensie-plannen, ge baseerd op het gebruik van atoom-wapens. ke bedoelingen van de Sovjet-Unie door het secretariaat-generaal van de Navo voorbereid. Volgens dit docu ment is de grotere soepelheid, welke de Sowj jt-politiek sinds enige tijd toont, „slechts een verandering van methode, maar niet van inhoud". Er wordt in geconstateerd, dat, ondanks het herhaalde gebruik van de term „vreedzame coëxistentie" door lei dende Sowjet-persoonlijkheden, er geen enkel bewijs is, dat men de Le ninistische theorie van de principiële onverzoenlijkheid van de communis tische en de vrije wereld heeft ver worpen. De tegenwoordige politiek van de Sowjet-Unie is er op gericht, bepaal de sectoren van de openbare mening te beïnvloeden, maar er is geen en kele reden om aan te nemen, dat de bedreiging van de Westelijke wereld is verminderd, zo wordt in de ana lyse verklaard. Bovendien blijkt uit de beschikbare gegevens, dat de mi litaire sterkte van de Sowj et-Unie in „indrukwekkende mate" blijft groeien. De ministers Dulles, Mendès-Fran ce en Eden toonden zich volkomen eensgezind in hun commentaar op DE SOVJET-RUSSISCHE POLITIEK De Raad heeft voorts op ondubbel zinnige, wijze getoond, dat er in de Westelijke wereld geen verschil van mening tussen de regeringen bestaat omtrent de uitleg, die moet worden gegeven aan de jongste uitingen van de Sovjet-Russische politiek. Zoals elk jaar bij de Decemberzit- ting van de Raad was er ook nu weer een analyse van de militaire capaci teit en van de vermoedelijke politie- Een van de machtigste gebouwen van Chicago, de Merghandige Mart, is, zoals U op deze foto ziet, een reusachtige Kerstkaars geworden nu meer dan 7000 gloeilampen zijn gebruikt voor het maken van drie kolossale* klokken van elk zes verdiepingen hoog, twee nog veel grotere kerstbomen van niet minder dan 15 verdiepingen hoog en een eenzame ster daarboven, die „maar" drie verdiepingen beslaat. De lichtjes van de klokken flitsen aan en uit om de illusie van klokgelui te geven, welke nog aanzienlijk, wordt versterkt doordat met een enorme luidsprekerinstallatie carillon- muziek wordt uitgezonden. De wens „vrolijk Kerstfeest" bovenaan de voor gevel van het gebouw bestaat uit letters van twee verdiepingen hoog. Voor een prachtige voorgrond zorgt de Chicago River, vol met wonderlijke reflecties. deze analyse van het secretariaat- generaal. De Raad heeft tenslotte zijn agen da afgewerkt met de aanvaarding van het militaire jaaroverzicht voor 1955. Een Navo-woordvoerder heeft meegedeeld, dat het militaire pro gramma voor 1955 voorziet in een numerieke vermeerdering van 8 pro cent van de luchtstrijdkrachten. Ook de marinestrijdkrachten wor- dèn iets uitgebreid. De landstrijd krachten niet. Vandaag wordt een slotbijeen komst gehouden ter opstelling van een communiqué. Van conferentiezijde wordt verno men, dat de volgende Raadsbijeen- komst eind April 1955 te Athene zal worden gehouden. Deze week is het tien jaar gele den, dat het Duitse leger in de Ar dennen een offensief inzette tegen de oprukkende geallieerde legers, welk offensief vooral grote bekend heid verwierf door de slag om Bas togne Ter gelegenheid hiervan is in Brus sel een herdenkingsbijeenkomst ge houden, waarbij ook generaal Mac- Auliffe en koning Boudewijn aan wezig waren. Foto: Koning Boudewijn onder houdt zich met enkele Amerikaanse oud-strijders, die speciaal voor deze gelegenheid vanuit de V.S. naar Bel gië zijn overgekomen. Links ziet men generaal MacAuliffe. TREINONGELUK IN ALGERIJE. Bij een botsing tussen een militaire trein en een spoorwagen tussen Kroeb en Oeled Rahmon nabij Con- stantine in Algerije zijn Vrijdag vijf tien personen om het leven gekomen. De chef van het station Oeled Rah mon is aangehouden. De spoorwa gen, een z.g. „autorail", had dit sta tion niet mogen verlaten voor de militaire trein gepasseerd zou zijn. Canadese vlieger uit China Andy Mackenzie, een Canadese vlieger die in het begin van de maand werd vrijgelaten door de Chinese communisten na een gevangenschap van twee jaar, heeft gisteren gezegd dat men hem, nadat hij in de Kore aanse oorlog was neergeschoten, had gedwongen een valse bekentenis te ondertekenen dat hij Chinees gebied was binnengedrongen. Volgens Mackenzie hielden de Chi nezen behalve de elf veroordeelde vliegers nog vier Amerikaanse vlie gers vast. Toen hij werd gedwongen de be kentenis te tekenen had men geen Bonn weet nog niets De Saarbruecker Zeitung meldt dat de Franse premier Mendès-France bereid is de Frans-Duitse besprekin gen over de Saar-overeenkomst te heropenen. Hij zou de hoop hebben uitgesproken Zondag te Parijs de Duitse kanselier te ontmoeten. In een interview met de corres pondent van het blad te Parijs zeide Mendès-France, dat hij met Aden auer gaarne enige hangende kwes ties wilde oplossen, doch dat er geen sprake van kan zijn, dat de grondbe ginselen van de overeenkomst zou den worden gewijzigd. Mendès-France wees het voorstel van Adenauer voor een bijeenkomst van de Grote Drie met Adenauer over de Saar van de hand. Officieel is in Bonn nog geen be richt van Mendès-France ontvangen. Men zegt dat Bondskanselier Aden auer er naar streeft over ongeveer een maand een begin te maken met de besprekingen. De bondskanselier zou bij de heropening der Saarhe- sprekingen er tegenover Mendès- France geen twijfel over willen laten bestaan, dat hij niet zal trachten wij zigingen in de bestaande overeen komst te laten aanbrengen, maar lou ter de met elkaar in tegensppraak zijnde uitleggingen van het accoord uit de wereld wenst te helpen. De Nachtmis met Kerstmis in de Notre Dame te Parijs, die zal worden gecelebreerd door de aartsbisschop van Parijs kardinaal Feltin, zal niet alleen in Frankrijk, maar ook in N e- d e r 1 a n d, Groot-Brittannië, België, Zwitserland, Italië, en West-Duits- land op het televisiescherm kunnen worden gevolgd. De voorbereidingen voor het op nemen van de Mis zijn begin Decem ber begonnen. Er zal een batterij van zes televisiecamera's worden op gesteld. Acht commentators, zeven buitenlanders en een Fransman, zul len tijdens de uitzending een toelich ting geven. directe lijfsdwang op hem toegepast, zei Mackenzie, maar, de geestelijke druk was nog minder te verdragen geweest Gedurende vier maanden werd hem niet toegestaan zich overdag in zijn kamer te verplaatsen. Hij moest op zijn bed blijven zitten en had niets te doen of te lezen. Op geregelde tijden kreeg hij zijn maaltijden, die altijd voldoende wa ren en bestonden uit gestoofde rijst en groente en flinke porties gestoomd brood. Na drie series ondervragingen, zei Mackenzie, had hij tenslotte de valse bekentenis maar ondertekend. Be recht was hij niet. Tegen verslaggevers zei Mackenzie: Ik dacht dat ik sterk genoeg zou zijn om weerstand te bieden, maar op een kwaad ogenblik bereik je het sta dium waarin zoals de Chinezen zeggen: maho banfo er geen an dere weg meer open staat. Had ik de verklaring niet getekend, wie weet zat ik dan nu eenzaam opgesloten. Toen men hem vroeg, of hij ook blootgesteld was geweest aan een z.g. hersenspoeling, zei Mackenzie: Alles wat ze mij gaven was lectuur, waar ze bij vertelden dat het een goede tijdsbesteding was. Dat was mijn hersenspoeling, waarbij geen druk werd uitgeoefend. Spoorweg-ongeluk bij Dortmund Nabij Dortmund is vanochtend een personentrein op een D-trein ingere t'en. Volgens tot dusver ontvangen berichten zijn vijftien personen om het leven gekomen, terwijl ongeveer vijftig personen verwondingen op liepen, deels van ernstige aard. In de D-trein, die uit Kiel kwam, zaten kinderen die een uitstapje maakten. Terwijl in de speciale trein, waar in de kinderen zaten, slechts twee of drie kinderen lichte schrammen op liepen, schoven van de personentrein twee rijtuigen in elkaar tot één ver wrongen massa. In deze wagons kwa men vijftien personen, onder wie vele forensen, die op weg naar Duis burg waren, om het leven. De oorzaak van het ongeluk is nog niet bekend. (Geldig van Zaterdagavond tot Zondagavond. Opgemaakt te 10.! uur). Overdrijvende wolkenvelden en plaatselijk mist, vooral in het Zuiden van het land. Zwakke tot matige en langs de Waddenkust tijdelijk vrij krachtige Zuidwes telijke wind. Weinig verandering in temperatuur. 19 Dec.: zon op 8.44 en onder 16.29; maan op 2.58 en onder 12.56 uur. 20 Dec.: zon op 8.45 en onder 16.39; maan op 4.07 en onder 13.16 uur. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: weer temp. HELSINKI zwaar bew. 2 C. STOCKHOLM geheel bew. 1 OSLO zwaar bew. 5 KOPENHAGEN licht bew. 2 LONDEN mist —2 AMSTERDAM mist 2 BRUSSEL mist 2 PARIJS nevel 6 BORDEAUX onbewolkt 2 GRENOBLE geheel bew. 2 NICE onbewolkt 5 WARSCHAU geheel bew. 0 BERLIJN nevel 3 FRANKFORT nevel 0 MüNCHEN nevel 1 WENEN licht bew. 0 INNSBRUCK nevel —5 ROME onbewolkt 3 Zürich, Genève en Locarno niet ontvangen. Het K.N.M.I. deelt mede: Een hogedrukgebicd, waarvan het centrum ten Westen van de Golf van Biscay e ligt, brengt in Frankrijk, België, Nederland en het Zuiden van Engeland betrekkelijk rustig winter weer. In de lange nachten vormt zich ender de veelal heldere hemel op vele plaatsen mist, bij temperaturen om het vriespunt. De vraag of deze mist overdag zal optrekken, kan in vele gevallen slechts beantwoord worden met inachtneming van alle plaatselijke omstandigheden. Ook Zondagmorgen zal een deel van het land weer onder een witte deken schuil gaan, maar de mistkan- sen overdag zijn dan, althans in het Noorden van het land, niet zo groot, doordat een storing uit de omgeving van IJsland de wind in ons land ieta zal doen toenemen. Deze storing blijft echter op zodanige afstand, dat* er geen regen van betekenis zal val len. Korreltje Berouw is goed, maar onschuld beter.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 1