KANTOORBEDIENDE Voor geheel de wereld van Oost naar West is gras het voornaamste voedsel Debat op hoog niveau over „vacantiespreiding" Voedering van volière vogels Burgemeester „sneed" Zaandammer tot Ridder Het wennen is een secuur werkje! FLINKE JONGEMAN Loopjongen FLINKE WERKSTER Autogeen, en Electr. Lasser NET R.K. MEISJE 400 R.R. Tuinland met GCO F amen ZATERDAG 18 DECEMBER 1954 DE LEIDSE COURANT Oosterling neemt de rijst en wij het graan Met een zekere aarzeling, Lezers, het valt niet te ontkennen neemt ce gids zijn stok ter hand om de rijstebreiberg te gaan beklimmen. De aan blik van deze berg is voor ieder «aanlokkelijk, zelfs voor ons mensen van de moderne tijd, een tijd, die belust is op sensaties, op ongtehoorde presta ties. „Sterren" van allerlei formaat vormen voor velen het voornaamste of zelfs enige interessante gedeelte der dagbladen. Dan doemt daar nog de schim op van die weduwe uit Stavoren, het verhaal onzer kinderjaren: de kapitein, die het kostbaarste uit verre landen het graanhad meege bracht, moest deze lading onmiddellijk aan bakboord in zee werpen. Desondanks ben ik overtuigd, dat de mensheid, en ongetwijfeld onze hoogstaande lezers, het gedrag van de heks van Stavoren grondig verfoeien, en dat wij nog altijd het «graan beschouwen als hèt kostbaarste geschenk vtan onze Hemelse Vader, tot Wie wij telkens knielend en vol ernst de een voudige woorden herhalen: „Geeft ons heden ons dageli^s brood". En God beantwoordt deze simpele bede met een eenvoudige gift, die ech ter in de grond een der wondervolste gaven vormt van geheel de Schep- ping. 't Klinkt wonderlijk: Gras vormt het hoofd'voedsel der mensen! Dit versmade gewas bevat een enorme hoeveelheid levenskracht. Er zijn honderden variëteiten gras en het voedsel voor ons, Westerlingen, is het edelgras, dat wij tarwe noemei^. Voor Gods kinderen in tropische landen is een andere soort bestemd, meer geschikt voor 't warme klimaat aangepast aan de omstandigheden. Dit soort noemen wij rijst. af, zodat alleen het witte wortel knabbeltje overvlijft. Tenslotte hak ken wij ook de groene halmen en blaadjes af tot er slechts een lengte van een anderhalve decimeter groen gras overblijft. Dit nu vormt het ge was, dat eenvoudig wordt gestopt in een gaatje in de aarde van het veld en Moeder Natuur doet de rest. Het rijstveld wordt dan onder wa ter gezet, de dijkjes worden gesloten. En het gewas is na vier maanden vol groeid tot rijpe gele rijsthalmen en dan begint de oogst. Geest en lichaam Vormt dan het edelgras de basis van ons lichamelijk leven, het is tevens voor allen, maar vooral voor de Oos terling ook een bron van diepe le- venswijheid. Voor de tropenmens vormt rijst het cardinale punt van zijn leven. Zijn gehele leven, zijn conversatie, uitdrukkingen, volksver halen, spreekwoorden en lessen staan vaak in verband met rijst. Zijn be spiegelende geest beziet dit levens geschenk van alle kanten van trekt daaruit lessen en levenswetten. Rijst is het voornaamste van de of fers, die hij brengt aan de onbekende God, Die hem op Zijn beurt door deze gave nader tot Zich brengt. Gods ma teloze liefde ontdekt hij in de rijke verscheidenheid, de smaak, de houd baarheid en talloze andere eigen schappen van dit kostbare graan. Er zijn honderden soorten rijst. De twee hoofdsoorten zijn de gewone rijst, die ook wij kennen, en de kleefrijst, die meer geschikt is voor bereiding van koek, arak (inlandse jenever) of sma kelijke pap. Beide soorten zijn ver krijgbaar in wit of wel in bloedrode kleur. Voorts noem ik nog de rijst, die geplant wordt op hoge droge grond en de soort, die slechts gedijt in drassig, bevloeide bodem. Maar laat de Oosterling zelf de rijstbouw aan u verhalen. Ook rijst moet sterven. Hij is gebruind en zijn gelaat is met diepe rimpels doorploegd. Want zwaar is het werk. Zijn levende ar beid is een noodzaak, die hij aan voelt uit zelfbehoud. Rijst is voor hem een «hoogstaand schepsel, een schaduw van de Almachtige Gever. Hij geeft de rijstkorrel verschillende namen, naar gelang van haar condi tie. Maar laat nu de rijstbouwer zelf spreken. Jlet onbewerkte zaad heet „pad- die"; de korrels, ontdaan van haar natuurlijk omhulsel dus de rijst, die u kent, wordt „bras" genoemd; en de toebereide rijst heet „nassie". Het planten gaat zo: Met het lange hakmes wordt het hoog opgeschoten onkruid neerge- kapt en daarna met behulp van de waterbuffel (karbouw) het land geploegd. Het gekapte onkruid wordt verbrand. Het veld wordt met een aarden dijkje omringd. Reeds een ruime maand geleden is het rijstzaad al uitgezaaid op een klein stukje grond ter grootte van een flinke woonkamer. Want dat is meestal voldoende. Dit rijstgras heeft al een hoogte bereikt van bijna een halve meter en let nu eens op1! Wij plukken dit gras met wortel en al uit de aarde en spoelen de wortels volko men schoon in de rivier. Daarop hak ken we alle wortels van het plantje De natuur wTeekt zich. U vraagt mij, hoe dit besnoeide ge was zonder wortel kan groeien; Het is inderdaad mysterieus en tegen alle menselijke verwachtingen indruisend. Toch kan ik u verzekeren, dat op deze manier de uiteindelijke op brengst wel vier a vijfmaal groter is, dan wanneer men het rijstplantje rustig had laten voortgroeien. De re den daarvan ligt diep en voor onze oppervlakkigheid verborgen. Hoe meer de Natuur wordt tegengewerkt en gedwarsboomd, des te meer spant zij al haar krachten in, zo zelfs, dat zij haar gewone gToei overtreft. Ook onze vruchtbomen worden vaak on barmhartig met een hakmes bekerfd met het gevolg, dat de stam na enige tijd veel dikker is uitgegroeid en de productie oploopt. Een gebroken been wordt immers ook zo door de nati^r versterkt, dat het nooit meer op ^e oude breuk zal bezwijken. Moeiten en teleurstellingen, ziekten en lijden stalen de mens. Een rede lijke straf, een stipte, moeizame le vensregel vormt mannen van karak ter, die waarachtige topprestaties be reiken. Maar nu geef ik het woord aan mijn pleegkind Paddie. Ik ben wit gras. „Ik ben de ongerepte gave rijst korrel uit de rijstaar met mijn geel manteltje aan. Dit manteltje, de dop, beschermt mij zo goed, dat ik wel een paar jaar levend en fris kan blijveji.. Ik heb wel meer dan honderd broer- jes en zusjes, die allen weer opnieuw zouden kunnen opgroeien tot rijst gras. Mijn nichtje Paddie Kleefrijst wordt bij feesten wel eens droog in een ijzeren pan boven het vuur ge roosterd. Dat vindt ze vreeselijk, ze zwelt op en springt tenslotte open, terwijl haar gele manteltje loslaat en ontdaan, rauw gegeten. Wij offeren dus onze jeugd en schenken de men sen een smakelijk voedsel, vol heer lijke lente-aroma. Laat nu mijn zusje Bras spreken, het rijstkorreltje, zo als u dit kent:" Niet voor niets „Ik ben dezelfde paddie/maar mijn manteltje is door stompe houten stampers losgestampt, zodat ik maar een dun onderkleedje aan heb. Dit kleedje is een doorschijnend vliesje en het onbetekenende vliesje bete kent juist alles. Het bevat de voor raad vitamine B, die het rijstvoedsel waardevol maakt. Moderne pelma- chines maalden dit weg om toch maar helderwitte korrels te krijgen, want dat vinden de mensen mooier. Maar toen kregen de mensen een spierver- lamming, beri beri geheten. God had dit vliesje niet voor niet geschapen. Gekookt, zoals de aardappelen bij u, heet ik Nassie en ik wordt met groenten, vis of andere spijzen gege ten. Hoe verschillend de mensen in Oost en West mij ook mogen nutti gen, ik roep hen allen een Oosterse groet toe: „Asie! Eet naar harte lust!" Inderdaad heeft God ook het ge ringe gras bestemd om te zijn een overmaat van gaven". Voor Wester- Op het Congres inzake de vacan-" lmg zowel als Oosterling schenkt het üespreidinE, dat Vrijdag in Utrecht graszaad, dat tarwe of rijst wordt ge noemd, de kracht en opbouw van het lichaam. De Oosterling met zijn ster ke fantasie maakt de rijst tot symbool van de rijkdom en vruchtbaarheid van het Goddelijke Wezen. Ook wor den bij sommige feesten de gasten verwelkomd met letterlijk een regen van rijst, die over hun hoofden uit gestrooid wordt. Wij, gelovige Westerlingen, erken nen eveneens de rijkdom, maar knie len dankbaar neer en spreken de simpele gebeden: .,Geef ons heden cns dagelijks brood!" TOENG SIENG FOE werd gehouden heeft onder meer on ze Minister-President, Dr. W. Drees, in een rede, namens de regering uit gesproken, de grote betekenis onder streept, die van regeringswege aan de vacantiespreiding wordt gehecht. Foto: Een beeld tijdens de ope ningsrede, die uitgesproken werd door de heer J. Pront, voorzitter van de Algemene Commissie voor Va cantiespreiding. V.l.n.r. ziet men: de heer A. Oosterlee, voorzitter van het Centraal Werkcomité, Dr. W. Drees en de heer J. Pront. Zaad alleen is niet voldoende ook groen' insecten en mineralen zijn voeding |7 EN TEDER ZAL BEGRIJPEN, zijn. Wanneer u bij een vertrouwde dat het voedsel, dat wij onze vo gels verstrekken, van het grootste belang is. Goede en juiste voedering is noodzakelijk om de dieren in goe de conditie te houden en vooral wan neer zij jongen hebben, dient er nog eens extra aandacht aan té worden besteed. Natuurlijk zal iedere liefhebber alle krachten inspannen, om het zijn vogels aan niets te laten ontbreken en gaat het soms eens een keer niet goed, dan kan toch wel in de meeste gevallen niet van opzettelijke ver waarlozing worden gesproken, doch vindt een en ander zijn oorzaak in onkunde. Daar<?m is het zo belang rijk, dat de liefhebber als het ware een grondige studie maakt van het voederen. Hij dient precies te weten wat elke vogel onder verschillende omstandigheden nodig heeft, waar hij dit voedsel kan verkrijgen en hoe hij moet beoordelen, of het goed is. Speciaal voor het laatste moeten wij aanraden, het voedsel te kopen ««nyi "OOI iiiainciijg iuoiaai cii - wegspringt. „Paf!" gilt ze dan. En b» een betrouwbaar adres. Laat u geen wonder. Wat zou u anders roe- met verleiden door speciale goedko pen op zo'n «brandstapel? Alles wordt P.e aanbiedingen, want het kan prac- dan gewant en duizenden hagelwitte lichaampjes blijven als sponsjes ach ter, wel vijfmaal groter dan tevoren. Deze gepofte kleefrijst, gemengd met siroop of suiker, smaakt overheerlijk! De allereerse rijstkorrels, nog niet volrijp en vochtig, worden alleen maar gestampt en van him doppen tisch niet missen, of er is iets met dit voedsel niet geheel in orde. Be taal liever iets meer, wetende, dat u prima voedsel voor uw vogels krijgt, dan dat u risico's neemt, waar van u misschien later spijt zoudt hebben. Zaden mogen natuurlijk nooit muf ruiken en zeker niet beschimmeld handelaar koopt, zult u ook altijd zeker kunnen zijn, dat u iedere /keer weer de juiste samenstelling krijgt. Dit is' belangrijker, dan u zoudt den ken, want de vogels zijn aan een be paalde samenstelling gewend en zouden een verschil dadelijk bemer ken, met eventuele onaangename ge- vólgen. De inlandse zaadetende vogels kunnen zeer goed gevoed worden met wit-zaad, vermengd met lijn zaad, hennepzaad, negerzaad en kool zaad. Ook kan hierbij nog gevoegd worden wat slazaad en blauw maan zaad. Men hoeft dergelijke mengsels niet zelf te maken, doch doet er goed aan een dergelijke samenstelling kant en klaar bij een handelaar te kopen. Het bespaart veel moeite en u bent er tevens zeker van steeds dezelfde samenstelling te krijgen. Naast dit voedsel kan men ook ge bruik maken van universeel voer. Groen, insecten en mineralen. l^AAST DEZE ZAADVOEDERING is het ook van groot belang, dat de dieren regelmatig groen voer krij gen, het is werkelijk onmisbaar. Heel geschikt hiervoor mogen wij noemen vogelmuur, een onkruid, dat zeer snel groeit en graag door de dieren gege ten wordt. Zorgt u er steeds voor, dat het groen vers is, want ook u houdt niet van oudbakken brood. In de vrije natuur nemen de vo gels ook dierlijk voedsel tot zich en wel hoofdzakelijk insecten en wor men. Een goed universeel voedsel kan zeer geschikt zijn en als lekker nij kunnen we de dieren dan wat meelwormen geven, terwijl mieren eieren ook niet versmaad worden. Vooral voor de jongen is het laatste een goed voedsel. De miereneieren moeten goed gecontroleerd worden en verstandig is het om ze uit te spreiden en de blauwe eitjes, die niet goed zijn, er uit te halen. De vogels hebben ook mineralen nodig en daarom zorgen we er voor, dat zij deze onmisbare stoffen in on ze volière of vitrine ook kunnen vin den. Daarom geven wij regelmatig schelpzand en fijn gewreven eier schalen. Het zogenaamde „zee schuim", sepia, wordt door de dieren ook graag gebruikt, maar in verband met het hoge zoutgehalte is het aan te raden het niet regelmatig te ge ven, doch zo nu en dan. Het is natuurlijk ondoenlijk, hier complete voedingstabellen e.d. te ge ven voor de verschillende soorten vogels. Wij hebben ons gehouden aan de grote lijn, om de liefhebber een inzicht te geven, hoe te begin nen. Zoals reeds boven vermeld, moet de liefhebber zich verder grondig oriënteren over de behoeften van zijn vogels, opdat hij precies weet, wat zij moeten hebben en hij niet het risico loopt, fouten te maken. Er zijn nl. verschillende vogels, die andere eisen stellen en dit moet men weten. Ontvangt men nieuwe vogels, hetgeen natuurlijk ook eens gebeurt, dan moet men vooral de dieren voor lopig dezelfde voeding geven, die zij tot op dat moment gewend waren. Bij het kopen van vogels dient men dus ook hiernaar te vragen. Tropische vogels TROPISCHE VOGELS worden gaar ne gehouden. Zij geven een aparte en prettige sfeer aan ons vogelbe- drijf. Ze zijn gezellig en rustig en ge makkelijk te kweken over het alge meen. Bovendien hebben zij een zeer goed familieleven, zodat het aanbeve ling verdient in geen geval deze vo gels alleen, maar liefst met enkele paartjes bij elkaar in ons vogel ver blijf te brengen. Vooral de kleinere soorten gaan zeer goed met elkaar om. Men kan verstomd staan als mens over hun gemeenschapszin en zij komen in een groepje het best tot him recht. Zij zijn over het algemeen zeer goede broedvogels en practisch ieder, die tropische vogels houdt, zal kunnen beamen, dat men van deze groep over het algemeen het meest plezier heeft. Hoe te handelen? KRIJGEN wij nieuwelingen aan, dan moeten wij tactisch en voorzich tig te werk gaan, willen we de goede gang van zaken in onze volière niet in gevaar brengen. Zijn de nieuwelingen gearriveerd, volière, vogelkamer of vitrine los gelaten. Neen, zij gaan eerst apart in kooitjes. Wij hebben in dit geval er voor te zorgen, dat zij in een schone, zindelijke kooi komen, waar zij overal voedsel kunnen vinden. Naast het normale voedsel, dat zij van ons zullen krijgen, geven we ook het voedsel, dat de vogel onderweg heeft gehad. Dit is zeer belangrijk, aangezien bij het plotseling veran- deern van de samenstelling anders storingen kunnen optreden, die ons en de vogel veel narigheid kunnen bezorgen. Gedurende ongeveer tien dagen houden wij het dier afzonderlijk en observeren hét grondig. Het gaat er namelijk om, te controleren of de vogel gezond is. Mocht het dier ziek zijn of besmet, dan kunnen we de ziekte beperken tot hem alleen en worden onze andere dieren niet aan gestoken. Wij plaatsen geen vogel bij de andere alvorens de zeker weten, dat Het dier goed gezond is. Een tweede voordeel van dit tij delijk isolement is, dat het dier kan bekomen van de emoties en ver moeienissen, want dikwijls heeft het een lange reis achter de rug. Heel langzaam kunnen we het dier nu wennenn aan het voedsel, dat het voortaan regelmatig bij ons zal krij gen. Voorkom moeilijkheden. Zo na een dag of tien, wordt het tijd, dat onze nieuwe aanwinst bij de andere vogels komt. Om de dieren aan elkaar te wennen, en moeilijk heden te voorkomen, doen we er goed aan, de kooi gedurende een dag ge sloten in de volière te zetten. De nieuweling kan dan zijn toekomstige makkers eens van nabij zien en zij hem, zonder dat er ruzie of kibbel partijen van kunnen komen. Dit ex periment onderneemt u natuurlijk alleen bij mooi rustig weer. Na een dag kunt u dan de deur van het kooitje openzetten en het dier de gelegenheid geven zich in de volière te begeven. Meestal zal het dadelijk goed gaan, maar het kan ook voorkomen, dat de nieuweling door een oude bewoner wordt opgejaagd. Dan moet dadelijk ingegrepen wor den, maar.... alles moet zeer rustig en beheerst gebeuren, daar men an ders veel kan bederven, de dieren doodzenuwachtig worden en zich met hun wild gefladder ernstig kunnen verwonden. Is overdag alles goed gegaan, dan doen we er goed aan bij het donker worden te controleren, of de goede verstandhouding zich ook uitstrekt tot het nachtverblijf en de oude be woners de nieuweling een plaatsje gunnen. Sluiten ze hem buiten, dan moet hij voor de nacht gevangen worden en binnenshuis geplaatst worden. De volgende dag proberen we het opnieuw. Voor de KERSTDAGEN Kalkoenen, Ganzen, Hazen, Fazanten, Patrijzen, Een den,, Foularden, Soep-" en Braadkippen, Tamme - Wilde Konijnen. H. DE MOOIJ Lange Diefsteeg 18 9039 Telefoon 21184. Wegens huwelijk der te genwoordige gevraagd in klein doktersgezin een Er moest een mes aan te pas ko men, om Burgemeester W. Thomas sen van Zaandam (rechts) de gele genheid te geven een onderdeel van z*jn functie uit te oefenen, toen hij n.l. Vrijdagmiddag op het Stadhui» de heer H. Brinkman kon medede len. dat deze door de Koningin tot Ridder in de Orde van Oranje Nas sau was benoemd, kon de ceremonie van het opspelden van de versierse len van deze Orde niet direct door gang vinden of grond van een weer spannig knoopsgat. Burgemeester Thomassen kon echter de uitreiking toch nog nog doorgang laten vinden na het knoopsgat „officieel te heb ben geopend boven 20 jaar, voor dag en nacht. Brieven onder no. 9040 bu reau van dit blad. CHIN. IND. RESTAURANT „WOO PING" Lange Diefsleeg 15 Telefoon 30373 Leiden MET KERSTMIS Speciale Chin. Gerechten o.a- gevulde kip enz.eventueel tafelreservering Bestellingen gaarne een dag. van te voren. TEXTIELV ERZENDHUIS VRAAGT EEN voor kantoorwerkzaamheden Vereiste: vlot Typist. Aanmelder» bij: De Leidse Textiel Centrale, H. A. BRAAKMAN, Noordeinde 46, Leiden, van 912.30 en van 26 uur. 9029 gevraagd pljm. 16 jaar. JAC. v. d. MEER ZOON Zuideinde 20, Roelofarends- veen. 9031 gevraagd voor 4 a 5 ochten den per week. Mevr. VERSTEEG Wasatraat 69, Leiden 8978 Telefoon 22449. LASSER GEVRAAGD: voor centr. verwarming en constructie en eventueel smidswerk. Fa. VINK ZOON Zuideinde 18, Telef. 330. Roelof arends veen GEVRAAGD: 1617 jaar voor de dag of d. en n. bij A. C. VAN PARIDON Veurscheweg 202. 8982 Voorschoten. met conditie, dat huidige eigenaar aan een hem pas sende betrekking wordt geholpen. Br. onder no. 9025 aan het bureau van dit blad. 9025 Bericht van Inzet Vrijdag, 24 December 1954 7 uur nam. in het Notaris huis Hogewoerd 144, AF SLAG der n.v. percelen in bod gesteld a.v.: Prins Frederikstraat 1/la: 4300.—: 3/3a: f 4550.—; 5/5a: 4500.—; 7/7a: 4550.—; 9/9a: 4600.—; 11/lla: 4450.—. Notaris W. S. JONGSMA, 9028 Rapenburg 31

Leidse Courant | 1954 | | pagina 10