Gemeenteraad van Voorschoten voteert een ton voor de toren Pastoor Kouwenhoven te A'dam benoemd te Zoeterw.-Leiderdorp De Sahara beweegt zich naar het Zuiden MAANDAG 6 DECEMBER 1954 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 2 In de raad van Voorschoten kwam eerst aan de orde het uitbreidings plan in hoofdzaak en de vaststelling van een partieel uitbreidingsplan in onderdelen voor het gedeelte „Vliet- wijk". Vooraf ging eerst nog een be spreking over een verzoekschrift, ge richt tot de raad van de heer A. A. v. d. Helm. Deze tuinder koesterde plannen om over te gaan tot kassen bouw op een stuk grond gelegen tus sen Veurseweg en de Horstlaan. Of schoon de behandeling van zo'n aan vrage tot de competentie behoort van 'het College van B. en W. had den B. en W. de raad verzocht zich dienaangaande uit te spreken en wel in die zin, dat het bouwen van kas sen op de onderhavige grond van wege het natuurschoon niet diende te worden bevorderd. De heren Fortanier, Van der Hulst, Lamboo en Griffioen kwamen in deze kwestie op voor de belangen van de tuinders en vroegen om een soepele behandeling van deze kwes tie. De. heren Pels, Van Dodewaard en Eysink Smeets wilden zich in deze kwestie niet uitspreken omdat dit niet op hun terrein lag. Het behoort tot de autonomie van het College. De heer Pels wilde dan ook het voorstel gewijzigd zien in die vorm, dat de raad zijn mening niet behoef de uit te spreken en dat er zou wor den voorgesteld het verzoek in han den van B. en W. te stellen voor af wikkeling. Volgens de voorzitter kan er in deze kwestie geen sprake zijn van souplesse. Het uitbreidingsplan is vastgesteld. Bezwaren zijn niet binnengekomen en om iets te berei ken zou er een partiële wijziging moeten komen van het uitbreidings plan in hoofdzaak. En deze wijziging van het uitbreidingsplan was ook deze avond aan de orde. Daarom werd z.h.st. het voorstel van B. en W. om het stuk in handen te stellen van het College aanvaard. Vooraf was de vergadering even geschorst waarin B. en W. zich had den beraad over het eerste gedeelte van het voorstel, waarin was ver vat, dat de raad zijn mening in deze moest uitspreken. Dit gedeelte van het voorstel kwam hiermede te ver vallen. Toen dan ook het voorstel van her ziening van het uitbreidingsplan in hoofdzaak als volgende agendapunt aan de orde kwam, was het de heer Fortanier, die er een voorstel van maakte, de gronden gelegen tussen de Horstlaan en de Rozenburgerlaan onder beperkende voorwaarden te bestemmen voor tuinbouw en even tueel kassenbouw. Dit behelsde dus een wijziging van het plan. Het voorstel werd gesteund door de heer v. d. Hulst. Bij stemming werd het verworpen. Voor waren de heren Fortanier, v. d. Hulst, Lamboo en Eysink Smeets. De andere leden van de raad waren tegen. De voorzitter maakte hierbij nog de opmerking, dat het toch wel plicht is van iedere gemeentenaar, om zich op de hoogte te stellen van de zaken, die in de gemeenteraad worden be handeld. Het uitbreidingsplan van de gemeente ligt 30 dagen ter visie en dit wordt gepubliceerd in verschil lende bladen en 'bovendien op de openbare publicatieborden. Daarna werd het uitbreidingsplan in zijn herziene vorm vastgelegd. De heer Van Eist was voor uitbreiding van het industrieterrein aan de Dob- beweg en niet voor vestiging van in dustrie langs de Vliet, waarop wet houder Dekkers antwoordde, dat de industrie aan de Vliet lichte indus trie zal zijn. Er zijn nu eenmaal in dustrieën die graag langs het water gevestigd willen zijn en die moge lijkheid moet er dan zijn. De heer Lamboo had er kennis van genomen dat het watersportterrein annex ten nisbanen in het onderhavige plan kwamen te vervallen en informeerde of de mogelijkheid dan elders gebo den werd, waarop wethouder Dekker kon mededelen, dat er juist heden middag in het college van B. en W. besloten was terreinen voor tennis banen aan te wijzen. De heren Pels en Van Oosten deelden namens hun fractie, mede, in te stemmen met het uitbreidingsplan. Uitbreidingsplan „Vlietwijk" kwam vervolgens aan de orde. Dit voorstel werd z.h.st. aanvaard. De heren Pels en Van Vliet waren enigszins bang ten aanzien van de grond waarop woningen van een lagere huurklasse zullen worden gebouwd of ihèt doel dat wordt nagestreefd wel wordt be reikt. Wethouder Dekker deelde mede, dat hij wist, dat er geheid zal moeten worden. Aankoop van andere gronden is wellicht veel duurder. De de gemeente waarschijnlijk wel te kostbaar, maar als de burgerij nu eens tet initiatief nam? Wie weet? Rondvraag. De heer Van der Hulst had in de vorige vergadering verno men, dat het percentage van de bur gerij, dat geen aansluiting had op de waterleiding 1 procent bedroeg. Spr. informeerde naar een kostenbereke ning, als de percelen, die geen aan sluiting hadden zouden worden aan gesloten. De mogelijkheid bestaat, dat Rijk en Provincie hun aandeel zul len leveren en dat ook de eigenaren niet onwillig zullen zijn bij te dra gen. De voorzitter zegde toe bereid te zijn een onderzoek te doen, maar hij vroeg tevens wat geduld, want zoiets is niet direct klaar. De heer Bolle vroeg naar de mogelijkheid om openbare urinoirs te plaatsen. Deze voorziening zal eerst in het college nader worden besproken. De heer Pels informeerde naar eeri herdruk van het adresboek, dat aan zaken lieden en particulieren uitstekende diensten bewijst. Hier zal nog wel enkele jaren over heen gaan, want de voorbereiding eist veel tijd. Binnenbrand. Zondagochtend om ongeveer half negen is de brand weer gealarmeerd voor een brand aan de Valkenburgseweg. De brand weer uit het dorp was zeer spoedig ter plaatse, maar behoefte niet veel meer uit te richten, daar de bewo ners zelf de brand reeds bedwongen hadden. Gebleken is, dat op de bo venverdieping van het perceel, waar heen de brandweer geroepen was, een pas-aangestoken kachel zo'n hit te had verspreid door de sterke wind; dat de vrij-provisorische af voer de brand had veroorzaakt. De bewoners hadden de tegenwoordig heid van geest een tuinslang op de waterleiding te plaatsen, hetgeen het behoud van het huis bleek. Damvereniging „Door Eendracht Sterk". In de eerste klasse redu ceerde B. v. Bemmelen zijn achter stand op Oostergo tot één punt door een overwinning op Storm. J. van Bemmelen kon tegen de goed spelen de De Bruyn niet verder dan remise komen. H. v. d. Velden zorgde op nieuw voor een verrassing, ditmaal door de sterke Oudshoorn te klop pen. Weggen zorgde er voor niet verder bij de leiders achter te komen door een overwinning op J. J. v. d. Velden. De afgebroken partij Storm v. d. Velden werd remise. In de tweede klasse behaalde Oos- terom een moeizaam bevochten over winning op J. v. d. Vlekkert. H. J. v. d. Vlekkert behield zijn goede po sitie door Turenhout te verslaan. Knol behaalde een gemakkelijke overwinning op de uit vorm zijnde v. d. Munt. Westerbeek verdedigde zich tegen de sterke v. d. Hulst heel goed, maar moest uiteindelijk toch opgeven. Wouda sleepte de eerste winstpunten in de wacht door een eglementaire overwinning op Ju. KATWIJK AAN DEN RIJN hielden de „Rhijnmonders" hun jaar helden de „Rhijnmonders" haar jaar vergadering onder voorzitterschap van de heer L. Noort. In zijn ope- WARMOND GEMEENTERAAD. De raad dezer gemeente kwam in openbare vergadering bijeen. Op de agenda stond slechts een punt ver meld n.l. voorstel van B. en W. tot wijziging van het raadsbesluit dd. 16 November 1954 betreffende het ver strekken van geldleningen aan de woningstichting „Warmunda" voor de bouw van 8 z.g. middenstandswo ningen aan de Jan Steenlaan. Bij dit voorstel deelde de voorzitter mede, dat Ged. Staten bezwaren hebben te gen het aflossingsplan van de aan gegane geldlening voor de bouw van deze woningen. Zij verlangen dat de aflossingstermijn van 60 jaren wordt gewijzigd in 50 jaren. Het gevolg hiervan zal zijn, dat de huurprijs der woningen zal moeten worden ver hoogd en gebracht van 11.45 op 11.-95 per week. Zowel de heren Willemsen, van Vliet en Bladel kon den er zich niet mede verenigen, dat in de terzake opgemaakte exploitatie rekening ook rekening was gehouden met de grondkosten, daar deze grond toch zijn waarde blijft behouden. Dat het rentebestanddeel in aanmerking en;.E£ genomen wordt is nog te verklaren, in fnVw TphThS!! ™ar in geen geval het aflossings dag gelegd en het ledental bestanddeel. Wanneer hiermede reke- ging vooruit. Na verslagen van secr. en penningm. welke van een leven- St dig verenigingsleven getuigden, was er bestuursverkiezing. De heren Kr. Schaap en H. M. Tjebbes werden herkozen terwijl de heer E. van der waarschijnlijk geen huurverhoging plaats te vinden. De voorzitter zegt, dat dit een eis van Gedeputeerde Staten is, waarvan zij wel niet zullen Hooff werd gekozen in de vacature J afwijken. De vraag werd gesteld, of A. Grimbergen. Dan had de prijsuit-1 door deze huurverhoging de huizen reiking plaats. De behaalde prijzen minder aftrek zullen vinden. Alge- vermeldden wij reeds eerder. Na deze meen was men van oordeel dat zulks prijsuitreiking nog een gezellig slot niet het geval is. De heer Van Vliet HF l^WABTFI zegt, dat de huurprijs der nieuwe BIC RftVMliCL /woningen belangrijk lager ligt dan j die in andere randgemeenten van Leiden. De heer Willemsen zal nood- Joseph z. van H. J. v. d. Burg en H. C. J. v. d. Ancker; Catharina Willi- mina d. van L. Vellekoop en M. Spoon; Eric René z. van J. Slijkhuis en C. Pastunink. Ondertrouwd: Gerhardus Ohristia- nus Bolk en Johanna Helena du Pau. Overleden: Alphonsus Matthias Maria van den Tiïlaard 8 weken. Voor de Rallye Monte Carlo, wel ke van 17 tot 24 Januari 1955 wordt gehouden, hebben de organisatoren 364 inschrijvingen aanvaard, en wel uit Engeland 132, Frankrijk 88, Duits land 22, Zweden 18, Nederland 18, Denemarken 16, Griekenland 12, Fin land 11, Noorwegen 11, Portugal 8, Spanje 7, Monaco 7, Zwitserland 6, Italië 3, Ierland 3, Brazilië en Turkije elk 1. Te Athene zullen 17 deelne mers starten, te Glasgow 101, te Lis sabon 46, te Monte Carlo 88, te Mün- chen 49, te Oslo 16, te Palermo 6 en te Stockholm 41. Op grond van een onderzoek van meer dan duizend beroepsboksers "kanten twee dokters uit Brooklyn zich tegen de op vatting als zou boksen herhaaldelijk leiden tot letsel aan de hersens. Zij hebben de boksers zowel tijdens als na wedstrijden zorgvuldig gadegeslagen, en tevens vertraagde filmopnamen van gedeelten van partijen bestudeerd. Voorts werd elke bokser onderzocht met behulp van de „encephalograaf", een in strument, dat de eleptrische hersengol ven registreert en uiterst gevoelig is voor alle mbgelijke afwijkingen. De bei de dokters. Harry A. Kaplan en Jeffer son Browder genaamd, geven toe, dat boksen geen zachtzinnige tak van sport is, en nu en dan tot ernstige verwondin gen kan leiden. Hun onderzoek bracht hen echter tot de slotsom dat stoten tij- g.uuuv-.i .O dens een behoorlijk geleide bokswed- heer Fortanier informeerde naar het strijd slechts „zelden de hersens zodanig type woningen dat hier gebouwd gaat aantasten, dat zulks kan worden aange- worden en hoe de verhoudingen la- toond door proeven die thans in zwang gen tussen de grote en de kleine ge- jijn". Zij halen het geval aan van een zinswoningen, waarop de wethouder I bokser, die als amateur in 200 en als te kennen eaf noe alle kanten uit te prof m 170 Part)Jen was uitgekomen, te Kennen_gai nog ane Kanten uit te Een grondig medisch onderzoek toonde geen enkele afwijking aan, en het resul taat van de proef met de „encephalo graaf" werd als „klassiek" of volkomen normaal beschouwd. Het verrassend kleine aantal hersen- kwetsuren bij de onderzochte boksers wordt door de dokters o.m. toegeschre ven aan het feit, dat in een partij naar verhouding slechts weinig stoten met volle kracht doel treffen. Door de bank genomen worden in een gevecht van tien ronden ongeveer duizend stoten gericht op Verschillende delen van het lichaam maar de meeste worden geheel of gedeel telijk ontweken. En zelfs wanneer het hoofd geraakt wordt, treffen de meeste stoten, naar de dokters menen, niet één bepaald punt maar glijden ze iets af, zo dat de schok niet volledig overgebracht wordt naar de hersen$. kunnen. De mogelijkheden, dat er grote gezinswoningen komen is er. De heer Van Oosten deelde mede, dat zijn fractie accoord ging met het plan Vlietwijk en dat hij slechts kon hopen, dat de 600 huizen, die er op geprojecteerd staan er maar snel mochten komen. Doch dit is afhan kelijk van het toegewezen bouw volume. Met algemene stemmen werd tot ambtenaar van de Burgerlijke Stand benoemd de heer C. W. G. Smolders. Aan de agenda werd toegevoegd het voorstel om 95.000,beschik baar te stellen voor de restauratie van de gemeentetoren. Dit voorstel werd aangenomen met het voorbe houd, dat niet zal worden onderno men, voordat een schriftelijke toe zegging is binnengekomen, dat het Rijk en de Provincie de toegezegde subsidie zullen verstrekken. De toe zegging luidt dat het Rijk 45 procent zal bijdragen en de provincie 15 pro- cent. De heer Van Eist opperde bij SCHAKEN .WWi'é HET hoogoventoiknooi deze gelegenheid het idee, dat de architect misschien wel houden me1 klokkensi i in i Aan de internationale tienkamp van het 17e Hoogoventournooi, dat van 8 tot en met 16 Januari a.s. te Beverwijk als buitenlan- deel Czerniak, Milic, O'Kelly. Pil- Varï Nederlandse zijde r- P-'.'ns, BOUW DE VOORWEDSTRIJDEN VOOR DE RUSSISCHE KAMPIOENSTITEL In een drietal steden, Leningrad, Yere van en Gorkey zijn voorwedstrijden ge houden voor het tournooi om de Russi sche nationale titel, dat in Februari te Moskou zal plaats vinden. In elke stad namen 15 schakers aan deze voorwed strijden deel. De nummers 1 tot en met 5 gingen over naar het eindtournooi, waarvoor reeds zijn geplaatst de groot meesters Isaac Boleslavsky, Alexander Tolush, Igor Bondarewsvky, André Li- lienthal en Vyacheslav Ragozin. Voorts nemen aan de titeleindstrijd deel we reldkampioen Mikhail Botwinnik, Russische kampioen grootmeester Yury Averbach en verder de grootmeesters Vasily Smyslov, David Bronstein, Paul Keres en Tigran Petrosyan. Grootmeester Taimanov won het voor- tournooi te Lenigrad gevolgd door Vitali Scherbakov, een student in de medische faculteit te Moskou, derde werd Ilya Kahn en vierde de 17-jarige schooljon gen uit Leningrad Boris Spassky. En Georgy Lisitsyn werd vijfde. Te Yerevan kwamen de jongeren nog meer naar voren dan te Leningrad. Vla dimir Antoshin, een student uit Moskou werd winnaar, waarbij hij grootmeester Kotov wist te verslaan. De laatste ein digde als tweede met grootmeester Salo Flohr en de jeugdige Viktor Horchnoy resp. als derde en vierde. In Gorky kwamen grootmeester Efim Geiler en de schaakmeesters Borisenko, Furman, Simagin en Mirenas als de vijf bovensten uit het tournooi te vodtschijn. Uit deze resultaten zal het duidelijk zijn, dat het tournooi om het Russische kampioenschap in Februari a.s. felle strijd zal opleveren, aangezien de derlinge krachtsverhoudingen slechts kleine verschillen aangeven. „Corbulo" (Leidschendam) De Uit slagen voor het club-kampioenschap wa ren: A-groep: Reitsmade Greuter 01. LitHinkemkemper 10; Nieuwenbróek Holtus 10; AbenLassche 01; Hin- kenkempervan Lit 10; de Greuter Lassche 10; LasscheAben 10. B-groep: StrampraadHoffman 01 Meesterv. d. Riet 01; v. NielNoor- dijk 10; HuysmansMeester 01; v. d. Riet—Huysmans 1—0; Strampraad— Meester 10. OLYMPISCH LIED IN TREK! Meer dan vijftig componisten hebben muziek ingezonden voor een Olympisch lied, dat voor het eerst door een massa koor op de Olympische spelen te Mel- borurne in 1956 zal worden uitgevoerd. De inzending blijft open tot 1 Januari. Voor die tijd wordt er nog 'n groot aan tal verwacht. De meeste muziek is tot nu toe uit Duitsland gekomen, maar er zijn ook composities uit Amerika.Italië, Brazilië, Oostenrijk, Frankrijk, Spanje, België en Nederland. De winnaar ontvangt een speciale Olym pische medaille en een beloning 4000. De muziek moet geschreven zijn op de tekst van de zegezangen van de j den. gedwongen zijn stem aan dit voor stel geven om te voorkomen dat de bouw der woningen stagneert hetgeen hij onder alle omstandigheden wil voorkomen. Hierna wordt het voor stel met algemene stemmen aangeno men en de vergadering gesloten. WASSENAAR OP RIJKSSTRAATWEG: 18.000 voertuigen p. dag Enkele weken geleden is vanwege het ministerie van Verkeer en Water staat een verkeerstelling gehouden op de Rijksstraatweg ter hoogte van de v. d. Oudermeulenlaan. Per dag blijkt gemiddeld een 18.000 voertuigen deze weg te passeren. Ten opzichte van verleden jaar is de verkeersinten siteit op deze weg toegenomen met 1§ pet., aldus B. en W. in de memorie van antwoord bij de gemeentebegro tingen. De toegenomen intensiteit heeft een ongunstige invloed op het aantal verkeersongevallen. In de eerste 10 maanden van het vorige jaar hebben zich op de Rijksstraatweg 236 ver keersongevallen voorgedaan. In de zelfde periode van 1954 bedraagt dit aantal 328, dat is 92 meer. B. en W. van Wassenaar hebben 'bezwaren ingebracht tegen het plan van Rijkwaterstaat, om het viaduct en de vroegere spoorbaan te gaan ge bruiken voor het linksafgaande ver keer. Daardoor zou, naar de mening van het gemeentebestuur een situatie ontstaan, die al te ingewikkelde ma noeuvres van het verkeer zou ver eisen. Er worden thans besprekingen ge voerd over een nieuwe plan. Zwembad half 1955 gereed? Op vragen van leden van de gemeente raad antwoordden B. en W. dat het zwembad, dat gebouwd wordt op een terrein langs de Prinsenweg vermoe delijk, wanneer zich geen ernstige Tot pastoor van de parochie O. L. Vrouw Onbevlekt Ontvangen te Zoe- terwoudeLeiderdorp is benoemd de zeereerwaarde heer Henflricus Cornelius Antonius Maria Kouwenho ven, sinds 1947 pastoor van de paro chie van de H. Maria Magdalena te Amsterdam. Pastoor Kouwenhoven werd 3 No vember '98 te 's Gravenhage gebo ren en in 1922 priester gewijd. Hij was achtereenvolgens kapelaan te Schoonhoven, Rotterdam, Amsterdam en Den Haag. 1941 volgde de pas toorsbenoeming te Wieringen en in 1947 te Amsterdam. In Amsterdam heeft pastoor Kou wenhoven gedurende zeven jaren aan het hoofd gestaan van een der moei lijkste parochies van het Haarlemse diocees. De parochie ligt in een der armste wijken van de hoofdstad en is absoluut niet in staat uit eigen gele deren de benodigde financiën op te brengen voor kerk en verenigingsle- Nog veel zorgwekkender is de gecs telijke gesteldheid van de parochie, welke 43% communisten telt. Van de ruim 11.000 parochianen is ongeveer 45% niet practiserend. In deze moeilijke parochie toonde pastoor Kouwenhoven zich de juiste man op de juiste plaats. Op de eerste plaats heeft hij getracht van de pa rochie niet alleen in naam, maar ook in feite een gemeenschap te maken, de parochianen lief en leed met el kaar te doen delen, maar bovenal me deleven te vragen in elkanders no den. De kerkelijke plechtigheden om ringde de pastoor steeds met grote luister. De eerste communicantjes en de jongens en meisjes, die de Plech- stagnatie voordoet, in Juni 1955 ge reed zal zijn. Wachtlijst met ruim 500 woningzoe kenden. Op 16 November jl. ston den op het huisvestingsbureau 528 aanvragen van erkende woningzoe kenden geregistreerd. De grootste categorie woningzoekenden is die van de jonggehuwden en de verloofden met trouwplannen, n.l. 201. Voorts zijn er 76 gezinnen zonder kinderen, of met een kind, dat volgens de richt lijnen niet meetelt en 92 gezinnen met een kind, dat wel meetelt, die wach ten op woongelegenheid of verbete ring daarvan. Bouwkosten Hoge Klei-woningen te hoog. Onlangs is vanwege de R.K. Woningbouwvereniging „St. Willi- brordus aanbesteed het bouwen van 57 woningwetwoningen in de omge ving van de Hoge Klei. De laagste in schrijving, groot 742.000, was onge veer ƒ20.000 hoger dan de raming. Van de minister van Wederopbouw en Volkshlosvesting kon geen toe stemming tot gunning aan de laagste inschrijver worden verkregen, omdat de gestelde normen werden over schreden. De architect onderhandelt thans met de aannemer over een ver laging van de bouwkosten. tige H. Communie gingen doen, leid de hij zelf op. Bijna alle congregaties verzorgde de pastoor en bij trouwen, rouw, gezinsvermeerdering, jubilea en verlovingen toonde hij altijd be langstelling en medeleven. Pastoor Kouwenhoven was de eer ste pastoor, die toestemming vroeg en verkreeg om op de eerste Vrijdagen een Avondmis te lezen. Toen de Lourdesparo-ehie werd opgeheven en hij de helft van de parochianen aan zijn gebied zag toegevoegd, liet hij als herinnering een prachtige Lour- d'esgrot inrichten. Ook het beeld van O. L. Vrouw van la Salette, voor wie de pastoor een bijzondere devotie heeft, siert de kerk. Tijdens het pastoraat van pastoor Kouwenhoven vierde de parochie het 60-jarig bestaansfeest en bij die ge legenheid werd de kerk geschilderd. Toen bleek, dat bejaarden uit de op geheven parochie te ver van hun nieuwe kerk woonden, werd in een particulier huls een bijkapel inge richt. Deze bijk'pel wordt thans ook gebruikt ais centrum voor het beke ringswerk in de parochie. Pastoor Kouwenhoven heeft, even als zovele andere aangelegenheden, het verenigingswerk sterk gestimu leerd. Hij kon dit des te beter, daar hij een zeer goede predikant is, die vuvig en onbewimpeld de waarheid verkondigt. „Op eén wijze, die nie mand kan misverstaan", zeggen zijn parochianen. Met bijzondere toestem ming van de bisschop 'hield de pastoor regelmatig predikaties in andere ker ken, om de financiële nood van zijn kerk enigermate te kunnen lenigen. De. parochie van de H. Maria Mag dalena in Amsterdam verliest in pas toor Kouwenhoven een kundig en toegewijd leider, die in zeven jaar tijd ontzettend veel werk verzette. De ka tholieken van Zoeter woud e-Lei d er- dtorp zullen in tegenstelling tot de Amsterdammers deze benoeming met vreugde begroeten. LISSE Fles geperst gas ontploft Zaterdagmiddag werd door de ex pediteur Luijk bij de firma Reijer- kerk in de Julianastraat te Lisse een fles met geperst gas afgeleverd, wel ke benodigd is voor het verrichten van las-werkzaamheden. De druk op deze fles bedraagt tenminste 125 at mosferen. Bij het afladen en verder transporteren van deze gevaarlijke last bemerkte men dat de fles iets warm was geworden. Omdat de fles evenwel steeds warmer werd, werd besloten de pas gebrachte fles in een 15 meter achter de werkplaats gele gen sloot te deponeren, zodat hij zou kunnen afkoelen. Men had de ge vaarlijke last nauwelijks hierin ge deponeerd en was weggegaan, toen de omgeving werd opgeschrikt door een geweldige knal. Een hoge zuil water en modder spoot omhoog en kwam zelfs over de nabij gelegen huizen heen. Bij onder zoek bleek, dat de fles gesprongen was en de toeloop van mensen die poolshoogte kwamen nemen, wat al daar wel plaats gevonden had, was groot. Indien deze fles tijdens het uitla den of vervoer was gesprongen was de ramp niet te overzien geweest. Door de gevolgde handelwijze heeft men een grote ramp voorkomen en het mag een wonder genoemd wor- den, dat er geen persoonlijke onge vallen zijn voorgekomen. Personalia. Mej. N .Smink slaag de te Haarlem voor het verpleegster examen, terwijl de heer W. A. Meijer het diploma Handelskennis en be kwaamheid in het rijwielbedrijf be haalde. Zandmassa in opmars Wie boven de Sahara vliegt ziet een beeld van troosteloze verlatenheid. Rotsgrond en onafzienbare zanddui nen is het beeld, dat deze woestijn te zien geeft. Een gebied bijna zo groot als geheel Europa is prijs gegeven aan de dorheid en de onvruchtbaar heid. Het is moeilijk denkbaar dat deze grootste woestijn ter wereld, in de oude tijden lang niet van zulk een dorheid is geweest. Eens is het groot ste deel van de Sahara een betrekke lijk vruchtbaar gebied geweest, waar mens en dier konden leven. Voor een deel is de Sahara door het werk van mens en dier een woestijn geworden. In de tijd van de Romei nen trokken er door de gehele Sa hara grote transporten en groepen reizigers. Overal kon men toen nog Wadi's vinden die gevuld waren met het kostbare water. Bij de Wadi's trof men kostbare weidegronden aan en omvangrijke veestapels. Een klein deel van de Sahara bestond slechts uit werkelijke woestijn. Over grote gebieden trof men bossen en struik gewas aan. De komst van de kameel was het begint van de verslechtering voor de levensmogelijkheden van mens en dier. Door het grote aantal kamelen die spoedig overal werden gehouden èn door de talrijke kudden geiten, vernietigden deze dieren in de loop der eeuwen over grote gebie den de natuurlijke plantengroei. Daar kwam nog bij dat de Bedouïnen heel wat bomen omhakten om met het lo ver hun kudden in het leven te hou- Gi'c1: dichter Pindarus. dit zo door en de betrekkelijk reeds schrale grond van de Sahara kon een dergelijke uitbuiting niet verdragen. De plantengroei kon zich niet meer in voldoende omvang handhaven, boomgordels gingen ten onder en het natuurlijke plantendek verdween steeds meer en meer. De algehele ver nietiging van de levensmogelijkhe den in de Sahara, werd ingezet door de zouten in de grond, die hun ver nielend werk begonnen. Bedolven dorpen. De woestijn begon zijn opmars en nam steeds meer bezit van de eertijds betrekkelijk vruchtbare gronden. Waar eertijds dorpen en bossen wa ren geweest drong in de loop der eeuwen het zand door en begroef al les onder een verstikkende laag. Nog heden ten dage kan men in de Sahara de ruïnes zien van dorpen en de overblijfselen vinden van versteende bossen. Ten Noorden van de plaatsen Gaó en Agades (zie kaart) kan men res ten van dorpen vinden waar nauwe lijks 200 jaar geleden nog het leven heerste. Vooral de expeditie van Pon- tois heeft vele dorpen onder het zand aangetroffen. Het verdwijnen van het natuurlijke plantendek bracht echter met zich dat er voor het zand geen hinderpalen meer waren. Waar het plantendek verdween ging op de., duur de bodem over in zand. De wind had vrij spel en regelmatig werden enorme hoe veelheden zand in beweging gezet. Van de metersdikke zandlagen in het midden van de Sahara werd steeds meer naar het Zuiden geblazen. On geveer zes millioen km3 kwam in be- Jaar na jaar en eeuw na eeuw ging v.eging. De overheersende Noordelij- I ke winden in de Sahara veroorzaak ten deze beweging en zorgden ervoor dat het eenmaal begonnen proces geen einde nam. Zo heeft men vast gesteld dat een enorme hoeveelheid zand zich met een snelheid van ca. 1 km. per jaar thans in Zuidelijke rich ting beweegt. Onafgebroken voert de woestijn dan ook een hevige strijd te gen menselijke nederzettingen. Steeds verder dringt het zand op en op ver schillende plaatsen kan men gehele palmentuinen tot aan de kruin in het zand zien staan. Het is ook geen zeldzaamheid als men huizen tot aan het dak in het zand kan vinden. Al lemaal het resultaat van het feit dat de Sahara in beweging is. De macht van de zandmassa's. Op onze foto krijgt men een indruk van de macht van de zandmassa's. Waar berggebieden zijn, houden de rotsen het zand wel tegen, ook waai er voldoende plantengroei aanwezig is kan het zand niet noemenswaardig opdringen, maar waar deze niet aan wezig zijn is de Sahara in de opmars. Een opmars die grote gebieden ver loren kan doen gaan. Door de zeer grote afstanden in Afrika kan men nu nog spreken van een dreigend ge vaar inplaats van een direct gevaar, maar in de toekomst zal men zich met dit probbléem bezig moeten houden. Reeds nu schenkt men aandacht aan het proces, want men heeft reeds we ten te berekenen dat het onmogelijk is de bosgordel aan te leggen, die de Sahara tot staan zou kunnen bren gen. Alleen al tussen Nyamey en Se- gou (zie kaart) zou men dan zoveel bomen moeten planten dat iedere be woner aldaar, vrouw, kind en man, ca. 1000 bomen zou moeten plan ten en onderhouden. Dit is een on mogelijkheid. De plannen gaan nu dan ook uit naar de irrigatie van grote gebieden. Hierdoor hoopt men dat het plantendek zal toenemen, waardoor er een begroeide zone ont staat, die het opdringende zand zal tegenhouden.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 2