S)e Cd/déeSoti/fta/nt Z.H. de Paus gaf zijn zegen vanaf zijn ziekbed Medici zien toestand hoopvol in Mohammedaanse Broederschap ontbonden West-Berlijn toog Zondag ter stembus Benoemingen Bisdom Haarlem Roofoverval te Winterswijk 1 1 Directeur: C E v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPENGRACHT 32 MAANDAG 6 DECEMBER 1954 46ste JAARGANG No. 13366 Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties P0826. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.50 p. w., f 2.15 p mnd„ f 6.40 p. kwart. Franco p. p. f 6.80 - Advertenties: 15 et. p. man. Telefoontjes f 1.50 Paus in staat de huidige inzinking te boven te komen Naar Zondag werd vernomen, heeft de Paus van Zaterdag op Zondag een rustige nacht gehad. Na de H. Mis in zijn vertrek te hebben gehoord en te hebben gecommuniceerd, kon de Paus enige lepels soep tot zich nemen. De eerste voeding langs natuurlijke weg sinds verscheidene dagen. Het hikken is bijna geheel opgehouden. Door middel van een boven zijn bed opgehangen microfoon heeft de Paus Zondagavond 30.000 mensen, die in de basiliek van de St. Pieter verzameld waren, Zijn apostolische zegen gegeven. De woorden van de Paus waren ook in Nederland te horen dank zij een door de K. R. O. tot stand gebracht relais met Radio-Vaticana. De menigte was in de St. Pieter bijeen gekomen ter ere van de Italiaanse Benediktijner monnik Placido Riccardi, die Zondagochtend zalig is verklaard. schort, aangezien het absoluut nood zakelijk is de kracht van Zijne Hei ligheid te vergroten, hetgeen onge twijfeld spoedig het geval zal zijn, zodra een geleidelijke voeding mo gelijk wordt, met het oog op de le ver. en vitaminenkuur die reeds is begonnen", aldus het rapport der twee hoogleraren. Prof. Paolucci verklaarde nog, dat MEDISCH RAPPORT. Te Vaticaanstad is Zaterdagmiddag een communiqué gepubliceerd met de bevindingen van de professoren An tonio Gasparini en Rafaëlle Paolucci di Valmaggiore, die de Paus hadden onderzocht. In het rapport wordt gezegd, dat men heeft kunnen vaststellen, dat de patiënt niet aan een gezwel lijdt. De periodieke hikaanvallen moeten volgens de artsen worden toegeschre ven aan een maagcatarrhe of een zweer, aangezien men in de maag een hoge zuurgraad heeft geconsta teerd. „Objectief beschouwd is de toestand van het hart en de bloedsomloop uit muntend', terwijl de longen uitste kend zijn". Een eerste vereiste is, dat de patiënt aansterkt tot een punt, waarop hij gevoed kan worden. Hier voor zal men tot kunstmatige voeding overgaan, nadat de maag van over tollig maagzuur e.d. gereinigd is", aldus het communiqué. Door de goede toestand van het bloed is het niet nodig bloedtransfu sies toe te passen. Wel is het nodig een aantal injecties met plasma te geven en de behandeling met amino zuren voort te zetten. „Alle andere behandelingen zijn, in de huidige omstandigheden opge- Vrouwen betoogden te Djakarta Op een massa-betoging in Djakar ta is Zondag geëist, dat de diploma tieke betrekkingen met Nederland zullen worden afgebroken en dat al le overeenkomsten tussen Indonesië en Nederland worden geannuleerd. Tevens werd betoogd voor de an nexatie van West Nieuw-Guinea. De autoriteiten hadden voor deze beto ging tijdelijk haar verbod van po litieke demonstraties opgeheven. De betoging werd georganiseerd door „de commissie voor de bevrij ding van West-Irian" en verscheide ne vrouwen-organisaties. Er werd door tienduizenden, die banieren meedroegen, aan deelgenomen, meldt Ass. Press. Geëist werd tevens dat de Neder landers in West Nieuw-Guinea aan de kaak gesteld zullen worden als „agressoren" en dat spoedig een pro vinciaal bestuur voor West Nieuw- Guinea zal worden ingesteld. De betogers eisten dat .de regering maatregelen zou nemen tegen Indo nesische leiders „van wie duidelijk is bewezen, dat zij het Nederlandse kolonialisme steunen bij zijn pogin gen, de heerschappij'over West-Irian te handhaven". Chinezen lieten piloot vrij Communistisch China heeft giste ren A. R. Mackenzie, vlieger van de Canadese luchtmacht, in Hongkong over de grens gezet. Mackenzie, die escadrille-commandant is, werd twee jaar geleden in de Koreaanse oorlog boven Noord-Korea neergeschoten en sindsdien door communistisch China in krijgsgevangenschap gehou den. Bij de algemene uitwisseling van krijgsgevangenen in September 1953 kwam Mackenzie niet mee. Door de communisten werd hij een bijzon dere gevangene genoemd. - Het besluit van de Chinezen om hem vrij te laten werd door radio Pe king aangekondigd tegelijk met het bericht dat elf Amerikaanse vliegers als spionnen naar de gevangenis wa ren gebracht. Mackenzie zei gisteren in Hong kong, dat communistisch China nog meer in Korea gemaakte Amerikaan se krijgsgevangenen vasthoudt, dan de veroordeelde elf vliegers. Hij had met Amerikanen samen in een ge vangenkamp gezeten, zei Mackenzie, maar dat waren andere dan de elf. Hij dacht dat het allemaal mannen van de Amerikaanse luchtmacht wa ren, maar kon niet zeggen hoeveeL de behandelende geneesheren er in hoge mate op vertrouwen, dat de pa tiënt in staat zal zijn de huidige crisis te boven te komen. „Er is op het ogenblik geen sprake van, dat de Paus een operatie zal on dergaan", aldus prof. Paolucci, die hieraan toevoegde: „Wanneer hij ster ker is, moeten wij zijn maag onder zoeken, opdat we precies de oorzaak van de klachten kunnen vaststellen. Mogelijk lijdt de Paus aan een maag catarrhe, misschien aan een zweer, of wellicht is het een breuk. Doch wij kunnen niets doen, voordat wy het werkelijk weten". Rustige nacht. Hedenmorgen werd gemeld, dat de Paus voor het eerst in bijna drie we ken een nacht heeft doorgebracht bijna geheel zonder hikaanvallen. Na Maandagochtend de H. Mis te hebben gehoord, nam de Paus enige teugen koffie. Het persbureau van het Vaticaan meldde Maandagochtend, dat de ge zondheidstoestand van de Paus gelei delijk vooruit blijft gaan. Doodstraffen in Egypte De Egyptische Revolutionnaire Raad heeft Zaterdagavond de dood straf die was uitgesproken tegen Hassan el Hodeiby ,de opperste lei der van de Mohammedaanse Broe derschap, veranderd in levenslange dwangarbeid. Voor zes andere leden van de Broederschap, die tegelijk met El Hodeiby waren veroordeeld, wer den de doodstraffen bevestigd. Zij zullen Dinsdag worden opgehangen. Op advies van de volksrechtbank die de vonnissen had uitgesproken, heeft de Revolutionnaire Raad tevens be sloten de Mohammedaanse Broeder schap te ontbinden. Een officiële woordvoerder zei, dat Hodeiby's vonnis V/as gewijzigd Edel gearresteerd In Offenburg in Baden heeft de Duitse politie thans de lang gezoch te Akense politieman Karl Edel ge arresteerd, die er van verdacht werd een der bandieten te zijn, die weken lang de autoweg in het Rijnland on veilig hebben gemaakt. Edel werd in de kraag gegrepen toen hij het bureau van het vreemdelin genlegioen verliet. Hij had zich voor het legioen gemeld, doch was uit Noord-Afrika teruggezonden, nadat gebleken was, dat hij wegens een crimineel delict werd gezocht. Edel beweert evenwel dat hij al sedert 15 October in het legioen is geweest en daarom met de overvallen op automobilisten niets te maken kan hebben. Hij zou in Noord-Afrika toe vallig in een krant gelezen hebben, dat hij van de bandietenstreken ver dacht werd. Hij is naar Keulen over gebracht. Inmiddels heeft de politie in de buurt van Limburg in de Taunus drie uit een tuchthuis ontsnapte jon gelieden gearresteerd, die daar een automobilist hadden overvallen. Zij hadden hem tot stoppen gedwongen door een boom dwars over de weg te leggen. Dit is de eerste overval, die in de afgelopen twee weken ge pleegd is. Eisenhowers atoomplan aanvaard De UNO-Assemblée heeft Zater dag eenstemmig een resolutie aan genomen, welke zich uitspreekt voor het in werking stellen van het plan- Eisenhower voor het vreedzaam ge bruik van atoomenergie. Het Sovjet-blok stemde eveneens voor, ofschoon zijn amendementen op de resolutie waren verworpen, zonder evenwel te laten uitkomen, of het zich eventueel zal aansluiten bij het voorgestelde internationale orgaan voor de kernenergie. De resolutie juicht president Eisen howers pogingen voor het instellen van een „atoombank" toe en wenst verder een internationale weten schappelijke atoomconferentie voor Augustus 1955. De verworpen Sovjetamendemen ten betroffen ten eerste een poging om de „atoombank" te plaatsen on der de Veiligheidsraad, waarin Rus land het recht van veto heeft, en verder een poging om rood-China en andere communistische landen aan de komende atoomconferentie .te la ten deelnemen. in verband met diens hoge leeftijd. Mahomed Abdoel Latif, de bliksla ger uit Alexandrië, die op 26 Octo ber acht kogels heeft afgevuurd op premier Nasser, behoorde tot dege nen, die tot de strop werden veroor deeld. Negen politieke en religieuze or ganisaties in Pakistan hebben de Egyptische regering gewaarschuwd, dat zij haar „vijandige houding" te genover de broederschap moet latpn varen, daar anders de Mohammeda nen in de wereld de V.N. zullen ver zoeken, in te grijpen. Vertegenwoordigers van alle Syri sche politieke partijen hebben ge protesteerd tegen de veroordelingen. Studenten en leerlingen in alle ste den van Syrië hebben Zondagmor gen een algemene proteststaking af gekondigd. In Damascus werden gro te betogingen gehouden. De Gaulle wil praten met Moskou In een rede voor zevenduizend van zijn volgelingen heeft generaal Charles de Gaulle er op aangedron gen dat Frankrijk het initiatief zal nemen tot onderhandelingen met Rusland, om te zien of er een wer kelijke kans bestaat op een vermin dering van de spanning tussen Oost en West. Generaal de Gaulle, die sprak ter gelegenheid van de Nationale dag van de volksconcentratie (de door De Gaulle opgerichte beweging), meende dat Frankrijk zowel om his torische als geografische en politieke redenen het aangewezen land in het westelijke kamp was om met zoda nige onderhandelingen te beginnen. Daarbij wees hij er op welke belan gen er voor Frankrijk in het geding zijn als het om de herbewapening en eenwording van Duitsland gaat en bracht hij het bondgenootschapsver drag in herinnering, dat er tussen Frankrijk en de Sow jetunie bestaat. De „Carpo-affaire" Nog meer protesten Drie Duitse bemanningsleden van het Liberiaanse tankschip „Casino" hebben Zaterdag te Antwerpen het schip verlaten bij wijze van protest, omdat de kapitein geweigerd zou heb ben schipbreukelingen van de verga ne Nederlandse kustvaarder „Carpo" te helpen. Enkele dagen eerder had, zoals ge meld, reeds een aantal Duitse opva renden het schip te Rotterdam verla ten. De derde officier, de eerste machi nist en de eerste hofmeester verzoch ten Zaterdag te Antwerpen naar Duitsland te mogen reizen. Tegengestelde mening. „De radiotelegrafist van de „Casi no" heeft een te eenzijdig beeld ge geven van het voorgevallene ter hoogte van de Engelse Zuidkust, waarbij het Nederlandse kustvaartuig „Carpo" met man en muis is ver gaan, terwijl de „Casino" dicht in de buurt was. De gezagvoerder van de „Casino" heeft geen hulp kunnen verlenen aan de zinkende „Carpo", daar zijn eigen bemanning, alsmede het schip en de lading, hie door te veel risico zouden lopen", aldus een Zondagavond op Schiphol aoor de personeelschef van de „Keystone Campany" gegeven verklaring, die de belangen van de „Casino" behartigt. Deze personeelschef is speciaal voor het instellen van een onderzoek naar dit voorval naar Nederland gekomen. „De stemming aan boord van de „Casino" liet reeds te wensen over. Er bestond reeds geruime tijd een vete tussen de gezagvoerder en de machinist. Men heeft deze aangele genheid aangegrepen, om de gezag voerder in discrediet te brengen", al dus de verklaring. Hij deelde nog mede met de eige naar van het Nederlandse schip ovei het gebeurde te hebben gesproken. „Deze deelt geheel onze mening", al dus de personeelschef. Sint Nicolaas ook in Lelystad Van alle zijden bereiken ons van daag berichten over het bezoek van Sint Nicolaas aan ons land. Hij is er werkeijk geweest. U en wij hebben het persoonlijk kunnen vaststellen.. Hij heeft ook dit jaar via schoor stenen in de schoentjes tastbare be wijzen van zijn aanwezigheid achter gelaten. Het zou voor de krant nu eigenlijk pas nieuws zijn als moesten mededelen, dat de milde gast dit jaar ons land heeft overgesla gen. Uit de vele berichten, die aan het Sintebezoek zijn gewijd nemen wij er één uit van Lelystad. Voor de eerste maal in de geschie denis van Lelystad is aldaar het al oude Sint Nicolaasfeest gevierd. De hele bevolking van de jonge stad is in de cantine bijeengekomen, waar de Sint, na enkele inleidende woorden een aanvang maakte met zijn gewone handwerk: het uitdelen van'surprises. Met de boot (de enige manier om Lelystad te bereiken) kwam de Sint Zaterdagmiddag nogmaals bij de kinderen van de stad op bezoek. Een vliegtuig van „Air-Laos", dat zijn eerste passagiers vlucht maakte, is Zaterdag bij Loeang Prabang neer gestort met 26 personen aan boord. Andere vliegtuigen hebben wrak stukken waargenomen Over het lot van de inzittenden verkeert men nog in het onzekere. Sjah van Perzië op tussenlanding te Schiphol Extreme partijen vielen af In West-Berlijn zijn Zondag verkie zingen gehouden voor 127 zetels in het stadsparlement en 45 zetels in ieder der twaalf gemeenteraden. De uitslag is, dat de sociaal-demo craten 64, de christen-democraten 44 en de vrije democraten 19 zetels in het Westberlijnse stadsparlement krijgen. De meest rechtse en de meest link se partij, namelijk de Duitse partij en de communisten, slaagden er niet in het vereiste minimum van vijf procent der uitgebrachte stemmen op zich te verenigen, zodat zij niet in het stadsparlement vertegenwoordigd zullen zijn. In het oude parlement vormde de christen-democraten met 34 zetels een coalitie met de vrije democraten, die over 32 zetels beschikten. De op positiepartij, de sociaal-democraten, had 61 zetels. De partij van dr. Adenauer heeft dus in vergelijking met de laatste verkiezing van 1950 belangrijk aan terrein gewonnen, ge heel en al ten koste van haar liberale bondgenoten. De sociaal-democraten konden zich handhaven als verreweg grootste partij der stad. De commu nistische eenheidspartij, die voor het eerst sedert 1946 weer is West-Berlijn meedeed, moest deze gedurfde onder neming met een volledig echèc beko pen, waaruit blijkt, hoe standvastig de West-Berlijners zijn in hun verzet tegen alle communistische invloeden. De communisten, die in 1946 nog der tien procent der Westberlijners achter zich hadden, konden thans, ondanks het feit, dat de stad 200.000 werklo zen telt, slechts 2,7 procent der stem men halen. In Westberlijnse politieke kringen acht men het waarschijnlijk ,dat West-Berlijn thans zal worden be stuurd door een coalitie-regering van christen- en sociaal-democraten. Het wordt bijna zeker geacht, dat de richtlijnen van het nieuwe Westber lijnse stadsbestuur dezelfde zullen zijn als die van het oude, speciaal aangaande zaken betreffende geheel Duitsland en de buitenlandse politiek. De absolute meerderheid der socia listen van één stem wordt te gering geacht voor het verschaffen van een hechte basis aan een nieuw stadsbe stuur. En men is het er, de speciale positie van Westberlijn als Westerse voorpost in door communisten be heerst gebied in aanmerking geno men, over eens dat de stadsregering stabiel moet zjjn. Zondagavond, 5 December, kwam de Sjah van Perzië met zijn gemalin en Inn gevolg per K. L. IVL-machine uit Teheran op Schiphol aan. De Sjah, die op doorreis was naar de Verenigde Staten, gebruikte in de Koninklijke wachtkamer het avondeten, alvorens zich met zijh gemalin en gevolg aan boord te begeven van het K. L. M.-toestel, dat het gezelschap via Prestwick in Gander naar New-York zou brengen. De Sjah, die Maandagochtend in New York aankomt, zal tot omstreeks Februari in de V. S. verblijven. Foto: De Sjah van Perzië met zijn gemalin op de trap voor het vliegtuig, bij de aankomst op Schiphol. Het echtpaar werd verwelkomd door de Per zische gezant in Nederland, Abdel Hossein Massaoud Ansari, namens H. M. de Konigin door Jhr. van Lennep, kamerheer in buitengewone dienst en namens de directie van de K. L. M. door de heer L. A. Aler. Kale beweging bij de kapper van Een Geen haar en geen geld De curator in het faillissement van de vroeger zo bekende „Kapper van Een" heeft de enige uitdelingslijst voor crediteuren in dit faillissement gedeponeerd. Hieruit blykt dat er een totaalbedrag aan schulden is van 33.461.45. De ontvangsten hebben be dragen ƒ3169.63 (verkoop meubilair e.d.), de uitgaven f 1058.54, zodat er een saldo was van 2111,13. De vor deringen van de belastingdienst en de Raad van Arbeid zijn preferent ver klaard tot een bedrag van 2111.13, zodat er dus geen enkele uitkering zal geschieden aan de 185 crediteuren. BESTE MIDDENSTANDERS. Voor het middenstandsexamen al gemene handelskennis 1954 zijn dit jaar met de hoogste cijfers (vijf vak ken een tien en een vak een negen) geslaagd de heren D. J. ten Hove nit Oosterwolde en G. Pol uit Hoogeveen. Zaterdag is hen door dr. W. L. Groeneveld Meijer, directeur-gene raal van de middenstand en het toerisme namens de njinister van Economische Zaken de bronzen leg penning van dit ministerie uitgereikt. Aan het middenstandsexamen alge mene handelskennis 1954 namen 19.404 personen deel, van wie 11.397 of 59 pet. (in 1953 58 pet.) het diplo ma hebben behaald. Z. H. Exc. de Bisschop van Haar lem heeft benoemd tot: Pastoor te Leiderdorp (O. L. Vr. Onbevl. Ontv.), H. C. A. M. Kouwen- hoven; tot pastoor te Amsterdam (H. Maria Magd.), K. J. H. Lautenschütz; te Haarlemmerliede, B. G. H. Keijer, die Kapelaan was te Vogelenzang; te Haarlem (H. Joan, de Doper), H. W. van Schie; te Wester-Zwaagdijk, W. van Lammeren, die kapelaan was te 's Gravenhage (H. Agnes). Tot kapelaan te Dordrecht (H. Ant. v. Padua) (Sliedrecht), P. J. Krom, die kapelaan was te Rotterdam (H. Hart van Jezus). De oud-burgemeester van Pijnacker, mr. dr. P. van den Helm, is gisteravond op zijn zeventigste ver jaardag in het R.K. Ziekenhuis te Hil versum overleden. Hij is gedurende vijftien jaar burgemeester van Pijnacker geweest. Gisteravond omstreeks acht uur is een gemaskerde man de boerderij van de bejaarde ongehuwde landbouwers gebr. Tannemaat te Kotten, gemeen te Winterswijk, binnengedrongen. De overvaller vroeg onder bedreiging met een geopend mes, geld. Men overhandigde hem daarna f 2000. waarna hy spoorloos verdween. HOE wordt het weer? (Geldig van Maandagavond tot Dinsdagavond. Opgemaakt te 10 uur). DEPRESSIE OP KOMST. Toenemende bewolking met tijdelijke regen, mogelijk plaat selijk voorafgegaan door natte sneeuw. Aanvankelijk matige naar Zuid krimpende wind, la ter ruimend naar West tot Noord en wellicht tot hard of storm achtig toenemend. Weinig veran dering in temperatuur. 7 Dec.: zon op 8 33 en onder 16.30; maan op 14.19 en onder 5.13 uur. Het weer in Europa HELSINKI regen 2 C. OSLO regen 1 KOPENHAGEN onbewolkt 3 LONDEN onbewolkt 2 AMSTERDAM licht bew. 3 BRUSSEL regen 5 6 PARIJS geheel bew. BORDEAUX motregen 15 GRENOBLE regen NICE zwaar bew. 8 4 WARSCHAU geheel bew. BERLIJN regen 4 0 MüNCHEN sneeuw ZüRICH geheel bew. 2 GENèVE geheel bew. WENEN regenbui 3 INNSBRUCK sneeuw 1 ROME geheel bew. 9 Korreltje Men kan nooit genoeg op zijn hoede zijn voor hetgeen men te vermijden heeft. (Horatius).

Leidse Courant | 1954 | | pagina 1