BIOSCOPEN STRALEND VOOR HET WATERORGEL Naar Tirol .v jAG 4 DECEMBER 1954 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 3 Stralend stonden zij gisteren vóór de stralen van het waterorgel In de Stadsgehoorzaal: de heer en mevrouw W. C. VerhoevenBaart, wonende aan de De Goejestraat 84, te Leiden. „U bent de 30.000ste", sprak de heer Sanders, voorzitter van het waterorgel-comité tot de vrouwelijke helft van dit echtpaar. En daarom is het mij nu vergund om een Sinter klaas-rolletje te spelen Ik overhan dig U hierbij voor uw beide een tien daagse vacantie naar het schone land van Tirol!" Een stampvolle Stadsge hoorzaal begroette deze woorden met gejuich en applaus. Het spreekt van zelf dat de echtelieden de waarde- biljetten van de heer Sanders niet accepteerden met een gezicht alsof het een dwangbevel van 's rijks belastingen was. Later hadden wij onder het genot van een kopje koffie de gelegenheid deze geluksvogels nog eens goed te bekijken. „Wanneer gaat U nu die reis ma ken", vroegen wij. „In de zomer In ieder geval", zei het jonge vrouwtje gelukkig. Zij zat er nog wel een beetje over in hoe dat moest met de vijf kinderen. Nou ja, tegen die tijd zien we wel weer", vond het echtpaar lucht hartig, zij voelden er weinig voor om zich daarover op dit gelukkig moment al kopzorgen te maken. „We vinden wel een oppas", hoopten zij. Het echtpaar Verhoeven heeft nog nooit een reis naar het buitenland gemaakt, vernamen wij. De echtge noot is winkelbediende bij de firma Van Valderen, maar hij staat helaas al negen maanden onder controle van de ziektewet Maar vóór de mooie reis een aan vang gaat nemen, denkt hij toch weer helemaal fit en genezen te zijn. Dt reizen werden aangeboden door het waterorgel-comité en de firma „Dancing waters", die het waterorgel exploiteert. (Zie ook rubriek „Sleutelgat"). Mr. W. HUGENHOLTZ IN HET ZIEKENHUIS OPGENOMEN. iDe voorzitter van de Nederlandse vereniging tot bescherming van die ren en tevens voorzitter van de we reldfederatie tot bescherming van dieren, dr. mr. W. Hugenholtz, is voor een operatie in het Diaconessenhuis te Leiden opgnomen. BurgerKjke Stand Geboren: Catharina Alida Maria dr van T. C. de Jong en M. Heemskerk; Marianne dr van D. J. v. Maastricht en N. van Tol; Ronald Charles Anton zn van C. H. Verstraeten en C. Pikaar Paulus Gijsbertus zn van P. Schlag- wein en P. van der Walle; Petronella dr van G. Ligtvoet en J. Noort; Pe tronella dr van J. Jesse en P. Gijs man; Maria Catharina dr van H. v. d. Wijngaard en C. van Dissel; Jacob zn van A. Ouwéhand en K. Snij er. Overleden: W. Dubbeldeman huis- vr. van H. Stouten 77 jr; J. W. v. d. Heijden man 58 jr; P. C. v. d. Visch man 47 jr; C. de Water man 51 jr; F. W. Cozijn, huisvr. van van Ulden 46 jr; J. Roosendaal wednr 74 jr; C. ter Beest huisvr. van v. d. Kaaij 70 jr; T. van Kampen man 53 jr; A. D. van Es wed. van Tetteroo 66 jr. Leidse Universiteit Geslaagd voor het candidaatsexa- men Psychologie de dames F. J. Som- mer te Den Haag; L. Ollongren te Leiden en de heer J. van Riemsdijk te Soesterberg. Geslaagd voor het candidaatsexa- men Klassieke taal- en letterkunde mej. C. J. W. H. Engel te Rotterdam. Geslaagd voor het candidaatsexa- men Nederlands recht de dames C. Cool te Amsterdam; H. G. de Rariitz te Den Haag; A. S. Lange te Wasse naar; Ch. Hofkes te Den Haag; A. M. Engelfriet te Den Haag; K. S. van Heuven Goedhart te Leiden: I. M. Tinberg Thomson te Den Haag; T. Rotteveel te Den Haag en de heren: J. van Oei te Delft; J. H. Verhagen te Rotterdam; P. J. A. Verbeek te Rot terdam; J. P. M. Bak te Den Haag; R. J. Stuart te Haarlem; J. L. M. Ur- lings te Voorburg; E. J. Ph. Roberts te Den Haag; C. J. Vreedenburch te Den Haag; F. A. Bibo te Voorburg; M. P. van Soest te Den Haag; J. F. Visser te Huis ter Heide; J. A. van Sandick te Amsterdam en M. Smul ders te Schiedam. Geslaagd voor het doctoraal exa men Geneeskunde Mej. G. M. Fuk- kink te Den Haag en de heren O. E. Awani (Nigeria); H. W. Breedveld te Leiden: J. F. Burger te Den Haag; H. 'A. Bijvoet te Leiden; M. T. A. van Duinen te Wassenaar; J. L. Grubben te Leiden; M. M. Kramer (USA); J. van Oei te Leiden; H. Oving te Lei den; C. D. Ruijs te Delft en C. Stuip te Leiden. Geslaagd voor het arts examen le gedeelte de dames A. R. Smit te Lei den; M. Wabeke te Leiden en de he ren D. D. Goldberg (USA); H. K. de Groot te Leiden en A. Oosthoek te Arnhem. Geslaagd voor het arts examen 2e gedeelte mej. M. J. C. Schraagen te Aerdenhout en de heren A. M. F. B. Crousen te Heerlerheide; D. N. Hüp- scher te Zwolle; J. Meel te Leiden en P. R. R. Steinmetz te Wassenaar. GEWESTELIJK ARBEIDSBUREAU Nu men algemeen spreekt van de' donkere dagen voor Kerstmis, stemt het tot verheugenis te kunnen con stateren, dat bij alle licht dat thans in de stad straalt, ook op het gebied van de algemene welvaart een niet onbetekend lichtpunt valt waar te nemen. De werkloosheid of wel het aanbod blijft, niettegenstaande de winterperiode waarin men zich thans bevindt, ongemeen laag. Ten opzichte van de vorige stand valt slechts een uiterst geringe stijging waar te nemen, welke in hoofdzaak het gevolg is van wrijvingsfactoren, d.w.z. de personen die zich bij het Arbeidsbureau laten inschrijven, zijn door afloop van een bepaald werk werkloos geworden en kunnen in de meeste gevallen na vrij korte tijd op nieuw worden geplaatst. Het aanbodcijfer bedroeg op 27 November in totaal rond 500, t.w. 485 als geheel werkloos ingeschreven en 15 personen geboekt als tewerkgesteld bij objecten voor aanvullende wer ken. Een vergelijking met de standseij- fers op het overeenkomstige tijdstip van 1952 en 1953 t.w. resp. 1950 en 1350 wijst, uit dat, terecht van een buitengewoon gunstige ontwikkeling van de conjunctuur gesproken mag worden. De voordelige verschillen be dragen niet minder dan resp. 1450 en 850. Vooral ten opzichte van 1952 springt de verbetering van de ar beidsmarkt duidelijk in het oog en des te meer wanneer men rekening houdt met de natuurlijke aanwas der beroepsbevolking. Bepaald men de grootte van de totale bevolking van het rayon Leiden, dus alle inwoners van dit gebied tesamen, zowel man nen als vrouwen als kinderen, dan komt men tot de conclusie dat de werkloosheid beneden de 5 pet. van deze totale bevolking blijft. Dit ten slotte is wel een doorslaggevend be wijs van de grote toename van de werkgelegenheid. De vraag nam toe ten opzichte van de vorige opgave en bedroeg op 27 November j.l. ruim 200. Hierbij dient echter aangetekend te worden, dat er een verband ligt tussen de komende feestdagen zij het evenwel niet in sterke mate. Voor ge. schoolden, geoefenden en ongeschool den bestaat in vrijwel alle bedrijfs takken plaatsingsmogelijkheid. Het aanbod van jeugdigen bleef in beduidende mate bij de vraag ten achter. Eensdeels een verheugend feit, andersdeels schept deze situatie niet te onderschatten problemen, waaraan grote aandacht dient- en ook wordt besteed. Men stelle zich vooral niet voor, dat het eenvou dige taak is om de bedrijven aan de zo nodige aanvulling van jeugdigen te helpen. Integendeel, niet zelden vergt het opsporen van bepaalde krachten naast tijd, bovendien nog zeer veel geduld, tact en overleg, vooral omdat steeds de wens voorzit om jeugdigen dat werk te doen ver richten, waarvoor zij qua aanleg, op leiding en karakter het meest ge schikt zijn. De contactavonden, elke Donderdag van 78 uur leveren zeer veel stof tot een beter begrip van de jeugd op en zijn dan ook als uiter mate vruchtdragend te beschouwen. Ouderen. Nu de arbeidsmarkt, naar uit de gegevens blijkt, redenen tot tevreden heid oplevert, is het van groot be lang, dat ook de ouderen, die nog KATHOLIEKE WEEKAGENDA VOOR LEIDEN dactie van De Leidse Courant, Papen gracht 32, Leiden. Tel. 20015. Van 5 tot en met 12 December. Data van bijeenkomsten e.d. kun nen dagelijks schriftelijk of telefo nisch opgegeven worden aan de re- DINSDAG: De Harmonie, 8 uur nam. leden bijeenkomst „St. Cosmas". De Kleine Burcht, 8 uur nam. le denvergadering Kath. Bond van werkmeesters. WOENSDAG: Vroolijcke Arke, 9 uur v.m. H. Mis, waarna ontbijt ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan „Sancta Ve ronica". DONDERDAG: Zaal Maria Gijzensteeg, 8 u. nam. Ned. comité „Pro Maria": Beauraing- avond. ZATERDAG: Gulden Vlies, 8 uur nam. Dans avond K.J.M.V. Gulden Vlies, 3.30 nam. Kring bijeenkomst Jo-KVP. Drs C. Cosijn houdt een inleiding over taak der Kath. jongeren in het politieke leven. ZONDAG: Kapel Zusters Carmelitessen, Oude Vest 45, 9 uur v.m. Bond van werk nemers industrieële bedrijven „St. Willibrordus": H. Mis, waarna ontbijt in de Romanuszaal met huldiging van 3 leden, die 25 jaar lid zijn. Tentoonstelling. Leonardushuis, op 10, 11 en 12 De cember, tentoonstelling van „Avibus" club van vogelliefhebbers. Heien kerkzangers worden ver zocht a.s. Maandagochtend om 10 uur in de par.kerk van O.L. Vr. Hemel vaart en St. Joseph hun assistentie te komen verlenen bij de plechtige Requiemmis (Perosi). BIOSCOPEN. In Leiden draaien in de komende week de volgende films: Casino: „Zij die van de zonde le ven", volwssennen. Lido: „Niets is haar te dol", alle leeftijden. Luxor: „Road to Bali", volwasse nen. Trianon: „From here to eternity", volwassenen. Rex: „Jungle Jim en het ge doemde eiland", 14 jaar. Zondagsdienst doctorenDe Zon dagsdienst der artsen te Leiden wordt waargenomen door de heren: Van Bockel, De Graaff, Kort, Mas tenbroek, Veldhuyzen en Van Win gerden. Te Oegstgeest door de heren: Van Glabbeek en mevr. Van der Vliet-De Vries. Zondagsdienst Apotheken. De avond-, naoht- en Zondagsdienst der apotheken te Leiden wordt van Za terdag 4 December 13 uur tot Zater dag 11 December 8 uur waargenomen door: de Apotheek Kok, Rapenburg 9, tel. 24807; de Apotheek „Tot Hulp der Menschheid", Hooigracht 48, tel. 21060. Tc Oegstgeest door de heer: Van Apotheek, Wilhelminapark 8, tel. 26274. werkloos zijn, een kans wordt gege ven zich productief te maken. Een beroep op de werkgevers is dan ook alleszins gerechtvaardigd. Enkele goede en vakbekwame krachten, zo wel op administratief, alsmede op handelsgebied staan ingeschreven. Voor hen vormt slechts de leeftijd, welke varieert van 41 tot 55 jaar, een handicap. Vrouwen. Het aantal als werkloos uitgeschre ven vrouwen nam iets toe onder in vloed van seizoenfactoren. De vraag bleef vrijwel gelijk en heeft betrek king op nagenoeg alle beroepen, zo wel voor kantoor, winkel als bedrijf, terwijl vooral aan huishoudelijk per- $pneel dagmeisjes en werksters, grote behoefte bestaat. Het aanbod is ech ter voor laatstgenoemde categorie slechts van zeer bescheiden omvang. IN DE LEIDSE Casino heeft de film „Zij, die van de zonde leven" nog eens terugge haald. De film geeft een beeld van de gevaren, welke meisjes bedreigen, die in gaan op advertenties uit het buitenland, maar weldra blijkt, dat zij bestemd zijn voor milieus, waar de politie meer werk te doen heeft dan haar lief is. Zij gaan onder in de wereld van de misdaad. De film is geen kost voor jonge ogen zij is door de K.F.C. gekeurd voor volwassenen. Lido. In de film „Niets is haar te dol" maken we kennis met de doch ter van een schatrijke krantenmag naat, eei meisje, dat er wonderlijke eigenschappen op na houdt. Zij ver telt aan Raval Morel, die haar auto- les geeft, dat zij om in het bezit te komen van haars moeders erfenis ge trouwd moet zijn. En zij doet haar auto-instructeur een aanzoek, maar om elkaar te leren kennen, nodigt hij haar veertien dagen bij haar thuis. Daar leert hij haar inderdaad ken nen, want hij ondervindt, dat zij een zeer wispelturig wezen is, behept met heel eigenaardige ideeën en opvat tingen. Tot zelfs dieetkuren komen er aan te pas, maar daar is hij aller minst van gediend. Na een Chinese kuur, houdt hij zich gek en komt ook tot gekke dingen. In zijn hart even wel houdt hg van haar en omge keerd is het al niet anders. Tenslotte besluit hij haar te ontvluchten, maar niet zonder zijn adres aan de huls houdster achter te laten, zodat er ten slotte toch een „happy end" volgt. Het is een vlot gespeelde comedie, waarom men eens hartelijk kan lachen. Voor wie niet aan de Sinter klaasviering doen, een geschikte ge legenheid om een avondje goede ver pozing te hebben. Luxor. De rolprent „Road to Ba- li" is één van die dwaze „road to"- films, waarin Bing Crosby en Bob Hope de rol spelen van dwazen no. één. Vooral de nonsikale dialoog van deze narren van het linnen venster maakt deze film zo koddig. Wij menen ons van de plicht ont slagen een korte samenvatting van het verhaal te geven: Crosby en Hope zouden dit waarschijnlijk zelf niet eens kunnen. Als een en ander wat te ingewikkeld van intrige dreigt te worden, wandelen de twee snaken ih een volgende scène over met de op merking dat zij het voor het publiek niet te moeilgk willen maken. Zo blijft er voor de consciëntieuss theaterbezoeker veel onopgelost. Iemand, die echter aan een bezoek geen andere eisen stelt, dan een aan leiding om de lever eens goed te 'doen «chudden, zal zich met deze filmver toning niet bekocht voelen. K.F.C.- keuring: volwassenen. Rex. Jungle Jim, de bekende fi guur, is ook in deze film „Jungle Jim en het gedoemde eiland", weer de man die alles trotseert en gewel dige prestaties levert. De Amerika nen willen een atoombom uitwerpen op het eiland Tulonga in Afrika, en om dit plan, plan X genaamd, ten uitvoer te brengen is het nodig, dat de inheemse bevolking van het eiland geëvacueerd wordt. In deze plannen worden de Ame rikanen echter gedwarsboomd door een stel spionnen, die de inlanders tegen de Amerikanen opzetten om het eiland niet te verlaten en al het mogelijke te doen om plan X te la ten mislukken. In een zeer spannende en opwin dend verhaal laat de film zien hoe Jungle Jim tegen deze bende, die zelfs wilde dieren op hem afzent, strijdt en het vertrouwen der inlan ders weet te winnen. Na uiterst spannende gevechten wordt hij toch door de inlanders gevangen geno men, doch door het ontploffen van de atoombom waarmede plan X geslaagd is, wordt hij tenslotte bevrijd. Een boeiende en goed gespeelde film toe gankelijk voor personen boven 14 jaar. Trianon heeft „From here to eter nity" geprolongeerd. Ook deze film is door de K.F.C. gekeurd voor vol wassenen. Het blijkt slechts een kinder spellet jete zijn.... mvisist V':L Parachutisten vangen schijnt de laatste jaren gewoon kinderspel te zijn, getuige dit plaatje uit Donauwoerth in Duitsland, waarop de plattelands- jeugd een lid van de Duitse grenspolitie net even te vlug af is by het „krijgsgevangen maken" van een „parachutist". De Duitse grenspolitie, welke op het ogenblik met uitgebreide manoeuvres bezig is, beschikt nïet over pa rachutetroepen en daarom worden tijdens de oefeningen poppen, zoals op deze foto, met een raket de lucht ingeschoten om daarna aan een parachute naar beneden te zweven. Soms waren de kinderen veel sneller, maar meestal verklaarde de scheidsrechter de parachutist „theoretisch dood".,.. LEVENDIGE SINTERKLAAS VERKOOP IN LEIDEN. In het algemeen zijn de Leidse mid denstand, zijn personeel en het ko pend publiek tevreden over de slui tingstijd van half tien in de dagen vóór Sint Nicolaas. De verkoop is le vendig geweest, vooral in de dagen van Dinsdag tot en met Vrijdag. Door overleg tussen middenstand en winkelpersoneel zijn er regelingen getroffen, die maakten dat niet het alleruiterste van de verkopers (sters) werd gevraagd. Dat neemt echter niet weg, dat personeel, zowel als patroon een zucht van verlichting slaakten, als de deuren gesloten konden wor den. Sinterklaas is in deze tijd niet de enige, die de handen vol heeft. Waardering van het kopend deel van de burgerij is op haar plaats. GEVEILDE PERCELEN TE LEIDEN. Ten overstaan van notaris J. C. van Eek te Leiden is heden geveild: Huis en erf, Rijndijkstraat 44, in bod 2.175,koper N. Ouwerkerk te Leiden voor f 2.400,—; huis en erf, De la Reijstraot 32 in bod f 1850,—, koper J. W. Goddijn te Leiden voor 1920,—. Ten overstaan van notaris J. Pu'hri Snethlage te Leiden: huis en erf, 4e Binnenveestgracht 39, in bod op Marktberichten KATWIJK a. d. RIJN, 3 Dec. Groente. Bloemkool I 28—51, bloemkool II 1229, breekpeen 1618, waspeen I 1726, waspeen II 1017, rode kool 1722, gele kool 1317, groene kool 1416, spruiten 1/ 34—41, spruiten II 15— 23, bosaelderie 5.606.10, uien 18 —23, kroten f 1823, witlof 44 51, tomaten f 3133; andijvie 24 41, knolselderie 2.11. ROELOFABENDSVEEN, 3 Deo. Groente. Aardbeden 0.851.20 p. 2 ons doos, tomaten 2050, bospeen 1415, andijvie 24—33, glasandij- vie 3440, uien 719, kropsla I 9.80—13.20, idem II 3.20—6.70, bloemkool 911, stoofsla 1221 per 100. Bloemen. Freesia's 1.05— 1.30, Loveliness 4854 cent, Orch. Beauty 5661 cent, Herco 5870 ct., Am. Aanwinst 5382 cent, Long Is land 4674 cent, Little America 34 42 cent, Schlager 60—71 cent. Germ. 5763 cent, White Hope 5360 cent, Grace Land 4246 cent, Red Rolinde 6180 cent, Cranfordia 3261 cent per bos, Louis Germ. 79 cent, Am. Aanwinst 813 cent, Long Island 13 27 cent, Cyclamen 4565 cent p. stuk. TER AAR. 3 Dec. Groente. Witlof I 5570 cent, idem II 3253 cent, idem stek 1227 cent, tomaten A. 20655 cent, ideh B. 4262 cent, idem C 2028 cent, idem CC 22 cent. idem bonken 28 cent, uien 1521 cent, idem drielingen 7 cent, andijvie 2526 cent, glas andijvie 3335 cent. rode kool 19 cent alles per kg., prei 18 cent, kroten 21 cent, idem B 8 cent, spruiten 46 cent, idem E 1926 cent, per kg., bloemkool B 37 cent, idem C 1620 cent, idem stek 9 cent, knol selderij 6 cent alles per stuk; selderij 6 cent per bos boerenkool 0.80 1.20 per kist, Appelen: Groninger Kroon 13 cent, Goudreinetten 24 ct., Peren: Comtesse de Paris 28 cent, per kg., Druiven 6668 cent per half kg. f 1480,koper J. W. Goddijn te Lei den voor f 1480,huis en erf, Uiterstegracht 127 in bod f 1120, koper C. van Klaveren te Oegstgeest voor 1130, Laatste Berichten DE PAUS WAS VERBAASD. Toen de Paus hedenmorgen de ochtendkranten las, vroeg hij ver baasd: „Hoe kunnen zij zoiets schrij ven? Ben ik werkelijk zo ziek?" Hij begon ook weer te werken. Toen één van de aanwezigen hem smeekte om toch rust te nemen ant woordde hij: „De Paus is nooit ver moeid. De Paus rust nooit. De Paus moet werken tot de dood en dan draagt hij zijn werk over aan de vol gende Paus, die ook werken moet tot het einde." Reuter meldt, dat van bevoegde zijde een vergelijking is getrokken tussen dc ziekte van de vorige win ter en de huidige. Indertijd meende, men dat de Paus zou overlijden. Thans echter leest en ondertekent de Paus vele documenten en zijn hand tekening is normaal. O.K.O. IN DE ST. LEONARDUS- PAROCHIE. A.s Maandag 6 Dec. begint in het St. Leonardushuis a.d. Haagweg we der een grote klaverjaswedstrijd. De ze wordt gehouden op Maandagen 6, 13 en 20 December, des avonds om 8 uur. De deelnemers (ook deelneem sters zijn hartelijk welkom) worden dus vóór 8 uur verwacht. Er heerst op deze avonden steeds een gezellige sfeer en bovendien wordt gespeeld om mooie en degelijke prijzen! GEVRAAGD 'E' Gevraagd: Alle Sler- tee'tvergunning, ook perio diek. Groententeeltvergun- ning, punt 45. c.v. N. Bakker Hzn.. Roelofarends- veen Tel. 487 K 1713. 'E' Beschaafd meisje zoekt kamer met pension op ge goede stand, met huise lijk verkeer, liefst bij echt paar zonder Winderen of dame alleen. Br. onder no. 9908 bureau van dit blad. DIVERSEN Pietje Sommeling, oud 6 jaar, die zich opgegeven heeft voor de Scandalletest- cursus, wordt verzocht zich te melden bij muziekhan del Guldemond, Gé Hofenk Haarlemmerstraat 66, voor verdere gegevens. 3428 $2* Autorijschool-Taxibe drijf. Snelle opleiding rij bewijs, met motorles en verkeerswet Nieuwe ver warmde lesauto's, f 5 per lesuur Gedipl instructeur mpt 22-jarige rijles-erva ring. Voor rijles dus naar Marks, Morsstraat no. 60a, Tel. 26584. Huwelijk. Twee gebr's R K. 34 en 49 jaar, net flink en gezond, niet on knap, eigen boeren- en zakenbedrijf, zouden gaar ne goed R. K. gelukkig hu welijk sluiten. Wed. zon der of met bedrijf niet uit gesloten. Br. onder no. 9864 bureau van dit blad.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 3