S)e £clcbe(Soii4ant Dulles dreigt rood China met een blokkade Nederland weigert over N. Guinea te praten Als Amerikanen niet vrijgelaten worden Viruly uitte geen critiek op de hulpvertraging van Shannon .Misschien heb toch niet ik dat telegram gestuurd" DONDERDAG 2 DECEMBER 1954 - - 46ste JAARGANG No. 13363 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPENGRACH1 32 Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties ?0826. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.50 p. w., f 2.15 p mnd„ f 6.40 p. kwart. Franco p. p. f 6.80 - Advertenties: 15 ct. p. nun. Telefoontjes f 1.50 Directeur: C. M v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. Tevens afblijven van het eiland Formosa Amerika zal misschien tot een blokkade van communistisch China beslui ten, als de vreedzame pogingen om vrijlating te verkrijgen van de dertien Amerikanen, die onder betichting van spionnage in de gevangenis vertoe ven, mislukken. Dit is verklaard door de Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken Dulles. „In mijn Maandag gehouden rede te Chicago onderstreepte ik, dat wij artes doen om hun vrijlating op een vreedzame manier af te dwingen. Maar ik voeg er vandaag aan toe, dat wij de toestand opnieuw zullen moeten bezien, als de vreedzame middelen falen", zei Dulles. PACT MET FORMOSA. Amerika en nationalistisch China hebben op deze zelfde dag bekend gemaakt, dat zij een veiligheidsver drag hebben gesloten, op grond waar van Amerika plechtig belooft For mosa (alsmede de nabijgelegen Vis sereilanden en de in het Westelijk deel van de Stille Oceaan gelegen eilanden, welke onder Amerikaans bewind staan) tegen aanvallen te zullen beschermen. Paus iets beter De toestand van Paus Pius XI? is weer enigszins verbeterd Gisteren heeft de Heilige Vader voor de eer ste keer in vier dagen, enige tijd rond gewandeld door zijn apartement. Het grootste deel van de dag bracht hij rustig door in een ligstoel, waar hij wat werkte en naar de radio luis terde. In het Vaticaan hoopt men dat de Paus op 8 December voldoende zal zijn hersteld om de sluitingsplechtig heden van het Maria jaar in de basi liek van Maria de Meerdere in Rome mee te maken. De Paus zal niet deel nemen aan de jaarlijkse retraite die voor de kardinalen en andere prela ten ter voorbereiding op het Kerst feest in het Vaticaan wordt gehou den. Gunstig rapport over Parijse accoorden Twee rapporteurs, aangewezen om de Parijse accoorden over de defen sie van de Westelijke wereld te be studeren, hebben ratificatie van de accoorden door de Franse Nationale vergadering aanbevolen. Zij hebben rapport uitgebracht aan de commissie voor buitenlandse zaken van de Na tionale vergadering. Generaal Bilotte, een afvallige Gaullist, zei dat de overeenkomsten grote perspectieven openden voor de eenmaking van Europa op militair en politiek gebied en vreedzame betrek kingen tussen Oost en West niet in de weg zouden staan. De conservatief Jacques Isorni zei dat de veranderingen in de oorspron kelijke opzet grote voordelen hadden Verwerping van de overeenkomst over de souvereiniteit van West- Duitsland zou voortzetting betekenen van de strijd tussen Frankrijk en Duitsland tot aan een nieuwe ramp. Premier Mendès-France zal van daag voor de commissie voor buiten landse zaken verschijnen. Dulles verklaarde: „Dit betekent, dat het mogelijk gevolg van een com munistische aanval op Formosa oor log tussen Amerika en rood China zou zijn, gepaard gaande met éen te genaanval op het Chinese vasteland" China's nationalistische leider, Tsjiang Kai-sjek, zou echter beloofd hebben, dat zijn troepen op het eiland Formosa zich zulien onthouden van provocerende aanvallen op het Chinese vasteland. Zij zouden dus slechts geweld gebruiken als dit voor hun verdediging noodzakelijk blijkt. Dulles wees er op, dat het nieuwe vciügheidsverdrag „dezelfde strek king heeft aLs de andere veiligheias- pactt n voor het Westelijk deel van de Stille Oceaan". Dientengevolge zou de mogelijkheid bestaan, onder be paalde omstandigheden een „automa tische gewapende reactie te ver mijden. Uit Dulles' verklaringen kan wor den afgeleid, dat Quemoy, de Tachen- eilanden er. andere door de nationa listen bezette 'eilanden vlak bij de Chinese kust niet betrokken zijn bij het veiligheidsverdrag. Ook niet in de UNO De Nederlandse delegatie zal na dit jaar niet meer deelnemen aan een debat over Nieuw-Guinea in de Ver enigde Naties. Dit heeft de Nederland se minister van Buitenlandse Zaken, J. M. A. H. Luns, in New York ver klaard. De zetel der Nederlandse de legatie zal dus niet bezet zijn, als de kwestie Nieuw-Guinea in de zitting- 1955 van de Algemene Vergadering aan de orde gesteld. Uit Djakarta wordt gemeld, dat het nieuws over de herziene resolutie de ultra-nationalisten allerminst heeft bevredigd. Maar de oppositie, die steeds een' gematigder houding heeft ingenomen, wordt er door in be dwang gehouden. De tekst van de resolutie, die door de politieke commissie der Verenigde Naties is aanvaard, luidt als volgt: De Algemene Vergadering, na behandeling van de kwestie West- Irian (Westelijk Nieuw-Guinea), overwegende, dat bij de overeen komsten, die in 1949 in Den Haag tus sen Indonesië en Nederland zijn be reikt, nieuwe betrekkingen tussen beide landen als souvereine en onaf hankelijke staten werden gevestigd, doch dat het toen niet mogelijk was de standpunten van beide partijen over West-Irian (Westelijk Nieuw- Guinea) met elkaar in overeenstem ming te brengen, dat daardoor een geschilpunt bleef overwegende de wens van beide partijen om elk geschil dat tussen hen bestaat of rijst op vreedzame en redelijke wijze tot een oplossing te brengen; overwegende, dat wederzijdse sa- ZwecJ«e kormg naar bollenvelden De koning en koningin van Zweden zullen waarschijnlijk het volgend jaar eind April een statiebezoek aan Ne derland brengen. Behalve een bezoek aan Den Haag en Amsterdam staat ook een tocht naar de bloemenvelden op het programma. Als de Naardense daken dat maar uithouden menwerking en vriendschap de wens van beide partijen is; 1. geeft uitdrukking aan de hoop, dat de regeringen van Indonesië en Nederland haar pogingen zullen voortzetten een oplossing te vinden over het geschil, dat thans tussen hen bestaat, in overeenstemming met de beginselen van het handvest der Ver enigde Naties, en 2 verzoekt partijen rapport uit te brengen over de vorderingen aan de tiende gewone zitting van de Alge mene Vergadering, z Vergrote macht voor Rhee De bevoegdheden van president Syngman Rhee van Zuid-Korea zul len, na het goedkeuren door de Na tionale Vergadering van bepaalde wijzigingen in de Grondwet, worden uitgebreid. Syngman Rhee kan nu in de eerste plaats tot president voor de rest van zijn leven worden herkozen. Voorts gaat het toezicht op de Zuid- Koreaanse politie over van het mi nisterie van binnenlandse zaken naar het bureau van de president, zodat Syngman Rhee thans rechtstreeks controle kan uitoefenen op de zestig duizend man sterke politiemacht. Dan zullen de voornaamte, vroeger door de minister-president uitge oefende bevoegdheden, eveneens naar het bureau van de president overgaan (de grondwetswijziging voorziet ook in het afschaffen van het ambt van premier). Hierdoor ko men de ministeries voor geleide eco nomie, algemene zaken, wetgeving en openbare voorlichting rechtstreeks onder president Syngman Rhee te staan. Spoorwegongeluk in België Vele doden en gewonden Een internationale trein met Duit se supporters die de voetbalwedstrijd EngelandDuitsland hebben bijge woond, is hedenochtend te half acht 200 meter van de Dij lebrug te Leu ven, ontspoord. De locomotief kan telde en twee wagens ontspoorden. De stoker, de machinist en een rei ziger zijn gedood. In het geheel zou den er negen doden zijn. Voorts zou den er ongeveer dertig of meer ge wonden zijn. De politie is met snij branders aan het werk om personen die mogelijk klem geraakt zijn te be vrijden. Blijkens latere officieuze gegevens zou de ontsporing het leven hebben gekost aan een vijftiental reizigers. Voorts zouden er ongeveer 20 zwaar en talrijke lichtgewonden zijn. De president-commissaris van de f jubilaris, directeur Van Hamersveld, J paraat. „Een venster op de wereld", N.V. De Leidsche Courant, de heer het cadeau van commissarissen en zoals de heer Bergers toepasselijk Th. Bergers, overhandigt ue zilveren personeel, een prachtig televisie-ap- j opmerkte. foto v. d. Horst ONDERZOEK NAAR DE „TRITON"-RAMP De geschiedenis van 32 seconden Gisteren heeft de 49-jarige gezag voerder van de verongelukte .Tri ton" voor het internationale hof te Dublin een kruisverhoor ondergaan, in het kader van het onderzoek, dat momenteel in Ierland ingesteld wordt, naar aanleiding van 4e ramp. Het kruisverhoor was onbarmhar tig en ieder onderdeeltje van de 32 seconden die verstreken tussen de start en de ramp, werd aan een nauwgezet onderzoek onderworpen. Veel nieuws heeft Viruly echter aan zijn vroegere verklaringen niet kunnen toevoegen. De snelheden en de uitgevoerde manoeuvres vertoonden geen afwij king met een normale vlucht en vol gens de gezagvoerder wees be halve wellicht de nauw-opgemerkte hapering aan het begin van de start niets op een naderende ramp. Volkomen verrassing. Toen het vliegtuig in het water tot stilstand kwam, was dit voor de ge hele bemanning een volledige ver rassing. Viruly had op de hoogtemeter wel enkele seconden daarvoor een plotse linge daling waargenomen en toen gepoogd de stuurknuppel naar zich toe te trekken. Hierbij ondervond hij opvallende weerstand. De intrekking van het landingsge stel enkele minuten na de start was een gewoonte in de vliegwereld en volgens Viruly een goede gewoonte. Vesuvius loopt heet De temperatuur in de krater van de Vesuvius heeft een gevaarlijk hoog punt bereikt. 870 graden Cel sius. Bijna elf jaar geleden is de vul kaan voor het laatst tot uitbarsting gekomen. In het afgelopen voorjaar was de temperatuur 670 graden. In 1949 toen de rookpluim ophield 272 gra den. Woensdag was St. Nicolaas in Naarden. Dit is op zichzelf niet zo bijzonder; in haast iedere stad of dorp kan men de goede Bisschop deze dagen signa leren. Het vermeldenswaardige echter was in dit geval, dat de Sint zijn trouwe schimmel verwisseld had voor.een olifant! Gelukkig maar, dat hij dit niet tot gewoonte maakt: of het dak van een duplex-woniog daar nou wel op berekend is..., Churchill krabbelt terug Sir Winston Churchill heeft giste ren in het Britse Lagerhuis verklaard, dat hij wellicht toch niet in 1945 een telegram aan Montgomery heeft ge stuurd, waarin hij de veldmaarschalk beval buitgemaakte wapens niet te vernietigen, maar achter te houden voor het geval dat de Russen naar het Westen door zouden stoten. De Duitsers zouden dan hun wapens te ruggekregen hebben om met de ge allieerden tegen de Russen te vech ten. Churchill zei, dat zijn boodschap aan Montgomery niet onder de offi ciële archiefstukken was gevonden, hoewel er naastig naar was gezocht. De tachtigjarige zei het te betreuren, dat hij te Woodford, waar hij zijn fel aangevallen mededeling had gedaan, datgene had gedaan, wat hij juist in anderen altijd had afgekeurd; iets aan te halen zonder vooraf na te gaan of het wel juist is. Verleden week had Churchill zich in het Lagerhuis verdedigd tegen La bour met de verklaring, dat het be wuste telegram in het zesde deel van zijn mémoires stond afgdrukt. Ook deze woorden heeft de premier terug genomen. Hij sloofde zich uit in ver ontschuldigingen en verklaringen over het gebeurde. Montgomery zoekt nog naar het telegram in zijn per soonlijk archief, zei Churchill, maar het kan best zijn zoals de heer Shin- well ("die geëist had dat de premier de boodschap zou overleggen) gelooft, dat ik het nimmer heb verstuurd. De landingslampen. Waarom de landingslampen echter niet ingetrokken waren hetgeen gebeuren moet bij een snelheid van 155 knopen en vlak voor de val haal de het vliegtuig een snelheid van 160 knopen werd tijdens deze zitting niet geheel duidelijk, maar men moet niet vergeten, dat alles zich binnen enkele seconden heeft afgespeeld en een routinehandeling op een normale vlucht ook weieens enkele seconden vertraging ondervindt. Lof voor Shannon. Ondanks de aanmoediging van de ondervrager om zonder aanzien des persoons vrij-uit te spreken, ver klaarde Viruly pertinent, dat hij geen critiek heeft op de luchthaven Shannon. Hij prees de service, die de luchthaven altijd aan vliegtuigen ver leent, en achtte het uitblijven van hulp in zoverre begrijpelijk, daar men kennelijk op Shannon geen idee gehad heeft, wat enkele mijlen ver der gebeurd was. De ondervrager herinnerde aan het uitblijven van radiocontact, maar Vi ruly verklaarde, dat het een goede gewoonte is van vertrekhavens om de eerste minuten geen radiocontact met een vertrekkend vliegtuig aan te knopen, omdat de bemanning van het vliegtuig toch al overbezet is met alle handelingen, die aan een start ver bonden zijn. Daarbij was het zendtoestel van de „Triton" vóór aankomst te Shannon tussen Amsterdam en de Ierse ha ven reeds onklaar geraakt en al hoewel dit euvel op Shannon verhol pen was, achtte Viruly het vrij lo gisch, dat men op Shannon na ver geefse oproepen concludeerde, dat de radio-installatie weer defect geraakt was. Geen critiek. De Ierse ondervrager probeerde het nogmaals: „Uit gerust Uw critiek; U hebt daartoe alle vrijheid". Maar Viruly antwoordde beslist: „Ik heb die vrijheid niet nodig". Toen de ondervraging van dé ge zagvoerder teneinde was, werd de derde zittingsdag gesloten. Vandaag zal een begin worden ge maakt met de ondervraging van de overige bemanningsleden. De groeten uit Marseille De autobandieten, die enige tijd de Westduitse autowegen onveilig heb ben gemaakt, zijn gladde vogels; zij laten zich niet pakken. Daar staat echter tegenover, dat zij zich ook in de laatste twee weken niet meer heb ben laten zien. Wel heeft Karei Edel, de gedeserteerde Akense politieman, die door de Duitse politie er van ver dacht wordt, het hoofd der bandieten te zijn, iets van zich laten horen. Hij heeft n.l. een briefkaart uit Marseille aan zijn moeder gestuurd. Dat zou er op kunnen wijzen, dat hij de wijk heeft genomen naar 't Fran se Vreemelingenlegioen. De politie twijfelt er echter aan of Edel de kaart wel zelf geschreven heeft. Mogelijk heeft hij alleen maar de indruk willen vestigen, dat het voor de politie niet meer de moeite zou lonen nog naar hem te zoeken. McCarthy wordt berispt De Amerikaanse Senaat heeft gis teravond besloten senator McCarthy te berispen wegens het beschimpen van een subcommissie, die een on derzoek instelde naar zijn financiën in de jaren 1951'52. De Senaat nam een deel van de motie van afkeuring aan, die was aanbevolen door een speciale com missie van zes. Het deel dat aangenomen is, ver klaart de senator schuldig aan „het tegenwerken van de grondwettelijke gang yan zaken in de Senaat" doordat hij niet wilde samenwerken met de subcommissie voor de verkiezingen en leden van deze commissie herhaal delijk heeft beledigd. Een ander deel van de motie, waar in gezegd wordt d^t McCarthy bri gade-generaal Ralph Zwicker „op on matige wijze heeft beledigd" toen hij getuigde voor een subcommissie van onderzoek, moet nog in stemming komen. Ook is nog hangende een beschul diging dat hij leden van de commis sie, die zijn berisping aanbeval, heeft beledigd. HOE wordt het weer? (Geldig van Donderdagavond tot Vrijdagavond. Opgemaakt te 10 uur). Voor de Noordwestelijke helft van het land: Zwaar bewolkt met plaatselijk wat lichte regen j of motregen. Krachtige tot ma- tige Zuidwestelijke wind. Iets zachter. Voor de Zuidoostelijke helft i van het land: Overwegend droog weer met later enkele opklarin- gen. Overwegend matige wind tussen Zuid en Zuid-west. Onge- i veer dezelfde temperaturen. 2 Dcc.: zon op 8.27 cn onder 16.32; maan op 12.53 en onder uur, 3 Dec.: 10.56 E. K. Het weer in Europa STOCKHOLM geheel bew. 5 C. OSLO motregen 2 KOPENHAGEN motregen 5 LONDEN regen 11 AMSTERDAM zwaar bew. BRUSSEL zwaar bew. PARIJS mist 3 BORDEAUX onbewolkt 1 GRENOBLE zwaar bew. 5 NICE zwaar bew. 12 WARSCHAU nevel 5 BERLIJN nevel 4 FRANKFORT mist 1 MüNCHEN mist —2 ZüRICH mist 1 GENèVE nevel 3 LOCARNO half bew. 5 WENEN motregen 1 INNSBRUCK mist 1 ROME geheel bew. 11 Korreltje Hoe lang geleden kan het schijnen sinds gisteren. t James Barie.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 1