DE KRANT Zilveren jubileum directeur Van Hamersveld gedurende een dag hét nieuws van de krant Televisie-toestel, 't venster op de wereld £en „dtaaCfiatde" dfimchitt te Sloitetdam mtfiutd Ook een 80-jarige heeft zn plichten Opklaringen Directeur: C. M v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur; L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPENGRACHT 32 WOENSDAG 1 DECEMBER 1954 46ste JAARGANG No. 13362 er vol van Telefoon: Directie. Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties ?0826. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.50 p. w., f 2.1S p mnd„ f 6.40 p. kwart. Franco p. p. f 6.80 - Advertenties: 15 et. p. m.m. Telefoontjes f 1.50 MACHINES STIL OM HALF TWEE Toepasselijk geschenk Vandaag gedenkt de N.V. De Leidsche Courant het feit, dat haar direc teur, de heer C. M. van Hamersveld, 25 jaar geleden zijn directorate ambt aanvaardde. Het nieuws, de dagelijkse stokebrand van het bedrijf, het voedsel van de persen, heeft gedurende één feestelijke dag in dit zilveren jubileum zijn meerdere moeten erkennen. Vroeg in de morgen al kreeg de historische gevel van het gebouw aan de Papengracht na het buitensteken van de vlag het feestelijk karakter, dat ook kenmerkend was voor de levende en beweeglijke inhoud van het bedrijf. Directeur Van Hamersveld is geen man van veel vlagvertoon, men heeft dit in het hoofdartikel van de krant van j.l. Zaterdag ook kunnen lezen, maar dat heeft hen, die hij met zoveel tact, talent en kennis van zaken, in de juiste richting dirigeerde, er niet van weerhouden met vertoon van vlag en vreugde aan een diepe genegenheid uiting te geven. Te negen uur in de morgen waren commissarissen en hoofdredacteur met de jubilaris en diens familie in de Lodewijkskerk verenigd, waar door deken M. A. Jansen naar aanleiding van dit zilveren jubileum een H. Mis uit dankbaarheid werd opgedragen. Om half twee in de middag, viel het rumoer van persen en machines in het gebouw stil, het sein dat de officiële huldiging een aanvang nam. In de vergaderzaal van de commissarissen werd vervolgens de zilveren jubilaris vergezeld van familie met warm applaus ontvangen. schappen van directeur Van Hamers veld, eigenschappen, die hem voor het directoraat bij uitstek geschikt maken. De heer Th. Bergers, president commissaris van de N.V. De Leidsche Courant, richtte zich als eerste tot de zilveren jubilaris. „Vanmorgen tijdens het H. Mis offer", aldus de heer Bergers, „heb ben wij nog eens goed kunnen over wegen, hoe dankbaar wij de Voor zienigheid moeten zijn voor de keuze, die 25 jaar geleden het toenmalige college van commissarissen onder presidium van dr. Walenkamp zaliger gedachtenis heeft gedaan. In verband met de Voorzienigheid, dit wil zeggen met Hem, Die voor uitziet, kunnen wij wel spreken van een „geïnspireerde" keuze. Een katholieke krant immers heeft tot allereerste taak apostolaatswerk te verrichten en dus is het van groot belang, dat er een directeur is, die zich van deze verheven taak be wust is. U, mijnheer Van Hamers veld, heeft bewezen uw opdracht te verstaan en daarvoor op de eerste plaats zijn wij u dankbaar". De heer Bergers herinnerde aan het feit, dat hij de enige nog levende commissaris van het college is, die directeur Van Hamersveld heeft hel pen benoemen. „In de afgelopen 25 jaar heeft de directeur bewezen, dat hij ook zijn commerciële talenten ten volle wist te gebruiken. Een verge lijking van de outillage van 25 jaar geleden met die van heden bewijst dit overduidelijk. In die tussentijd is er heel wat gepasseerd", aldus de heer Bergers. „De tijden zijn niet altijd even gunstig geweest, maar het bedrijf mocht steunen op een direc teur, die met beide benen op de grond bleef staan; die wist, dat alléén sterke, diep-gewortelde bo men, de storm kunnen weerstaan". Openhartigheid. „Na de laatste wereldoorlog heeft u hiervan eens te meer bewijzen af gelegd, toen het bedrijf opnieuw op gang moest worden gebracht." De heer Bergers gaf vervolgens een opsomming van de goede eigen- Daarbij noemde hij het talent van zakenman van de jubilaris, zijn initiatief, zijn aangeboren gave om met relaties en personeel te kunnen omgaan. Hij wees er op, dat de func tie van directeur lang geen gemak kelijke is en releveerde de prettige samenwerking, die er steeds tussen commissarissen en directeur is ge weest. „Uw openhartigheid, die u steeds weer bereid deed zijn, het col lege van commissarissen alle inlich tingen te verstrekken, is daar niet vreemd aan". „Is het dan verwonderlijk", zo vroeg de president-commissaris zich af aan het eind van zijn toespraak, waarin hij ook het personeel in zijn totale omvang met woorden van dank betrok, „is het verwonderlijk, dat wij vanmorgen in de kerk Onze Lieve Heer gevraagd hebben, dat onze directeur over de kracht en de vita liteit moge beschikken om zijn werk in lengte van jaren voort te zetten". Venster op de wereld. Vervolgens bood hij de jubilaris het geschenk van commissarissen en het gehele bedrijf aan: een televisie toestel. „Evenals de krant is dit toestel een „venster op de wereld", aldus de heer Bergers, „symbool van de brede blik, maar ook van de aangeboren nieuwsgierigheid, die u als directeur van een krantenbedrijf slechts sie ren kan". Nogmaals dankte hij de heer Van' Hamersveld, die het geschenk ver rast aanvaardde, voor alles, wat hij in de afgelopen 25 jaar voor de N.V. is geweest. Twee kaarsen. Vervolgens werd het woord ge voerd door de hoofdredacteur, de heer L. C. J. Roozen, die bevreesd was, dat de jubilaris het uitzicht op zichzelf zou verliezen, nu 't wierook vat reeds zo kwistig was gehan teerd. Om de huldedamp wat te doen optrekken, wenste spreker twee kaar sen aan te steken voor de jubileren de directeur, de een namens de re dactie en de ander namens hemzelf. De kaars, welke de redactie heeft besteld, zo zeide de heer Roozen, brandt met een teder licht en met een zachte warmte, als uiting van haar tevredenheid, en het komt slechts zelden voor, dat zij even sput tert. Wanneer ik u namens de heren kan zeggen, dat wij u zeer waarde ren, dan is dit niet een relatieve, maar een absolute appreciatie. Ik weet zeker, dat als eens de tijd ge komen is, dat u geen directeur meer zult zijn (maar daar praten we voorlopig nog niet over), de redac tieleden hun wekelijks bezoek bij u zullen 'blijven brengen, niet uiter aard om de bekende envelopjes met papiertjes aan toonder in ont vangst te nemen maar omdat wij naast de ambtelijke waardering voor de wijze, waarop u met veel diplo matie de redactie de redactie laat, ook een persoonlijke genegenheid voor u koesteren. De heer Roozen besloot het eerste gedeelte van zijn toespraak met te herinneren aan de woordduels tussen redactie en directeur, waarbij de von ken er plegen af te flitsen. Wij zou den een rare redactie vormen, als v/ij op zulk een strijdvaardig direc teur niet gesteld zouden zijn en ik kan u de verzekering geven, dat we volstrekt niet verlangen naar het bui ten de wet stellen van dergelijke duels. In een meer persoonlijk woord dankte de heer Roozen de jubilaris voor de prettige samenwerking en voor verschillende initiatieven, wel ke van wezenlijke betekenis waren voor zijn journalistieke vorming. Ik denk hierbij aan zovele vriendelijke attenties en ook aan het feit, dat u verschillende van mijn geesteskinde ren in boekvorm hebt uitgegeven. Nadat de heer Roozen zijn persoon lijke kaarsje aan dat var» ^-»ic- tie had toegevoegd, overhandigde hij de jubilerende directeur als eigen huldeblijk van de redactie een fraaie kandelaar met de woorden: Aan vaard, zilveren feesteling, deze beide zinnebeeldige kaarsen en plaatst ze op deze kandelaar. Er is op de kan delaar een plaats opengelaten. Zij is bestemd voor de kaars van uzelf opdat de verzilverde drietand in haar drievuldigheid het symbool zij van het in gescheidenheid en verschei denheid tóch vereend zijn van de di rectie en redactie. Toen het applaus, dat de woorden van de heer Roozen onderstreepte, was verklonken, nam de heer Cup pen, technisch bedrijfsleider 't woord namens het technisch personeel Hij sprak van de ommekeer door het directoraat van de heer Van Hamersveld, die de Leidse Courant en haar drukkerij tot een begrip heeft doen uitgroeien. In de hal van het Rotterdamse Raad huis werd gistermiddag door mevr. Henderson, echtgenote van de Con sul-Generaal van Engeland, een borstbeeld onthuld van Winston Churchill ter gelef :heid van zijn 80ste ver' ^rdag en voor feit dat Churchilï erelid is van üe Rotter damse gt-.oivnteraad. Na de onthulling, v.l.n.r. Mr. G. E. van Wnlsum (burgemeester van Rot- terd'.m), Mevr. Van Walsum, Mevr. Henderson en de heer Henderson. „De leggers van „De Leidse Cou rant", zo sprak de heer Cuppen on der meer, „spreken boekdelen over de moeilijkheden, die u hebt helpen overwinnen. Steeds is het uw zorg geweest om, ook wat de technische outillage betreft, courant en druk kerij van de technische vooruitgang te laten profiteren. In dit opzicht onder meer heeft u in deze 25 jaren veel tot stand ge bracht. En wij weten, dat u zich hierbij nog hebt moeten matigen, dat u in gedachten nog vele nieuwe plan nen aan bet uitwerken bent". „Het persoonlijk belang van de medewerkers eveneens was bij u in goede handen. Veel is in de afgelo pen jaren veranderd in de maat schappelijke structuur. H§t tekent uw persoon", aldus de heer Cuppen, „dat in een bedrijf waar door de vele overeenkomsten en voorschriften alles aan banden is gelegd, nooit conflicten zijn gerezen en dreigende onaangenaamheden binnenshuis ge regeld konden worden". „U heeft steeds met ons allen me degeleefd in vreugde en verdriet." De heer Cuppen dankte tot slot zijn directeur voor dit alles, ook voor de steun, die hij als technisch be drijfsleider persoonlijk heeft onder vonden, hij sprak de hoop uit dat met Gods hulp nog vele jaren aan de verdere uitbouw' van courant en drukkerij onder de energieke leiding van de directeur gewerkt zou mogen worden. Hij bood namens de technische medewerkers een boek aan. Nieuwe ideeën. De volgende spreker was de heer C. de Heiden, chef van de admini stratie, die het woord voerde namens de administratie van de N.V. De heer De Heiden herinnerde aan woorden, die de heer Lans, voorgan ger van de heer Van Hamersveld, heeft gesproken bij diens afscheid als directeur van de Leidse Courant. „Nieuwe schoenen knellen, die moet men eerste uitlopen", heeft de heer Lans gezegd. „Welnu", zo sprak de heer De Heiden, „de nieuwe schoe nen zijn uitgelopen en wij zullen deze voor géén andere willen ruilen". Hij motiveerde dit door vele ver diensten van de heer Van Hamers veld op te sommen. Spoedig na de aanstelling kwam de directeur al met nieuwe ideeën. „U voerde een nieuwe administra tiemethode in, die ook thans nog uit stekend voldoet, de afdeling handels drukkerij werd uitgebreid, de adver tentie-exploitatie werd hoger opge voerd, een speciale propaganda werd gevoerd om het aantal lezers uit te breiden, kortom U werd de stuwende kracht, die de Leidse Courant op een hoger plan bracht. En wanneer men de courant van 25 jaar geleden in ziet, en vergelijkt met die van thans, dan moet men tot de erkenning ko men, dat de Leidse Courant uitge groeid is tot een dagblad, dat onder de provinciale dagbladen tot de eer ste gerekend mag worden. De heer De Heiden wees er op, hoe de directeur steeds weer bij conflic ten of moeilijkheden in het bedrijf de juiste oplossing wist te vinden. „Het moet u wel tot vreugde strek ken", zo sprak hij voorts, „een kring van personeel om u heen te weten, die tot de oude garde gerekend kan worden". „Het Overgrote deel van het per soneel heeft een jarenlange diensttijd achter de rug. Dit bev/ijst wel, dat er tussen directie en personeel een hech te band bestaat en dat men liefde heeft voor het bedrijf. Nu door per soneelstekort vaak onder hoogspan ning gewerkt moet worden blijkt deze liefde eens te meer." Namens de administratie schonk hij de jubilaris een kist sigaren. Samenwerking. Namens de Personeelscommissie voerde de heer De Graaf het woord. „Vijf en twintig jaar directeur aan een dagblad", zo sprak de heer De Graaf", is géén alledaags voorko mend feit; het bewijst wel, dat een kwart eeuw geleden de juiste man op de juiste plaats werd gesteld." Hij herinnerde aan de gedenk waardige woorden die de heer Van Hamersveld sprak, toen hij de eer ste maal de vertegenwoordigers van personeelscommissie ontving: „Samenwerking tussen directie en personeel is een eerste vereiste voor het welzijn van het bedrijf; laten we trachten in de toekomst door vriend schappelijke besprekingen en wijze besluiten alles bij te dragen, wat in het belang van het bedrijf mogelijk en noodzakelijk is." Uit het feit, dat dezelfde perso neelscommissie nog tot op de huidi ge dag fungeert, leidde spreker af, dat de wens tot vriendschappelijke samenwerking vervuld is. De heer De Graaf memoreerde ver volgens verschillende uitingen van medeleven van de directeur met het personeel. „Uw sociaal gevoel", aldus spreker, „mag op een dag als deze zeker niet onvermeld blijven." „Nogmaals, zilveren jubilaris", zo besloot hij zyn toespraak, „feliciteren Sir Winston Spencer Churchill, Engelands meest omstreden en kundigste politicus aller tijden, vierde 30 November, zijn 80ste verjaardag, nog staande in het volle politieke leven, nog steeds bouwend aan de toekomst van het Britse Gemenebest. Hoe groot de waardering voor deze unieke figuur wel is, toont de ware geschenkenregen en de lawine van gelukwensen, waar onder Sir Winston, voor Engeland het levende zinnebeeld van de over winning, werd bedolven. Foto: Sir Winston verlaat zijn woning in Dow ning Street 10 te Londen op weg naar de regeringsgebouwen voor de ope ning van het Parlement. Ook hier viel de Engelse premier een spontanei huldiging ten deel. wij u en uw familie met dit heug lijke feit". Hij reikte de heer Van Hamersveld een kist sigaren over. Dank. Het voltallig personeel nam vervol gens gaarne de gelegenheid te baat om met warmte de hand te drukken, die 25 jaar lang het bedrijf de juiste richting heeft gewezen. Zichtbaar geroerd sprak de heer Van Hamersveld aan het slot van deze huldiging waarin bij alle fees telijkheden in een stemmige onder toon de ernst van dit gedenkwaar dige moment onmiskenbaar was, een dankwoord aan allen, die voor hem en de zijnen deze ogenblikken on vergetelijke hadden gemaakt. Te kwart over drie begon in „Het Gulden Vlies" een druk bezochte re ceptie, die werd gevolgd door een gezellig samenzijn van jubilaris, fa milie en commissarissen. Morgen hopen v/ij van deze twee de en laatste étappe van het direc- teursfeest nader verslag te geven. BERKELSE ARTS LEVENSLANG. Het gerechtshof te 's-Gravenhage heeft vanochtend de arts uit Berkel wegens moord op zijn echtgenote con form de eis tot levenslange gevange nisstraf veroordeeld. Het K.N.M.I. deelt mede: Een zeer diepe stormdepressie trok Dinsdag over de Ierse Zee naar Schot land en vervolgens in betekenis afne mend in de richting van IJsland. Ver schillende waarnemingsstations meld den windstoten van omstreeks 40 me ter per seconde. Achter de kern om stroomde iets minder zachte lucht van polaire oorsprong naar West-Europa, waarbij tegelijkertijd de luchtdruk vrij snel steeg. Langs de Oostkust van de Verenigde Staten en Canada trok een volgende depressie, in diepte toenemend, naar het Noord-Oosten. Deze depressie beweegt wat langza mer dan zijn voorgangers en koerst meer in de richting van IJsland. De invloed er van op het weer in West- Europa zal dan ook kleiner zijn dan de vorige. Komende 24 uur zal het weer in ons land in hoofdzaak be paald worden door een rug van hoge luchtdruk, welke vergezeld gaat van opklaringen De temperaturen zul len opnieuw iets lager worden. EERSTE SNEEUWSTORMEN IN DE V.S. In vijf Amerikaanse staten in het gebied van de Rocky Mountains wor den de eerste sneeuwstormen van deze winter gemeld. In Colorado vie len drie doden. In deze staat viel te Eagle 35 cm. sneeuw. De koude is in vrijwel het gehele land doorgedron gen, zelfs in de gebieden aan de Stille Oceaan, waar het klimaat gewoonlijk zacht is. HOE wordt het weer? (Geldig van Woensdagavond tott Donderdagavond. Opgemaakt tet 10 uur). IETS KOUDER. Op de meeste plaatsen droogt weer met opklaringen, maar int de nacht en ochtend hier en daar? mist. Matige, tijdelijk zwakke? wind tussen West en Zuid. Ietsz lagere temperaturen. X Het weer in Europa weer temp. STOCKHOLM motregen 2 C. HELSINKI sneeuw 2 OSLO motregen 2 KOPENHAGEN nevel 5 LONDEN onbewolkt 4 i, AMSTERDAM regen BRUSSEL licht bew. PARIJS onbewolkt 4 BORDEAUX zwaar bew. GRENOBLE geheel bew. 6 NICE geheel bew. 10 WARSCHAU motregen 3 BERLIJN nevel 6 FRAUKFORT nevel MUNOHEN regen 6 ZURICH zwaar bew. 5 GENEVE onbewolkt 1 LOCARNO regen 7 WENEN zwaar bew. 4 INNSBRUCK regen 4 ROME gehel bew. 14 Korreltje De achting is voor de vriendschap, wat voor een bloem de tak is, waar door zij gedragen wordt.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 1