TANKER VOER LANGS EN LIET DRENKELINGEN GEHEEL KANSLOOS ACHTER IN KOKENDE ZEE Europa's veiligheid in het geding te Moskou Nederlandse „Carpo" met 12 opvarenden vergaan Een tegenhanger van het Atlantisch Pact Ontrukt aan de kolkende zee Gaston Dominici zegt nu te willen spreken Winston Churchill's 80e verjaardag Wil UNO vruchteloze onderhandelingen? S)uGcid6e0oti4ant Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C J. ROOZEN. DINSDAG 30 NOVEMBER 1954 46ste JAARGANG No. 13361 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPENGRACHT 32 Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties ?0826. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.50 p. w., f 2.15 p mnd„ f 6.40 p. kwart. Franco p. p. f 6.80 - Advertenties: 15 ct. p. man. Telefoontjes f 1.50 Woedende Duitse bemanning verliet te Rotterdam het schip en eist verwijdering van de kapitein Terwijl Nederlandse schepen tijdens de storm van de afgelopen dagen overal ter zee schepen in nood hebben bijgestaan en vele mensenlevens hebben gered, schijnt een Duitse kapitein in de nacht van Vrijdag op Zater dag voor de Engelse kust een Nederlandse kustvaarder, die in uiterste nood verkeerde, aan zijn lot te hebben overgelaten, waardoor dit schip hoogswaar- scbijnlijk met zijn volledige bemanning vergaan is. De „Carpo" uit Rotterdam bevond zich Vrijdag met twaalf opvarenden onder de Engelse kust, toen het radiocontact met Nederland uitviel en men te Scheveningcn met het verstrijken van de tijd bangere vermoedens kreeg. Gisteren zijn bij de Engelse kust twee lijken aangespoeld, die geïdenti ficeerd zijn als bemanningsleden van de „Carpo", zodat nu helaas wel moet worden aangenomen, dat het schip in de golven verdwenen is. Tegelijk met deze tragische zeker heid, arriveerde in de Rotterdamse haven het onder Liberiaanse vlag va rend tankschip „Casino", dat be mand was'met Duitsers. Onmiddellijk na aankomst in de haven verlieten 29 van de 39 beman ningsleden het schip, en zij weige ren weer aan boord te gaan, zolang de kapitein, de stuurman en enkele andere leden van de bemanning aan boord blijven. „Alles gereed voor redding". Van deze bemanningleden hoorde Nederland het tragische einde van de „Carpo". Het schip was in de grootste nood geraakt en zond wan hopige noodsignalen uit, toen de „Ca sino" het in de nacht van Vrijdag op Zaterdag passeerde. De bemanningsleden' van de „Ca sino" maakten alles voor een red ding gereed. Zij brachten sloepen in gereedheid, stiieten touwladders en trossen huiten boord en richtten een zware schijnwerper op het zinkende schip. Aan boord van de „Carpo" scheen men de bedoeling van de bemanning te begrijpen. Men liet een sloep vie ren in de kokende zee en anderen sprongen met zwemvesten aan over boord en poogden zwemmend de tanker te bereiken. Het bevel bleef uit. Aan boord van deze tanker wacht te men slechts op het bevel van de kapitein, dat de vaart van het schip moest verminderen, om daadwerke lijke hulppogingen te kunnen onder nemen, maar tot grote ontsteltenis van de bemanningsleden liet de ka pitein rustig doorvaren en gaf zelfs het bevel: „Volle kracht vooruit!", terwijl de Nederlandse drenkelingen reddeloos in de kokende zee wer den achtergelaten. De ontzetting en woede van de Duitse bemanning sprak gisteren uit ieder woord, dat zij over deze schan delijke zaak spraken. De kapitein zelf verklaart, dat hij bang was, dat zijn schip tijdens de reddingspogingen schade zou oplo pen De Duitse bemanningsleden zijn inmiddels nog niet teruggekeerd aan boord en hebben de bemiddeling van de Liberiaanse consul te Rotterdam ingeroepen. De slachtoffers. De volgende personen behoorden tot de opvarenden van de Carpo: De 63-jarige kapitein A. Douw, Krimpen aan de Lek; de 24-jarige eerste stuurman J. ter Voort, Amster dam; de 22-jarige tweede stuurman H. Loubert uit Geleen; de 32-jarige eerste machinist A. Peters te Rotter dam; de 21-jarige tweede machinist I. Tessenssohn, Den Haag; de 18-jari- ge derde matroos J. Daalmeijer, Schiedam; de 26-jarige kok M. Bras ser, Rotterdam; de 18-jarige matroos C. Keidenier, Goes; de 27-jarige ma troos A. van Drongelen, Rotterdam; de 17-jarige matroos onder de gage H. Muller, Den Haag; de 15-jarige logiesjongen J. Schrammeijer, Rot terdam; de 24-jarige C. Witkamp te Rotterdam^ Molotof rammelt met het zwaard De door het Kremlin voorgestelde conferentie over de Europese veilig heid is gisteren te Moskou begonnen en terwijl de deelnemers uitsluitend communistische landen vertegenwoordigend bijeen waren onder voor zitterschap van minister Molotof werd te Moskou een nota van de Westelijke landen overhandigd, waarin de invitatie voor het bijwonen van die confe rentie werd afgeslagen. Molotof zette voor zijn communistische toehoorders uiteen dat ratificatie van de accoorden van Parijs voor de „vredelievende landen van Europa" betekent dat zij hun verdediging moeten versterken. Er zullen gemeen schappelijk maatregelen moeten worden genomen voor de organisatie van de strijdkrachten en hun staven. Wat de Russische minister voorstelt is dus in feite een tegenhanger voor het Atlantische pact. Molotof vertelde, dat hij de confe rentie had voorgesteld om te voor- komen dat Duitsland opnieuw een bedreiging van de vrede kan worden. Het was de bedoeling van het Kremlin om een stelsel van collec tieve veiligheid in Europa tot stand te brengen waaraan alle landen, on geacht hun regeringsstelsel, zouden kunnen meedoen. Het zou moeilijk zijn om zo iets tot stand te brengen, dat begreep Molotof wel, maar niemand zou kunnen zeggen dat het onmogelijk was. De delegaties die nu aan de confe rentie deelnemen moeten bijzonder waakzaam zijn en practische maat regelen uitwerken ter bescherming van de veiligheid van hun landen. De strijdkrachten van de vredelie vende landen moeten geconsolideerd en verstrekt worden voor het geval de Parijs overeenkomsten worden bekrachtigd en uitgevoerd. Westelijke diplomatieke waarne- nemers bij de conferentie over vei ligheid in Europa zagen in de rede van Molotof voornamelijk een drei gement, dat een communistische equivalent van de Navo zal worden gevormd, indien W.-Duitsland wordt herbewapend. Zij menen, dat de toespraak ook een inleiding is om openlijk een ver groting van de militaire kracht van het communistische blok aan te kon digen. De rede werd beschouwd als meer dan een poging om bekrachtiging der Parijse verdragen door de Franse en Westduitse parlementen te verhin deren. VLUCHTELINGEN 1.856.000 GULDEN. Het Comité Vluchtelingenhulp 1954 heeft de afgelopen dagen 141.000 gul den ontvangen. Hierdoor is de op brengst van de actie tot en met gis teren geworden: 1.856.000 gulden. Middel voor nieuwe behandeling De man in deze zonderlinge houding, een winterjas haastig aangetrokken over zijn gescheurde en kletsnatte pyama, is Ronald Murton, naar men aan neemt de enige overlevende van de bemanning van 8 koppen van het licht schip „South Goodwin", dat in de storm verging. Ronald Murton, klautert langs een uitgeworpen kabel aan boord van een helicopter, welke erin slaag de hem aan de woedende zee te ontrukken. De ter dood veroordeelde Gaston Dominici heeft Maandag in de doden cel te Digne zijn handtekening gezet onder een stuk, waarin om 'n nieuwe behandeling van de zaak-Drummond wordt verzocht. Het Franse recht kent niet de mogelijkheid van beroep tegen een doodvonnis, maar de 77- jarige Gaston verzocht bij het hoog gerechtshof om een nieuwe behande ling op grond van technische onre gelmatigheden tijdens de terechtzit ting. De oude boer zeide Maandag, dat hij vóór Donderdag onthullingen van groot belang zal doen „omdat nu de tijd is gekomen om de waarheid te vertellen". Eén van de advocaten van Gaston Dominici, Charles Alfred, heeft zijn cliënt Maandag gezegd, diens ver zoek om een nieuwe behandeling weinig kans te geven. Maar wel kan een nieuw feit in de misdaad altijd gebruikt worden voor een verzoek om een nieuwe behandeling. Alfred zeide, dat de terdoorveroor- deelde hem te verstaan had gegeven harde en onweerlegbare feiten ter tafel te kunnen brengen. Hij wil tot het laatste ogenblik zwijgen in de hoop, dat iemand zal gaan spreken. Bijna de gehele Parijse pers heeft Maandag de vraag gesteld: Heeft de Franse rechterlijke macht een vrese lijke vergissing begaan door Gaston Dominici ter dood te veroordelen? Slechts één blad, de rechtse „Aurora", schrijft, dat Gastons schuldigheid vaststaat. De anderen twijfelen en een aantal, zoals „Le Monde", eist hervorming van de Franse recht spraak. De correspondent van „Le Monde" te Digne vraagt of de beslissing van de jury te Digne gelijk is aan die, welke een andere jury zou hebben uitgesproken. Zonder tastbare bewij zen maar op grond van sterk^ ver- moedens en hun „intieme overtui ging" hebben zeven plattelanders een 77-jarige boer schuldig verklaard aan een drievoudige moord. „In hoe verre hebben de gezworenen, die nooit een vraag hebben gesteld, nooit een aantekening hebben gemaakt en op zekere momenten tijdens de plei dooien op hun horloge keken, zich een overtuiging kunnen vormen?" De zaak-Dominici heeft nog eens aangetoond, dat in de Franse recht spraak vermoedens de waarde kun nen krijgen van bewijs, aldus „Le Monde". EEN DRUKKE DAG Premier Winston Churchill van En geland is vandaag 80 jaar geworden. Vorsten, presidenten en premiers hebben hem felicitatietelegrammen gezonden. Met bestelwagens vol ko men de geschenken op Downingstreet 10 binnen. Er zijn kisten zeldzame wijn bij, maar ook theewarmers, ge maakt door eenvoudige vrouwen. Zestig boekhouders vrijwilligers en andere helpers behandelen de stroom van chèques, bankbiljetten en munten, die uit vele landen zijn bin nengekomen. Er is al meer dan een millioen gulden aan geld ontvangen. President Eisenhower feliciteerde Churchill wegens het bereiken van een nieuw hoogtepunt in een leven, dat op zichzelf uit een reeks hoogte punten bestaat". De Franse premier Mendès-France verklaarde, dat zijn landgenoten een „enorme schuld van dankbaarheid aan Churchill hebben, omdat hij hen ge holpen heeft uit de donkere tijd van slavernij". Churchill kan deze verjaardag niet vieren in de rust van een intieme kring. Om elf uur vanmorgen wachtte men hem in het parlement, waar hij te luisteren had naar de troonrede van koningin Elizabeth. De parle mentsleden zongen „Happy birthday to you" en boeden hem een taart aan, waarop 8 grote kaarsen waren aange bracht. In de taart zijn twaalf pond boter, 12 pond suiker en 36 pond fruit verwerkt. In suiker zijn er ge beurtenissen uit het leven van sir Winston op afgebeeld. Bij de lunch, thuis, wachtte de ja rige een tweede taart van 91 cm, diameter en met Compromis onmogelijk Gistermiddag is in de politieke commissie der Verenigde Naties het debat hervat over de Indonesische ontwerp-resolutie ten aanzien van Westelijk Nieuw-Guinea. Voor de resolutie verklaarden zich Joego-Slavië, Bolivia, Egypte, Ar gentinië, Libanon, Saoedi-Arabië, de Fhilippijnen en India, terwijl Bra zilië en de Dominicaanse republiek zich hun stem voorbehielden en een compromis voorstonden in de geest van de Mexicaanse suggestie (een vriendschappelijke aanmaning om de zaak niet op de spits te drijven). De Nederlandse afgevaardigde, Von Balluseck, verklaarde daarna, dat uit de verklaringen gedurende het debat duidelijk is gebleken, dat de verschil len tussen Nederland en Indonesië over Westelijk Nieuw-Guinea „on verzoenlijk waren" en dat geen com promis mogelijk is. Daarom is de Nederlandse regering niet meer bereid de onderhandelin gen met Indonesië over deze kwestie voort te zetten, aangezien zij in het verleden absoluut vruchteloos zijn gebleken. De vergadering van de commissie is verdaagd tot Dinsdagmiddag. Dan zal de Indonessiche afgevaardigde aan het woord komen. Mogelijk zal men Dinsdag nog tot stemming over de Indonesische resolutie kunnen overgaan. Demonstratie in Makassar In Makassar, de hoofdstad van Celebes, hebben gisteren 15.000 per sonen een massa-demonstratie gehou den, waarin de Nederlandse houding jegens Nieuw-Guinea werd veroor deeld.. Het beleid van de Indonesische delegatie in de Verenigde Naties werd met een resolutie vol loftuitin gen geprezen. Tijdens de demonstra ties bleven de Nederlandse inwoners binnenshuis om incidenten te ver mijden. Verscheidene vrouwenorganisaties in Djakarta zijn van plan om op 2 December voor het paleis van pre sident Soekarno een betoging tegen de „Nederlandse schending van de fundamentele beginselen van de UNO" te houden. In de namiddag zal de premier een chèque worden aangeboden van het totale bedrag, dat aan geld is binnen gekomen. Om half zes zal de premier het dak van zijn ambtswoning beklimmen om een vliegtuig te zien overvliegen, waarop in grote neonletters het op schrift „Hulde aan Winston" is aange bracht. Om zes uur zullen in het Hogerhuis leden en oud-leden van de conserva tieve partij sir Winston twee zilveren vazen aanbieden, die behoord hebben aan generaal Charles Churchill, een broeder van de eerste hertog van Marlborough. Om zeven uur zal Churchill door de koningin op het Buckingham pa leis worden ontvangen. In verband met de viering van het zilveren jubileum van de directeur van de N.V. De Leidsche Courant, zullen de kantoren morgenmiddag van 13 uur gesloten zijn. HOE wordt het weer? (Geldig van Dinsdagavond tot; Woensdagavond. Opgemaakt te; 10 uur). IETS MINDER ZACHT. Veranderlijke bewolking met! enkele verspreid optredende! buien. Matige tot krachtige wind! tussen Zuid. en Zuid-West. Iets! lagere temperaturen. Het weer in Europa STOCKHOLM regen 3 c OSLO nevel 5 KOPENHAGEN mist 4 LONDEN regenbui 10 AMSTERDAM regen 12 BRUSSEL regen 12 PARIJS zwaar bew. 12 BORDEAUX regen 11 GRENOBLE •zwaar bew. 15 NICE regen 10 WARSCHAU regen 10 BERLIJN regen 4 MUNCHEN zwaar bew. 2 ZURICH mist 3 LOCARNO regen 3 WENEN nevel 3 INNSBRUCK nevel 3 Korreltje Laat niet het gras groeien op de weg der vriendschap.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 1