Inmenging van de bisschoppen te vergelijken met de bemoeienissen van een huisarts Heldere en boeiende uiteenzetting door rector J. Kraakman Raad van Alphen hield algemene beschouwingen over begroting '55 Financieel staat Zwammerdam er zeer rooskleurig voor MAANDAG 29 NOVEMBER 1954 DE LEIDSE COURANT EERSTE BEAD - PAGINA 3 St. Bonifatiusherdenking van R.K. Transportarbeiders Met de keuze van de H. Bonifatius aan hen te verplichten. Toch be ats schutspatroon hebben de R.K. I schouwden de Friezen de tachtigjari- Transportarbeiders een zeer juist be- ge grijsaard waarschijnlijk als expo- sluit genomen. Het was deH. Boni- nent van de Frankische macht, toen fatius die geheel Europa afreisde om de boodschap van het Christendom aan de heidenen te bren,gen en hoewel het werk van de transportarbeiders wel enigszins op een ander vlak ligt mogen zij toch ook niet verzuimen te gelijk met hun gewone vrachten de boodschap van Christus rond te bren gen. Aldus rector J. Kraakman, gees telijk adviseur van de KAB in het diocees Haarlem, in zijn rede op de herdenkingsmorgen die de R.K. Transportarbeiders afdeling Leiden ter ere van hun grote schutspatroon gisteren belegd hadden. De herdenking werd ingezet met 'n gezongen H. Mis, die door rector Kraakman in de kapel van de zusters Carmelitessen opgedragen werd. Me dewerking verleende het 'Hartebrug zangkoor met aan het orgel de heer A. v. d. Spek. Na een feestelijk ont bijt dat met veel smaak genoten werd richtte de waarnemend voorzitter, de heer G. de Vrind een speciaal wel komstwoord tot de oud-voorzitter van de KAB, de heer Van Oyen, de ere-voorzitter van „St. Bonifatius" de heer A. van Leeuwen en afgevaar digden van de AKWV en KAB. Spre ker uitte zijn leedwezen over de ge dwongen afwezigheid van de voorzit ter, de heer A. Spierings, die door ziekte de herdenking, waarvoor hij het initiatief genomen had, niet kon bijwonen. Europese gedachte. Rector Kraakman hield vervolgens een zeer boeiende en indrukwekken de inleiding over de H. Bonifatius, terwijl hij tevens het bisschoppelijk mandement in zijn betoog betrok. Bomfacius is, aldus spreker, van nog groter betekenis dan Willebrord, omdat deze zijn werkzaamheden slechts uitstrekte tot de lage landen, terwijl Bonifatius bijna geheel Euro pa in zijn activiteiten betrok. Bonifa tius is eigenlijk de grondlegger van de Europese gedachte, zoals deze nu nog door verschillende politici naar voren gebracht en door anderen om hals gebracht wordt. De grote heilige is met zijn Europese werkzaamheden eerst op 43-jarige leeftijd begonnen. Wij hebben hem leren kennen door de vele brieven, welke hij aan zijn thuis front klooster in Duitsland schreef, en die door twaalf eeuwen heen tot ons zijn doorgedrongen. Bo nifatius benaderdt de machthebbers in de landen, waar hij „opereerde" met grote tact, zonder zich echter ooit BOSKOOP St. Nicolaas met muziek ingehaald. Zaterdagmiddag arriveerde St. Ni colaas te Boskoop met de „stoomboot" uit de richting Gouda en werd hij door honderden kinderen toegezon gen, waarbij de Harmonie Excelsior voor de muzikale begeleiding zorgde. Vriendelijk wuivend besteeg de Goe de Sint het voor hem gereedgehou- den paard en vergezeld van twee Zwarte Pieten maakte hij .een rond rit door het centrum van de gemeen te, waarbij kwistig met pepernoten werd gestrooid, en Excelsior weer voor voldoende muzieknoten zorg droeg. Na de rondrit begaf de Sint zich naar het bejaardentehuis, alwaar hij door het bestuur werd ontvangen en hem eerst een verfrissende dronk werd aangeboden. In de grote zaal zaten alle inwoners van het tehuis met „kloppende" harten vol ver wachting, wat de Sint voor hen dit jaar weer zou hebben medegebracht. En inderdaad bleek, dat ook deze be jaarden nog wel eens stout waren ge weest en daarvoor een vermaning van St. Nicolaas kregen te slikken. Niettemin kregen allen toch hun verrassing waardoor de bewoners weer een prachtig Sinterklaasfeest mochten beleven. Als dank voor de vele goede gaven werden uit volle borst de overbekende versjes gezon gen, waarbij tevens werd gedacht aan degenen, die dit feest mogelijk hebben gemaakt. LEIMUISEN Sint Nicolaasfeest. Gistermid dag om half drie waren de kleuters, meisjes en jongens, en de adspirant- leden in het parochiehuis aanwezig voor het St. Nicolaasfeest. Vele ouders toonden hierb ijhun belang stelling. De adspirant-leden, die niet aan de districtswedstrijden hadden deelgenomen, bekampten elkaar met een vrije oefening ring en bok. Tij dens deze wedstrijden kwam St. Ni colaas de zaal binnen, die met be langstelling toekeek. Hierna werkten de beide kleutergroepen hun aardig programma af. Enkele prijswinnaars namen nu van St. Nicolaas hun prijs in ontvangst. De gelukkigen waren: Henny Vink, Ria Mooren, Anneke Koek en Jan Rijkelijkhuizen. Verschillende ver maningen werden door de oude bis schop rondgedeeld, maar daarna konden allen langs St. Nicolaas ko men om een versnapering in ont vangst te nemen. zij hem vermoordden. Bonifatius aan vaardde standvastig en moedig de consequenties van zijn zending. Vijandschap riskeren. Sprekend over het mandement leg de rector Kraakman er de nadruk op dat ook wij consequent moeten doen wat het evengelie van ons vergt. De verbintenis met Christu moet uitgaan boven een broederschap hier op aar de. Het kruis van vervreemding en vijandschap moet worden gedragen omwille van Christus, die niet de vrede, maar het zwaard brengt, De inmenging van de bisschoppen op niet-kerkelijk gebied kan het bes te vergeleken worden met die van een huisarts, die dikwijls een ingreep in het leven van alledag moet doen om de gezondheid van zijn patiënten te bewaren. Zo reikt de zeggings- schap van de bisschoppen, die als be wakers van onze geestelijke gezond heid zijn aangesteld, ook verder dan de louter geestelijke voorzieningen. Alle zaken die gevaarlijk zouden kunnen zijn voor onze gezondheid behoren tot hun invloedsfeer, die niet bepaald wordt door een zucht naar macht maar door groot •ver antwoordelijkheidsgevoel. De gelo vigen behoren hun beleidsuitspraken dus te aanvaarden, omdat zij ge daan worden door instrumenten in Gods hand. Persoonlijkheidsvorming. Het mandement, zo vervolgde spreker,, legt de nadruk op het ge wicht van persoonlijkheids- en kern vorming in het verenigingsleven. In alle geledingen van het organisatie leven zijn apostelen nodig, die goed in de leer onderlegd zijn en zich verantwoordelijk voelen voor stand en vakgenoten. Bovendien moesten wij onze christelijke levensbeschou wing aantrekkelijk weten te étaleren voor zwakke broeders en anders denkenden. Naar het optreden van leden en speciaal bestuursleden van katholieke organisaties immers wordt dikwijls een beeld gevormd over de kerk. Aldus rector Kraak man. .-Deken M. A. Jansen woonde een gedeelte van de bijeenkomst bij. Hedenmorgen heeft de gemeente- ons land wel teruggedrongen. Boven - - de grote rivieren is gemengd zwem men geen uitzondering meer. Daar onder wordt het nog als een pro bleem gevoeld. Spr wilde niet zo zien dat de Alphense overheid het ge mengd zwemmen onder alle omstan digheden categorisch moet verbieden, maar evenmin zou hij het graag zien, dat de gemeenteraad zich nu ook ge motiveerd zal voelen het gemengd zwemmen practisch te aanvaarden. raad afwezig de heer W. S. v. d. Meent (VVD)) een aanvang gemaakt met de behandeling van de gemeente begroting 1955. Hieraan gingen de al gemene beschouwingen vooraf, waar aan vrijwel alle fracties hebben deel genomen. Namens de CH-fractie releveerde de heer Brokaar hetgeen in het afge lopen begrotingsjaar is tot stand ge komen. Hij vroeg het beleid van de Water- en Lichtbedrijven zodanig te richten, dat het beste kan worden ge leverd tegen de laagste prijs. Met in stemming nam spr. kennis van de stichting van de z.g. beschutte werk plaats en sprak het vertrouwen uit dat de Alphense bedrijven zo alge meen mogelijk hieraan zullen mede werken. De C.H. partij zal alle mede werking verlenen aan de totstandko ming van een medisch centrum en acht de tijd gekomen, dat de school- tandverzorging wordt gerealiseerd. Spr. vroeg een hogere subsidie voor het kleuteronderwijs bevordering van de bouw van meer gymnastiekloka len, uitbreiding van het bospark aan leg van sportvelden en meer andere recreatiemogelijkheden. De CH-frac- tie verwacht het allerbeste van het vogelpark „Avifauna" en ziet met be langstelling de reorganisatie-voor stellen ten aanzien van de exploita tie tegemoet. Spr. drong aan op be vordering van de woningbouw in het algemeen, in het bijzonder van par ticulieren. Tevredenheid. De heer Geerlof maakte de wensen kenbaar van de AR-fractie. Hij sprak waarderend ten aanzien van Avifau na als Recreatie voor de plaatsgenoten over onderwijsaangelegenheden en sociale zaken, welke telkenj are meer bemoeiingen vragen. Ook de culture le Raad voorziet in een behoefte. De AR-fractie verwacht, dat bij het vele dat reeds gedaan is om de woning nood te verminderen, voortgegaan wordt om met alle ten dienste staan de middelen dit euvel te bestrijden. Tot slot vroeg spr. ook alle aandacht om de Zondagsrust te blijven bevor deren. De heer v. d. Lee (SPG) wijst erop, dat de woningbouw en de industrieën veel grond nodig hebben, hetgeen be langrijk is; daarnaast kunnen plant soenen e.d. evenwel zo zuinig moge lijk worden aangelegd en van een voudiger beplanting voorzien. Spr. wijst op de stagnatie in het demperf van sloten en de straatverlichting en vroeg een en ander met spoed te be vorderen. De bezwaren ten aanzien van Avifauna acht spr. genoegzaam -bekend (financiële en principiële), de bezwaren van de SGP ten aanzien van het te bouwen zwembad bij Avi fauna wil spr. t.z.t. wel kenbaar ma ken. Wensen. Namens de KVP-fractie was de heer Ruijssenaars erkentelijk voor de subjectieve verhoging door het rijk van de algemene uitkering uit het ge meentefonds, mede waardoor voor 't eest sinds 1940 de begroting sluitend kon worden gemaakt. Spr noemde het redelijk, al is het ook te betreu ren, dat de verhoging van de rioolbe lasting hiervoor als voorwaarde is ge steld. Spr. vraagt het verzorgingspeil in een rustig tempo te verhogen en noemde o.a. de riolering, bestrating, verlichting, de reinigingsdienst, ge zondheidszorg en onderwijs ten aan zien waarvan de gemeente nog een achterstand heeft in te halen, terwijl spr. als nieuwe taken ter uitvoering noemde de zorg voor de schoolvrije jeugd, de culturele verheffing der be volking, steun aan begaafde stude renden, opdrachten aan kunstenaars enz. Ten aanzien van de plannen tot de bouw van een zwembad bij Avi fauna, was de KVP-fractievoorzitter mild gestemd. De bezwaren, die voor 25 jaar tegen elke vorm van zwem- sport werd ingebracht en thans 'nog wel tegen het gemengd zwemmen worden geopperd, aldus spr. zijn in Toezicht. De Katholieke raadsfractie reali seert zich, dat het in Alphen nu practisch zo is, dat het gemengd zwemmen beoefend wordt door vrij grote groepen van meestal jeugdige personen; dat daarbij enig toezicht van officiële instanties ontbreekt, is funest. De Kath. raadsfractie, die voorshands het gemengd zwemmen als minder gewenst blijft beschou wen, zou het toch ook kunnen toe laten in het nieuwe zwembad, om erger kwaad zoveel mogelijk tegen te gaan. Met betrekking tot de vragen: gemengd oeververkeer en het z.g. zonnebaden zal de KVP-fractie zich in de vorm van voorwaarden uit spreken als de tijd daartoe gekomen zal zijn. Voor wat de woningbouw betreft, drong ook spr. aan op verruiming van de woningvoorraad, verzocht voorts bekendmaking van de bouw- creaietregeling die B. en W. op het oog hebben tot bevordering van het eigen woningbezit, en vroeg aan dacht voor de bouw van woningen voor grotere gezinnen en van wonin gen voor maatschappelijk niet aan- gepasten. Tot slot informeerde spr. naar de stand van zaken inzake de plannen voor de stichting van indus trieflats. Flats. De heer Slootjes (onafhankelijke katholiek) hoopt, dat de thans slui tende begroting 1955 straks niet te onpas gehanteerd zal worden. Hij wijst op het stijgend tekort aan wo ningen. Er is niets gedaan aan krot- opruiming. Ook is de industrievesti ging tén achter gebleven. Brug- wegenbouw zijn mooie en nuttige dingen, maar spr. zou liever eerst zien dat woningen werden gebouwd en dan hoofdzakelijk voor de arbei ders tegen een te benaderen huur prijs. Spr. dringt aan op de bouw van flats, die zijn goedkoper aan grond etc., de doortrekking van de Prins Bernhardlaan, demping van de spoor- haven, opruiming van de ops" plaats de Kivit en afbraak van die delen van de voormalige gasfabriek, welke gemist kunnen worden. Spr, informeerde wat er gebeurt met de plastieken, welke voor de muren van het badhuis waren bestemd. Zullen wij ze maar aan het museum schen ken, vroeg hij? De heer Slootjes voorstander om de garage voor brandweer en voor gemeentewerken onder te brengen in de ruimten on der de Koningin Julianabrug. Voor de dienst van gemeentewerken zag spr. liever een tijdelijk houten ge bouw geplaatst nabij genoemd brug. Hoe staat het met het omleidings kanaal? Dempt de vaart en breek de bruggen af en trek de Sint Joris- straat door, adviseerde spr. Van Avifauna hoopt spr., dat het op za kelijk deskundige wijze zal worden beheerd. Hier dreigt een analoog ge val te ontstaan als van Polynorm te Nijkerk. Daar heeft de regering in gegrepen, een deskundig zakenman als directeur benoemd en het resul taat is verrassend. Rioolbelasting. Namens de fractie van de P. v. d. A. sprak de heer Rogaar. De toestand van de Rijksfinanciën is gunstig. De schatkist profiteert in niet geringe mate van de hoogcon junctuur in het bedrijfsleven. Het Rijk kan de belastingen verlagen zonder het verzorgingspeil' aan te tasten. Zo ooit dan moet thans wel het moment geschikt zijn om een verantwoordde basis voor de finan ciële verhouding vast te stellen. Maar een belastingverhoging doet in deze tijd toch wol vreemd aan. Daarom heeft het ons ten zeerste verbaasd, dat aan het verkrijgen van een verhoging van de basisuitkering per inwoner de voorwaarde is ver bonden dat de rioolbelasting -tot 15,per aansluiting moet worden verhoogd. De verhoging op zichzelf willen we echter niet al te tragisch opnemen. De verbetering van de vuilnisophaal dienst is indertijd ook met de invoe ring van de Reinigingsbelasting ge paard gegaan. Nu de gemeente door het stichten van kostbare installaties zich op het gebied der riolering grote financiële offers moet getroosten, willen wij in het verhogen van de rioolbelasting ook wel een zekere redelijkheid zien. Maar de eis is toch wel cru. Voor het werkprogramma voor 1955 hebben wij veel waardering. Speciaal het voorbereiden van een medisch centrum, verheugt ons ten zeerste. Achter de bouw van een garage voor brandweer en gemeentewerken, waarmee 140.000 is gemoeid, zetten wij voorlopig nog een vraagteken. Wij zijn er nog niet van overtuigd, dat de ruimten onder de Julianabrug voor dit doel niet geschikt gemaakt kunnen worden. De plaats van de garage speelt bo vendien ook een rol in verband met de huisvestingsplannen van de ge meentelijke diensten. Wanneer soms de dienst van gemeentewerken gaat verhuizen, dan is de nabijheid van de garage wel van belang. KOORDEN De kantoorhouder der PTT de heer G. Vroonhof is benoemd tot kantoor houder der PTT 2e klasse te Voor hout. De datum van vertrek is, in verband met de ontruiming van de kantoorhouderswoning aldaar, nog niet definitief vastgesteld. De heer Vroonhof, die hier op 16 Dec. 1936 als poststationhouder werd aangesteld en op Oct 1944 als kan toorhouder 4e klasse werd benoemd, is een gezien ambtenaar. Ook in het verenigingsleven nam hij een voor aanstaande plaats in. NSV—RKAV 2—0 Op een ter rein dat wel niet slecht, maar toch wel glad te noemen was, werd de wedstrijd NSVRKAV gespeeld. NSV begon met een goede aanval, maar het RKAV-elftal had een prima verdediging, en de bal werd dan ook direct in de tegenovergestelde rich ting gestuurd. Van beide zijden werd aanval op aanval gelanceerd, waarbij NSV wel als de sterkste gold, de aan vallen waren niet alleen talrijker, maar doorgaans ook gevaarlijker van opzet. De RKAV-verdediging moést meerdere malen met de moed der wanhoop alles op alles zetten om er ger te voorkomen. Bij de rust was de stand nog 00. Na de rust legde NSV er nog een schepje bovenop. Dit werd RKAV te machtig. Het duurde niet lang of de jongste speelster van NSV ving de bal keurig op en met een zuivere worp was het 10. RKAV probeerde met enkele pogingen om de achter stand in te lopen, waarmede de ver dediging te veel werd verwaarloosd en weer was het W. Verhaar, die de bal het net in stuurde (20). RKAV wilde het nu bepaald op alle fronten tegelijk proberen, zowel aanvallend als verdedigend. Hierdoor werd het spel erg onoverzichtelijk De Aals- meerse meisjes zagen geen kans meer om een behoorlijke aanval op te zet ten en hadden handen vol werk om de NSV-aanvallen te keren en doel punten te voorkomen. NSV nam met die 20 voorsprong geen risico's en hield de verdediging intact. Toen de keurig leidende scheidsrechter P. J. Maarsseveen voor de laatste maal floot had NSV verdiend met 20 ge wonnen en het aantal winstpunten met 2 verhoogd. 0UDE-WETERING Bezoek van St. Nicolaas. Zon dagmiddag bracht St. Nicolaas zijn eerste bezoek aan Oudewetering. Het doel van zijn reis was de Maria- kleuterschool, waar hij werd verwel komd door de onderwijzeres, mej. Heetveld, met haar zestig kleuters. Dit eerste bezoek dat de Sint aan de nieuwe school bracht werd een da verend succes. Vooral, toen na een Onder voorzitterschap van burge meester Van Dobben de Bruyn kwam de raad van Zwammerdam bijeen. Voor de Nassausohool is de vergoe ding per leerling wegens bijzondere omstandigheden in beroep door de minister van O.K.W. vastgesteld op 38 per leerling. Inzake de restauratie van de Ko renmolen op de Overtocht was er een voordracht van Ged. Staten om sub sidie te verlenen in het herstel, mits de andere belanghebbende partijen dit ook doen. De heer Staal vraagt, wat er ge beurt nu men in Bodegraven niet het gevraagde bedrag wil bijdragen. De voorz. zegt, dat men blijkbaar in Bodegraven voor de Overtocht niet zoveel over heeft als men wel eens doet voorkomen. In elk geval Ged. Staten rekenen ook op Bodegra- Sterkere verlichting. Naar aanleiding van een bij de rondvraag der vorige vergadering ge stelde vraag van de heer Staal de len B. en W. mede, dat de verlich ting wordt verbeterd. Alle lantaarns in de Dammebuurt krijgen een lamp sterkte van 75 watt (was 40 watt). Voor de Overtocht wordt de lamp sterkte verhoogt tot 100 watt. Niet eens was de raad het met de mening van Ged. Staten, dat een kas geldlening van 150.000.te hoog is, gezien het totaal budget van de ge meente. B. en W. hebben dit bedrag indertijd voorgesteld rekening hou dende met de restauratie van de N.H. kerk en de gem.toren. Aan Ged. Staten zal worden bericht, dat de raad het bedrag van 150.000. handhaaft. Wederom komt daarna in behan deling de aankoop van twee wonin gen in de Vinkebuurt. De koopprijs blijkt nu terug te zijn gebracht op 2500.Maar de gem. moet als schadevergoeding voor de niet door gegane koop 1000betalen. De heer Hoogteyling vraagt, of Zwammerdam zo'n belang heeft bij de Vinkebuurt. De voorz. zegt dat B. en W. met dit voorstel niet zouden komen, wanneer ze er geen belang in zagen. Overigens weer de heer Hoog teyling nog wel, wat er indertijd be handeld is in de geheime vergade ring. Hij kan dit nu hier niet zeggen. Weth. Blok wijst er op, dat de heer van Leeuwen tot een hoger bedrag mocht gaan dan door hem geboden is. Ged. Staten doen nu deze oplossing aan de hand. Wij moeten ook letten op het doel. De heer Hoogteyling blijft bij zijn bezwaren. Het voorstel wordt aangenomen. De trottoirs aan de Overtocht zul len worden hersteld. Het blijkt, dat de door het Rijk uitgevoerde herbe strating niet afdoend is. De firma Gouwens zal het werk uitvoeren voor 1505.—. Lening. Voor de nog steeds aan de gang zijnde restauratiewerkzaamheden aan de N.H. kerk zal het Rijk eerst in 1958 de toegezegde subsidie beta len. Maar het werk moet zo mogelijk voortgang vinden. Zwammerdam kan met een rommelig plein zoals het thans is ndet nog jaren blijven zitten. Besloten wordt aan de Kerkvoogdij de gelden te lenen ter voortzetting van de restauratie. De rente die de gemeente betaalt moet de kerk ook vergoeden. Deze vorm wordt alleen gekozen omdat de gemeente lager le nen kan dan een andere instantie. Het bedrag blijkt ongeveer 84.000. te zijn. Voor de restauratie*van de gem. toren zijn opgaven binnen gekomen van het Architectenbureau Dekker en v. d. Sterre te Hazerswoude. De to tale restauratie blijkt te kosten ruim 80.00.Maar daarvoor krijgt men dan ook verliohte wijzerplaten, een machinale luid- en opwindinrich- ting. In principe voteert de raad het gehele bedrag. Om de kerk zal langs de rijwegen om het plein een muur tje worden gebouwd ter hoogte van een halve meter. Kosten ongeveer 8200.—. Daarna worden vastgesteld vermanend woord de Heilige de goedingen voor de verschillende bij pakjes voor de dag haalde en voor- zondere scholen: Oranjeschool/Nas- i-i i- 1--1-T i sausch00i 6195.56, R.K. Meisjes. ieder iets bleek te hebben meege bracht. De vreugde bereikte haar hoogtepunt, toen handevol lekkers werden rondgestrooid. Zingend en juichend deden de kleintjes St. Nico- school 7684.39, R.K. Jongensschool ƒ6500.55, R.K. ULO-school ƒ3021.67. Voor de te stichten Middelbare i i Landbouwschool te Gouda wordt laas weer uitgeleide maar op alle, 50 per leerling per jaar toegezegd Bridgeclub „D.V.H." Voor de gezichten stond nog de verwachting jn principe onderlinge competitie werd gespeeld voor de komende week te lezen. j de 8e ronde. De stand is nu als volgt, Kerstactie KAV. In de St. Ge-f Begroting, rardusschool werd door de hand- mogelijk ook enkele woningen komen met twee kamers beneden (een twee de klein kamertje). Verder enkele bejaarden-woningen. En tenslotte is er een pl^n enkele winkeltjes te bou wen, indien daarvoor bij de plaatse lijke middenstand belangstelling be staat. Men wil in geen geval perso nen van buiten de gemeente daar voor aantrekken. De heer Hoogteyling brengt daarna verslag uit namens de commissie voor de begroting. De voorz. dankt voor de waarde rende woorden van B. en W. Hij zou willen zeggen de begroting is aar dig op tijd, maar het kon beter. Er is een mooie reserve van 80.000.—- en ƒ75.000.gebonden reserve. In derdaad financieel behoeft Zwam merdam niet te verdwijnen. De begroting wordt daarna z. h. s. vastgesteld. Gewone dienst ink. uitg. 150.549.38. Kapitaaldienst inkomsten 710.929.66 Uitg. 892.847.38. R0EL0FARENDSVEEN K.A.B. KNUTSELCLUB TOONDE MOOI SPEELGOED Bij het aanschouwen van het in vrije tijd door de KAB-leden van de Knutselclub vervaardigde prachtige speelgoed, waarbij sommige stukken door ons op een winkelwaarde van boven de 10,getaxeerd werden, beseft men pas, welk een mooi werk hier gedaan wordt. Want de ruim 400 stuks speelgoed worden in vrije tijd vervaardigd uit puur idealisme, n.l. om naast een nuttige vrije tijds besteding de kinderen der leden een mooi St. Nicolaasfeest te bereiden. Dat zij dan eerst deze werkstukken tentoon wil stellen heeft echter ook weer een tweeledig doel, n.l. op de eerste plaats om te laten zien, wat in het afgelopen jaar weer gemaakt is, en op de 2e plaats middels de di verse attracties op deze tentoonstel ling de benodigde gelden voor aan schaf van materialen voor het vol gend jaar bijeen te krijgen. En al had de belangstelling dit jaar wat groter gekenund, toch hebben dege ne, die de tentoonstelling met een bezoek vereerden, met bewondering al dit mooie degelijke speelgoed be zichtigd. Zelfs burgemeester E. J. M. Kolfschoten zeide, dat het voor hem een openbaring was, dat men hier ter plaatse op een dergelijke wijze St. Nicolaas behulpzaam was. Het had de burgemeester verbaasd, dat door eigen mensen in vrije tijd zulk mooi speelgoed vervaardigd Iron worden. Ik acht het een eer, aldus de burge meester, deze tentoonstelling te mo gen openen. Hierna maakte burge meester Kolfschoten, vergezeld van zijn echtgenote en zoon, met de ove rige genodigden een rondgang langs de tentoonstelling. Vooraf had ae voorz. der Knutselclub en tevens voorz. der K.A.B. de heer N. A. J. Rietbroek in de Pancratiuszaal een kort welkomstwoord gesproken tot burgemeester, afgevaardigden L.T.B., geestelijk adviseur pater C. van Dijk, sociaal verzorgster mej. van Leeu wen, zr. Tak, hoofd van het Kraam- centrum, en de besturen der vakaf delingen en medewerkers der knut selclub, zette de moeilijkheden uit een, waardoor b.v. door de verhuizing naar het KAB-gebouwtje de laatste weken dag en nacht gewerkt had moeten worden en zelfs Vrijdag avond aan sommige stukken de laat ste hand nog gelegd moest worden. Vanwege zijn dubbele functie als voorz. verzocht de heer Rietbroek thans aan de secretaris der K.A.B., ae heer Fr. Huigsloot het speelgoed voor de kinderen der leden te willen aanvaarden. IJsclub „Wilhelmina". De door de ijsclub „Wilhelmina" georgani seerde traditionele wedstrijd in prijs kaarten had weer als gebruikelijk een zeer geanimeerd verloop en wist ook nu weer een grote deelname te trekken. De prijswinnaars werden: Winnaarsronde: 1. Joh. van Beek on Har. v. Emmerik; 2. Jac. Bakker Sebr. en H. Hoogenboom Pz.; 3. Mart. Hoogenboom en G. Kuiper; 4. Jac. Rietbroek en Adr. Hoogenboom; 5. Jac. Bakker Nz. en G. van Klink Cz. Verliezersronde: 1. P. Bakker en P. Oomen; 2. Kees v. d. Meer Pz. en C. van Beek; 3. Joop Koek en Koos Rodewijk; 4. P. v. d. Meer Pz. en L. A. v. d. Meer; 5. Ant. Akerboom en Ad van Beek. werkafdeling van de KAV het in het afgelopen seizoen vervaardigde naai en breiwerk tentoongesteld. Uit de tentoongestelde werkstukken bleek duidelijk dat de dames niet hadden stil gezeten. Een' keur van jurkjes, blousjes, rokjes en andere kleding stukken, voorzien van prachtige in gewerkte figuren en patronen was er te zien. Het was dan ook geen wonder, dat deze tentoonstelling druk door belangstellenden werd bezocht. Zo druk, dat de loten voor de tafel lakens volledig waren uitverkocht en voor de bedsprei nog slechts een be perkt aantal over was. De vervaardigde kleding zal om streeks Kerstmis onder de leden van de KAV worden uitgedeeld. Zo neeft dit werk een prachtig doel en we kunnen de Kerstactie van de KAV dan ook in ieders belangstelling aan bevelen. W0UBRUGGE VARKENSPEST In de veestapel van de heer W. Vroege is varkenspest geconstateerd. Van de 55 varkens zijn er 3 afge maakt. De veeartsenijkundige dienst heeft de veestapel onder controle. Alvorens over te gaan tot behan deling der gem.begroting 1955 doet de voorzitter enkele mededelingen. B. en W. hebben de post Kleuter onderwijs verhoogd tot een subsidie van 35.per leerling, was f 25. De voorzitter deelt nog mede, dat B. en W. voornemens zijn op het sportterrein aan de Spoorlaan een kleedlokaal te bouwen. In eenvoudige uitvoering zal dit kosten pl.m. 4000.De raad kan zich hiermede verenigen. Wat verder de gem.begr. 1955 be treft deelt de voorzitter nog mede, dat verschillende kapitaalsuitgaven in 1955 te doen niet zijn geraamd. Het ligt n.l. in de bedoeling de Mo lenstraat en de Swadenburgerdam te herbestraten, de Overtocht willen B. en W. ook verbeteren. Medewerking van het rijk is dan echter nodig, om de sloten dicht te krijgen en een rio lering aan te leggen. Ook voor de op stelling van het verkeer bij open burg in Bodegraven zou dit een verbete ring kunnen zijn. B. en W. hopen dat het gymnastieklokaal kan worden ge. bouwd en hebben verder het voorne men in 1955 het uitbreidingsplan I Zwammerdam-dorp af te bouwen I (Withenluststraat). In het plan zullen waarbij de uitslag der 8e ronde tus sen haakjes is geplaatst: 1. Echtp. L. van Berkel 118 2/7 pnt. (142); 2. Alt'. Koek en L. Klein 118 pnt. (105); 3. Ant. Koek en E. Koek 116 6/7 pnt. (110); 4. Echtp. J. v. d. Meer 112 5/7 pnt. (115); 5. Echtp. J. Koek 110 3/7 pnt. (111); 6. P. Huigsloot en L. Turk 109 3/4 pnt. (131); 7. Echtp. Mus- kens 108 pnt. (91); 8. Ant. Huigsloot en G. Wesselman 103 pnt. (109): 9. M. v. Ruiten en J. Termeulen 102 1/7 pnt. (90); 10. M. Bakker en B. v. d. Meer 97 6/7 pnt. 11. P. Hiep en W. Caspers 93 pnt. (76). Marktberichten ROTTERDAM, 29 Nov Vee. Aanvoer 2174 stuks totaal waarvan 1241 vette koeien, 735 varkens, 198 schapen. Prijzen: vette koeien 2.56— 2.70, 2.36—2.50, 2.00—2.10 en var kens 1.831 811.79 per kg. levend gewicht, lammeren 110—105—95 per stuk. Vette koeien aanvoer ruim, han del slepend, niet geheel prijshoudend, enige prima's boven notering; graskal veren aanvoer groter, handel kalm, dalende prijs; kali/koeien aanvoer rui mer, handel kalm, prijzen als vorige week Dinsdag.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 3