DUINSTREEK Ontwikkeling in het volksvermogen van de Leidse Duinstreek sinds 1947 In zeven jaar tijd kreeg Wassenaar 27 nieuwe millionairs Rijdt w&tig. Rijdt ueitig. Rijdt ClpeC 6EBRS. VAN IILDEN HOUD HEM MAANDAG 29 NOVEMBER 1954 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 2 WIJ vervolgen onze artikelenreeks over de groei van het volksvermogen sedert 1PA7 met een overzicht van de gemeenten in de Leidse duinstreek, waartoe wij in dit geval rekenen: Noordwijkerhout, Noordwijk, Kat wijk, Rijnsburg, Valkenburg en Was senaar. IN NOORDWIJKERHOUT IS HET AANTAL min of meer gegoede in woners sedert 1947 toegenomen van 198 tot 220, waardoor er nu één op elke 42 ingezetenen tot deze catego rie kan worden gerekend. Het geza menlijk vermogen van deze gegoeden is gestegen van 8.5 tot 11.4 millioen gulden! 'Destijds waren er 43 inwoners, die leder meer dan vijftig mille bezaten. Tezamen bezaten deze 43 lieden 4.6 millioen zodat ieder gemiddeld meer dan een ton bezat. Nu is dit aantal aangegroeid tot 50. Hiervan bezitten 36 een vermogen tussen vijftig en honderdduizend gulden, terwijl de resterende 14 tezamen 4.7 millioen het hunne kunnen noemen. Dit veer tiental bezit dus gemiddeld ieder 330 duizend gulden! Intussen is het getal inwoners met een bezit tussen dertig en vijftig mille gestegen van 47 tot 62 maar dat dergenen die tussen twintig en dertig mille bezitten, daalde van 60 tot 52. Ook het getal kleinere vermogens tussen vijftien en twintig duizend gulden liep terug en wel van 28 tot 24. Evenwel steeg het aantal inwo ners, die wel enig kapitaal hebben maar wier bezit de vijftien mille toch niet overschrijdt van 20 tot 32. Door dit alles nam het vermogen per hoofd van de bevolking toe van 1.012,tot 1.239,en het gemid deld vermogen per alle min of meer kapitaalkrachtigen van 43 tot 52 dui zend gulden. Aan vermogensbelasting moesten de gegoede inwoners van Noordwijkehhout te zamen in een jaar tijds 44 duizend gulden opbrengen. Noordwijk. NOORDWIJK IS NIET ALLEEN GROTER dan Noordwij kerfiout, het is ook veel „rijker", het heeft al thans een bevolking, die veel rijker is. Sedert 1947 is het plaatselijke volksvermogen toegenomen van 35 tot 47 millioen, terwijl het aantal ge goeden, die te zamen deze 47 millioen bezitten is gestegen van 464 tot 569. Eén op elke 29 inwoners behoort tot deze gegoeden. De plaatselijke top bestond in 1947 uit 16 ingezetenen met een kapitaal boven twee ton en wier gezamenlijk bezit 17,8 millioen was en derhalve met een gemiddeld vermogen van 1,1 millioen. Nu zijn er 26 inwoners die meer dan twee ton bezitten. Van hen zijn er 12 met een vermogen van meer dan een half millioen. Deze 12 bezitten alleen reeds 24,3 millioen en ieder gemiddeld dus ruim twee millioen. De topgroep in Noordwijk heeft dus wel bijzonder goed „ge boerd". Het aantal vermogens tussen één en twee ton bleef gelijk, nl. 31 maar het getal vermogens tussen vijftig en honderd mille steeg van 71 tot 79 en dat tussen dertig en vijftig mille van 122 tot 131. De kleinere vermogens stegen heel sterk in aantal: tussen twintig en dertig mille van 97 tot 112, van vijf tien tot twintig mille van 48 tat 75, van tien tot vijftien mille van 48 tot 68, terwijl het aantal Inwoners met enig kapitaal, dat nochtans de grens van tien duizend gulden niet over schreed, toenam van 31 tot 47. Het vermogen per hoofd der be volking is door dit alles in Noord wijk gestegen van f 2.437tot 2.840.en het gemiddeld vermo gen van alle gegoeden van 76 tot 83 mille. In deze gemeente moest per jaar een kwart millioen vermogens belasting worden opgebracht. Katwijk. IN KATWIJK, WAAR HET AAN TAL GEGOEDEN sedert 1947 is gestegen van 437 tot 514 wonen ook nu nog niet veel kapitaalkrachtigen, namelijk slechts één op elke 44 in woners. Maar het totale volksver mogen is sedert 1947 gestegen van 17,8 tot 24 millioen gulden. Destijds bestond de „top" uit 23 inwoners, die elk meer dan een ton, tezamen 5,4 millioen en ieder dus gemiddeld 235 duizend gulden be zaten. Thans zijn er niet 23 maar 32 inwoners met een groter bezit dan honderdduizend gulden die tezamen 8,8 millioen bezitten maar van wie niemand millionair is. Het aantal vermogens tussen vijf tig en honderdduizend gulden steeg van 59 tot 77 en dat van dertig tot vijftig mille van 108 tot 137. Wat de kleinere vermogens betreft, het aantal tussen twintig en dertig mille steeg van 104 tot 121, dat tus sen vijftien en twintig mille van 66 tot 78 maar dat van tien tot vijftien mille daalde van 50 tot 42. Het aantal Katwijkers met enig kapitaal doch met minder dan tien mille bleef sta. tionnair: 27. Het vermogen per hoofd steeg se dert 1947 van 930.— tot 1082.—, het gemiddeld vermogen der gegoeden steeg van 40 tot 46 mille en aan ver mogensbelasting moest door de ge goeden per jaar 89 duizend gulden worden geofferd. Rijnsburg. IN RIJNSBURG BEHOORT ééN OP DE 36 INWC IERS tot de min of meer gegoeden. Deze 167 gegoeden in 1947 waren er slechts 143 inwo ners, die hiertoe gereken konden wor den bezitten tezamen nu 9,7 mil lioen gulden tegen 7 millioen in 1947. De „top" bestond destijds uit 38 lieden, die ieder meer dan een halve ton bezaten en die tezamen 4,6 mil lioen hadden. Nu zijn er 41 van deze „top"-mensen met tezamen 6,8 mil lioen. Onder hên zijn er 11, die teza men 4,8 millioen en ieder dus meer dan vier ton bezitten. Het aantal ingezetenen met een ka pitaal tussen dertig en vijftig mille steeg van 29 tot 33, tussen twintig en dertig mille van 29 tot 30, tussen vijf tien en twintig mille van 13 tot 26 terwijl het aantal gegoeden met min der dan vijftienduizend gulden kapi taal, toenam van 34 tot 37. Het vermogen per inwoner is hier door in Rijnsburg gestegen van 1.231.tot 1.620.en het gemid deld vermogen van alle kapitaal krachtigen van 49 tot 58 duizend gul den. Aan vermogensbelasting moesten de Rijnsburger gegoeden in een jaar tijds 42 duizend gulden opbrengen. Valkenburg. IN VALKENBURG WOONDEN in 1947 slechts 25 gegoede inwoners van wie er 15 waren, wier bezit be neden dertig mille bleef terwijl de overige tien elk tussen dertig en vijftig duizend gulden het hunne konden noemen. Thans zijn er 38 ge goeden, van wie elf ieder minder dan 15 mille bezitten, vijftien, wier bezit tussen 15 en dertig mille ligt en 12, die een vermogen hebben tussen der tig en honderd mille; gemiddeld be zit dit twaalftal 42 duizend gulden. Het totale volks vermogen in Val kenburg is dientengevolge gestegen van 0,6 millioen in 1947 tot 0,9 mil lioen en het vermogen per hocfd der bevolking van 596.tot 668. Wassenaar ALS LAATSTE GEMEENTE in de Leidse duinstreek: Wassenaar, waar de financiële verhoudingen ge heel anders zijn dan in alle reeds eer der besproken gemeenten. De Was- senaarse bevolking was en is als ge heel zeer vermogend. Bedroeg het totale volksvermogen ter plaatse in 1947 rond 344 millioen of meer dan vijftienduizend gulden per inwo- ner(!), inmiddels is het gestegen tot 431 millioen of ruim zeventien mille per inwoner. In 1947 werd de „top" gevormd door 49 millionnairs, die tezamen 91 millioen bezaten, nu zijn er in deze gemeente al 76 millionnairs, die te zamen 146 millioen bezitten, gemid deld dus bijna 2 millioen ieder! Het aantal „halve" millionairs, d. w.z. ingezetenen met een vermogen tussen vijf ton en een millioen steeg van 84 tot 105, het aantal bezitters van tussen de drie en vijf ton van 112 tot 150 en dat n^et een vermogen tussen twee- en driehonderdduizend gulden van 136 tot 159. Blijkbaar als gevolg hiervan daalde 't aantal Was- senaarse ingezetenen, die „slechts" tussen één en twee ton bezitten van 365 tot 358. Ook de middelgrote ver mogens namen in aantal toe: inwo ners met een bezit van tussen vijftig en honderd mille waren er destijds 503 en nu 512 en lieden, die tussen de dertig en vijftig mille bezitten des tijds 423 en 438. Met de kleine vermogens ging het als volgt: tussen twintig en dertig mille daling van 327 tot 299; tussen vijftien en twintig mille daling van 215 tot 202; tussen tien en vijftien mille stijging van 184 tot 201 en kleiner dan tien mille stijging van 156 tot 165. In Wassenaar is één op elke negen inwoners min of meer vermogend. Eén op de negen inwoners, niet één op de negen gezinnen! Deze min of meer vermogenden bezitten gemid deld rond honderdzestigduizend gul den en zij betaalden daarvoor in één jaar tijds aan vermogensbelasting twee-en-een-half millioen gulden! Leiden en Wassenaar. Tenslotte vermelden wij nog deze vergelijkende cijfers: Inwoners: Lei den 93.000, Wassenaar 24.600; ver houding (globaal) 4 tot 1. Totaal volks vermogen: Leiden 143 millioen, Wassenaar 341 millioen; verhouding 1 tot 3. HAARLEMMERMEER Geboren: Maria Johanna d. van M. van Tol en M. van der Spek; Cor nelia Gerdina d. van Th. van Leeu wen en G. Schutte; Geertruida Mar- garetha d. van F. Groscurt en S. Haijema; Marinus André z. van K. Kerzaan en A- H. Bakker; Cornelis André z. van K. Kerzaan en A. H. Bakker; Maria d. van P. Aarsen en J. de Reus; Jacobus Johannes z. van J J. Commandeur en A. Oudendijk; Reinanda Gerharda d. van P. Schel ling en R. T. G. Jansen; Johannes Gerardus z. van H. G. Schreurs en M. J. Sassink; Maria Elisabeth d. van J. C. H. Bokkelkamp en G. P. Kaars- garen; Marina Adriana d. van A. Onkenhout en B. J. Houweling; Anita Jacoba d. van J. Visser en H. C. S. Wildschut; Johannes z. van J. Snoep en A. W. Brouwer; Leo Eduard z. van W. A. Bloemer en D. J. Snijder; Daniëlle d. van C. N. Charmant en J. M. van Loon. Ondertrouwd: Aard Tol 24 j. en Agatha Maria Beatrix van Mil 24 j.; Jan van Luiing 23 j. en Pieternella Margrita van der Luit 21 j.; Hendrik Holleman 22 j. en Stijntje Wijnhout 20 j.; Waltherus Albertus Hubertus Terhaag 31 j. en Aukje Vermeij 31 j. Getrouwd: Johannes Rietkerk en Aaltje de Hoog; Marinus Wilhelmus van Lieshout en Adriana Johanna Wilhelmina Steur; Jacobus Wilhel mus Willebrordus Meekel en Johan na Broxterman; Willem Cornelisse en Katharina Nawrocki; Hendricus Wilhelmus van Amsterdam en Hen- drika Beerendonk. Overleden: Johanna Rib 85 j., echtg. van Simon Stammis; Heiltje van den Heuvel 82 j., wed. van Jan Rijlaarsdam; Willem van Zijverden 63 jaar, DE KWAKEL Geboren: Ernestina Anna Maria dr van N. J. C. Sengers en E. C. M. Bos. Bernadette Agatha Maria dr van M. A. M. Koeleman en C. N. Schalkwijk; Theodorus Franciscus Andreas Maria zn van C. A. M. Lek en C. M. Bakker Overleden: Pietje Kistemaker wed. van J. A. Spaargaren 75 jr. KATWIJK AAN DEN RIJN Gouden feest. Het echtpaar L. WagterB. Wachter-Koelink, Peper, steeg 5, hoopt op 9 December a.s. de dag te herdenken, dat het vijftig jaar geleden in de echt werd verbonden. NOORDWIJK UITBREIDING VERVOER MIDDELEN DER POLITIE. Het vraagstuk voor de vervoer middelen der politie heeft de laatste maanden ernstig de aandacht van B. en W. gehad, bijzonder in verband met de vraag, welke uitbreiding daar aan zou moeten worden gegeven. Wanneer na ernstige studie B. en W. het standpunt aan de raad willen overleggen, zal naar hun gevoelen de pc' dienst moeten beschikken o»:r: 3 Solo-mctoren-motortransport en 1 personenauto. 1 Solom-motor is aanwezig, zodat het restant zal moe ten aangekocht worden, hetwelk een uitgaaf zal vergen van ƒ20702,—, waarvoor B. en W. thans een crediet bij de raad aanvragen. Voor de re cherchedienst blijft dan gereser veerd het gebruik van de te vernieu wen personenauto, terwijl voor de samenwerking van de politiedienst met de reservediensten aan de in specteur van politie voor het-gebruik van diens particuliere wagen de tot nu toe gebruikelijke vergoeding per km. zal worden betaald. Gemeentelijk grondbedrijf. Meer malen heeft de raad aangedrongen op de instelling van een gemeentelijk grondbedrijf, laatstelijk bij het onder zoek van de begroting 1955. Tenein de daartoe binnenkort te kunnen overgaan hebben B. en W. aan het Centraal Bureau voor Verificatie en Financiële Adviezen der Ver. van Ned. Gemeenten verzocht een finan ciële opzet voor dit bedrijf te maken. De uitgaven voor dit verkrijgen ad vies zullen aan kosten met zich mee brengen pl.m. 1500,—. B. en W. stel len thans aan de raad voor dit cre diet te willen verlenen. 0EGSTGEEST K/ PEL A AN WiiST 12'/, JAAR PRIESTER De parochianen van Kerkwerve te Oegstgeest hebben er wel voor ge zorgd, dat het feest van kapelaan Wüst tot een onvergetelijke dag is geworden. In de prachtig versierde kerk droeg de jubilaris Zondagmoi'gen een plech tige H. Mis van dankbaarheid daarbij geassisteerd door kapelaan L. C. J. Wüst uit Amsterdam als diaken en kapelaan B. J. M. v. Balgooy als subdiaken. In het priesterkoor had pastoor Looyaard plaats genomen, terwijl ook de ouders van de kape laan aanwezig waren. De Schola Cantorum voerde de wis selende gezangen uit. Het zangkoor met jongenskoor zong een Mis van Hubert Cuypers en na de H. Mis een Feestcantate. De namiddag was voor een groot deel gewijd aan de receptie en dat was wel nodig ook, want de belang stelling was overweldigend. Het was een voortdurend komen en gaan. Eerst kwamen de diverse verenigin gen, waarvan de jubilaris geestelijk adviseur of moderator is gelukwen sen aanbieden. Achtereenvolgens werden hem zeer waarderende woor den toegevoegd door de KAB, ,,'t Pro bleem", Kraamcentrum, Zusters van Endegeest en al deze woorden gingen vergezeld van stoffelijke blijken van waardering, waarvoor de kapelaan zeer dankbaar was. Pastoor Looyaard hield een toe spraak namens de parochie en herin nerde er aan dat dit het tweede 12^- jarig priesterfeest is in deze parochie. Kapelaan Wüst is 6 jaar te Oegstgeest Stichting v. d. landbouw melk met 3 pet. vet De Stichting voor de Landbouw heeft mede namens de Kon. Ned. -Zuivelbon en de Coöp. Melkcentra- een toesfcraalc en bood hem namens een brief gezonden aan de le- werkzaam. Namens de parochie bood spreker de jubilaris een zilver com muniedoosje en een enveloppe met inhoud aan. De Schola Cantorum kwam op originele wijze ter receptie en wel in toga en superplie. Nadat kapelaan Wüst was toegezongen, hield de directeur, mr J. v. d. Poel de leden een stoffelijk blijk van waardering aan. Aan het einde van de receptie bracht de Harmonie „Triumph" onder lei ding van de heer P. Baart nog een muzikale hulde, gevolgd door over handiging van een cadeau. Kapelaan Wüst is moderator dezer vereniging Des avonds werd door de feesteling een plechtig Lof gecelebreerd, daar bij geassisteerd door kap. F. M. v. d. Zon en B. J. M. v. Balgooy. Dinsdag de eigenlijke dag van het feest draagt kap. Wüst wederom een plechtige H. Mis op te halftien. SASSENHEIM Sint Nicolaasfeest D.V.V. Hoe wel St. Nicolaas dit jaar niet zijn tra ditionele intocht in Sassenheim heeft gedaan, kon hij toch nog wel even tijd vinden, om de kinderen van D V.V, te bezoeken. Dit bezoek heeft Zaterdagmiddag plaats gevonden. De zaal van het K.S.A.-gebouw was geheel gevuld met kleintjes, toen de goede Heilige vergezeld van twee knechts de zaal binnenschreed. De kinderen zongen uit volle borst Sin terklaasliedjes. Onder de gasten be vonden zich ook de burgemeester en zyn echtgenote. De heer Hoogervorst, voorzitter van D.V.V. heette Sint Nicolaas van harte welkom. Hij was hem uiterma. te dankbaar dat de Sint D.V.V. nog met een bezoek wilde vereren. Klach ten over de kinderen waren er niet, alleen dat het nogal eens gebeurd, dat de jeugd belletje trekt. Dit spel heeft vorige week heel andere gevol gen gehad dan de opzet was. Toen een moeder op het gebel naar de deur liep moest zij haar baby op de tafel laten liggen. Het bellen bleek kwajongenswerk te zijn. Bij terug komst in de kamer vond zij haar ba by op de grond liggen. De kinderen beloofden echter voortaan zoet te zijn. Er werden versnaperingen rond gedeeld, terwijl verschillende kinde ren het waagden om voor St. Nico laas te zingen. Als solist traden o.a. op Paeddy v. d. Kraan, Martien Dries- sen en een dochtertje van de heer Braun. Nadat iedereen voorzien was van een versnapering werd een kin derfilm vertoond. ST0MPWIJK Receptie bij gouden jubileum. Zaterdag j.l. was het een halve eeuw geleden, dat de 16-jarige Corn. Waayer te Stompwijk startte met een verkoop van boter, kaas en eieren. Met behulp van paard en wagen trok hij er op uit, wat toen als een grote onderneming gold, om zijn produc ten in StompwijkLeidschendam te verkopen. Op grond van de goede gang van zaken, breidde hij zijn ver koop-rayon geleidelijk uit. Eerst volg de de omgeving van Leiden, toen Voorburg, vervolgens den Haag en wijde omstreken. De jubeldag werd begonnen met een plechtige H. Mis in de parochie kerk van St. Leonardus. Een grote hoeveelheid schriftelijke en telegrafi sche gelukwensen kwamen tijdens het ontbijt binnen, evenals vele bloem stukken. De receptie, welke in Canterbury te Voorburg werd gehouden, was zeer druk bezocht. Burgemeester H. A. C. Banning en wethouder H. de Ruyter waren tevens aanwezig. VOORSCHOTEN Vacantievreugd in voorbereiding. Op de katholieke scholen is aan de kinderen een folder uitgereikt, waar op de ouders kunnen intekenen op 8 dagen vacantie voor hun kinderen. Omdat in de grote vacantie zo ge klaagd wordt over de vele vrije tijd van de jeugd is in navolging van om liggende plaatsen „Vacantie-Vreugd" opgericht. Er zijn veel plannen, maar deze zullen moeten wachten op nadere uitwerking tot bekend is, hoe groot de geldelijke bijdrage van de betref fende ouders zal zijn, die hun kinde ren deze 8 vacantiedagen verzorgd door „Vacantie-Vreugd", graag zullen gunnen. De pastoor heeft alle mede werking en steun toegezegd en ook de gemeente zal te zijner tijd niet achter blijven en dit particulier ini tiatief ruim steunen. In het comité den van de Tweede Kamer over het consumptiemelkbeleid. De stichting vestigt de aandacht op het vraagstuk van de standaardi satie van consumptiemelk, op het wenselijke vetgehalte en op de even tuele uitbreiding van de verkoop van volle melk voor veehouders rechts- streeks aan consumenten. Het standaardiseren van de con sumptiemelk acht de stichting voor de landbouw zowel op hygiënische als op economische grond noodzake lijk. Ten aanzien van het vetgehalte in de consumptiemelk doen zich in de prpetijk twee mogelijkheden voor, en wel: De verkoop van twee soorten melk met een verschillend vetgehalte, of wel een algemene verhoging van het vetgehalte tot 3% zoals bekend heeft de regering het voornemen bekend gemaakt de verkoop van melk met 2 Yi vet en met 3 y, toe te staan. Deze maatregel acht de stichting voor de landbouw echter ongewenst op grond van psychologische en be drijfseconomische bezwaren. Zij vreest o.a. dat hierdoor de prijs voor al van de melk met 3H% vet, on evenredig hoog zal stijgen. De stichting voor de Landbouw en met haar de beide andere organi saties geeft de voorkeur aan het vaststellen van het vetgehalte van alle consumptiemelk op 3 KLEMMENZETTER KREEG PAK SLAAG. Voor mishandeling moest 'n land bouwer uit Hazerswoude zich verant woorden voor de Haagse Politierech ter. Op 6 Februari 1954 was verdachte in woede ontstoken omdat een klem- menzetter, die zonder zijn toestem ming een bunzing-klem op zijn erf had gezet, daarin zijn kat had gevan gen. Hij was in zijn auto gestapt op zoek naar de klemmenzetter. Inderdaad vond hij deze. Het was toen tot een vechtpartij gekomen, waarbij verdachte het gebit van de andere man had stukgeslagen. Als getuige werd de klemmenzet ter gehoord. Deze vertelde dat hij bij de meeste boeren toestemming vroeg om de klemmen te zetten. Als hij verdachte had gezien, had. hij het hem ook wel gevraagd. Hij had ech ter jaren bij diens vader gewerkt en dacht dat het wel goed zou zijn. De officier van Justitie overwoog dat het hem ook kwaadaardig ge maakt zou hebben als zijn kat op zijn erf in een andermans klem was ge komen. Hij eiste tegen verd. tien gul den boete of vijf dagen. De getuige vertelde nog dat hij vijf-en-twintig gulden boete had moeten betalen omdat hij ongevraagd de klem had geplaatst. Het vonnis luidde ƒ25. boete of tien dagen, waarvan tien gulden boete of vier dagen voorwaar delijk, met de bijzondere voorwaar de dat verdachte aan de klemmenzet ter binnen een maand 50.schade moet vergoeden voor het gebit. Z0ETERMEER IJsvereniging. De IJsvereniging Zoetermeer heeft Zaterdagavond een belangrijke ledenvergadering gehou den in „De Jonge Prins". De secre taris kon in zijn jaarverslag gewa gen van de vele werkzaamheden en activiteiten, die aan de dag gelegd zyn. De korte strenge winter werd benut voor vele wedstrijden, die al len bijzonder goed slaagden. Met vol doening werd teruggezien op de jeugdwedstrijden, die voor de gehele Zoetermeerse jeugd gehouden wer den. Uit het verslag van de penning meester bleek, dat de vereniging een gezonde financiële basis heeft. Met aan ontvangsten 2.842.44 en aan uit gaven 2.696.21 steeg het saldo tot ƒ2.031.58. De nieuwe statuten, die door het bestuur waren opgesteld, werden in zijn geheel goedgekeurd. De konink lijke goedkeuring zal nu worden aan- Vlug leverbaar bij: Hoge Rijndijk 90 Telf. 23041 8179 (Adv.) SOLDAAT TRACHTTE DAME TASJE TE ONTROVEN. De politie in Den Haag heeft de 20-jarige dienstplichtige soldaat A. J. van der H. uit Den Haag gearres teerd wegens een poging een dame een tasje te ontroven. Dinsdagavond om elf uur werd een in de Frankenstraat wonende dame vlak bij haar woning aange vallen door een militair, die pro beerde haar tasje af te nemen. Zij hield het echter stevig vast, zodat de aanvaller geen succes had. Hij gaf zijn slachtoffer een klap, maar het enige resultaat was, dat de vrouw begon te gillen. De militair maakte zich daarop uit de voeten. De aan gevallene vertelde in haar nerveusi- teit het hele verhaal aan een haar onbekende voorbijganger. Deze zag even later in een zijstraat een mili tair lopen die hij bleek te kennen. Er werd aangifte gedaan bij de politie, en de militair werd geares- teerd. Hij legde niet alleen een be kentenis af, doch gaf ook toe, de af gelopen twee jaar verscheidene ma len in de omgeving van de Scheve- ningseweg vrouwen te hebben lastig gevallen. In samenwerking met de mare chaussee wordt een nader onderzoek ingesteld. MEDISCHE FACULTEIT TE NIJMEGEN IN OPBOUW. Als Woensdag de kinderkliniek van prof. Slooff, onderdeel van de Kath. Universiteit te Nijmegen, geopend zal worden, dan wordt daarmee opnieuw een aandacht vragend rustpunt be reikt in de opbouw van de medische faculteit aan de Sint-Ann astraat in Nijmegen. Die kinderkliniek is nog maar een voorlopige. Over enkele ja ren wordt voor Prof. Slooff een pa viljoen gebouwd op Heijendeel, zulks in het kader van de totaalplannen. De kliniek, die 1 December wordt ge opend,- heeft een tijdelijk karakter, zoals in de komende jaren veel van wat op Heijendaal gebouwd wordt, een tijdelijk karakter draagt. Er zijn streefdata, waarop diver se gebouwen klaar moeten zijn. Wat op dit ogenblik gerealiseerd is, is een miniem onderdeel van wat tot stand moet komen. Het grote verpleeghuis waarin straks (en tijdelijk) diverse afdelingen, zowel voor verpleging als voor behandeling, zullen worden sa mengetrokken, is voor wat het exte rieur betreft nagenoeg gereed. Het zal echter nog wel een jaar duren vooraleer dit zeven verdiepingen tel lende kolossale gebouw inwendig ge reed zal zijn. Anders is dat gesteld met het definitieve prae-klinische in stituut, eveneens een formidabel ge bouw. Bij de gehouden bestuursverkiezing werden de heer J. Adegeest en J. Moers herkozen. In de vacature van de heer A. H. Beukers en van de heer H. v. Hamersvelt, die zich niet herkiesbaar stelden, werclen de heren J. de Rooy en P. v. Haastert gekozen. De aftredende secretaris H. v. Ha- T mersvelt, werd wegens zijn grote ver- „Vacantie-Vreugd hebben zitting J. i diensten benoemd tot erelid. Wiiipm 7.»„»pria.n Het bestuur overweegt het terrein M. Janssen, Willem de Zwijgerlaan 50, 'alhier, P. J. Karremans, Oranje kade 13, alhier en E. J. v. d. Kooij, Havenplein 11, Wassenaar. WASSENAAR Sint Nicolaas arriveerde in de ha ven Per motorboot is Sint Nicolaas Zaterdagmiddag in de haven in Was senaar gearriveerd. Hij werd er, be halve door duizenden kinderen en ouderen, opgewacht door winkeliers van de z.g. „Reis Vrij-actie" die hem hadden uitgenodigd, naar Wassenaar te komen. Aan de kade bliezen het muziekcorps „Paul Kruger" uit Den Haag en de Boerenkapel van Excel sior om beurten Sint Nicolaaswijsjes. Na de officiële begroeting van de ho ge gast, die zich met enkele woorden tot de jeugd richtte, stapte Sint Nico laas met zijn twee knechts in een open rijtuig voor 'n triomphale rond rit door Wassenaar. De stoet werd ge opend door ruiters van de landelijke rijvereniging „Koningin Emma" „Paul Kruger" marcheerde mee, de Boerenkapel had een plaats gekregen in een autobus en zeeverkenners van de van Wassenaer Obdamgroep flan keerden de calèche van de Sint. On derweg werd royaal met pepernoten en gratis loten gestrooid. van de ijsbaan gelijker te maken. Ook de verlichting wordt herzien en zo mogelijk zal men trachten in het voorjaar een tennisbaan aan te leg gen. De contributie bleef na ampele dis cussie gehandhaafd, met dien ver stande, dat, wanneer voor de ijspe- riode de contributie niet voldaan is, men het dubbele moet betalen. Het persoonlijk lidmaatschap bedraagt 5.en per gezin 16. Terecht werd het bestuur gehul digd voor de grote activiteit die zij aan de dag legt. Hierna volgde de traditionele ver loting, waarbij de heren J. v. d. Sman en J. Moers een paar schaatsen in de wacht sleepten. Het wachten is nu maar op koning winter. Diana. De wedstrijden van de schietvereniging „Diana" om de wis selbekers in de afdelingen A en B zijn teneinde. In de afdeling A waren ae resul taten: J. Friggen 291 p., wisselprijs winnaar (le rnaal); R. A. v .d. Meer 289 p.; J. Woldendorp 289 p.; J. de Wilde 288 p. en D. de Jongh 288 p. In de afdeling B: P. de Bruin 288 p., wisselprijswinnaar (4e maal); de Wilde Azn. 284 p. en J. de Bruin 279 punten. Houd hem, jongens, houd hem, want daar gaat hij weer, heeft er niemand dan een touwtje? 'k Zie hem al niet meer. Pak dan toch wat je kan vinden: garen, koord of lint om hem er mee vast te binden. Haast je als de wind! Maak een ladder van je schouders, klim er bovenop: onderaan de sterke ouders, kleintjes in de top. En de aller-allerkleinste, nou goed opgepast, dat hij er niet net vandoor gaat bindt hem stevig vast. Wie, kom jij me nu nog vragen? Nee maar, die is goed! 't Is de zon, die alle dagen bij ons blijven moet. MIES BOUHUYS. IN DECEMBER KOPEN WU..

Leidse Courant | 1954 | | pagina 2