Zware storm maakte veel slachtoffers op zee Rhee wist er wel raad op Schepen op de rotsen, tanker in tweeën Gaston Dominici ter dood veroordeeld Lichtschip werd het slachtoffer van de elementen Tanker brak door storm in tweeën De eenzijdige conferentie over de Europese veiligheid Verkiezingen in Beieren en Hessen n MAANDAG 29 NOVEMBER 1954 46ste JAARGANG No. 13360 Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN j democratie Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. BUREAUX: PAPENGRACHT 32 Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties ?0826. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.50 p. w., f 2.15 p mnd„ f 6.40 p. kwart. Franco p. p. f 6.80 - Advertenties: 15 et. p. mm. Telefoontjes f IJ* Rhee demonstreert Lichtschip verging op de Goodwin-zandbanken De storm, waarvan wij Zaterdag melding hebben gemaakt, blijkt wel één der zwaarste stormen te zijn geweest, welke in de laatste 30 jaar over de Noordzee en het Oostelijk deel van de Atlantische Oceaan hebben gewoed. De storm is voor verschillende schepen noodlottig geworden. Gevreesd wordt dat er meer dan 30 zeelieden zijn omgekomen. Het grootste onheil trof het lichtschip van South Goodwin, dat op drift geraakte en later onderst boven op de gevreesde Goodwin-zandbanken werd aangetroffen. Van de acht opvarenden zijn er zeven omgekomen. De achtste, de 26-ja rige Ronald Murton, is Zaterdag door een helicopter gered. Een groep kik vorsmannen, die zich Zondag met snijbranders aan boord van het wrak begaven, hebben niemand meer levend aangetroffen. IN TW-EEëN GEBROKEN. Voor de kust van Wales is het 20.512 ton grote petroleumtankschip „World Concord" in tweeën gebro ken. Zondag werden er voorbereidingen getroffen te trachten de twee helften van de tanker te bergen. De achter helft zit vol ontplofbaar gas. Men vreest dat het in de lucht zal vlie gen als het op de rotsen wordt ge worpen. De zeven man, die op het voor schip van de „World Concord" zaten, zijn er Zondagmorgen door een Ier se reddingsboot afgehaald. De 35 man, die zich op het achterschip be vonden, waren Zaterdag reeds gered. Zij waren er ernstig aan toe. De Nederl. vrachtboot „Grams- bergen", 498 ton, toebehorend aan de Zuid-Holl. Scheepvaartmaatschappij te Rotterdam, is op de rotsige kust Drie autobandieten gearresteerd De Westduitse politie heeft Zon dagavond bij Giessen drie jongeman nen aangehouden, die, met een re volver in de hand, in een gestolen auto lagen te slapen. De jongemannen waren er met de auto vandoor gegaan, na de bestuur der gedwongen te hebben uit te stappem Zij waren echter door mo- torpech niet ver gekomen. Toen de politie hen aantrof lager de rovers te slapen in de auto, die Zij langs de weg tussen de bomen had den geparkeerd. N. Guinea in de U.N.O. Ecuador, Pakistan, Thailand, Syrië, Wit-Rusland, de Sovjet-Unie en Irak hebben zich Zaterdag in de politieke commissie van de Verenigde Naties uitgesproken vóór de Indonesische resolutie, waarin hervatting wordt gevraagd van de Nederlands-Idone- sische besprekingen over Westelijk Nieuw-Guinea. Frankrijk heeft de competentie van de Verenigde Naties betwist om de kwestie in behande ling te nemen. Mexico vond kwestie te ingewikkeld om een standpunt in te nemen. De vergade ring wordt hedenmiddag hervat. van Wales gestrand. De bemanning was van boord gegaan. Het schip is Zondag gezonken. Zondagmorgen verkeerden op de kust van Zuid- Frankrijk twee kleine schepen in nood. Daar de storm toen reeds in kracht afnam, werd assistentie ge weigerd. Veilig en warm aan hun radiotoe stellen in hun huiskamers zittend, hebbende bewoners van de Noorse Westkust de laatste dagen, luisterend naar de SOS-seinen en de gesprek ken tussen de gezagvoeders van de in nood verkerende schepen, de dra ma's van de zee kunnen volgen. Gis teren, Zondag, werden geen SOS- seinen gehoord, en hoewel er nog een flinke storm woedde, en de havens aan de Westkust vol liggen met schepen van vele nationaliteiten, die een schuilplaats hebben gezocht voor de ergst storm van de laatste 30 jaar. Enige dagen lang is de wanhopige strijd van de Deense schoener Svaerdfisken voor de Noren het be langrijkste radio-programma geweest Niet ongunstig voor Adenauer President Rhee van Zuid-Korea kwam Zaterdag één stem tekort in de Nationale Vergadering voor de goed keuring van een wetsontwerp, dat hem het recht gaf op een derde ambtstermijn als president. De huidi ge Grondwet verhindert zulks. Het wetsontwerp droeg tevens het recht om te beslissen over „belang rijke vraagstukken" over van de Na tionale Vergadering aan het volk, door middel van een referendum. Deze verwerping was pech voor Rhee; maar hij wist er wel raad op. De Zuidkoreaanse regering heeft n.l. Zondag besloten „zich niet te sto ren" aan die ene stem. Men redeneert thans van de tegenstemmers uit, d.w.z. men kijkt niet naar het (on voldoende) aantal voorstemaners, maar rekent na of het aantal tegen stemmers meer of minder is dan één derde! Het wetsontwerp moest n.l. een tweederde meerderheid hebben om te zijn aangenomen. De 60 tegen stemmers haalden de één-derde niet en dus Vandaag is de Nat. Vergadering bijeengeroepen om de volksvertegen woordiging in de gelegenheid te stel len haar mening kenbaar te maken. Van deze gelegenheid heeft de volks vertegenwoordiging gebruik gemaakt door er eens flink op te timmeren. Vóór- en tegenstanders hebben een vuistgevecht gevoerd dat pas ophield toen de ijlings ontboden wachten erin slaagden de vechtende volksvertegen woordigers te scheiden. De oppositie-partijen verlieten Capri geen succes? Het op 't eiland Capri te houden we- reld-vrijgezellencongres is geen suc ces geworden. Men had ongeveer duizend deel nemers 'en deelneemsters verwacht, doch er zijn er maar 114 komen opda gen en men meent dat slechts enke len onder hen inderdaad op zoek zijn naar een „aanverwante ziel". daarop verontwaardigd de vergader zaal, waarvan de regeringspartij on middellijk gebruikt maakte door het wetsontwerp met „algemene stem men" te aanvaarden. Kardinaal Guevara overleden Kardinaal Juan Gualberto Gue vara, primaat van Peru, is enkele dagen voor het begin van het Eucha ristisch congres te Lima, waarvan hij voorzitter zou zijn, aan een hartaan val overleden. De kardinaal leed reeds geruime tijd aan een ziekte doch bleef tot het einde aan het werk. Hij overleed aan zijn schrijftafel. Kardinaal Guevara bereikte de leeftijd van 72 jaar. Grote brand in Istanboel Volgens officiële schatting heeft een brand, die Vrijdagavond laat uit brak in de uit het jaar 1460 stammen de bazaar van Istanboel voor meer dan 500 millioen Turkse ponden (600 millioen gulden) schade aangericht. Ruim 1.300 mensen zijn door de brand geruïneerd en 20.000 personen werkloos geworden. President Ba jar en ministersbegaven zich naar het toneel van de ramp, toen de omvang van de schade bekend werd. De over dekte bazaar, waar Turken en vreemdelingen generaties lang kle den en andere voorworpen hebben gekocht, bestaat uit 64 straten met meer dan 3.000 winkels. De brand was de hevigste sinds meer dan der tig jaar. Drie leden van de brandweer wer den bevangen door de hitte en de rook in hun strijd tegen het vuur in de nauwe straten. De oude boer toonde geen emotie Gaston Dominici is Zaterdag ter dood veroordeeld, verdacht van de moord op het Britse gezin-Drum mond. De uit zeven leden bestaande jury sprak het schuldig uit, nadat zij zich twee uur en een kwartier terugge trokken had. De'77-jarige Gaston Do minici toonde bij het horen van de uitspraak geen emoties. Na het vonnis eiste de advocaat voor mevrouw Wilbraham, de moeder van lady Drummond, de symbolische schadevergoeding van een Frank „voor het berokkende leed". Nadat het vonnis was uitgespro ken maakte de oudste zoon Clovis grapjes met ieder die maar luisteren wilde. Hij was, zoals gemeld, aanvan kelijk ook beschuldigd. De zoon Gus- tave en zijn vrouw zaten met onbe wogen gezichten. Een van de klein dochters van Gaston brak in snik ken uit en fluisterde: „Het is alles Amnestie in Joego-Slavië Voor 3.160 politieke en criminele gevangenen in Joego-Slavië is amnes tie of aanzienlijke strafverkorting afgekondigd. Deze amnestiemaatregel os geno men in verband met de Joego-Slavi- sche nationale feestdag, welke van daag gehouden wordt. De autoriteiten hebben ditmaal een ongebruikelijke geheimhouding aan de dag gelegd met de opstelling van de lijst van gevangenen, die amnestie of verlich ting van straf zullen krijgen. In de Westduitse staten Beieren en Hessen zijn gisteren verkiezingen gehouden die bijzondere belangstel ling genoten omdat uit de uitslag er van een aanwijzing verwacht werd hoe het volk denkt over de buiten landse politiek van kanselier Aden auer. Plaatselijke kwesties zijn nauwe lijks ter sprake gekomen in de cam pagne die aan de verkiezingen vooraf ging. Alle politici, die het woord heb ben gevoerd, spraken in hoofdzaak Een dramatische opname van het lichtschip „South Goodwin", dat, na door de storm van haar ankers te zijn over de bekrachtiging van de te geslagen, ongeveer 15 km. van Ramsgate kapseisde. Van de acht opvarenden kon er slechts één worden Parijs gesloten accoorden en over de gered: de anderen werden het slachtoffer van hun plicht: hun mede-zeevarenden te beschermen tegen de gevaren kwestie van het Saargebied. van de zeeVoor wat de uitslag in Hessen be- Clovis' schuld. Clovis heeft grootva der beschuldigd". Toen Gaston weggeleid werd wend de hij zich tot het publiek en zei: „Het is> verschrikkelijk, om voor een ander te moeten betalen". Buiten zwaaide hij glimlachend met zijn stok naar de omstanders. Het is waarschijnlijk, dat het dood vonnis in levenslang wordt veran derd met het oog op de leeftijd van Gaston, hoewel de Franse wet geen leeftijdsgrens stelt. SARDINISCHE BANDIETEN KONING GEDOOD. De Italiaanse politie heeft Zaterdag de „koning" der Sardinische bandie ten, Pasquale Tanteddu, in een vuur gevecht gedood. De 28-jarige Tan teddu heeft het gebied van Nuoro in Midden Sardinië verscheidene jaren geterritoriseerd. Aan hem worden vele misdaden toegeschreven, waaronder talrijke moorden. Dat is geen kompas „Wij wijken van de route af!!" meende een Deense zeekapitein gisteren, toen hij in een vliegtuig van Zurich op weg was naar Kopenhagen. Hij vroeg aan de stewardess of hij even zijn vakmansoog op het kompas mocht werpen en na verkregen toestemming van de commandant, stapte hij de cock pit binnen. Het kleine vliegtuigcompas be vredigde de scheepskapitein in het geheel niet: „Willen jullie mij wijsmaken, dat dit een kom pas is?" brulde hij, vol verach ting het gewraakte instrument aanwijzend, waarop een juiste koers aangegeven werd. Iedereen poogde hem te over tuigen, dat een vliegtuigkompas, wat afmeting betreft, geheel af wijkend is van een scheepskom- pas, maar de kapitein voelde zich bedrogen': „Jullie vliegen zonder kompas!" verklaarde hij, woedend over zoveel onverant woordelijkheid. Ook toen men even later op Schiphol kwam, waar een tus senlanding uitgevoerd werd, was zijn boze bui nog niet gezakt hij zou het „geval" aanhangig maken. y T' n'i i> Twee beelden van één schip: de Liberische tanker „World Concord" die tijdens een zware storm in de Ierse zee doormidden brak. Boven: de voorste helft van hét schip; onder: het achterste deel. In minder dan een uur waren de beide helften reeds aanzienlijk van elkaar gedreven. Gaat toch te Moskou door Premier Malenkof heeft gister avond aangekondigd dat vandaag (Maandag) de „conferentie over de Europese veiligheid" in Moskou zal beginnen. Aan deze conferentie wordt deel genomen door de Sowjet-Unie en ze ven Oosteuropese satellietlanden. Communistisch China zal als waarne mer vertegenwoordigd zijn. De conferentie van Moskou is te beschouwen als een antwoord op het voorstel van de Sowjet Unie om vraagstukken betreffende de Europese veiligheid te doen bespreken door 23 Europese landen en de Verenigde Sta ten, met communistisch China deel nemend in de kwaliteit van waarne mer. De Verenigde Staten. Groot-Brit- tannië en Frankrijk zullen naar be kend geworden is, vandaag, als de conferentie begint, een afwijzend ant woord in Moskou overhandigen. Malenkof deed deze aankondiging op een ontvangst in de Joego-Slavi- sche ambassade ter gelegenheid van de oprichting van de Joego-Slavische PSEUDO-VOGELPEST TE ALMELO. Het Almelose gemeentebestuur heeft naar aanleiding van gevallen van pseudo-vogelpest in deze stad de bepaling uitgevaardigd, dat het pluimvee met uitzondering van een den, ganzen en kalkoenen moet wor den opgehokt. Bovendien is een ver- voeraverbod van pluimvee afgekon digd. Eén stem te weinig geldt niet treft kan worden geconstateerd, dat de Westduitse sociaal-democratische partij daar haar absolute meerder heid verloren heeft. Wel kwamen de socialisten, met 42,6 procent van-het aantal stemmen, nog als sterkste partij uit de bus, doch bondskanselier Adenauer's CDU en de Vrije Democraten bleken sa men meer zetels dan de socialisten verworven te hebben. In Beieren heeft Adenauers partij volgens de nog niet volledige uitsla gen, de leiding behouden. In ver band daarmee is het wel zo goed als zeker, dat de partijen van de rege ringscoalitie in de Bondsraad de meerderheid van tweederden behou den, waardoor in de raad geen ge vaar meer dreigt voor de Paryse overeenkomsten. republiek. In tegenstelling met vorig jaar, toen slechts de Russische on derminister van Buitenlandse Zaken, Gromyko, aanwezig was, waren thans alle groten der Sowjet Unie aanwezig en hun toast op Tito was de grootste stap naar een herstel van de betrekkingen met Joego-Slavië, welke men tot nu toe heeft waarge nomen. HOE wordt het weer? (Geldig van Maandagavond tot| Dinsdagavond. Opgemaakt 10 uur). REGEN EN WIND. Overwegend zwaar bewolkt! met nu en dan regen. Krachtige^ tot harde, later mogèlijk storm toenemende wind, vankeljjk tussen Zuid en Zuid-i! oost, later ruimend naar Zuid'! tot Zuidwest. Zachter. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: weer temp. HELSINKI geheel bew. 2C. STOCKHOLM geheel bew. 5 OSLO regen 4 KOPENHAGEN geheel bew. 5 LONDEN onbewolkt 3 AMSTERDAM regen BRUSSEL licht bew. 8 PARIJS licht bew. BORDEAUX zwaar bew. 10 nn GRENOBLE geheel bew. 4 NICE zwaar bew. 10 BERLIJN nevel 3 FRANKFORT nevel 8 MUNCHEN geheel bew. 5 i. WARSCHAU licht bew. ZURICH zwaar bew. 5 GENEVE mist 1 LOCARNO regen 5 WENEN nevel 4 INNSBRUCK half bew. 5 ROME regen 12 Korreltje De grootste rijkdom is arm zijn aan begeerten.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 1