Sta op SrCRUMB! De organisatie-problemen kunnen vlugger en beter buiten de Partijraad geregeld worden Artsen verklaren zich voorlopig accoord met verhoging loongrens Ike mocht proeven of de kalkoen goed was Marinier werd rover en bezorgde taxichauffeur onplezierige uren De koningin danst met de kolonel MAANDAG 29 NOVEMBER 1954 DE- LEIDSE COURANT DERDE BLAD PAGINA 1 De belangrijkste beslissing was wel deze, dat een lid, dat invloed wil uit oefenen, aan de groslijststemming zal moeten deelnemen. Het bestuur heeft zich nog vóór de vergadering voor de ze opvatting gewonnen gegeven, ge zien het algemeen verlangen in de Kringen. Overeenkomstig een andere toezegging zal ook het zenden van een plaatsvervanger mogelijk zijn. De stemming. Na vrij lange gedachtenwisseling bleef met 61 tegen 7 stemmen (alle vier uit Leiden, twee uit Nijmegen en een uit Den Haag) onaangetast het voorstel van het partijbestuur om bij de groslijststemming te bepalen dat (het lid één stem uitbrengt. Aanvan kelijk was ook Maastricht tegen dit systeem van verkiezing van Candida- ten, maar tenslotte hadden de afge vaardigden zich laten leiden door een overtuigend en met pit uitgesproken woord van secretaris dr. L. Albe- ring. Aanvankelijk was Maastricht het eens met de opvatting van de Leidse afgevaardigden, die bij monde van de heren H. J. van Mil, Hoonhout en Derenberg met een beroep op de rechtvaardigheid en met afwijzing van een „verderfelijk" voorstel er op wezen, dat de leden het recht moeten hebben, candidaten aan te wijzen en niet alleen maar correcties aan te brengen. Natuurlijk achtte Leiden het vertrouwen wel een- groot goed, maar men moet een bepaald systeem kun nen begrijpen. Men pleitte voor af schaffing, althans verandering van de groslijst. Bij de heren H. Schure en A. Wil- lems van de afd. Maastricht heerste bezorgdheid voor de samenstelling van een goede Kamerfractie en in de veronderstelling" van te verwachten ledenverlies wilde men niet nu een beslissing nemen, maar deze aange legenheid verwijzen naar de Regle- wientecommissie. Geen democratie zonder vertrouwen. Dat de opvatting: bij de groslijst stemming één stem per lid tenslotte grote meerderheid bereikte (de „be kering" van Maastricht inbegrepen) kwam stellig door de verzekering van dr. Albering, dat er voor het Partij bestuur geen aanleiding zou bestaan om het gestelde systeem te volgen, indien alle mensen wijs waren. Als regel gaat het er om, de man die men Deze zaak tenslotte geregeld zijn de, werd nog sleohts een enkele wij ziging in het ontwerp-reglement aan gebracht. De verkiezingsraad zal na melijk niet met 2/3 zoals aanvan kelijk was voorgesteld maar met 3/4 meerderheid kunnen afwijken van de adviezen der Kringen. Een voor- stel-Tilburg om de groslijststemming geheel schriftelijk te laten houden, kon echter geen genade vinden nadat het Partijbestuur had uiteengezet dat zulk een stemming minder ge wenst is. Erkenning jongeren. Ten aanzien van de jongeren heeft de Bestuursraad beslist, dat zij al met 18 jaar partijlid kunnen zijn, dat hun organisatie haar verplicht gestelde vertegenwoordiging in alle colleges zal krijgen en als gevolg daarvan 21 jongeren een verzekerde plaats in partij- en bestuursraad. Waar aldus de Jongeren-organisa tie aan haar trek is gekomen, heeft Cal Cosijn dank betuigd voor de met voortvarendheid geschapen mogelijk heden, waarvan ook de partü zelf zal profiteren; dank ook voor de finan ciële regeling ten aanzien van de Jon geren. Alle voorstellen, die wij hier heb ben genoemd, zijn gedragen door twee gedachten, door mr. Van Doorn aldus geformuleerd: in een grote or ganisatie als de K.V.P. hebben de le den belangrijke invloed toevertrouwd aan door hen zelf gekozen vertrou wenslieden, en het partijkader zal er voor zorgen, dat binnen de partij al lengs meer wordt gedaan aan bestu dering en bespreking van actuele po litieke vraagstukken. Vlotte Nijmeegse pennen! Wij kunnen verder volstaan met de mededeling, dat alle andere amende menten der Kringen (met de advie zen van het Partijbestuur 20 gesetn- celde bladzijden beslaande) na of zonder gedachtenwisseling werden af gedaan in de zin van het uitgebrach te prae-advies. Even was van Maastrichtse zijde een verwijt gericht aan de Kring Arnhem-Nijmegen, die in de gedruk te stukken de opmerking had ge maakt, dat drie zuidelijke Kringen die een tweede lid in het Partijbestuur kunnen benoemen „in het verleden niet de grootste medewerking aan Conflict situatie voorkomen Met 44 stemmen vóór en drie stem men blanco is Zaterdag in de alge mene vergadering van de Koninklijke Maatschappij tot bevordering van de Geneeskunst besloten om, indien het wetsvoorstel tot verhoging van de loongrens tot 6000,wordt aan genomen, de nieuwe groep van ver zekerden te aanvaarden. Deze groep zalechter eerst dan blijvend aanvaard worden, indien uit het verloop der verdere onder handelingen vóór 1 Juni blijken zal dat met de wensen en verlangens der Maatschappij ernstig rekening zal worden gehouden. Bij het nemen van dit besluit werd het doen functioneren van het par- rekening gehouden met toezeggingen tij apparaat hebben verleend". van de minister aan 't hoofdbestuur. In Amerika eet men op Thansgivlngday kalkoen. Ook de President, die wij hier zien In gezelschap van zijn echtgenote en Vedmaafschalk Montgomery, tijdeus een door ieder gewaardeerde handeling; even proeven.. Overwogen werd tevens dat alles in 't werk moet worden gesteld om een conflictsituatie te voorkomen. De ver gadering sprak haar volle vertrou wen uit in het hoofdbestuur. Verder werd in een motie uitge,- sproken dat het optreden van het zg. medisch comité van actie als onorga nisatorisch moet worden beschouwd en dat het grote schade heeft berok kend aan het aanzien der Maatschap pij. De wijze waarop het comité deze actie heeft gevoerd, werd ten enen male afgekeurd. Het comité heeft zich buiten het hoofdbestuur om met politieke groe peringen en persorganen in verbin ding gesteld. MGR. OP DE COUL, HUISPRELAAT VAN DE PAUS. Paus Pius XH heeft mgr. mr. F. J. C. M. op de Coul, directeur van het R. K. Centraal Bureau voor Onder wijs en Opvoeding te 's-Gravenhage tot huisprelaat benoemd. Amsterdam noteerde: Vrijdag 80 aanrijdingen op één dag De Amsterdamse politie heeft in 24 uur te weten Vrijdag j.l. en de nacht van Donderdag op Vrijdag 80 aanrijdingen in haar stad geteld en alhoewel er bij deze 80 geen en kele een dodelijke afloop had, maakt de hoofdstedelijke politie zich toch ongerust over dit hoge getal. De meeste ongevallen waren zon der persoonlijk letsel en met geringe materiële schade en als de hoofd schuldigen in deze reeks moeten de feitsers en motorrijders aangewezen worden. Bijna altijd betreft het gro ve onachtzaamheid; het niet kennen of niet in practijk brengen van ver keersregelen. Slechts zelden is de voetganger schuldig en in geval deze de oorzaak van een ongeval is, be treft het meestal nog een bejaarde of een minder-valide, die zich niet tij dig. uit de voeten weet te maken. In verhouding tot de aantallen, die dagelijks in de hoofdstad genoteerd moeten worden, neemt het aantal aanrijdingen, dat door dronkenschap ontstaat, slechts een zeer kleine Een aardige opname van Koningin Elizabeth II van Engeland, dansende met Luchtmaarschalk Sir John Baldwin, Kolonel van de 8ste Huzaren tij dens een bal in het Hyde Park Hotel te Londen ter herdenking aan de blag bij Balaclava WILD-WEST IN ZWOLLE Amateurswerk Een 21-jarige Rotterdamse mari nier, die 's Konings wapenrok zon der medeweten van de militaire autoriteiten aan de kapstok bad ge hangen en het pad der misdaad ver kozen had boven het exercitieveld, is Zaterdagavond te Zwolle aan het eind van deze doodlopende weg ge komen, nadat hij een taxichauffeur enkele benauwde ogenbllikken be zorgd had. De gedeserteerde jongeman, die naar thans gebleken is reeds een roof te Rotterdam op zijn geweten had, gaf in Assen een taxichauffeur opdracht hem naar Meppel te bren gen. Het adres, dat hij in Meppel op gaf, bleek echter onvindbaar en daar om werd doorgereden naar Zwolle, waar de jongeman de taxichauffeur uitnodigde in een hotel met hem de maaltijd te gebruiken. Onheilspellend. Toen gegeten was, vroeg de jon gen of de chauffeur even met hem mee naar zijn kamer wilde gaan en de taxichauffeur, die niet anders dacht, of daar zou de betaling van de rit plaatsvinden, kreeg een be paald onaangenaam gevoel, toen zijn klant op de kamer een pistool te voorschijn haalde en dit noncha lant heen en weer gooide. „Ik ben gedeserteerd en ga toch de bak in!" vertrouwde de jongen hem toe en toen de chauffeur be scheiden het gesprek over een an dere boeg wilde gooien en vroeg, of de taxirit misschien betaald kon worden, voegde de jongeman er on heilspellend aan toe: „Of ik nu voor moord een paar jaar langer krijg, maakt geen verschil meer uit". Dit is geen prettige opmerking, als men met z'n tweeën in een kamer is en het pistool in verkeerde handen is; de chauffeur begon het dan ook danig benauwd te krijgen. Zelfbinder. Toen de jongeman even later dan ook bars beval: „Bind je voeten" en de verschrikte taximan een stropdas toewierp, aarzelde deze geen moment en deed zichzelf de das om. Hij moest zich omdraaien en kort daarna lag hij gekneveld op het bed. Onder de vreselijkste dreigemen ten verliet de jongeman de kamer om even later terug te komen met een kop koffie, waarin hij enkele slaappoeders gemengd had. Verlammende angst. Daar de koffie grotendeels langs de mond van de geknevelde chauf feur liep, verliet de jongeman we derom de kamer om even later met een flesje limonade terug te komen, waar ook weer een behoorlijk dosis verdovingsmiddelen gedaan was. Zo ontsteld was de chauffeur7"dat hij tydens de beide keren, dat hij alleen op de kamer was, niet om hulp durfde roepen, alhoewel zijn mond vrij was. Na de limonade werd echter een lap voor de mond van de man ge bonden en nadat de gederserteerde marinier zich over portefeuille, por- temonnaie en autosleultje ontfermd had, verdween hij voorgoed Alarm. Beneden betaalde hij de hotelhou der en zei, dat een vriend van hem op de kamer was, die zich niet erg lekker voelde. Hij vroeg de hotel houder of deze enkele uren later eens polshoogte kon laten nemen. De hotelhouder vond het gehele zaakje echter verdacht en snelde al naar de kamer toen de jongeman nog maar nauwelijks met de auto ver dwenen was. Een telefoontje bracht de gehele Zwolse politie op de been en voor dat de jonge rover de stad uit kon komen, had de politie zijn weg al naar haar bureau geleid, waar hem een warme ontvangst wachtte. Ongeslepen. Een nader onderzoek toonde aan, dat de jongeman wel heel amateuris tisch het pad der misdaad bewan deld heeft, want hij had zich onder zijn eigen naam ingeschreven in het hotel en bij zijn vertrek stond daar nog een koffer met kleren, die ge merkt waren. Met de buit van de roof zou hij daarbij niet zo heel erg ver gekomen zijn, want de in houd van portemon- naie en portefeuille te zamen was 50.—. 15.000 GULDEN OP 9881. In de 25ste Staatsloterij, 4e klasse, 9e trekking is de prijs van 15.000 gul den gevallen op lot no. 9881. Loon naar werk Extraatje voor Haagse politie De staatsiebezoeken van het Deense koningspaar, de president van Frank rijk, de koning van Noorwegen en de keizer van Ethiopië, zomede de 41e Tour de France, waarvan de rou te der eerste étappe door 's-Graven- hage voerde, kunnen ongetwijfeld worden gerekend tot de zeer bijzon dere gebeurtenissen in 's-Gravenha- ge in dit jaar, aldus delen B. en W. van 's-Gravenhage de raad mede. Deze gebeurtenissen brachten voof vele leden van het Haagse politie korps een verzwaring van de dienst met zich mede. Deswege is de bur gemeester van oordeel, dat een be loning in de vorm van een gratifi catie alleszins redelijk is. Deze gra tificatie ware op ƒ50.— bruto per persoon te stellen en in de tweede helft van December uit te betalen aan alle personeelsleden met een ac tieve rang tot en met de hoofdinspec teurs. Rekening houdend met genoemde begrenzing, komen voor toekenning van een gratificatie in aanmerking 1354 perso- 'n, zodat voor dit doel een bedrag van ƒ67.700.nodig zal zijn. Nieuwe K.V.P. Bestuursraad voortvarend gestart Ondanks Leids verzet: 1 stem per lid voor groslijsten Toen de historische eerste bijeenkomst van de. nieuwe Bestuursraad van de Katholieke Volkspartij Zaterdag een vroegtijdig slot had gevonden, was proefondervindelijk bewezen dat in een betrekkelijk klein college vlotter en zakelijker kan worden gewerkt. Doch belangrijker was, dat deze nieuwe Raad ingesteld voor de behandeling van alleen organisatorische vraag stukken door het aanbrengen van enige wijzigingen de basis had gelegd voor een gans nieuwe werkmethode. Dit geschied zijnde, heeft de Partijvoorzitter mr. H. W. van Doorn met een hartelijk dankwoord afscheid genomen van Arnhems burgemeester de heer Ch. Matser, die wegens ambtsbezigheden had bedankt als vice-voor- zitter, maar die lid van het Partijbestuur zal blijven. In het Presidium wordt hij opgevolgd door het Eerste Kamerlid de heer H. M. van Lieshout, wet houder van Eindhoven en een figuur uit de K. A. B. Met een hartelijk welkom werd de nieuw-benoemde ofschoon niet aanwezig in zijn nieu we functie ingeleid. Tevens kon mr. Van Doorn nog enige nieuwe functionarissen begroeten: zijn onmiddellijke voorganger in het K. V. P. bestuur de heer W. J. An- driessen, mej. J Galema uit Helden-Penningen die alsnog mevrouw A. van WegenMulder zal opvolgen, drs. W. K. N. Schmelzer in de vacature van prof. mr. L. G. A. Schlichting en drs. A. W. H. J. Quaedvlieg. Met hen wer den nog dertig landelijke figuren uit de Partijraad herkozen, met die ver stande, dat aller zittingsduur eindigt na de "eerstevolgende Kamerverkie zingen. Maar de Gelderse woordvoerder H. J. M. van Kempen verwonderde zich zelf over deze bewering en bood zijn graag aanvaarde veront schuldiging aan. Op zijn beurt moest de Kring Arn hem-Nijmegen van de voorzitter ho ren, dat men beter doet, eerst te be denken alvorens te formuleren; hetgeen sloeg op een verzoek van ir. J. A. baron van Oldeneel tot Olden- neel om een bepaald amendement van zijn Kring als ongeschreven te willen beschouwen. Tenslotte werd'de Krinig Leeuwar den, die onder de benoemden in de Bestuursraad geen personen uit het Noorden had gezien, verwezen naar het reglement waarin staat, dat lande lijke representatieve figuren in aan merking komen. „Maar er staat niet bij aldus mr. Van Doorn dat die figuren regionaal verdeeld: moeten zijn". Vrijwillige stemming in Noord Oostpolder Zaterdag is een groot gedeelte van de bevolking van de Noordoostpolder vrijwillig naar de stembus gegaan om de nieuwe poldercommissie, die hier de gemeenteraad vervangt, te kiezen. De huidige poldercommissie had haar mandaat ter beschikking gesteld, daar de bevolking van de Noordoost- polder sinds de vorige verkiezing op 16 Juni 1951, meer dan verdubbeld is en zij zich dus niet meer repre sentatief achtte. Bij de vorige verkiezingen waren er dertien zetels te verdelen; deze keer zeventien.De uitslag was als volgt (tussen haakjes staat de zetel verdeling van 1951): P. v. d. A. 5 (3) K. V. P. 4 (3) A. R. Partij 4 (3) C. H. 3 (3) V. V. D. 1 (1) Hoewel de stemming niet verplicht was, was de opkomst zeer bevredi gend. Va nde 8279 kiesgerechtigden werden in totaal 7404 geldige stem men uitgebracht. Nieuwe eis Aan deze benoemingen was vooraf gegaan het besluit, dat de nieuwe Bestuursraad alle organisatorische taken van de Partijraad zal overne men, terwijl deze zich alleen met po litiek aangelegenheden zal bezig hou den. Bovendien waren vóór het hou den van de verkiezingen talrijke voorstellen en amendementen van enige Partijreglementen behandeld. verkiesbaar wil zien, hogerop te bren gen. Maar dan is het volgens de par tijsecretaris redelijk, dat men toch wel 10 percent van de stemmen moet hebben om gekozen te worden op een verkiesbare plaats. Alle gestelde fi guren moeten voor de Fractie waar de hebben; gaat het om een enkele man, dan krijgt de candidaatstelling te lijden. Het is geen democratie meer, als men het vertrouwen niet kan handhaven.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 10