MwzMiteQtMHGum wBBBfn Directeur C. M. van Hamersveld gaat zijn zilveren jubileum vieren Noodweer woedt op de Atlantische Oceaan Feest bij N.V. „De Leidsche Courant" Een zoon klaagt zijn vader aan Regen en wind |B A ZATERDAG 27 NOVEMBER 1954 _B 9 B firm m M/9 46ste JAARGANG No. 13359 W&&M vwmCK BOUWKOSTEN, 1 Directeur: C M v. HAMERSVELD. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN VT^lBmAscH j Hoofdredacteur. L. C. J ROOZEN. - BUREAUX: PAPBNGRACH1 3! WLttLlÉ^ZB^tSÊÊ^TJm Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.50 p. w., f2.15 p mnd„ f 6.40 p. kwart. Franco p. p. f 6.80 - Advertenties: 15 ct. p. m.m. Telefoontjes f 1.50 De directeur van de n.v. de LEIDSCHE COURANT, de heer C. M. van Hamersveld, hoopt op a.s. Woensdag 1 December zijn zilveren ambtsjubileum te vieren. Uit de aard der zaak (en van de naam) heeft de directeur van een krant de leiding te geven aan dit in gewikkeld bedrijf. Hij is het, die dagelijks zijn aan dacht moet schenken aan de- grote lijn ervan en aan de kleinste details. Zijn functie is zó belangrijk voor het welzijn en de goede gang in deze wij d-uiteenvloeiende bedrijfsgemeen- schap, dat haar opgang of neergang evenredig is aan het juiste of onjuiste inzicht van de directeur, aan zijn be kwaamheid -of- onbekwaamheid in het beheersen van de telkens wisselende omstandigheden en derzelver móge lijkheden en moeilijkheden. De directeur van een krant ver vult voor de krant en in de bedrijfs- gemeenschap van de krant dus een ambt van gewicht en van persoonlijk overwicht. Voor de lezerskring ech ter blijft hij de man op de achter grond. In de krant neemt hij immers slechts het woord, als het gaat over abonnementsprijzen of het niet-ver- schijnen van het blad op bepaalde feestdagen! Daarom is het goed bij zijn komend zilverfeest aan dit jubi leum de voorrang te schenken op al het andere nieuws en tenminste één keer blijke, welk een voorname rol hém ook daarbij is toebedeeld. 'T'OEN VIJF-EN-TWINTIG JAAR GELEDEN het college van com missarissen na het aftreden van de vorige directeur, de heer Bernard Lans, voor de taak stond een opvol ger te kiezen voor deze voortreffelij ke mens, bleken er vele gegadigden te zijn, velen, die zich geroepen acht ten en toch niet werden uitverkoren. Het commissarissen-college, onder het wijze presidium van dr. H. Walen kamp Sr., koos na rijp beraad en ern stige overweging de heer C. M. van Hamersveld, een man, die blijkens zijn loopbaan in het dagblad.-vak door kneed was en wiens eerdere antece denten de verwachting wettigden, dat behalve de leiding van het bedrijf ook de belangen van het personeel aan hem konden worden toever trouwd. Zoals iedere benoeming op een ver antwoordelijke post, was ook deze hoe nauwgezet ook voorbereid een wissel op de toekomst. Thans, nu die toekoi ist in verleden en tegenwoordige tijd is overgegaan, zouden en zullen voor zover nog in leven de commissarissen van toen (en wij uiten dit niet zonder persoonlijke bewogenheid) kunnen getuigen, dat hun keuze op hoop van zegen de verhoopte zegen heeft ge geven. Zij verwachtten van de heer Van Hamersveld, dat hij met energie en zakelijk inzicht het bedrijf zou leiden en tot bloei zou brengen. Aan hun verwachting heeft hij voldaan. Daarmee heeft hij aan het katho liek dagblad van dit gewest en deze stad een hoge dienst bewezen. BIJ DE STICHTERS EN PIO NIERS van de „naamloze" ven nootschap, genaamd „De Leidsche Directorale levensloop 1889 geboren te Utrecht. 1906 technische opleiding te Cu- lemborg. 1909 administratie en techniek <j bij de „Utrechtsche Cou rant"; oprichter en voorzitter van de afd. Utrecht van de s H.K.W. 1912 administratie bij het dag- blad „Het Centrum". 1915 administratie Nieuwe Haar- lemse Courant. 1918 directeur van het Noord- j Hollands Dagblad te Alk maar; voorzitter federatie van boekdrukkerijen, district Alkmaar; oprichter van de Nieuwe Helderse Courant en vanj de Nieuwe Purmerendse j Courant. 1929 directeur van de N.V. De$ Leidsche Courant; Courant", welker aandelen-kapitaal uit zuiver idealistische overwegingen werd bijeengebracht, heeft niet an ders voorgezeten dan door middel van een katholiek dagblad in gezin en openbare mening een apostolaat uit te oefenen. Het zal echter duidelijk zijn, dat zulk een apostolaat geringe kans op welslagen heeft tegenwoordig nog minder dan voorheen wanneer de middelen ontbreken om met de tijd mee te gaan, wanneer het bedrijf, dat de krant uitgeeft, niet rust op ge zonde financiële en commerciële basis. Die grondslag heeft directeur Van Hamersveld aanzienlijk verstevigd en geheid door een voorzichtig, of, mits men het woord niet misverstaat, con servatief financieel beleid, gepaard aan een energiek en progressief be wind wat de commerciële ontwikke ling betreft. Deze twee-zijdige 'zorg heeft rijpe vrucht gedragen en vele modernise ringen, vooral in de latere jaren van dit zilveren directoraat, mogelijk en verantwoord gemaakt. De vernieuwing en uitbreiding van het zetmachine-park een „park" waar alleen mechanische vogels zin gen! de aanvulling en verbeterde uitrusting van .de pers-outillage met een tweede snelpers, twee „auto-de- gel"-persen en een vouwmachine, de totale vernieuwin/g van de stype-in- richting, de aanschaffing van telex, clichograaf en binnenkort, als een van de eerste in den lande, van de tele-photo (telegrafische foto-over brenging) al deze verbeteringen en voltooiingen van de technische uit rusting, nodig voor het uitgeven van een modern dagblad, hebben enorme uitgaven meegebracht, welke alleen een tot op de bodem gezond bedrijf zich kan veroorloven. Dat te hebben bereikt en al die verbeteringen en vernieuwingen te kunnen voordra gen aan het bestuurscollege der N.V., met aan het einde van het boekjaar de sanctie erop van de uitgebreide schare „kleine" aandeelhouders, is de voldoening, die de directeur op zijn zilverfeest mag smaken, is de eer, die wij hem gul en gaarne brengen. Het behoeft niet verheeld TE WORDEN, dat in vele dag bladbedrijven directie en redactie ni^t op één stoel zitten. Daarom zijn.'er ook twee stoelen. Maar met dat niét op één stoel zitten, begrijpt iedereen, wat bedoeld wordt. Er zijn directies, die door een soort gezichts-vernauwing hoegenaamd geen of weinig kijk hebben op wat de krant als voertuig van nieuws en voorlichting nodig heeft. Er zijn, aan de andere kant, redac ties, die door al te vrije instelling des geestes het „aardse slijk" zo ver onachtzamen, dat zij er vrolijk mee smijten. Directeur Van Hamersveld heeft gedurende het grootste deel van zijn nu zilveren ambtstijd als hoofdredac teur naast zich gehad de onvergete lijke heer Th. b. J. Wilmer, wiens voorzichtigheid in 't algemeen, dus ook ten aanzien van financiële moge lijkheden en onmogelijkheden, aan de redactie ten voorbeeld moge blij ven. Vond de heer Van Hamersveld in de redactie een partner als de heer Wilmer, die er niet op uit was om huiselijk gezegd het geld over de balk te smijten, de redactie vond in de heer Van Hamersveld een direc teur met een veel breder belangstel ling dan het nuchtere „zaken zijn za ken". Met zijn aanleg en zin voor ge- schiedbeschrijving en studie van wijs gerige onderwerpen zijn gelief koosde vrije-tijds-besteding combi neert hij (een combinatie, die zelden voorkomt!) een hevige interesse voor de sport en voor de ditjes en datjes van het dagelijks nieuws. Een derge lijke journalistieke geestesinstelling is niet alleen kenmerkend voor zijn karakter, maar ook kenmerkend ten opzichte van zijn houding tot de no den en wensen van redactionele aard. Moge de redactie het hem al niet moeilijk hebben gemaakt, hij heeft het ook de redactie niet moeilijk ge maakt, en, zich strikt houdend aan wat „des directeurs" is, haar altijd ge stuwd, zelden geremd. Een dagbladdirecteur in 't bizon der de directeur van een katholiek dagblad moet de gave van het wijze perspectief bezitten, dat het dagblad en de zaak die'hij daartoe be heert, een apostolische zending heeft te vervullen, waaraan hij niet alleen de zaak maar ook zijn persoon dienst baar moet weten. De heer Van Ha mersveld heeft dat begrepen en han delt ernaar. ER WORDT SOMS DOOR HEN. die geen leiding-gevende functie uitoefenen en in het krantenbedrijf niet thuis zijn, wel heel luchthartig gedacht over de eisen, welke aan directeur van een dergelijke inrich ting .worden gesteld. Het vorengaande moge reeds ten dele aangetoond hebben dat zijn om vangrijke taak voor baar goede waar neming een even omvangrijke be kwaamheid vergt. Behalve over handelsimzicht en handelsgeest, over een journalistieke inslag om de niet altoos nauwkeurig omschreven redactionele mores" mede aan te voelen, moet hij be schikken over een uitgebreide, zich steeds aanpassende, kennis en erva ring van de techniek en over een vol ledige beheersing van de boekhoud kunde. Hoe zou hij het bestuurscolle ge van advies kunnen dienen, indien hij niet in staat was zelfstandig een oordeel over deze uiteenlopende, maar telkens samentreffende aange legenheden te vormen? Zijn al deze bekwaamheden, in één persoon verenigd, even noodzakelijk als schaars-vindbaar, toch wil een dagblad-directeur met een succes als de heer Van Hamersveld bereikt heeft, zijn taak vervullen zouden al deze bekwaamheden hem weinig ba ten zonder die onbepaalbare eigen schap, welke „persoonlijkheid" wordt genoemd. Zonder overwicht van persoonlijk heid is leiding geven een hachelijke onderneming. Men heeft ,,'t" of men heeft ,,'t" niet. De heer Van Hamers veld heeft 't onmiskenbaar; méér, vermoeden we, dan hij zelf vermoedt. Onder het pantser zijner gestrengheid heeft de röntgen-straling van allen, die langer in het bedrijf werkzaam zijn, reeds lang de levende mens, de vaderlijke en wereldwijze man ont dekt, die de zwakheid van zijn eigen hart ducht. Hij wordt geëerbiedigd om zijn gestrengheid, geëerd om zijn met zorg maar toch onvoldoende ge camoufleerde genegenheid. Zijn gezag vindt in het bedrijf algemeen erken ning, maar ook heeft menig perso neelslid van zijn vertrouwelijke raad, en daad, profijt getrokken, waarbij zijn scherpe mensenkennis hem be hoedde voor een ongezonde toegeef lijkheid. Ook het personeel, in zijn totaliteit genomen, heeft, in 't bizon der gedurende de oorlog, maar nu nóg, ervaren, dat de sociale be moeiingen van de directeur een gene genheid verraden, welke zijn ge strengheid doet aanvaarden als een zelf-ingezien belang voor het doel treffend verloop van het allen dier baar bedrijf. LEGENHEID van het zilverfeest van de directeur nu eens openlijk Schepen in nood Boven de gehele Atlantische Oceaan, tot onder de Amerikaanse kust, is het weer zeer slecht. Langs de kust van Bretagne, de uitspringende Wes telijke punt van Frankrijk, woedt 'n hevige storm, waarbij de windsnel heid aan de kust tot 120 kilometer per uur bedraagt. Op zee zijn verscheidene schepen in nood geraakt. De „Tabaristan" (Engels) heeft ter hoogte van Lands End moeilijkheden met een verschoven lading. Het Duitse schip „Helga Wehr" is bij Dragoer op een reeds vroeger gezon ken wrak gelopen en de Brit „Silver Ipswich", zit met schroot voor de En gelse Oostkust aan de grond. De Griekse koopvaarder „Dimos- thenis Pantaleon" drijft, met een ge broken roer, stuurloos rond in de Golf van Biscaje. Ten Oosten van de Orkney-eilan- den is de Britse sleepboot „Salveda" met de Noorse boot „Granfoss" op sleeptouw, op weg naar Lerwick, in de Shetland-eilanden. Ter hoogte van de Zweedse kust zijn drie schepen aan de grond gelo pen. Een hiervan, het motorschip „Colombia", verkeert in een critieke toestand en zal mogelijk geheel ver loren gaan. De Britse treiler .d'Vora" drijft, zonder brandstof, 450 mijl uit de kust van New Foundland in de storm rond. Het Nederlandse schip „Gramsber- gen" heeft geseind, dat het dringend hulp nodig heeft. Het bevindt zich bij Fishguard Harbour aan de West kust van Engeland. Later werd gemeld, dat de beman ning van de „Gramsbergen" in de reddingboot van Fishguard is opge nomen en zich in veiligheid bevindt. Het Italiaanse vrachtschip „Edera" bevindt zich ten Westen van de Golf van Biscaje in nood; het heeft SOS- seinen uitgezonden. Ongeveer 10 mijl ten Noorden van Ameland heeft de- Duitse treiler „Wellingdorf" SÓS-seinen gegeven en rode raketten afgeschoten. kunnen vertellen. Hij is, voor de le zerskring, de onbekende man op de achtergrond. Laten wij er meteen aan toevoegen: hij is gaarne de man op de achtergrond. Aan het huiselijk le ven geeft hij verre de voorkeur boven het openbare. Hij houdt zich welbe wust op de achtergrond, alles ziende, alles horende, alles bestuderende. Eigenlijk is die teruggetrokkenheid een fout, maar die fout is tevens de oorsprong van zijn kracht, geheel en ongedeeld directeur te zijn van de N.V. en van de krant, welke aan zijn kundig beheer zijn toevertrouwd. Toen het bestuurs-college 25 jaar geleden C. M. van Hamersveld be noemde tot directeur, heeft het een juiste keuze gemaakt. Zijn gaven zijn de krant ten goede gekomen. Als wij hém gelukwensen het geluk toe wensen, dat hij zichzelf wenst kun nen wij ook de krant gelukwensen met hem, die gedurende vijf-en-twin tig jaren in zorg en vreugde (maar meer in zorg dan vreugde) aan het hoofd heeft gestaan van het bedrijf. Er is ongeveinsde reden dit jubi leum feestelijk te herdenken, zij 't dan overeenkomstig het verlangen van de man op de achtergrond, zo weinig mogelijk in 't openbaar! L. R. VIERING VAN DIRECTEURSFEEST Ter gelegenheid van het 25-jarig directeursjubileum van de heer C. M. van Hamersveld zullen Woensdagmiddag de commissarissen en allen, die bij het bedrijf ambtshalve betrokken zijn, bijeenkomen voor een huldi ging in besloten kring in het gebouw van de N.V. },De Leidsche Courant". Van 15.1517 uur bestaat er gelegenheid in huize „Het Gulden Vlies" de jubilaris geluk te wensen. Nadien is er een samenzijn in „Het Gulden Vlies" van de jubilaris, familie en bestuur met allen, die in het bedrijf werkzaam zijn. Voor het Gerechtshof te Digne, legt Clovis Dominicl, een zoon van Gaston, tijdens een confrontatie met zijn vader, een voor de oude Dominici zeer bezwarend getuigenis af. Clovis (ünks) blijft hier bij zijn bev. ?ring terwijl de o-.tde, furieus rechtop staande in de beklaagden bank van het Hof, heftig beweert, dat zijn zoon een leugenaar is. Poolse treiler „Pingwin" is, ter hoogte van de Engelse Oostkust,'aan de grond gelopen. Het lichtschip „South Goodwin" is op drift geslagen en bevindt zich in nood in de nabijheid van het licht schip „East Goodwin". Het Liberiaanse schip „Casino" heeft omstreeks half één in de nacht geseind een onbekend klein vaartuig in zinkende toestand te hebben waar genomen. Het vaartuig-in-nood schoot witte raketten af. De „Casino" zou het vaartuig te hulp snellen doch seinde een uur later, dat de machines niet krachtig genoeg waren, om het zinkende vaartuig te bereiken. Het Italiaansche schip „Cor Jesu" heeft omstreeks vijf uur vanmorgen geseind dat het op 52.50 N.B. en 4.52 W.L. stuurloos naar de Nederlandse kust drijft. Het 20.125 ton metende olietank schip „World Concord" van de maat schappij „World Tankers Corpora tion", dat onder de vlag van Liberia vaart, is voor de kust van Pembroke shire (Wales) in tweeën gebroken. De beide delen zijn een aanzienlijke afstand van elkaar verwijderd. Het ene stuk bevindt zich tamelijk dicht bij de kust. Brand in Fins kindertehuis Negen kinderen van één tot zes jaar zijn om het leven gekomen door een brand, die in een kindertehuis in het dorpje Riu, in de Zuid-Finse provincie Tavastland, heeft gewoed. De negen slachtoffertjes bevonden zich in een slaapzaal op de eerste ver dieping, die houten wanden had. Acht elders slapende kinderen konden worden gered. HOE wordt het weer? (Geldig van Zaterdagavond tot Zondagavond. Opgem. te 10 uur) OPNIEUW REGEN Krachtige tijdelijk harde tot: stormachtige wind tussen Zuid en Zuid-West. Zwaar bewolkt: met opklaringen en af en toe re- gen. Weinig verandering in tem- I peratuur. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor- gen 7 uur luiden weer temp. HELSINKI sneeuw —6 c STOCKHOLM motregen 3 OSLO nevel 4 KOPENHAGEN regen 4 LONDEN onbewolkt 8 AMSTERDAM regen 10 BRUSSEL onbewolkt 10 PARIJS onbewolkt 8 BORDEAUX onbewolkt 8 GRENOBLE regen 14 NICE regen 11 WARSCHAU geheel bew. —4 BERLIJN regen 3 FRANKFORT nevel 11 MUNCHEN nevel —o ZURICH nevel 5 GENEVE regen 10 LOCARNO regen 5 WENEN nevel 2 INNSBRUCK geheel bew. 3 ROME zwaar bew. 9 Het KNMI deelt mede: De atmosfeer boven West-Europa vertoont thans een grote onrust. Een diepe depresie, die gisteren Ierland naderde en vanmorgen boven Enge land was gelegen, veroorzaakte over een uitgestrekt gebied zware stormen Langs de Nederlandse kust werd van morgen door 't lichtsschip Noord-Hin der een zware Zuidwesterstorm ge meld. In de loop van de ochtend nam de kracht in het Zuiden weer lang zaam af. Intussen nadert ten Westen van Ierland een nieuwe en actieve storing die morgen opnieuw aanleiding zal geven tot regen en wind. Door de voortdurende depressie-activiteit wordt het vorstgebied op het vaste land van Europa verder naar het Oosten teruggedrongen. Ook in Scan dinavië loopt de temperatuur geleide lijk op. In Rusland vriest het echter nog matig tot streng. Korreltje Spreken zonder denken, is schie ten zonder mikken.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 1