HEI OM VI DUINSTREEK Twee jubilarissen zingen reeds 70 jaar in het kerkkoor Opening van Baronie-fabriek Gemeenteraad van Zevenhoven VRIJDAG 26 NOVEMBER 1954 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 3 J. v. d. MEER Cz. ROELOFARENDSVEEN f\P DE le ZONDAG VAï DE ADVENT in 1884 hadden de heren J. v. d. Meer Cz en Hub. Hoogenboom het voorrecht voor de eerste maal op het zangkoor in de kerk de Hoogmis te mogen meezingen, en vanaf die dag zijn beiden onafgebroken aan het zangkoor ver bonden geweest. Dit houdt in dat zij Zondag a.s. het jubileum als 70-jarig koorzanger zou den moeten vieren, maar in verband met het 40-Urengebed en de advent is de kerkelijke alswel de buitenkerkelijke viering tot na de Kerstmis uitgesteld. De heer J. v. d. Meer Cz., welke de dag van dit jubileum in het Retraitehuis te Noordwij- kerhout viert, was van 1910 tot 1916 penning meester van het zangkoor. De muzikale talen ten van de heer v. d. Meer waren wel buiten gewoon te noemen. Zijn prachtige stem deed hem vele jaren als voorzanger en solist funge ren. Voorts nam hij bij afwezigheid van de di recteur diens plaats in bij de uitvoering yan meerstemmige muziek. Zelfs tot op de dag van heden vervult hij deze taak nog door de week in de Huwelijksmissen en H. Missen van dank zegging, zodat wij hem b.v. in de afgelopen week van 15 Nov. nog in 4 H. Missen het koor zagen leiden. Op alle repetities is hij nog pre sent en niettegenstaande zijn 80 jaren is hij in de kerk nog steeds een steun voor zijn jonge medezangers. Ook Hubertus Hoogenboom is een zanger met grote verdiensten. Gedurende de 70 jaren als lid van het zangkoor vervulde hij de laat ste 25 jaren tevens de taak van penningmees ter, welke functie hij nu aan een jongere kracht heeft overgedragen. De heer Hoogen boom was in deze functie niet alleen gezien bij zijn mede-bestuursleden, maar vooral ook bij de overige le den. Naast zijn beheer over de kas, had hij een groot aandeel in de or ganisatie der j aarlij kse uitgaansdag van de zangers, welke hij steeds tot aller tevredenheid deed slagen. Be houdens de laatste 6 weken, waarin hij licht ongesteld was, is de heer Hoogenboom steeds op alle repeti ties en in de kerk aanwezig geweest, en was steeds eeri voorbeeld in plichtsbetrachting. Dat deze beide heren een zo zeldzaam 70-jarig jubi leum als zeer bekwaam zanger met een grote kerkmuziekkennis mogen vieren, is ook wel te danken aan de opleiding welke zij bij de toenmalige meester J. Hendrix mochten ontvan gen. Immers naast de Kerkmuziek moesten zij toen ook de reizangen van Vondels treurspelen, diverse Oratoria en Cantates instuderen. Ter zijner tijd hopen wij natuur lijk bij de eigenlijke viering nog op dit merkwaardig jubileum terug te komen. H. HOOGENBOOM. ALPHEN AAN DEN RIJN Onder zeer grote belangstelling heeft burgemeester Ed. C. Witscheij hedenmorgen door het overhalen van een handle de opening verricht van de nieuwe fabriek van de N.V. Ba ronie te Alphen aan de Rijn. Vele sprekers voerden het woord o.a. de heer P. Barets, directeur van de N.V., burgemeester Ed. C. Witscheij, mr. Barents, commissaris van de N.V., de heer C. de Keijzer,-accoun tant, de heer S. Trouwborst, namens de personeelsvereniging, die een klok aanbood, en architect Goslinga. Morgen komen wij op deze ope ningsplechtigheid terug. CREDIET VOOR AVIFAUNA GOEDGEKEURD.. Gedeputeerde Staten van Zuid- Holland hebben goedgekeurd het raadsbesluit d.d. 26 Oct. 1954 van Alphen aan den Rijn, waarbij aan de Stichting Vogelpark Avifauna" een kasgeldlening werd verstrekt ad 60.000.voor reclamedoeleinden t/a van het seizoen 1955. Geslaagd voor het doctoraal exa men economie de heer W. Kooi, te Alphen aan den Rijn. BODEGRAVEN Koninklijke onderscheiding, -r- Gis terochtend ,op de dag van de herden king van haar 40-jarige dienstbetrek king als huishoudster bij de familie Kooijman, heeft burgemeester mr. J. J. Croles aan mej. M. Kemp medede ling gedaan van de door H.M. (is Ko ningin aan haar verleende zilveren ere-medaille, verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau. De aan deze ko ninklijke onderscheiding verbonden versierselen werden door de burge meester aan de jubilaresse in de kring van familie en kennissen uitge reikt ten huize van de thans 84 jaar oude, rustend veehouder, F. Kooij man, Weijland 3 te Nieuwerbrug, het nog enige overlevende lid van de familie Kooijman. In een hartelijke toespraak wenste de burgemeester, mede namens het gemeentebestuur, mej. Kemp en de heer Kooijman ge luk met dit zeldzame jubileum en deze hoge onderscheiding, waarbij hij de jubilaresse prees voor de door haar getoonde trouw en hoge opvat ting van haar plichten. BOSKOOP Dammen. Voor de competitie van de Goudse Dambond speelde Boskoop 1 een wedstrijd tegen Gouda 1. Na een spannende strijd wist de thuisclub rrct 119 te winnen, hoe wel zij drie uren spelen met 59 achter stond. De laatste partijen werden even wel in winst omgezet, waardoor de overwinning uit het vuur werd ge sleept. De gespecificeerde uitslag: Bos koop 1Gouda 1: J. MesmanP. v. d. Linde 02; J. BurggraafD. v. d. Broek 02; W. D. van EsA. A. de Jong 02; E. J. HoogerbrugJ. Hoo- gendoorn 20; H. TrimpH. Lor jé 11; A. M. de JongP. Schouten 20; D. van WijkTh. v. d. Veer 11; Jac. SchoemakerP. v. d. Pauw 20; H. van KlaverenC. Bouter 11; J. v. d. uBrgG. van Ardenne 2—0. Uitslagen onderlinge competitie: Groep 2: D. LankhuyzenAnth. Trimp 20; D. van StaverenM. Vuyk 20; D. W. de ZeeuwA. N. van Tol. 1-^1; D. LankhuyzenR. Kroonenburg 11. Schaken. Voor de competitie van de LSB speelde Leithen 2 een wed strijd tegen Inter Nos 2. De Bosko pers behaalden een overwinning 2-8. Gespecificeerde uitslag: J. van Kem pen (Leithen 2)J. C. Bulk (Inter Nos 2) 01; M. N. BlonkN. van Gemeren 01; M. de Bockdr. Chr. H. Flim 01; J. LigtvoetA. Sytze- ma Jr. 01; H. BatelaanA. J. van Gemeren 10; C. LepelaarP. Vuyk 01; J. MetselaarJ. A. Sonneveld 10; J. RavensbergenJ. Erkelens 01; J. VosC. van Veen 01; D. MetselaarF. J. van Leeuwen 0—1. Totaal 28. Geboren: Jan, z. v. A. Benschop en A. Slaman. Jan z. v. J, Immerzeel en L. Peters. Ondertrouwd: Adrianus Petrus v. Leeuwen 35 j. e n Neeltje Klasina Hoogendoorn 27 j. Johannes Koetsier 26 j. en Ina Johanna Erkelens 24 j. Getrouwd:: Leendert de Róoy 47 j. en Adriana Petronella van Tol 3/i j. Geert Jan van Ommeren 21 i. en Belit van der Sluis 18 j. HAZERSW0UDE GEMEENTE-ARCHITECT J. DEKKER OVERLEDEN Gistermiddag om ongeveer 4 uur is de heer J. Dekker, gemeente-ar chitect, die na een maagoperatie on dergaan te hebben in het Diacones» senziekenhuis te Leiden, ongeveer drie weken thuis was, overleden op 61-jarige leeftijd. De heer Dekker werd op 1 Sep tember 1925 benoemd tot gemeente architect van de gemeente Hazers- woude, welk ambt hij tot op heden vervulde. Op 4 October 1930 werd de heer Dekker benoemd tot Commandant van de Brandweer te Hazerswoude, welke functie hij eveneens tot op he den bekleedde. Hij werd op 13 April 1939 aange steld als hoofd van de Luchtbescher ming, uit welke functie hij op 22 Mei 1946 eervol werd ontslagen. Van het bekende architectenbu reau Dekker en van der Sterre maakte de heer Dekker deel uit. Als architect heeft de heer Dek- ker vele restauratiewerkzaamheden verricht, waaronder o.a. voor wat de gemeente Hazerswoude betreft de Nederlands Hervormde Kerk te Ha zerswoude-Dorp; onder zijn leiding is het Raadhuis gebouwd en enkele scholen. De algemene Begraafplaats is onder zijn leiding aangelegd. Tevens was de heer Dekker van vele polders en waterschappen op zichter. Zo o.a. van de Hazerswoud- se Droogmakerij te Hazerswoude; de Verenigde Polder te Boskoop; De Dam- of Binnenpolder te Zwammer- dam; de drooggemaakte Groote polder te Stompwijk; de Botgrhuis polder te Warmond. Vooral bij res tauratiewerken genoot de heer Dek ker een goede naam. Voor 't lingerie-diploma der St. Anna ver. slaagden: Bertha Brugman, Joop en Ria de Frankrijker, Tina de Groot, Gatha de Jong, Emmie Lou- rier, Cobi en Ria Rietveld, Joop Verhorik, Jeanne Vreeburg. Afgewe zen geen. Geb.: Pieter, z. v. P. van Gorkum en N. C. Harkes; Jacobus Petrus Maria, z. v. W. P. van Vliet en A. W. van Wieringen; Gertrudie Hubertha Maria, d. v. F. X. J. Wesselingh en A. Th. de Jong; Wilhelmina Geer- truida Maria, d. v. J. P. v. d. Werf en C. G. M. Vlasveld; Alida Anna Maria, d. v. G. Th. J. Kooter en M. M. C. Verstegen; Dirkje, d. v. M. v. Veen en D. van Dijk; Leendert Johan, z. v. L. van Zanten en J. E. Lindhout. Getr.: Gerardus Martinus Straat hof, 27 j., en Maria Engelina Men ken, 24 j.; Hugo Comelis Jozef van der Voort, 31 j., en Johanna Maria Boers, 25 j. Overl.: Geesje van de Beid, 79 j., wed. van Pleun Roos. ROELOFARENDSVEEN Jaarvergadering IJsclub „Wilhel mina". Aangezien voorz. H. van Klink verhinderd was, stond de jaar vergadering der ijsclub „Wilhelmi na" onder leiding van de heer Nic. van Berkel, die met een kort woord de vergadering opende. Uit het jaarverslag van secr. H. van Rui ten bleek, dat een actief seizoen, thans ook betreffende ijs wedstrijden kon worden afgesloten. Penn. P. v. d. Zwet gaf in zijn financieel over zicht aan dat het batig saldo met 153.72 was teruggelopen tot f 340,49 Er zijn thans 6 dames- en 228 heren leden, alsmede 10 donateurs. Namens de kascommissie verklaarde H. van Beek kas en bescheiden voor ac- coord, terwijl in deze commissie werd benoemd de heer G. Kuiper. Veilig en Betrouwbaar IJs gaf bij monde van penningm. M. Verdel een batig saldo aan van 435,tegen over vorig jaar f 494,75, echter met vermelding, dat de contributie nog geïnd moest worden. De feest avond werd vastgesteld op 4 Jan. 1955 in café Heemskerk. In het be stuur werden P. v. d. Zwet, Joh. van Beek, Joop Pouw, H. de Prie en N. van Berkel herkozen. Betreffende de vlaggen in eigendom van de ijsclub deelde de voorz. mede, dat als deze evenals voorheen in bruikleen ge vraagd zullen worden, hiervoor in 't vervolg een kleine vergoeding ge vraagd zal worden. Betreffende training voor schaatsenrijders kan men zich opgeven bij het bestuur, waarna men dan aan trainingsavon den in de Kaag kan deelnemen. De rondvraag bracht weinig belangrijks ter tafel, waarna de voorz. in zijn sluitingswoord nog een beroep deed op de leden om bij ev. ijs het be stuur, indien mogelijk behulpzaam te zijn met het uitzetten der banen. Met een gezellig prijskaarten werd de avond besloten. SPEELGOEDTENTOONSTELLING K.A.B. De' meest prachtige vorm van vrije tijdsbesteding wordt gevonden in de Knutselclub van de K.A.B. Het is bij benadering niet te berekenen, hoe veel uurtjes hier door de verschei dene leden worden doorgebracht. Niet alleen om van die vrije tijd af te komen, maar juist, om door een nuttige besteding speelgoederen te vervaardigen voor alle kinderen van de K.A.B.-leden. Begrijpelijk is het daarom als deze speelgoederen, ruim 400 stuks, gereed zijn, dat men deze dan ook eens met rechtmatige tr its wil exposeren. Dit heeft natujilijk een tweeledig doel n.l. om door het gepresteerde een nog grotere animo voor deze knutselclub te kweken alsmede om te laten zien, wat door eigen krachten op dit gebied ver vaardigd kan worden. Zij, die in de laatste jaren deze tentoonstelling reeds meerdere keren bezocht heb ben, weten wat een mooie voorwer pen hier te zien zijn, maar ook zijn zij weer benieuwd naar de vele nieu we modellen, welke ook nu weer aanwezig zijn. Voorts zullen diverse attracties een bezoek nog aantrekkelijker maken, temeer daar de toegang geheel gra tis is. Deze tentoonstelling wordt a.s. Za terdag 's middags te 3 uur door bur- gemèester E. J. M. Kolfschoten offi cieel geopend, en is daarna voor de bezoekers toegankelijk tot 's avonds 10 uur. Zondag 28 Nov. is de ten toonstelling geopend na de Hoogmis tot 's avonds 10.30 uur. NIEUWVEEN Biljarten De uitslagen van de gisteravond gehouden wedstrijden om het persoonlijk kampioenschap van de biljartvereniging „DITO" waren als volgt: J. GielingH. A. Leliveld 20; A. J. van TrigtL. Kesting 20 A. LentingA.Schoorl 2—0; Th. No tenboomA. Straathof 02; J. van EijkG. J. v. d. Berg 20; J. Gieling J. van Eijk 02. Feestavond ouden van dagen Donderdagavond werd in zaal Bos man een feestavond georganiseerd door het comté ouden van dagen ter versteviging van de uitgaanskas. Bur gemeester en echtgenote waren hier bij aanwezig. De zaal was overvol, toen de Waiki Hawaiians het pro gramma inzetten. Dit amateurgezel schap mocht een daverend en welver- 0EGSTGEEST Koperen priesterfeest. Kape laan W. B. J. Wüst viert Zondag a.s. zijn koperen priesterjubileum. Om half negen zal de jubilaris een Plech tige H. Mis opdragen. Van 11.30 12.30 uur is er aan de pastorie een receptie voor verenigingen en cor poraties en van 12.302 uur voor de overige parochianen. VOORSCHOTEN EVEN WACHTEN MET RIOOLBELASTING B. en W. van Voorschoten hebben de raad nog geen voorstel doen toe komen voor de invoering van een rioolbelasting. Het college adviseert de raad het onderzoek naar de finan ciële toestand van de gemeente af te wachten. B. en W. waren van mening, dat de belastingheffing in Voorschoten verhouding tot andere gemeenten reed vrij hoog is, maar Ged. Staten waren een andere mening toegedaan. Ter gedeeltelijke dekking van het be grotingstekort en mede in verband met de aanvraag tot verhoging van het basisbedrag der algemene uitke ring uit het gemeentefonds. De minis ter van binnenlandse zaken stelt zich op het standpunt, dat een zodanige aanvragebuiten behandeling blijft, in dien de gemeente haar eigen heffin gen niet opvoert tot een aanvaard baar niveau. De minister gaat hierbij uit van de gedachte, dat 't tarief van de rioolbelasting zó moet worden ge regeld, dat de heffing gemidd. 15. per perceel bedraagt. B. en W. delen tenslotte mede, dat de mogelijkheid bestaat dat de minister een ruim standpunt zal gaan innemen. Daar in middels het onderzoek naar de finan ciën van de gemeente is begonnen i v.m. de uitkeringen uit het gemeente fonds, achten B. en W. het gewenst het resultaat van dit onderzoek af te wachten. Zanguitvoering „De Zonnebloemen" -Het meisjeskinderkoor „De Zonne bloemen", een onderafdeling van de diend applaus in ontvangst nemen. Vervolgen werden enkele toneelstuk jes opgevoerd, waarna een tweetal jeugdige accordeonisten voor het voetlicht trad. De heer Leliveld had evenals vorige jaren de in de afge lopen zomer gemaakte reis met de bejaarden op rijm gemaakt en droeg deze tekst voor. Ook de van deze tocht gemaakte film werd vertoond en er werd smakelijk gelachen. Woensdagavond kwam'de gemeen te raad van Zevenhoven bijeen. De heer L. J. Splinter was wegens ziekte verhinderd de vergadering bij te wonen. Naar aanleiding van een brief van het Destructiebedrijf N.V. Gekro, te Overschie werd besloten tot verlen ging van de bestaande overeenkomst tot uiterlijk 31 December 1956. Op een tweetal verzoeken om ver goeding van reiskosten voor school gaande kinderen werd goedgunstig beschikt. De autobuskosten zullen van gemeentewege worden vergoed. Het bedrag per leerling voor de lagere scholen in Zevenhoven werd voor 1955 vastgesteld op 30, Met algemene stemmen werd be sloten om ingaande 1 Januari 1955 toe te treden tot het Insti tuut Ziektenkostenvoorziening Amb tenaren. Op advies van de Commissie voor de Onderlinge Hulpverlening in ge val van brand in de provincie Zuid- Holland, werd de gemeenschappe lijke regeling tot onderlinge hulp verlening gewijzigd. Voorts werd be sloten om van gemeentewege een gelijk bedrag beschikbaar te stellen ten bate van de vluchtelingenhulp, als dat, hetwelk door de ambtenaren dezer gemeente voor dat doel ter beschikking wordt gesteld door het schenken van 1 uur salaris of loon. Op voorstel van B. en W. werd be sloten het crediet in rekening-cou rant, ingevolge de rekening-courant overeenkomst met de N.V. Bank voor Nederlandse Gemeenten, voor het jaar 1955 vast te stellen op 46.000,—. Vervolgens had de aanbieding van de gemeentebegroting voor 1955 plaats. Het eindcijfer dezer begroting be draagt voor de gewone dienst in ont vangst en in uitgaaf 136.289,52. Het eindcijfer bedraagt voor de kapitaal- dienst in ontvangst f 368.405,77 en in uitgaaf 378.052,36: een nadelig saldo van de kapitaaldienst derhalve van 9.646,59. Tengevolge van het feit, dat een verhoogd bedrag wegens algemene uitkering uit het gemeentefonds kon worden geraamd, is een bedrag van 4.819,83 beschikbaar voor onvoor ziene uitgaven. De begroting 1954 werd vervol gens conform het voorstel van B. en W. gewijzigd. Op verzoek van de heer Chr. de Graaf werd besloten om het erf- pachtsrecht van een stukje gemeen tegrond, gelegen naast zijn woning, en welk erfpachtsrecht op 31 Dec. 1954 eindigt, te verlengen. Tot leden van de commissie tot wering van schoolverzuim, werden met algemene stemmen herbenoemd de heren W. Kerkhoven, J. C. Groe- newegen, J. Lauwers, C. Rademaker en J. v. d. Broek. Van de gelegenheid tot het stellen van vragen aan het einde der verga dering werd alleen door de heer Mesman gebruik gemaakt. Hij ves tigde er de aandacht op dat in het Korteraarse Voetpad enige'gaten zijn die gevaarlijk zijn voor het verkeer. WONDEN GENEZEN SNELLER MET R.K. Vrouwenbeweging Voorschoten heeft haar eerste openbare zanguit voering gegeven. En deze uitvoering mag geslaagd heten. De presidente van de R.K. Vrouwenbeweging me* vrouw E. van GentZoneveld heette de vele aanwezigen van harte wei- komen. Het waren er velen, want de zaal van het verenigingsgebouw was vol. Het eerste optreden van de Zon nebloemen biedt goede verwachtin gen voor de toekomst. Het jonge koor o.l.v. de dirigente mevr. G. M. Streng Schoonderwoerd heeft deze avond bewezen in korte tijd behoorlijke prestatie te kunnen leveren. Er wer den ernstige liedjes gezongen, stem mige en heel wat vrolijke. De voor dracht en uitbeelding van enige lied je was allerliefst. Noemen wij b.v. „De toverfluit". De heren Martin Vin gée en Henk Koolmees verleenden humoristische en muzikale medewer king. De ouders en overige belangstel lenden hebben genoten van dit eerste optreden en het koortje is dan ook zeker een aanwinst voor het katholie ke culturele leven van Voorschoten. Aan het einde van de avond deelde de presidente van de R.K. Vrouwen beweging nog mede, dat de St Nico- laasviering is vastgeteld op Woens dagavond 1 December a.s. Geboren: Geert Wilhelmus zn van J. van Leeuwen en R. Pen; Johannes Robertus Maria zn van H. J. Larde- noye en M. Arpot. Geboren te Leiden: Jacqueline dr van J. van der Meer en M. J. Kaaijk. Ondertrouwd: F. W. 't Hooft 28 jr te Groningen en E. Lekkerkerk. Overleden: J. F. W. Stokhuyzen 82 jr echtg. van J. A. IJpma; J. Schip- aanboord 78 jr wednr van J. Ravens bergen. LEIPSCHENDAM Verkeerscursus. De ópper-wacht meester de Priëlle van de Haagse verkeerspolitie zal voor het perso neel van alle scholen een verkeers cursus geven. Aethericlanken HILVERSUM I, 402 m. 7.00—24.00 KRO. 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. 7.15 Koor zang. 7.45 Morgengebed en lit. kal. 8.00 Nieuws en kath. nieuws. 8.20 Gram. 9.00 Voor de huisvrouw. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Gram. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Gram. 12.00 Angelus. 12.03 Gram. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 Gram. 12.55 Zon newijzer. 13.00 Nieuws en katholiek nieuws. 13.20 Metropole-ork. 14.00 Boekbespr. 14.10 Gram. 14.20 Eng. les. 14.40 Amateurprogr. 15.15 Kron. v. letteren en kunsten. 15.55 Gram. 16.00 De schoonheid van het Grego riaans. 16.30 Voor de jeugd. 17.00 Vocaal ens. 17.20 Voor de jeugd. 18.00 Gram. 18.15 Journalistiek weekoverz. 18.25 Gram. 18.30 Van het binnenhof. 18.40 Gram. 18.45 Regeringsuitz.: At lantisch allerlei: Een en ander over de 14 landen van het Atlantisch Pact. 19.00 Nieuws. 19.10 Lichtbaken. 19.30 Avondgebed en lit. kal. 19.45 De Zil vervloot. 20.15 Gevar. progr. 21.00 Act. 21.15 De gew. man. 21.20 Gram. 22.00 Wie 't weet mag 't zeggen. 22.30 Gram. 22.45 „Ziedaar Uw Moeder", klankb. 23.00 Nieuws. 23.15 Nieuws in Esperanto. 23.2524.00 Kamerork. HILVERSUM II, 298 m. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA 19.30 VPRO. 20.00—24.00 VARA. 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. 7.15 Gym. 7.33 Gram. 7.45 „Even opkrikken", caus. 7.50 Gram. 8.00 Nieuws. 8.18 Gram. 8.40 Idem. 8.55 Voor de vrouw. 9.00 Gym. v. d. vrouw. 9.10 Gram. 10.00 „Tijdelijk uitgeschakeld", caus. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Voor de arbeiders in de continubedrijven. 11.35 Bariton en piano. 12.00 Gram. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 Gram. 13.00 Nieuws. 13.15 VARA- Varia. 13.20 Topsongs van November. 13.45 Voor de jeugd. 14.20 Sport- praatje. 14.35 Amus. muz. 15.00 Gro nings progr. 15.25 „Het volle pond", caus. 15.40 Orgelspel. 16.00 Boekbe- preking. 16.15 Kamerork. en solist. 17.00 Weekjourn. 17.35 Politie-Kapel. 18.00 Nieuws en comm. 18.20 Gram. 19.00 Artistieke Staalkaart. 19.30 „Passapartout", caus. 19.40 „De stil te is van glas", stemmcnspel. 19.55 ,Deze week", caus. 20.00 Nieuws. 20.05 Gevar. progr. 22.00 Socialistisch comm. 22.15 Community singing. 22.45 ,De Molen aan de rivier", hoorspel. 23.15 Nieuws. 23.30—24.00 Gram. (de 7 wijzerplaten) door AGATHA CHRISTIE 28) „Praat niet zoveel, Alfred", zei Bundie. „Haal dat blad. Als je hier blijft staan redeneren, zul je moei lijkheden krijgen". Zijn handen wringende, zoals men dat pleegt te noemen, vertrok Alfred. Kort daarop kwam hij terug met een blad en daar hij intussen ingezien had, dat protesteren nutteloos was, werkte hij met een zenuwachtige ijver, die zeer wonderlijk aandeed, zoals Bundie wel gezien had, konden de planken eruit gehaald worden. Ze haalde ze er uit, zette ze rechtop tegen de muur en stapte toen in de kast. „Hm", merkte ze op. „Nogal nauw. Dat zal een enge geschiedenis wor den. Doe de deur voorzichtig dicht, AlfredJa zo. Ja het gaat. Nu moet ik een boor hebben". „Een boor, freule?" „Juist". „Ik weet niet. „Onzin. Ik moet een boor heb benmisschien heb Je ook wel een aardboor. Als je niet heb wat ik nodig heb, zullen we het moeten gaan kopen, dus doe je beter met te proberen het gewenste te vinden". Alfred ging heen en keerde spoedig terug met een heel geschikte sorte ring gereedschap. Bundie greep wat ze nodig had en begon vlug en han dig een klein gat te boren, ter hoogte van haar rechteroog. Ze deed dit van de buitenkant, zodat het niet zo zichtbaar zou zijn, en ze durfde het niet te groot te maken, opdat het de aandacht niet zou trekken. „Zo. Zo is het goed", merkte ze ten laatste op. „O maar, freule, freule „Ja?" „Maar ze zullen u vindenals ze de deur open zouden doen". „Ze zullen de deur niet opendoen", zei Bundie. „Omdat jij haar zult sluiten en de sleutel mee zult ne men". „En als mijnheer Mosgorovsky soms bij toeval om de sleutel zou vragen?" „Vertel hem dat hij verloren is", zei Bundie opgewekt. „Niemand zal aan die kast denken.deze is er slechts om de aandacht van de an dere af te leiden en een paar te vor men. Schiet op Alfred; er kan ieder ogenblik iemand komen. Sluit me op en neem de sleutel mee, en kom me eruit halen, wanneer ze allemaal weggaan". „U zult ziek worden, freule. U zult flauw vallen". „Ik val nooit flauw", zei Bundie. „Maar je kon wel even een cocktail brengen. Ik zal hem zeker nodig hebben. Sluit de deur van de kamer weer, vergeet het niet en doe al de sleutels op de deuren terug. En Al fredwees nu geen ezel. Als er iets verkeerd gaat, zal ik voor je zorgen". „Ziezo", zei Bundie tot zichzelf, toen Alfred eindelijk verdween, na dat hij de cocktail gebracht had. Ze was niet bezorgd, dat Alfreds moed hem in de steek zou laten en hij haar zou verraden. Ze wist dat zijn gevoel voor zelfbehoud er veel te sterk voor was. Zijn ambt alleen reeds hielp hem in het verbergen van persoonlijke emoties onder het masker van een goed getrainde be diende. Bundie piekerde slechts over ene zaak. De uitleg die ze gaf aan het schoonmaken van de zaal kon hele maal verkeerd zijn. En als dat zo wasBundie zuchtte binnen de nauwe begrenzing van de kast. Het vooruitzicht er lange uren in door te brengen voor niets, had niet veel aantrekkelijks. VEERTIENDE HOOFDSTUK. De vergadering van de Zeven Wijzerplaten. Het beste is maar zo vlug mogelijk heen te gaan over het lijden van de volgende vier uur. Bundie bevond dat de ruimte buitengewoon karig was. Ze had gemeend, dat de verga dering, als er tenminste een was, plaats zou vinden op een tijdstip, als de club in volle gang waswaar schijnlijk zo ongeveer tussen midder nacht en twee uur 's morgens. Ze was juist aan het uitmaken, dat het minstens zes uur in de morgen moest zijn, toen een welkom geluid tot haar doordrong, het geluid van het ont sluiten van een deur. Het volgende ogenblik werd het electrisch licht aangedraaid. Het gegons van stem men dat enkele minuten tevoren tot haar doorgedrongen was, als het ver wijderde geruis van de golven der zee, hield even plotseling op als het begonnen was en Bundie hoorde een deur dichtgrendelen. Het was dui delijk dat iemand uit de aangrenzen de speelzaal binnen was gekomen, en zy waardeerde de zorg om de ver bindingsdeur zo geluiddempend als mogelijk was te maken. Het volgen de ogenblik was de indringer binnen haar gezichtsveld, een terrein, dat noodzakelijkerwijs enigszins beperkt was, maar dat toch aan zijn doel be antwoordde. Het was een grote man met brede schouders, een robust uiterlijk en met een lange zwarte baard. Bundie herinnerde zich, dat ze hem de vorige avond aan een der baccarattafeitjes had zien zitten. Dus dit was nu Alfreds geheimzinnige Russische heer, de eigenaar van de club, de sinistere mijnheer Mosgo rovsky. Bundle's hart klopte vlugger van opwinding. Zij geleek zo weinig op haar vader, dat ze op dat ogen blik bijna behagen schiep in haar ongemakkelijke houding. De Rus bleef enige minuten bij de tafel staan, terwijl hij over zijn baard streek. Toen haalde hij een horloge uit zijn zak en keek hoe laat het was. Terwijl hij zijn hoofd schudde alsof hij voldaan was, stak hij zijn hand weer in zijn zak en ter wijl hij er iets uit haalde wat Bundie niet zien kon, verdween hij uit haar gezichtsveld. Toen ze hem weer kon zien, kon ze zich nauwelijks beheersen en ze hijgde bijna van verbazing. Zijn gezicht was nu bedekt met een masker, maar geen masker van de gewone soort Het was niet op maat voor het gezicht gemaakt, het was maar een lapje goed dat er voor hing, een gordijntje met twee spleten erin voor de ogen. Het was van voren rond en er stond een afbeelding op van een wijzerplaat, waarvan de wijzers zes uur aanwezen. „De Zeven Wijzerplaten", zei Bundie bij zichzelf. Terzelfdertijd klonk er een nieuw geluidzeven gedempte klopjes. losgorovsky liep naar de plaats waar Bundie wist dat de andere kastdeur was. Ze hoorde een scherp geklik en toen het geluid van be groetingen in een vreemde taal. Da delijk daarop kon ze de nieuwgeko- menen zien. Ze droegen allen klok- maskers, maar bij hen stonden de wijzers anders, respectievelijk op vier en op vijf uur. De beide heren waren in avondtoilet.... maar toch waren ze gemakkelijk van elkaar te onderscheiden. De een was een ele gante, slanke jonge man, die avond kleren droeg van een voortreffelijke snit. Het gemak waarmede hij zich bewoog, deed meer aan een buiten lander dan aan een Engelsman den ken. De andere heer zou men beter taai en mager hebben kunnen noe men. Zijn kleren pasten hem nogal goed, maar meer ook niet en Bundie ried zijn national eit zelfs voor ze zijn stem gehoord had. „Ik veronderstel dat we de eersten zijn op deze kleine bijeenkomst". (Wordt vervolgd).

Leidse Courant | 1954 | | pagina 7