Nederland, van't wankel hongertochtkarretje naar de schittering van de Gouden Koets DE CIRCUSBARON Nationaal paviljoen op de E 55 Geen tentoonstelling van plaatjes Motie-Burger door Kamer verworpen Moetfer van 2 kinderen werd te Zeist het slachtoffer van mysterieuse moord Tegen gif moordenares is gisteren 20 jaar gevangenisstraf geëist RAKE KLAPPEN VRIJD.i:; 26 NOVEMBER 1954 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 1 India's ambassadrice te midden van dansgroep doofstommen Bezoek van een kwertier aan periode van 10 jaar „Een synthese van tien jaar na- oorlogstijd, dus wat er is bereikt van niets tot „Le miracle Hollandais", dat is het wat het nationale paviljoen wil laten zien, dat midden op het z.g. Elfprovinciënplein komt te staan. Al dus deelde mr. L. G. Kortenhorst gistermorgen in Den Haag op een persconferentie mede, de derde die over de komende energietentoonstel ling „E 55" thans is gehouden. „De gang van donker naar licht zal zijn climax vinden, als bij de rondwandeling eindelijk de gouden koets is bereikt, die door H.M. de Koningin ter expositie wordt afge staan en waarvan men reeds by het binnentreden de vage contouren zal kunnen zien, als symbool zelfs in de allerduisterste tijden van hoop en vertrouwen". Als geheel staat de inrichting van dit nationale paviljoen wel vast. De heer Rietveld, die verantwoordelijk is voor het ruimtelijk effect, vertelde er een en ander van. Vaag visioen. Men zal allereerst een sombere zwarte ruimte binnentreden, die met behulp van allerlei „herinneringen" o.a. het wankele karretje, waarmee sommigen een hongertocht onderna men, de winter van 1944/45 in de ge dachten zal doen herleven. Verder gaande, naar de eerste lichtstralen, krijgt men door weerkaatsing in een spiegel zoals gezegd een vaag visioen van de gouden koets te zijn. Daarop volgt dan de chaos van 1945, maar de kleur wordt hier al minder somber en de indruk al min der hopeloos. Meer en meer geven daarna de kleuren een blijder in druk. Men krijgt visuele voorstellin gen van de voedseldroppings, de geldsanering (het beruchte briefje van tien), maar tegelijk ook de zwarte handel en allerlei ziekten, zo als hongeroedeem, t.b.c. enz. Als con trast toch ook weer de gezondheids zorg, de voedselvoorziening („er moet eerst gegeten worden, om te kunnen werken") en dan een soort stem lokaal, als zinnebeeld van het herstel van ons democratisch bestuur. Uitgevouwen prentenboek. Vervolgens bereikt de bezoeker de afdeling arbeidsvrede in de vorm van een uitgevouwen prentenboek, waar op allerlei tafrelen voorkomen. Aan deze afdeling wordt ook een prijs vraag verbonden. De baten hiervan zullen voor de rheumabestryding zijn. Via een volgende ruimte, de we deropbouw, die opnieuw in lichter tint zal zijn, stapt men in de voor laatste afdeling, waaraan men de be naming „vertrouwen in de toekomst" gegeven heeft. Daar zal de welstand van het ogenblik contrasteren tegen bet rantsoentje uit de hongerwinter. Het slot wordt dan gevormd door 'n opgang naar het licht, de gouden koets. Intussen zal men dan ook hebben ervaren, dat de Marshallhulp niet vergeten is. In het eerste, donkere deel zal ook een reclamezuil verrij zen, volgeplakt met affiches van Duitsers en NSB-ers (men denke aan „Koenraad"). .Levende tentoonstelling. Het gehele bezoek aan dit paviljoen zal een kwartier in beslag nemen. De ruimte van 30 bij 30 m. lijkt betrek kelijk beperkt, maar is zo ingedeeld werd ons verzekerddat men zal denken een wereld te zien. Voor de uitvoering van de negen afdelingen zullen verscheidene jonge kunstenaars worden aangezocht: beeldhouwers, tekenaars, schilders en zelfs een smid. Zij zullen een uit werking van een bepaald idee voor gelegd krijgen, maar die zal even tueel in onderling overleg gewijzigd kunnen worden. De nadruk wordt er nog eens op gelegd, dat de „E 55" geen tentoon stelling van plaatjes zal zijn, maar levende, beweeglijke tentoonstelling, waar men zelfs de aanleg van wegen, het bouwen van machines e.d. zal kunnen aanschouwen. Des Zondags I zal men wel de expositie kunnen bezoeken, maar er wordt dan niet gewerkt. Herziening „bevrijdingsvonnissen" Gisteren is in de Tweede Kamer de motie-Burger opnieuw ter sprake gekomen. Zoals bekend betreft het hier een motie, die een nadere voor ziening voor de mensen, die kort na de oorlog ten onrechte als politiek deiiquent zijn behandeld. De discussies, die heel wat rusti ger waren dan in de voorgaande zit ting, leidden uiteindelijk tot een stemming. De motie werd met 47 te gen 29 stemmen verworpen. Vóór waren de fraties van de Partij van den Arbeid, de Staatkundig gerefor meerde partij, de leden van de K.V. P.-fractie: Van Rijckevorsel en En- gelbertink en de antirevolutionair Bruins Slot. Deze socialistische motie, die ern stige tegenstand van de socialistische minister van justitie mr. Donker heeft ondervonden is hiermede van de baan. Dit betekent, dat er geen kans meer van herziening van de beslissing bestaat voor diegenen, die volgens een rechterlijke uitspraak niet in aanmerking zijn gekomen voor een schadeloosstelling, wegens onrechtmatige opsluiting. „Honderden dossiers van al deze mensen zouden moeten onderzocht worden om na te gaan wie er voor het instellen van een beroep in aan merking moeten komen", voerde de minister aan. Ook is het moeiijlk vast te stel len in hoeverre de betrokkenen on schuldig zijn. Verklaringen, die de gerezen verdenkingen ongegrond verklaren, zijn zeker niet voldoende. Mr Burger kreeg in zyn pleidooi voor de mensen, die naar zijn zeg gen, niet billijk zijn behandeld wei nig steun by de Kamer. Prof. Ger- brandy (a.r.) gaf toe, dat het hier Omtrent dader en motief tast men in het duister In de Jan Willem Frisolaan te Zeist is Woensdag een moord gepleegd, waarvan een 29-jarige vrouw het slachtoffer is geworden; de dader is nog voortvluchtig. De gealarmeerde Zeister politie vond het stoffelijk overschot van de vrouw op de achterdrempel van haar woning. Het slachtoffer bleek dode lijk te zijn getroffen door een schot even boven het hart. In de keuken vond de politie twee hulzen, waaruit de conclusie viel te trekken dat twee schoten op haar zijn gelost. Een buurjongen heeft de schoten gehoord Hy is. naar buiten gesneld en heeft de vermoedelijke dader nog juist zien wegfietsen. Zowel omtrent de identeiteit van de dader als omtrent het motief voor de moord tast de politie nog in het duister. Signalement. De buurjongen heeft een vrij nauwkeurig signalement kunnen op geven. De dader is ongeveer 24 jaar. Zijn lengte is ongeveer 1.78 m. Hij heeft een bleek smal gezicht en iets u'tstaande jukbeenderen, zijn blonde haar is achterovergekamd. Hij was gekleed in een lichtbruine overjas van ruige stof, een bruine pantalon en een bruine alpinomuts. De fiets waarop hij wegreed was donkerrood gelakt en had een hoog sportstuur. Volkomen onverwacht. Het slachtoffer was in de keuken van haar woning bezig toen zij iets in de tuin hoorde. Zij deed daarop de deur open, van dichtbij werd toen op haar geschoten, waarna de dader wegrende. Inwonende men sen hoorden de knal en waarschuw den dokter en politie, welke zeer snel ter plaatse waren. De arts kon slechts de dood constateren. De jongeman, die verderop met enige meisjes stond te praten zag de man op een fiets wegrijden. Hij volgde de man en hr.nlde hem na enige tijd in. Hierop trok de man opnieuw het revolver kosten. en bedreigde de jongeman, waarna hij wegreed. De jongeman doofde het licht van zijn fiets en volgde de man op nieuw, maar raakte het spoor toen bijster. Geen vijanden. Omtrent het motief van de daad tast men in het duister. Voor zover bekend heeft het slachtoffer, wier man even later thuis kwam, geen persoonlijke vijanden. Ook roof acht men, gezien het overal in het huis brandende licht, onwaarschijnlijk. De vrouw laat twee kinderen na, een meisje van zeven en een jongen van 5 jaar. De politie te Zeist verzoekt een ieder die opheldering kan geven over de persoon van de dader zich met haar in verbinding te stellen. Minister Mansholt gaat edelherten beschermen Met 4 jachtopzieners Uit een ingesteld onderzoek is ge bleken, dat de in de vrije natuur le vende edelherten en andere zeldzame wildsoorten op de Veluwe ten gevol ge van de stroperij met uitroeiing worden gedreigd. Uit een oogpunt van natuurbescher ming moet op het behoud van deze grootste zoogdieren van de Neder landse fauna prijs worden gesteld. Daar de terreinen, waar zij zich nog kunnen ophouden door recreatie, ont ginningen en afrasteringen steeds be perkter zijn geworden, worden deze dieren zoveel te gemakkelijker een prooi van ongewenste elementen. Het ligt in de bedoeling van de mi nister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening vier jachtopzie ners aan te stellen, die de stroperij zullen moeten tegengaan. De voorge nomen maatregel wordt van de zijde van de betreffende gemeenten en van enkele verenigingen ten zeerste toegejuicht; in principe hebben deze zich bereid verklaard hiervan te doen blijken door het verlenen van een iaarlijkse bijdrage in de te maken een delicate zaak betrof, maar nu er Hare Excellentie Begum Liaquat Ali Khan ambassadrice van Pakistan, heeft Donderdagochtend in gezelschap op grond van een wet al rechterlij-j van ,je Minister van Maatschappelijk Werk, Mr. F. J. F. M. van Thiel, een bezoek gebracht aan het Doofstom- ke uitspraken zijn geweest, mag de men instituut te St. Michiels-Gestel. Ruim twee uur lang heeft zij zich in dir instituut op de hoogte laten Kamer die niet gaan diskwalificeren, stellen van de methoden, die worden toegepast om het doofstomme kind zich zo goed mogelijk te doen aan- In de naweeën van de oorlog zitten passen asn de eisen, die de maatschappij stelt. Foto: Be Begum Liaquat Ali Khan, temidden van een groep nu eenmaal onrechtmatigheden en j doofstomme meisjes, die tevoren enkele dansen hadden uitgevoerd. die moeten we in vredesneam maar Accoord met begroting justitie. Volgens freule Wttewaal (c.-h.) zou de motie-Burger een algehele herziening van de wet van 1950, of zelfs een nieuwe wet, betekenen, en dat ging haar te ver. De beide hoog leraren Oud (lib.) en Lemaire (kath. nat.) voelden het meeste voor socia le voorzieningen. De minister zag tenslotte af van een antwoord, en hoewel mr. Burger nog een beroep deed op de Kamer met de woorden, dat als de Staat j Mei 1946 haar man heeft vergiftigd, voor de consequenties van zijn mis-' grijpen wordt gesteld, hij daarop Late ontdekking De officier van justitie bij de ar rondissementsrechtbank te Gronin gen heeft gistermiddag twintig jaar gevangenisstraf geëist tegen een 53- jarige vrouw uit Warffum, die op 2 loyaal moet terugkomen, kon hij zijn motie niét meer redden. De Tweede Kamer heeft zich ten slotte zonder hoofdelijke stemming accoord verklaard met de begroting van justitie. MINISTER STAF: voor schenners grondgebied Nieuw-Guinea „De infiltratie-pogingeiv in Nieuw- Guinea hebben onze waakzaamheid verscherpt". Aldus minister Staf aan het slot van een redevoering in de Tweede Kamer hedennacht. De rede duurde twee en half uur. „Wij zullen rake klappen uitdelen aan hen, die de integriteit van het grondgebied van Nieuw-Guinea schenden. In de rede verdedigde minister Staf de begroting van oorlog en marine. „Wij beschikken over de middelen om verdere pogingen tegen te gaan, maar wij zullen niet aarzelen meer middelen in te zetten, om volgende infiltraties, als dat nodig is, met meer kracht te kunnen bestrijden. De verdediging van Nieuw-Guinea is nu toevertrouwd aan de marine, maar mochten er andere wapens no dig zijn, dan zijn wij bereid aan onze woorden meer kracht bij te zetten. Staatssecretaris Moorman zal van middag nog nader ingaan op de ver dediging van Nieuw-Guinea. Na 13 December geen gezouten haring meer Alhoewel de afname van gezouten haring gelijk is aan die van vorige jaren en de aanvoer het cijfer van 1953 nog niet bereikt heeft, zal na 13 December geen gezouten haring, meer aangevoerd kunnen worden. Deze maatregel moet gezocht wor den in het feit, dat het hoogseizoen van de vangst dit jaar enkele maan den eerder plaatsvond en dat zodoen de de haring, die thans nog gevan gen wordt, normaal eind December uit het water gehaald zou worden. Deze haring is minder geschikt om in het zout gezet te worden. De aanvoer van verse haring blijft onverminderd doorgang vinden. ZEEPOST. Met de volgende schepen kan zee post worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan, tussen haakjes, achter de naam van het schip vermeld. Indonesië: m.s. „Willem Ruys" (7 Dec.), Ned. Nw. Guinea: m.c. „Kota Agoeng" (16 Dec.); Ned. Antillen: s.s. „Boskoop" (1 Dec.); Suriname: s.s. „Stentor" (1 Dec.); Unie van Z. Afrika en Z.W. Afrika: m.s. „Edin burgh Castle" (27 Dec.); s.s. „Grote Beer" (1 Dec.); Canada: s.s. „Rijn dam" (27 Nov.); m.s. „Black Condor" (1 Dec.); Zuid Amerika: Argentinië s.s. „Eva Peron" (27 Nov.); Brazilië: m.s. „Halioth" (30 Nov.); s.s. „Eva Peron" (27 Nov.); Australië: via En geland (27 Nov.); Nieuw Zeeland: via Engeland (27 Nov.). Inlichtingen betreffende de ver zendingsdata van postpakketten ge ven de postkantoren. Zij was getrouwd met een landar beider, die niet bepaald intelligent was, doch een goed echtgenoot voor haar en naar buiten uit was er geen enkele klacht over het gezinsleven. Het gezin nam evenwel twee pleeg kinderen in huis. De vrouw werd ver liefd op de vader van deze kinderen en wilde zioh van haar man ontdoen. Tijdens de schoonmaak vond zij in de kast een zakje met Parijs-groen, dat door de boeren wordt gebruikt voor de bespoeriïng van. grasland. Toen rijpte bij haar het idee om haar man te vergiftigen. Dodelijke dronk. Zij mengde in een beker water een eetlepel Parijs-groen en zette dit in de kast neer. De man had de ge woonte 's nachts te vragen naar een beker water, wanneer hij dorst had. Op de bewuste avond van 2 Mei 1946 werd zij door haar han wakker ge maakt, omdat hij dorst had. De vrouw ging uit bed en haalde uit de kast de beker met Parijs-groen. De man dronk de beker in een paar teu gen leeg. 's Nachts werd hen onwel en moest overgeven, 's Morgens heeft hij nog iets gegeten, doch in de loop van de dag is hij overleden. De huisarts kon geen doodsoorzaak opgeven. Bij de begrafenis werd het dankwoord gesproken door de vader der pleegkinderen, met wie de vrouw enkele maanden later huwde. Geruchten verraadden haar. De moord is pas door geruchten dit jaar aan het licht gekomen. De po litie stelde een summier onderzoek in naar deze geruchten en heeft toen het lijk opgegraven. Men trof sporen van arsenicum en koper aan en wel in zulk een grote hoeveelheid, dat ge- acht moest worden, dat vergiftiging I een mijlpaal beJeikt. De nieuwe de doodsoorzaak was. Enkele dagen abonné, de heer A. Ch. te Winkel later legde de vrouw een volledige kreeg van directeur ir. J. M. Vos, een bekentenis af. 'taart en de aansluiting gratis. Geen levenslang. In een uitvoerig requisitoir achtte de officier van justitie bij de arron dissementsrechtbank te Groningen de ten laste gelegde feiten bewezen. De vrouw heeft zich schuldig gemaakt aan moord, zij is volkomen toereke ningsvatbaar en er is geen enkele re den om hier strafvermindering toe te passen. In verband met het feit, dat de moord zoveel jaar geleden ge pleegd is, wilde de officier van justi tie afzien van een levenslange gevan genisstraf. De persdienst der actie „Voor God" te Heemstede bericht ons, dat met in gang van het nieuwe jaar een maan delijkse Muurkrant gaat verschijnen Deze muurkrant met het uiterlijk van een modern en pakkend affiche, zal in tekst en beeld elke maand ge- inspireerd zijn op de katholieke actualiteit, overeenkomstig de doel stelling der actie „Voor God" welke gericht is op de beïnvloeding der publieke opinie. Zij is bestemd voor alle lokaliteiten waar regelmatig veel mensen vertoeven: wachtkamers van ziekenhuizen, poliklinieken, pasto rieën, artsen, advocaten, notarissen enz. Ook voor de cantines van grote bedrijven, verenigingsgebouwen en bondslokalen. De uitgave wordt verzorgd door het secretariaat der actie „Voor God", Postbus 2, Heemstede. ROOIERS KRIJGEN EEN VRIJE DAG. De directie van de werken in de Noordoostpolder heeft bij het gereed komen van de bieten- en aardappel oogst aan alle arbeiders die hebben gerooid, een extra betaalde verlof dag toegekend. Deze dag is vastgesteld op 24 De cember, iodat de arbeiders die in de werkkarfipen zijn gehuisvest, reeds in de middag van 23 December naar hun woonplaatsen kunnen vertrek ken. Met de 20.000ste telefoonaanslui ting heeft de P.T.T. gisteren in Haar- VLUCHTELINGEN: ƒ1.676.000. Het Comité Vluchtelingenhulp 1954 heeft gisteren 32.000 ontvangen. Gevoegd bij de 1.644.000 die al wa ren binnengekomen, levert dit een to taal bedrag van 1.676.000. BLOEMBOLLEN VOOR DE FRANSE PRESIDENT Uitvoering gevend aan de belofte, die de gemeente 's Gravenhage de Franse president René Coty heeft gedaan bij zijn bezoek aan Neder land, heeft Den Haag dezer dagen ruim 14.000 bloembollen (om geheel nauwkeurig te zijn: 14.659) naar Frankrijk gezonden. Het zijn bollen van verscheidene soorten bloemen in allerlei variëteiten. Onder toezicht van de heer I. Rijnveld, adjunct directeur van de dienst der gemeen teplantsoenen en de heer J. A. Quint, technisch ambtenaar van deze dienst, zijn de bollen geplant in de tuinen van het Elysee en van het kasteel Rambouillet, waar ze over enige maanden zullen bloeien. De heren Rijnveld en Quint zijn dezer dagen door de echtgenote van de president, mevrouw Coty, ont vangen. Waarschijnlijk tengevolge van kortsluiting is gisterochtend te Lalle- weer (gem. Termeenten) de door de heer G. P. Toxopeus bewoonde boer derij, die het eigendom is van de heer Buisman te Zwartsluis, uitge brand. De in de schuur opgeslagen landbouwoogst, werktuigen en één koe gingen verloren. Het vee kon bijtijds in veiligheid worden ge bracht. Het woonhuis bleef gespaard, maar kreeg veel waterschade. De aangerichte schade wordt door ver zekering gedekt. DRAMATISCHE DIEF. Uit de auto van een acteur, die zijn wagen had geparkeerd in de Lange Leidsedwarsstraat te Amsterdam, is Woensdagavond een toneclcostuum ontvreemd uit het jaar 1890, bestaan de uit een geklede jas, een pantalon en drie vesten van verschillende kleur. Voorts is gestolen een kartonnen doos met hoge boorden, plastrons enz. De totale waarde van de kle dingstukken bedraagt circa f 300, de acteur had vergeten de geparkeer de auto af te sluiten. (18) (Vooruit!... tlopL Op één handle!) die man heeft Ment! [en geboren dom! Ik ui hem na de ver toning eenuampre- ken!^j~y

Leidse Courant | 1954 | | pagina 5