S)e ÊöldócSoii^arit Engeland verzet zich tegen Indonesische aanspraken De kwestie N.-Guinea voor de V.N. Door het net van leugens loert de haat De rust keert weer op de Rijnlandse wegen Churchill kreeg de wind van voren VRIJDAG 26 NOVEMBER 1954 46ste JAARGANG No. 13358 Directeur: C. M v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN I Nieuw Guinea loont s wie onze vrienden zijn BUREAUX: PAPENGRACHT 32 T pon ^wart. ^<raDC0 P* P* 6.8O - Advertenties: 15 ct. p. m.m. Telefoontjes f 1.50 EENVOUD DER EENVOUD1GEN ^/"\VER de hoofden van de boeren en tuinders heen want wij hebben de indruk, dat het voor deze groep der bevolking het minste be stemd was heeft rector Van de Hoogte, de geestelijk adviseur van de Haarlemse L.T.B. een ons inziens behartigenswaard woord gesproken. Hij gispte de tegenwoordige heb belijkheid, wanneer in bepaalde krin gen, welke daar behoefte aan heb ben de godsdienst rakende problemen worden besproken, deze besprekin gen te publiceren en hij maande de katholieke intellectuelen, die een „voorhoede" willen vormen, tot voor^ zichtigheid ten opzichte van de ach terhoede. „Daardoor" zei genoemde rector „wordt er onrust gezaaid. Het ge vaar is niet denkbeeldig, dat de niet- cntwikkelde leek uit de discussies slechts datgene haalt, wat in zijn kraam te pas komt." De rector beperkte dat gevaar tot de niet-ontwikkelde leek, maar de ervaring geeft voet aan de veronder- stelling dat dit evenzeer en misschien nog meer voor vele z.g. ontwikkelde leken bestaat (en misschien niet eens alleen voor de leken!) Wij hebben geen hoge dunk van de ontwikkeldheid der ontwikkelden op religieus gebied en wij hebben an derzijds geen lage dunk van het dik wijls zeer juiste inzicht en aanvoe len van hen, die minder schools ge vormd zijn. Een juiste opvatting van gods dienst heeft feitelijk met schoolse vorming niets te maken. Het christendom, en het katholieke christendom gelukkig wel heel in 't bijzonder, is een zeer eenvoudige godsdienst voot' eenvoudige mensen. Het is geopenbaard door een zeer eenvoudige, namelijk tot het uiterste nederige God. Uitdrukkelijk is de lage nederig heid verheven tot de hoogste deugd, men zou kunnèn zeggen de moeder- deugd, welke alle andere deugden baart en voedt. Er kan natuurlijk vrij-uit onder el kaar gesproken worden (maar het hoeft niet allemaal „in de krant") over de aanpassing en de werkwijze van het christendom bij het wisselend aanzien van de menselijke samenle ving, wanneer daarbij niet afgewe ken wordt van de nederigheid ten opzichte van het goddelijk gezag, dat als „sterre der zee" aan de christelij ke gemeenschap en in haar aan de gehele mensheid, als baken is gege ven. Dat gezag onder welk voorwend sel ook en op welke would-be intel lectuele manier ook, aan te tasten, en aan deze aantasteing bovendien nog ruchtbaarheid te geven, is een tot in de kern van het christendom on christelijke bedoening welke geen en kele katholiek betaamt, ook als hij zich als intellectueel beschouwt (maar dat doet men thans spoedig) of beter: iuist als hij zich als. intel lectueel beschouwt. Dan immers moest hij de grond toon van dat eenvoudig geloof beter kennen dan de minder-schools ge- vormden, die het in de practijk des levens zo goed verstaan en daarom zalig geprezen zullen worden. Doodstraf tegen Hodeiby geëist De openbare aanklager in het pro ces tegen Hassan el Hodeiby heeft Donderdag de doodstraf tegen de op perste gids van de Mohammedaanse Broederschap geëist. Hodeiby is beschuldigd van het be ramen van moorden en een complot om de regering van premier Nasser omver te werpen. De zitting van het hof is Donderdag verdaagd. Medegedeeld werd, dat het hof la ter uitspraak zal doen. Moderne ark van Noë Op verzoek van de gouver neur van Malta zijn twee lan dingsvaartuigen voor tanks van de Britse Middelandse Zeevloot begonnen met het overbrengen van een volkomen berooid Duits circus van Malta naar Sicilië. Men verwacht, dat de schepen voor het vervoer van de circus artisten en de meer dan honderd olifanten, leeuwen, beren, apen, paarden en vogels vijf maal heen en weer zullen moeten varen. De Britse admiraliteit keurde de onderneming goed, omdat het circus alleen op deze wijze kos teloos kon worden overgebracht. Een vertegenwoordiger van het circus is naar Bonn gegaan om te trachten van de Bondsrege ring voldoende geld te krijgen voor de terugreis. Sovjet-bloc steunt 't Indonesisch standpunt De Britse gedelegeerde Anthony Nutting heeft zich Donderdag in de po litieke commissie der Verenigde Naties krachtig verzet tegen de Indonesi sche aanspraken op Westelijk Nieuw-Guinca. Hij zei, dat Engeland zal stem men tegen de Indonesische resolutie waarin de V. N. gevraagd wordt aan te dringen op een spoedige hervatting van de onderhandelingen tussen Neder land en Indonesië. Een debat over deze kwestie zou volgens de heer Nut- ling geen enkel nut hebben. Ook Austraië en België hebben zich tegen de Indonesische resolutie verzet. De Britse gedelegeerde zwaaide Nede-land lof toe voor de pogingen lot lotsverbetering van de 700.000 Papoea s Hij zei, dat de V. N. hier trots op behoorden te zijn en zeide-dat het de zienswijze van de Britse regering is. dat dit primitieve gebied onder het wettig bestuur van de Nederlandse regering benoort te blijven. NIET COMPETENT. Inmiddels hebben Uruguay en In- De heer Nutting trok in twijfel of dia het Indonesische standpunt ge- de alg. vergadering der V.N. wel de steund. De afgevaardigde van Uru- competentie bezit de kwestie te be- guay zei, dat het redelijk was „de handelen. Volgens het standpunt van overblijfselen van kolonialisme uit de zijn regering hebben de V.N. niet Weg te ruimen." het recht „als een soort tribunaal een uitspraak te doen" over de wijze, waarop het Nederlands-Indonesische verdrag van 1949 geïnterpreteerd moet worden. Een beroep op anti-koloniaal senti ment zou alleen maar de betrekkin gen slechter kunnen maken en zou niet kunnen bijdragen tot een ver mindering van spanning. „Aanvaar ding van de resolutie zou noch de bevolking noch het vraagstuk-West Guinea ten goede komen. Daarente gen zou het een en ander gemakke lijk kunnen schaden." De heer Nutting noemde de Indone sische bewering dat het geschil een blijvende bedreiging voor de inter nationale vrede zou zijn, schromelijk overdeven. Hij sloot zich te dien aanzien volledig bij het Nederlandse standpunt aan en zei, dat de toestand in Westelijk Nieuw-Guinea volledig rustig was, terwijl er voortgang werd gemaakt bij de verwezenlijking van de doeleinden, zoals die in het Hand vest van de V.N. vervat zijn. Ook Columbia maakte bekend dat zij tegen de door Indonesië voorge stelde resolutie zal stemmen. Stammen in N. India slaags In het grensgebied van Noord- oost-India heeft op 15 dezer een veld slag tussen het bewoners van twee dorpen aan 57 personen het leven ge kost. Aldus is Vrijdag te Sjillong (As sam) bekend gemaakt. In October was een koerier uit het dorp Panja vermoord. De bewo ners van dit dorp deden hierop een aanval op het dorp Jimpany, in de overtuiging dat mensen uit deze plaats bij de moord betrokken wa- rep geweest. De gedelegeerde van India zei, dat een oplossing van het probleem nood zakelijk is. niet alleen ter wille van Indonesië en Nederland, maar ook ter wille van geheel Zuid-Oost-Azië. Uit de woorden van de Oekrainse afgevaardigde bleek, dat steun van de Sowjet-groep voor het Indonesischeaangenomen te krijgen. standpunt practisch verzekerd is. Hij zeide, dat zolang het vraagstuk- West-Irian niet opgelost bleef, dit een „verborgen bedreiging" voor de vre de en veiligheid in het betrokken deel van de wereld zou vormen. AMERIKANEN ONTHOUDEN ZICH Volgens Ass. Press zijn de Ameri kaanse diplomaten vastbesloten neu traal te blijven in het geschil tussen Nederland en Indonesië. Zij schijnen zich er van bewust te zijn, dat een standpunt innemen betekent, dat zij meer vijanden dan vrienden zullen maken. Amerikaanse woordvoerders deelden gisteren mede dat de V.S. van plan zijn zich in de politieke commis sie van stemming over elke resolutie te onthouden. Tegelijkertijd maakt men zich in Amerikaanse kringen be zorgd, dat Amerika beschuldigd zal worden van gebrek aan belangstel ling voor zo'n belangrijke kwestie, waarbij het zelfbeschikkingsrecht van de volken betrokken is. Politieke waarnemers zijn van me ning dat de Indonesiërs zoals de zaken nu staan weinig kans ma ken twee derde van de meerderheid te krijgen, die nodig is om een reso lutie over de kwestie Nieuw-Guinea In het proces-Dominici Gisteren op de achtste dag van het proces tegen de 77-jarige Franse boer Gaston Dominici, die beschuldigd wordt van de drievoudige moord op het Britse gezin Drummond, was in de rechtszaal van Digne een zekere sfeer van teleurstelling merkbaar. Eén ding springt uit de onoverzich telijkheid, waardoor deze zaak wordt gekenmerkt, duidelijk naar voren: de haat. die de talrijke leden der fami lie Dominici koesteren jegens het enige familielid, dat zijn beschuldi ging van de oude Gaston nog hand- heeft, de oudste zoon Clovis. Gaston Dominici heeft Clovis er Donderdag van beschuldigd de eige naar te zijn van de karabijn, waar mede het gezin Drummond is ver moord. Volgens Gaston zou ook Clo vis het wapen (dat in een rivier werd teruggevconden) hebben verborgen. Tevoren had hij, als gemeld, ver klaard dat zijn jongere zoon Gustave zich in de nacht van de moord, met de karabijn, in een klaverveld had opgehouden, hetgeen door laatstge noemde werd ontkend. Deze beschuldigingen waren de hoogtepunten van een dag, die voor al gekenmerkt werd door hevig ge twist tussen de verschillende Domi- nici's, die elkander herhaaldelijk voor De vangst van de politie Op de autowegen van het Rijnland keert men nu langzaam weer tot nor. male omstandigheden terug. D< angstpsychose, waaronder de avond lijke automobilisten leven, neemt ge leidelijk aan af. In de kranten leest men weliswaar nog levendige repor tages over lege nachtelijke autowe gen, maar het feit, dat de autobaan- rovers zich al vijf dagen lang niet meer hebben geroerd, geeft de bur ger weer moed. Geleidelijk aan herstelt zich Ook '1 avondlijk verkeer, ook al zijn er al tijd nog heel wat angstige lieden, die op de autobaan het kielzog van betrouwbaar uitziende wagens zoe ken. Enkele dagen lang wekten de kranten de indruk alsof 's nachts al leen nog maar sensatie zoekende journalisten op de weg waren, die er toch bij voorbaat zeker van kon den zijn, dat hun eventuele offers aan de bandieten op de onkostenre- kening geschreven konden worden. Zij allen hebben echter een beetje mismoedig moeten rapporteren, dat zij geen spoor van bandieten hebben kunnen vinden. Helaas geldt datzelfde ook voor de politie, die haar massale actie tot dusverre alleen maar beloond heeft gezien door wat als „bijverdienste" zou kunnen worden aangemerkt De Dusseldorpse minister van binnen landse zaken, Meyers, die de actie leidt en daarom ook de groeiende cri- tiek moet opvangen, heeft tenminste de verheugende mededeling kunnen doen, dat hij de actie meer dan 16.000 boetepliohtige waarschuwingen zijn uitgereikt hetgefen de kosten voor een deel gedekt heeft Bovendien zijn 55 autodieven ge knipt en meer dan honderd vermiste wagens opgespoord. Wanneer men daarnaast nog in aanmerking neemt, dat meer dan honderd autorijders dronken van aohter het stuur zijn ge- haald, dan kan men welhaast zeggen, dat de autobandieten de autobezit ters en de veiligheid van het ver keer goede diensten hebben bewe- leugenaar uitmaakten. Zo kwam het op een gegeven ogenblik tot een hef tige uiteenzetting tussen Clovis, Gus tave en Clement Caillat, een schoon zoon van de oude Gaston. Caillat greep Clovis bij de arm, schudde die kraohtig, en zeide: „Kijk mij aan, Clo vis. Je weet alles van die karabijn af". Doch Clovis glimlachte slechts on bewogen en zeide: „Jullie liegen alle maal". Donderdag is het horen der getui gen van de verdediging beëindigd. Heden zal de rechtskundige, die optreedt namens de nabestaanden van hét eezin Drummond, het hof toe spreken. Een hartelijke omhelzing voor Oma Voor Prins Charles en Prinses Anne van Engeland is „oma weer thuis". D© Ei^olse Koningin-Moeder, die een lange tocht door Canada en de V. S. achter de rug heeft, kwam op het Waterloo Station in Londen aan, waar zij een uartelijke begroeting in ontvangst mocht nemen, van haar dochter, Ko ningin Elizabeth van Engeland en van de Hertog van Edinburgh, maar "ooral van haar beide kleinkinderen, waar/an Charles als haantje de voorste rijn oma hartelijk omhe'.^de, zodra hij daartoe de kans kreeg. Na de ont vangst in het station reed de koninklijke amilie in een open rijtuig naar Clarence House. Foto: Prins Charles omhelst zijn oma, terwijl Prinses Anne bescheiden op haar beurt wacht. Links staat de Hertog van Edinburgh en rechts begroet H. M. Koningin Elizabeth van Engeland een lid van het ge volg van de Koningin-Moeder. Op de achtergrond, derde van links Sir Win ston Churchill. Critiek op „onthulling" Tijdens een toespraak tot zijn kie zer dagen verteld, dat hij aan het zer dagenu verteld, dat hij aan het eind van de oorlog bevel had gege ven Duitse wapens op te slaan om ze „voor bepaalde mogelijke gebeurte nissen" weer aan de Duitsers te kun nen uitreiken. Deze onthulling heeft een storm van critiek uitgelokt. De „Times", die gewoonlijk de re gering steunt, schreef dat het ogen blik voor de uitlating slecht geko zen was. Een links-labourlid, Sydney Sil verman, verzocht de premier Don derdag de in 1945 aan generaal Eisen hower gezonden boodschappen be treffende het opslaan van Duitse wa pens te publiceren. Churchill zei in een geschreven antwoord, dat de betreffende bood schap te vinden was in deel zes van zijn memoires. Hierin staat: „Negen Mei, ik heb met een zekere bezorgdheid gehoord, dat de Duitsers al hun vliegtuigen ter plaatse moeten vernietigen. Ik hoop dat dit beleid niet zal worden gevolgd met betrekking tot wapens en andere soorten van uitrusting. Misschien zullen we deze eens zeer nodig hebben en zij zouden zelfs nu in Frankrijk en speciaal in Italië van pas kunnen komen. Ik ben van me ning, dat wij alles moeten bewa ren, wat de moeite waard is". Ook de liberale „News Chronicle" noemde Churchill's uitlating een ver gissing en de „Daily Mirror" beschul digde hem er van „gevoelens van haat en wantrouwen weer opgewekt te hebben". Volgens de Daily He rald" had geen premier ooit zo'n „ontzettende indiscretie begaan". Belgiiche katholieken jiKolebitten tegen io^ialiAtUch Leho-o-tleCeid HOE wordt het weer? (Geldig van Vrijdagavond tot j Zaterdagavond. Opgemaakt 10 uur). VEEL WIND. Krachtige tot harde en nu en dan tot storm toenemende wind, j aanvankelijk Zuidoostelijk, later ruimend naar Zuidwest. Aan- vankelijk zwaar bewolkt met j regen, later wisselend bewolkt met enkele buien. Weinig ver- andering in temperatuur. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: HELSINKI ij zei STOCKHOLM motregen OSLO sneeuw KOPENHAGEN geh. bew. C. ta geheel België wordt deze weeis door de onderwijskrachten aan de Katholietce Scholen geprotesteerd tegen de schoolpolitiek van de Belgische regering, die het openbaar onderwijs wil uitbreiden ten koste van het pMKHiek Kathobeke onderwijs. Dat dit protest zich niet alleen uit in een staking van de leerkrachten aan de Katholieke scholen too.it deze foto, die een beeld geeft van de relletjes tussen de studenten van de universiteit van Leuven die eveneens in staking waren gegaan, en de politie, die dan ook door krachtig in te grijpen de orde moest bewaren, s 6 LONDEN AMSTERDAM BRUSSEL PARIJS BORDEAUX GRENOBLE NICE WARSCHAU BERLIJN FRANKFORT MUNCHEN ZURICH GENEVE LOCARNO WENEN INNSBRUCK ROME licht bew. zwaar bew. half bew. licht bew. mist regen regen geheel bew. geheel bew. nevel half bew. regen regen geheel bew. nevel half bew. zwaar bew. Korreltje Tevredenheid is een onneembare vesting.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 1