Een regen van prijzen zal op onze abonné's neerdalen Het waterorgel te Leiden speelt de triomfmars van het klatergoud Water danst op bevel De verlichting van de straten is schoner dan het vorig jaar Wederom 100 donores door het Rode Kruis te Leiden onderscheiden Kampioenen in te Leiden de duivensport gehuldigd „Monumentenzorg" maakte tedere herinneringen wakker B. B. 1954 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 1 Gisteravond hebben vele Leidenaren zich even kunnen verkwikken aan het klatergoud van het waterorgel, dat naar aanleiding van de Lichtweek binnen de grenzen van de Sleutelstad is getrokken. Dat waterorgel dóét je toch wel wat, was de algemene conclusie. Het is niet voor niets, dat het publiek in Amerika, Engeland en Duitsland in rijen heeft gestaan om dit fenomeen te aanschouwen. Per minuut spuit er zo'n vijf duizend liter water door 6000 straalpijpjes van dit klaterongeL 7000 liter water in totaal wordt amihooggespoten, valt neer en wordt opnieuw in het luchtruim geslingerd. Achter een apparaat, dat de afmeting heeft van een klein bureau, zit een man, die op virtuoze wijze 165 schakelaars bedient, die op een of andere manier de loop van de stralen kunnen beïnvloeden. Hij doet dit op de maat van de muziek uit een band-recorder. Streling voor het oog. De stralen stijgen en dalen, neigen naar elkander, cirkelen om elkaar, veranderen geregeld van Meur, aldus de indruk wekkend, alsof zij met el kaar een sierlijke dans uitvoeren. De virtuoos achter de knoppen goochelt op verbluffende wijze met zijn klaterfonteinen. Hij doet dat op semi-klassieke muziekstukjes als walsen van Strausz en „Leichte Ca valerie" van Franz von Suppé. Het mag een gewaagde stelling klinken, maar wij geloven, dat deze met water zichbaar gemaakte mu ziek, de voorstelling, die velen zich bij het beluisteren van muziek ma ken, dicht benadert. Met de absolute film hebben kunstenaars pogingen gewaagd om gelijk met de klanken van onsterfe lijke muziek het oog te strelen. Het feil, dat deze manier van filmen bij het experimenteren reeds een vroege dood is gestorven, wijst er wel op, dat men zich hier een onmogelijke taak had gesteld. Walt Disney heeft het nog niet zo lang geleden gepro beerd met gedeelten van zijn film Fantasio. De meningen waren ver deeld, maar zeker is, dat hij het grote publiek met dit experiment niet heeft kunnen bereiken. Zou men thans van de triomf van dit „klatergoud" kunnen spreken? Wij geloven, dat deze dansende wa terkolommen zeker het doorsnee-pu bliek enige momenten van'kijkgenot gunnen, maar het blijft „klatergoud". Wat de man achter de knoppen op. de maat van de muziek uit de pijpen van dit fonteinen-complex trekt is feëriek, zeker; een gezellige ontspan ning, maar wij geloven niet, dat bijv. het Concertgebouworkest ooit nog eens aan een dergelijk orgel behoef te zal krijgen. Ret waterorgel, dat nu in een tent óp het Stationsplein staat opgesteld is eigendom van een Amerikaanse fir ma: „Dancing Waters". Deze firma heeft in Nederland haar vertegen woordiging, die het apparaat weer De verlichting aan de Karnemelks- brug speelt een fonkelend spel met het water van de Nieuwe Rijn. verhuurd heeft aan de initiatiefne mers uit de Leidse middenstand. Dit orgel kost de exploitanten fon teinen zilvergeld. Hoeveel? het be treft hier bedragen, die met vier cijfers geschreven worden. Het is dus te begrijpen, dat de middenstanders, die dit organiseerden in het belang van de Leidse lichtweek zich bewust zijn, een groot risico te nemen. De belangstelling echter, die deze dancing waters" elders en gister avond ook al in Leiden trokken, doet echter het beste van de financiële re sultaten van deze „stunt" verwach ten. Proefbranden. Gisteravond h±eft de verlichting van de Breestraat proef gebrand. Men heeft de verlichting door zachte kleu ren, die door dundoek worden om floerst, een stemmige aanblik gege ven. Het doek wappert zachtjes op de wind en dit geeft deze illuminatie het sprookjesachtige aanzien, dat het hoogste ideaal van een goede feest verlichting is. Hulde aan de ontwer per van deze rijen lichtmasten. De verlichting van de Haarlemmer straat, die Maandagavond ook even proefbrandde is veel feller. Maar ook hier geven de sierlijk gevormde lichjt- bogen de straat een feestelijk aan zien. HET RE VALIDATIE WEK VAN OVER ONZE GRENZEN. De A.N.I.B. zal op Donderdag 25 November e.k. in het Gymnastieklo kaal van de Gem. H.B.S. aan de Burggravenlaan, 2e ingang vanaf de Hoge Rijndijk, des avonds te 8 uur verschillende z.g. revalidatie-films vertonen. Hiervoor heeft het bestuur de welwillende medewerking ver kregen van The United States Infor mation Service (American Embassy) en de plaatselijke autoriteiten. In de eerste plaats is het vooral voor de mindervaliden van het allergrootste belang deze films te zien. Het ligt in de bedoeling van de A.N.I.B., die de belangen behartigt van de invaliden van alle gezindten, dit winterseizoen een serie van deze films te vertonen. Hierdoor zullen de mindervaliden in kennis komen met het revalidatie- werk in het buitenland en zien op welke manier hun mindere validiteit zoveel mogelijk kan worden gecom penseerd. Verder zijn deze films ook bijzon der belangrijk voor allen die in nauw contact staan of komen met de min dervaliden en het revalidatiewerk, I zoals doktoren, verpleegsters, sociale werksters, heilgymnasten enz. LEIDSE AMATEUR-FOTOGRAFEN j BIJEEN. j De Leidse Amateur-Fotografen- Vereniging hield gisteravond in De Doelen haar jaarlijkse algemene le denvergadering. Na de opening door de voorzitter, de heer Gompelman, kwamen de daarvoor in aanmerking komende be stuursleden met hun jaarverslagen aan de orde. De voorzitter vond het een verheugend verschijnsel, dat al deze verslagen een gunstige tendenz vertoonden. De secretaris kon niet alleen een stijgende lijn memoreren in het aantal maar ook in de activi teit van de leden. Met uitgebreide statistieken toonde de bibliothecaris een druk gebruik van de bibliotheek aan, maar dat het daarvoor ook ver antwoord was om wat nieuwe boe ken aan te schaffen. Uit het verslag van de penning meester bleek dat de financiën der vereniging er goed voorstonden en de ontvangsten ook al omhoog gin gen. Zonder veel omslag werd bij de bestuursverkiezing de bibliothecaris herkozen, waarna ook dit punt was afgehandeld. Tijdens de pauze deelde de voor zitter mede dat de heer G. Klinkert dit jaar de H. J. Holswilder-wissel- plaquette had gewonnen. Zijn foto: de schoorsteen van de Lichtfabrie ken, stak qua visie sterk boven alle overige inzendingen uit. De heer K. Hulsbos besprak de voor deze wed strijd ingezonden foto's. Van de rondvraag werd een ge zellig babbeluurtje gemaakt, waar verschillende voorstellen van de le den en uit ingekomen stukken wer den behandeld. WAARDERING VOOR BLOEDGEVERS Gisteravond hebben 100 donores voor het afstaan van bloed van het bestuur van het Nederlandse Rode Kruis een onderscheiding ontvangen. Bij afwezigheid van de voorzitter van de afdeling Leiden en omstre ken van het Rode Kruis, prof. dr. J. G. Gaillard, reikte dr. J. F. C. Fon tein na enige toepaselijke woorden van waardering de Landsteiner-pla- quettes of -penningen uit aan de vol gende personen: Leiden: D. de l'Ecluse, W. A. M. G. Elshof, J. Heetveld, P. D. C. Kriek P. J. de Raad, G. Stigter, M. W. van Zijl. Leiderdorp: B. Peteri. Landsteiner-penning voor 5 maal afstaan van bloed: Alphen a .d. Rijn: Mevr. A. J. v. d. Nagel-Krooshof, C. J. Ram, Mevr. E. Stoop Taets-v. Amerongen, J. Vene- ma, C. Verhorst Hazerswoude: J. M. v. d. Haas, H. v. Nierop. Hillegom: J. J. F. Blijleven. Hoogmade: C. P. van Zaal. Katwijk: L. F. Arkestijn, R. Brandsma, J. Dubbeldam, Mevr. M. Dubbeldam-v. d. Meij, An den Haas, W. Kuit, C. van Rijn. Koudekerk a. d. Rijn: Mej. N. van Vliet. Leiden: G. l'Amie, W. F. K. P. L. v. d. Born, M. Brak, G. Brouwer, Mevr. M. C. Burghout-KerMaan, E. Castelein, Mevr. A. Choufour-Ben- ningshof, A. v. d. Dop, Mevr. M. Dubbeldeman-Groenveld, Mevr. J. Filippo-Korenhof, J. N. v. d. Geest, M. H. Goedman, C. de Graaf, Mevr. D. de Graaf-v. d. Hoogt, N. de Graaf, J. Groeneweg, mevr. J. M. Groene- weg-de Vos, A. M. Gussenhoven, D. v. Helden, J. M. G. Kastermans, H. Kerkhof, B. J. Kerkvliet, A. J. Kors, A. Kreijger, B. M. P. Kuijsten, A. Kijk in de Vegte, W. J. Lancel pr., H. F. van Leeuwen, H. Mulder, J. Overduin, A. Paauw, Mevr. M. H. Piket-de Haas, G. M. v. d. Poel, B. G. M. Rolling, Mevr. M. J. van Rooij en-Oudshoorn, W. Stikkelorum, Mevr. T. T. Vermeulen-Meijers, I. A. Verspyck, Mej. M. J. Vink, Mevr. C. C. de Vos-Ruygrok, J. J. van Wee- ren, J. v. d. Weide, C. J. v. d. Wilk, G. A. Wynia. Leiderdorp: J. Rietveld. Noordwijk: A. G. v. d. Berg, A. J. van Luijk, Oegstgeest: P. A. D. van Berge Henegouwen, N. A. van Gorkum, J. C. Kuyken-Vessles, L. C. v. d. Meu- len, R. J. Oudshoorn, M. J. C. Pie- terse, C. Prins. Oud-Ade: Mej. A. M. v. d. Fits, G. v. d. Fits, A. J. Olijerhoek, K. P. Verhaar. Roelof arendsveen: P. de Bil. Rijnsburg: A. van Delft. Sassenheim: A. G. J. C. van Breda, M. C. A. Driessen, J. J. Haver, S. Kok, G. Zwaan, M. F. de Zwart. Voorschoten: P. de Bruin, C. J. A. Bakker, J. G. v. d. Hulst. Wassenaar: C. A. Groenwegen, LJ. Kreeft, Warmond: H. G. Lödel. Na de uitreiking werden de films „Reddend Bloed" en „De boottocht der invaliden" getoond. In de Foyer van de Stadsgehoor zaal organiseerde ook de Leidse Con courscommissie de huldigingsavond der Kampioenen 1954. Voorzitter S. N. van Leeuwen sprak een kort welkomstwoord, me moreerde het slechte vliegseizoen, maar sprak de wens uit dat het vol gend jaar beter zal gaan. Deze avond, aldus spr., is slechts een voorproefje voor het grote feest in 1955, waar ter gelegenheid van het 10-jarig bestaan van L.C.C. de nieu we Kampioenen op grootste wijze zullen worden gehuldigd. „Mary Ververs Cabaret" bracht vervolgens een gevarieerd program ma, dat door de talrijke aanwezigen ten zeerste werd gewaardeerd. De volledige kampioenschappen werden als volgt behaald: Kampioenschap Vitesse: 1. P. v. d. Drift 2069.3 pnt.; 2. P. Fasel 2032.2; 3. M. Noordervliet 2000.1; 4. M. v. d. Wiel 1965.6 5. J. Otten 1937.0; 6. D. v. d. Nieuwendijk 1914.2; 7. C. v. d. Berg 1900.8; 8. J. Rakhorst 1891.6; 9. H. Moenen 1891.0; 10. A. v. d. Hulst 1869.4. Kampioenschap Midfond: 1. C. v. d. Berg 2565.2; 2. St. Jan 2388.0; 3. N. Bemelman 2308.8; 4. Duindam-Den zen 2301.9; 5. G. van Albada 2291.5; 6. Berg-Dijkstra 2236.8; 7. P. War merdam 2222.5; 8. P. d'Haens 2182.4; 9. St. Pieter 2174.4; 10. J. Otten 2149.9. Kampioenschap Fond: 1. J. van Al phen 2115.2 pnt.; 2. G. van Albada 2075.4; 3. J. Rakhorst 2007.8; 4. C. v. d. Berg 1986.9; 5. Gebrs. de Groot 1847.2; 6. Dekker—Braun 1822.8; 7. F. Hofman 1811.6; 8. G. v. d. Reyden 1795.5; 9. A. Gussenhoven 1775.5; 10. A. v. d. Hulst 1765.6. Kampioenschap Jonge duiven: 1. C. v. d. Berg 2582.6 pnt.; 2. W. Kok 2501.9; 3. M. v. d. Wiel 2435.6; 4. C. Plug 2419.4; 5. C. v. d. Pluym 2407.0; 6. J. v .d Niet 2395.8; 7. W. Gijsman 2348.5; 8. J. v. d. Assem 2270.5; 9. P. v. d. Drift 2233.9; 10. W. Kapaan 2221.9. Kampioenschap navlucht 1. C. v. d. Pluym 2177.4 pnt; 2. W. Kok 2043.7; 3. St. Jan 2002.2; 4. W. Siera 1997.8; 5. BergDijkstra 1826.5; 6. M. Jon- geleen 1778.6; 7. M. v. d. Wiel 1766.5; 8. P. Gijsman 1736.9; 9. J. v. d. Niet 1732.2; 10. J. v. d. Asem 1692.5. Kampioenschap Oude duiven: 1. C. v. d. Berg 6452.9 pnt.; 2. G. van Al bada 6170.1; 3. J. Rakhorst 5815.5; 4. J. van Alphen 5705.2; 5. P. v. d. Drift 5643.7; 6. A. v. d. Hulst 5536.7; 7. H. Maenen 5515.1; 8. M. Noordervliet 5491.3; 9. G. v. d. Reyden 5449.2; 10. St. Jan 5446.7. Kampioenschap Generaal: 1. C. v. d. Berg 10798.3; 2. P. v. d. Drift 9309.7 3. St. Jan 9272.9; 4. G. van Albada 9186.8; 5. W. Kok 9007.2; 6. M. v. d. Wiel 8871.4; 7. J. v. d. Niet 8835.8; 8. J. v. d. Assem 8596.3; 9. St. Pieter 8470.8; 10. Gebr. de Groot 8419.4. QNDANKS DE 6 VAN DE VORIGE MAAND, zal de dure Decembermaand menigeen toch nog wel voor enkele economische problemen stellen en om daarin enigszins tegemoet te komen, hebben wij in dit nummer, dat zo overvloedig vertelt welke practische, fraaie en lek kere geschenken de Leidse zakenlieden allemaal wel in voorraad hebben, een prijsvraag ingelast, die een onver wacht lek in de Sinterklaasberekening kan stoppen. We hebben het weer niet te moeilijk gemaakt en als U tijdens Uw speurtocht door de advertentiepagina's even een wakend oogje laat weiden over de letters met daar naast de cijfers, die niet in de advertentie zelf thuishoren, dan zult U op het papiertje naast U, wanneer U de cijfers volgens het systeem van Bartje gesorteerd hebt, uit de letters een slagzin zien groeien. Deze slagzin hadden wij graag vóór Donderdag 2 December op ons bureau, dus U kunt hem uiterlijk Woensdag 1 December op de post doen. Wanneer U dat allemaal gedaan hebt, loopt U een ge zonde kans om met een van de volgende prijzen Uw Sinterklaasbegroting sluitend te maken; 2 Prijzen van f 25,tien van een tientje; tien van f 5,en 20 van een rijksdaalder. En wanneer U dan een van deze prijzen gewonnen hebt, zal het erg handig zijn, wanneer U deze krant bewaard hebt, want de prijzen worden verstrekt in waardebonnen, die in te wisselen zijn bij de zaken, die vandaag in dit nummer geadverteerd hebben. Vrijdag 3 December zijn de bonnen naar de gelukkigen onderweg en zullen we tevens de uitslag bekend maken. Wat lezers schrijven Middelweg 16 geurde vroeger naar pekdraad BESTE SPIEKER Wat heb je mij bedroefd gestemd en tegelijk blij gemaakt, toen je Zaterdag in de krant een foto plaatste van dat oude huis aan de Middelweg. „No. 16" stond er vroeger op, nu verwijst de vrolijke spotter het naar Monumen tenzorg en staat het daar, blind ge slagen, te treuren op de woorden van de psalm „Quasi sum facta vi dua ik ben geworden als een we duwe". In dat huis vestigde zich ruim ze ventig jaar geleden mijn grootvader met zijn nog jonge vrouw. Ik heb alleen mijn grootvader gekend; hij was doof en grijs van haren, een pa triarchale figuur nog van het oude slag, die zijn naam Roovers omge keerd evenredig en dus met ere droeg. IN DAT OUDE HOLLANDSE HUIS, onder de schaduw van Sint Pan- cras en met aan de achterzijde het uitzicht op de hechte Burcht, bewaar ik vele herinneringen aan mijn jeugd, en met mij zovele anderen, die dag in dag uit de gast waren in de grote pronkkamer met zijn bal ken zoldering op de eerste verdie ping. Dat was nog een huis met een koperen kraan beneden in de gang; de geur van pekdraad de oude heer Roovers was zadelmaker en werkte veel voor de studenten, die toen nog iedere dag in rijtuigen re den gaf een aparte sfeer aan de werkplaats beneden, waar te mid den van priemen, tangen en ingevet tuig nog het portret hing van pastoor Kervel, Aartspriester en bouwer van de Sint Petruskerk aan de Lan- gebrug (de befaamde „Ruïne). Het leven was toen wonderlijk in die onvervalste Leidse buurt, waar Antje op de hoek van de Middelweg haar winkeltje had en aan haar an tieke toonbank wittebrood en heel goede petroleum verkocht! r\E lieve jeugd speelde daar nog met hoepels en reed op een vlie gende hollander en uitgezonderd die ene keer, dat er vijf politie-agenten aan te pas moesten komen om mij te bevrijden uit het traliehek van de Hooglandsekerk, waartussen ik met mijn hoofd bekneld was geraakt, zijn de mannen van de Hermandad daar vrijwel niet nodig geweest. In dat huis, beste Spieker, heb ik het geheim van het Oude Leiden le ren kennen, wanneer 's avonds laat de wind de dakpannen deed ramme len en mij, die lag te luisteren naar het gitrippel van de muizen achter het behang of keek naar de laatste lichtjes van het rusthuis aan de over zijde, het verhaal vertelde van won dere dingen. In dat huis, beste Spieker, was er lange tijd nog gewoon gaslicht en ik moest voorzichtig zijn, als ik op zol der van de schommel sprong, want anders sprongen ook de kousjes van de gaslamp beneden. Ik zal je niet langer lastig vallen met herinneringen aan dat oude huis, waar nu de ratten him laatste plezier beleven. Of misschien interesseert het je, dat het vroeger op de Middel weg stikdonker was 's avonds, maar dat daar menig vrijend paartje hetr licht van het geluk gevonden heeft. 1 VRAAG het oudere mensen,, en zij zullen je vertellen, dat vroeger het militair rusthuis gelegen was, waar nu de Kaasmarkt is. En als dan de rustbehoevenden 's avonds min of meer beschonken huiswaarts keer den, dan had de lieve jeugd vanuit no. 16 over de Middelweg een draad gespannen op manshoogte en het grootste pleizier was dan wel, wanneer de hoge sjako's door die draad afgewipt werden van de krijgs haftige koppen, die de vechtjassen ongetwijfeld hadden. Zij reageerden dan in een taal, die in de Bijbel niet ls te vinden, maar pianhaftig klonk het wel. Kun je nu begrijpen, beste Spie ker, waarom ik door dat plaatje van jou en dat stukje zo weemoedig- ge stemd was en tegelijk zo blij? Tot kort na de oorlog heeft de fa milie er gewoond, maar hier in mijn moderne en comfortabele flat te Haarlem kan ik nog wel eens terug denken aan dat oude huis-Middelweg 16, dat nu tot spot staat van ieder een, dat nu in ieder geval een mo numentale zorg is voor de eigenaar, maar dat vroeger voor honderden 'n geliefde pleisterplaats was. Je mag deze meditaties over de vergane glorie van een huis in het hart van Holland in de krant zetten; je mag ze ook in je moderne prul lenmand gooien. De herinneringen worden er niet minder om! W. H. Spieknootje: Soieker huilt en lacht met W. H. mee. Hij hoéft zich echter inmiddels door de gedachte: „natura nil agit frustra" (de natuur doet niets tevergeefs) met dit „natuur monument" verzoend. Burgerlijke Stand Geboren: Hendrika dr van P. van Leeuwen en P. Distelvelt; Wouter Jan zn van H. J. Blikman en W. P. Laterveer; Eelco Eric zn van J. M. de Vroom en A. C. M. Chaudron; Simon zn van P. v. Roon en M. C. Versteeg; Johanna Maria dr van J. J. Werkhoven en N. M. Waasdorp; Erik Leonard zn van C. H. Zitter en S H. v. d. Heijden; Janet zn van H. Dietz en H. Jungerius; Petrus Johan nes zn van A. J. Snaar cn E. A. Schoone; Maria dr van A. S. Schul- ler en E. den Braber; Wilma dr van J. van Strien en H. Marsé; Adriaan zn van J. Eradus en A. M. Crama. Ondertrouwd: A. de la Rie en W. J. Verhagen; T. J. W. de Jong en A. Kras; A. P. Cohen en P. Fernandes; J. B. Stikvoort en M. IJzerman; J. C. Faas en S. M. Jansen; W. F. C. Boon en T. Timersma: G. Stormer en G Nieuwkerk; J. Oldriks en M. H. de Jong; P. den Hóed en C. E. van der Linden; H. v. d. Lubbe en J. Ra- vensbergen; J. Schepen en C. E. Heemskerk. Gehuwd: T. B. ten Bate en H. Cle- veringa; J. P. Roza en J. Mosselman. Overleden: M. P. Brockveldt wed. van Brummelkamp, 79 j.; A. van den Bosch zn 4 dg; W. van Tol man 54 j.; H. S. Zaalberg wed. van Dool, 80 j. Als het uur van onheil slaat, vindt het de B.B. paraat. Wacht niet tot het te Iaat is. Meldt U NU. Bureau B.B. Langebrug 56, tel. 30441.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 5