Leiden krijgt technische school voor minder begaafde kinderen KUNST IN SCHOLEN EN BEDRIJVEN Agenda van Leidse raad omvat enige belangrijke besluiten Prof. dr. F. Fremersdorf sprak over opgravingen Stichting Christelijke lagere technische school voorbereid Marionettentheater gaf opera Paljas beving Indonesische examens voor Nederland geldig DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 2 Bijdrage restauratie Hooglandse kerk De agende vermeldt o.m.: De gemeenteraad van Lelden komt Maandag a s. om 2 uur in vergade ring bijeen. Benoeming van een drietal ambte naren van de Burgerlijke Stand t.w. de heren J. C. Elsgeest, J. G. Hugens en C. W. Oostveen. Benoeming van een viertal leer krachten aan enige openbare oplei dingsscholen voor u.l.o. in twee vacatures aan de school fian de Maresingel, ontstaan door het can mej. I. A. R. Magé en de heer J. W. Toebes verleende eervol ont slag, mej. J. E. Fijlstra en de heer J. van Mameren; in een vacature aan de school aan de Drie-Octoberstraat, ontstaan door het aan mej. E. Bos verleende eervol ontslag, de heer S. H. Radius; in een vacature aan de school aan de Driftstraat, ontstaan door toene ming van het aantal leerlingen, mej. R. Mailllé. Praeadvies op het verzoek van Ph. van den Berg om een tegemoetko ming uit de gemeentekas in de kos ten van vervoer van zijn zoon Hen drik naar een bijzondere school voor uitgebreid lager onderwijs te Lisse. Praeadvies op het verzoek van het bestuur der Vereniging voor Chris telijk Nijverheidsonderwijs voor Lei den en Omstreken om te besluiten, dat de oprichting en instandhouding van een bijzondere lagere technische school voor jongens, in deze gemeen te nodig wordt geoordeeld. Voorstel inzake het verlenen van een jubileum-bijdrage aan het Leids Politiemuziekgezelschap voor de aan schaffing van nieuwe instrumenten. Voorstel inzake het verlenen van een bijdrage aan het College van Kerkvoogden der Hervormde Ge meente te Leiden ten behoeve van de restauratie van de Hooglandse kerk. Voorstel inzake verbreding van het Utrechtseveer, tussen de Singelbrug en de Plantage. Voorstel inzake verpachting van wei- en teelland over het jaar 1954. Voorstel inzake het aangaan van kasgeldleningen gedurende het jaar 1955. Voorstel inzake het uitlenen van overtollige kasgelden gedurende het jaar 1955. Voorstel tot het aangaan van een overeenkomst met de Nederlandse Middenstandsbank N.V. betreffende rentegevende belegging van gemeen tegelden voor het jaar 1955. Voorstel inzake het vaststellen van het maximum van het crediet in re- kening-courant met de N.V. Bank voor Nederlandsche Gemeenten voor het jaar 1955. Voorstel inzake de verzekering van de gemeentegelden tegen benadeling door plaatselijke ambtenaren en be dienden of door anderen. Voorstel inzake het vaststellen van een verordening, regelende de vergoedingen voor het gebruik of genot van de niet voor de openbare dienst bestemde gemeentewerken, bezittingen of inrichtingen. Voorstel inzake het beschikbaar stellen van gelden ten behoeve van het deelnemen door de gemeente aan de tentoonstelling E 55. RIJKSMUSEUM VAN OUDHEDEN Rijengrafveld te KeulenMüngersdorf Gisteravond hield prof. dr F. Fre mersdorf uit Keulen een lezing over: Resultaten van de opgravingen van het Frankische rijengraf te Keu lenMüngersdorf. enkele graven betekenen nog geen Van de rijengraven uit de volks- •verhuizingstijd bestaan er zeker wel duizenden. Zij worden gevonden in ai die landen, waar eens de Germa nen heer en meester waren. Maar enkel e graven betekenen nog geen grafveld en de vraag, of er ook rijen grafvelden bekend zijn, die werke lijk systematisch onderzocht werf en, moest tot voor kort ontkennend be antwoord worden. Spr. is het echter in 1927'29 inderdaad gelukt vlak bij Keulen een volledig kerkhof met bij elkaar 147 bijzettingen op te gra ven en daarbij nauwkeurige waarne mingen te doen. Rijke en arme graven. Door de heer Fremersdorf wordt nader ingegaan op de graaftechnielc, die bij het blootleggen van dit graf veld werd toegepast; deze wordt te genwoordig weliswaar algemeen ge volgd maar destijds was men daar mede nog aan het experimenteren; zij maakt het mogelijk de vondst omstandigheden van ieder voorwerp, dat in het graf werd aangetroffen, vast te leggen en zijn betekenis na te gaan. Er waren heel eenvoudige grafkuilen, waarin de doden mis schien alleen maar met een lijkwade bedekt werden neergelegd, maar daarnaast komen de dodenplank, de houten kist, het van stenen platen opgezette graf en ook de grote hou ten grafkamer voor. behorende nederzetting. Lichtbeelden. RECHTZAKEN ze hadden 'm om. Omdat zij zich te Hazerswoude hadden verzet tegen een politie agent moesten de 68-jarige J. L., zijn 66-jarige vrouw en hun zoon H. H. L., een 34-jarige koopman uit Lei den, voor de Haagse Politierechter verschijnen. Wat is Uw beroep?, vroeg de rechter aan de vader. „Va der Drees", was het antwoord. Het drietal had samen feest gevierd en te diep in het glaasje gekeken. In de bus had men onenigheid gekregen met de controleur, die hen verwij derde. Een agent had de zoon willen opbrengen, die zich daartegen ver zette. Pa en Ma hielpen hierbij een danig handje en probeerden de agent te vloeren. De vader betoogde dat hij een oog kwaal had, waardoor zijn gezicht vertroebeld was en hij de agent niet goed had kunnen zien. De rechter memoreerde dat ook moeder flink gedronken moest hebben, want ze hing wonderbaarlijke verhalen op te gen de agent. O.m. had ze gezegd: „U moet er rekening mee houden, baasje, dat ik van adel ben. Dit voorval zal U Uw baantje kosten". Het drietal voor de groene tafel barstte uit in een gelach en ook achter de groene tafel kon men de gezichten niet in een ernstige plooi houden. „Ik weet er niets van", sniklachte moeder. D eofficier van Justitie vond het echter beschamend dat een vrouw had mee gedaan aan het gevecht. Hij eiste tegen H. H. L. 25,boete of 10 dagen en tegen beide echtelieden behalve 25,boete of 10 dagen ook veertien dagen gevangenisstraf voor waardelijk met drie jaar proeftijd. Overeenkomstig de eis werden ver dachten veroordeeld. kaïn en abel. Als Kaïn en Abel stonden de 44- jarige los-werkman P. van der H. en zijn 47-jarige broer, de veehouder M. v. d. H., beiden uit Hazerswoude, tegenover elkaar voor de Haagse Po litierechter. De eerste had zich te verantwoorden omdat hij op 24 Mei jl. zijn broer met een stok had ge slagen. Het slachtoffer wilde geen gebruik maken van zijn verschoningsrecht en wilde graag een getuigenis afleggen, aan de Sohelpenkade waren ontvan- Het was geen bonenstok geweest gen, werd het woord gevoerd door graven maakte het mogelijk waar te nemen hoe de ligging van een zwaard of mes was of op welke wijze een fi bula gedragen werd. Ditzelfde is het geval met het koppel garnituur van de krijgsman, dat niet, gelijk vroe ger veelal werd aangenomen, uit twee maar uit drie delen bestond. Ditzelfde geldt voor de schikking en wijze van dragen van de gekleurde kralen, die niet alleen maar afkom stig zijn van halsketenen. Een en ander werd toegelicht door veelal gekleurde lichtbeelden. Cantines binnenkort expositie ruimten Binnenkort urgentieplan in de gemeenteraad De belangstelling voor eigentijdse r kunst is over het algemeen niet zo bijzonder groot. De winkels met Jc™6.e ^,eJpvinStï^S7linWkndde begaafde kinderen. Het ligt fn de bedoeling om op deze school onderricht te een herder omgeven door zijn kudde vnkk.r. leernl-rhtive kinderen, die het normaal alle tijd heeft om zich uitgebreid te krabben, hebben het tenminste nog altijd drukker dan de vermetele, die ware kunst aan de man tracht te brengen. Om nu de kunst wat dich ter bij het publiek te brengen zul len in de toekomst in Leiden ten toonstellingen in dé cantines van de bedrijven gehouden worden. Naar men ons van bevoegde zijde mededeelde bestaan er tevens plan nen om de kunstenaar zo zij dit tenminste wensen gelegenheid te geven in de cantines iets van hun werkwijze te laten zien. Op deze ma nier hoopt men een einde te maken aan de veronderstelling dat moderne kunst slechts een geklieder met verf zou zijn. In de scholen wordt reeds geruime tijd via tentoonstellingen belangstel ling voor de moderne kunst gewekt. Morgenmiddag zal bijvoorbeeld in de Gemeentelijke H.B.S. een expositie geopend worden van het Leids Kunstcentrum, Lode Sengers zal tekst en uitleg geven, terwijl Henk Brieër voor een muzikaal intermez zo zal zorgen. De vereniging voor Christelijk Nij verheidsonderwijs voor Leiden en omstreken heeft in handen van B. en W. om praeadvies gesteld een verzoek om een besluit te nemen, waarbij de oprichting en instandhouding van een Christelijk lagere technische school nodig wordt geoordeeld. Het college van B. en W. stelt de raad voor om aan dit verzoek te voldoen. Het voert daarbij o.m. de volgende motieven aan: De verhoging van de leerplichtige leeftijd met een jaar, de samenwer king tussen Ambachtsschool en de scholen voor voortgezet gewoon lager onderwijs en de intensief gevoerde propaganda voor de industrialisatie van ons land en in verband daarmede voor het volgen van lager technisch onderwijs hebben in Leiden tot ge volg gehad, dat het totaal aantal leer- r\j- lingen van de scholen voor lager tech- De diepte van de verschillende nis|h on,derwijs van 539 op iëJimuari 1950 is toegenomen tot 1029 op 1 Oc tober 1954. Op deze toeneming is mede van in vloed geweest de in dit periode val lende oprichting van de R.K. school „Don Bosco". Deze grote stijging van het aantal leerlingen var het lager technisch onderwijs maakte, dat ook graven was ongelijk, zij- hield ver band met de mate van rijkdom, waarmede de dode was omgeven. Er zijn aanwijzingen, dat graven ook bovengronds te herkennen waren, zodat men precies wist, of er een rijke dan wel een arme begraven was. Zo komt men op de kwestie van grafroof, die zeer algemeen was. Waar er in Keulen-Müngersdorf gelegenheid bestond de begraafplaats in haar geeheel te onderzoeken, kon nauwkeurig uitsluitsel gegeven wor den over het aantal families, dat hier t de" ubUgl»e?daarvanStd=0daarbJ Derde "bonnements voorstelling f\F ASSEPOESTER NU BRIEVEN zit te schiften in Wallstreet in plaats van op normale wijze linzen Ook heden ten dage is de vraag te lez.en. of zÜ <tear in een Cadillac „Assepoester in Wallstreet" nog altijd actueel op welke manier deze begraafplaatsen werden be volkt. Vroeger nam men aan, dat dit gebeurde in volgorde van de sterf gevallen maar genoemd rijengraf veld gaf de volledige zekerheid, dat het terrein in een bepaald aantal vakken verdeeld was, overeenstem mend met het aantal betrokken fa milies. De zorgvuldige wijze van op- Vier jubilarissen bij Parmentier Het zal niet zo vaak voorkomen, dat men kan zeggen „honderd jaar bij de firma Johan Parmentier", maar gisteren was dat dan toch het geval, want er waren vier jubilaris sen, die ieder vijf en twintig jaar bij deze firma werkzaam zijn. Het wa ren de ververs P. J. Melet, D. Sin- teur en C. Freeken en de stoker F. de la Rie. Toen de jubilarissen met hun fa milie in de cantine van de fabriek maar een flinke paal, zei de getuige. Even later vertelde hij dat zijn broer zo hard had geslagen dat er een stuk van de paal afvloog. „Die paal was dan half vermolmd blijkbaar", con cludeerde de officier van Justitie. „Nee, hij- was nog half levendig. De politie heeft hem in beslag geno men", antwoordde getuigen. De officier meende dat getuige de zaak wel wat overdreef, want anders had hij de slag vast niet overleefd. „Hij staat te liegen zo groot als hij is", beaamde verdachte. Het was een bonenstaak". De officier van Justitie vond het een nare zaak, deze vete tussen twee broers, waaraan waarschijnlijk de hele familie meedoet. Manslag kan gemakkelijk worden opgeschroefd, maar de politie zag in deze paal niet meer dan een bonenstaak. De offi cier was van mening dat P. v. d. H. gestraft moest worden, maar hij zou het niet juist vinden als de ongeluk kige P. weken lang zou moeten wer ken om een dergelijke schadever goeding als zijn broer vroeg (ƒ85, te kunnen betalen. Hij eiste 10, boete of twee dagen. „Ik zou het wel willen geven, maar ik heb het niet", zei verdachte. Hij werd veroordeeld tot f 10,boete of vier dagen en betaling van 25, 'i "levergoeding. de directeur, de heer J. Parmentier, die het een feestdag noemde niet al leen voor de vier getrouwen en hun familie, maar ook voor het bedrijf. Het is van grote betekenis, dat een bedrijf kan rekenen op de steun van een vaste kern. Het werk dat het minst belangrijk lijkt, is precies even belangrijk als al het andere. Een ver ver kan niet werken, wanneer de stoker zijn werk niet heeft gedaan en zo hangt alle werk aan elkaar als radertjes van een horloge. Spreker dankte de jubilarissen voor hun werk en voor hun trouw en wenste hen geluk met dit jubileum. De verfmeester, de heer Graslinn, sprak ook enige hartelijke woorden en zei, dat de heren altijd tot volle tevredenheid hadden gewerkt. De chef van de afdeling Garenmarkt, de heer v. d. Leek, was de volgende spreker. Verder werd nog het woord gevoerd door de chef van de breierij, door enkele collega's en een verte genwoordiger van de personeelsver eniging. Mevr. ParmentierRoorda reikte vervolgens aan de vier jubilarissen een gouden polshorloge uit. Ook an deren deden hun gelukwensen ver gezeld gaan van geschenken. Nadat verversingen waren aange boden bleef men nog geruime tijd gezellig bijeen. rondrijdt dan wel elders in een gou den koets met schimmels het blijft een sprookje. Van dit sprookje heb ben de Amerikanen Howard Teich- mann en George S. Kaufman een mo derne versie in Yankee-stijl geschre ven, zich afspelend tussen de wolken krabbers van New York. Als boze stiefmoeder mitsgaders' de jaloerse zusters fungeren vier gewichtige bu- siness-mannetjes, linke jongens met zware bankrekeningen, die veronder steld worden de General Production Corporation te leiden. Onder hen ver schijnt plotseling Laura Pastridge, een kleine maar lastige aandeelhoud ster.. Om van haar af te zijn, biedt men haar een baantje aan, dat niets om het lijf heeft, maar voor haar, blijkt te leiden via de prins-ministereen groot deel hebben de leden van de Leidse Ambachtsschool ondanks de stichitng van de R.K. school, nog enige leerlingen vinst kon boeken. „Top-jaren" tegemoet. Wel is waar heeft de Leidse Am bachtsschool thans nog plaatsruimte beschikbaar, maar hierbij dient te worden bedacht, dat de leerlingen, die thans de scholen voor lager tech nisch onderwijs bezoeken, geboren zijn in de tijd toen het geboortecijfer betrekkelijk laag was. Nu gaan wij echter de „top-jaren" tegemoet, de jaren, waarin, beginnende met het jaar 1958, de grote toeloop van leer lingen, geboren in de jaren 1946 e.v. te Wachten is, welke toeloop neer komt op ruim 1/3 van het huidige aantal leerlingen. Wel volgt daarop een periode, waarin het aantal ge boorten terugloopt, maar dat aantal blijft toch aanmerkelijk (ruim 25 pet.) hoger dan dat van voor de oorlog. Leidse Universiteit Geslaagd voor het candidaatsexa- men Sociologie de heer E. Bambang Oetomo te Oegstgeest; vo.or het doc toraal examen Chinese taal- en let terkunde de heer J. West te Leiden; voor het candidaatsexamen A wis- en natuurkunde de heer P. R. Locher te Leiden; voor het candidatasexa- men F wis- en natuurkunde de he ren K. Schol te Eindhoven en K. S. Wiarda te Leiden; voor het doctoraal examen Scheikunde mej. M. A. F. Vreeburg te Leiden (cum laude) en de heren C. van Rees te Den Haag, B. E. Kuiper te Leiden en D. v. d. Steen te Leiden; voor het doctoraal examen Sterrekunde de heer L. Woltjer te Leiden (cum laude), Uniek is de gelegenheid geweest, die de „Oosterkwartierders" gister avond hebben gehad om het Mario netten-theater van Bert Brugman uit Balicom te zien en te horen. Het bestuur wilde nu eens iets anders ge ven dan gewoonlijk. Iets, dat boven het gemiddelde peil van een ont spanningsavond uit stak. Helaas hebben de „Oosterkwartier ders" de kans niet gegrepen. Voor (voormalig president-commissaris en directeur-generaal van de G.P.C.) naar het geluk in de vorm van een dik betaalde functie in de topleiding van het grote concern. Het verhaal is in 14 taferelen ver knipt, waarvan er een paar als tele visie-uitzending op liet witte doek verschijnen; een commentaar van Wim Kan die met een driedubbele kikker in zijn keel in een luidspre kerskastje schuilt verbindt de éne scène aan de andere. Het is een vreemd ratjetoe, een allegaartje van allerlei ingrediënten, gekruid met veel satyre en goedihjimige spot. Wanneer dit gespeeld wordt op de wijze zoals het R'dams Toneel dat doet onder regie van Jan Teulings, dan krijgt het geheel een overrompe. lende charme en amuseert men zich kostelijk. Zoals gisteravond, toen het moderne sprookje als derde abonne- mentsvoorstelling in de Schouwburg gebracht werd. Natuurlijk had Asse poes Nell Koppen het leeuwenaandeel van het succes; haar talent is volko men aangepast aan de figuur van Laura Partridge, een derde-rangs actrice, die met de nodige veine naar boven „rolt". Heerlijk was ook John Gobau als de bulderbassende Mc Kee- ver, de van onder opgekomen minis ter van openbare werken en, qua sprookjesfiguur, de reeds grijze „prins" van Assepoester. De overige rollen zijn alle min of meer kleine rollen, maar ze voldoen uitstekend en passen volkomen in de kolder-sfeer van dit typische sprookje. Het pu bliek kwam er volkomen door uit de plooi en was even gul met de l&cb als met het applaus. Nell Koppen kreeg bloemen en ze waren wel ver diend. deze speeltuinvereniging verstek la ten gaan. Het gezellige zaaltje van het clubhuis was slechts voor de helft gevuld. Maar zij, die er waren hebben ten volle genoten. Wij zijn er van overtuigd, dat als Oosterkwar tier nog eens iets dergelijks geeft het clubhuis te klein zal blijken te zijn. Het enthousiasme van het gis teravond aanwezige publiek staat daar borg voor. Het marionettentheater van Bert Brugman gaf een vertolking van de opera Paljas. De muziek, die ten ge hore werd gebracht was van het koor en orkest van het Scala Theater te Milaan onder leiding van de dirigent Maestro Franco Ghione. Koorleider was Vittore Veneziani. Men hoorde de solisten Iva Pacetti (Nedda), Ben- j amino Gigli (Cania, haar man Pal jas), Mario Basiola (Tonio, clown Taddeo), Giuseppi Nessi (Peppe) en Leone Paoi (Silvio, verliefd op Ned da). Men zag de poppen spelen en zingen. Zij werden door mevrouw Brugman en haar vier zoons met een dergelijke virtuositeit gehan teerd, terwijl de koppen dermate knap gesneden zijn, dat de gehele uitvoering tot een uiterst sublieme vertolking werd van deze opera. 22 MILLIOEN FRANCS VOOR ERNST OCWIRK. De Franse le divisie club Racing de Paris zou voor de Oostenrijkse in ternationaal Ocwirlc de record-trans- rersqm van 22 millioen francs (onge veer 220.000) hebben geboden. Oc- wirk die voor de Weense clubgen. geven in de technische vakken aan leerplichtige kinderen, die het normaal lager onderwijs, zoals dat in de vijfde en zesde klassen gegeven wordt, niet bunnen volgen. Dit plan, dat door wethouder j. c. van Schaik is opgesteld en uitgewerkt, zou "bij verwezenlijking Leiden een stap dichter brengen bij het oplossen van de moeilijkheden, die de plaatsing van de zwakbegaafde jeugd in de maatschappij met zich meebrengt. Voor zover ons bekend zou deze school levens een primeur zijn voor Ne derland, waar op het gebied van onderwijs in vakbekwaamheid aan zwak begaafde kinderen op het ogenblik nog nieï zo heel veel gedaan wordt, Deze lagere technische school wordt in beginsel een gemeente-instelling, maar zal na verloop van tijd overgenomen kunnen worden door een stich ting, waarin de confessionele groeperingen hun plaats zullen krijgen. Wethouder Van Schaik heeft voor zijn plan alle steun gekregen van het ministerie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen en zal met goedkeu ring van bijna alle maatschappelijke en politieke instanties het voorstel zo snel mogelijk in de gemeenteraad brengen. Op de school zal slechts enkele uren per dag les gegeven, worden. Het is nog onbekend wanneer de lagere technische school haar poorten zal openen doch waarschijnlijk zullen hiermede nog wel enkele jaren gemoeid zijn. KATWIJK BOUWEN UIT DE BOUWKAS. De plaatselijke afdeling van de N.V. r>ouwkas Nederianase Gemeen ten begint enige tekening in haar ar beid te vertonen. Nadat aanvankelijk van het ge- meenceoestuur ae toezegging was ver kregen, dat de bij haar aangesloten deelnemers een 10-tal woningen zou den mogen bouwen, kwam net ver- heugenae bericht dat deze toezegging kon worden uitgeoreid met pl.m. 20 woningen, zodat thans pl.m. 30 deel nemers in de gelegenheid kunnen worden gesteld hun bouwplannen tot ontwikkeling te brengen. In opdracht van genoemde N.V. hebben de plaatselijke architecten Verloop en Van der Meij een bouw plan ontworpen, welk bouwplan in een ten raadhuize gehouden vergade ring met de deelnemers is besproken. Met veel instemming wérd dit bouw plan begroet hoewel daarnaast door een aantal personen de voorkeur werd uitgesproken om met één van de standaardplannen van de Bouw- kas een aantal woningen te stichten. Besloten werd een gedeelte van het door het gemeentebestuur beschik baar gestelde contingent te verwezen lijken met het bouwplan Verloop-v. d Meij en een ander gedeelte met woningen naar één der standaardty pen. Men zal thans op korte termijn trachten een indeling van de be schikbare gronden gelegen nabij het raadhuis, waar thans nog de voetbalvelden van de v.v. „Katwijk" zijn naar eerderbedoelde verdeling op te zetten, waarna zo snel moge lijk de voorbereidingen zullen wor den getroffen om de bouwplannen vor uitvoering gereed te -makeji. Geb.: André M., z. v. J. W. Beumer en E. C. Echter; Gerardus A., z. v. G. Boogaards en A. van Rhee; Cor- nelis, z. v. R. van Duyn en F. Guyt; Andrea A., d. v. A. F. Zwanenburg en G. J. Molenaar; Arie, z. v. H. W. van den Bosch en J. van der Plas; Anna M., d. v. H. Souverijn en J. A. Timmers; Neeltje M., d. v. B. van Rijn en Y. Zeilstra; Cornelia T., d. v. C. van Rijn en A. Guyt; Josina, d. v. T. Guyt en J. C. Dekker; Hen- drika W., d. v. A. Ippel en A. van Beelen; Johannes, z. v. J. de Graaf en E. van der Weg. Ondertr.: A. van Bezouw en J. G. C. Noordermeer; J. D. Noort en K. M. Koppe; J. A. Nagtegaal en A Kuyt. Getr.: A. van Duyn en A. van Rijn. Overl.: A. van Dijk, 72 j., wedn. van M. de Haas. N00R0WIJKERH0UT DERDE GEZINSAVOND Wederom was de grote zaal van ho tel van der Geest te Noordwijkerhout Dinsdagavond vol bij de derde ge zinsavond, georganiseerd door de raad van overleg. Ditmaal was dr. M. J. de Jong, se cretaris van de bisschop naar Noord- wijkerhaut gekomen om het onder werp: „De geestelijke gezondheid in huwelijk en huisgezin te behandelen. Tijdens de vorige avonden waren een psychiater en een arts aan het woord geweest, tot slot sprak nu een pries ter. Spreker ging uit van de stelling, dat juist in het huwelijk het boven natuurlijke direct een raakpunt heeft in het natuurlijke. Op deze stelling bouwde dr. De Jong zijn betoog op. Zijn gehoor boeide hij 2 uur lang. Met voorbeelden maakte spreker de moeilijke kwesties duidelijk. Voorzitter Jeukens dankte de spre ker op hartelijke wijze namens alle aanwezigen. Ook bracht hij dank aan het be stuur van de gemeente voor de rui me subsidie, waardoor het mede mo- avönden heeft medegewerkt. De avond werd opgeluisterd door het gemengd door van de St. Victor- parochie. Voor het examen stenografie (130 lgr.) van de Ned. Kath. Bond van „Grote" schrlivers ,,St. Genesis" Zijn geslaagd de dames Jo en Rie Ro- 'mijn, alhier. SASSENHEIM Heropening Dameskapsalon Heems kerk Dinsdagmiddag verrichtte burgemeester jhr. Sandberg van Boe lens de heropening van de geheel ge restaureerde dameskapsalon annex pedicure-salon van de heer en mevr. Heemskerk—Ruygrok met een toe passelijk woord. De damesklanten zullen zich het kleine salonnetje maar zeer moeilijk kunnen herinneren, als zij zioh laten behandelen in deze schitterende goed verlichte ruimte. De aannemer D. Meyer, de firma Vogelaar, schilder werk, D. Buys, electriciteit en v. d. Hulle, sanitair, hebben tezamen met de binnenhuis architect iets gecreëerd waarop men in een grote stad trots kan zijn. WARMON0 Prop. avond Coöp. Boerenleen bank. In zijn welkomstgroet zette de voorzitter van de bank, de heer J. v. d. Voet, het doel van deze bij eenkomst uiteen, nl. jneer voorlich ting over de taken en doelstellingen te geven. Hij belichtte o.m, het spa ren, de crediet-verlening v en het' bank-giro verkeer. De heer J. H. Vroom van de prop. dienst van de coöperatieve Centra le Raiffersenbank te Utrecht, gaf op een vlotte wijze beknopt uiteen wat een goed functionerende plaatselijke bank kan betekenen voor de gemeen schap. Hierna vertoonde hij de film „Langs ongebaande 'Klingen" waarin op boeiende wijze het werk van de Heidemaatschappij in al haar gele dingen werd getoond. Als tweede film werd getoond „Het schot is te boord" een fantas tisch boeiende film van Herman v. d. Horst over de haringvangst. Aan 't eind van deze avond dank te de heer Th. R. de Vroomen "in een kort woord de aanwezigen voor hun belangstelliing en de heer Vroom voor zijn werk. Bij Koninklijk Besluit zijn de hier onder aangeduide eindexamen-ge tuigschriften, uitgereikt in 1954, door de volgende instellingen van onder wijs in Indonesië gelijk gesteld met het dienovereenkomstige hier te lande geldende getuigschrift. a. Getuigschriften eindexamens Gymnasium, HBS-B en HBS-A van het Chr. Lyceum te Bandung (Ver eniging het Christelijk Lyceum te Bandung). b. Idem, idem van het Lyceum te Djakarta (Carpentier Alting Stich ting). c. Getuigschrift eindexamen HBS-B van: 1. Chr. HBS-B te Djakarta (Ver. voor Chr. scholen - Paul Kru- gerschool). 2. neutrale HBS-B te Medan (Ver. voor Middelbaar Onderwijs te Medan). 3. neutrale HBS-B te Semarang (Stichting Neutraal Onderwijs te Semarang van 1915). d. Getuigschrift eindexamen HBS-B en HBS-A van de neutrale HBS-A en HBS-B te Surabaja (Surabajase Schoolvereniging) Mar «richt en WOERDEN, 24 Nov. Kaas. Op cTe kaasmarkt van heden zijn 102 gelijk is geworden de ge7in*avondènP*rtyen kaas aangevoerd. De prij- te houden. Verder dankte hü ook fen ?aren: e?ra'e„ s°or' eenieder, die tot het slagen van de Te,?d? f'ïVro'30" \35' 6 liteit tot 2.50 per kg. De handel was flauw. LEIDSCHENDAM, 24 Nov. Groen- „Austria" uitkomt en aanvoerdeh van het Oostenrijkse elftal is, vertegen woordigde zijn land onder meer bij de wereldkampioenchappen in Zwit serland. Tweederde van het trans- fedbedrag zou voor Austria'' zijn terwijl Ocwirk de rest zou ontvan- te. Sla B 380—460, stoofsla 12— ;5, andijvie 3033, tomaten .340510, prei 24—26, boerenkool 22—25, groe- nekool 24—27, selderij 770960, pe terselie 560—830, knolselderij 18— 20, bospeen 1629, waspeen 151,9, rodekool 1517, kroten 1416, ble#:rH?1.jj B 5_7<

Leidse Courant | 1954 | | pagina 2