Jmmisiim HET GEHEIM 1 Voor de Haagse gevangenisstraf rechtbank werd twee jaar geëist tegen bankhouder DE CIRCUSBARON Op klaarlichte dag werd 15-jarige jongen bij Montfoort neergestoken Maximumstraf voor hazardspel Verouderde hoest WCwi.- .G 24 NOVEMBER 1954 DE LEIDSE COURANT VIERDE BLAD - PAGINA 2 Omstanders dachten, dat het een grap was Gistermorgen is in de buurtschap Heeswijk onder de rook van Mont foort een 15-jarige jongen, terwijl verschillende getuigen onbewust van het drama, dat zich afspeelde, toe keken, door 5 dolksteken van het le ven beroofd. De dader, een 27-jarige boeren knecht, die geestelijk niet geheel nor maal schijnt te zijn, wist zelfs na zijn daad nog te ontsnappen op een mo tor; hij is echter later op de dag te Utrecht aangehouden en heeft een volledige bekentenis afgelegd. Omtrent het motief van de moord bestaat nog geen zekerheid. De 15-jarige jongen, Gé Loom an uit Montfoort, reed omstreeks half elf met een bestelmandje door Hees- wijk toen hij de 27-jarige boeren knecht ontmoette, met wie hij in gesprek raakte. Omstanders zagen, dat er plotseling «en verschil van mening ontstond, waar de 15-jarige jongen een einde aan maakte, door op zijn fiets te springen en weg te rijden. De 27-jarige boerenknecht zette de achtervolging op zijn motor in en de jongen moest het spoedig opgeven. Hij smeet zijn fiets tegen de grond en vluchtte een bietenveld op in de hoop daar assistentie te vinden. De jongen scheen toen reeds te be grijpen, dat het geen gewone ruzie betrof, maar dat hij in levensgevaar verkeerde, want hij riep luide om hulp. Getuigen, die in de buurt wa ren, verkeerde echter nog steeds in de mening, dat het een gewone jon- gensherrie was en beperkten zich tot toekijken. Bij een bietenwagen, waarop zich een vriendje van het slachtoffer be vond haalde de boerenknecht de jongen in, greep hem beet, trok een dolk uit zijn zak en diende de jon gen daarmede 5 steken toe; de jon gen moet onmiddellijk dood geweest zijn. Arrestatie. Voordat het ontstelde vriendje, die de moord onder zijn ogen zag ge- „Gemeente-P.B.O."? Binnenkort zullen B. en W. var Dordrecht een verordening ontwer pen, die de instelling van zogenaam de „medezeggenschaps-commissies" voor het personeel van daarvoor ir aanmerking komende takken van de gemeentelijke dienst zal regelen, al dus delen B. en W. mede op vragen gesteld bij het afdelingsonderzoek van de gemeentebegroting voor 1955. „Velser-affaire" loopt ten einde Wederom vrijspraak Nadat in Mei van dit jaar het „staartje" van de „Velsèr-affaire" einde scheen gevonden te hebben, doordat de twee politiemannen, ver dacht van omkoping, waren vrijge sproken, bevonden deze beiden zich gisteren weer in de verdachtenbank, nu van het Amsterdams gerechtshof, waar zij zich in Hoger Beroep moes ten verantwoorden. In het kort komt het hyn ten laste gelegde hierop neer, dat zij in 1946 van een politieke delinquent pakjes levensmiddelen aangenomen zouden hebben, in ruil voor de belofte, dat zij zouden zorgen, dat de betreffende delinquent spoedig vrij zou komen. Verwarde verklaringen. De getuigenverklaringen, die gis teren werden afgelegd, waren vrij verward, hetgeen de president meer dere malen noopte te waarschuwen, omdat men zo zei hij beter kon verklaren, dat men de toedracht niet meer precies wist, dan een niet ge heel juiste verklaring af te leggen, die over het lot van de beide beschul digden zou beslissen. De beide politiemannen bleven hun onschuld volhouden en de procureur- generaal kwam na een langdiirige zitting tot de overtuiging, dat zij in derdaad niet schuldig waren aan het hun ten laste gelegde. Hij vroeg vrijspraak, waarmee de beide verdedigers zich accoord ver klaarden. schieden, voldoende alarm kon ma ken, was de dader ogenschijnlijk rustig naar zijn motor teruggelo pen en in volle vaart weggereden in de richting Utrecht. Signalement en motornummer wa ren echter bekend en enkele uren la ter kon de Utrechtse politie hem aan houden. De jongeman bleek geheel over stuur en legde een volledige beken-, tenis af. De dader wordt in het dorp niet geheel normaal beschouwd. Hij is een stille jongen, die zich met heel wei nig mensen bemoeit, en in zijn fami lie komen vele gevallen van geestes ziekte voor. Regering koopt in V. S. 'n schip voor emigranten De regering heeft besloten, behou dens goedkeuring van de Staten-Ge neraal, het Amerikaanse s.s. „Ameri can" aan te kopen voor het vervoeren van emigranten. Het ligt in het voor nemen de nodige verbouwingen in Nederland te doen geschieden, waar na het schip naar verwachting in be gin 1956 in dienst zal kunnen worden genomen. Met het aankopen van het schip en het overbrengen van een Amerikaanse naar een Nederlandse haven is een bedrag van 6.520.000 gemoeid. Hiertoe is bij de Tweede Kamer een wetsontwerp ingediend tot wijziging van de begroting van het scheepvaartfonds voor het dienst jaar 1954. Brand te Maastricht Brandweerlieden bedwelmd Gistermiddag is brand uitgebroken in een der kelders van de Technische School te Maastricht. Het vuur vond gretig voedsel in een daar opgesla gen partij houtkrullen. Door de grote rookontwikkeling geraakten twee brandweerlieden, de 41-jarige H. van der Broeck uit Maastricht en de 22-jarige W. P. G. Spronck uit Gronsveld bewusteloos. Er werd hun ter plaatse zuurstof toe gediend en vervolgens zijn zij over gebracht naar het ziekenhuis Sint Annadal. Omtrent de oorzaak van de brand, die tot de kelder beperkt bleef ,is nog niets bekend. Gehele weeklonen verdwenen met vals spel De hoogst mogelijke straf, welke staat op het gelegenheid geven tot hazardspel twee jaar gevangenis straf heeft de officier van justitie bij de rechtbank te 's-Gravenhage gistermiddag na een zeer lange zit ting gerequireerd tegen een 37-ja- rige bloemenkoopman uit 's-Graven hage. Tegen de beide andere bank houders, die met hem samenwerkten, een 33-jarige en een 40-jarige koop man, eiste de officier van justitie res pectievelijk één jaar en zes maanden en één jaar gevangenisstraf, alles met aftrek van voorarrest. Dit trio zou in de afgelopen twee jaren in café's in 's-Gravenhage de argeloze bezoekers hebben overge haald mee te doen aan het hazard spelletje „mijn en dijn". Veelal was dan het resultaat dat gehele week lonen werden vergokt. Huismoeders klaagden er herhaaldelijk over bij de politie dat haar echtgenoten al hun geld verspeelden. Verbitterde getuigen. De bloemenkoopman, de enige van de drie, die hardnekkig bleef ontken nen en zelfs beweerde: ,,Ik kan dat spelletje niet eens", bezat 15.000. dit geld was bij zijn vrouw in beslag genomen. Eerst had hij gezegd niets van dit geld af te weten, later zeide hij dat het zijn handelskapitaal was. Er waren vele getuigen; sommigen legden aarzelend en ontwijkend verklaringen af, anderen, die in één jaar tijds duizenden guldens hadden verloren, spraken verbitterd over hun ervaringen, temeer verbitterd omdat zij hadden gehoord dat 't drie tal mogelijk met gemerkte kaarten Oneerlijke samenwerking Strenge straffen geëist De officier van justitie bij de recht bank te 's-Gravenhage heeft gister morgen gevangenisstraffen van een jaar en zes maanden gerequireerd te gen een 44-jarige boekhouder-kassier uit 's-Gravenhage en een 47-jarige brandstoffenhandelaar, eveneens uit 's-Gravenhage, die ee zamen een coö peratieve brandstoffenvereniging had den opgelicht voor enige tienduizen den guldens De boekhouder en de brandstoffen- handelaar werkten samen. De eerste vervalste de bonnen, waarmede de tweede uit de opslagplaats kolen haal de. De handelaar betaalde de boek houder de halve prijs voor de kolen, welke hij zich onrechtmatig toe eigende. De verdedigers vroegen voor beide verdachten een voorwaardelijke straf. Uitspraak over veertien dagen. had gespeeld; de politie had nl. bij de bloemenkoopman dit soort speel kaarten in beslag genomen. het geluk!' „Ik zou nooit iets gezegd hebben als getuige, als ik dit niet had gewe ten. Dit is gemeen. Men hele week loon pikten ze in", zei een getuige. Mistroostig voegde hij er aan toe: „En ik dacht altijd, dat het geluk eens todh mee moest zitten...." Moeizaam, na vele vragen gesteld te hebben kreeg de rechtbank ein delijk een beeld van de ware toe dracht. Wisseltruc dupeerde A'damse zakenlieden Een cassière van een winkelbedrijf aan het Damrak te Amsterdam kwam Maandag, nadat zij geld had gewis seld met buitenlanders, tot de ont dekking, dat zij ƒ75,miste, vreemdelingen hebben gebruik ge maakt van de „wisseltruc", waarbij zij behalve met het wisselgeld ook met het bankbiljet, dat zij ter beta ling aanboden, verdwenen. De cas sière deed aangifte bij de politie en gaf een vaag signalement. De politie vermoedt, dat hier Zuid-Amerikanen aan het werk zijn geweest. Een uur later vervoegden zich twee mannen, naar het uiterlijk te oordelen Spanjaarden of Zuid-Ame rikanen, aan een sigarenzaak in de Vijzelstraat. Zij kochten voor 5, sigaretten en betaalden ieder met een bankbiljet van 100,Tot tweemaal toe verzochten de vreemdelingen te rugbetaling van andere coupures, dan de bankbiljetten van 10,en 25,die de dame in de winkel haar klanten wilde teruggeven. Een der mannen nam zelfs uit een geld kistje enkele bankbiljetten om aan te duiden in welke biljetten moest worden terugbetaald. Nadat zij te vreden waren gesteld, vertrokken beiden en de dame miste even later uit het geldkistje een bedrag van 300,zij heeft aangifte gedaan bij de politie. De officier van justitie vröeg voorts vernietiging van de inbeslag- genomen gelden, o.m. 15.000 van de bloemenkoopman en ongeveer ƒ300 van de 33-jarige koopman. De verdediger meende dat het hier ging om het misdrijf van uitoefenen van hazardspel en bedrijf en niet het gelegenheid geven tot hazardspel. Pleiter vroeg onmiddellijke invrij heidstelling, hetgeen werd afgewe zen. De rechtbank zal over veertien da gen uitspraak doen. Kraak was afspraak Zoals destijds is gemeld werd op Zondag 19 September j.l. ingebroken zo luidde althans de aangifte bij de groothandelaar in horloges C. P. G. te Rotterdam, die het weekeind buiten de stad doorbracht. De groothandelaar nam na terug komst de schade op, zei dat er voor 23.000 aan goederen en ƒ24700 aan kasgeld was verdwenen en incasseer de later van de verzekering 19.000. Maar in de loop van de vorige week is de recherche er achter gekomen, dat de inbraak gefingeerd was. G. had met zijn klant, de 34-jarige koopman H. M., een afspraakje voor de kraak gemaakt. M. engageerde op zijn beurt de 47-jarige behanger A. E. N., die do vernielingen voor zijn rekening nam, nadat de buit al lang was ver dwenen. M«dl< een eind aan dat gekuch. Zuiver Uw luchtwegen van gevaarlijke ziektekiemen met de snelwerkende Misbruik van vertrouwen 1^/2 Jaar geëist Voor de arrondissementsrechtbank te Maastricht heeft gisteren terecht gestaan een 34-jarige chef de recep tion uit Assen, werkzaam in een ho tel te Valkenburg, waar hij zich be langrijke bedragen had weten toe te eigenen. Uit de kas van het hotel heeft hij ƒ2781,— weggenomen; bo vendien eigende hij zich nog gelden toe van hotelgasten, die hem dit toe vertrouwden ter opberging ined safe; dit laatste bedrag*was in totaal 2630 en 2500 Belgische francs. Met dit geld was hij op Zondag 18 April uit Valkenburg verdwenen; hij had de gestolen en verduisterde gel den in Frankrijk verteerd en voor het grootste deel op speelbanken ver loren. Hij werd op 25 Juli door de Franse politie als ongewenste vreem deling, zonder middelen van bestaan, aangehouden en op 25 September over de grens gezet; spoedig daar na volgde zijn aanhouding. De officier van justitie vroeg we gens diefstal en verduistering ander half jaar gevangenisstraf. Mej. mr. M. Crijns uit Maastricht bepleitte meer clemente strafopleg ging. Uitspraak 7 December. BOTSING BIJ GRONINGEN. Aan de Friese straatweg te Gronin gen is gisteren een Duitse personen auto in volle vaart tegen een met pulp geladen vrachtauto gereden. De bestuurder der personenauto wilde de vrachtauto passeren, maar zag te laat een van de tegenovergestelde richting komende auto. De Duitse auto kwam by het naar rechts gaan in botsing met de vrachtauto. De chauffeur, Peter Ernst Stahl en mej. Ingeborg Treess, beiden uit Ham burg, werden ernstig gewond; de toe stand van de dame baart zorg. Beide slachtoffers zijn naar het academisoh ziekenhuis te Groningen overge bracht. De burgemeester van Sliedrecht, de heer J. H. Winkler, is gistermor gen om 7 uur in het Diaconessenhuis te Dordrecht overleden. DE SLUWE EINDH0VENAAR Een Eindhovense automobilist die naar het Duitse Roergebied moest, wilde zich tegen de weg- piraten beveiligen, aldus vertelt de „Volkskrant". Hij hing een bordje „Polizei" achter op zijn wagen. De Duitse politie die het toch maar verdacht vond, hield de goede man liefst negen maal aan. Toen had hij zo de smoor en de zenuwen in, dat hij het bordje weggooide. Nauwelijks een mi nuut later drukte een snelle wa gen met piepende remmen hem in de wegberih. Aan de bedoelin gen van de Duitse chauffeur viel niet te twijfelen. Met veel mis baar werd de Nederlander tot stoppen gedwongen. De Eindho- venaar greep al niet bevend hart naar zijn portefeuille, toen de Duitse chauffeur zijn bibberende collega het bordje met „polizei" er op overhandigde. „U heeft dit bordje verloren ,i'k zag het uit uw wagen vallen." VLUCHTELINGENHULP: 1.601.000. ƒ30.000 is gisteren binnengekomen voor de actie tot hulp aan de vluch telingen in Oostenrijk en Grieken land. De opbrengst tot en met giste ren is daardoor 1.601.000, Bankoverval te Maastricht Jeugdige rover gegrepen Naar eerst thans bekend wordt, heeft de gemeentepolitie van Maas tricht Maandagmorgen vroeg een 18- jarige constructieschilder uit Wijk- Maastricht van zijn bed gelicht, om dat zij hem ervan verdacht te zijn betrokken geweest bij de Vrijdag jl. te Maastricht gepleegde overval op de kassier van de gemeentekas admi nistratie. De jongen heeft bekend deze over val te hebben bedreven; het wordt niet onwaarschijnlijk geacht dat hij niet de enige is geweest die deze overval heeft gepleegd. In de nacht van Vrijdag op Zater dag heeft de schilder, naar hij heeft bekend, ingebroken in een dames- confectiebedrijf te Maastricht. Daar ontvreemdde hij mantels en japonnen ter waarde van ongeveer duizend gulden. De goederen zijn door de politie in beslag genomen. De arresteerde wordt er van ver dacht nog enkele inbraken op zijn kerfstok te hebben. p cMliilA* 0 n t (de 7 wijzerplaten^ door AGATHA CHRISTIE 26) Nu heb ik een massa rommel en bestudeer die... Je weet wel Parle- ments- en regeringsrapporten. Afgrij selijk saai... maar als je iets doet moet je het goed doen. Heb je ook gehoord van de grenskwestie van Santa-Fé?" „Nooit", zei Bundie. „Nu daar geef ik me speciaal moei te voor. Die heeft jaren geduurd en was heel ingewikkeld. Ik ga er diep op in. Tegenwoordig moet men zich wel specialiseren". „Ik heb ook een massa van die din gen", zei Bundie. „Tante Marcia heeft ze me gegeven". „Tante... wie?" „Tante Marcia... vaders schoonzus ter, gaat erg op in politiek. Ze zal dan ook zorgen dat ik uitgenodigd wordt op de partij die George geeft". „Nee? O zeg, dat zal vreselijk leuk zyn". Hy zweeg even en toen zei hij: „Zeg, dat moesten we Loraine maar liever niet vertellen, hè?" „Misschien niet". „Ja, zie je, misschien vindt ze het niet leuk, dat men haar er buiten laat. En ze moet er heus buiten ge houden worden". „Ja". „Ik bedoel, dat je zo'n meisje geen gevaar kunt laten lopen". Bundie bedacht dat het mynheer Thesiger enigszins aan tact ontbrak. Hij scheen helemaal geen gewetens bezwaren te hebben over het feit dat zij gevaar liep. „Ben je al weg?" „Nee, ik dacht maar even na". „O zeg, ga jij morgen naar de lijk schouwing?" „Ja, en jij?" „Ja en tussen twee haakjes, het staat in de avondbladen, maar ver scholen in een hoek... ik had gedacht dat ze er nogal ophef van gemaakt zouden hebben". ,,Ja... ik ook". „Nu", zei Jimmy, „moet ik een beetje gaan opschieten met mijn taak. Ik ben juist gekomen, dat Boli via ons een nota gezonden heeft". „Ik moet ook opschieten met myn afdeling", zei Bundie. „Ga je de hele avond zitten vossen?" „Ik denk het wel. En jij?" „O waarschijnlijk wel. Goeden avond". Ze waren beiden leugenaars van de meest schaamteloze soort. Jimmy Thesiger wist heel goed .dat hy met Loraine uit ging dineren. En wat Bundie betreft ze had nog niet afge beld of zij doste zich in verschillen de vreemde gewaden, die dan ook haar kamenier behoorden. En nadat zij ze aangetrokken had trok zij er te voet op uit, terwijl ze overpeinsde of de bus of de ondergrondse de beste manier zou zijn om de Zeven Wijzer platen-club te bereiken. DERTIENDE HOOFDSTUK De Zeven Wijzerplatenclub Bundie bereikte de Hunstanton- street 14 om circa 6 uur n.m. Op dat uur, zoals zij juist voorzien had, was de Zeven Wijzerplatenclub een dooie boel. Bundle's doel was zeer eenvou dig. Ze wilde de ex-lakei Alfred te spreken zien te krijgen. Ze was over tuigd, als ze hem maar eenmaal zag dat het overige zich wel zou redden. Bundie ha£ een eenvoudige autocra tische methode om bedienden te be handelen. Die mislukte zelden en ze zou niet weten waarom die nu mis lukken zou. Het enige waarvan zij niet zeker was, was het aantal men sen, die het clubgebouw bewoonden. Natuurlijk wenste ze, dat haar tegen woordigheid aan zo weinig mogelijk mensen bekend was. Terwijl ze nog aarzelde hoe ze het best de zaak zou aanpakken, werd het probleem voor haar opgelost op een buitengewoon gemakkelijke wijze. De deur van no. 14 ging open en Alfred zelf k\yam naar buiten. „Goede middag Alfred", zei Bund ie vriendelijk. Alfred ontstelde. „O goede middag, freule. Ik... ik herkende de freule niet zo dadelyk". Terwijl ze in haar geest lof toezwaai de aan de kleding van haar kamenier, ging ze over tot 't zakelijke gedeelte. „Ik wil je even spreken Alfred. Waar kunnen we dat doen?" „Ja... heus freule... ik weet het niet dit is geen erg nette buurt, weet u...'' Bundie viel hem in de rede. „Wie is er in de club?" „Op het ogenblik niemand, freule". „Dan zullen we binnen gaan". Alfred haalde een sleutel voor de Jag en deed de deur open. Alfred verschrikt en schaapachtig volgde haar. Bundie ging zitten en keek de niet op zijn gemak zijnde Alfred recht in het gezicht. „Ik veronderstel, dat je wel weet", zei ze beslist, „dat wat je hier doet, absoluut in strijd is met de wet". Alfred in de war gebracht ging dan op de ene, en dan op de andere voet staan. „Er is inderdaad al twee keer een inval gedaan", gaf hij toe. „Maar er werd niets compromitterends gevon den, daar mijnheer Mosgorovsky alles zo netjes geregeld heeft". „Ik heb 't niet alleen over spelen", zei Bundie. „Er gebeurt nog meer.... waarschijnlijk veel meer dan je weet. Ik zal je op de man af iets vragen, Alfred, en ik zou graag hebben dat je alsjeblieft de waarheid vertelde. Hoe veel heeft men je betaald om op Chimneys weg te gaan?" Alfreds blik gleed twee keer langs de kroonlijst, alsof hij daar inspira tie zocht, hy slikte drie of vier keer en toen deed hij wat gewoonlijk het onvermijdelijk gevolg is als 'n zwak ke wil tegenover een sterke staat. „Het is zo gegaan, freule. Op zeke re dag komt mijnheer Mosgorovsky met een gezelschap Chimneys bekij ken op een van de bezichtigingsda- gen. Mijnheer Tredwell was niet he lemaal in orde.... hy had namelijk aan zijn teen een nagel die naar binnen groeide... dus moest ik het gezelschap rondleiden. Nadat ik dat gedaan had bleef Mosgorovsky achter en na me goed bedacht te hebben, begon hij te praten". „Ja", zei Bundie aanmoedigend. „En om kort te gaan", zei Alfred, terwijl hij zijn relaas verhaastte, „hij bood me direct honderd pond aan als ik ogenblikkelijk mijn dienst opzegde en voor deze club wilde zorgen. Hij moest iemand hebben die gewend was in de beste families... om de plaats karakter te geven, zoals hij zeide, en sfeer. Het zou hemeltergend geweest zijn, als ik het afgeslagen had... en dan laat ik nog buiten beschouwing dat 't loon dat ik hier krijg juist drie keer zo hoog is als hetgeen ik als tweede lakei verdiende". „Honderd pond, dat is een heel gro te som, Alfred. Hebben ze er iets over gezegd wie jouw plaats op Chimneys zou innemen". „Ik maakte er een beetje bezwaar tegen, dat ik direct moest weggaan. Zoals ik uitlegde was het niet gebrui kelijk en kon ongemakken veroorza ken. Maar mijnheer Mosgorovsky kende een jonge kerel... die al in een goede dienst geweest was en bereid ten alle tyde te komen. Dus sprak ik over hem met mijnheer Tredwell en werd alles in der minne geschikt". (Wordt vervolgd).

Leidse Courant | 1954 | | pagina 14