Zorg over de gebeurtenissen op Nieuw-Guinea EEN VEELZEGGEND DOCUMENT De militaire broederdienst in de grote gezinnen Verkeerskwestie voor de Hoge Raad WOENSDAG 24 NOVEMBER 1954 DE LEIDSE COURANT VIERDE BLAD PAGINA 1 TWEEDE KAMER TWEEDE VROUW IN EERSTE KAMER. Huwelijksbootje strandde door een lage waterstand Thans weer vlot! De Tweede Kamer is gisteren be gonnen aan de behandeling van de begroting van Justitie, waarbij de voltooiing van het nieuwe Burger lijk Wetboek hoofdonderwerp der toe spraken was. In de avondvergadering is een aan vang gemaakt met de algemene be raadslaging over de begrotingen van de departementen van Oorlog en van Marine. De heer FENS (K.V.P.) onder schrijft ten volle wat de minister schrijft over de invloed van de com mandant op het moreel van de troep. Maar bedacht moet worden, dat de personele zorgen van het kader daar bij verlicht moeten worden. Alle zei len moeten worden bijgezet om een oplossing te vinden voor het wo ningvraagstuk. De vele overplaatsin gen moeten worden tegengegaan. Het moet niet zo zijn, dat allerlei toela gen gegeven moeten worden. Het ba sis-salaris dient voldoende te zijn. Spr. meent, dat de vrijwilligers der nationale reserve niet berekend zijn voor hun taak, omdat het aantal cefenuren te gering is. Deze reserve moet voorbehouden blijven aan vrij willigers. De heer VISCH (K.V.P.) spreekt zijn voldoening uit over de legering van een Amerikaans squadron op Soesterberg. Hij zegt, dat het hem niet duide lijk is waar de minister heen wil met de verdere opbouw van de lucht macht. Z.i. moeten streefgetallen worden aangegeven en hij betoogt, dat men zich zo sterk mogelijk in de lucht moet maken. Het is een onbe vredigende toestand, d'at men niets weet over de uiteindelijke sterkte van de luchtmacht en dat deze een i'luitpost op de begroting blijft. Gunstiger financiële voorwaarden en betere promotiekansen zullen er z.i. toe kunnen bijdragen het tekort aan technisch personeel te verminde ren. Spr. pleit voor een afzonderlijke personeelspolitiek voor de lucht macht. De heer KORTHALS (V.V.D.) ver dedigt het recht van de pers om cri- tiek uit te oefenen. Hij maakt mel ding van een geval, dat een krant werd uitgeschakeld, omdat de leger- voorlichtingsdienst geen geheimen maar critiek in reportages van het blad had ontdekt. Spr. doet een be roep op de minister om te voorko men wat voorkomen moet worden. De heer ROOS JEN (A.R.) vraagt zich af, of het niet mogelijk zou zijn met vroegere dienstplichtigen vrijwillig bepaalde eenheden te vormen, die in tijd van nood ingeschakeld zouden kunnen worden. Inschakeling van de marechaussee-reserve bij de nationale reserve heeft zijn bewondering niet. De heer RITMEESTER (V.V.D.) zegt ten aanzien van de verdediging van Nieuw Guinea, dat het hem vol doening schenkt, dat ingegaan is op de suggestie der parlementaire mis sie om de verdediging over te dragen aan de marine. Zij betuigt haar in stemming met het denkbeeld een Pa poea-brigade op te richten. Hij meent, dat men op verdere infiltraties moet rekenen en hij vraagt of de mi nister de beschikking heeft over meer gegevens ter zake. De mariniers zul len zeker een aanval weerstaan, maar het zijn geen jungle-fighters en daar om zou vorming van Pepoea-batal- jons aanbeveling verdienen. De heer WELTER (K.N.P.) is niet bevredigd door het antwoord met be trekking tot opmerkingen over atoom, wapens. Z.i. zal een belangrijk deel van het verdedigingspotentieel no dig zijn voor de afweer van atomi- sche aanvallen. De invoering van de nieuwe wapens zal ernstiger conse quenties hebben dan de minister in zijn memorie van antwoord doet voorkomen. De heer TILANUS (C.H.) gaat na der in op de betekenis en de noodza kelijkheid van de marine. In dit ver band bespreekt hij ook de verdedi ging van Nieuw Guinea. De taak der mariniers is daar zeer belangrijk ge worden. Als daar meer geldmiddelen voor nodig zouden zijn, zal hij zich daartegen zeker niet verzetten. Met harde hand en grote activiteit moet hier worden opgetreden, zo nodig met aantasting van de basis, vanwaar uit deze minderwaardige piratenstreken worden uitgevoerd. Uiterste waak zaamheid is geboden. De heer VAN VLIET (K.V.P.) merkt op, dat de dienstplicht vele gezinnen grote financiële offers op legt. Voor de verbetering der kost winnersvergoeding voor de oudste zoon is hij dankbaar, maar de dienst plichtvervulling doet vele gezinnen een extra aderlating ondergaan door inkomstenderving. Z.i. moet verder gegaan worden dan de gewone kostwinnersvergoe ding. Er moet een vergoeding wegens inkomstenverlies komen. Hij wenst een regeling ,die de grove ongelijkhe den wegneemt. De minister erkenne in beginsel de redelijkheid van een dergelijke re geling, stelle een onderzoek in en geve naar aanleiding daarvan een nota .Mocht de minister daarop niet ingaan dan zal spr. de zaak bij de replieken scherper moeten stellen. Spr. bepleit verder de wenselijk heid van een wijziging van de broe derdienstregeling in deze zin, dat de oudste zoon wordt vrijgesteld als er ten minste drie jongere broers zijn. Te tien voor een wordt de verga dering gesloten. Vanmiddag om een uur voortzetting. Een principiële verkeersvraag is gisteren voor de Hoge Raad behan deld, nl. wat moet men verstaan on der „wegrijden" in art. 30 van het wegenverkeersreglement. Aanleiding tot deze vraag was een zaak tegen ir. W. W. E. von H., di recteur van de rijksdienst voor het wegverkeer van het ministerie van verkeer en waterstaat. Hij naderde 25 Aug. 1953 te Was senaar een T-splitsing en stopte voor een van rechts komende auto. Toen deze was gepasseerd, reed ir. von H. verder, maar hij verleende daarbij geen voorrang aan een achter deze auto van rechts komende motorrij der. Voor de kantonrechter zei ir. von H., dat hij de motorrijder niet had kunnen zien door de auto en een bocht in de weg. Dit verweer werd aanvaard, want van het niet ver lenen van voorrang werd hij vrijge sproken, maar hij kreeg zes gulden boete voor het hinderen van het ver keer bij het wegrijden. De Haagse rechtbank bevestigde het vonnis, maar legde 25 gulden boete op. Artikel 30 is niet bedoeld voor dit verder rijden, maar alleen voor weg rijden na parkeren, betoogde mr N. J. Polak uit Groningen voor de Ho ge Raad. Bedoeld is het geval, dat iemand van niet-verkeersdeelnemer verkeersdeelnemer wordt. In het on derhavige geval is ir. von H. volgens de opvatting van de Hoge Raad ver keersdeelnemer geweest, want in een vorige zaak besliste dit college, dat „stilstaan voor een ogenblik" be schouwd moet worden als een onder deel van (het rijden. De rechtbank heeft echter een ai>dere interpretatie van wegrijden gegeven en deze lijkt mij zeer ongewenst, aldus pleiter. Wanneer artikel 30 van toepassing is op dit geval, maakt men een zo danige weggebruiker ondergeschikt aan alle verkeer, ook aan het ver keer van links. Dit belemmert de vlotheid van het verkeer aanzienlijk en bovendien zou een volkomen an dere rij techniek op dit punt moeten worden gevolgd. Ook taalkundig achtte mr. Polak Baby kan nu niet meer van de tafel rollen de interpretatie niet juist. Hier zou in de wet gesproken moeten worden van „doorrijden", een term die de wet kent, want in artikel 30 van de wegenverkeerswet wordt immers ge sproken over „doorrijden" en „weg rijden" na een ongeluk, zonder dat personalia zijn opgenomen. De procureur-generaal zal 7 De cember in deze zaak conclusie ne men. „CONCORDIA" IN EEN NIEUW HUIS. Met de oud-verbondsvoorzitter mi nister A. C. de Bruyn aan het hoofd, hebben honderden uit alle delen van het land de gelegenheid aangegre pen, een kijkje te nemen in het nieuwe huis van „Concordia", in stelling van de K.A.B. De architecten Kraayvanger zijn er in geslaagd, een imposant gebouw te ontwerpen, waarbij de oude behuizing aan de Drift volkomen in het niet ver dwijnt. Het nieuwe huis is vlak te gen het Huis van de Arbeid aan de Oudenoord aangebouwd, vormt er min of meer een zeer belangrijke vleugel van. En zoals wij hebben vernomen schijnt „Sint Eloy" aan de andere zijde van de K.A.B.-veste te zullen gaan bouwen. Utiechts burgemeester persoonlijk heeft dit zakelijke pand, maar van architectonische schoonheid, willen ontsluiten. En na dit historische ogenblik stroomden de geschenken binnen omdat het nieuwe gebouw in een bocht staat, is de gevelbreedte zeer belangrijk. Daarachter lopen de vertrekken iets smaller toe, maar door het aanwenden van veel glas kon een grote ruimtewerking worden verkregen. De kantoorlokaliteiten zijn licht en modern door het nieuw ste gebruiksmateriaal; de directie kamers en de vergaderzaal werden door de binnenhuis-architect Grond- hout vorstelijk ingericht. Binnen het kader van de aesthetica werd ook de hal met trappenhuis en lift uitge voerd. Concordia's president-commissaris de heer Jac. Alders en beide bedrijfs directeuren hebben bij gelegenheid van de feestelijke opening menig complimentje in ontvangst mogen nemen, ook van vertegenwoordigers van zuster-instellingen en van an dere verzekerings-instellingen, deze moderne behuizing wel met een verlangend oog zullen %ebben beke ken. In tegenwoordigheid van Ver- bondsvoorzitter J. Middelhuis en tal rijke officials heeft de directeur H. Dekkers verklaard, dat „Concordia" als levensverzekeringsbedrijf groeit als nooit tevoren. Het verzekerd be drag heeft de 270 millioen gulden be reikt en er zijn niet minder dan 653.000 contracten in omloop. Als tweede vrouwelijke lid is gis termiddag mevr. dr. H. VerweyJon ker in de Eerste Kamer geïnstalleerd. Mevr. Verwey zal in de raad van Neerlands Nestoren de P. v. d. A. ver tegenwoordigen in de plaats van de onlangs overleden heer Woudenberg. KINDERVERLAMMING IN 1953 VOORAL IN HET NAJAAR. Het aantal gevallen van kinderver lamming, dat in 1953 is geconstateerd, bedraagt volgens ,,Het Ziekenfonds" 170, een aantal, dat niet groot wordt genoemd. Van het totale aantal wer den 93 gevallen of 55 pet. behandeld bij kinderen tot en met 4 jaar; 29 gevallen bij kinderen van 5 tot 9 jaar (17 pet.); 14 gevallen bij kinde ren van 10 tot 14 jaar (8 pet.) en 34 gevallen bij personen van 15 jaar en ouder (20 pet.). In 14 gevallen (8 pet.) trad geen verlamming op. Het verloop van kinderverlamming was in 1953 niet als in andere jaren. De meeste gevallen werden waarge nomen in October, terwijl ook in No vember nog vele gevallen werden gemeld. Meestal worden de gevallen van kinderverlamming wat vroeger gemeld, aldus „Het Ziekenfonds", dat van oordeel is, dat er wellicht ver band bestaat tussen het uitzonderlijk warme najaar van 1953 en de top van de kinderverlamming in October en November. HAAGSE WETHOUDER ZAL AFTREDEN. Wethouder ir. L. J. M. Feber, loco burgemeester van 's-Gravenhage zal, naar wij van de zijde van de gemeen te vernemen, uiterlijk April 1955 als wethouder aftreden en als raadslid ontslag nemen. Zoals bekend is er de laatste tijd veel critiek uitgeoefend op het be leid van deze wethouder, voorname lijk inzake de Hawoma (Haagse Wo ningbouw Maatschappij), alsmede inzake het tempo van de woning bouw. JONGETJE DOOR AUTO GEDOOD. Slootje springen. Toen de 7-jarige Gerrit Woltjer uit Slochteren gisteren een aanloop wil de nemen, alvorens over een slootje te springen, geraakte hij, toen hij op de Ruipenweg achteruitliep onder een juist passerende vradhauto. Het knaapje werd ernstig gewond en overleed kort na het ongeval. BEJAARDE VROUW DOOR GAS GESTIKT. Winkelpersoneel van een in de Lan- gestraat te Alkmaar gevestigde par fumeriezaak namen Dinsdagmiddag, een sterke gaslucht waar. De gewaar schuwde politie trof de 80-jarige mej. J. Kaan, die alleen de bovenverdie ping bewoonde levenloos aan; zij was vergeten de gaskraan te sluiten. Haar 82-jarige zuster, bewoonster van tehuis „Westerlicht", die enkele dagen bij haar. zuster te logeren was, werd in zorgwekkende toestand naar het centraal ziekenhuis te Alkmaar vervoerd. nama 1. NAMA 2 PANGKAT 3. DJABATAN 4 umur(TGL 5 TANDA2 DtSADA DAH DtUMAT f 6.TJ4PAT TIHdOAl.,.yjsipatu STAFXWARBER. CM/TANGA»* TENTARA 1 lERRfrCKHUM VN fmUWHfll I X JÈ2£ntorio 25 tanda anggauta pegawai sipil angkatan darat refubuk indonesia --TTTT Hoewel Indonesische woordvoerders blijven ontkennen, dat het Indonesische leger iets te maken heeft met de jongste infiltratie aan de Etna-baai in, Nederlands Nieuw Guinea, blijft men van officiële Nederlandse zijde persis teren bij de klacht, dat bij deze actie, wel degelijk Indonesische eenheden betrokken zijn. Bovenstaande foto is een van officiële Nederlandse zijde verstrekte foto-copie van een identiteitsbewijs, gedateerd: Stafkwartier 17/1/1954 en getekend door kapitein Soetarto van het Indonesische leger, territorium VH, R. I. 25, dat werd aangetroffen op een van de infiltranten. Minimum-broodprijs blijft opgeheven Regering handhaaft het genomen besluit Ondanks de zeer heftige tegenstand in de Tweede Kamer en in de bak kerswereld, blijkt de regering naar in Den Haag vernomen wordt op het standpunt staan, dat de minimum- broodprijs moet vervallen. Zeer bin nenkort kan mèt de publicatie van dit besluit in de Staatskrant een nota verwacht worden, waarin de re gering de Tweede Kamer een toelich ting op haar besluit zal geven. HOGE RAAD VERWIERP CASSATIE VAN MEINEDIGE, RUWE AGENT. Een agent van politie hield in Juni 1952 te Bloemendaal een fietsend paar aan wegens een verkeersovertre ding. Hoewel geen verzet werd ge pleegd, werd de jongeman met de gummistok geslagen. Deze kwestie had een nasleep voor het ambtena rengerecht. Wegens mishandeling en een voor dit gerecht afgelegde valse eed werd de agent veroordeeld door het Amsterdamse gerechthof tot 4 maanden gevangenisstraf. De veroor deelde kwam in cassatie. De hoge raad verwierp gisteren de cassatie. Clnze óchaenindndtüe taant nieuwe madeCCen Er wordt wel eens beweerd, dat wij Nederlanders een speciale voor liefde hebben voor alle producten van buitenlandse origine en dat wij ons pas volmaakt gelukkig voelen, wanneer wij uitgebreid kunnen schermen met de label „Made in en dan de naam van een of ander land, op onze eigendommen. In hoeverre deze bewering steek houdend is, is uiteraard een vraag, welke aanleiding zou kunnen zijn tot langdurige discussie. Indien het in derdaad zo zou zijn, dat wie buiten landse producten prefereren, dan staan vrijwel alle Nederlandse be drijfstakken gereed om met hun pro ducten onmiddellijk aan te tonen, dat de Nederlandse fabricage bij het bui tenland verre van achter is geble ven. Een industrie, welke ondubbelzin nig heeft aangetoond, dat Nederland op haar gebied heel wat te bieden heeft, is de Nederlandse schoenen-i industrie. Enkele voorbeelden van de huidige productie geven de foto's hierboven. Links boven zien we een ballerina, hier uitgevoerd in paars, maar op de markt gebracht in alle gangbare kleuren. Hoewel op het ogenblik de belangstelling meer en meer uitgaat naar de half hoge hak en de dames de flat kennelijk iets minder gaan waarderen, zal dit schoentje zich on getwijfeld een plaats veroveren door het speciale ingebouwde hakje, dat de voet meer steun geeft. Het bal lerina-model blijft evenwel volko men behouden. Rechtsboven: de belangstelling van de heren gaat ongetwijfeld sterk uit naar de Loafer, waarvan we hier een fraai model zien, geïnspireerd op de Italiaanse mode. Deze schoen, uitge voerd in bruin, werd vervaardigd van water-afstotend materiaal. Bij voorkeur voor de gemakkelijk zitten de schoen, van dit type, is op het ogenblik ook een tendens merkbaar tot het dragen van zwarte schoenen, hetgeen tot voor kort als conserva tief of iets te „gedistingeerd" werd beschouwd. De foto links onder toont een aar dig zwart suède damesschoentje met een dunne steile hak, dat zeer aan elegance heeft gewonnen door een aparte garnering op de zijkanten. Flat en half hoog mogen dan in de belangstelling staan, hoog blijft nog steeds en vogue vooral voor officiële gelegenheden. Rechts onder tenslotte zien we een zwartleren damesschoentje met Baby-queen hak, het schoentje dat het uiterlijk heeft gehouden van „hoog" maar toch half hoog van hak is. Dit modelletje is in diverse kleu ren leverbaar en, omdat het daar door vrijwel voor elke leeftijd ge schikt is, zeer gewild. In het komen de voorjaar zal een dergelijk model met iets lagere hak op de markt worden gebracht. Vooral hiervan verwacht de schoenenindustrie zeer Toen het bruidspaar, dat Maandag op Ameland elkaar eeuwige trouw ge zworen had, in de avonduren op hu welijksreis wilde gaan en daartoe het eiland verlaten wilde, omdat dit stuk je grond voor him vlucht te weinig mogelijkheden bood, werd hun pas van wal gestoken huwelijksbootje ge remd door laagwater. De veerboot kon vanwege de lage waterstand het eiland niet bereiken en het paartje moest de huwelijksreis een dag uit stellen. De Hamburger Oswald Riemer heeft een Installatie ontworpen, die voor komt, dat een baby, die tijdens het verschonen even alleen gelaten moet worden, van de tafel kan rollen. Het is hetzelfde systeem, dat men ook wel bij banken ziet, waar ook de tafels met geld op een dergelijke manier kunnen worden afgesloten. De ontwerper heeft voor deze „baby-safe" patent aangevraagd; seriebouw is echter nog niet aan de orde. Boeren, die met minder romanti sche oogmerken in de morgenuren naar „het vaste land" waren vertrok ken, konden niet naar moeder-de- vrouw terugkeren en moesten de nacht in Holwerd doorbrengen. De volgende morgen raakte het huwe lijksbootje weer vlot en verdween het bruidspaar, terwijl Ameland zyn boe ren daarvoor weer in de plaats kreeg.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 13