3)e CeicbeSoti/Ya/nt IS AAN HARTVERLAMMING TE NEW-YORK OVERLEDEN WISJINSKI GISTEREN Mendès-France stelt 'n conferentie van de vier voor HIER HIELP geen veto „MENEER VETO Mr. v. Kleffens Voorzitter schorste de Alg. Vergadering Paus vereert 'n zalig-gesprokene Commissaris Sébeille getuigde te Digne Directeur: C. M v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: U C. J. RUÜZEN. DINSDAG 23 NOVEMBER 1954 46ste JAARGANG No. 13355 I I KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPENGRACHT 32 Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties ?0826. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.50 p. w., f 2.15 p mnd„ 1 6.40 p. kwart. Franco p. p. t 6.80 - Advertenties: 15 ct. p. m.m. Telefoontjes f 1. |)E MAN, DIE DUIZENDEN dood vonnissen heeft geëist in de be ruchte zuiveringsprocessen te Mos kou, heeft thans ook de kille adem van de dood over zich voelen gaan. Zijn heengaan zal geen deining ge ven in de internationale politiek, want zó hoog gezeten was hij niet. Wel spreekt deze plotselinge dood tot de verbeelding van de wereld, want Wisjinski was een markante persoonlijkheid in het brandpunt van de publieke belangstelling en in de „koude oorlog" heeft hij een geduch te rol meegespeeld. Mannen als Wisjinski zijn raadsel achtige persoonlijkheden; zij zijn niet helemaal Westers en zij 0 zijn niet helemaal Oosters; zij kunnen nu eens charmant zijn en dan weer meedogenloos; zij kun nen soms "alle facetten van hun bril- lante geest laten fonkelen en soms afstoten door hun stompzinnige on verzettelijkheid tegen elke redelijk heid in. Als Wisjinski zijn tegen standers in de kring der Ver. Naties niet kon overtuigen, gebruikte hij het wapen van het, veto-recht en hij han teerde dat wapen met zo grote on beschaamdheid, dat men hem de te kenende bijnaam van „Meneer Veto" heeft gegeven. Nu kan men het misbruik van het veto-recht niet alleen aan Wisjinski verwijten, want Wisjinski was het niet, die de politieke lijn van het Kremlin bepaalde. Wanneer Wisjins ki schold en snerpende beledigingen in de zaal slingerde, was hij niet meer, dan de zuiver afgestemde luid spreker van „his master's voice". Hij was een brillante geest en had waar schijnlijk veel hoger kunnen klim men in de Sovjet-'hiërarchie, als hij geen „bourgeois" van afkomst was geweest en niet was voortgekomen uit de rijen der Mensjewiki. Overigens is het een hele prestatie geweest om met een zodanig verle den belast tussen alle zuiverings- z processen door te laveren en bij el- in -oowjet- Begrafenis zal te Moskou plaats vinden De leider van de Sovjet-Russische delegatie bij de Ver. Naties te New- York, Andrei Wisjinski is gistermorgen na een hartaanval overleden in het gebouw van de Russische delegatie. Zodra mr. van Kleffens, de voorzitter van de Assemblée der Ver. Naties de tijding van Wisjinski's dood vernam, stelde hij de vergadering ervan in tennis. „Met oprecht leedwezen moet ik de Algemene Vergadering het volkomen onverwachte overlijden van onze collega Andrei Wisjinski, het hoofd van de Russische delegatie, meedelen", zo zeide hij. Hij noemde Wisjinski een „buitengewoon en geëerbiedigd staatsman." De voorzitter bood zijn oprechte deelneming aan de Russische delegatie aan. De vergadering werd verdaagd tot Maandagmiddag, wanneer de afge vaardigden gelegenheid zouden hebben hun condoléance te betuigen. ke wisseling van tactiek jyist te staan aan de kant waar hij de slagen kon uitdelen zonder ze zelf op te lopen. Meneer Veto, wij hebben uw poli tiek nooit bewonderd, noch uw tac tiek; uw heengaan betreuren wij niet. Het systeem, dat gij gediend hebt, zal echter in u een felle voor vechter missen. Moge de God, die gij niet gediend hebt, meer genade ge bruiken dan gij ooit gedaan hebt en geen veto uitspreken. VLUCHTELINGEN 1.501.000.—. Het Comité Vluchtelingenhulp 1954 heeft de afgelopen dagen ƒ70.000 ont vangen. Gevoegd bij de 1.501.000 die al waren binnengekomen, levert dit een totaal bedrag op van 1.571.000. VOLKOMEN VERRASSING. In kringen van de V.N. was het bericht van het overlijden van de Russische delegatieleider een grote verrassing. De vorige avond had Wisjinski nog aangezeten aan een diner, dat door de Franse afgevaar digde Hoppenot werd gegeven ter ere van premier Mendès-France. Hij was toen zeer opgewekt en toonde zich weer een vlot causeur. Na af loop van het diner besloot hij niet naar zijn woning op Long Island, na bij New York, waar hij met zijn vrouw en dochter woonde, te gaan, omdat het al laat was en hij de vol gende dag op tijd in het gebouw van de V.N. wilde zijn om de rede van Mendès-France te horen. Hij bleef daarom in het gebouw van de Rus- siche delegatie te New York over nachten. Aangezien Wisjinski, mogelijk we gens zijn „bourgeois" verleden, nooit hiërarchie heeft behoord, verwacht men niet, dat er door zijn dood een wijziging in de buitenlandse politiek van de Sowj et-Unie zal optreden. Wat de opvolging van Wisjinski als leider dér Russische delegatie naar de V.N. betreft, herinnert men er aan, dat er nog vier onderministers van buitenlandse zaken zijn, n.l. Gro- myko, Malik, Zorin en Koetnetsof. In dit verband wordt vooral gedacht aan laatstgenoemde, voormalig leider van de vakorganisaties, die veel in het buitenland heeft gereisd en be trekkingen heeft onderhouden met Westelijke vakbondskringen. SPECIALE BIJEENKOMST. Op een speciale bijeenkomst van de Algemene Vergadering is later op de dag hulde gebracht aan de nage dachtenis van Wisjinski. Voorzitter Van Kleffens zeide o.m.: k,Niemand, die de gelegenheid heeft gehad hem op onze bijeenkomsten te zien en te horen, en in het bijzonder niemand van ons, die de kans had met hem aan een debat deel te nemen, zal ooit zijn vlugge geest, zijn buitenge wone vitaliteit, zyn verstand, zijn zeer uitzonderlijk redenaarstalent vergeten. Wij zijn er ons allen van bewust, dat de Sowj et-Unie een groot dienaar heeft verloren". In zijn dankwoord zei de waarne mende leider der Sowj et-delegatie, Arkady Sobolef, dat het moeilijk was woorden te vinden om uitdrukking te geven aan de gevoelens van diepe smart van de delegatie. Hjj bracht alle delegaties dank voor haar eer betoon aan de „vurige, dappere en ontembare strijder voor internatio nale vrede en samenwerking". Ver volgens namen de afgevaardigden een minuut stilte in acht. Dinsdagavond zal het stoffelijk overschot van Wisjinski aan boord van een vliegtuig worden gebracht, waarmee het naar Parijs zal worden vervoerd, vanwaar het met een Rus sisch toestel naar Moskou gaat. Mevr. Wisjinski en haar dochter zullen de reis meemaken. Intussen hebben de Russische bla den het doodsbericht gepubliceerd zonder een foto of een levensbeschrij ving af te drukken. Wisjinski is de tweede delegatie leider, die tijdens deze zitting van de Algemene Vergadering plotseling is gestorven. Enige weken geleden zakte het hoofd van de Egyptische afvaardiging, dr. Mahmoed Azmi, in een, toen hij voor de Veiligheidsraad een rede uitsprak. Korte tijd later overleed hij. Bovendien is een adviseur van de Poolse delegatie bij de V.N., Jan Lubacz, Maandag op het hoofdkwar tier van de V.N. in elkaar gezakt als gevolg van een hartaanval, die echt- ter van onschuldige aard was. Hij is naar de kliniek van de V.N. over gebracht. Een 64-jarige Amerikaanse toerist overleed nadat hij de grote zaal van de Algemene Vergadering had ver laten, waar hij de Franse premier, Pierre Mendès-France, had horen spreken. Foto: een recente opname van Wysjinsky, gemaakt tijdens een van de ver gaderingen van de V.N. In Mei te houden na ratificatie Parijse accoorden Wisjinki's raadselachtige ff1 va" toandstichtmg, mooi_a, ver In een toespraak tot de Algemene Vergadering van de V.N. heeft premier Mendès-France van Frankrijk gisteren voorgesteld, dat Amerika, Engeland, Frankrijk en de Sowjet-Unie in Mei a.s. te Parijs een nieuwe conferentie houden. „Een bespreking kan echter niet objectief en doeltreffend zijn zolang de rechtstreeks belanghebbende landen van West-Europa het verdrag van Parijs niet hebben bekrachtigd. Anders handelen zou een vlucht in het onbekende zijn en zeker op een mislukking uitlopen", aldus de premier. Z.H. Paus Pius XII tijdens de plechtige verering van de kortgeleden zalig verklaarde Franse missionaris Jean Martin Moye, ,in de basiliek van de St. Pieter. De plechtigheid werd bijgewoond door enige honderden leden van de congregatie van de Zusters der Voorzienigheid, welke door Jean Moye werd gesticht. BLIJVEN ZOEKEN NAAR ONTSPANNING. Dit wilde niet zeggen, dat „de vre destaak en het'hartstochtelijk zoeken naar internationale ontspanning" moesten blijven rusten. Men moest niet gaan geloven dat het Westen tegen vrede is en gele genheden tot toenadering en verzoe ning voorbij laat gaan, dat het niet gelooft in een stelsel van vreedzaam naast elkaar bestaan, hetwelk het vertrouwen zou kunnen herstellen. Daarom, aldus Mendès-France, roe pen wij luide uit, dat de deur voor onderhandelingen niet gesloten is. Als voorwaarde voor een nieuwe conferentie van vier moesten de voornaamste ratificaties niet alleen een feit zijn, maar moesten ook de onderhandelingen (met de Russen) door een gedetailleerde uitwisseling van meningen goed worden voorbe reid, zodat er geen aanleiding zou zijn voor „luidruchtige demonstra ties en propagandamanoeuvres", die de resultaten alleen maar in gevaar konden brengen. Oostenrijk. Mendès-France zei verder, dat een oplossing van de kwestie-Oostenrijk geen langer uitstel duldt. Ook op dit punt deed hij een voorstel. „Ik heb vernomen", zei hij, „dat het staatsverdrag (met Oostenrijk) voorziet in een terugtrekken van de bezettingstroepen binnen drie maan den na ratificatie en dat de Sowjet- Unie deze tijd te kort vindt. Zou Oos tenrijk een tijdslimiet van anderhalf tot twee jaar kunnen aanvaarden, waarna de evacuatie geleidelijk zou geschieden. Zo ja, zou de Sowjet- Unie bereid zijn het staatsverdrag te tekenen?" Oosteuropees verdedigingsstelsel. De Franse premier zou de totstand koming toejuichen van een Oosteuro pees verdedigingsstelsel, naar het voorbeeld van de Westeuropese Unie, mits de aangesloten landen een ze kere mate van publiciteit zouden aan houden. Op die wijze zou men door overleg tussen die beide stelsels tot beperking van de bewapening kun nen komen. De toespraak van de Franse pre mier werd in de grote zaal van de Assemblée door ongeveer twee dui zend mensen aangehoord. Bij aan komst en na het uitspreken van zijn rede werd hij langdurig toegejuicht. Ollenhauer ziet gevaar. De Westduitse oppositieleider Ol lenhauer heeft te Frankfort ver klaard, dat het denkbeeld van Men dès-France, dat een conferentie der y „Grote Vier" pas na de bekrachtiging van de Parijse accoorden kan worden gehouden, de toekkomst van Duits land in ernstig gevaar brengt. De sociaal-democratische leider was van oordeel, dat de rede van de Franse premies betekent, dat deze geen bezwaar heeft tegen de deelne ming van Oost-Duitsland aan een Oostelijke defensieblok, terwijl West- Duitsland tegelijkertijd bij het Wes telijke verdedigingsstelsel wordt in geschakeld Dit kwam volgens Ollen hauer neer op een bestendiging van de verdeling van Duitsland. 1 Perons antikerkelijke koers De kardinalen, aartsbisschoppen en bisschoppen van Argentinië hebben president Peron Maandag een brief gezonden, waarin zij uitdrukking ge ven aan hun grote bitterheid over zijn beschuldigingen aan het adres van bepaalde geestelijken en R.K. verenigingen in Argentinië. Inmiddels is het uitzenden via de radio van R.K. kerkdiensten staakt. Het is niet duidelijk, of "de stations hiertoe zelf het initiatief heb ben genomen of dat zij handelen op bevel der regering. Te Buenos Aires is een pater ge arresteerd, omdat hij in zijn preek had verklaard, dat, volgens de Paus, sociale aangelegenheden tot de com petentie van de R.K. Kerk behoren. persoonlijkheid Wisjinski was een raadselachtige figuur. Hij kon meedogenloos koud zijn of bijzonder charmant. Hij was op en top communist, maar toch leek hij op een welvarend industrieel. Hij had distinctie en droeg welge- sneden pakken. Hij had een keurige scheiding midden op zijn hoofd behalve in het vuur van een debat en zijn snor was netjes geknipt. Wisjinski was de zoon van een wel gestelde „burgerlijke" familie en van Poolse afkomst. Hij werd te Odessa geboren in 1883. Hij studeerde rechten aan de uni versiteit van Kief en was een uitste kend student, maar bemoeide zich spoedig, evenaL velen van zijn gene ratie, met revolutionnaire politiek. Wisjinski, die verscheidene malen door de tsaristische politie werd gear resteerd, braoht lange tijden in ge vangenschap of ballingschap door. In de revolutie van 1917 was hij een aanhanger van de Mensjewiken, die later tot de bolsjewiken overgingen of uit de weg werden geruimd. Hij sloot zidh in 1920 bij de com munistische partij aan. Daarna maakte hij een snelle cor- rière. Hij werd procureur-generaal in 1923, professor in de rechtsge leerdheid aan de universiteit van Moskou in 1925 en in 1928 president van het hooggerechtshof van Sowjet-Unie in het zogenaamde „Sjakty"-proces, waarin vijftig Rus sen en drie Duitsers werden beschul digd van contra-revolutionnaire be drijvigheid. Als openbare aanklager in zuive ringsprocessen heeft hij voormalige premiers, ministers, ambassadeurs en vooral politieke leiders beséhul- raad, sabotage en andere misdrijven. Men schrijft hem toe in de periode van Mei 1937 tot Februari 1938 meer dan zesduizend doodvonnissen in openbare rechtszittingen te hebben verkregen, velen tegen voormalige vrienden en kameraden. Bij het uitbreken van de tweede wereldoorlog werd hij ondercommis saris voor buitenlandse zaken onder Molotof. Sedert 1945 heeft hij inter-geal- lieerde en VN-conferenties bijge woond of als deider van de Russische delegatie of direct onder Molotof. Zijn dikwijls onverzoenlijke hou- ding.bezorgde hem de bijnaam „Mijn heer Veto". Sinds kort was zijn houding meer verzoenend, vooral ten opeichte van het plan van president Eisenower be treffende het vreedzaam gébruik van atoomenergie. „Het zijn allemaal leugenaars' Gisterenmorgen, op de vijfde dag van de behandeling van de zaak van Gaston Dominici in Digne, kwam commissaris van politie Edmond Sé- beidde als getuige voor en vertelde hoe de 77-jarige grootvader bekend had de Britse voedseldeskundige Sir Jack Drummond en diens gezin in Augustus 1952 vermoord te hebben. Sébeille, die twee jaar aan het onderzoek in de zaak-Drummond heeft besteed, vertelde de rechtbank, dat Dominici tegenover hem bekend had dat hij de kleine Elizabeth Drummond om het léven had ge bracht om haar te beletten te vertel len hoe hij haar ouders vermoord had. Sébeille deed het bekende verhaal van de bekentenis van Dominici over zijn handelingen in de nacht van d-e misdaad. Terwijl Sébeille zijn verklaring af legde, luisterde Dominici. De oude boer rolde met zijn ogen en draaide aan zijn snor, als welsprekende geba ren van ongeloof. Zoals bekend is Dominici later te ruggekomen op de bekentenis die hij indertijd tegenover Sébeille heeft af gelegd. Het Hof heeft bepaald dat leden van de familie Dominici niet onder ede gedwongen kunnen worden te getuigen in het proces. Dit besluit werd genomen nadat de verdediging verzocht had Dominici's kleinzoon Roger Perrin te dwingen onder ede te getuigen. Het verzoek van de verdediger steunend, merkte de openbare aan klager op: „Ik ben het er volkomen mee eens. Doch op één voorwaarde. Deze is dat het getuigenis afleggen onder ede niet alleen Roger Perrin zal betreffen, maar alle andere leden van de familie Dominici. Het zijn alle maal leugenaars". De belangstelling voor het proces was gisteren heel wat geringer dan op de voorafgaande dagen. De zaal was nu half leeg. (Geldig van Dinsdagavond tot j Woensdagavond. Opgem. te 10 u.) WEINIG VERANDERING IN TEMPERATUUR Half tot zwaar bewolkt met i plaatselijk enige regen. Weinig verandering in temperatuur. Ma- tige tot krachtige wind tussen Zuid-oost en Zuid-west. Het weer in Europa De weerrapporten 1 gen 7 uur luiden: HELSINKI geheel bew. —3 c STOCKHOLM onbewolkt —7 OSLO onbewolkt —2 KOPENHAGEN licht bew. 1 LONDEN regen 7 AMSTERDAM licht bew 6 BRUSSEL half bew. 8 PARIJS zwaar bew. 10 BORDEAUX zwaar bew. 9 GRENOBLE half bew. 4 NICE geheel bew. 12 WARSCHAU - geheel bew. 6 BERLIJN nevel —5 FRANKFORT nevel 3 MUNCHEN nevel —6 ZURICH mist —2 GENEVE mist 0 LOCARNO zwaar bew. 2 WENEN mist —4 INNSBRUCK nevel —8 ROME licht bew. 4 Korreltje Waarom komt hij alléén met zijn voeten en niet met zijn handen?

Leidse Courant | 1954 | | pagina 1