Rotterdam won de strijd om de Gouden Onafhankelijkheidsbeker Zuid-Nederlands elftal verloor met 32 van Luxemburg DE NEDERLANDSE JEUGD IN ACTIE Nederlandse jeugd won met 3—2 van de Engelse jeugd U.V.S. boekte eerste nederlaag en O.D.S. won met 10 RKAW leed tweede nederlaag MAANDAG 22 NOVEMBER 1954 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 1 BONDSELFTAL SCOORDE GEEN ENKEL DOELPUNT Het Rotterdams elftal heeft Zon dagmiddag in het lang niet uitver kochte Spartastadion op gemakkelij ke wijze de Gouden Onafhankelijk heidsbeker gewonnen: in koud vrie zend herfstweer werd het machtelo ze bondselftal met niet minder dan 51 verslagen, met de aantekening, dat het enige doelpunt van het Bondselftal werd gescoord door de Rotterdamse spil Rien Terlouw in eigen doel. De traditie wil, dat het sterkste Rotterdamse elftal op de derde Zon dag van November in het veld treedt tegen de Rest van Nederland. Maar hoe kan de Rest van Nederland in een zo sterk mogelijke formatie wor den opgesteld, indien op dezelfde dag het Zuid-Nederlands elftal tegen Luxemburg uitkomt en in het Oos ten ook nog een bondselftal in het veld is gestuurd tegen een oostelijke combinatie? De luister van de match om de Gouden Onafhankelijkheids beker is de laatste jaren aan het ta nen en de veranderde constellatie in de K.N.V.B. zal er zeker niet toe bij dragen om aan deze wedstrijd oude glorie terug te geven. Daar kwam ditmaal nog bij, dat het Bondselftal een lusteloos, niet-geïnspireerd en dientengevolge slordig spelletje de monstreerde in tegenstelling met de spelers van de Rotterdamse ploeg, die zich met enthousiasme, wils kracht en een snel reactievermogen in de strijd wierpen. Het bondselftal miste tempo, het plaatsen was slecht, de combinatie was meermalen vol komen zoek, het schieten zwak, kort om, over dit bondselftal waarin n.b. internationals als Timmermans, Roo senburg, Cor van der Gyp en Wiers- ma opereerden, moest het Rotter damse team, dat zich met veel ener gie en doorzettingsvermogen in de strijd wierp, wel met grote cijfers ze gevieren. Een wel heel merkwaar dig staaltje van ongeïnteresseerd- zijn liet achterspeler Wiersma zien. In de tweede helf mocht hij van zijn aanvoerder (Roosenburg) een straf schop nemen. Hij sukkelde, van ach ter uit het veld, naar de witte stip toe. Zonder zich een ogenblik te con centreren gaf hij, al sukkelend een trap tegen de bal. Geen verbazing behoefde het te wekken, dat het zachte rollertje gemakkelijk door doelverdediger Vermeer kon worden gehouden. Benningshof liet negen minuten voor het einde zien, hoe een strafschop, wegens hands van Wiers ma, wél genomen moest worden. De kleine gedrongen Spartaman stond enkele seconden rustig achter de bal, trok zich van de met armen zwaaien de van der Land niets aan en met een doffe knal verdween het leder in de rechterbenedenhoek. In de eerste helft de ontmoeting begon tien minuten te laat en de rug nummers bij de KNVB schijnen al weer uitverkocht te zijn beheerste het Rotterdams elftal de wedstrijd volkomen, doch deze veldmeerder- heid kon men pas na 26 minuten in een doelpunt uitdrukken, Bennings hof was naar de linksbuitenplaats ge dribbeld en toen hij de bal kreeg toegespeeld werd zijn zuiver geplaat ste voorzet door zijn clubgenoot van Ede onhoudbaar voor van der Land ingekopt (10). Vijf minuten later leidde de Rotterdamse ploeg reeds met 20, toen van Ede een keihard schot inzond, dat tegen de onder kant van de lat terecht kwam. De bal sprong het veld weer in; van Lent had toen geen moeite de ergens op de grond spartelende van der Land te passeren. En om de voor sprong, voorlopig althans, veilig te stellen maakte Koeneman na een snelle aanval er 30 van. In de tweede helft kwam het Bondselftal wat meer in de aanval en bij een van die aanvallen speelde Terlouw terug op doelman Vermeer, Juist op een ogenblik, dat de Xer- xesman uit zijn goal kwam. Treite rend langzaam rolde het leder in het verlaten doel (40). De voor hoede van het bondselftal speelde nu in een andere formatie. Lacroix en van der Wel hadden van plaats ver wisseld, Cor van der Gyp stond mid- voor, Timmermans "linksbuiten en Roosenburg als teruggetrokken linksbinnen. Na 22 minuten bracht van Lent, uit een flitsende aanval, dankbaar gebruik makend van een through pass, de stand op 41. Toen mocht Wiersma een strafschop ne men wegens hands, maar zoals wij lieten uitkomen, miste de man van Donar deze kans om de achterstand te verkleinen op jammerlijke wijze. Reeds toen verlieten de toeschou wers bij honderden het terrein. Het weinig aantrekkelijke spel in deze wedstrijd (en de stand van de ont moeting) kon moeilijk het verkleum de hart het kwik kwam niet bo ven het nulpunt uit verwarmen. En toen negen minuten voor 't einde Benningshof aan Wiersma een lesje gaf hoe een penalty eigenlijk geno men moet worden en het telraam van het Spartastadion een stand van 51 aangaf, stroomden de tribunes DE NIEUWE EERSTE-KLAS COMPETITIE-INDELING De commissie, belast met de-inde ling en de regeling van de competitie voor de erste klasse heeft onderstaan de indeling vastgesteld, welke door het bondsbestuur van de KNVB is goedgekeurd. De nieuwe competitie begint Zondag 28 November. Aideling A: Roda Sport, NAC, Den Haag/Rotterdam, DOS, Emma, Excel sior. Go Ahead, Veendam, Leeuwar den, Longa, MW, Stormvogels, Am sterdam, Zwolse Boys. Afdeling B: ADO, SW, DWS, EDO, Sparta Elinkwijk/Utrecht, Forto na '54, Heracles, Sittardia, Brabantia, Rigtersbleek, Heerenveen, Wagemn- gen, Willem II. Afdeling C: Alkmaar *54, Blauw Wit, Enschedese Boys, Feyenoord, GVAV, Haarlem, Hermes DVS, Ju liana/Rapid, Lim'burgia, NEC, NOAD, PSV, EBOH, Vitesse. Afdeling D: AGOW, Be Quick, BW, DFC, Eindhoven, Enschede, De Graafschap, HVC, RBC, Ajax, De Volewijckers, VSV, VW, Xerxes. ONDANKS 2—1 VOORSPRONG BIJ RUST Opnieuw is gebleken hoe noodza kelijk het is, dat de Nederlandse spe lers onder alle weers. en terreurom standigheden leren voetballen. Het had in de nacht vain Zaterdag op Zondag in Luxemburg 4 graden ge vroren en bijgevolg was de grasmat in het gemeentelijk stadion van het groothertogdom hard en met een laag rijp bedekt. Het ging ex nu om wie van de twee elftallen, het Luxem burgse of het Zuid Nederlandse, zich het best aan deze terreinomstandighe den zou aanpassen en daaruit voor deel te trekken. Dit bleek de Luxem burgse om de doodeenvoudige reden overigens, dat men in Luxemburg voor een nachtvorstje niet op zij gaat als het eeii voetbalwedstrijd betreft. Het kostte de gastheren dan ook niet veel moeite om op het harde terrein en in de vrieslucht op gang te komen, terwijl het voor onze landgenoten in de eerste helft een probleem was, hoe zich staande te houden. Het feit, dat de Luxemburgers vrij fanatiek speel den, kwam het humeur van onze spe lers niet ten goede. Botsingen met te genstanders werden als onvriende lijkheden opgevat en niet onbeant woord gelaten, zodat de 27e ontmoe ting tussen Luxemburg en Zuid Ne- omdat hier elk verband ontbrak en Canjels (NAC) en de Bruyckere (Willem II), overigens zeker spelers met capaciteiten, evengoed als Dillen (PSV), Louer (Noad) en Brooymans (Willem II) te langzaam waren tegen de fel op de bal zittende Luxemburg se verdedigers. Op sommige ogenblik ken hechtten de Bruyckere en Can jels er meer belang aan zich tegen over Caldereli te revancheren, dan voetbal te spelen. Bepaald vriende lijk was het commentaar van het Luxemburgse publiek niet. Het einde kwam met 32 voor de gastheren. RONSELARIJ IN GRONINGEN? Naar wij vernemen zijn vele leden van Be Quick, bij wie de bekende oud-internationals de gebrs. Bulder, van Lingen, Groen en Tetzner hevig geschrokken van de geruchten over Ronselarij, welke Be Quick bij spe lers van Velocitas zou hebben ge pleegd. Zij zijn van plan om, indien deze geruchten op waarheid berusten, op zeer korte termijn» een ledenverga- •derland tot een vrij onaangename Bering van Be Quick bijeen te roe- wrtrl«+rii,rl T")f» ZwifxprsP j wedstrijd uitgroeide. De Zwitserse scheidsrechter Rufly, die zich zeer to lerant betoonde jegens inbreuken op de regels aan onze kant had hier voor namelijk schuld aan. Een ernstige waarschuwing in het begin van de wedstrijd zou veel gered hebben. Of Zuid Nederland aan zijn nieuwe ne derlaag tegen Luxemburg ontkomen zou zijn is een tweede. Het feit ligt er nu eenmaal, dat onze spelers mooi- weer voetballers zijn en dat wreekte zich weer in de eerste helft van deze ontmoeting, die door een kleine 2000 toeschouwers werd bijgewoond. De technische capaciteiten van onze spe lers kwamen niet tot gelding, omdat hun aanpassingsvermogen op een dergelijk veld te gering is en dit leid de tot tal van kwalijke situaties voor het Zuid Nederlandse doel. Tebak (Eindhoven), van Lussenburg (NAC), Michielsen (NAC), Storimans (NAC) en Klaassens (WV) stonden bij tijd en wijle zo raar te schutteren, dat men zich tijdens de rust met verba- zinf afvroeg, hoe Zuid Nederland aan een 21 voorsprong was gekomen. Het ontbrak de Zuid Nederlandse ver dédiging tegenover de van goed in zicht getuigende aanvallen van de Luxemburgers, van wie de rechter vleugel KettelSchaack door de prachtig spelende linkshalf Caldereli tot grote en doeltreffende activiteit werd op'gezweept, aan een welover wogen afweerfront. Het verweer ver viel tot individuele afbraak, zonder dat daarbij aan een behoorlijke op bouw van het spel werd gedacht. In de tweede helft werd het veel beter, maar toen bleef ook de Zuid Nederlandse voorhoede in gebreke, pen teneinde paal en perk aan deze praktijken te stellen. Een beeld uit deze wedstrijd. Engeland valt aan! Voor het Nederlandse doel van links naar rechts: Kraay (DOS); Bout (Ajax); een Engelse speler; Jongen (Bleijerheide) en Poinoven (Vitesse). RUSSEN WILDEN NIETS BELEVEN j Het Engelse departement van Buitenlandse Zaken heeft verle- den week een Russisch verzoek ij afgewezen om een eigen radio- commentaar e mogen uitzenden van de wedstrijd Wolverhampton W anderersSpartak. Een woordvoerder van het de partement heeft gisteren meege- j deeld, dat de vergunning niet verleend was, omdat de uitzen- i ding van de B.B.C. in de Russi- i sche taal van de wedstrijd Arse- nal-Spartak, enkele dagen eer der, door de Russische stations j gèstoord was. Aan de Russen was j te verstaan gegeven, dat, indien j zij de B.B.C.-uitzending van de tweede wedstrijd niet zouden j storen, zij een eigen commen taar zouden mogen uitzenden. Maar pas na afloop van de ont moeting werd een antwoord ont- j vangen, en dit behelsde geen be- lofte, dat niet gestoord zou wor den. Verdiende zege te Arnhem Onder winterse omstandigheden heeft de Nederlandse jeugd met 32 gewonnen van de Engelse jeugd, op het Vitesse-terrein te Arnhem. Het veld was hard, doch zeer goed be speelbaar. Ofschoon de Engelsen vaardiger waren met de bal en over een betere lichaamsbeheersing be schikten, kon de Nederlandse over winning verdiend worden genoemd, door de grotere schotvaardigheid en door meer enthousiasme. De Engel sen kwamen na rust pas goed los toen een nederlaag dreigde. Doch het was te laat. De verdediging van onze landgenoten speelde niet foutloos, maar kon zorgen voor het behoud van de voorsprong. Alle doelpunten in deze wedstrijd (door circa 10.000 toeschouwers bijgewoond) werden in de tweede helft Voor de rust waren de Engelsen over het algemeen iets sterker, doch zij slaagden er niet in him snelle aanvalsacties met rake schoten te be kronen. Bij de Nederlanders viel het listige spel van linksbinnen Moulijn (Xerxes) op. Hij voorzag zijn buurlui van geslepen passes en hij kon het uitstekend vinden met de doortasten, de linksbuiten Jansen (Enschede). Het samenspel tussen dit tweetal zou vier minuten na rust het eerste doel punt voor de Nederlanders opleveren. Moulijn stelde Jansen handig in staat voor te zetten en Rutten (Bleyerhei- de) stond voor het doel klaar om zuiver in te schieten (10). Vijf minuten later was de stand echter weer gelijk toen Laverick, tij dens een verwarde situatie voor het Nederlandse doel, rustig de bal over de lijn kon werken (11). De Engel sen trachtten nu serieus door te zet ten, doch de aanvallen werden slecht afgewerkt en na 28 minuten nam Ne derland opnieuw een voorsprong. De bal kwam uit een hoekschop, wegge werkt door de Engelsen, voor de voe ten van Van Helden (Quick, Nijme gen) en de Nijmegenaar schoot var flinke afstand hard in langs de te laat springende doelman Clayton (21). Van Helden, die aanvanke lijk rechtsbuiten was opgesteld, speelde op dat moment rechtsmidden, omdat hij van plaats had verwisseld met de geblesseerde Vreeken (Haar lem). In de volgende minuut was de stand weer gelijk, want doelman Bout (Ajax) die overigens goed werk had verricht, al nam hij vaak onnodig ri sico, liet een houdbaar schot van Barton tussen de benen doorglippen (22). Nederland gaf het niet op en na weer een door Moulijn knap opgebouwde aanval, kwam de bal bij Lenz (Juliana), die nog weinig goeds had laten zien maar nu meteen het leer in het Engelse doel joeg (32). Nederland trok Rutten in de ver dediging terug en Engeland, mede door onzuiver schieten, spande zich in voor de gelijkmaker. Dordtse hardheid sterker dan Leidse weekheid VIOS won in Den Haag met 32 Wat niet verwacht werd heeft de club „Vooruitgang is ons Streven" toch tot stand weten te brengen en heeft de beide punten in Den Haag gehouden. Vios trok er al da delijk goed op los en forceerde na enige minuten een hoekschop. Aan beide zijden kregen de doel verdedi gers daarna druk werk. Vios wist het spel naar de kant van RKAW te verplaatsen en toen keeper van Rijswijk miste rolde de bal juist tot op de doelstreep en kon Gerard van Dorp niog net wegwerken. Vios Het vierde doelpunt voor Rotterdam wordt gem"'.kt door Benningshof. 2e van links Jansen (B). Verder van kwam echter terug en uit een bal links naar hts: EI r (Bv; doelman v. d. I ind (B.); Wió.sma (B.); op de giond Benning hof en scheids- van rechts kon de kleine 16-jarige rechter K. L. van der Aleer. Wim Waasdorp keurig inschieten De Leidse Blauwwitten hebben gis teren in Dordrecht de eerste neder laag in deze competitie te slikken ge kregen, maar als we het goed gezien hebben, zullen tegen ODS nog wel meer clubs in het zand bijten, want het spel, dat zij spelen heeft weinig met voetbal gemeen en lijkt meer op afbraakspel van de tegenpartij. Daar mede willen we allerminst de TJVS- nederlaag goed praten, want wat we gisteren van de Leidenaars zagen leek in geen enkel opzicht op het spel, dat we van hen gewend zijn. 't Is waar, dat de ODS-verdediging het beste deel van de ploeg is, maar daar staat tegenover, dat de Leidenaars toch wel zoveel kansen kregen, dat zij reeds voor de rust de overwinning veilig hadden kunnen stellen. Er werd evenwel bar slecht geschoten, maar nög meer getreuzeld bij de af werking der aanvallen, terwijl egoïs tisch spel tenslotte de maat deed overlopen. De balcontrole was ditmaal uiterst slecht, hetgeen wel voor een groot deel op rekening komt van de natte bal en het gladde veld, maar daar naast staat, dat UVS over het alge meen veel te week voetbal speelt, zich ontzettend gauw iaat intimide ren en herhaaldelijk door de tegen partij geoorloofd óg unfair van de bal werd gezet. ODS bracht er nog minder van te recht en behalve tegen het einde, toen zij met 10 voor stonden en daardoor wat meer moed hadden ge kregen, zagen we slechts sporadisch een aanval, waarin werkelijk gevaar schuilde. Keeper Van Duyl in het UVS-doel heeft voor de rust de mees te ballen te verwerken gekregen van zijn eigen verdediging, die het leer dikwijls geheel onnodig terugspeelde. Er zat ditmaal ook geen fut, geen temperament in de Leidse ploeg en jammer genoeg kwam het enige punt van de wedstrijd uit een fout van Pardon, toen hij een half uur in de tweede helft, treuzelde met de bal weg te werken na een genomen cor ner, waarop midvoor De Groot van ODS zich handig van het leer meester maakte en van dichtbij onhoudbaar inschoot. Kantebeen kreeg kort na de aan vang reeds een kans, maar deze ging teloor door slecht schieten. Twee cor ners tegen UVS betekenden kansen voor de tegenpartij maar zonder re sultaat. Frans v. d. Zeeuw schoot over doel uit een voorzet van zijn broer, Kanteibeen kopte naast uit een goed De tweede helft liet vrijwel het zelfde spel zien: sjouwende Dordte- naren en timide Leidenaars, die het hoe langer hoe meer op de zenuwen kregen. Na 4 min. had ODS een prachtkans om de leiding te nemen, doch rechtsbuiten Carlier schoot van dichtbij recht op v. Duyl aan, die het leer retourneerde. Tot verder dan enkele corners brachten beide par tijen het niet, maar UVS was vrijwel voortdurend in de aanval. Na een half uur werd een corner UVS nood lottig. De bal was voorgezet en kwam bij de teruggekomen Pardon, die aar zelde met wegwerken en midvoor De Groot schoot onverwacht in (10). Hoe UVS ook werkte, de voorhoede bleek vrijwel onmachtig de Dordtse verdediging te passeren en zo het al eens gelukte, dan was daar nog kee per Van der Vliet, die menige aan val onschadelijk maaikte. Zo kwam het einde met 10 voor ODS, VRIENDENSCHAAR WASSENAAR 3—1. Wassenaar heeft gisteren in Gu- lemborg de beide punten aan Vrien denschaar moeten laten. Op het zwa re veld en met een verdediging te genover zich, die wel eens heel erg fors optrad konden de groen-witten het niet bolwerken, al hebben zij hun uiterste best gedaan. Men kan aan de andere kant ook niet zeggen, dat Vriendenschaar deze zege niet ver diend heeft. De gastheren gingen al heel snel van start, maar de Wassenaar-achter- hoede slaagde erin het gevaar tel kens te keren. Vooral het goede spel van C. van Wissen viel op. De Vrien denschaar-rechtsbuiten Richters, een zeer snelle speler, bracht enkele ma len verwarring in de Wassenaarse defensie. Eenmaal lukte het de Vriendenschaar-voorhoede doelman Oostrum te passeren, maar het doel punt werd afgekeurd wegens buiten spel. De rust kwam met dubbelblan- ke stand. In de tweede helft waren pas 10 minuten gespeeld toen Vrienschaar de leiding nam. Linksbuiten de Ja ger trof het doel met een fraaie kop bal, na een voorzet van Richters (10). Dit doelpunt inspireerde niet alleen Vriendenschaar, maar ook de Wassenaar-spelers. Er ontwikkelde zich een felle strijd. Wassenaar-mid- voor Buytelaar brak door, schoot in en doelpuntte, maar de scheidsrech ter kende het doelpunt niet toe, om dat hij niet had kunnen constateren of de bal over de doellijn was voor doel geplaatste bal door Ver- weest. Dat ontmoedigde Wassenaar hoogt, en even later kregen beide spelers een kans uit een voorzet van links. Kantebeen liet de bal langs zich heen gaan en Verhoogt schoot in het zijnet. Weer even later knalde Kantebeen tegen de deklat en Cor v. d. Zeeuw schoot de terugkomende bal over. Vijf corners op ODS en drie op UVS waren al wat de eerste helft opleverde. enigszins. De Vriendenschaar-mid- voor kon 10 minuten voor het einde een tweede doelpunt scoren (20) en toen daarna weer heel Wassenaar naar voren trok, had Buytelaar meer succes: 21. Tenslotte werd het, en kele minuten voor tijd, 31 toen doelman Oostrum de gladde bal niet klemvast kon krijgen en midvoor v. d. Heijden het leer in het doel tikte. (10). Vios bleef stevig achter de bal zitten waardoor zij het spel vol komen in handen had. Weer na een voorzet van de rechtsbuiten kwam de bal in de gevaarlijke zóne. Theo Wils liep toe en weer werd keeper van Rijswijk gepasseerd (20). Nu eerst kwam RKAVV wat beter op dreef en hoewel keeper Kruis zich nodig schrap moest zetten, wist hij zijn doel vrij te houden ten koste van enige hoekschoppen. Na de pauze kreeg Piet Hakkaart de bal keihard tegen de oogholte, maar ondanks de bloedige verwon ding bleef hij toch doorspelen. Het spel van RKAW verzwakte, mede ook omdat enige goede spelers we gens militaire dienst vevstek hadden moeten laten gaan. Toch kwam er na 5 minuten een voorzet van Piet Hak kaart, welke door midvoor v. d. Sman werd benut 21. RKAVV heeft toen nog wel goed samenspel en goedé techniek vertoond, maar de vele schoten op het doel gingen over of langs de palen. En juist toen doelpunten voor RKAW werden verwacht ging de bal naar de over zijde. Uit een voorzet van Theo Wils kreeg Schultz de kans en vergrootte de voorsprong voor Vios op 31. De laatste 10 minuten was RKAW zeer actief maar daar Vios met de rug tegen de muur ging staan bleef re sultaat uit, vooral door de goed op streek zijnde keeper Kruis. In de laatste minuut toen Vios danig in het nauw gedreven was kwam er hands in 'het strafschopgebied en na dat scheidsrechter Kroon uit Gouda de bal op de juiste plaats had gede poneerd nam Piet Hakkaart heel be daard de strafschop en de stand te vens eindstand werd 32.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 5