DUINSTREEK 75 jaar „karren maar Devies voor de Kuststreek „Verboden toegang" voor recreatie; geschikte gronden voor de agrariërs G.W. Kampschöer op Bondsverga dering van de L.T.B. Raad van Zoetermeer verdiepte zich in verkeersproblemen MAANDAG 22 NOVEMBER 1954 DE LE1DSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 3 KATWIJK Motorrijder sprong van de motor Zaterdag in da namiddag naderde een zandwagen van de fa. de W. v. T. te Valkenburg kooiende uit de richting Noordwijk en een militaire motorrijder uit de richting Den Haag het kruispunt op de Provinciale weg nabij de Molentuinweg. Doordat de landwagen links afsloeg om de Mo lentuinweg in te rüd'en en geen voor rang verleende aan de van rechts ko mende rnotorrüder, was een botsing onvermijdelijk. De militair, die het aan zag koipen, verliet met een kloe ke sprong zyn motor, die daarna door de zandwagen op de bumper werd genomen en in de kant gedrukt. De zandwagen reed daarna de rechter- wegberm in, weer in de richting Noordwijk, reed over de motorfiets en kwam enkele meters verder tot stilstand. De motorrijder kwam pr, dank zij zijn tegenwoordigheid van geest, met een gebroken been af. Mi litairen van het Vliegkamp, later bij gestaan door 2 doktoren, verleenden de eerste hulp waarna het slachtoffer met de ziekenauto van 't Vliegkamp naar epp ziekenhuis te Deiden werd vervoerd. Uitvoering De R.K. Toneelver eniging „De Derde Slag" heeft giste renavond velen weer eens een genot volle avond verschaft. In het Paro chiehuis werd n.l. opgevoerd het boeiënde toneelspel „Een nacht in de rimboe" van Pierre Dumeine en Louis Brunet, een spel dat van het begin tot het einde bopit en de volle aandacht vraagt, maar dan ook aan het auditorium ten VPUe bevrediging schenkt. Het daverend applaus be wees zulks. De regie bleek bij de heer A. Hensen in goede handen te zijn; het spel was, wat we gerust kunnen noemen „af". Hft openingswoord werd gesproken door de kapelaan, die de vele opgekomenen 'n prettige en ook leerzame avond toewenste, welke wens ongetwijfeld in vervul ling is gegaan. Na de opvoering van het stuk het traditionele samenzijn oftewel bal. En hiermede is dit tijd perk weer afgesloten en wordt „De Derde Slag" na de Kersttijd vast en zeker weer verwacht. LISSE Intocht St. Nicolaas. i— Het was een krioelende kindermassa op de kade toen de boot met St. Nicolaas en ?ijn „Pietermannen" arriveerden aan de haven van Lisse, waar een comité van ontvangst de Goed Heilig Man begroette. Spontaan werd hém een muzikale hulde gebracht dooi" de har monie, terwijl de kinderen luidkeels meezongen, waarna hl de gereed staande rijtuigen werd gestapt en ge reden werd naar het gemeentehuis. De burgemeester, mr, Th, M- J- de Graaf, begroette de grote kinder vriend op het bordes van het ge meentehuis. Hij vroeg de Sint, of de kinderen zioh sinds, zijn bezoek in het vorige jaar nogal goed hebben gedra gen en of hij namens de jeugd hem enkele wensen mocht kenbaar ma ken. Hij noemde het een verheugend feit, dat de volwassenen zich meer gaan bemoeien met de jeugd,, waar door de jeugraden worden ge-, vormd. De jeugd wenst de aanleg van sportvelden, gymnastieklokalen en een zwembad. Buiten deze wénsen van de jeugd heeft spr. nog een wens voor de volwassen personen van de gemeente n.l. geef ons een nieuw ge meentehuis. De Sint verklaarde, dat het he»n een genoegen deed, om wederom in Lisse te vertoeven. De wensen van de eerste burger van Lisse zullen zeer waarschijnlijk wel verwezenlijkt worden, doch hij heeft ze niet kant on klaar om af te leveren bü zich. Hü vertrouwde er evenwel op, dat de gevraagde medewerking wel ver leend zou worden. Hierna ging Sint enige ogenblikken het raadhuis in, om enkele kinderen te bezoeken, wagrna hij zijn rijtoer door de straten van Lisse aanving, omgeven door een grote schare kinderen. De zwarte pieten deelden met gulle hand zak jes met pepernoten uit. Huize Pius en het St. Vipcentiushuis werd ook aangedaan. In verband met het bezoek van St. Nicolaas ?ijn de Herewpg en Kaneel- straat in een feestelijke .verlichting gestoken. Bovendien voert de mid denstand enkele acties, die stimule rend werken om do St. Nicnlaasinko- pen in eigen plaats te doen. Naar wii vernemen zal St. Nico laas dagelijks zitting houden in hotel dc Witte Zwaan. SASSENNCIM „ELCKERLYK" ZORGDE VOOR VROLIJKE AVOND. Voor de tweede maal in dit speel seizoen trad de R.K. toneelvereniging „Elckerlyck" voor het voetlicht om haar leden en donateurs een genoeg lijke avond te bieden. Was het de vorige maal „Suuske Perdaems" het enigszins dramatische stuK wat de aandacht van het publiek vroeg, thans is het een stuk van een geheel ander gehalte, een spel vol vrolijkheid, getiteld „Schandaal in de Groene Kakatoe" van A. Veenstra. Een oude baron Aristide genaamd verveelt zich met al de adellijke plichtplegingen, die hem worden voorgeschreven. Hy springt dan ook eenmaal per week uit de band. door iedere Woensdagavond een „dam"- plpb te bezoeken. Althans dat denkt zijn echtgenote. We ontdekken echter al heel gauw dat deze z.g. „dam- avondjes" in werkelijkheid avondjes in een speelclub zijn. Dopr toeval komt de baron in contact met de schrüver van een boekje over de adel, een boekje dat nogal veel stof deed opwaaien. Ook een dame be hoort onder zijn gezelschap. Het edele drietal vlucht naar het huis van de baron en daar beginnen de verwikkelingen pas goed. Een en an der wordt nog verergerd door de hou ding van de beide kinderen van de baron die niets liever willen dan met alle plichtplegingen van het adeldom te breken. Ook de verslaggever Jou- jou en de agent, de tante van de ba ron en de echtgenote zorgen voor de nodige sensatie. Op het laatst ziet men de ontknoping die zoals in ieder spel voor verschillende perspnen heel gelukkig is Ook in dit spel kwamen de goede kwaliteiten van verschillende spelers zeer goed naar voren. Men kon weer genieten van zeer goed spel. Het -volgende stu'k, het laatste stuk van het seizoen, zal worden opge voerd op 29 en 30 Januari a.s. LEIKUIDEN Toneelavond voor K.A.B.rers. De eerste uitvoering van het seizoen voor en dopr de katholieke arbeiders is weer achter- de rug. „Ons Genoegen" kwam weer op de planken, en deze dames en heren zijn steeds weer in staat een genoeglijke avond te ver zorgen. De K.A.B.^voorzitter, de heer R. J. Broekhuizen, sprak tijdens zijn kort openingswoord zijn tevredenheid ujt over de grote belangstelling waar in de feestavonden zich steed6 mo gen verheugen. Hierna ging het scherm op voor de opvoering van het toneelspel in drie bedrijven geschre ven door H. J. Terlingen getiteld „Het verleden sterft niet". De hoofdper soon, de weduwnaar Hubert Verbeek, een welgesteld persoon op leeftijd, zou in zaken wat rustiger aan kunnen gaan doen. Zijn grote kinderen zijn echter de oorzaak dat de man het zwaar blijft hebben. Wegens jalouzie en achterdocht bestaat er nogal ver deeldheid over de toekomstige be stemming van vader, en door de grote verschillen in de karakters volgt de ene onenigheid op de andere. Olga van Voorthuizen speelt in dit alles een belangrijke maar moeilijke rol, die uitstekend vertolkt werd. Voor dit spel met 4 d-ames en 6 heren was veel studie vereist, maar men heeft het er heel behoorlijk afgebracht. Ook het toneel was goed verzorgd evenals het grimewerk. Tijdens de pauze werden enkele fraaie artikelen ver loot om de onkosten aan de avond verbonden te dekken. Na afloop was er nog enige tijd gelegenheid voor een gezellig onder onsje, zodat de een geslaagde avond kunnen terug een geslaagde avond kuim onterug- zien. NIEUWVEEN NIc, Boys Op een zeer slecht be speelbaar veld is het Bodegraven in derdaad gelukt een overwinning te behalen op de Boys. Deze konden niet volledig uitkomen, en hadden invallers voor Henk de Groot en Co van Vliet. Met 4-1 werd verloren van een goed spelend maar heus niet on overwinnelijke Bodegravenploeg. Bo degraven heeft verdiend gewonnen. Ze begonnen al met een fortuinlijk doelpunt in de eerste minuut, toen keeper Bos over een tam rollertje heen dook. Uit dit doelpunt putten de gastheren de kracht om gedurende het verdere verloop van de wedstrijd druk uit te oefenen op het doel van de Boys. Hoewel er ook voor het Bo- degravendoel enige gevaarlijke mo menten ontstaan, weet geen der par tijen voor de rust 't net meer te vin den. Na de rust gaat de strijd onge veer gelijk op en neer, met Bodegra ven in de meerderheid, hetgeen re sulteerde in twee doelnunten van goed gehalte. Na een half uur is het de snelle Piet Lenting, die met een magniefiek doelount in ieder geval nog de eer weet te redden. Kort voor tijd weet Bodegraven nogmaals het net te vinden en alzo de eindstand op 4-1 te brengen en daardoor haar fraaie leiderspositie te behouden. De junioren leverden Zaterdag goed werk door 't ongeslagen Sporf- lust met een 5-2 nederlaag naar huis te sturen, en staan zodoende op fraaie wyze aan de kop van hun afd. NOORDEN WSE-NSV 7-1. NSV kreeg de eer om op het buitengewoon gladde speelveld de aftrap te mogen doen, de bal werd echter onmiddellijk door een WSE-er overgenomen die met een hard schot zijn voorhoede aan het werk zette en door de glijpartij van 't NSV-backstel kreeg de WSE-midvoor al direct een goede schietkans, doch het schot werd door de keeper keurig gestopt. Over beide kanten werden mooie aanvallen gelanceerd maar de verrassingen werden bewaard tot na ae rust. Hoe er ook gezwoegd werd, de schoten misten de roo*. daaraan was de gladheid wel de hoofdschul dige. De rust kwam met blanke stand. Het spel in de tweede helft was nau welijks twee minuten oud of de WSE- midvoor had met een zuiver schot succes (10); 3 minuten later kreeg WSE een hoeksohop te nemen die na veel heen en weer gesehop in het doel terecht kwam (2—0). NSV bleef na deze achterstand toch nog aanvallend optreden en hiervan nam WSE een dankbaar gebruik, na een kwartier spelen was de stand reeds 4—0. WSE had de smaak te pakken en wist de stand op te voeren tot 7—0. In de laatste 5 minuten kreeg P. Wendel de bal en met een boogballotje wist hij de uitgelopen keeper het nakijken te geven en hiermee had hij voor NSV de eer gered (7—1). NSV a—Bodegraven a 4—5. NOORDWIJK Geslaagd voor staatsinrichting M.G. W. van Sprang, Noordwijk. RIJNSBURG Voor het akte-examen wiskunde MO. K 1 is geslaagd de heer G. de Jong te Rijnsburg. WARMOND Propaganda-ayond ,,St. OdHia". - Vol tot in de uiterste hoeken was de grote zaal van „De Zon", toen de voorzitter van „St. Odilia" afd. Lei den en Omstreken, de heer Gervais, de aanwezigen welkom heette, in 't bizonder pastoor Gussenhoven. Hij memoreerde verder de nog steeds on bevredigende regeling van de over heid t.a.v. de verzorging van onze blinden, die daardoor nog voor een gedeelte afhankelijk zijn van propa- ganda-ayonden zoals deze. Hierna kwam het KA.V.-toneelge zelschap, afd. Leiden, voor het voet licht met het toneelspel in 3 bedrij ven ..Fabrieksmeisje" door Arie v. d. Lugt. De regisseur, de heer H. Kien- jet, heeft met de keuze van dit stuk de gevoelige waar getroffen en het publiek geboeid tot het laatste ogen blik. De dames hebben allen hun uiterste best gedaan en waren als ge knipt voor de haar rollen. Aan het einde van de avond dankte de heer Gervais allen, die hadden me degewerkt aan het welslagen. De ver tolkster van de rol „Lolo", de jongste van het gezelschap, kreeg een verras sing aangeboden. In het bijzonder dankte hij mevr. P. Meskers-Van Houten aan wier activiteiten het te danken was. dat deze propaganda- avond mogelijk was geworden en het was ook haar ijveren geweest, dat de verloting, met de vele prijzen, die welwillend waren afgestaan, een groot succes werd. De „Gay Players" zorgden voor opgewekte muziek, die na afloop nog even werd voortgezet om een dansje te maken. In economisch opzicht wordt hel jaar 1954 algemeen in den lande ge kenschetst als een jaar van nationale welvaart. Of de Landbouw in dezelf de mate deel heeft aan die welvaart als verschillende andere bevolkings groepen, waag ik te betwijfelen. Ik wil hiermede niet betogen dat de be- drijfsuitkomsten in het achter ons lig gende jaar ernstige reden tot onte vredenheid zouden geven. De gehou den vakgroepvergaderingen hehben mij het bewijs geleverd dat ondanks de dreiging boven de markt van de geweldige voedselvoorraden, die - Noord-Amerika liggen opgeslagen, en toebedachte ondank de overvloed van hemclwji- ter, die gedurende zomer en herfst op Uw akkers is neergedaald, de be- drijfsipkomsten lonend zün geweest, aldps zelde de alg. voorz. van dc L. T. B„ de heer G. W. Kampschöer in zijn openingsrede op de Bondsver gadering, die hedenmorgen te Haar lem werd gehouden. Dit neemt niet weg dat wü nog met enkele ernstige problemen heb ben te kampen. Ik denk hierbij op de eerste plaats aan onze akkerbou wers van wie velen zelfs op dit mo ment nog geen zekerheid hebben met betrekking tot het binnenhalen van de bietenoogst. Ik denk hierbij ook aan de y-eehou- De gemeenteraad van Zoetermeer stemden de beide wethouders en de zal, dank zij het initiatief van deheer J. Hartman, jongere garde van de K.V.P., dat door 1 het grootste gedeelte van de raad werd overgenomen met ingang van het volgend jaar des avonds verga- deren. Het voorstel daartoe werd met j keersprobleem" was aanleiding tot Verkeersproblemen Het punt „oplossing van het ver tien tegen drie stemmen aangeno men. De raad heeft zich ook bezig ge houden met het verkeersvraagstuk in de gemeente en wel op een wijze, die de heer Scheer de opmerking ontlokte: „Het is me zo klaar als modder". Twee uur had men hier voor nodig. De verschillende advie zen door de A.N.W.B. gegeven, heb ben echter cot de vekarring bijge dragen. Voordat het betreffende voorstel aan de orde kwam, had de heer Dui nisveld aanmerking gemaakt op de notulen. Niet juist was weergegeven naar zijn mening het besluit der vo rige raadsvergadering, waarin werd vastgesteld, dat raadsleden hat ter rein "vap een brand mogen betreden maar waarbij de burgemeester po neerde, dat hy als hoofd van de brandweer dit toch zou verbieden. De raad bekrachtigde het verzoek tot het openhouden van winkels ge durende de St. Nicolaastijd tot 9 uur. De tentoonstelling „ïoetermeers Centrum" i? ?o goed geslaagd, dat het Comité geen gebruik hoefde te maken van de som van 4000. die door de raad toegezegd was. Het verzoek van de heer A- Ro- mijn om een uitpad aan de Delftse een enorme discussie, die twee uren in beslag nam. Er werd voorgesteld eenrichtings verkeer vanaf het kruispunt Delftse Wallen tot Stationsstraat. Het auto verkeer komende van de Vlaming straat moet bü de Delftse Wallen de richting van de Julianalaan inslaan en kan deze via de Stationsstraat weer bereiken- De burgemeester meende dit na mens de verkeersdeskundigen de ANWB en de verkeerspolitie, waar achter B. en W. zich scharen te moeten ontraden, daar hier gebruik gemaakt wordt van woonstraten. De raad wilde echter van de Juliana laan gebruik maken en eenrichtings verkeer, althans bij wijze van proef invoeren. Dit plan werd aangeno men- Het voorstel van de heren J. Dui- nisveld, J. v. d. Berg en M. v. Tart- wük om voor de gehele Dorpsstraat het parkeren aan een züde toe te staan, wisselend per maand, en aan de andere züde een wisselend stap- verbod in te voeren, kon bü B. en W. en de deskundigen geen genade vinden. Al deze instanties grillen de huidige toestand h ndhaven. De A NWB gaf zün advies per 18 Novem ber. De heer Duinisveld, die deze Wallen zal worden onderzocht. Het' materie grondig bestudeerd had verzoek van de heer Wooning tot I kwam op de proppen met een sohry- het houden van varkens in de be- ven van 7 October van de ANWB bouwde kom na 1 Jan. 1955 behoort i waarin deze te kennen gaf, dat de tot de oompetentie van B. en W. Na 1 plannen van B. en W. aanmerkelijk een uitvoerige bespreking gaf de raad afweken van de verstrekte adviezen het advies de nodige soepelheid te betrachten. Avondvergadering. Het voorstel van de heer J. Dui nisveld en M. Hartwijk tot instelling van de avondvergadering met ingang van Januari 1955 had niet de goed- keurig van B. en W. De raad dacht er echter anders over nam het voor stel met 103 stemmen aan. Tegen Van de Vlamingestraat tot de Wal len blijft dus het parkeerverbod ge handhaafd. Van de Wallen tot het voormalig politiebureau geldt een parkeerverbod aan een zijde; vanaf het voormalig postkantoor tot het einde van de Dorpsstraat een alge heel parkeerverbod. Wordt moeilijker. Toen kwam de heer Verbeek met ders voor wie da arbeidsvoorziening bijzonder moeilijke problemen met zich meebrengt, met name met be trekking tot de kostenstructuur in hun bedrijven. In die gebieden waar de Jichtheid van de veebezetting in geen verhouding stapt tot de op het bediyf gewonnen voedermiddelen, zou ik gaarne zien dat door onze vak groep een nader onderzoek zou wor den ingesteld. Wij weten nog geen van allen hoe het weer in de winter 19541955 zich zal j aan ontwikkelen en hoe lang deze winter zal gaan durep. Ik zou daar- het voorstel van de Wallen tot de Stationsstraat een wisselend wacht- verbod in te stellen. Dit werd zonder blikken of blozen door de raad geaccepteerd. Het ge volg is, dat men nu wel aan een zyde mag parkeren en aan de andere zijde stoppen voor het in- en uitladen van personen en goederen, zodat de toe stand onhoudbaar wordt. Deze be sprekingen vergden in totaal twee kostbare uren. Het voorstel van de heer Duinis veld en anderen om in de Stations straat het parkeren aan beide züden toe te staan en het inhaalverixx} op te heffen, mede na advies van de A. N.W.B., werd nu door de A.N.W.B. volgens de voorzitter, bij schrijven van 18 November ontraden. Het advies luidt nu: parkeerverbod aan één zijde, per maand wisselend en handhaving van het inhaalverbod. De heren Lamens er\ Duinisveld hadden het inhaalverbod ieder op eigen manier onderzocht De heer La- mens vond, dat de heer Duinisveld zyn standpunt inhaalverbod zou delen, wanneer hij langer weggebrui ker was, waarna de heer Duinisveld repliceerde: „Als ik alp u reed, zou ik met een autoped gaan rijden". De raad accepteerde het laatste ad vies van de A.N.W.B. Wat in de Dorpsstraat niet mogelijk was, kon in de Vlamingstraat wel. Daar geldt nu een permanent stopverbod aan de waterzijde. Vragen. Verschillende vragen van de heer Duinisveld, omtrent de aankoop van de woning van L. Vollehregt, dem ping van een gedeelte van de Vla mingstraat en doortrekking van de Julianalaan werden verwezen naar de begrotingsdebatten, die de volgende maand zullen -plaats vinden. Het ver zoek van de R.K- Voetbalver. DWO had de raad niet bereikt omdat ver keerd geadresseerd v/as. Dit stond wel op de envelop, doch niet in het schrijven vermeld. De verhuring van het nieuwe gym nastieklokaal wordt voorbereid. De vraag om op Zondag dansgele genheid te geven werd zonder meer afgedaan met de opmerking: de be slissing berust bij de burgemeester De heer Duinisveld meende de vraag toch te moeten stellen, opdat de voor zitter de mening wete van de ge meentenaren die de jeugd liever in het eigen dorp hpuden en het gevoe len van de raad. Aan het verzoek van de heer Vis om de sloot achter het huis van de heer Woning schoon te maken, waarschünlük voldaan worden, heer v. d. Lee onderwijzer aan de o.l. school werd per 1 Jan. '55 eer vol ontslag verleend. Tot onderwijzer aan deze school werd benoemd de heer H. Scheepstra uit Voorburg. Het aangaan van kas- geldleningen werd goedgekeurd. De leden van de adviescommissie woon- ruimtewet werden herbenoemd. Het voorstel tot aanvaarding van grond van de N.H. Kerk om niet en de be- grotingswyzigingen werden aan vaard. Te ongeveer half zeven werd de vergadering gesloten. 99 Vandaag is het 75 jaar geleden dat de eenrte stadatram in gebruik werd genomen. Dit folt werd hedenmor gen op bescheiden wijze herdacht. De heer Th. Thomas, chef vervoerdienst, overhandigt een pakje cigaretten aan een conducteur, de heer M. G. v. d Ploeg. In de deuropening kijkt een bestuurder, de heer T. S, Arnol- dus geamuseerd doch niet onbegerig toï. Achter de heer Thomas de heer J. van Noordende, controleur. om onze leden veehouders met grote klem nu reeds daarop willen wijzen om niet in het komende voorjaar de voeaerrekening te gaan opmaken en dan te constateren hoe groot de gele den verliezen wel zün geweest, maar zic.i reeds thans erop te bezinnen of zij niet verstandiger doen hun vee stapel wat te verkleinen en daarmede tevens hun voederrekening te ver lagen. Goed jaar voor tuinbouw. Het zal wel zelden voorkomen dat een nat jaar zoals wy dit hebben ge- kepd, tevens een jaar blijkt te zijn dat voor de tuinbouw in zyn geheel gunstig mag worden genoemd. Met voldoenong mag ik constateren, dat de beloften door mij in de vprige bondsvergadering uitgesproken, dat onze organisatie alle6 zou doen wat in haar vermogen lag om de nood der kooltelers te verlichten niet alleen is ingelost maar ook tot resultaten heeft geleid. Evenzeer stomt het tot vreug de andaag te mogen constateren dat de gegeven steun tot instandhouding der bedrijven gemotiveerd is ge weest, omdat wy gelukkig kunnen vaststellen dat de prijsontwikkeling van de kool van dien aard is dat onze tuinders in de Langend ijk en naaste omgeving met een gerust hart de ko mende winter tegemoet kunnen zien. Op het terrein van de sierteelt kynnen wij vaststellen dat mede ten gevolge van de activiteit van de lan delijke Katholieke Bloemistenvak- bor.d onder de leiding van de heer Elders waarschijnlijk bereikt zal wor d-en dat een uitbreiding van teelrecht tot stand zal komen, waarin ook de jonge beginnende kwekers hun aan deel zullen hebben. In de bloembol lensector, waar de K. V. O. B. voor de belangen der Katholieke bollen- kwekers opkomt, tekent zich steeds duidelijker af het beeld van een groeiende wereldvraag Ik mag de hoop uitspreken dat de K. V- O. B. erin zal mogen slagen am haar in vloed ten volle tot gelding te doen brengen teneinde met name de maat regelen in het bollenvak in overeen stemming te brengen met de eisen van deze groeiende wereldvraag. Waarschuwing. Juist naar aanleiding van de vele uitlatingen aan het adres van onze nationale welvaart meen ik goed te doen een waarschuwend woord te laten horen in die zin, dat in de we reldhistorie het nog altijd zo is ge weest dat tijden van opgang ge volgd werden door perioden van neer gang. Daarom moet de Land- en Tuinbouw in de gelegenheid worden gesteld zich sterk te maken voor een eventuele terugslag die onherroepe- lyk komen gaat. Het zal evenzeer zaak zijn diat met name de fiscaie politiek van de Rege ring zioh zodanig ontwikkelt dat op de eerste plaats de individuele onder nemer in de gelegenheid wordt ge steld om de nodige reserves te vor men. In dit verband wil ik niet nalaten met erkenteiijkheid te gewagen van de aandrang die door de Tweede Ka mer en zeker niet in het minst door de K. V. P. op de regering is uitge oefend om dc in uitzicht gestelde fis cale verlichtingen niet per 1 Januari 1956 maar per 1 Juli 1955 te doen ingaan. Uit de voor deze vergadering inge diende voorstellen blükt zeer duide lijk hoezeer in ons gebied de proble men op het terrein van het grondge bruik zich hebben toegespitst. Is in het algemeen in Nederland de groei van de bevolking een probleem van de eerste orde in het Westen van dit land, met zijn krans van grote steden is cit vraagstuk naar mijn oordeel wel byzonder klemmend. Wij aanvaarden en waarderen het dat de Overheid ook in het Westen van het land door uitbreiding van de industriële centra de bevolkings druk tracht op te vangen. Toch meen ik de vraag te moeten stelien of in zijn algemeenheid in het Westen van het land niet enige voor zichtigheid moet worden betracht met de stimulering van een indus triële ontwikkeling, die wellicht el ders in het iand evengoed of zelfs beter tot ontplooiing za! kunnen ko men. Niet alleen met het oog op het behoud van goede cultuurgrond, maar ook on\ andere redonen kan het van belang zyn dat men van planologi sche züde zich met grote ernst bezint op de steeds verdergaande bevol- kings-concentratie in het Westen. De vaststelling van streekplannen kan mede een krachtdadig hulpmid del zijn om een ontwikkeling in de gewenste zin te bevorderen en ik wil er met f<rote nadruk op wijzen, dat in dengeiyke streekplannen niet alleen het behoud maar ook de even tuele uitbreiding van de bodemcul tuur een onderwerp van regeling zal kunnen 2ün. (Wordt vervolgd). Marktberichten ROTTERDAM, 22 Nov. Vee. To taal 1803 stuks: Vette koeien 1107, varkens f 623, lammeren f 73; vette koeien 2.58—2.70, 2.38—2.50. 2 10 2.20; varkens f 1.86—1.84—1.82; lam meren f 1.051.000.90. Overzicht: vette koeien aanvoer kleiner, handel redelük, vaster in prü«, enige prima's boven notering: vette varkens aanvoer iets koi-ter. handel tamelijk, teruglopende pry's, prima's boven notering; lammeren aanvoer als vorige week, handel goed. prijshoudend.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 3