en duizenden Amsterdammertjes Zaterdag de Spaanse bisschop 13 Schoten begroetten Diamanten organist te Oud-Ade kerkelijk onderscheiden één Katholieke beambtenbond Dordtse jeugdleiders bedachten een „opvoedkundig" spelletje Sint Nicolaas is niet dood; hij leeft 1 Koningin en twee prinsesjes jubelden mee MAANDAG 22 NOVEMBER 1954 DE LEIDSE COURANT DERDE BLAD PAGINA 1 Vergadering H.K.W. te Amsterdam VOORZITTER DE WIT BEPLEIT: De heer Middelhuis zegt medewerking toe Te Amsterdam vergadert de katho lieke bond van Handels- Kantoor- en Winkelpersoneel „St. Franciscus van j^ssisië", beter bekend onder de oude naam: H.K.W. Gisteren droeg, de voorzitter van de organisatie, de heer J. de Wit, in een redevoering de gedachte uit, dat slechts door een nauwe samenbunde ling van alle beschikbare krachten een redelijke invloed te verkrijgen is in bijv. het overleg, over lonen en ar beidsvoorwaarden en straks in be drijfschappen en andere organen van de P.B.O. Hij pleitte hierbij voor één katholieke beambtenbond voor alle middelbare werknemers. Studiecommissie. Enerzijds kantte hij zich tegen in voering van bedrijfsbonden, ander zijds was hij geheel overtuigd van de onmogelijkheid de bond in zijn tegen woordige vorm te handhaven. „Kan de leiding van de „K.A.B.", zo vroeg de heer de Wit zich af, geen stap in de goede richting doen door een studiecommissie in te stellen, die een hervormingsplan zal uitwerken". De voorzitter gaf vervolgens zijn plannen tot structuurwijziging van de bonden der middelbare werkne mers en van de katholieke vakcentra le, nadat hij de zwakke organisatie kracht der hoofdarbeiders en de te korten in de „vertegenwoordiging", die daar het gevolg va., zijn met voorbeelden had geïllustreerd. 6 Procent. Sprekende over het wel en wee in de behartiging van de belangen zijner leden, bleek de heer De Wit verheugd over het feit, dat de jongste „6 pet." op bevredigende wijze is ver wezen- Teleurgesteld was hij echter over het schadeverzekeringsbedrijf, dat in dit opzicht ten achter was gebleven, omdat het niet voldoende zou hebben gedeeld in de stijging van de natio nale welvaart. De heer De Wit kon dat niet geloven, gezien de bedrijfs resultaten van 1953 en de uitgekeer de dividenden. Salarisverbetering. In de Grote Metaalnijverheid kwam een belangrijke salarisverbetering tot stand. Met het Grootwinkelbedrijf Textiel, de Zaadhandel, de Neder landse Dagbladpers en de Gront-Mij werden collectieve arbeidsovereen komsten afgesloten. In het Kruide- niersbedrijf komen binnenkort nieu we CAO's in werking. In de bestaande regelingen en contracten zijn vrijwel in het algemeen verbeteringen aange bracht. Zetel voor de beambten in de SER. In de Loonraad, de vaste commissie van de SER, welke straks de taak van de Looncommissie van de Stich ting van de Arbeid en het College van Rijksbemiddelaars zal overnemen, vraagt de voorzitter van „St. Fran ciscus" een zetel voor de beambten. Hij acht het namelijk van groot be lang, dat bij de loonvorming en de bepaling van de loomhoogte de eigen facetten, voor zover deze de beamb ten gelden, voldoende tot hun recht komen. In verband hiermede pleit hij voor de instelling van sub-commissies (in de Loonraad), waaronder één voor laatstgenoemden. Rede Middelhuis. De verbondsvoorzitter van de K.A. B., de heer J. A. Middelhuis, heeft gistermiddag begrip getoond voor het verlangen van de hoofdarbeiders, die voorstander zijn van één Katholieke beambtenbond. Persoonlijk is de heer Middelhuis bereid om mee te werken aan de stichting van één grote beambtenbond voor alle katholieke middelbare werknemers, en aan de oprichting CAFÉHOUDER TIJDENS VECHTPARTIJ GEDOOD Familie-vete? De 45-jarige hotelhouder L. van Dooren van hotel „Erica" te Mill bij Grave is in de nacht van Zaterdag op Zondag bij een vechtpartij voor het hotel dodelijk gewond. De rijks politie heeft in dezelfde nacht vijf personen in arrest gesteld, deels fa milie van de echtgenote van het slachtoffer. De vechtpartij ontstond, toen een gezelschap van vijf personen na dat hun te ongeveer drie uur de toe gang tot het hotel was ontzegd de spiegelruiten insloeg, waarop de eigenaar naar buiten kwam. Hij is toen met een zwaar voorwerp op het hoofd geslagen. Zwaargewond werd h\j naar het ziekenhuis te Nijmegen overgebracht, waar hij korte tijd la ter overleed. De oorzaak van deze doodslag is waarschijnlijk een fami lievete. Tot dusverre is nog niet be kend, wie de dodelijke klap heeft toe- gebi acht. DODELIJKE GLADHEID. Zondagmorgen is een personenauto ten gevolge van de gladheid op de hoek van de Muiderstraat en de nieu we Herengracht te Amsterdam be- slipt Een 38-jarige wielrijder, die uit te genovergestelde richting naderde, werd door de auto gegrepen en te gen de paal van een verkeersbord gedrukt. Met zware inwendige kneu zingen is de man naar het O. L. V. gasthuis overgebracht, waar hjj Zon dagmiddag is overleden. van een studiecommissie ter zake. Een punt van meningsverschil is evenwel, dat de verbondsvoorzitter de beambtenbond slechts wenst te zien als een doorgangshuis naar de bedrijfsbonden, zoals dat ook met de Christelijke Beambtenbond het geval is. De katholieke vakbonden van hoofdarbeiders aanvaarden slechts een beambtenbond als permanente organisatie, en wijzen de bedrijfsbon den (voor werknemers van hoog tot laag) onvoorwaardelijk af. Ook de katholieke handelsreizigers van „St. Christoffel" wensen aan de oprichting van een beambtenbond mede te werken. GELD TERUG! Een Haags theater in de Wa- gen straat, dat gewoonlijk zijn be- j zoekers pleegt te vermaken met revue- en variété-programma's was het afgelopen weekend op S de film overgestapt, maar de 2 projectie was Zaterdagavond zo slecht, dat het teleurgestelde pu- 5 bliek na afloop van het vermaak weigerde de zaal te verlaten en het geld, dat zij voor de kaartjes had neergeteld, terugeiste. S De politie moest er aan te pas komen, en het slot was ,dat de exploitant bekend maakte Zon- dagmiddag de entreegelden terug j te zullen betalen, hetgeen de zaal Zaterdagavond leeg en de hal voor de kassa Zondagmiddag vol 3 maakte. VERANTWOORDE VRIJE-TIJDSBESTED1N G Slot op politiebureau Een Dordtse vereniging, die zich tot doel stelt jongens tussen de 10 en 14 jaar van de straat te halen en hen een verantwoorde vrije tijdsbesteding bij te brengen, had Zaterdagavond enkele tientallen jongelui in haar clublokaal verzameld, toen plotseling de deur open gesmeten werd en en kele jongens uit de zaal werden ge sleurd. Voordat men goed wist, wat er aan de hand was, hoorde men buiten een auto starten en waren drie jongens verdwenen. De meegevoerde jongens zagen even later, toen de auto moest stop pen, kans om de auto te ontvluchten, behalve een hunner, die door de ge heimzinnige ontvoerder werd vastge bonden en met een prop in de mond op het trottoir achter gelaten werd. Wilde jacht. Terwijl men voor het clublokaal te zamen met de ijlings teruggekomen „ontvluchte" jongens aan het bera men was, wat er gedaan moest wor den, stopte er wederom een wagen en daaruit stapte de man, die als de ont voerder herkend werd. Een wilde jacht volgde, waaraan al spoedig publiek en politie deelnam en enkele straten verder werd de man gegrepen en geboeid naar het politiebureau gebracht. „Het is maar spel". Hier bleek, dat alles slechts een „spelletje" was, georganiseerd door de leiders van de jeugdbeweging, die zonder de jongens iets te vertellen deze „overval" op touw gezet had den. Het behoeft geen betoog, dat de Dordtse politie maar uiterst weinig waardering kon opbrengen voor de wijze, waarop deze leiders menen de jeugd verantwoorde vrije-tijdsbeste- ding bij te brengen. Roofmoord te Ravenstein Meer aanwijzingen De politie, die zich bezig houdt met het opsporen van de roofmoordenaar, die de vorige week de Ravensteinse postkanoorhouder neerschoot, ver moedt, dat de dader over de Belgische grens is uitgeweken. Dit vermoeden berust Op het feit, dat kort nadat de gestolen auto in Bu- del-Schoot onbeheerd achtergelaten werd, in hetzelfde dorp een fiets ge stolen is. Zondagmorgen werd de plechtige Hoogmis opgedragen tot intentie van de jubilerende organist, de heer A. P. van der Geest. Het zangkoor vertolk te de Missa: „Te Deum Laudamus" van Perosie, voor deze feestelijke ge legenheid begeleid door de heer Ryn- bèek. Een feestcantate besloot de ker kelijke plechtigheid. Om twaalf uur verzamelden het kerkbestuur, het zangkoor, de familie van de jubilaris en vele genodigden zich in café: „Het Lage Land". Toen pastoor Lampe met de jubilaris er diens echtgenote ook daar binnentra den viel de feesteling eerst een zang- hulde van het par. Zangkoor ten deel. Pastoor Lampe feleciteerde de dia manten jubilaris en wees op diens voorname taak bij de kerkelijke plechtigheden gedurende een uitzon derlijke reeks van jaren vervuld ter ere Gods en tot stichting van de ge lovigen. Vervolgens wees pastoor op de dienende taak van het orgelspel tot steun van de kerkzang. Pastoor hoopte, dat deze feestdag mocht zijn als een diamant in goud gevat; het goud van het naderende gouden hu welijksfeest van de jubilaris. Ook de echtgenote werd in de hul de betrokken; immers, zij had d< stipte vervulling van de plichten als organist steeds mogelijk helpen ma ken. De huldiging van de jubilaris had ook de volle instemming van de kerkelijke overheid. Daardoor kon pastoor de jubilaris, het erekruis: „Pro Ecclesia et Pontifice" op de borst spelden. Daarop jubelde het zangkoor: „Lau- det Nomen". Namens het zangkoor ujtte de heer W. Hartog de gevoelens'van sympa thie en gelukwens. Hij gewaagde van een verdiende hulde en prees de ju bilaris om zijn stipte plichtsbetrach ting bij het vervullen van zijn kerke lijke plichten, alsmede om de bereid heid altijd anderen te helpen met zijn muzikale talenten. Ook de kinderen van de jubilaris werden in de hulde betrokken. Tenslotte verwees spreker naar het hemelse loon dat de jubila ris te wachten stond. Onder het bulderen van dertien saluutschoten gebruikelijk ter ver welkoming van consuls-generaal uit de mond van een kanon anno 1884, waarvoor gelukkig no,? een paar passende patronen waren kun nen vinden en dat gemonteerd was op een landingssloep van de Nederland se Marine, zette Zaterdagmiddag vijf minuten voor half drie Sint Nicolaas voet aan wal aan de Prins Hendrik kade te Amsterdam Na een korte be groeting schreed de bisschop met enige Zwarte Pieten en gevolgd door een groep lansknechten in de rich ting van de Sint Nicolaaskerk Op zjjn weg ontmoette hij burge kinderen, woorden, die door een ap plaus van de Koningin, die dit ge sprek had gevolgd onderstreept wer den. Een klein elfje, dat al die tijd hui verend in haar dun gazen rokje en ongekousde beentjes had staan wach ten tot het grote ogenzblik zou zijn gekomen, dat zij de Sint een boeket rode anjers zou mogen aanbieden, kreeg eindelijk haar kans. En al deze momenten werden vast gelegd op televisie en filmcamera's, die lustig snorden. Vooral voor de te levisie-opnamen waren vele mensen in het geweer. Met grote, dikke snoe ren en kabels sjouwden zij tussen de - hoge en lagere autoriteiten door on meester Arn. J. dAilly, die reeds der het slaken van waarschuwende een half uur tevoren in gezelschap j kreten. van zijn echtgenote en zijn gast, de voormalige secretaris-generaal van de Verenigde Naties, Trygve Lie, per auto was gearriveerd om de Sint zijn opwachting te maken. De Sint: „Ook ik!" Nog hogere belangstelling kwam enige ogenblikken voor de bisschop arriveerde, per sloep aan. Dit waren Koningin Juliana en de Prinsessen Marijke en Margriet. Met een paar vriendinnetjes klauterden de meisjes op de aanlegsteiger; Prinses Marijke in een beige Montgomery-jekker („hóutje-touwtje") met capuchon en Prinses Margriet in een sportief don kerblauw duffel manteltpe met rood rokje Koningin Juliana en de beide Prinsesjes wisselden handdrukken met de goede Sint en waren enige tijd met hem in gesprek. „Ik ben ook wel eens stout geweest", zei hij ge ruststellend tegen het kleine figuur tje in -het „Monty"-jasje. Koningin: „Smakelijk". De bisschop sprak zijn dank jegens Koningin Juliana uit, omdat deze ook bij zijn aankomst aanwezig had willen zijn, nadat zij al zoveel buiten landse gasten de laatste tijd heeft ontvangen. „Ik krijg er de smaak van te pakken", antwoordde de Konin gin vriendelijk lachend. Tot de heer Trygve Lie merkte Sint Nicolaas op dat zij tweeën zoveel overeenkomst vertoonden in hun ar beid voor de volkeren, de een voor de volwassenen, de ander voor de Nadat Sint Nicolaas enige woorden in verschillende talen voor de tele visie had gesproken besteeg de bis-1 want 20.000 jeugdige Hagenaartjes hadden de goede Sint 's morgens al v/elkom geheten op het Haagse ADO- tërrein, waar hij zij 't een uurtje te laat vanwege de mist per heli- coptère arriveerde. Met kloppende hartjes en koude tenen had jong Den Haag aldus een uurtje gepopeld en het baart geen verbazing, dat de welkomstwoorden van de wethouder volledig vernietigd werden door het enthousiasme, dat deze 20.000 jon<?e kelen -fristen te pro duceren toen de Sint eindelijk gear riveerd was. „Piiiieeeet!" Volgens deskundigen was de be langstelling dit keer nog groter dan het vorig jaar. Soms twintig rijen dik stonden zowel kinderen als vol- Alle officiële vorstelijke bezoeken wassenen op de trottoirs. Vele vlag- van de laatste tijd hebben in Amster- gen waren uitgestoken en één roep dam niet zoveel mensen op de been galmde twee uur achtereen door de kunnen brengen, als er zich Zater- binnenstad van A'da-m: Piiiieeeetdagmiddag in de Amsterdamse stra- deze roep was niet tevergeefs, want ten bewogen ter gelegenheid van de enorme hoeveelheden snoepgoed wer-1 glorieuze intocht van St. Nicolaas in den door de tientallen Zwarte Pieten de Nederlandse hoofdstad. De Sint op de memste geworpen-. Een spe-1 arriveerae per boot aan de Prins ciale■ravitarnenngswagen reed in de Hendrikkade bij de St. Nicolaaskerk optodht mee om de Pieten steeds ,TOJni„n. van strooigoed te voorzien. Tijdens de vervolgens een njtoer v.a officiële ontvangst op de Dam heeft het Da™?k de, D,™' ,waar,de ook de heer Tywe Lie een enkel ®ntvan«ft ai?h afspeelde' woord gesoroken. Hij vond het wet- elke mater- J"elke de "ijgev.ge tig dat Sint Niscolaas behalve Frans. Spaanse grijsaard aflegde werd hij Duits en Engels ook Noors sprak. door honderden kinderen en volwas- Noors sorak de St. overigens niet maar senen toegejuicht en lang nadat de een juffrouw naast Trycrve die ver- Sim ^as gepasseerd was het Damrak taalde de woorden van de Sint in het no£ ®én mensenzee, waarin van enig Noors. Eerst nog in Den Haag. En aan deze inspannende tocht was ordtlijk verkeer geen sprake kon zijn. Foto: St. Nicolaas, juist op de Prins Hendrikkade aangekomen, in gesprek met Prinses Marijke, H. M. de Ko ningin en Prinses Margriet kijken sdhop zijn schimmel voor zijn zegetoht al een druk ochtendprogramma voor i toe. Achter H. M. Trygle Lie, d« voor door de stad. 1 de Heilige Bisschop vooraf gegaan, ma lig secr.-generaal van de V. N. Daarna was er voor alle aanwezi gen gelegenheid de jubilaris en fa milie te feliciteren. Inmiddels naderde de tijd van de receptie, op zeer verdienstelijke wij ze opgeluisterd door het Congregatie koor onder leiding van de heer L. Wagenaar. Onder de talrijke bezoe kers ter receptie zagen we o.a. de pa ter Raymundus OFM en de burge meester van Warmond. Na de receptie bleven de genodig den nog geruime tijd bi; n om de jubilaris te eren. Vele sprekers maak ten van die gelegenheid gebruik- om „Ome Bert" te huldigen, waarbij ver schillende fraaie geschenken werden aangeboden. In de namiddag werd h^t nog een echt gezellig St. Cecilia- feest. De 100*000 is er uit Op lot 9870 van de 525ste staats loterij, 5e lijst, 4e klasse is de prijs van 100.000,gevallen. Serie A van lot 9870 is in twintigjes verkocht aan twintig verschillende personen te Tilburg. Serie B is even eens in kleine coupures verkocht te Arnhem. Serie C van het lot 9870 is in Am sterdam verkocht door de collectrice mevr. H. Vlotvan Lonkhuijzen al daar. 't Lot is verkocht in één kwart, vier tientjes en zeven twintigjes. Het kwart lot is gekocht ten behoe ve van een groep personen, de tien tjes en twintigjes werd „uit de hand verkocht". Serie D van lot 9870 is verkocht door mej. P. M. A. Willems uit Tiel. Ook dit lot is in verscheidene kleine coupures verkocht. Twee tientjes gingen naar een in Beverwijk wonende bevriende rela tie van de collectrice; een tientje is door een inwoner van Ophemert ge kocht; drie tientjes en drie twintigjes werden door zes verschillende perso nen uit Tiel afgenomen en één kwart werd aangekocht door een loterij club in Geldermalsen, VLUCHTENDE INERFKERS MET SCHOTEN GEVANGEN Een werd gewond In de nacht van Vrijdag op Zater dag werd te Mierlo Hout bij kapper Van der Voort een inbraak gepleegd. De inbrekers wisten voor een bedrag van 1000.a 1500.aan rookarti kelen te ontvreemden. Met inschake- ling, van de rijkspolitie slaagde men er in de volgende dag de opslagplaats op te sporen, waar de sigaren en si garetten waren verstopt. De politie nam uitgebreide voor zorgsmaatregelen en verraste in de macht van Zaterdag op Zondag twee mannen'uit Mierlo Hout, die de ge stolen goederen kwamen halen. Aan de sommatie halt te houden werd evenwel geen gevolg gegeven. Na een waarschuwingsschot in de lucht open de de politie het vuur op de vluchte lingen, waarbij een hunner in het been werd getroffen. De tweede kon worden aamgehouden en ingesloten, terwijl de gewonde naar het zieken huis te Helmond moest worden over gebracht. PIER IS UITKOMST VOOR AMELAND. Met toestemming van de rijkswa terstaat is de nieuwe nog onvoltooide pier te Holwerd enige dagen aanleg plaats geweest voor de Amelander veerboten, die door de lage water stand op de wadden de oude ligplaats te Holwerd niet konden bereiken. Zo behoeven bij laag water post, passagiers en vrachtgoederen niet meer per amphibievaartuig van de veerboten te-worden gehaald. De bo ten kunnen in diep water blijven lig gen. Met de postboot Waddenzee kon den zes auto's van Ameland naar de vaste wal worden vervoerd, die in de oude toestand op het eiland hadden moeten blijven tot de waterstand op de wadden vijftig tot zestig centi meter boven A.P. was. Met de nieuwe, één kilometer pier sal Ameland deze winter minder kans hebben te worden geïsoleerd.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 10