Zijn borstplaat en speelgoedtanks kostbaarder geschenken dan boeken? De weg naar een wereld vol nooit gedachte dromen l „Van schuitevaren tot Van Schendel" jj tDe Sint en z'n knechten tuetken andev ftaag-ópanniny SPROOKJES .üiiPSE CO UK AN J uo^vuE BLAD tAUiN A 1 WEGGEGOOID GELD ,rJe behoeft aan Sinterklaas geen boek te vragen," hoorden we dezer dagen een overigens zeer verstandige moeder zeg gen, „want dat is zonde. Als je het gelezen hebt, heb je er toch niets meer aan!" Deze moeder en met haar (helaas) vele anderen hebben kennelijk nog nooit gehoord, dat boeken de meest trouwe vrienden op dit dikwijls zo barre ondermaanse zijn: „Wanneer Je door alle mensen verlaten bent, staan je boeken nog altijd als trouwe vrienden aan je zijde", heeft eens een groot man gezegd en daarmede bedoelde hij kennelijk niet alleen de zwaar-philosophisehe werken, waarin hij bij tijd en wijle zijn moe-gepiekerd hoofd kon laten weiden in de wijsheden van anderen. Voor een jongen en een meisje zijn boeken even belang rijk, als voor volwassen mensen en naast de buitengewoon opvoedkundige waarde, die ze kunnen vertegenwoordigen, vormen ze een brokje jeugdromantlek, dat kleur zal geven aan hun gehele verdere leven. Natuurlijk zijn er zeer goede bibliotheken, maar ook voor de jongen of 't meisje al zijn ze nog zo klein hebben eigen boeken een zeer speciale waarde. Als de peuter meent door niemand meer begrepen te worden, omdat hij geen koekje meer krijgt, zoekt hij in zijn eigen boek troost bij het kabou tertje, dat een persoonlijk vriendje van hem geworden is. En de grotere jongens en meisjes vinden op hun eigen boeken plankje al de helden en heldinnen, die hen tijdens de zware ogenblikken van hun leventje als het rapport al heel slecht is uitgevallen; als je „beste" vriendin je in de steek gelaten heeft of als een wedstrijd „partijdig' geleid werd willen bijstaan, door hen mee te nemen op een gewaagd avontuur. Zo krijgt het boek een vaste plaats in het leven van het mensje-in-wording, waardoor de weg gebaand zal worden naar het onbe grensde boekenland, dat later voor hen kan opengaan. We laten hieronder enkele besprekingen telgen van kinderboeken, die tijdens deze Sint Nicolaas-tijd verschijnen; de keuze is hier uiteraard beperkt, maar de boek handel heeft de „onbeperkte" keus voor iedere leeftijd, iedere beurs, dus voor ieder kind. MANNEN OP DE MAAN. De „Avonturen van Kuifje" zijn bij vele jeugdige lezers ongetwijfeld reeds bekend in de veelsoortigheid van uitgaven van Hergé. In „Man nen op de Maan" kan men Kuifje volgen op de. avontuurlijke tocht van de aarde naar de maan. De eerste tocht van menselijke wezens naai de maan met allerlei onvoorziene ge beurtenissen zullen een uurtje <jle fantasie van de lezertjes kunnen boeien en natuurlijk dragen de plaatjes daar het hunne toe bij. Het verhaal laat de geschiedenis horen van Kuifje, Bobbie, Kapitein Haddock, prof. Zonnebloem en ir Wolff, die met de atoomraket van uit het onderzoekcentrum de atoom- stad Sbrodj in Syldavië de eerste reis naar de maan 'hebben onderno men. Het boek zal in één adem wor den uitgelezen! Het boek zal in één adem worden uitgelezen! Uitgegeven in de serie „Albums van Hergé" door Casterman, Doornik MET PIEM OP AVONTUUR. Door H. J. Kaeser. Dit boek voor jongens en meisjes vanaf 10 jaar is een oorspronkelijk Zweedse uitgave, welke tot titel draagt: „Bang ben ik niet!" Reeds in vijf talen vond het zijn afzetgebied, wel een bewijs, dat dit verhaal in slaat. Voor de Nederlandse verta ling zorgde J. B. van Wilzen, de il lustraties en stofomslag werden ver zorgd door Rein van Looy. In dit prettig geschreven en goed verzorgde boek zullen jongens en meisjes met belangstelling kennis ne men van de avonturen van deze kleine, dappere jongen, die geen angst kende en er daarom op uit trok om ze te leren kennen. Hij vreesde geen storm, geen negers, ook geen tandarts, hij was evenmin bang vooa de capriolen van een vliegtuig. Dat alles en nog veel meer zal de jonge lezers en lezeressen kunnen boeien en ze zullen er pleizier van beleven. Uitgave: De Tijdstroom; Lochem. KLEUTERS KUNNEN WERKEN Door Lütz de Jong en Mieke Verhaaff. Inderdaad: kleuters kunnen wer ken; ook wel op het humeur van de ouders. Wat dit betreft, zal dit boek je zijn bestaansrecht kunnen bewij zen. Het kan de ouders leren kinde ren op een aangename en opvoed kundige wijze bezig te houden. Het spel van het kind is heilige ernst. Zelfs het verscheuren van een boek met kostbare platen moet tot het „werk" van het kind gerekend wor den. Daarom is het goed de aandacht van de kleuter te richten op schep pend werk. Dit boekje van Lütz de Jong en Mieke Verhaaff geeft daartoe duide lijke richtlijnen. Steeds wordt de aandacht gevestigd op het opvoed kundig element, dat in het zelfwer- ken van de kleuter gelegen is. Voor die arbeid van d-s kleuter zijn géén kostbare materialen nodig. Zelfs met practisch waardeloos materiaal kan de kleuter geleerd worden, hoe zij de stuurloze handjes moeten sturen om iets „moois" te maken. Hoe mooi dit „moois" zal worden hangt van de aanleg en de leeftijd van de kleu ter af. Het boekje geeft echter de raad nooit kritiek uit te oefenen op de producten van de kinderlijke ar beid. 'Het werk van het kind kan nu eenmaal niet van grote mensen standpunt uit beoordeeld worden. Hoofdzaak is, dat het kind 't zelf doet. Geef ook nooit voorbeelden: te ken niet vóór. De verrassing over de mogelijkheid tot scheppende acti viteit van uw jonge spruit zal des te groter zijn. „Cantecleer" Utrecht scl te boeien. Met woorden als: over leggen" „verschrikken" en „over rompelen" bewijst hij echter hoe moeilijk het is deze geforceerde toon tot het einde toe vol te houden. In dit prachtig verzorgde boekje is o.i. wat de tekst betreft een véél be lovende kans gemist. Uitgegeven in de „Rinkelbelreeks" door Casterman, Doornik. KINDER-KERSTBOEK. door R. Groenen. In een .lange reeks van jaren heeft onderstaand seminarie een traditie fevestigd door ieder jgar omstreeks int Nicolaas een Kinder-Kerstboek- je uit te geven. Voor hen, die al ken nis met een van de voorgangertjes gemaakt hebben, is iedere aanbeve ling overbodig. Zij zullen zich de stille uren van vorige jaren herinne ren, toen moeder haar peuters uit deze rijke boekjes voorlas en daar mede een sfeer schiep, die voor het gehele verdere leven van haar jon ge luisteraartjes nauw verbonden zal blijven met kaarslicht en dennegeur. In zijn rijke schakering garan deert het boekje ook cut jaar weer enkele uren van pure huiselijkheid; een kleine verzamelfpg korte ver haaltjes; een paar gedichtjes en wat plaatsjes. En deze bonte verzanjpling is op gesteld door iemand, die kennelijk de gouden uren van zijn eigen jeugd nog niet vergeten is. Niet alleen in de jqjige gezinnen, maar ook voor de jeugdbeweging beneden de 12 jaar in de December maand een onmisbaar boekje. Uitgegeven door Priesters van het Heilig Hart, Groot Seminarie, Lies- bosch-Princenhage U 0.85). EEN MAND VOL BALLEN. Door Franz Weijergans. „Een mand vol ballen" is één van die kleurige boekjes uit de Rinkel belreeks. Kostelijk zijn de plaatjes van Simonne Baudoin. Kinderlijk van visie en toch vol humor, harmo nieus en kunstzinnig. Het is jam mer, dat de tekst verre bij de illu straties achterblijft. Dit verhaal van „de dikke buurman" is verteld door een volwassene, die meent, dat het voldoende is op de hurken te gaan zitten en in kinderlijke trant te pra WIJ MAKEN EEN BOERDERIJ door Lütz de Jong. In deze tijd van gebrek aan zelf werkzaamheid, nu de ouderen met gerechtvaardigde bezorgdheid steeds meer kinderen in beeldromans ver zonken zien en steeds minder jonge mensen warm schijnen te kunnen lo pen voor een min of meer inspan nende hobby, heeft „Cantecleer" een boekwerkje de wereld ingestuurd, dat de verdwijnende deugd van „het- zelf-doen" weer kan aanwakkeren. Lütz de Jong is niet van de ge dachte uitgegaan, dat hij een boekje schreef voor timmerlieden, die wer ken voor hun vakcüpïoma, maar heeft kennelijk voor ogen gehad, dat ook kinderen, voor wie de figuurzaag en hamer weinig bekende voorwer pen zijn, een kans moeten hebben. Na een begrijpelijke start, waarin de eerste beginselen van de edele kunst worden uitgelegd, voert hij de kleine knutselaar langzaam naar het land, waar spelende vingertjes on gemerkt een boerderij bouwen. Er is niet veel of kostbaar gereed schap nodig om Lütz de Jong als; boerderijbouwer te volgen. De sa-' mensteller vertelt zelf, dat zakmes en figuurzaag voldoende zijn, maar een kleine uitbreiding lijkt ons niet ongewenst. Het boek van Lütz de Jong, aan gevuld met enkele stukken goed ge reedschap zal een kostelijk Sint Ni- colaas-cadeau kunnen vormen, dat ook na de Decembermaand zijn vrucht zal afwerpen. Uitgave: „Cantecleer", Utrecht. PINOKKIO door Franz Weijergans. De geschiedenis van het houten poppetje, dat begon te praten en kwajongensstreken ging uithalen, zullen de, ouderen zich nog wel uit hun jeugd herinneren. Er is thans een bewerking van Pinokkio's avon turen verschenen. De kinderen zul len ervan genieten. Niet alleen zul len zij geboeid worden door de ver andering in een ezel en de avontu ren in de buik van een haai, maar bovenal door de vele fraaie illustra ties van Simonne Baudoin. Prachti ge kleurenprenten, waarin het ver haal naast de tekst, die soms niet zo sterk is, nog eens levendig in beeld wordt gebracht. Een schitterende uitgave, die ook zeer geschikt is om voorgelezen te worden. Uitgegeven door Casterman, Door nik. DRIE SLIMME NEGERTJES door Franz Wcijergans. Een aardig voorleesboekje met een verhaal, dat zich afspeelt in het land van de zwartjes. De drie zonen van een waterdrager zijn de hoofdfigu ren. De jongens beleven allerlei avontuurtjes in een omgeving van aapjes, krokodillen en zonderlinge vogels. Zo slim zijn do jongens, dat ze zelf voldoende geld kunnen ver dienen, om alle drie een prachtige waterkruik aan te schaffen. Het een voudige, onopgesmukte verhaal wordt levendig verteld en de kinde ren zullen er veel plezier van bele ven. Ook dit werkje is weer voorzien van schitterende gekleurde tekenin gen. Een begerenswaardig bezit voor een kind. De tekst is zo gesteld, dat de kinderen het boekje eventueel ook zelf kunnen lezen. Uitgegeven in de „Rinkelbel- Reeks", door Casterman, Doornik. TINY OP DE BOERDERIJ, door Gijs Haag. E^n alleraardigst werkje, hoofdza kelijk over de dieren op een boerde rij. De piepkuikens, vader Haan, moeder Hen, de eendjes, de ganzen, duiven, schaapjes, biggen en van zelfsprekend ook Bruno de hond ko men er in voor. Over ai de dieren, die juist de kinderen zo sterk inte resseren, wordt het een en ander verteld. Marcel Marlier verzorgde de kleuren prentjes. Allerkostelijkst heeft hij dat gedaan. Als de Sint met dit boekje, dat ook als voorleesboek je kan worden gebruikt, binnenkomt, zal hij met nog meer enthousiasme ontvangen worden dan anders. Uitgegeven in de „Rinkelbel- Reeks". door Casterman, Doornik. 'IIOIIOIIOIIOIIOIIOIIOIIOIIOIIOIIOIIOIIOIIOIIC3IIOIIO door Annie M. G. Schmidt 5 0 Een moeder met een paar bengels op school en een stel peuters 0 - thuis heeft wel wat anders aan haaf hoofd dan kinderboeken be- n studeren en de beste uitzoeken, aangepast aan de leeftijden en de Q - ambities van haar kroost Gewoonlijk neemt ze maar wat en als de - 0~ kinderen er maar zoet mee zijn, vindt zij het al lang best. Ja, zo gaat het dikwijls en toch j: Annie M G. Schmidt heeft voor de Vereniging ter Bevordering U van de Belangen der Boekhandel een klein boekje geschreven, dat zij betitelde met „Van schuitje varen tot van Schendel" en waarin 0 zij op gezellige wijze enige behartenswaardige gedachten heeft neergelegd omtrent het thema „Jeugdlectuur." Vroeger ging men 0 van de gedachte uit, dat het kind moest worden opgevoed in eer en 0 deugd en dat het dus een zo groot mogelijke dosis moraal moest Q slikken. Dark zij de gezonde aard van ons voorgeslacht hebben onze groot- n vaders en grootmoeders het overleefd, maar tegenwoordig zou geen r jongen of meisje het meer slikken. Wij hebben thans ingezien, dat 0" de kinderen het beste gebaat zijn met verhalen, welke zij graag lezen en welke zij kunnen verwerken. Wij gaan dus uit van het kind zelf en dienen ons aan te passen. Maar niet ieder kinderboek U doet dit op de beste wijze en toch is dit zo voornaam, want ieder kind neemt iets van zijn lectuur mee op zijn tocht door het leven. 0 Wie met dit probleem te maken heeft, rroet dit aardige boekje van Annie Schmidt maar eens lezen. Het beslaat niet zo heel veel Q bladzijden en het laat zich in een half uurtje uitlezen, maar het werpt in die paar bladzijden een verrassend licht op de lectuurpro- 0 olemen van onze jeugd. ►Tl 011011011011011011 CD 11011 CD 11011011011 CD 11 CO 11 CD 11 CD 11 CD- TINY GAAT OP REIS, door Gijs Haag. Tiny bezoek niet alleen de boerde rij van haar tante, om de dieren te bekijken, maar zij gaat ook nog op reis. Haar moeder weet er niets van, maar gelukkig komt ze op de laatste bladzijde weer bij mamma, het ko nijntje en de beer terug. Tijdens het reisje, dat niet zo erg lang duurt, ge beuren er natuurlijk heel wat din gen, die de jeugdige lezer zullen in teresseren. Marcel Marlier droeg het zijne bij door schitterende gekleurde prenten te maken, die het leeuwen deel van de aandacht opeisen. Ook dit is een boekje, dat de kinderen veel genoegen zal verschaffen. Uitgegeven in de „Rinkelbel- Reeks", door Casterman, Doornik. Het jaar van de Heer. Ge- briël Smit. Zonnewijzerreeks. Het Spectrum 1.25. Gabriël Smit (heeft voor de Zonne wijzerreeks een bundel kerkelijke gedichten samengesteld en daarmee een bloemlezing geschapen, die een doornsnee geeft van de christelijke poëzie aller tijden. Te beginnen met de oude Joodse gebedszangen zijn hier alle uitingen van kerkelijk leven door de eeuwen heen, in schone ver zen vertegenwoordigd. Men vindt in deze bundel, naast de speelse ont boezemingen van de Spaanse kinde ren bij de viering van Paasmorgen, fragmenten uit de Divina Commedia en Des Knaben Wunderhorn. Het boekje is prachtig geïllustreerd met reproducties van houtsneden uit het Utrechtse missaal van 1540. Het houten paard. Eric Williams. Prismareeks. Het Spectrum. De uitgevers hebben er goed aan ged'aan met de uitgave van dit span nende boekje van Eric Williams te wachten, tot de goede indruk, die destijds de gelijknamige Engelse film vestigde, enigszins vervaagd is. Velen zullen immers de gang van za ken in dit zeer avontuurlijke ver haal uit de oorlog nog eens in herin nering willen brengen. Plet verhaal speelt in een krijsgevangenenkamp, waar een aantal Engelse officieren hef plan heeft opgevat, via een hou ten springpaard de weg naar de vrij heid te vinden. Hoe zij er precies in De activiteit, welke St. Nicolaas met een legertje van knechtjes reeds maandenlang aan de dag legt in het verre Spanje, heeft zich thans ook aan de Amsterdamse werkplaatsen van de Sint medegedeeld. Ergens in de hoofdstad werken de Zwarte Pie ten reeds druk aan de vcorbereidin- goedheilig man tijdens ziin intocht in Amsterdam zal meerijden. Deze optocht zal dit jaar geheel in het teken van het alphabet staan: Werk studenten zullen kubussen, beschil derd met letters dragen en achter elke kubus zal een groepje volgen, ten om de kleuters met een vertel- gen van de grote optocht, waarin del dat zorgt voor een levende uitbeel ding van het aloude rijmpje: A. is een aapje, dat Bijt op een noot, B. is de bakker, die bakt voor ons brood enz. Het belooft een bijzonder aardig ge heel te worden. Foto: Een waar Zwarte knechtjes van de Sint leggen de laatste hand aan het werk. slagen ihet prikkeldraad achter zich te laten zullen wij niet verklappen. Het uithoudingsvermogen en de vin dingrijkheid waarmee het idee ver wezenlijkt wordt, zijn even ongeloof lijk als waar. Het verhaal is zeer spannend en onderhoudend geschre ven en garandeert een welbestede avond. Sleepboot „De Cycloon". Roger Vercel. Prismareeks. Het Spectrum. Met „Hollands glorie" heeft Jan de Hartog over de zeesleepvaart on getwijfeld een bijdrage geleverd aan de wereldlitteratuur, die nauwelijks te passeren valt. Ongeveer terzelfder tijd verscheen in Frankrijk echter eveneens een roman over deze meest spectaculaire tak van zeebevaring. In tegenstelling tot het verhaal van onze landgenoot, behandelt Roger Vercel de strijd tegen geweten en za kelijke instincten van een sleepboot kapitein, die vlak onder de kust ber gingsdiensten verricht. Vercel gunt ons een blik in 't hart van diens ver lepte vrouw, die hem telkens weer met lede ogen ziet gaan, maar te vens ook beseft dat alleen deze korte intermezzo's hun huwelijk kan red den. De verschrikkelijke spanningen tijdens zijn afwezigheid worden haar echter op de duur te machtig en de man beseft eerst te laat dat ondanks zijn kracht en zelfverzekerd heid zij het eigenlijk was, die hem door het leven op sleeptouw heeft genomen. Een waardevolle uitgave. In een boekenkast vol zwaar wijsgerige werken, vonden we van de week tijdens een bezoek bij een zeergeleerde heer een uitgebreide verzameling van de meest uiteenlopende sprookjes boeken. En deze boeken stonden ei1 waarlijk niet om de mooie band jes, want de bandjes waren soms helemaal niet fraai en een weinig dof door het vele ge bruik. Sprookjes zijn niet alleen voor kinderen en soms zijn ze helemaal niet voor kinderen. Sprookjes zijn een heerlijke vlucht uit het nuchtere dagelijk se leven voor iedere mens, die voldoende fantasie heeft om zich voor enkele uurtjes voor te stel len, dat de bossen inderdaad ka bouters hebben en dat er wer kelijk ooit een huisje gebouwd is geweest van louter krakelin gen. Er zouden vooral in deze tijd veel meer sprookjes ge lezen moeten' worden, omdat men zo geheel ongemerkt toch weer de moraal van het gehele leven erin afgespiegeld ziet en omdat men zo hard een vleugje romantiek nodig heeft. Nederland beschikt over hon derden goed vertaalde sprook jesboeken, uit Duitsland, Italië, Engeland en de Oosterse landen. Het is niet kinderachtig en als U daar toch bang voor bent, doe Uw kinderen met Sint Ni colaas een goed sprookjesboek cadeau en onder het voorlezen zult U de onweerstaanbare drang voelen om na het voorleesuurtje. als de spruiten naar bed zijn het boek nog eens open te slaan.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 5