Infiltratiepoging stelt zwakke positie van Indonesië in 't licht Eerste groep uiteen geslagen B,B. A-kring Leiden-Oegstgeest heeft eerste gediplomeerden Gezin van uitgeweken Chochlof kon niet meer gered worden DONDERDAG 18 NOVEMBER 1954 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 2 Rustverstoorders op Nieuw Guinea Het ministerie van Buitenlandse Zaken heeft over de infiltratie op Nieuw Guinea het volgende medege deeld: „Gelijk bekend zijn in October in de Etnabaai op Nederlands Nieuw- Guinea twee Indonesische prauwen met 48 gewapende inzittenden geland, met agressieve bedoelingen. Tegen deze flagrante schending van Neder lands grondgebied heeft Nederland bij de Indonesische regering een krachtig protest ingediend. Van Ne derlandse zijde werd voorts onmiddel lijk militaire maatregelen getroffen om tegen de infiltranten op te treden. Uit de documenten en uit de ver horen der gevangenen zijn inmiddels tal van bijzonderheden aan het licht gekomen, omtrent de voorbereiding en uitvoering van deze infiltratie-po- Zoals uit het hieronder volgen- blijkt, is thans duidelijk komen vast te staan dat het Indonesische leger direct betrokken is bij deze in filtraties. De tegen Nederlands grond gebied uitgevoerde subversieve actie wordt dus niet alleen van Indone sisch grondgebied uit volvoerd, doch geschiedt met volledige voorkennis en instemming van dat leger. Merkwaardige opzet. Hetgeen thans gebleken is, werpt een merkwaardig licht op de telkens weer gehoorde verklaring van de In donesische regering, dat er onrust zou bestaan in Nieuw-Guina. In werke lijkheid bestaat er nergens enige on rust, doch men poogt deze van Indo nesische zijde te veroorzaken, ten einde op die wijze de bevestiging te kunnen construeren van beweringen, die in geen enkel opzicht op feiten steunen. Daarmee worden de overi gens verwarde en elkaar tegenspre kende uitlatingen, welke uit Indone sische bron terzake zijn gepubliceerd, volledig ontzenuwd. De groep indringers telde minstens 12 Ambonezen, een groter aantal an dere Indonesiërs afkomstig van Dobo en enkele in Indonesië woonachtige duurt minstens vier maanden. De be wapening, kleding en geneeskundige verzorging van de cursisten wordt verzorgd door het 25e regiment infan terie. Een groep van ruim 200 perso nen heeft de opleiding reeds gevolgd en wordt vervolgens overgedragen aan de zorg van de Bmtera onderdis- strict militer (Bodm), het subsisten- kader, in afwachting van een even tuele inzetting voor een operatie te^ gen Nieuw-Guinea. De recepte infiltratie is geruime tijd voorbereid. In September werden de Etnabaai. In de namiddag van die dag ontdekten de infiltranten aan het begin van de Etnabaai een prauw met drie inzittenden, welke aan de kust gemeerd lag. In deze prauw bevond zich de hoofdagent H. A. van Krie ken, die wegens ziekte tijdens een bestuurspatrouille in die omgeving was achtergebleven. Hij werd door de infiltranten aangehouden en is na de ontscheping van de infiltranten begeleid door zes man, met de terug kerende prauwen naar Indonesisch grondgebied overgebracht. De groep infiltranten is in de Etnabaai aan land gegaan en de bos sen ingetrokken. Onmiddellijk nadat hun aanwezigheid door de bevolking was gesignaleerd heeft zij hiervan het bestuur melding gemaakt, en werden de nodige maatregelen ge troffen. De acties van militairen en politie voltrokken zich bevredigend. Als resultaat van dit optreden kan thans worden gemeld, dat de bende uiteengeslagen is en in kleine groe pen, vrijwel zonder voedsel, door de bossen zwerft, dat 25 man gevangen zijn genomen en 5 man werden ge dood. Voorts zijn 16 geweren en ka rabijnen, een mortier en een aantal automatische wapens benevens een grote hoeveelheid munitie, uitrus tingsstukken en documenten in derlandse handen gevallen", aldus 't communique. Papoea's. De infiltratie werd uitge- eerste manschappen, die er aan - zouden deelnemen, reeds overge bracht maar Dobo en het nabijgelegen Warilau (op de Aroe-eilanden)In begin October volgden nog meer per sonen, zodat de groep tenslotte 48 man sterk was. Als commandant was Johannes A Dimara aangewezen, die tot opdracht kreeg te landen in de Kajoe Morabaai, daar het land in te trekken voor de guerilla-strijd, pro paganda te maken voor de aanslui ting van Nieuw-Guinea bij Indonesië en te trachten Papoea's over te halen tot de vorming van strijdgroepen te gen de Nederlanders. De bewapening bestond uit 1 bren, 1 sten, 2 owens, 2 mortieren en een 30-tal geweren, alsmede een grote voorraad munitie. Voor transport van de groep van Dobo naar Nieuw-Guinea werd van een Koyees de houten tweemaster „Warnar" gehuurd; verder had men nog de beschikking over een flinke prauw als volgboot. Groep uiteen geslagen. Bij aankomst voerde het schip de Nederlandse vlag. Op 21 October te 7 uur landde de groep in de omgeving van de Omba-monding oostelijk van voerd onder auspiciën van het aan het 25e regiment infanterie van het Indonesische leger toegevoegde semi- milifcair onderdeel „kadervorming", een onderdeel dat thans deze on schuldige naam draagt, doch dat tot Juni 1954 „OPI" (Operatie Irian) ge heten was. Tot de taak van kader vorming" behoort: Het opleiden van personeel dat kan deelnemen aan ge organiseerde infiltratie in Nederlands Nieuw-Guinea teneinde guerilla te voeren en onrust te verwekken om de indruk te kunnen vestigen, alsof er een spontane volksbeweging in Nieuw-Guinea zou bestaan. Commandant van „kadervorming" is de Ambonese kapitein Sapiah. Deze staat rechtstreeks onder de comman dant van het 25e regiment infanterie van het Indonesische leger, de lt. ko lonel Sukawati. Degelijk voorbereid. Ondercommandant van „kadervor ming" is de tweede luitenant Johan nes A Dimara, die enige onderwijzers te zijner beschikking heeft en daar mee een opleidingsschool leidt te Paso (Ambon). De opleidingscursus Eenheidsdiploma E.H.B.O. uitgereikt aan honderdvijftig noodwachters Vrouw en zoontje de dupe Indertijd is gemeld, dat Nikolai Chochlof, toen agent der Sowjet Russische geheime dienst, de zijde van het Westen heeft gekozen, toen hij zich in West-Duitsland bevond, met de opdracht Georgi Oklovitsj, een anti-communistische leider van Russische uitgewekenen, te vermoor den. Chochlof heeft op een destijds gehouden persconferentie medege deeld dat zijn vrouw, bij het verne men van zijn opdracht, had gezegd: „Ik wil niet de echtgenote van een moordenaar zijn. Als je deze opdracht volvoert, zullen ons zoontje en ik je verlaten". Chochlof heeft destijds ook, in een uitzending naar de Sowjet-Unie, voor „The Voice of America" gesproken. Agenten van Westerse inlichtingen diensten waren van plan geweest een zoontje van Chochlof, benevens zijn zuster, in veiligheid te brengen, voor hij zijn radio-toespraak hield. Dit plan was echter, om hem onbe kende redenen mislukt. Het gezin- Chochlof woonde te Moskou. „Ik denk, dat mijn gezin en mijn zuster thans in de Sowjet-Unie als gijzelaars worden vastgehouden. Zij zullen naar een concentratiekamp worden gezonden, om daarin te ster ven, tenzij het Westen zich hun lot aantrekt", verklaarde hij. Chochlof deed een beroep op het Amerikaanse volk om brieven over deze zaak aan zijn vertegenwoordi- Peron tegen de geestelijkheid Wat de Argentijnse dictator Peron precies op het oog heeft met zijn agi tatie tegen sommige z.g. „politieke" priesters, is nog niet opgehelderd. Gemeld wordt nu, dat drie van de 24 Argentijnse priesters, die door presi dent Peron beschuldigd worden van agitatie tegen zijn bewind, zijn gear resteerd. Zij zijn alle drie afkomstig uit de provincie Cordaba. De geeste lijken zijn naar de gevangenis te Bue nos Aires overgebracht. Op alle Argentijnse scholen zullen lekenadviseurs worden benoemd om de kinderen „zedelijke beginselen in te prenten", zo heeft het departe ment van onderwijs bekend gemaakt. Katholieke kringen vrezen, dat dit de eerste stap zal zijn van een plan op lange termijn om het godsdienston derwijs van het rooster der staats scholen te schrappen. De hoge raad van de Peronistische regeringspartij heeft, na een Dins dag j.l. gehouden spoedvergadering, een verklaring uitgegeven, waarin de partijleden worden gewaarschuwd te waken tegen „infiltratie door gees telijken, wier agressiviteit hen tot vijanden maakt". Hieraan wordt toegevoegd: „Het binnendringen van geestelijken in ar beidersorganisaties is slechts een nieuwe zet in de campagne, die de geestelijkheid in de afgelopen tien jaar heeft gevoerd om de Argentijn se openbare mening in verwarring te brengen en het volk te misleiden". Volgens de verklaring gaat het niet om een aanval op de R.K. Kerk, doch op „valse Katholieken en slechte priesters", ean argumentatie, welke wij al meer gehoord hebben. gers in het Congres en aan de Ver enigde Naties te zenden. „Indien van Westerse zijde of door de Verenigde Naties op een onderzoek wordt aan gedrongen, zullen mijn gezin en mijn zuster blijven leven", zeide hij. Chochlof deelde nog mede destijds niet van plan geweest te zijn als po litiek vluchteling naar het Westen uit te wijken. Het was aanvankelijk slechts zijn bedoeling geweest Oklo vitsj te waarschuwen, dat zijn leven bedreigd werd door twee Duitse communisten, die Chochlof door de Sowjetrussische geheime dienst als helpers waren toegewezen. In antwoord op een vraag, of hij nu voornemens was het Amerikaans burgerschap aan te vragen, ant woordde Chochlof: „Ik denk het niet. Ik wil staatloos blijven, totdat Rus land weer vrij is". Perzische nomaden worden ontwapend Perzische troepen en politie zullen volgende week beginnen de 250.000 nomaden In de Zuidelijke provincie Fars te ontwapenen. Onlangs is in het parlement critiek geoefend op de „wetteloosheid" in Fars. Uit niet-officiële kringen verluidt, dat acht bataljons naar het gebied van Firoezabad, 150 km. ten Zuiden van Sjiraz, zijn gedetacheerd. Daar is het hoofdkwartier van de 150.000 man sterke Kasjkai-stam, die over 10.000 gewapende ruiters moet be schikken. In 1942 en 1946 is deze stam in opstand tegen het centrale gezag gekomen. Lej?rautoriteiten hebben ver klaard geen verzet van de stam te verwachten. Rhee aanvaardt de situatie Zuid-Korea heeft een overeen komst met de V.V. getekend, waarin het zich verbindt tot samenwerking in een vreedzame poging om Noord en Zuid-Korea te verenigen en tot het stellen van zijn strijdkrachten on der het toezicht de Ver. Naties. President Rhee had tot dusver her haaldelijk verklaard, dat de hereni ging van Korea slechts met geweld kan worden verkregen. Volgens de overeenkomst houden „vreedzame" pogingen tot hereniging elke stap in, die door middel van de V.N. gedaan, zou kunnen worden. De overeenkomst maakt verder een einde aan het geschil over het beheer en het gebruik van de Amerikaanse steungelden ten bedrage van 700 mil- lioen dollar. De Ver. Staten stonden er op, dat Zuid-Korea 25 pet. van het geld in Japan zou besteden en dat hetj zou toestemmen in een wijziging van de wisselkoers. Naguib op pensioen Generaal Mohammed Naguib, de af gezette president van Egypte, die nu onder bewaking in een villa buiten Cairo woont, is tijdelijk met pensioen j gezonden op half salaris, zo is Woens dag uit betrouwbare bron te Cairo vernomen. Dit betekent dat Naguib nu 15.370 j gulden per jaar zal beuren in plaats van zijn volle jaarwedde als presi dent van 31.000 gulden. De presidentiële bevoegdheden in Egypte zijn inmiddels overgegaan op het kabinet. Het kabinet heeft besloten, dat pre mier Nasser de taak van waarnemend staatshoofd op zich neemt. Dit bete kent, dat de 36-jarige legerofficier thans alle functies van generaal Na guib aan zich heeft getrokken, hoe wel een woordvoerder van het kabi net heeft meegedeeld, dat de functie van president „voorlopig" vacant zal blijven. Volgens een desbetreffende 'be kendmaking zullen alle wetten en de creten door het kabinet „in naam van het volk" worden uitgevaardigd. Het hoogste gezagsorgaan van de Egyptische Islam, de raad van de Grote Eelemas, heeft Woensdag een besluit genomen, waarin de Moham medaanse Broederschap voorgoed veroordeeld wordt. In de bekendmaking aan het Egyp tische volk en alle Mohammedanen werd verklaard, dat de Mohamme daanse broeders tot de vijanden van de Islam gerekend moeten worden. Van de zijde der politie is bekend gemaakt, dat sinds de aanslag op pre mier Nasser, op 26 October, 1.112 le den der broederschap zijn gearres teerd. ENGELAND IN DE MIST. Donderdagochtend vroeg hing bo ven het grootste gedeelte van Enge land een dichte mist, waardoor het verkeer op vele plaatsen tot stilstand kwam. Treinen werden vertraagd en de Londense luchthaven moest ge heel gesloten worden. Verscheidene op weg naar Londen zijnde vliegtuigen vlogen door naar Parijs. Ook te Glasgow konden de vlieg tuigen niet opstijgen. Schotland had eveneens van mist te lijden, waardoor het verkeer op de eerste overstroomde en daarna bevroren wegen nog hachelijker is geworden. De organisatie Bescherming Bevol king in de A-Kring LeidenOegst- geest heeft haar eerste gediplomeer de noodwachters in de vorm van de E.H.B.O.-groep, die het vorig jaar be gon met de cursus en op een gister avond in het St. Antonius Clubhuis aan de Mare gehouden feestelijke bij eenkomst het diploma in ontvangst mocht nemen. De eerste stap op de moeilijke weg van de organisatie naar een volledig opgeleide B.B. is dus gezet en als we dit eerste resultaat bezien, mogen we zeggen, dat de organisatie stevig wordt aangepakt. De directeur van de G.G. en G.D., di\ C. R. Zijerveld, heeft in een schrijven van het Hoofd B.B., de heer S. W. Hagedoorn, zijn tevredenheid betuigd over het resultaat en het ver loop van de gehouden examens. Dr. Zijerveld wilde daarbij voorop stellen het opvallende feit, dat er een grote tegenstelling bleek te bestaan tussen de verwachtingen vóór het examen en de resultaten daarna. In kringen van buitenstaanders, o.a. in sommige E.H.E.O.-kringen, waren de verwachtingen t.a.v. de examens niet zo hoog gespannen; de grond tot deze gedachte was, dat men aannam, dat de „animo" in tegenstelling tot die bij de „gewone opleidingen" niet groot zou zijn;immers hier was het niet alleen belangstelling en lief de voor het E.H.-werk, welke deed besluiten tot het volgen van een cur sus. En „dus" zei men, zou het effect naar verhouding ook veel kleiner zijn, zodat dir. Zijerveld niet zelden de half luide uitroep vernam: „Wat daar van terecht moet komen, van die massale groepen E.H.B.O.-examens, daar ben ik benieuwd naar". De reden, waarom men deze cursus. Sën' volgde, was dus een geheel an dere dan die voor de „gewone" op leidingen in het verenigingsverband; en dit weerspiegelde zich in het soort, aard en gehalte der cursisten, want zo men ooit „vogels van diverse plui mage" op een cursus vindt, dan wel hier: een advocate naast een fabrieks arbeider, een student in de biologie naast een gepensionneerde nachtwa ker van een fabriek, het attiier-meis- ;je naast de chef de bureau en de studente voor M.O.- of N VlII-lera- res naast de slagersknecht, of naast de slager zelf, tezamen met zijn vrouw. Bouwde dx. Zijerveld dus tevoren bepaalde verwachtingen op het ont breken van het verenigingsverband, het bleek hem, dat deze mengeling op andere grondslag haar bijzondere be koring heeft cn een aparte sfeer schept, andiers dan men gewoon is op het diploma-examen, maar die evenzeer geapprecieerd wordt; en dat zal, naar hij meent, tijdens de cursus en oefening ook stimulerend werken, op de ene categorie zowel als op de andere. Hoe dan ook, de resultaten in de vier onderscheiden opleidingen, al thans voorzover deze groepen het di ploma-examen bereikten, waren an ders, d.w.z. beter dan verwacht werd. Bij de examens waren examinato ren de artsen dr. Zijerveld en Bazuin, docenten de doktoren H. Kortmann, Roggeveen en Mastenbroek. Van de 158 candidaten slaagden er 150. Zij allen waren gisteren, op 'n en kele uitzondering na aanwezig om het diploma in ontvangst te nemen en zij werden hartelijk welkom gehe ten door de heer H. Treur, voorzitter van de E.H.B.O.-raad, die als over koepelende organisatie van de vijf E.H.B.O.-verenigingen, de leiding van de cursus op zich had genomen en oo deze avond de organisatie had. De heer Hagedoorn sprak na de opening zijn voldoening uit over de B.B.-manifestatie, welke aan de uit reiking van de behaaldie diploma's vastzit. Na lange maanden van noest werken is thans dit eervolle resultaat behaald en het zal er niet weinig toe bijdragen, dat de B.B.-gedachte in Leiden—Oegstgeest zal gaan uit groeien. Spr. dankte daarvoor allen, die hiertoe op welke wijze dön ook heben bijgedragen en hij wees er vervol gens op, dat men grote waardering moet hebben voor deze daad, omdat de taak, welke hier vervuld wordt, terug te vinden is in de kleinste een heid van de B.B., het blok, waarna spr. besloot met de opwekking tot de gediplomeerden om de herhalings cursus trouw te bezoeken. Door afwezigheid van dr. Zijerveld wegens ziekte sprak hierna dr. H. Kortmann een woord van gelukwens tot de gediplomeerden, die het zeker niet gemakkelijk hebben gehad, om dat zij allen voor een geheel nieuwe materie kwamen te staan. Spr. .bracht allen bijzonder dank omdat zij zich vrijwillig hebben gemeld, omdat zij hun taak van naastenliefde tot de evenmens goed verstaan. Hierna kregen allen gelegenheid hun diploma's te komen afhalen aan de bestuurstafel, maar twee geslaag den werden op het podium geroepen, ij.l. mej. Habraken en de heer Laag land; Zij hadden resp. bij de-dames en de heren dë beste resultaten behaald en werden hartelijk door de heer Hagedoorn toegesproken, terwijl zij ieder een presentje in ontvangst mochten nemen. De heer Laagland zegde vervolgens dank aan de heer Hagedoorn en de E.H.B.O.-raad voor het vele werk, dat zij met de organisatie hadden ge had en het Hoofd van de B.B. huldig de hierna het dagelijks bestuur van de Raad mej. Godxüjn en de heren Treur en v. d. Vos vanwege het be haalde succes, terwijl hij zijn dank en die van de B.B. niet beter kon uit drukken door de aanbieding van de drie verbandtrommels, model A, wel ke geste door de heer Treur in zijn dankwoord ten zeerste op prijs werd gesteld. Hierna werd een programma van muziek en zang, van acrobatiek en goochelkunst afgewerkt, diat ten zeer ste in de smaak viel en waarvoor de commissie, welke belast was met de uitvoering zeker de dank dier aanwe zigen verdient, want allen gingen voldiaan huiswaarts. Leiden leeft, dus de B.B. leeft Geslaagde puzzle-rit voor de :'eugd Gisteren werd in Leiden eer puzzlerit voor de jeugd gehouden, to' en met de leeftijd van 14 jaar namen hier aan deel en met inzet van ge heel hun persoontje. Voor het eerst in hun leven moes ten zij de voor hen moeilijke vragen TER AAR BLOEMENVEILING OVER HET MILLIOEN Reeds enkele jaren heeft de voor zitter van de Ter Aarse Bloemisten vereniging, de heer N. A. Hooger- vorst, de gedachte uitgesproken, dat de omzet zou oplopen tot één mil- lioen. Doordat de bloemen te Aals meer worden geveild, heeft men niet dagelijks een overzicht van de groot te der omzet. Men meende echter, dat het nu wel eens zover zou kunnen zijn, dat het begeerde 'millioen was gehaald. De zer dagen ontving het bestuur van de C.A.V. het volgende bericht: Op Maandag 11 October 1954 werd om 7 15 uur op tribune I door koper no. 18 J. Hooij 160 Brenner (anjers) van 14 cent gekocht van de aanvoerder P. J. Hoogervorst, Geerweg 23, Lan- geraar, met welk bedrag de totale omzet der leden van de Coöp. Bloe mistenvereniging te Ter Aar steeg tot 1.000.005,66. Aangenomen mag worden dat deze omzet nu reeds met rog 200.000,zal zijn toegenomen. Deze grote omzet is in hoofdzaak toe te schrijven aan de teelten Anjers en Lathyrus en ook aan de Chrysanten. Een prachtig resultaat voor de bloe- menkwekers, waarmede ook aan het licht treedt van hoe grote betekenis Ter Aar ook als bloemengebied is geworden. Z0ETERW0UDE Parochie Zuidbuurt. In verband met een Congregatie-Triduum door kapelaan Velthuyse uit Stompwijk komt Donderdag 17 November de cursus voor 18-jarige jongens te ver vallen en is er Donderdag- en Vrij dagavond Congregatie-oefening om 7 uur voor de congreganisten voor be neden de 17 jaren en om 8 uur voor 17 jaar en ouder. van een puzzlerit op het papier ver werken en daarna beantwoorden. Grappig en vermakelijk was het voor de toeschouwers, die voor het eerst talrijke fietsen, met de B.B.-vlag- getjes getooid, door de stad zagen rij den, de bezitters en bezitsters van deze rijwielen te zien zoeken naar de oplossing van deze puzzle. Meerdere voorbijgangers werden aangeklampt om raad. Ja, sommigen ontzagen zich niet om de dienaren van de H. Her mandad, die dikwijls de schrik, maar nu de vriend van de jeugd was, aan te klampen en om raad te vragen. En op vriendelijke en voorkomende wij ze werden ze weer op het rechte spoor, dat menigeen dreigde te ver liezen, geholpen. Ook hier werd dus een prettig staaltje vertoond van sa menwerking van de politie en de B.B. Natuurlijk gelukte het ndet aan al len, die deelnamen, foutloos te rijden en een eerste prijs te behalen. Toch willen we graag de niamen vermelden van hen, diie geheel foutloos reden. Het waren Bram de Coster, Koos van Es, Jacobus Koet en Joop Verschoor, die in aanmerking kwamen voor een eerste prijs. Zij en de andere prijswinnaars kunnen hun prijs door de blok hoofden ter beschikking gesteld op Zaterdagmiddag 2 uur in Oud-Hor- tuszicht afhalen. Het spreekt vanzelf, dat het H.B.B. en zijn staf voor dit nieuwe B.B.-ge beuren zijn volle belangstelling toon de en verschillende deelnemers op hun weg volgde. Het was voor allen, die aan deze puttolerit deelnamen zowel als voor hen, die haar organi seerden, een prettig gebeuren. En ook medle hierdoor werd de B.B.-gedachte weer verder in Leiden, dat in de B.B. van geheel Nederland een vooraan staande plaats inneemt, weer ver sterkt en verstevigd, zodat we, zoals in de aanvang kunnen zeggen: „Lei den leeft, dus, de B.B. leeft". BIOSCOPEN. Van Vrijdag a.s. af draaien in Lei den de volgende films: Casino: „De wonderdokter", 14 j. Lido: „Koning der melodieën", alle leeftijden. Luxor: „Bekentenis in Boedapest", 14 jaar. Trianon: „Monsieur Ripois, lieveling der vrouwen", volwasse- Rex: „De verovering van Sas katchewan", 14 jaar. Er komt geen brood meer uit het water van het JJsselmeer De IJsselmeervïssers verkeren iii nood, daar de afgedamde Zuiderzee geen brood meer kan geven aan de duizenden vissers, die in vroeger ja ren hier een welvarend bestaan von den. De vloot ligt ook gedurende de vis- maanden half stil en van wintervisse- rij is al in het geheel geen sprake meer. De vis is weg en de mensen van Spakenburg, Elburg en al deze kustplaatsjes, die zo nauw met de visvangst verbonden zijn .verkeren in nood. Reeds herhaalde malen heeft men een beroep op de regering gegdaan, om vooral de jongere generatie aan andere bestaansmiddelen te helpen en hen de overgang naar een ander le ven te vergemakkelijken door over- bruggingssteun. Gisteren zijn de diverse bonden te Amsterdam voor besprekingen bijeen gekomen en zij hebben hun verzoe ken aan de regering weer herhaald. Er zijn rond het IJsseimeer nog ruim 3000 vissers, die te zamen 900 boten bevaren en voor het merendeel van hen zal in de naaste toekomst een andere bestaansmogelijkheid gezocht moeten worden.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 2