SS HEI 6EHEIM VflH Argentijnse problemen rond het beroepsvoetbal Voor de keuken in Melbourne wordt nu reeds gezorgd Friese Elfstedenvereniging krijgt zilveren schaal als wisselprijs het Schaakspel i - Jm ff in iniiiiiiiiiiiMi DINSDAG 16 NOVEMBER 1954 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 3 Verenigingen aan de rand van bankroet Voetbalpubliek moet opgevoed worden Het beroepsvoetbal in Argentinië, waarmede in 1932 begonnen werd, heeft de 16 eerste divisie-clubs in de afgelo pen jaren zo veel geld gekost, dat al deze verenigingen aan de rand van een bankroet staan. De schuld ligt overigens bij hen zelf. De spelers, die door de diverse clubbesturen op een torenhoog voetstuk waren geplaatst en onafgebro ken geroemd en gefeteerd werden om hun voetbalcapaciteiten, vroegen en kregen tenslotte zulke salarissen, dat van de meeste clubkassen de bodem reeds zichtbaar is. Van de strijd tussen de ver enigingen om de sterren naar zich toe te trekken hebben deze zodanig gebruik gemaakt, dat hun inkomens ver liggen boven die, welke in welke tak van be- roepssport ook worden uitgekeerd. „Boca Juniors" bijvoorbeeld betaalde het vorig jaar 4 millioen pesos (ruim 1.000.000) aan salarissen voor spelers en employé's, terwijl de bruto inkom sten over datzelfde jaar slechts 3 mil lioen pesos (ruim ƒ750.000) bedroegen. Onlangs kwam het voor, dat de rechts back van „River Plate", Alfredo Ricardo Perez, vlak voor de aanvang van een wedstrijd de clubleiding mededeelde, dat hij onmiddellijk een handgeld van 200.000 pesos (ƒ50.000), een salarisver hoging tot 14.000 pesos (ƒ3500) per maand en een premie van 2000 pesos (ƒ500) voor elke gewonnen ontmoeting wenste te ontvangen en dat hij indien aan zijn eisen niet werd voldaan, niet in het veld zou verschijnen. En „River Plate" kwam over de brug. Toen Nestor Rossi, die vroeger de kleuren van „River Plate" had verdedigd, doch naar Co lumbia was vertrokken omdat daar meer was te verdienen, een en ander hoorde, bood hij aan, om voor een salaris van 50.000 pesos 12.000) per maand weer naar zijn oude club terug te keren. „River Plate" wees dit aanbod echter resoluut van de hand. Zowel de Argentijnse voetbalbond als de clubs raakten er van overtuigd, dat er een onhoudbare toestand was gescha pen en er werd een commissie in het leven geroepen, die de middelen om wij ziging in de situatie te brengen moest bestuderen. Eind October is het rapport van de commissie verschenen. Onder meer wordt erin gezegd, dat de salaris sen van de spelers van de eerste divisie tot ongeveer een derde van het bedrag dat zij thans verdienen dienen te wor den teruggebracht en dat de clubs niet meer dan 22 profs in dienst mogen heb ben. Het zou de bedoeling zijn, dat deze richtlijnen met ingang van 1 Januari a.s. van kracht worden. Er wordt, vooral natuurlijk van de zijde der spelers, sterke oppositie tegen de doorvoering van deze maatregelen verwacht, doch de voorstanders hebben een belangrijke steun aan president Peron, die heeft la ten weten, dat er in de bestaande toe stand snel en drastisch verandering moet konten. AUTOMOBILISME NEGEN DODEN bij auto-wedstrijd in Caracas Tijdens een autorace voor sportwagens welke door de automobielclub van Vene zuela te Caracas was georganiseerd, werden negen personen gedood en vijf ernstig gewond, toen een Alfa Romeo met een snelheid van meer dan 100 km per uur door onbekende oorzaak met een Austin in botsing kwam en vervolgens in volle vaart op de toeschouwers inreed. Hierbij werden vijf personen op slag ge dood. Onder de slachtoffers bevonden zich drie kinderen. Vier andere ernstig gewonden overleden korte tijd na aan komst in het ziekenhuis. i zijn verwon- De Argentijn Alfredo Doura, teamge noot van de coureur Juan Antonio Gatti; die tijdens de training voor de Pan-Ame rica dodelijk verongelukte, is aan de be komen verwondingen overleden. Alfredo Doura, die bij het ongeval een schedel- basisfractuur had opgelopen was in ern stige toestand naar het ziekenhuis ver voerd. Het slachtoffer was evenwel bij kennis en heeft nog kunnen vertellen, hoe het ongeluk zich heeft toegedragen. Alfredo Doura was 35 en Juan Gatti 33 jaar oud. WIELRENNEN DE ZESDAAGSE TE MUNSTER In de Munsterland-hal te Munster is gisteravond het startschot gelost voor de zesdaagse, waaraan onder meer wordt deelgenomen door het Nederlandse kop pel Cor BakkerJan Hijzelendoorn, het Nederlands-Duitse team Harm Smits Frans Veltmann en de Nederlandse equi pe Jan PlantazWout Wagtmans. Laatst genoemde vervangt Haan, die oorspron kelijk had ingeschreven, doch wegens ziekte verstek moest laten gaan. Voetbal is van de beroepssporten in Argentinië verreweg het meest populair. Honderdduizenden enthousiasten bevol ken Zondag de stadions, doch hun ge drag laat nogal eens wat te wensen. Er is thans dan ook een actie gaande om het publiek „op te voeden". Vooral de scheidsrechters zullen dit toejuichen. Osvaldo Cossio bijvoorbeeld zal zich nog wel als de dag van gisteren herinneren, hoe hij destijds in Rosario bijna ge lyncht werd, omdat men het met zijn beslissingen niet eens was. De politie arriveerde nog juist bijtijds om de leren riem, welke al om zijn nek was gelegd, te verwijderenDe politie zal zich voortaan in groten getale in burger on der de toeschouwers begeven. Zodra iemand zich te buiten gaat aan luid ruchtige opmerkingen over de scheids rechter of op andere wijze aanleiding tot moeilijkheden geeft of dreigt te geven zal hij onmiddellijk worden ge arresteerd. WATERPOLO DE TRAINING VAN HET NEDERLANDS ZEVENTAL Op Zondag 21 November a.s. zal op het CIOS te Overveen weer de conditie training van de candldaten voor het Ne derlandse zevental, alsmede van die van de nationale jeugdploeg, ter hand wor den genomen. De oefeningen zullen, evenals voorheen, onder leiding staan van Rob Sindorf. Zeventien spelers ne men er aan deel, en bij hen zal men de naam van Rudi van Feggelen, die ons land ruim 80 keer in internationale wed strijden heeft vertegenwoordigd, missen. De Amsterdammer heeft namelijk zelf besloten zijn plaats voor een jongere kracht in te ruimen. Uitgenodigd zijn: Korevaar, Van Gel der, Waalewijn. Smol, Ingenluyff (allen HZ en PC), Cabout, v. d. Tooren (bei den GZC), Wagenaar (de Meeuwen), de Winter (Merwede), Bijlsma (Zwemclub Haarlem), van Dorp (AZ en PC), Straat man (AZC, Apeld.) Wolters (MZ en PC) LuChs.' Lammer (beiden de Robben). Bouwman (HPC) en Muller (Dolfijn). Op dezelfde dag zal Frans Kuyper, de trainer van het Nederlands zevental, 's middags in het Sportfondsenbad-Oost te Amsterdam een aantal uit verschillen de delen van het land afkomstige jeug dige spelers op hun capaciteiten testen. Als in 1956 ongeveer 6000 athleten te Melbourne arriveren zullen ze merken, dat met hun gastronomische wensen ter dege rekening is gehouden. Een speciale commissie is nu reeds bezig met de sa menstelling van nationale menu's die aan de verschillende olympische comité's zullen worden toegezonden voor op- en aanmerkingen. Een bij wijze van proef ontworpen algemene spijskaart geeft een idee van de variatie waarnaar ge tracht wordt Er komen ongeveer 20 hete en koude dranken op voor, in de eerste plaats thee, koffie, chocolade, ovaltine melk, karnemelk en sap van appels, si naasappelen en ananas. De vaste spijzen zijn vertegenwoordigd met havermout, macaroni, ham, eieren, koud vlees, ge braad, aardappels, honing, jam, marme lade en tien verschillende soorten brood. En er zijn nog andere algemene menu's, die even uitgebreid maar verschillend van samenstelling zijn. De bewoners van het Olympisch dorp zullen dagelijks ongeveer 2000 kilo vlees nodig hebben, meer dan 3000 kilo groen ten en grote hoeveelheden andere voe dingsmiddelen. Alles wordt iedere dag vers aangevoerd, en wat over is krijgt een andere bestemming. Sterke drank zal in het Olympisch dorp niet worden geserveerd, behalve bier en wijn, die tot het nationale menu van tal van landen VOETBAL NEDERLANDS JEUGDELFTAL Voor de w-xistrijd tussen het Neder lands jeugdelftal en de Engelse jeugd ploeg, welke op Zondag 21 November a.s. te Arnhem wordt gespeeld, is de Ned. ploeg als volgt samengesteld: Doel: Bout (Ajax). Achter: Jongen (Bleyerheide)Kraay (DOS). Midden: Vreeken (Haarlem), Pothoven (Vitesse), Remders (PSV). Voor: van Helden (Quick N.), Lenz (Juliana), Rutten (Bleyerheide), Moulijn (Xerxes), Janssen (Ensohede). Reserves: Bals (Velox), Uythoven (AGOVV), van der Heyden (Velsen) en Braam (DWS). MOTORSPORT FABRIKANTENBQND AFZIJDIG VAN WEDSTRIJDEN OM WERELD KAMPIOENSCHAP Tijdens een te Londen gehouden ,bij- eenkomst van de sportcommissie van de fabrikantenbond het permanente in ternationale bureau van fabrikanten van motorrijwielen hebben de Duitse en Engelse fabrikanten te kennen gegeven, dat zij overwegen om zich in 1955 afzij dig te houden van de wedstrijden, welke gelden voor het wereldkampioenschap, terwijl de Italiaanse vertegenwoordigers verklaarden, dat zij slechts in beperkte mate aan deze wedstrijden zullen deel nemen. In een communiqué uiten de fabri kanten hun ontevredenheid over de hou ding van de FIM en het volkomen ge brek aan samenwerking tussen de FIM en het Internationale bureau van fabri kanten. SCHAATSENRIJDEN HET JAARVERSLAG VAN DE K.N.S.B. Uit het jaarverslag 1953/1954 van de Kon. Ned. Schaatsenrijdersbond blijkt, dat het afgelopen jaar zeer gunstig voor deze bond is geweest. Door de vele ijs- periodes is het mogelijk geweest een voor ons land buitengewoon groot aan tal wedstrijden te organiseren, zelfs enkele internationale evenementen met Noorse rijders bij wie Hjalmar Ander sen. In totaal werden 308 wedstrijden gehouden, waarvan 65 lange baanwed- strijden en 23 toertochten. Dat dit drukke seizoen de KNSB ten goede is gekomen blijkt wel uit het feit, dat 27 ijsclubs toetraden tot de bond, zodat thans 663 verenigingen zijn aangesloten met in totaal 151098 leden. behoren. Voorts beschikt Melbourne over het zuiverste water, dat men zich wensen kan, zodat de Amerikaanse ploeg geen water uit de Ver. Staten be hoeft mee te brengen, wat bij de spelen van 1952 te Helsinki gebeurd is. De athleten zullen de maaltijden ge bruiken in groepen, samengesteld naar gelang van hun eetgewoonten en hun menu's. Zo zullen er Aziatische, Oost Europese, Skandinavische, Brits-Ameri kaanse en nog zeven andere groepen zijn, en elke groep krijgt zijn eigen keu ken en eetzaal. TAFELTENNIS DOCOS De uitslagen van de vorige week zijn als volgt 2e klasse: Docos 1— PTT 1 46; 3e klasse: Docos 2Sein post 1 46; Unitas 1Docos 3 37; 4e klasse: Reflex 4Docos 4 19; Docos 5 Seinpost 3 19; Docos 6TNSA 2 55 Programs voor deze week: Dinsdag: GEB 2Docos 1 in Den Haag; Docos 3 De Burcht 4, zaal Potgieterlaan; Docos 4 St. Vooruit 2 zaal Potgieterlaan; Vrij dag: PTT 2Docos 5 Boommarkt. Ook hier zijn vrouwen de mannen de baas De 13-jarige Ingrid Nickström van de Lagere school In Aengedo, Midden Zwe den, Is als balgoochelaarster alle voet ballers van de Zweedse eerste divisie verre de baas. Ze heeft een bal, zonder dat deze de grond raakte, 926 keer in de hoogte geschopt, daarbij van elke 6chop van voet wisselend. En dat dit heel wat betekent, zal duidelijk worden, als men weet, dat vijftig maal trappen genoeg is om het gouden Zweedse voetbalieken te krijgen. Ingrid is trouwens niet liet eni ge meisje van haar school, dat in deze schone sport zo bedreven is: haar klas genootje Karin Persson, ook 13 jaar, „schopte" het tot 549 maal en zes ande re meisjes haalden ook het gouden insig ne. Op de foto: Natuurlijk werd er een wedstrijd belegd, nl. tussen Ingrid Karin en Arnc Ilodln, een speler van Sandvikcn Footballolub uit de Zweedse eerste divisie. Bij deze gelegenheid haal den Ingrid cn Karin hun topprestaties van resp. 926 en 549. En laat nu die ar me Hodin niet verder komen dan lj>0. Verleende bij de jongste Elfstedentocht de gemeente Leeuwarden haar medewer king door een strekdam te plaatsen bij de Kippenloop te Leeuwarden, waardoor aanmerkelijk minder last werd onder vonden van het warme water van het PEB, op de Zaterdagmiddag gehouden jaarvergadering van de vereniging „De Friese Elfsteden" werd medegedeeld, dat de gemeente zodanige voorzieningen heeft getroffen, dat het warme water van de gemeentelijke badinrichting bij de Noorderbrug te Leeuwarden geen hinder meer zal kunnen veroorzaken. Bij de aanvang van de bijeenkomst herdacht de voorzitter de heer A. E. Hannema uit Marssum het verscheiden van de heer W. J. H. Muiier, die de grondlegger van de Elfstedentocht is en die aan de vereniging een bedrag van 1.000.legateerde voor het aanschaf fen van een wisselprijs. Het bestuur be sloot door de Leeuwarder goudsmid J. A. van der Houten een zilveren schaal te laten maken; in het midden zullen in emaille het familiewapen van de erfla ter worden aangebracht en de wapens van de elf steden, terwijl op de rand de namen van de winnaars kunnen worden gegraveerd. Dit kleinood is bestemd voor de winnaar van de wedstrijd, terwijl de reeds in het bezit van de vereniging zijnde wisselprijs van de familie Geerts bestemd is voor de eerst aankomende Leeuwarder. De voorzitter zag met voldoening te rug op de op 3 Februari jl. gehouden tocht, die dank zij het milde weer geen ernstige ongevallen met zich mee bracht en die ook, door de medewerking van de autoriteiten financieel Is geslaagd.^ De burgemeester van Heemstede, die de tocht reeds vijfmaal volbracht, stelde schriftelijk een tweetal vragen. Het be stuur willigde het verzoek in leden een reductie van 1.te verlenen op de in schrijfgelden, maar het kon niet mee gaan met de suggestie aan houders van 5 kruisjes toe te staan, zich zelf een gou den kruisje aan te schaffen. Wel nam het in beraad na te gaan of het mogelijk is aan hen, die de tocht vijfmaal hebben volbracht een certificaat te overhandi gen. De secretaris mr. M. Cuperus zeide in zijn overzicht, dat zonder improvisatie en spontane medewerking geen Elfste dentocht kan slagen en dat het 't einde zou betekenen van de echte Elfsteden tochten als alle moeilijkheden zouden worden weggenomen. Aan de jongste tocht hebben 2597 personen deelgenomen en aan de wedstrijd 138. De eindstreep werd bereikt door re6p. 2143 en 63 rij ders, maar van de laatsten moesten er twee gedisqualificeerd worden, omdat zij zich niet aan de rijvoorschriften had den gehouden. De aftredende bestuursleden mr. M. Cuperus en jhr H. van Baerdt van Smi- nia werden herkozen terwijl in de plaats van de heer M. Schaafstra. die bedankte werd benoemd de heer D. Talsma te Leeuwarden. Een eindspel, waarin de ene partij een raadsheer plus paard heeft tegen de an dere alleen een paard is, ondanks het stuk-verschil in normale gevallen steeds remise. Een uitzondering zou zijn, wan neer het paard zo ongunstig geposteerd staat, dat het veroverd kan worden. Dan resulteert het eindspel L-f P tegen de Koning dat theoretisch gewonnen is. Wanneer de zwakste partij behalve het paard ook nog een pion heeft, zou dus stellig remise moeten zijn. De Russen A. en K. Sarytsjew hebben een stelling ge componeerd, waarin in een dergelijk ge val de sterkste partij toch de winst weet té forceren. V Hl ttj '8 1 i &m fel ■M .jsfiL Éjff WT h" S3 B F G H gaan. Dus 2. La5—d8, Kg7f8; zwart wil via e8, e7. d6 het paard ontzetten. 3. Kgl —f2. Kf8e8; 4. Ld8—a5, Ke8—e7; 5: Kf2e3, Ke7—d6; 6. Ke3—d4, Pa8—c7! Want indien de zwarte koning weer zou teruggaan, wint wit het paard. Verras send echter volgt nu wit's 7e zet: La5 b4mat! Dus het bezit van een pion is hier geen voordeel, maar juist een nadeel. In dezelfde geest is het volgende: ZACHODJAKIN m s - m n f» B fy; 'U li •si TANTE POS ZOCHT NAAR HAAR PRINS De Nederlandse P.T.T. staat er voor bekend, dat het al heel vreemd moet lopen wil zij een brief niet kunnen bestellen. Maar de afdeling expeditie buitenland van het hoofdpostkantoor in 's-Gravenhage, heeft Zaterdag een puzzle gehad, die zij niet heeft kunnen oplossen. De afde ling is op zoek geweest naar twee prinsen uit Saoedi-Arabië, maar heeft die niet kunnen vinden. Zaterdagochtend kwamen uit Londen enkele brieven binnen, geadresseerd aan prins Feisai S.A., respectievelijk prins Nas ser S.A., hotel Victoria, Holland, Belgium. Men heeft overal ge zocht, maar deze adressering was de P.T.T. toch te machtig. De brieven zijn nu doorgestuurd naar Brussel. Er stond wel een adres van een afzender op, maar daar maakt de P.T.T. pas in al lerlaatste instantie gebruik van. Het zwarte paard is bewegingloos. Wan neer de witte koning naar b7 kan nade ren, wordt het paar veroverd en wint wit. Maar tegelijk moet wit ervoor zor gen, dat de zwarte koning niet te hulp kan komen. De weg naar de winst is als volgt: 1. Pg4e5, Kh7—g7 om naar f6 te B 1. Kd4c5, Pa8c7 (anders Kc6 met verovering van het paard). 2. Kc5d6, Pc7—e8t; 3. Kd6—«7. Peft—g7 (op Pc7; 4. Kf7, Pd5; 5. r6 en 6. g7t). 4. Ld3—g6 (nu is het paard pat) Kh8g8; 5. Lg6 f7t. Kg8h76. Ke7—f6. Kh7—h8; (op 7. Kg6 volgt Pe6; 8. L x e6 pat!) 7. Kf6— e5! Kh8h78. Ke5—e4! De bedoeling is zodanig tempo te sparen, dat, wan neer de zwarte koning op h8 staat g5 g6 te spelen en dan het paard te winnen. Maar na g5g6 is h5 vrij gekomen. 8. Kh7h8; 9. Ke4£4, Kh8—h7; 10. Kf4g4, Kh7h8; 11. g5—g6 en.'t pleit is beslecht. Zwart moet zijn paard ge ven en pion g6 promoveert op het (wit te!) veld g8. DAMMEN COMPETITIE LDDB Het eerste en tweede tiental van de Hoornse Damclub (Alphen) speelde voor de competitie in gebouw „Jonathans" thuis tegen WDG uit Wassenaar. Het eerste moest de beslissende partij tus sen M. de Groot en J. Vermeulen afbre ken. De stnad is 108 in het voordeel van HDC. De afgebroken partij zal wel onbeslist eindigen. Het tweede tiental verloor tegen WDG II met 146. In groep I staat C. Verboom in winstunten bovenaan met 8 uit 15 wed strijden en een afgebr. partij in winst stand. In groep II heeft C. Roubos de leiding met 5 punten uit 4 partijen. Aetherklanken WOENSDAG. HILVERSUM I. 402 M. 7.00—24.00 NCRV. NCRV: 7.00 Nws. en S.O.S.-ber. 7.10 Gewijde muz. 7.45 Een woord v. d. dag. 8.00 Nws. en weerber. 8.15 Gram. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Voor de huisvrouw. 9.35 Waterstanden. 9.40 Gram. 10.15 Idem. 10.30 Morgen dienst. 11.00 Gram. 11.25 „Twee", hoorsp. 12.00 Gram. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 Gram. 12.53 Gram. of act. 13.00 Nws. 13.15 „Met Pit op pad", caus. 13.20 „Ode en St. Caecilia's Day" 13.50 „Iphigénie en Tauride", opera (gr.). 16.00 Voor de jeugd. 17.20 Gram. of act. 17.30 Or gelspel. 18.00 „Spectrum v. h. Chr. Organisatie- en Verenigingsleven". 18.15 Piano en cello. 18.30 R.V.U.: Mevr. Dr. E. Pereira-d'Oliviera: „Over slaap". 19.00 Nws. en weer berichten. 19.10 Muzikale caus. 19.30 Buitenl. overz. 19.50 Gram. 20.00 Ra- diókrant. 20.20 Kamermuz. 21.20 „Augustinus", caus. 21.40 Gram. 21.45 Lichte muz. 22.00 Int. Evang. comm. 22.15 Omr. ork. en soliste. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nws. 23.15 Gram. 23.30 „Man cn Vrouw", caus. 23.4524.00 Gram. HILVERSUM II. 298 M. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA 19.30 VPRO. 20.00—24.0 VARA. VARA: 7.00 NWs. 7.10 Gram. 7.15 Gym. 7.33 Gram. 7.45 „Even opkrik ken!" 7.50 Gram. 8.00 Nws. 8.18 Gram 8.50 Voor de huisvr. 9.00 Gym. v. d. vrouw. 9,10 Gram. VPRO: 10.00 Schoolradio. VARA: 10.20 Voor de vrouw. 11.00 R.V.U.: Prof. Ir. R. J. Forbes: „De techniek in de Oud heid", 11.30 Gram. 12.00 Accoord. ork. en solist. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Amus. muz. 13.00 Nws. 13.15 Tentoonstellingsagenda. 13.18 Orgel en zang. 13.45 Gram. 14.00 Medische kron. 14.10 Voor de jeugd. 16.00 Voor de zieken. 16.30 Voor de jeugd. 16.50 Gram. 17.15 Dansmuz. 17.50 Rege- ringsuitz.; Rijsdelen Qverzee: M. D. Thijs: „Het Maranatha-quartet te Paramaribo". 18.00 en comm. 18.20 Orgelsp. 18.35 Act. 18.45 Gitaarens. en solits. 19.00 Voor de jeugd. 19.10 „Bezwaren tegen geheel onthouding", caus. 19.25 VARA-varia. VPRO: 19.30 Voor de jeugd. VARA: 20.00 Nws. 20.05 Pol. comm. 20.15 V. d. mil. 20.50 „De glinsterende onzekerheid", documentaire. 21.20 Promenade ork., Omr. koor en sol. 22.20 „Behouden vaart!", caus. 22.35 Pianorecital. 23.00 Nws. 23.15 Socialistisch nws. in Es peranto. 23.20 Romantische muz. 23.40—24.00 Gram. Advertentie) ^de 7 wijzerplaten^ door AGATHA CHRISTIE 19) Luistert jullie eens: Gerry Wade was aan het Ministerie voor Buitenlandse Zaken. Hij scheen te behoren tot het zelfde soort beminnelijke idioten vergeef me de term maar je weet wat lk bedoel als Bill Eversleigh en Ronny Devereux. Eenvoudig een de coratieve aanwas. Maar in werkelijk heid was het heel iets anders. Ik ge loof dat Gerry er een van het rechte soort was. Onze Geheime Dienst wordt geacht de beste ter wereld te zijn. Ik geloof dat Gerry Wade er een voorname positie bekleedde. En dat verklaart alles. Ik herinner me die laatste avond op Chimneys, dat ik terloops opmerkte dat Gerry onmo gelijk zo'n ezel kon zijn als hij het deed voorkomen". „En als je daarin gelijk hebt?" --.-.Te -.T .'H. „Dan is het geval ernstiger dan we gedacht hebben. Die Zeven Wijzer platen club is niet alleen een misda- digersgenootschap... ze is internatio naal. Eén ding is zeker; er moet ie mand o£> die partij bij Lomax trach ten te zijn". Bundie vertrok even haar gezicht. „Ik ken George goed maar hij mag me niet; hij zou er ^iet aan denken mij op een ernstige partij te verzoe ken. Toch. zou ik..." Ze bleef even in gedachten verzon ken. ,,Denk je dat ik het zou kunnen doen door bemiddeling van Bill?" vroeg Jimmy. „Hij zal er vast zijn, daar hij de rechterhand van de Kabeljauw is. Hij kon me misschien op een of andere manier meebrengen". „Ik zou niet weten waarom niet", zei Bundie. „Je zult Bill moeten be werken en zorgen, dat hij de passende termen gebruikt. Zelf kan hij die on mogelijk verzinnen". „Wat zou jij dan willen voorstel len?" vroeg Jimmy nederig. „O, het is heel gemakkelijk. Bill beschrijft jou als een rijke jonge man die zich interesseert voor politiek en in het Parlement wil komen. Dan 7-.1 direct bezwijken. Je kent die politieke partijen immers wel, die zoeken altijd naar nieuwe rijke jon- gel:l:. Hoe rijker Bill zegt, dat je bent, hoe gemakkelijker het zal gaan". „Daar heb ik niets op tegen, mits ze me niet beschrijven als een Rot- child", zei Jimmy. „Dan vind ik dat het eigenlijk al geregeld is. Morgen ga ik uit dineren met Bill en ik zal 'n lijst vragen van de gasten. Die zal nuttig zijn". „Het spijt me, dat jij er niet kunt zijn", zei Jimmy, ,maar over het ge heel genomen vind ik het toch de beste regeling". ,,Ik weet nog niet zo zeker, dat ik er niet zal zijn", zei Bundie. „De Ka beljauw haat me als vergif, maar er zijn nog wel andere manieren om er tekomen". Ze begon ernstig na te denken. „En ik?" vroeg Loraine zacht met een nederig stemmetje. „Jij treedt niet op in dit bedrijf", zei Jimmy ogenblikkelijk. „Begrijp je? We moeten toch ook iemand heb ben die er buiten staat, om... hm..." „Om wat?" vroeg Loraine. Jimmy besloot er niet verder op door te gaan. Hij deed een beroep op Bundie. ,,Hoor eens", zei hij. „Moet Loraine ?r 7;fh nu niet buiten houden?" „Ik vind ook, dat dat beter is". „De volgende keer", zei Jiminy vriendelijk. „En als er nu geen volgende keer is", zei Loraine. „O die is er zeker. Daar valt niet aan te twijfelen". „Dus ik moet naar huis gaan en afwachten?" „Juist", zei Jimmy en het scheen een verlichting voor hem te zijn „Ik dacht wel dat je het zoudt begrijpen". „Je begrijpt", legde Bundie uit, „dat als we met ons drieën ons toe gang verschaften het tamelijk ver dacht zou kunnen lijken. En voor^ met jou zou het heel moeilijk gaan. Je begrijpt het toch wel hè?" „O ja", zei Loraine. „Dan is het afgesproken... jij doet niets", zei Jimmy. „Ik doe niets", zei Loraine tam. Bundie keek haar plotseling lich telijk argwanend aan' De kalmte waarmee Loraine het opnam leek nauwelijks natuurlijk. Loraine keek haar aan. Haar ogen waren blauw en argeloos. Zij ontmoetten die van Bundie, zonder dat zelfs haar wim pers trilden. Bundle was maar ge deeltelijk voldaan. Ze vond de tam heid van Loraine Wade in de hoog ste mate verdacht. TIENDE HOOFDSTUK Bundie brengt een bezoek aan Scotland Yard Er kan nu al dadelijk gezegd wor den, dat in het bovenstaande gesprek ieder van de deelnemers als het ware iets achtergehouden had. „Niemand vertelt alles" is een heel ware spreuk. Men kan bijvoorbeeld de vraag stel len, of Loraine Wade helemaal op recht was in het vermelden der mo tieven die er haar toe gebracht had den Jimmy Thesiger op te zoeken. Op dezelfde manier had Jimmy The siger verscheidene ideeën en plan nen in verband met de op handen zijnde partij bij George Lomax, die hij niet voornemens was mede te de len aan... laat ons zeggen aan Bundie. En Bundle had een volkomen uitge dacht plan, dat zij onmiddellijk ten uitvoer wilde brengen en waar ze helemaal geen woord van gezegd had. Nadat ze Jimmy's kamers verlaten had, reed ze naar Scotland Yard, waar ze de hoofdinspecteur Battle te spreken vroeg. De hoofdinspecteur Battle was nog al een beroemd iemand. Hij behan delde bijna uitsluitend gevallen van deücaten, politieke aard. Vier iaar geleden was hij voor zo'n geval op Chimneys geweest en Bundie specu leerde er inderdaad op, dat hij zich dit zou herinneren. Na even wachten werd ze door ver scheidene gangen naar de kamer van de geweldige geleid. Battle was een flegmatiek uitziende man met 'n hou ten gezicht. Hij zag er uiterst dom uit en leek meer op een handelsreiziger dan op 'n detective. Toen ze binnen kwam stond hij aan het raam en keek met wezenloze blik naar een paar mussen. „Goede middag, lady Eileen", zei hij, „wilt maar even plaats nemen". „Graag", zei Bundie. „Ik was bang, dat u me vergeten zoudt hebben". „Ik onthoud mensen altijd", zei Battle. „Dat moet wel in mijn vak", voegde hij er aan toe. „O", zei Bundie een beetje ontmoe digd. „En wat is er van uw dienst", in formeerde de oofdinspecteur. Bundie zei direct waar 't op stond. „Ik heb altijd horen zeggen, dat men in Scotland Yard lijsten heeft van alle geheime genootschappen en dergelijke die in Londen bestaan". „We proberen op de hoogte te bÜf- ven", zei hoofdinspecteur Battle voor- 7\ohi\e.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 7