Leidse volksvermogen steeg tot 143 millioen DUINSTREEK B.B. DINSDAG 16 NOVEMBER 1954 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 3 FISCUS ROOMT, VERMOGENS STIJGEN 24 Stadgenoten bezitten samen 26 millioen gulden De eerste vermogensstatitistiek van onze bevolking, die na de oorlog door net Centraal Bureau voor dc Statistiek uit de authentieke fiscale gegevens werd samengesteld, had betrekking op het jaar 1947. Daarna zijn jaren ge volgd waarin de fiscus vele vermogens heeft „afgeroomd" en wel in zo sterke mate, dat het te duchten viel, dat de vermogenspositie van de gegoe de Nederlanders nadien een sterke teruggang te zien zou geven. Een nieu we zo juist verschenen uitgave van de G. B. S. brengt evenwel aan het licht, dat het tempo, waarin vele vermogens na de oorlog zijn aangegroeid toch altijd nog sneller is geweest dan waarin zij door de fiscus zijn „ge plukt". Om met slechts twee cijfers te beginnen: in 1947 waren er in ons Jand 726 millionairs en volgens de nieuwste gegevens zijn er 941. En in Lei den woonden er in 1947 een-en-twintig ingezetenen, die meer dan een half millioen bezaten, (namelijk gemiddeld 886 duizend gulden) terwijl er vol gens de jongste opgave vier-en-twintig van deze „gelukkigen" zijn die ge middeld één millioen en 88 duizend gulden het hunne kunnen noemen. Deze categorie van „halve" en „hele' millonairs bezat in 1947 ruim achttien mil lioen gujden en nu zes-en-twintig millioen! VERMOGEN GROEIT SNELLER DAN ZIELENAANTAL. Het totale aantal der Leidenaars, die op een meer -of minder groot ka pitaalbezit konden bogen, is sedert 1947 slechts heel weinig gestegen. Aanvankelijk bedroeg dit aantal na melijk 2439 en nu 2448. Maar het ge zamenlijk bezit van deze gegoede in gezetenen is toegenomen van 132 mil lioen tot ruim 143 millioen gulden. De groei van het aantal gegoeden heeft dus het tempo van de bevol- kings-aanwas niet kunnen bijhouden, maar het totale volksvermogen is daarentegen sneller gegroeid dan het zielental. Een omrekening doet im mers zien, dat in 1947 er op elke 35 Leidenaars één was, die een kleiner of groter vermogen bezat, terwijl dit nu slechts met één op elke 37 stad genoten het geval is. Hiertegenover staat dat het totale volksvermogen omgeslagen over de gehele bevolking in 1947 tot een vermogen per inwo ner leidde van 1.534,—, terwijl dit dictieve bedrag thans 1.579,be loopt. 256 Leidenaars vermogen boven honderdduizend. Behalve de 24 Leidenaars, die elk meer dan een half millioen bezitten zijn er nog 256 anderen met een ver mogen boven honderdduizend gulden. Ook dit aantal is hoger dan in 1947, toen er slechts 230 van deze ingeze tenen in onze stad waren. Van deze 256 zijn er 183, wier bezit tussen één en twee ton in ligt en 37 met een ver mogen tussen twee en drie ton. De resterende 36 ingezetenen bezitten elk tussen de driehonderdduizend en vijfhonderdduizend gulden. Ook dè middelgrote vermogens LUSTRUMVIERING T.V. B.A.T. De tafeltennisvereniging B.A.T. heeft Zaterdagavond in de Stadsge hoorzaal op pittige wijze haar eerste lustrum gevierd. Na het openings woord van de voorzitter leidde de heer Kaak met enkele snedige opmer kingen het programma in. „The Cheers Rhythme Combo" bracht klanken van de beide Amerika's; het duo Fred en Jack veroorzaakte onver deelde vreugde bij het opvoeren van een tweetal schetsjes en de ballet groep „Dorilée Girls" onder leiding van mevr. Si.eval liet de lichtvoetige kunst over het toneel paraderen. Na de pauze voerde dc vereniging Cres cendo de éénacter „Jonas weet het wel" op. Met een zeer geanimeerd bal werd de geslaagde avond beslo ten. Leidse Universiteit Op Vrijdag 19 November a.s. te klokke 4 uur hoopt prof. dr. H. G. Beyen, benoemd tot gewoon hoogle raar in de Faculteit der Letteren en Wijsbegeerte, zijn ambt openlijk te aanvaarden door het uitspreken van een rede in het Groot Auditorium der Rijksuniversiteit te Leiden. Burgerlijke Stand Ondertrouwd: J. Annard en P. J. B. v. d. Steeg. Geboren; Jenny dr van J. Vermeer G. G. Mooi; Maria Elisabeth dr van P. Kooreman en C. Broomans; Hans Willem zn van G. H. Kottelaar en H. Plug; Paulus Jacobus Maria zn van J. L. Meerpoel en P. M. v. Haaster; Juliana Martina dr van M. L. Mus- sert en A. J. Paats; Johannes zn van J. Glasbergen en H. W. Herber; Christoffel zn van A. Middendorp en A. den Duik; Gerarda dr van H. Was- sink en M. Tekamp; Helena WiJhel- mina Maria dr van G. Biesbroek en H. W. M. Stikkelorum; Margaretha Rudolf ine dr van W. de Jeu en J. H. Mieras; Clazina Johanna dr van H. Colijn en W. Amersfoort; Hubertus Johannes Maria zn van H. J. M. van •Mil en M. M. A. Hilders; Helena dr van M. v, Polanen en H. Galjaard; Cornells Jacobus zn van J. Glasber gen en J. Schouten; Hermanus An- tonius Maria zn van C. P. Onderwa ter en V. J. M. Willemse; Josina Ma- ri dr van N. Sinteur en M. A. den Horder; Maria Theresia dr van E. E. Reithmayer en E. Fischer; Neeltje dr van J. Schuilenburg en W. T. v. Mier- lo; Catharina Sophia Wilhelmina dr van C. Raaphorst en M. v. d. Meer; Johanna Maria dr van C. J. de Wek ker en M. W. Dee; Jacqueline dr van J. Baars en J. C. Straathof; Alida Do rothea Maria dr van G. Bot en A. J. v. d. Valk; Pieter Johannes zn van K. Bakker en M. C. v. d. Ham; Maria Hendrica dr van G. J. Balvert en M. J. Steenbeek. zijn in aantal toegenomen. Waren er in 1947 „slechts" 392 Leidse inge zetenen met een bezit tussen vijftig en honderdduizend gulden, thans is dit aantal gestegen tot 413 en ook het aantal vermogens tussen dertig en vijftig duizend gulden is geste gen en wel van 534 tot 548. Daling kleine vermogens. In de groepen van de kleine ver mogens evenwel geven de aantallen een daling te zien, wellicht doordat velen van hen, die in 1947 nog tot deze categorieën behoorden nu in middels tot de hogere groepen zijn gaan behoren. Zo daalde het aantal Leidenaars met een bezit tussen twintig en dertig duizend gulden van 520 tot 504 en het aantal inwoners met een kapitaaltje tussen vijftien en twintig mille van 331 tot 302. Ook de groep dergenen, die tussen de tien- en vijftienduizend gulden bezitten, liep in aantal terug en wel van 269 tot 249. Hiertegenover staat dat het aantal inwoners, die wel over enig kapitaal beschikken, maar wier bezit toch beneden de tienduizend gulden blijft, van 142 tot 152 is toe genomen. Aan de vermogensbelasting moe ten de 2448 kapitaalkrachtige Leide naars per jaar zeshonderd twee-en- dertig duizend gulden aan de fiscus offert n, hetgeen neerkomt op ge middeld 259,bij een gemiddeld vermogen van 58 duizend gulden. In enkele volgende artikelen zul len wij het volksvermogen in de om liggende gemeenten aan een be- ""Schouwing onderwerpen. CONTACTAVOND LEIDSE ACCORDEONVERENIGING D.V.V. De Leidse Accordeonver. D.V.V., die met Pasen de le prijs behaalde op het Nationaal Bondsconcours, hield gisteravond een contactavond voor leden en donateurs in de zaal van de Kleine Burcht. De bezoekers, die de zaal tot de laatste plaats be zetten, genoten van een voortreffe lijk programma en kregen alvast een klein voorproefje van de feestavond die D.V.V. hoopt te geven ter gele genheid van het 25 jaar bestaan op 11 December a.s. TERAARDEBESTELLING VAN DE HEER HESSEL PAPE. Gistermiddag vond op de begraaf plaats „Rhijnhof" de teraardebestel ling plaats van de heer Hessel Pape, die dezer dagen na een kortstondige ziekte op 81-jarige leeftijd overleed. De overledene heeft van kort na de oprichting der Roei- en Zeilvereni ging „Die Leythe" in 1914 tot om streeks 1936 met voorbeeldige zorg er toewijding het noeimateriaal van deze vereniging verzorgd. Onder de aanwezigen bevonden zich o.a. de heren ir. G. J. Flim, voorzitter van de Roei- en Zeilver eniging „Die Leythe", J. v. d. Handel adj. dir. van het Kamerlingh. Onnes Laboratorium, G. H. Wissenburgh, oud-bestuurslid van „Die Leythe" A. E. du Perron, namens Njord, per soneel en oud-personeel en vele vrienden en kennissen van de over ledene. Ir. G. J. Flim, voorzitter van „Die Leythe" sprak aan de groeve enige woorden. Hij tekende de overledene als een goede vriend en een vader voor ieder. Hij bracht dank namens de vereniging voor alles wat hij voor de vereniging had gedaan. De zoon van de overledene sprak een dankwoord. Tentoonstelling „Tekenen, een wereldtaal" geopend De tentoonstelling van kinderteke ningen „Tekenen is een wereldtaal", die tot 1 December in het Stedelijk Museum „De Lakenhal" te bezichti gen valt, is Zaterdagmiddag door de heer J. C. van Schalk, wethouder van Onderwijs officieel geopend. Na een kort inleidend woord door de directeur van het museum, de heer Van Wessum, hield mevr. C. Ozinga, organisatrice der landelijke commissie, die de expositie mogelijk heeft gemaakt, een inleiding over „De ontwikkeling van het beeldend vermogen bij het kind, speciaal wat de belangrijkheid van het creatief vermogen betreft". Mevrouw Ozinga benadrukte de noodzaak om de kinderen het vreug devolle van het spontane vervaardi gen van een tekening niet te ontne men. De heer J. C. van Schaik wees er in zijn openingswoord op, dat in het verleden nooit veel aandacht aan het tekenen werd besteed. Eerst in de laatste tijd is er een streven ont staan om tot een betere ontwikkeling van de individuele vorming van het kind te geraken. Wethouder Van Schaik besloot met de hoop uit spreken, dat ook in Leiden de wereld taal, die door middel van deze ten toonstelling gesproken wordt, zal worden verstaan. Na de opening maakte het gezel schap een rondwandeling door de tentoonstellingsruimte. HAARLEMMERMEER Geboren: Margaretha d. van J. Dolieslager en E. Speelmar.s; Gerda d. van A. Kaslander en M. W. de Jongh; Wilma d. van P. C. Schaik en W. M. Vos; Peter z. van P. C. Schalk en W. M. Vos; Robertus Nicolaas z. van N. W. J. Spanjaard en S. W. Of- fenbroich; Martina d. van G. H. van Anroojj en M. den Boer; Cornelis Johannes z. van J. de Ruijte en J. M. Warmerdam; Peter z, van H. Riebeek en L. Ohr; Maria d. van H. de Koter en J. H. M. Moerman; Gerarda Maria d van A. Zeldenthuis en A. C. B. van Vegten; Marjolijn Catharina d. van J. Cornelis en P. Dijkhuizen; Karin Marieke d. van G. O. Roos en E. L. Dey; Cornelia Jacoba d. van A. C de Rooy en C. L. Kuijstermans; Bernardus z. van T. Koenen en T. Jansen; Maria Petronella d. v.an J. T. van Nieuwburg en P. H. Smoren- burg; Antonius z. van K. van den Haak en J. E. Hoogenboom; Cornelia d. van J. L. Swaan en R. de Vries; Jocobus Pieter Ruurd z. van G. W. Haverman en G. Jansen; Carla d. van J. N. Dekker en W. J. Pieters; Aleida Maria d. van H. J. de Jong en C. J. M. T. van Bijs; Rudolf z. van Y. Sekreve en T. Nieborg; Marian d. van G. van Staverden en M. van Kal keren; Johanna Alida d. van J. Jongsma en A. Visser. Ondertr.: Hendricus Wilhelmus v. Amsterdam, 24 j. en Hendrika Bee- rendonk, 39 j.; Johannes Rietkerk, 35 j., en Aaltje de Hoog, 34 j.; Wiliem Cornelisse, 61 j., en Katharina Naw- rocki, 44 j.; Jacobus Wilhelmus Wil- lebrordus Teekel, 28 j., en Johanna Eroxterman, 28 j. Getr.: René Cornelius Heyvaert en Jaantje Kesting; Hendrik Swaan en Maria Gerarda van Buren; Willem Alderden en Wilhelmina Meijer; Ja cob Weij en Sophia de Schipper; Simon Lambertus van Kerkhof en Klazina Noordhoek; Cornelis Sloot weg en Ingetje Cornelia de Rijk. Overl.: Chnstiaan Hinderks, 67 j., echtgen. van M. de Jong. HILLEGOM BLOEMBOLLEN VOOR „BERG EN BOS" Zes jaar geleden werd er ter op luistering van een jubileum, dat het sanatorium „Berg en Bos" fn die tijd herdacht, een bloembolleninzameling gehouden en deze had een prachtig resultaat, want de ruim 46 h.a., die er om „Berg en Bos" gele gen zijn werden met bloembollen be plant door de in de bloembollenstreek ingezamelde bollen, die kosteloos ter beschikking werden gesteld en door mensen uit de streek geplant. Omdat de bollen nagenoeg zijn ver dwenen in de loop van die zes jaren, richtte de directeur van „Berg en Bos" zich tot het comité, dat zes jaar geleden de actie tot inzameling ver zorgde. Het was echter wat laat in de tijd en het comité zag zich dan ook voor grote moeilijkheden gesteld. De meeste bollen zijn reeds geplant en.... de bollen zijn dit jaar buitengewoon duur, maar het was voor de patiënten van een sanatorium, voor „Berg en Bos", en de wijze waarop de direc teur Dr. Hierders, zijn verzoek had gedaan, door te wijzen op het vele, dat zijn zieken moeten missen en hoe de bloemen zoveel betekenen voor die zieken, gaf bij het comité de be slissing om er ondanks alles voor te zorgen, dat in het voorjaar 1955 de bloemen zullen bloeien voor de zieke patiënten bij het zo bekende sanato rium. En met grote voortvarendheid begon het comité aan haar taak. Met de leuze „De sterken zorgen voor de zwakken" werd er toch nog een aar dig resultaat bereikt. De firma J. Bij waard hielp belangeloos bij de inza meling en de firma J. G. van Dooren bracht Zaterdag 13 November het in gezamelde, in 83 manden, die door de Ho-Ba-Ho ook kosteloos ter beschik king waren gesteld, naar Bilthoven. Geboren: Eduardua Cornelis Maria z. van C. P. de Groot en A. M. M. Ruigrok; Hermanus Johannes Maria z. van W. J. Ruigrok en C. H. Rjjkelijkhuizen; Gerjanne Wilma Flora d. van J. Spaargaren en J. B. Vijfhuizen; Maria Hendrika d. van H. J. Lammers en G. M. Heemskerk; Johanna Anna Maria d. van H. N. Persoon en C. W. Lieverse; Catha rina Johanna Wilhelmina d. van L. E. Jonkheer en F. P. Rusman. Ondertrouwd: H. A. de Kruijff en M. van der Jagt. Getrouwd: P. J. Teeuwen en A van Horick; H. P. Huurman en A. M. Pynaker; W, Boot en D. van der Meide. Overleden: P. Polak echtgenote v. B. Sehniedewind, 50 j. Behoeden en Behouden. KATWIJK AAN DEN RIJN DE DRIE MILLIOEN BEREIKT DOOR VEILING. Er gebeurden gistermorgen vreem de turlgen op het terrein van de Vei lingver. „Katwijk en Omstreken". Omstreeks half twaalf begon de sire- loeien, werd de vlag gehesen en, wat al heel zelden voorkomt, het veilen werd stop gezet. Maar voor al deze bijzondere dingen was dan ook een bijzondere reden: de omzet over dit jaar had de drie millioen bereikt. Dit werd bekend gemaakt door de voorzitter van het bestuur, de heer G. j'arlevliet, die in een korte toe spraak tot de aanwezigen wees op de zeer bijzondere betekenis van deze gebeurtenis. Een dergelijke omzet is immers nog nooit bereikt De hoog ste cmzet werd tot nu toe bereikt in 1952 toen deze op het eind van het jaar 2.5 millioen bedroeg. Vorig jaar kwam men slechts aan de 2.228.000, terwijl dit toen op 15 Nov. slechts 2120.000was. Voorts maakte hij gewag van de grotere moeilijkheden, die deze verhoogde omzet aan het be stuur geeft. Hij duidde slechts op de nieuwe brug in aanbouw en de ur gentie van een nieuwe grote loods. Tenslotte deelde de heer Parlevliet nog mede, dat aan de aanvoerder van de partij, die het bedrag van 3 mil lioen volmaakte, de heer H. v. d. Does en aan de koper hiervan, de heer de Mol te Katwijk aan Zee, beiden een kis je sigaren zou worden uitgereikt en dat alle aanwezigen, na afloop der veiling, aan de uitgangen van het ge bouw. een pakje sigaretten a 10 stuks of 2 sigaren en een consumptie-bon van 0.60 zouden ontvangen. Na een hartelijk applaus werd de veiling in feestelijke stemming voortgezet. LEIDSCHENDAM „De Man in dc rolstoel". De R.K. Toneelsociëteit L.T.D. heeft gis teravond een verdienstelijke opvoe ring verzorgd van de detectievetoneel stuk „De man in de rolstoel". Pater Belderok M.S.C. heeft vooraf er op gewezen, dat L.T.D. met deze uitvoe ring haar seizoen gaat openen. Dr. Smeling (Wim Zaat) die han delt in verdovende middelen en on der verdenking staat van moord op een politie-inspecteur, valt ten slot te door de mand, dank zij het speur- derswerk van zijn nicht Coby (mej. J. Hooijmans) en haar verloofde re chercheur Boersma (J. Starrenburg). Vooral de heer Zaat en mej. Hooij mans hebben hun rollen op perfecte wijze gespeeld onder de artistieke leiding van de heer J. Kemper uit Voorburg. Ook de verdere spelers rondom deze smokkelaffaire hebben hun taak voorbeeldig vervuld. Voor al moeder Smeling (mej. C. van Heij- ningen) en de secretaresse (mej. M. de Koning) als ook Berend Tasman (H. Teunisse) mogen in dit verband speciaal genoemd worden. N00RDWIJK Geboren: Gerardus A., zn van P. W. G. Hiep en E. M. v. Dijk; Arane- mieke, dr van J. de Lange en M. v. d. Stolpe; Jozef L., zn van C. J. W. Ver- hart en M. J. v. Zeist; Marijke, dr van J. M. Houwaart en D. Smit; Dirk M., zn van A. v. d. Gugten en W. W. Gijsman. Ondertrouwd: A. P. J. v. d. Meerl en C. A. Does; C. W. Plasmeyer en M. C. Th. v. Schie; A. v. d. Wiel en H. W. Dijkhuizen; G. H. Heynes en L. J. v. Baarle. Getrouwd: C. Schrama en M. C. v. Kampen; J. P. Kapteyn en E. W. Zwetsloot; G. A. W. Wassenaar en H. Hoogd. Overleden: Margaretha F. de Groot 65 j. N00RDWIJKERH0UT GABRIëL SMIT sprak over het boek De door de Ned. R.K. Bond voor ziekenverplegenden „Salus infirmo- rum" en de KABO georganiseerde boekententoonstelling, welke organi satie geschiedde in samenwerking met boekhandel Buijze is een succes geworden. Zondag werd deze ten toonstelling door vele boekenliefheb bers bezocht. Maandagavond kwam bij gelegen heid van de sluiting van deze ten ten de leden van ODI de lachspieren bij het publiek in beweging te krij gen! Het was dan ook de dolste klucht die men maar hebben kan. Alles werd vlot afgewerkt, ook dank zij het feit, dat alle bedrijven zich afspeelden in één salon, zodat aan het toneel niets veranderd behoefde te worden. Op een enkele uitzondering na kenden alle spelers hun rol goed van buiten en speelden zij deze met élan. We zullen dan ook geen namen noe men van de extra goede spelers. Het kostelijkste van het spel was wel, om te zien, hoe de rentenier en huis despoot, in het spel genaamd Hen drik van der Voort en zijn vriend Lucas Jacobs, van het begin af aan verstrikt raakten in de charme van „Doiiy", het nchtje, dat geen nicht je bleek te zijn. „The black stars" zorgden onder leiding van G. v. d. Zwart, voor een pittig stukje muziek en zang. Naar we vernemen zal ODI a.s. Zondag dit blijspel weer opvoeren in het patronaat van de St. Victor Pa rochie, alhier, ten bate van de Mar tha Vereniging van deze parochie. Geb.: Edward Jacobus Albertus, z. v. A. KleverlaanM. H. Berkhout; Johanna Maria, d. v. N. v. SteijnG. M. Akerboom. Ondertr.: J. Kamp, 26 j. en H. H. de Kan, 25 j. Getr.: C. W. Ligtvoet, 28 j. en A. M. de Winter, 31 j.; C. E. Coppens, 24 j., en C. H. v. d. Eist, 23 j.; Q. Kloos, 30 j., en T. Heijstek, 30 j. Overl.: Theodorus van Limmen, 76 j., geh. met Maria Kom. een greep in de grabbelton. Men heeft dan 'n prijs of enkele letters. Met deze letters kan men uiteinde lijk de slagzin: Koopt in Zoeter- meer" vormen. Het inzenden van deze slagzin opent perspectieven voor mooie prijzen. Mogelijk opent de Sint persoonlijk de winkelweek. Het comité, belast met de voorbereiding, overweegt ook plannen iets voor de jeugd te doen. Een aantal middenstanders gaf zich staande de vergadering als deel nemer op. Met allen medewerking belooft ook dit evenement een suc ces te worden. E.H.B.O. De R.K. E.H.B.O. neemt Woensdag 17 Nov. deel aan de wisselbekerwedstrijd. De wedstrijd begint om kwart voor acht in het Parochiehus te Pijnacker. Marktberichten 0EGSTGEEST Geboren: Anjuta Andrea d. van A. Querido en H. Pimentel; Johanna Margaretha Maria d. van J. van der Meer en A. van Diemen; Laetitia Barbara Maria d. van W. H. A. Ah- ling en L. van Marion; Gerard Karei Hugo z. van G. H. Boon en A. M. Pols. Ondertrouwd: M. Ouwehand 26 j. en A. P. M. Braat 22 j. Overleden: J. Copier geb. de Bruin 79 jaar. SASSENHEIM Geboren: Adrianus Albertus Paneratius z. van H. C. Berg en J. C. Alders; Johanna Clementina Josina Maria d. van Th. J. van der Poel en M. M. Th. van den Nouland; Corne lis z. van W, H. Ouwehand en A. Jonker; Philippus Jacobus z. van Ph. J. Bakker en M. W. van Hage; Ca tharina Petronella Charlotte d. van R. A. J. Haver en J. M. Ch. van dei- Pijl. WASSENAAR STUDENT TEGEN BOOM GEREDEN. Op de hoek van het Burchtplein en de Hoflaan reed de 22-jarige stu dent y uit Eindhoven met een per sonenauto tegen een op het trottoir staande boom. De auto werd ernstig beschadigd en y werd aan het hoofd gewond. Hij werd, nadat door dok ter Janse de eerste hulp verleend was, naar het academisch ziekenhuis te Leiden overgebracht. Bromfietser verblind. Op het fietspad langs de Rijksstraatweg reed de 25-jarige postbode P. uit Wassenaar met zijn bromfiets tegen een wegafzetting, toen hij door het licht van tegenliggers werd verblind. P. liep schaafwonden aan het ge zicht op en zijn 6-jarig dochtertje, dat achterop zat, een sleutelbeen fractuur. Het kind is naar het Aca demisch Ziekenhuis gebracht. De bromfiets werd ernstig beschadigd. Pluimveetcntoonstelling wordt voor bereid. Op een dezer dagen ge houden ledenvergadering van de Pluimveevereniging Wassenaar zijn de plannen besproken voor de jaar lijkse clubtentoonstelling, die ge woonlijk omst reeks de jaarwisse ling ^houden wordt. Voorz. H. Jon- geneel deelde mede, dat de data de finitief zijn vastgesteld op 8 en 1 Januari 1955. Geboren: Johanna A. M. d. van J. J. de Ruijter en M. G. Kouwenho- ven; Renzo J. z. van J. R. Detting meyer en M. L. Niemöller; Doro thea A. M. d. van G. Zoetemelk en toonstelling de bekende spreker Ga-JM. P. van der Hoorn; Joyce y. d. van briël Smit voor een talrijk publiek A. van Houwelingen en A. de Bruijn in de grote zaal van de Sint Bavo-I Ondertrouwd: H. C. Zegers en C. stichting spreken over het onder- j. Borsboom; A. H. J. Roessingh van werp: „Het goede lezen van het iterson en J. Koenen; H. M. de Man goede boek". Deze spreker werd in- en B. A. Meijer; L. G. Pellenberg en geleid door de geestelijk adviseur j m. Bloemendaal; J. C. H. A. Brun- van bovengenoemde bond rector ner en m. W. A. de Winter; K. J. M. Tervoorn van de Psychiatrische in- 1de Jong en m. W. Lafeber; C. J. Tet- richting „Sancta Maria". teroo en T- m. Kouwenhoven. In een leerrijk betoog maakte de| Getrouwd: G. Wassens en T. Hart; spreker de aanwezigen duidelijk, hoe. j g. Bouw en k. M. E. van Bree- men een boek goed kan lezen. Hon-lmen; A. H. Knijnenburg en A E. C. ger moeten wij hebben naar lectuur om de geest te verrijken. De heer Smit sprak over het katholiek lec- tuur-probleem in verband met het gezegde, dat door katholieken te wei nig wordt gelezen. Na een korte pauze werden enige vragen beant woord, waarna de schrijver iets voor droeg uit eigen werk n.l. een prach tige Maria-legende. Een langdurig en hartelijk gemeend applaus beloon de de heer Smit èn voor z\jn lezing èn voor de prachtige voordracht. Rector Tervoorn dankte ten slotte de heer Buijze, de vereniging en de St. Bavo-stichting voor de organisa tie van de tentoonstelling. O.D.I.-uitvoeringen. De eerste halfjaarlijkse donateursuitvoeringen van „ODI", zijn goed verlopen. De belangstelling was buitengewoon groot. Vooral de eerste avond was de zaal van hotel Van der Geest stamp vol. Opgevoerd werd „Dollly", een blijspel in 3 bedrijven, door Toon van Vuuren en Jan Grosveld. In zijn openingswoord herinnerde de heer G. van Gijlswijk de aanwe zigen er aan, dat ODI zijn eerste lustrum gaat vieren. In verbond hiermede zullen de uitvoeringen in van Leeuwen. Overleden: Wilhelmus H. von Le- schen 88 j.; Juüen H. Becker 71 j.; Jhr. Reinier W. van der Does 86 j Breunls Klaare 62 j.; Maria J. Schoe- maker 54 j.; Jeannette Enserlnck 4 j. Z0ETERMEER ST. NICOLAAS-ACTIE. Gisteravond kwamen de leden van de beide middenstandsverenigingen in spoedvergadering bijeen in het Spaarbank gebouw. De vergadering, die onder voorzit terschap van de heer J. Moers stond, heeft zich bezig gehouden met di verse plannen voor de organisatie van een middenstandsweek, die van 26 November tot 5 December gehou den zal worden. De bedoeling is de bewoners van Zoetermeer en omge-l ving te animeren hun St. Nicolaas i inkopen in Zoetermeer te doen. De loterijwet laat echter niet veel sou laas, zodat er niet veel ruimte is voor attractieve reclame. In grote lijnen komen de plannen hierop neer: Door de deelnemende LEIDEN, 16 Nov. Vette Varkens. Aanvoer 265 vette varkens. Note ring. slagersvarkens 1j871,84, lichte 1.831.80, zouters géén, en zeugen 1.741.71 per kg. Handel vlo: Afloop goed. 4 Nuchtere kal veren. BODEGRAVEN, 16 Nov. Kaas. Aanvoer 114 partijen, Prijzen 1ste soort 2.46—2.52 2e soort 2.40— 2.45, extra kwaliteit 2.53—2.65 per kg. De handel was kalm. ROTTERDAM, 16 Nov. Vee. Aan--oer totaal 5854 (weekaanveer) 2812 stuks, waarvan 550 vette koeien, 1049 (670) gebruiksvee, 90 vette kal veren, 273 (187) graskalveren, 982 nuchtere kalveren, 104 varkens, 234 biggen, 138 paarden, 16 veulens, 325 schapen en lammeren, 51 weide-zuig- lammeren. Prijzen: Vette koeien 2 582.70, 2.38—2.50, 2.10—2.20 en vette kalveren 2.802.90, 2.50 2.70, 2.202.40 per kg. levend ge wicht, graska'veren 300200150, nuchtere kalveren 58—52—45, big gen 504338 per stuk, slacht- paaraen 1.95—1.90—1.85 per kg. le vend gewicht; schapen 130—120 100. lammeren 11010595, kalf- en melkkoeien f 1025—900800, va rekoeien 690590540, vaarzen 700—600—475, pinken 450—350— 300 per stuk Vette koeien aanvoer iets minder, handel kalm, prijzen als gisteren, enige prima's boven notering vette varkens aanvoer even ruimer, hanuel vlot, stijgende prijs; graskal- veron aanvoer korter, handel flauw, prijzen constant; nuchtere kalveren aanvoer groter handel vlot, prij zen iets stijver; biggen aanvoer klei ner, handel redelijk, prijzen le kwal. onveranderd, 2e en 3e kwal. iets la ger- slachtpa^rden aanvoer gewoon, handel kalm, prijzen iets minder, schapen aanvoer als vorige week, han del redelijk, prijzen stabiel; lammeren alsvcor. kalf- en melkkoeien aan voer iets korter, handel lui, prijzen constant; varekoeien aanvoer ge woon, handel stl, prijzen vooral niet hoger; vaarzen en pinken aanvoer ever. minder, hendel traag, prijzen als vorige week. T.B.C.-vrije aanvoer korter, nandel matig, prijzen als vo rige week. TER AAR, 15 Nov. Groente. Wit lof I 4948 cent, idem II 2533 cent, idem stek 13—20 cent, tomaten 23— 37 rent, uien 1518 cent, idem drie- linger 7—10 cent, andijvie 8—14 cent, glasspinazie 45 cent, spruiten 31—32 een: alles per kg, sla 5 cent, bloem kool A 4017 cent, idem C 14 cent, alles per stiur, radijs 3 cent, bospeen 21—25 cent per bos. Perenê Handpe ren y cent, Nouveau Poiteau 12 cent. Appelen: Bellefleur 12 cent, Gronin ger Kroon 14 cent per kg. Druiven 51- 54 cent per half kg. V.'NKEVEEN, 15 Nov. Groente. Andijvie 1120 cent, boerenkool 18cent, groene kooi 19 cent, rode kooi 1719 cent, prei 1517 cent, waspeen 19 cent, witlof I 4752 cent. en witlof II 3338 cent per kg., bloemkool 1451 cent, knolselderij 713 cent, per stuk, peterselie 11 14 cent, selderij 814 cent en peen 28 cent per bos. LISSE, 15 Nov Gladiolenveiling. Gladiolen 14, 12 10: Agnita 9.50 8.20 0.— Alfred Nobel 8.80, 8.55, 5.60; Al- lard Pierson 9.20, 8.?0, 6.30; Bloem fontein 8.80,- 0.—, 5.75: Blue Herald 0.—, 10.60, 7 60; Bouligne 9.85, 8.80, 5.80; Card. Soellimann 0.—. 12.20, 7.30; Clingendaal 0.9.5.85; Early Sunrise 0.910, 6.10; Dr. Fleming 10.40, 0.0.Gen. Eisenhower 10.30, 9.80, 6.55; Gold Dust 9.80, 9.20, 6.Golden Show 9.8.25, 5.50; Han van Meegeren 0.9.10, 5.90; Harry Hopkins 10.20, 6.—, 3.90; Hawaii 8.70, 7.40, 5.30; Holland's Glory 9.50, 9.10. 0.Hopman's Glory 0.8.40, 5.65, Java 9.20, 8.10, 5.50; Juniklakken 10 60. 9.90, 7.25; King of the Blacks 3.—, 12.30, 7.35; Lavender Dream 9.?), 9.10, 0.Leeuwenhorst 9.80, 9.50, 6.56: Ma Petite 8.65, 8.—, 0.—; Mark's Memory 10.—, 9.—, 6.35; Me- rorifn Day 8 45, 7.90, 3.60; Modern Tirr.ts 7.85, 7 30, 4.70. Montgomery 11.—, 10.40, 6.80; Vincent van Gogh 0.— 10.30, 6.50; While Lady 0.—, 0.-, 5.80 Winston Churchill 0.—, 10.30, 8.40. Januari a.s. een hoogtepunt vormen. winkeliers worden zegels verstrekt. In de loop van beide avonden wis- Tien van deze zegels geven recht op VERBOND VOOR VEILIG VERREK Wacbtverbod voor allo voertuigen. Ver boden stil to itun anders dan voor bet orunlddcUUk In- of uitladen van parao- nen of goederen

Leidse Courant | 1954 | | pagina 3