RIJNSTREEK Onderwijzers ontstemd over negeren der salarisvoorstellen De nieuwe competitie-indeling voorbereiding in DINSDAG 16 NOVEMBER 1954 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 2 „Het stemt ons tot wrevel uit de in de Eerste Kamer gesproken woorden te moeten vernemen, dat de salaris- voorstellen van de ANOF (Algemene Nederlandse Onderwijzers Federatie) door de regering niet in gunstige overweging zijn genomen". Met deze woorden opende de heer Joh. H. M. Dertcsen, voorzitter van het Katho liek Onderwijzers Verbond, de Ver- bondsbestuursvergadering, die hoofd zakelijk was gewijd aan de onderwij zerssalarissen. Gebleken is, dat het gehele kabinet verantwoordelijk moet worden ge steld voor het feit, dat de reeds enige maanden geleden in gediende salaris- herzienings-voorstellen niet in de Commissie voor Georganiseerd Over leg aan de orde zijn gesteld. De heer Derksen meende, dat de regering verstandig zal doen met de voox'stel- len alsnog in 't Georganiseerd Over leg te brengen. Het verbondsbestuur betreurde in het bijzonder, dat deze gang van zaken voor het onderwijs een ernstige bedreiging vormt, ter wijl het publiek in de regel van me ning is, dat reeds in 1946 de onder wijzerssalarissen zijn herzien. Dat toen niet alle wensen van de organi saties tot hun recht konden komen en dat toen met de regering een „voor lopige Godsvrede" en tot een com promis werd besloten, dat rekening hield met de regeringsbezwaren van het salarisplafond" en de „slechte economische toestand van het land", is meestal vergeten. De onderlinge verhoudingen in de salarissen bij de verschillende takken van onderwijs zijn echter totaal zoek, aldus het Ver bondsbestuur. Ter toelichting van zyn standpunt, ingenomen in de ver gadering, deelt het Katholiek Onder wijzers Verbond het volgende nog TWEETALIG ARNHEM „Esperantania" wil Engeland verdringen De in Arnhem Eepropageerde „tweetaligheid" blijkt ook de Espe rantisten bezig te houden, zij het dat zij, uit de aard der zaak, niet het En gels als tweede voertaal voorstaan, maar het Esperanto. In een adres brengen zij als voor delen naar voren, dat Esperanto bij geen enkel volk het gevoel van ach terstelling van zijn taal doet rijzen, voorts, dat Esperanto veel vlugger is te leren dan welke andere taal ook, alsmede dat door het léren van Es peranto het inzicht in de eigen taal wordt vergroot. Ook wordt in het adres nog aangevoerd, dat Esperanto, les reeds wordt gegeven op enkele kweekscholen in Arnhem of in voor- bereiding is. „Met het invoeren van Esperanto, als tweede taal, zou Arn hem het grote voorbeeld voor West. Europa kunnen geven", zo wordt in het adres opgemerkt. Het Arnhemse raadslid, dat inder tijd het initiatief tot invoering van de „tweetaligheid" nam, bleek toen reeds van mening, dat Esperanto niet in aanmerking zou kunnen komen, omdat deze hulptaal, ondanks een be staan van meer dan zestig jaar, nog te weinig wordt gebruikt. mede. De salarisvoorstellen van de ANOF hebben speciaal betrekking op die punten, die in 1946 niet tot hun recht konden komen, maar nu, nu de economische toestand van het land zoveel beter geworden is noodzake lijk moeten en ook kunnen worden herzien. Het verschil tussen de sala riëring van een hoofdaktebezitter en een niet-hoofdaktebezitter is momen teel bijna f 1.000per jaar. Dit is veel te groot.- De marge-beloningen voor het hoofdschap, de ULO-school, de BLO-school en de VGLO-school staan niet in de juiste verhouding tot de grondsalarissen. De verhoging van de leraren-salarissen heeft voorts een enorm verschil tussen de ULO- salarissen en die van het Middelbaar onderwijs doen ontstaan. Tal van UiLO-leerkrachten in het bezit van een M.O.-akte vloeien daardoor af naar het Middelbaar onderwijs, ter wijl er niet voldoende Ulo-bevoegde krachten kunnen worden aangetrok ken. Op den duur leidt dit tot toe standen, zoals die hier en daar reeds voorkomen, waardoor de ULO-school verschillende vakken wegens het ge brek aan daarvoor bevoegde onder wijzers niet meer kan onderwijzen. De akte-studie wordt immers mede beïnvloed door de salarisverhoudin gen. Dit blijkt ook heel duidelijk bij het VGLO, waar de onderwijzeres sen van de meisjes-VGLO-scholen de speciale VGLO-bevoegdheden Vrou welijke Handwerken en Eenvoudige Huishoudkunde niet met een marge beloond zien als zij niet ook de Hoofdakte bezitten. Dit remt de studie voor deze akten. RECHTZAKEN TAND UIT DE MOND GESLAGEN, De 36-jarige procuratiehouder uit Leiden gaf voor de Haagse Politie rechter volledig toe, dat nij een jon getje zó had geslagen, dat er een tand uit de mond van het jongetje verloren ging. Hij verzocht echter re. kening te houden met verzachtende omstandigheden. Zyn dochtertje had ernstige hex-senvliesonitsteking gehad en mocht die dag juist voor het eerst weer naar buiten, al had de dokter gezegd voorzichtig te zijn. De jongen had zijn dochtertje op een gegeven moment in de nek geslagen en nadat zijn vrouw de jongen al een paar klappen had gegeven was verd. zelf er aangekomen. Hij was zo woedend geworden bij het horen van dit ver haal dat hij de jongens was achterna gegaan. Later had hij spijt gekregen en hij had herhaaldelijk getracht met de ouders van de jongen tot overeen stemming te komen. De vader zou echter gezegd hebben: „Vertoon je niet in de Herenstraat, anders kom je er niet levend uit". De officier van Justitie vond het maar een droeve aangelegenheid en hij zag geen reden aan het verhaal van verd. te twijfelen. Hij heeft de jongen echter te grof behandeld. De officier eiste ƒ50 boete of 25 dagen en zo aan de straf een civiele vorde ring verbonden zat een wat kleinere boete. Het werd ƒ50 boete of 20 da gen, waarvan 25 of 10 dagen voor waardelijk, met de bijzondere voqr- waarde dat verd. binnen, een maand 63.50 zal moeten vergoeden aan be nadeelde. Naar wij vernemen komt de com missie, belast met de indeling en de regeling van de competitie eerste klasse K.N.V.B., wa-.rvan het be stuurslid de heer Ga Kruyver voorzit ter is, hedenavond bijeen teneinde een ontwerp te maken van de com petitie der eerste klasse verenigin gen, zoals deze Zondag 28 November zal beginnen. De Vereniging van Eer ste Klassers zal op deze bijeenkomst vertegenwoordigd worden, terwijl voorts een representant van de N.B. V.B. de besprekingen zal bijwonen. Men hoopt het ontwerp van de indeling nog deze week aan de be stuursleden van de K.N.V.B. te kun nen rondzenden, waarna verwacht mag worden, dat op zeer korte ter. mijn de indeling bekend zal worden gemaakt. Naar bekend zullen 4 afdelingen van 14 eerste klasse verenigingen worden gevormd. Aan het einde van dit seizoen zullen van elke afdeling de 9 best geplaatste clubs in aanmer king komen voor de voor het seizoen 1955/50 te vormen twee hoofdafde lingen, elk van 18 elftallen. Na het seizoen 1955/56 zal uit de twee afde lingen van 18 clubs en op een nog nader te bepalen wijze de hoofdklasse van de K.N.V.B. worden samenge steld. Naar bekend wil men in April eventueel de Woensdagen gebruiken Atoommateriaal ter beschikking gesteld De Verenigde Staten hebben op grond van president Eisenhower's plan voor het gebruik van atomen voor vredelievende doeleinden 100 kilogram kernsplitsingsmateriaal be schikbaar gesteld als brandstof voor buitenlandse atoomsplijtovens. Dit nieuws werd in de politieke commissie van de algemene vergade ring tijdens een toelichting op Ame- rika's standpunt inzake de voorge stelde internationale atoombank be kendgemaakt. In de loop van het. debat onthulde de Sovjetrussische afgevaardigde Visjinski dat hij de Westelijke mo gendheden een reeds amendementen heeft aangeboden waarin de Russi sche voorwaarden worden vastgelegd voor deelneming aan het plan. Hij zei niet welke voorwaarden werden gesteld, maar aangenomen wordt dat Rusland zal vragen het nieuwe or gaan onder toezicht van de Veilig heidsraad te plaatsen waar de Sov- jet-Unde over het recht van veto be schikt. Sterren stralen ook aan de Pool Twee toestellen van de Scandina vian Airlines System, beide van het type Douglas DC 6-b, zijn gisteren met een select gezelschap aan boord gestart om de openingsvluchten te maken op de nieuwe route Kopenha genLos Angeles via het Noordpool- gebied. Het toestel uit Los Angeles ver trok het eerst en had volgens de laat ste berichten Winnipeg in Canada be reikt. Voor het vertrek werd het toe- 6tel met champagne gedoopt door, de actrice Cyd Charisse. Ook onder de veertig passagiers is filmland verte genwoordigd n.l. door Jean Hersholt en Walter Pidgeon. Voordat het vliegtuig uit Kopenha gen vertrok werd er in een hangar een feest met 700 gasten gehouden. Ook deze vlucht wordt door enige vooraanstaande figuren meegemaakt, maar meer in overeenstemming met het karakter van de Oude wereld zyn het geen filmsterren doch staatslie den: de premiers van de drie Scanai navische landen. Prins Axel van De nemarken behoort ook tot de 33 uit verkorenen. ULBRICHT DREIGT MET TEGENMAATREGELEN. Walter Ulbricht, de Oostduitse vice premier en secretaris-generaal van de socialistische eenheidspartij (SED) heeft in een rede voor functionaris sen van het bestuur van de SED ge dreigd met tegenmaatregelen als de overeenkomsten van Parijs uitge voerd zullen worden. Blijkens een'verslag in het orgaan van de SED „Neues Deutschland", verklaarde hy, dat elke stap bij de uitvoering van de Parijse overeen komsten noodzakelijkerwijs tegen maatregelen van de zijde der vrede lievende en democratische staten" tot gevolg zal hebben. „Als de vertegenwoordigers van de regering in Bonn verklaren, dat W. Duitsland na goedkeuring van de Pa rijse verdragen bij onderhandelingen een krachtiger positie zal innemen, vergissen zijn zich. Aan militaristen zullen geen concesies worden gedaan' aldus Ulbricht. Tevoren had hij scherpe critiek ge oefend op de door de staat geleide economie in Oost-Duitsland. Hij eiste een onderzoek door het politieke bu reau van de SED naar de verrichtin gen van het Oostduitse ministerie voor machinebouw. Zet je eigen muurtje op In Hamburg worden thans huizen gebouwd, waarin de binnenmuren met uitzondering van die van keuken en badkamer ontbreken, aldus Co- bouw. Aan de bewoners van deze huizen worden een aantal losse scheidings wanden verstrekt, die zij naar ver kiezing kunnen opstellen, teneinde de door hen verlangde kamerindeling te verkrijgen. GESLAAGD. De eerste vlucht met passagiers over de Pool is volbracht. De „Ko- nin' |'ke Viking" is vanmorgen te 09.08 uur" op het vliegveld Kastrup bij Kopenhagen geland. Het toestel was Maandagavond om 09.05 uur uit Los Angeles vertrokken. De 9.418 km. lange route van Los Angeles naar Kopenhagen is dus in 24 uur en 13 minuten afgelegd, waar bij inbegrepen is de duur van de lan dingen te Winnipeg en te Soendre Stroem fjord. De passagiers en de bemanning, die zeer tevreden waren over de reis, werden op Kastrup ontvangen o.a. door prins Knud van Denemarken. om competitie-wedstrijden te spelen. Verder zullen drie Zondagen verloren gaan in verband met het spelen van landen wedstrijden tegen Denemar ken, België en Ierland (de ontmoe ting tegen Zwitserland wordt op He melvaartsdag gespeeld). Mochten de omstandigheden, ook in verband met het weer en de gesteldheid der ter reinen dusdanig tegen zitten, dat de nieuwe competitie niet op een rede lijke datum kan worden beëindigd men zal t.z.t. ook nog dienen vast te stellen op welke wijze de kampioens competitie zal worden gespeeld dan is het niet uitgesloten te achten, dat in het tweede gedeelte van het seizoen ook de Zaterdagen voor com petitiewedstrijden zullen worden ge bruikt. cr//|/r kiCV Wrijven met tWCn de heerlijk vCr. warmende en diep doordringen- de Akker's Kloostcrbalsem ver jaagt de pijn cn heeft een wel dadige werking. Spoed ig zegt gij Kloosterbalsem (Advertentie) NEDERLANDENGELAND JEUGD De Engelse jeugdploeg, die Zondag 21 November a.s. te Arnhem tegen de Nederlandse ?-miores uitkomt, zal daags tevoren op Schiphol arriveren. Het gezelschap bestaat uit een twin tigtal spelers en officials, bij wie luit. kol. F. C. Linnitt, voorzitter van de Engelse jeugd keuzecommissie en de heren W. R. Esborne en W. S. Need- bam, onderscheidenlijk lid van het FA-bestuur en voorzitter van Leices- ter City. De gasten zullen op Schip hol worden ontvangen door de heer Van Roessel van Vitesse. Per bus gaat het vervolgens naar Arnhem. Op het programma staan o.m. een officiële ontvangst door het gemeen- tebesluxir ten stadhuize, in de avond van Zaterdag, en Zondagmorgen een bezoek door de officials aan het Air borne cemetry te Oosterbeek. Na afloop van de wedstrijd zullen spelers en officials van beide ploegen aanzitten aan een gemeenschappelijke maaltijd in Musis Sacrum. De volgen de morgen keeren de Engelsen naar hun land terug. Wilt U iets weten? Vraag over de betekenis van S.O.S. Antwoord: S.O.S. is de afkorting van de Engelse woorden Save Our Souls, welke betekenen: red onze zielen of red onze levens. Vraag: Is het een ongediulomeerde geoorloofd zich uit te geven voor ar chitect c.q. binnenhuisarchitect? Antwoord: De titel van architect is (nog) niet door de wet beschermd. Iedereen kan zich derhalve „archi tect" noemen. De bond van Ned. ar chitecten neemt echter geen leden op, die niet aan de benaming van architect voldoen, zodat een werke lijk bevoegde architect zich bij voor keur architect B.N.A. noemt. Vraag: Met wier toestemming mag een meisje van 16 jaar trouwen? Antwoord: Een meisje van 16 jaar mag trouwen, doch heeft daarvoor de toestemming nodig van haar ouders; of, bij ontstentenis van de zen, van haar grootouders en voogd. Beneden 16 jaar kan, om gewich tige redenen, alleen de Koningin dis pensatie verlenen. Vraag: Voor wiens rekening komt het onderhoud van electrischa lei dingen binnenshuis (geen stoppen en knoppen)? Voor do huurder of verhuurder? Antwoord: Het zal hier vernieu wing van afgekeurde leidingen be treffen. O.i. kom zo'n vernxeuwing voor rekening van de verhuurder. Een waar genot voor iedere vrouw In het grootste textielcentrum vrije Ecnfalon maakt van Nederland, in Twente, staat ook de fabriek die dagelijks met een groot en modern laborato rium medewerkt aan de ontwik keling van de moderne stóffen en haar behandeling. Wat de textiel-indoxstrie bereikt met de alkalivrije behandeling van alle textielstoffen, kan ook de vrouw, die de meest verzorgde garde robe wil hebben. De echte alkali- het voor iedere vrouw tot een waar ge hot om ook gemakkelijk, veilig en vlug alle mooie vrouwen-kle ren werkelijk mooi te kunnen houden. Een glans van „puur nieuw" ligt over alle stoffen. Profiteer van de moderne we tenschap en zorg dat U Echfalon in huis hebt. U kunt er zoveel mee doen en het kost zo weinig. (Advertentie) ALPHEN AAN DEN RIJN MOTORAGENT SLIPTE Maandagmiddag omstreeks 16.15 uur is de agent van politie N. v. d. Wilt op de oprit van de Koningin Ju- lianabrug met zijn motor geslipt en heeft by de val zijn linkeronderbeen op meerdere plaatsen gebroken. Dr. Pilon verleende de eerste hulp waar na het slachtoffer is overgebracht naar het Diaconessen Ziekenhuis te Leiden. De heer v. d. W. had juist even tevoren een aanrijding in wijk Hoorn behandeld, een ongeval, dat overigens van weinig betekenis was. Toen hij op de oprit van de brug moest stoppen voor een vóór hem rij dende auto, slipte zijn motor door het natte en gladde wegdek en botste op de inmiddels tot stilstand gekomen personenauto op met het voormeld noodlottig gevolg. Het geluk is niet bepaald met de heer v. d. Wilt, want dit is 't derde motorongeval dat hem binnen een jaar overkomt. FIETSER ONDER AUTO Toen de heer J. W. v. d. P. Maan dagmorgen vroeg ter hoogte van „Avifauna" de rijksstraatweg over stak, werd hij met zijn rijwiel in de volle breedte gegrepen door een uit de richting Leiden komende vracht auto met aanhangwagen, beituurd door de heer C. V. uit Katwyk. De wielrijder werd ter zijde geslingerd en liep verschillende wonden aan hoofd en handen, alsook inwendige kneuzingen op. Dr. J. v. Eek verleen de eerste hulp. Het slachtoffer is naar zijn woning overgebracht. Het rijwiel van het slachtoffer kwam onder de wielen van de auto en werd geheel vernield. Hengelwedstrijd „Ons Genoegen" - In het Aarkanaal is door de henge laarsvereniging „Ons Genoegen" een geslaagde hengelwedstrijd gehouden, welke over het algemeen een goede vangst opleverde. De uitslag was als volgt: 1. D. van Leeuwen met 16 ex. 2. G. v. d. Horst met 14 stuks; 3. J. Bloos met 14 vis sen; 4. P. v. Veen met 13; 5. C. Kom met 12; 6. Roggeveen met 11; 7. L. v. d. Hoek met 8; 9. J. Zondag met 5; 10 D. Verheij met 4 en 11. J. de Jong met 2 vissen. De extra prijs voor de grootst gevangen vis behaalde D. v. Leeuwen. Alpheuse Bridge Club De stand in de Parencompetitie is als volgt: A. v. d. HorstWalraven 380.v. d. AkkerNoordenbos 375.79; Smit Verwegen 361.90"; HartingKuyf 341.83; Mevr. HooyerOskam 339.19; van Heyningende Vos 329.73; Mevr Faikena—v. d. Linde 327.03; Arlman Zijerveld 323.08. B. Carsjens—van Oort 401.04; de JongLeeuwenhoek 374.92; v. d. Bos Meirik 344.19; v. d. LeedenSep- pen 343.56; v. d. Helmden Hertog 343.08; BroekmanOttens 340.21; OudshoornZijerveld 321.47; van En gelenZijerveld 307.28. C. van Beestmevr. Straver 395.72 JohaStraver 388.08; Blomv. d. Hulst 362.24; StarrenburgStehou- wer 360.05; CouveeVisser 335.22; v. d, Pouw Kraanv. Winkel Sr. 830.11; van SprangZaal 325.59; Sluys Tuyn 283.97. Vrijdagavond-afdeling: Meyer Wanrooy 444.64; Kromhoutmevr. Schouten 416.26; Griethuizen-Schou- ten 401.16; Mevr. Smitvan Winkel Jr 391.46; KorenSmit 389.87; van Sprangvan Wijk 386.49; Mej. de Roon HertogeVerduyn- 384.09; Bahl mannJansen 370.05. Geboren: Paulus Johannes Hendri- kus, zn van B. Haverkamp en Th. E. de Heij; Antje Wilhelmina, dr van D. J. van Brummen en E. van Geen; Emma Corstiana Jacoba, dr van C. Wolswijk en E. G. Lagerweij; Corne lia Wilhelmina Jacoba, dr van A. Houtman en C. W. J. Moen; Sophia Andrea, dr van J. W. Zwolschen en G. A. Scholten; Klaas, zn van Th. den Daas en N. Verzaal; Irene, dr van E. Bakker en J. Kouwenhoven; Eveline Marga, dr van Th. J. Boot en A. van der Graaf; Elizabeth Anthonia, dr van G. J. Hoogeveen 'en E. van Egmond. Ondertrouwd: J. M. Wijsman 26 j. en M. de Jong 23 j.; D. de Bruijn 25 j. en T. Kelderman 24 j. Gehuwd: G. J. van Dinteren 23 j. en C. G. H. Hogenes 23 j.; Th. J. H. M. van Vliet 28 j. en J. Th. W. Kempers 29.; S. N. Bouthoorn 25 j. en G. A. Wortman 21 j.; J. van Jie- verden 42 j. en J. van der Werf 48 j.; A. Noomen 29 j. en J. H. Verhoef 30 j. Overleden: Maria Meijers 70 j. ALKEMADE Geboren: Johanna M. C., dr van J. P. van Egmond en J. C. Hijman; Rudolfus Th. M., zn van J. H. Schou ten en' G. W. v. d. Wereld; Johanna A., dr van H. J. Spruit en G. C. dl Jon'g; Franciscu8 L. M., zn Van A. J. Hoek en J. M. Loos; Johannes A., zn van L. C .Akerboom en C.C. Hoo- genboom; Franciscus J. M., zn van H; W. Schouten en A. Koek. Ondertrouwd: F. L. van Egmond en M. C. Bakker. Gehuwd: G. J. van der Poel exx A. J. C. Straathof; L. Kryger en H. M van der Meer. Overleden: Franciscus J. Wessel- man 81 j.; Rene Th. van der Meer 2 mnd.; J. M. van Klink echtgenote van A. E. de Jong 45 j.; Petrus J. Volwater 56 j. BODEGRAVEN L.T.J. De Kath. Jonge boeren hielden een drukbezochte vergade ring, waarop ook de dames aanwezig wax-en. De heer v. Schaik gaf daarna enkele suggesties voor het naderend Sint Nicolaasfeest, waarop nieuwe attracties verwacht worden. Vervol gens kreeg de g.a. het woord met zijn inleiding: „Dagdromen van jongelui". Spr. verklaarde eerst de titel van zyn causerie, waarna hij uitvoerig belichtte hoe deze zaak voor het meis je zo geheel anders is als voor de jongeman. Ook de verlovingstijd werd niet voorbijgegaan. Spr. hoopte, dat het boerenmilieu met zijn sterk ge loof en eigen sfeer en traditie het goede zal behouden. Na de pauze werden enkele vra gen over de inleiding beantwoord. De voorzitter deelde voorts mee, dat de Spaanse Heilige op 27 Nov. by de L.T.J. zal arriveren. De volgende vergadering met de dames erbij zal worden genouden op 19 Febr. a.s. Dan zal mevr. De Jong-Timp spre ken over: „Kerkelijke feestviering in het gezin". Aanbesteding. In het gemeente huis vond de aanbesteding plaats van het te bouwen gymnastieklokaal in het uitbreidingsplan. Er waren 5 in schrijvingen te weten: W. Mulckhuy- se, Bodegraven 84.650; fa. Vermeer te Moordrecht ƒ88,777; D. Versloot te Nieuwerbrug ƒ89.000; fa. Deeren- berg en v. Wijk te Alphen a. d. Rijn ƒ90.187; fa. v. Wingerden te Zeven hoven 93.793, Alle bedragen lagen boven de begroting. De gunning is nog aangehouden. Het ontwerp voor deze zaal bevat ook enkele douche cellen. Vloerbedekking en centrale verwarming zijn niet in de bedragen oegrepen. BOSKOOP ZWAKKE BRUG KON ZWARE AUTO NIET HOUDEN De bestuurder van een 25 ton's vrachtauto uit Rotterdam meende gisteren de waarschuwingsborden, welke zijn geplaatst in verband met de verbetering van de Reijerskoopse- weg en de vernieuwing van de Zuid- wykse brug, en waarbij het zware verkeer wordt omgeleid buiten de ge meente om, wel te kunnen negeren. Aanvankelijk ging dit goed doch toen de chauffeur op de smalle Biezqnweg de reeks van kleine brugjes zag meende hij via de Valkenburgerlaan deze te kunnen ontwijken. Om van de Valkenburgerlaan op de Reyers- koopseweg te komen moest hij echter nog 'n brug passeren welke de zware met 15 ton veevoeder geladen auto niet kon houden. Het gevolg was dat de achterwielen door het brugdek zakten en tevens de ijzeren dwarslig gers werden ontzet. Het kostte de kraanwagen van Citosa heel wat moeite het zware gevaarte weer be houden op de weg te krijgen. Ter stond werd met de herstelwerkzaam heden aangevangen aangezien tenge volge van bovengenoemde werk zaamheden aan weg en brug het plaatselijke verkeer nog meer wordt gehandicapt. Ter verlichting hiervan wordt voorlopig de Biezenweg nu in beide richtingen voor motorisch ver keer vrij gegeven. Aangezien de door de vrachtauto bereden wegen duide lijk staan aangegeven als B wegen er de toelaatbare breedte 2.40 m. is ter wijl de vrachtanto 3.40 m. is en een eigen gewicht heeft van ruim 9 ton zal dit waagstuk voor de eigenaar van de auto, de fa. Koot uit Rotter dam nog wel enkele gevolgen hebben. HAZERSW0UCE Rectificatie In het raadsverslag stond Zaterdag jl: „Het Motorhuis te Leiden biedt aan een DAF-wagen met benzinemotor enz." Dit is onjuist Deze DAF is aangeboden door Bloms Automobielbedrijf, Rijnsburg. LEiMUIDEN Ocgstdankdag. Evenals vorige jaren heeft de L.T.B. weer een oogst- dankdag voorbereid. Deze zal gehou den worden op Donderdag 18 No vember. Des morgens om -8 uur zal de geestelijk adviseur een gezongen H. Mis opdragen. Tijdens de offeran de zullen de bruidjes de offergaven naar het altaar dragen als dank aan God voor de weldaden in het afge lopen jaar van Hem ontvangen. Het bestuur heeft de leden en huisgeno ten verzocht om hierbij tegenwoor dig te zijn. In tegenstelling met an dere jaren zal nu geen gezamenlijk ontbijt gehouden worden. 's Avonds om half acht worden le den en huisgenoten in het café van mevr. De Boer te Rynsaterwoude verwacht voor een Bonte avond. Hier wacht het gezelschap een goed en vlot revue-cabai'et-programma. KATWIJK GEMEENTESECRETARIS IN HET ZILVER Gisteren vierde de heer D. C. O. Boekhoven, gemeente-secretaris, de dag. dat hij voor 25 jaar werd be noemd tot secretaris der gemeente Katv.ijk. Voor dit feest was door het gemeentebestuur de trouwzaal in het gemeentehuis beschikbaar gesteld en een groot aantal personen, ook van buiten de gemeente, maakte van de gelegenheid gebruik om de heer Boek hoven te complimenteren. We zagen alle leden van de raad, B. en W. van Katwijk, oud-raadsle den, vele afgevaardigden van diverse Organisaties als V. V. V., Vuurbaak, K. R. B.,.alle ambtenaren van de ge meente en van buiten de gemeente noemen we bijv. de heer J. Machielse, Inspecteur van het Onderwijs, dis trict Leiden, de heer Kriele van het Ministerie van Wederopbouw in Den Haag, ir. Roorda van Ysinga steJ ©bouwkundige van het Ingenieurs bureau, J. van Ende, de heer B. Thypsen Gemeente-ontvanger van Haaiiem, vroeger van Katwijk, dr. In 't Veld Inspecteur van de Volksge zondheid, de heer H. de Graag van Sociale Zaken, burgemeester Höwele te Rijnsburg, de heer de Wilde, oud burgemeester van Valkenburg, de heer M. Langerooxxl, adj. dir. van de Ver van Nederl. Gemeenten, de heer Jurrissen, directeur van de N. Z. H. V. M., mr. P. E. Briët te Leiden, dr. G. C A. van Dorp, directeur der Chem. Industrie te Katwijk, dr. ir. Linderbergh te Katwijk, dir. van de L. D. M. te Leiden. De presentielijst was door 358 personen getekend en de raadzaal was door vele bloemstuk ken in een feestzaal herschapen. Een grote collectie cadeaux vonmen de sprekende bewijzen van de getoonde belangstelling. Begrijpelijk dat vele speechen werden afgestoken, waarbij de buitengewoon goede gaven van de jubilaris naar voren werden gebracht. De jubilaris dankte in hartelijke be- wooi dingen /oor de belangstelling. Des avonds was het de Muziekver eniging „U. N I.", die de jubilaris een ovatie bracht. NIEUWKOOP PERSONEEL VOOR DE NIEUWE FABRIEK. „The British Thei-mostat Company" die in samenwerking met de N.V. v. Andel uit R'dam in Nieuwkoop een fabriek gaat vestigen voor de vervaardiging van fijnapparaten, heeft voor de nieuwe fabriek reeds negen MTS-ers aangenomen. Deze 'nieuwe krachten zullen eerst naar Engeland gaan, om zich op de hoogte te stellen van het productie-systeem. Een Engelse ingenieur zal binnenkort naar Nieuwkoop komen om de toe komstige werknemers te testen. NIEUWVEEN Koud bad. In de nacht van Zon dag op Maandag reed de heer Sch. uit Aalsmeer als bestuurder van een scooter met flinke snelheid over de Ui terbuurtweg, waar ook nog enkele late wandelaars liepen. Blijkbaar merkte de bestuurder van de scooter dezen te laat op en om een botsing te voorkomen, stuurde hij zijn scooter naar de slootkant met het gevolg dat hij kopje onder in het water terecht kwam. Bij omwonenden word hij van droge kleeren voorzien. De scoo ter en een rijwiel van de wandelaars bekwamen lichte schade. Zinker sluis gepasseerd. De zin ker, welke verleden week de Katten- brug passeerde op weg naar Uithoorn, en die toen in verband met het ver schil in de waterstand de sluis niet kon passeren, is thans de sluis door gevaren. Vrijdagavond was de wa terstand van Aax-kanaal en Amstel- Drechtkanaal tengevolge van de he vige Zuid-Wester gelijk en kon het transport verder. Er behoefde dus niet lang gewacht te worden. NOORDEN Herfst-uitvoering toneelver. St Ce cilia. Zondagavond gaf de R.K- toneelvereniging St. Cecilia in de zaal van de Wed. A. de Leeuw een uitvoering. Om precies half acht opende de heer M. Baas, voorzitter van de toneelvereniging. Opgevoerd werd „Er was voor haar geen plaats" door drs. Lockefeer. Een vrouw die gehuwd was met een Tiroler en woonde op de Blarenbad-Alp, kon aan dat leven in de eenzaamheid niet wennen en haar zoon, de dienst bode en Hans, een geestige oude knecht, lieten zich door. een goed gevooisde Hollander, die sprak over het aantrekkelijke zaken doen in het dal, overhalen. Zonder de anderen te kort te doen, vertolkte de „Oude Hans" toch wel het beste zijn rol. Jammer dat het in de zaal niet altijd even stil was. Na de pauze werd ex* nog een klucht opgevoerd: „Cupido in de pas torie". Bij dit stuk kwamen de lach spieren nog eens goed los, vooral toen de pastoor het verliefde paartje in de eetzaal overliep en het van schrik de tafol met het eetgerij on derste boven wierp, en de kapelaan de bloemenvaas uit de pastoor z'n handen liep. De décors, regie en grime waren van W. J. de Valk en zoals we van hem gewend zijn: goed verzorgd. TER AAR Raadsagenda. Hedenavond te half acht vergadert de gemeenteraad. De agenda bevat o.m. de volgende punten: Aanbieding gemeentebegro ting en begroting gemeentelijk Grond bedrijf voor het dienstjaar 1955. Voorstel tot toekenning van een ren teloos voorschot aan de Woning stichting Ter Aar tot dekking van het ongedekte exploitatie-verlies 1952 1953. Voorstel tot wijziging van de gemeentebegroting over het dienst jaar 1954.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 2