Cairo neemt afzetting kalm op Zal men afgezette president voor het gerecht dagen? „Merdeka" doet sensationele onthullingen De opstand in Algerije Gemotoriseerde roofridders op de Duitse wegen DINSDAG 16 NOVEMBER 1954 46ste JAARGANG No. 13349 j CAIRO TREKT zich niets van j Directeur: C. M v. HAMERS VELD. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEIN EN OMSTREKEN j naCIHR AAN Hoofdredacteur: L. C J ROOZEN. BUREAUX: PAPENGRACHT 32 Teiefooo: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935. Redactie 20015, Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.50 p. w., f 2.15 p mnd„ I 6 40 p. kwart. Franco p. p. f 0.30 - Advertenties: 15 ct. p. m m. Telefoontjes f 1.50 MUISJE HAD EEN STAARTJE |">AT de aAn-SLAG op de Egypti- sche premier Nasser een muisje met een staartje zou blijken te zijn, was reeds dadelijk na het schot van de politiek© loodgieter merkbaar. Mislukte aanslagen zijn in de ge schiedenis maar al te dikwijls wel kome aanleidingen geweest voor het „slachtoffer" om af te rekenen met zijn oppositie. Zo ook hier. Nog voor dat men goed en wel wist wie de dader was, stond het reeds vast, dat hij lid was van de Mohammedaanse Broederschap. Maar bovendien wa ren er aanwijzingen, welke gingen in de richting van president Naguib. Te verwonderen was dat geens zins, want sedert de eerste val van Naguib bestond er vanzelfs- 0 sprekend 'n latente vijandschap tussen de man, die het onder spit had moeten delven en later zijn positie nooit meer heeft kunnen her winnen, en de man, die de slag toe bracht, maar er niet geheel en al in slaagde zijn rivaal machteloos te ma ken. In het begin van het jaar heeft zijn populariteit Naguib gered; er ontstond toen een volksbeweging te gen zijn afzetting en een groep ener gieke officieren wist dit uit te bui ten om de populaire generaal weer in het zadel te helpen. Ditmaal schijnt de geschiedenis zich niet te herhalen. Nasser is blijk baar door ervaring wijzer en voor zichtiger geworden en heeft eerst de weg zorgvuldig voorbereid. De of ficieren, die Naguib in eer herstel den, zijn weggewerkt en alles ver loopt nu zo gladjes, dat het volk in Cairo nauwelijks iets gemerkt heeft van het verdwijnen van de presi dent. D<= pers staat onder censuur en mag geen kik geven; niemand zal het zo spoedig wagen om een „spon tane" volksbeweging uit te lokken. Zo is er alle kans, dat generaal Na guib geluidloos verzinkt in de ver getelheid, tot leedvermaak van ex- koning Faroek. Het is evenwel de vraag of Naguib er even goed af komt als koning Faroek, die hij heeft helpen expediëren. Men zal hem niet toestaan, op min of meer luxueu ze wijze in ballingschap te gaan; men zal hem voor de rechter brengen en vonnissen. De enigen, die mopperen, zijn de Soedanezen, bij wie Naguib zeer po pulair is. Voor de a.s. aansluiting van de Soedan bij Egypte is de afzetting van Naguib niet bevorderlijk. Eden tegen Sovjet-nota Het jongste Russische voorstel om op 29 November een conferentie over een Europees veiligheidsverdrag te houden, is openlijk en uitdrukke lijk gericht tegen bekrachtiging van de Parijse overeenkomsten over de Westduitse herbewapening. De Westelijke landen moeten zich door dit Sowjetvoorstel niet laten aflei den. Dit zei de Britse minister van Buitenlandse Zaken, Sir Anthony Eden, gisteren in het Lagerhuis in antwoord op vragen van de socialist! sche oud-premier Attlee. „Zoals het Lagerhuis weet, meent de Britse regering, dat wij eerst de overeenkomsten van Parijs en Londen moeten goedkeuren en uitwerken", verklaarde Eden. „Zodra het Westen evenwicht en een gemeenschappelijk doel bereikt heeft, zal een basis zijn geschapen van waaruit overeen stem - Rimg met het Oosten kan worden ge zocht". President Eisenhower heeft de Pa- lijse accoorden gisteren aan de Ame rikaanse Senaat aangeboden met het verzoek hierover prompt te beslissen wanneer de Senaat in Januari voor de nieuwe zitting bijeenkomt. De Soedan trekt er misschien z'n consequenties uit Een officiële woordvoerder van de Egyptische revolutionaire raad heeft Maandag de afgezette president, generaal Naguib, er van beschuldigd, dat hij hij zich tot een „troefkaart voor communisten en leden van de Moham medaanse Broederschap had laten maken Jn een duivelse poging om weer klank bij het volk te vinden". Een vooraanstaande figuur in de Broederschap, Ibrahim Tajib, die de leider van de geheime cellen der organisatie te Cairo zou zijn, verklaarde Maandag voor een speciaal hof te Caïro, dat Naguib op zich had genomen om „trouwe krachten in het leger" te ve/zamelen ter ondersteuning van een aanslag op de huidige regering. ONTHULLINGEN. Tajib werd twee dagen geleden gearresteerd. Hij verklaarde voor het hof, dat generaal Naguib en de opperste gids van de Mohamme daanse Broederschap, Hassan el Ho- deibi, kort na de crisis tussen Nasser en Naguib in Maart jl overeen wa ren gekomen, dat: 1) Naguib ..trouwe krachten in het leger" om zich zou verzamelen, 2) de Broederschap een volksop stand zou beginnen om het leger te steunen, 3) de Broederschap in de daarop volgende chaos premier Nasser en luitenant-kolonel Zakaria Moheddin, minister van binnenlandse zaken en hoofd van de geheime dienst van het leger, en andere leiders van de hui dige regering zou vermoorden, 4) een nieuwe voorlopige regering zou worden ingesteld onder Naguib, die zijn invloed zou gebruiken om het land tot rust te brengen. Generaal Nag\iib zal voor het ge recht worden gedaagd, als zijn ver standhouding met de Mohammedaan se Broederschap voldoende kan wor den gestaafd met bewijzen. Aldus Schoolstrijd in België De schoolstrijd in België dreigt thans in volle hevigheid te zullen ontbranden. De voorzitter van het Al gemeen Christelijk Vakverbond, heeft namelijk tijdens een te Brussel gehouden protestbetoging, die door meer dan 8000 Katholieke leerkrach ten werd bijgewoond, aangekondigd dat op 24 November a.s. in alle in stellingen van Katholiek onderwijs gestaakt zal worden. Voor de Katholieke lagere scholen en de bewaarscholen is met ingang van Maandag bovendien 'n conferen tiestaking afgekondigd, hetgeen in houdt dat de leerkrachten geen ge hoor zullen geven aan oproepen van inspecteurs van dit onderwys. De Katholieke leerkrachten zullen voort aan ook hun medewerking onthou den aan het schoolsparen, „omdat zij weigeren mede te helpen de staat gelden te verschaffen, die tegen hen zelf worden gebruikt". „Deze protest actie richt zich tegen een regering, die de democratie met voeten treedt, de opinievrijheid aan banden legt en de gezinnen der ontslagen Katho lieke leerkrachten in ellende dom pelt. De regering wil de schooloorlog. Zij zal hem hebben en het zal hard tegen hard gaan", aldus de voorzitter van het Vakverbond. heeft een woordvoerder van de Egyptische regering-Nasser gisteren verklaard. Cairo is kalm. De toestand in Caïro is kalm-; vol gens een woordvoerder had zich Maandag geen enkel incident voor gedaan. Het afzetten van Naguib verwekte veel minder deining dan de aanslag op Nasser. Zonder enige commentaar hebben de streng gecensureerde kranten van Caïro gisteren de korte officiële be kendmaking gepubliceerd, waarin wordt vermeld, dat generaal Naguib „van zijn post is ontheven". De enige reactie die men in Egypte heeft kun nen waarnemen, was dat hier en daar een portret van de generaal van zijn plaats werd gehaald; zelfs de studenten, anders de eersten om van hun mening over politieke ge beurtenissen uiting te geven, heb ben zich nu rustig gehouden. Wel een reactie was een verkla ring van de Soedanese minister van binnenlandse zaken. Hij zei dat een verder optreden tegen de afgezette president Naguib de verhouding tus sen Egypte en de Soedan slechter zou maken, dat daardoor „de eenheid van het Nijldal" zou worden ver zwakt; in zijn woorden lag de be dreiging opgesloten, dat Egypte dat wel eens zou kunnen voelen wanneer d« Soedan over enige tijd moet uit maken of hij zich wel of niet. by Egypte wenst aan te sluiten. Naguib is in de Soedan geboren, en is er bijzonder populair. Complot tegen regering In grote opmaak meldt het rege ringsgezinde Indonesische blad „Mer- deka" Maandagochtend, dat 750 mil- lioen rupiah ter beschikking zijn ge steld om de huidige regering ten val te brengen vóór December, namelijk, gering ten val te brengen. „Merde- ka" zegt ook, dat een Nederlander, „die een hoge functie bekleedt bij een bekend aannemers- en uitvoe ringsbureau actief betrokken is bij de pogingen om de regering ten val te brengen." Het blad zegt voorts, dat de procureur-generaal beschikt over j r j - i een lijst van namen van personen, men Vnog^ n'iet met'zekerheid' kan ™?-lke organisatie zou bestaan uit vaststellen, welke groep dit geld bij eenbracht. Wel staat volgens „Merdeka" vast, dat enige buitenlandse maatschap pijen, die in Indonesië grote investe ringen hebben, bijdragen leverden aan een fonds om de regering van Ali Sastroamidjojo ten val te bren gen. Het blad zegt, dat een ...topfi guur van de Iraanse oliemaatschappij, die erin slaagde met 100 millioen dollar de regering van Mossadeq ten val te brengen", onlangs in Indone sië is aangekomen. Het blad voegt hieraan toe, dat het niet bekend is, of die man zich in Indonesië bevindt als vertegenwoordiger van een inter nationaal olieconcern, of om de re- Het regent weer radio-actief Japanse geleerden hebben Maandag geconstateerd dat een zware regen bui die zich boven de stad ontlastte sterke radio-actieve deeltjes bevatte. Maandagmorgen is in de Japanse hoofdstad een conferentie begonnen van Japanse en Amerikaanse geleer den waarop de gevolgen van radio activiteit voor het menselijk lichaam besproken worden. Intussen hebben twee Japanse ge leerden een beroep op de Sovjet-Unie en de Verenigde Staten gedaan voor Japan minder ongunstige jaargetij den te kiezen voor het doen van atoomproeven als deze althans niet geheel achterwege kunnen worden gelaten. Op vele plaatsen in het Aures-gebied worden dagelijks tientallen opstande lingen in arrest gesteld door de veiligheidstroepen, die oprukken tegen de voor een nieuwe golf van terrorisme verantwoordelijke rebellen. „Westerse landen met belangen in Indonesië". „De organisatie wordt echter geleid door Nederlanders, aangezien zij de situatie in Indone sië het beste kennen. De werkers van de organisatie bestaan groten deels uit voormalige leden van de Nederlands-Indische inlichtingen dienst, die in de staatsapparaten in filtreren", aldtfe „Merdeka". Typhoon blies 3.000 Chinezen weg Drieduizend Chinezen, voor het me rendeel vissers met hun familieleden worden vermist na de hevigste ty phoon die sinds mensenheugenis de Zuidchinese kusten heeft getroffen. Elfhonderd vissersschepen zijn ge zonken, honderden andere bescha digd. Alleen al in de wateren van Hongkong zijn driehonderd vissersbo ten beschadigd, hoewel dit gebied ongeveer veertig kilometer buiten het centrum van de storm lag. Het zwaarst geteisterd werd het kustge bied van Tsjoengsjan. Mau Mau veldmaarschalkexit Geboeid aan handen en voeten wordt de „Self made" veldmaarschalk Ka- leda van de Mau Mau te Nairobi naar een gecharterd vliegtuig gevoerd, dat hem voor zijn verhoor naar Nyeri zal brengen. Voor alle zekerheid had 'men een tweemotorig toestel genomen om in elk geval drie volledig uitgeruste politiemannen met Kaleda mee te zenden. Het Hof van Nyeri sprak Vrijdag j.l. de doodstraf uit tegen Kaleda en twee mannelijke aanhangers. Een meisje van achttien jaar werd tot voorlopige detentie veroordeeld. De man nen hebben veertien dagen de tijd om in beroep te gaan van het vonnis Het viertal werd gearresteerd in een gewelf in de uitlopers van het Kenya- gebergte en beschuldigd van het onwettige bezit van pistolen en ammunitie. Even de ketels ombouwen Het ruim zevenduizend ton meten de Britse stoomschip Mulberry Hill, dat vier dagen lang op de Atlantische Oceaan heeft rondgedobberd omdat de stookolie op was, heeft zijn reis hervat. De bemanning is erin ge slaagd twee ketels zodanig te ver bouwen dat bet schip op steenkool kan varen. Steenkool is er n.l. ge noeg aan boord. De Mulberry Hill vervoerde als la ding van Amerika naar Portugees West-Afrika 9500 ton kolen. De Ne derlandse sleepboot Zwarte Zee, die duizend mijl heeft moeten stomen om de Mulberry Hill te hulp te ko men, begeleidt het schip naar St. Maria op de Kaapverdische eilanden. Men rijdt 's nachts alleen in colonne In sommige delen van West-Duits- land rijden de automobilisten thans gedurende de nacht nog slechts in colonnes. De vrees voor de beruchte gangsterbenden, die sedert twee we ken de autowegen in de buurt van de Westduitse hoofdstad onveilig ma ken, heeft zulk éen omvang aangeno men, dat talrijke automobilisten het niet meer wagen alleen te rijden. De autorovers hebben nu ook in De opstand in Algerije Ongeveer honderd opstandelingen hebben Zondagavond een aanval ge daan op het dorp Pasteur, dat dertig kilometer ten Noorden van Batna ligt, waar het-hoofdkwartier van de Franse militaire autoriteiten is ge- i vestigd. De aanval werd afgeslagen J door plaatselijke militie. Aan de zij- i de van de verdedigers vielen één j dode en een zwaar gewonde te be treuren. De opstandelingen, die naar men gelooft afkomstig zijn uit de Che- morabergen ten Noordooston van de Auresbergketen, hebben de telefoon verbindingen tussen Pasteur en Bat- na en Algiers verbroken. Ook ten Westen van Zaghoean beeft zich Maandagmiddag een ge vecht afgespeeld, waarin twintig op standelingen werden gedood. Zes re bellen vielen met hun wapens in handen van de Fransen. De gouverneur-generaal van A-ge rije heeft Maandag een jachtverbod voor geheel Algerije afgekondigd. Dit verbod staat in verband met een maatregel, waarbij het bij zich dra gen van wapens onrechtmatig wordt verklaard. Zuid-Duitsland het hoofd opgestoken, waar uit de buurt van Mannheim en Karlsruhe ettelijke overvallen wor den vermeld, die met dezelfde tech niek worden uitgevoerd als die in de buurt van Bonn. De politie heeft nog meer hens aan dek gebracht en de koortsachtige jacht op de autobandieten heeft een tweede slachtoffer geëist. Terwijl men van de jongeman, die Zaterdagnacht op de vlucht in de buurt van Dus- seldorp werd neergeschoten, ver moedt, dat hij inderdaad tot de ben de behoorde, is men er zeker van dat het tweede slachtoffer onschuldig is. In de nacht van Zondag op Maandag richtte de politie in een buitenwijk van Dusseldorp haar machinepistolen op een auto, die met volle snelheid en gedimde lichten door een politie- afzetting reed. Daarbij werd de vrouw van de chauffeur die naast hem zat, dodelijk gewond. Het echt paar was pas sedert twee weken ge trouwd. In verband met dit voorval en om dat thans allerwegen angstige auto mobilisten weigeren te stoppen voor politieseinen uit vrees met trucs der bandieten te doen te hebben, heeft men verordend dat alle op de auto- sterke schijnwerpers moeten worden wegen uitgezette politieposten door bestraald. De politiemannen die aan de speurtocht naar de misdadigers deelnemen, zijn ook allen in licht gevende kledij gestoken. Tot dusverre heeft de grootscheepse jacht even wel nog geen. grote resultaten opge leverd. Berichten over overvallen van nachtelijke autorijders blijven aan de orde van de dag. In Zuid-Duitsland meent men over een deugdelijke signalement van de daar opererende lieden te beschikken. Beroofde slachtoffers hebben name lijk verklaard, dat de rovers met bui tenlands accent spraken, en dat één van hen in uniform gekleed was, maar veel meer aanknopingspunten heeft de politie op het ogenblik niet. MINISTER MANSHOLT IN CANADA. Onze minister van Landbouw, Vis serij en Voedselvoorziening, de heer S. L. Mansholt, heeft Maandag een bezoek gebracht aan de winterbeurs in Toronto. Hij roemde de kwaliteit van de Canadese landbouwproducten. Dinsdag zal hij Holland Marsh bezoeken, dat een maand geleden van overstromingen te lijden heeft gehad. VOOR DE VLUCHTELINGEN: 1.302.000. De afgelopen dagen is by het Co mité-Vluchtelingen 1954 ƒ84.000 gul den binnengekomen. De opbrengst van de actie tot en met gisteren bedraagt daardoor 1.302.000 gulden. HOE wordt weer (Geldig van Dinsdagavond tot Woensdagavond. Opgem. te 10 uur). OPKLARINGEN Aanvankelijk veel bewolking met plaatselijk wat regen. In de nanacht echter van het Noorden uit afnemende bewolking, hier en daar lichte nachtvorst en plaatselijk mist vorming. Morgen overdag opklaringen en slechts hier en daar een bui. Ongeveer dezelfde temperatuur als van- l daag. Zwakke tot matige wind in hoofdzaak tussen West en Noord. Het weer in Europa HELSINKI STOCKHOLM OSLO KOPENHAGEN LONDEN AMSTERDAM BRUSSEL PARIJS BORDEAUX GRENOBLE NICE WARSCHAU BERLIJN FRANKFORT MUNCHEN ZURICH GENEVE LOCARNO INNSBRUCK ROME weer temp. licht bew. 4 c onbewolkt —5 licht bew. —5 licht bew. 1 i» nevel 2 geheel bew. 4 zwaar bew. 4 onbewolkt 0 onbewolkt 1 licht bew. 4 onbewolkt 4 geheel bew. 3 geheel bew. 3 licht bew. 0 nevel —o mist 0 licht bew. 2 licht bew. 3 sneeuw —1 geheel bew. 10 Korreltje Hot is gemakkelijk een oog en een vriend te kwetsen.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 1