CONCORSfft Deskundigen niet altijd opgewassen tegen de juridische haarkloverij van de verdediging Zonder enige vorm van proces werd Prins tien maanden lang in de gevangenis gehouden Een darlele opmerking bracht Zaterdagavond de ondergang voor een heel klein cafeetje.... Een schraperige, inhalige rentmeester benadeelde verschillende pachters MAANDAG 15 NOVEMBER 1954 DE LEIDSE COURANT DERDE BLAD PAGINA 1 Derde procesdag Berkelse moordzaak in Hoger Beroep President trad meerdere malen corrigerend op Zoals in feite het gehele Hoger Beroep van de Berkelse moordzaak tot mi toe, is ook de zitting van Zaterdag weinig meer geweest, dan een juridische haarkloverij, waarbij men zich op bijna belachelijke wijze verdiept in kléine bijkomstigheden en waarbij de leek wel eens de indruk krijgt dat men als een voorzichtige kat om een hete brei loopt. Vooral de getuige-deskundigen, die in dit proces optreden, blijkt deze juridische spitsvondigheid nogal eens minder plezier te zijn daar een ge schoold advocaat uit een enkel onvoorzichtig woord dikwijls een merkwaar dige wending aan de zaak kan geven. Zo moest dr. Nelemans Zaterdagmorgen van mr. Huygens horen, dat hij zijn boekje te buiten was gegaan, omdat hij in zijn rapport „toedienen" in plaats van „ingekregen" had gebruikt, want daarmede poogde mr. Huygens aan te tonen, dat dr. Nelemans bevooroordeeld zijn rapport geschreven had. „Uit het dossier heb ik de indruk gekiegen dat het slachtoffer her stellende was van de blauwzuurver giftiging. Zij zou hersteld zijn, als niet, met de beste bedoeling, maar pharmacologisch ongelukkig, een mor phine-injectie zou zijn gegeven; mor phine werkt nl. remmend op de adem haling." Verdachte verklaarde desgevraagd de morphine-injectie te hebben ge geven vlak voordat een priester met de laatste sacramenten was geko men. De president zeide, dat verdachte aanvankelijk voor de reehter-com- Maar evenals de Leidse professor dr. A. J. de Steenhouwer bleef ook missaris had verklaard twintig mi- c"r. Nelemans bij zijn eerder afgelegde verklaring, dat de Berkelse dokters- vrouw door vergiftiging om het leven was gekomen. „VERGIFTIGINGGEEN TUMOR" Dr. J. Zeldenrust, patholoog-ama- toom bij het gerechtelijk laboratorium te 's Gravenhage was de eerste des kundige die in de middagzitting werd gehoord. Zijn verklaring hield in dat hij zich kon aansluiten bij de verkla ringen van dr. Hulst, dr. Nelemans en professor de Steenhouwer. De symptomen aangetroffen op het li chaam van het slachtoffer, wezen volgens deze deskundige op een ge welddadige dood. Dr. Zeldenrust, die 200 tot 250 sec ties per jaar verricht, zeide voorts dat het onderzoek van dr. Hulst z. i. volledig is gtweest. Mr. Huygens sneed het probleem betreffende het Koninklijk Besluit van 1918 weer aan, waarin wordt be paald, dat de laatste behandelend ge neesheer bij de sectie aanwezig moet zijn. „Bij de sectie moeten volgens dit besluit twee artsen aanwezig zijn", zeide de deskundige. Volgens mr. Huygens had dr. J. A. G. ten Berg bij de sectie aanwezig moeien zijn. „Ik bepaal dit niet; ik krijg op dracht en ben niet de aangewezene, die de betreffende arts moet op roepen", zeide dr. Zeldenrust. „Is de sectie goed verricht als dit K. P. niet juist is uitgevoerd?" vroeg mr. Huygens. „Neen, theoretisch hebt u gelijk. Maar het gaat toch bij de sectie om het opsporen van de doodsoorzaak Ik heb nog nooit aanwijzingen van een behandelend geneesheer moeten op volgen." „Neen, omdat dit K. B. nooit is op gevolgd," zeide de president. „Zoudt u mogelijk een andere doodsoorzaak hebben kunnen vinden als de behandelende arts wel aanwe zig /ou zijn geweest?" vroeg de pre sident. „ik geloof het niet", antwoordde de deskundige. „Gelooft u, dat onmiddellijke dood kan intreden tengevolge van een ge ringe diffuse tumor?" zo vroeg mr. Huygens. „Ja, inderdaad". „3mdat dr. Hulst geen microsco pisch onderzoek heeft ingesteld, heeft hij aus als er een dergelijke tumor was deze niet kunnen vinden?" „Ja, inderdaad". Mr Huygens haalde hierna een voorbeeld van dr. Purchase uit de behandeling in eerste aanleg aan Dit voorbeeld had volgens dr. Zel denrust weinig waarde, omdat de pa tiënt, waarover men had gesproken, aan longontsteking gestorven was. „Ik zal het zeer sterk zeggen: Als bij de sectie een tuimor in de hersenen zou zijn gevonden, met het blote oog, dan nog zou ik als doodsoorzaak blauwzuurvergift'gin? bepalen", zei de de deskundige. ,De conclusie is dan toch, dat de tumor niet dodelijk is geweest". De president wist 't wel! dat zij spit in haar rug had; zij had de samer niet verlaten. Voor de rechtbank had zij, zo zeide mr. Huygens hierop, gezegd dat zij de kinderen wel naar bed had gebracht; dit zou tien minuten hebben geduurd. De president attendeerde de schoon moeder van verdachte hierop, waarop zij schoorvoetend erkende toch wel even uit de kamer te zijn geweest. „U moet wel precies in uw verklarin gen zijn, mevrouw", meende de pre sident. De morphine-injectie. De 62-jarige oud-hoogleraar in de pharmacologic, aan de universiteit te Djakarta, di A. Grevenstuk, achtte de aard van de maaginhoud van door slaggevende 'betekenis voor de in werkingtreding van de ingenomen cyaankali, «ok wat de tijd betreft, waarmede hij aantoonde het hierin eens te zijn met Sir Bentley Pur chase. „Kan het ren uur duren, in zo'n geval, dat het cyaankali in de maag blijft liggen, voordat het reageer?" vroeg mr. Huygens. „Dit is inderdaad mogelijk". „Kan een morphine-injectie het herstel van een blauwzuurvergifti ging tegengaan?" vroeg mr. Huygens. Wederom verkeersongeluk bij herhalingsoefeni-gen .Wederom dode bij Luwa Een truck van de 35ste afdeling Lichte Luwa, die in een colonne reed, is Zondagavond tegenover het sta tion Uitgeest in een langs de weg lopende sloot gereden. Met moeite konden twee der drie inzittende mili tairen bevrijd worden. De bestuurder, de soldaat Ten Tije- Boonkamp uit Haaksbergen, was be kneld geraakt. Toen men hem uit de cabine haalde waren de levensgees ten reeds geweken. De wachtmeester Kerstens uit Deventer werd ernstig gewond naar het ziekenhuis te Alk maar vervoerd, en de derde inzit tende, de soldaat Groothuis uit Arn hem liep een shock op. De colonne was onderdweg van Rucphen naar Den Helder; de militairen waren op herhalingsoefening. nuten na het begin van de aanval de infectie te hebben gegeven. D». Nelemans was van mening dat de morphine-injectie geen invloed zou hebben gehad op de dodelijke afloop. D_- neuroloog-psvchiater dr. Ed. E. H. M. Hoelen te 's-Gravenhage werden eveneens enige vragen door de ver dediging gesteld. Een van deze vra gen betrof de morohine-injectie. Dr. Hoelen zeide dat chirurgen nooit mor- phiie gebruiken bij hersen-patiënten, omdat de ademhal mgsorganen in hun fum tie belemmerd zouden kunnen worden. Coöp- Levensverzekering Mij. u.a. 0 Maximale zekerheid Minimale premie Ook voor collectieve pcrsoneelvèreekcringen Hoofdkantoor s IA Oudanoord - Utrecht Tal. 16591 (3 lijnen) lAdvertentie) Slavische lectuur voor Triëster vluchtelingen Bij de honderd vluchtelingen, die onlangs uit Triest in ons land zijn aangekomen, zijn 35 t.b.c.-patiënten. Deze zijn in verschillende sanatoria in ons land opgenomen en om deze aan het ziekbed gekluisterde mensers te kunnen helpen aan lectuur in hun landstalen, Bulgaars, Roemeens, Joe- go-Slavisch, Russisch, Tsjechisch, Pools, Hongaars of Estlands, heeft zich een comité gevormd, dat onder de naam „Actie Lectuurvoorziening" (mej. R. Eering, Prins Mauritssingel 33a te Rotterdam, telefoon 86924) wil trachten dergelijke lectuur propa gandistische wordt geweerd te ver zamelen. Het comité doet daarom een beroep op hen, die hen aan deze lec tuur kunnen helpen. GERAFFINEERDE ROOF. Deze week werd bij de Haagse po litie aangifte gedaan door een vrouw, van diefstal van haar hand tas. Zij had staan wachten op het Spui op de tram en was vervolgens met de tram naar Scheveningen ge gaan. Daar bemerkte zij, dat zij al leen nog maar de beugel in haar president schorste te ongeveer I hand had. De tas was er met een half zes de zitting tot Maandagmor- scherp voorwerp afgesnefen. De in- gen. 'houd van de tas bedroeg 85. 20.000,boete geëist Voor de meervoudige kamer van economische zaken van de rechtbank te Roermond heeft terecht gestaan een rentmeester uit Herten, die be heerder is van de landerijen van tal van grootgrondbezitters en kasteelhe ren in het MidJen-Limburgse. Hem werd ten laste gelegd dat hij de pachtwet in verscheidene gevallen en op verschillende wijzen zou hebben overtreden. Zes „standaard-gevallen", een greep uit vele, werden behandeld. In zijn requisitoir eiste de officier van justitie tegeii de rentmeester een geldboete van 20.000 of vijf maan den hechtenis en een voorwaardelijke straf van twee maanden met een proeftijd van twee jaar. Enkele slachtoffers. In een geval van een landbouwer te Horn had de rentmeester behalve de pachtsom van 250, nog jaarlijks 25 gld. aan emolumenten en 2 kg. bo ter bedongen. Een landbouwer uit ZO BEHANDELT MEN NEDERLANDERS IN INDONESIË! »,Over mishandelingen praat ik nog niet} dit is te gevaarlijk voor de anderen!" Gejaagd en nog steeds verontwaardigd, verbitterd en bezield met haat gevoelens, coch blij met zijn eigen behouden terugkeer en met onmisken bare dankbaarheid voor enkelen, die zijn, vrijheid hebben bewerkstelligt, is Zaterdagmiddag met zijn vrouw en zoontje de Amersfoortse gymnastiek leraar D. C. Prins, een van de circa 35 a 40 Nederlandse gevangenen, met een KLM-toestel uit Djakarta op Schiphol aangekomen. Er waren bij zijn aankomst op het vliegveld geen officiële vertegenwoor digers van de Nederlandse regering. In het zelfde KLM-toestel was mr. W. F. L. graaf van Bylandt, buiten gewoon gezant en gevolmachtigd ambassadeur, hoge commissaris in Indo nesië, in Djakarta ingestapt. Hij had samengereisd met de heer Prins, maar was in Rome uitgestapt, omdat hij, alvorens naar Nederland voor bespre kingen met de regering terug te keren, enige vacantie neemt. „Ik wil wel iets vertellen", zo begon de heer Prins op Schiphol zijn re laas met voorbehoud tot de pers, „maar ik heb met de hoge commissaris in het vliegtuig nadrukkelijk afgesproken, dat ik in het belang van de mensen, die nu nog in Indonesië vast zitten, geen mededelingen over mishandelingen zal doen". „Tot alles in staat". Zijn verdere woorden waren door spekt met cynische opmerkingen over zijn gevangenschap, die hij ondanks een poging, die hij daartoe deed, ken nelijk niet kon onderdrukken. „We waren ongeveer met 40 man", zei hij. „Gasten van de president. Eten, drinken en slaag kregen we cadeau. Het waren onze kleine bruine broertjes van de politie, die dat de den; deze jongens zijn tot alles in staat". De heer Prins zeide voorts binnen kort contact te zullen zoeken met de juridische afdeling van het ministe rie van Buitenlandse Zaken in Den AMSTERDAMS AVONTUUR Tegenstrijdigheden. De president vroeg de verdachte, wanneer, volgens hem, zijn vrouw de telegenheid zo-u hebben gehad om cyaankali in haar tonicum te doen. Verdachte noemde enkele uren, waarop hij spreekuur had. Het leek de president wel vreemd, dat het slachtoffer haar eigen toni cum zou hebben vergift'gd. het 's mid dags zoals verdachte zegt zou hebben gedronken en pas 's avonds een aanval zou hebben gekregen. Verdachte kon dit ook niet verkla ren. De moeder van het slachtoffer verklaarde, dat zij op de middag van in gezelsohap van zijn zwa ger en twee dames een hoofdstedelijk cafeetje aan het Singel binnenstapte. „Zo, juffie, zit je hier I zo maar in je eentje?" Mr Huygens haalde hierna de vroeg Zaterdagavond een verkl-sring aan van de Engelse neu-Amsterdamse koopman, die roloog-toxicoloog Sir Bentley Pur chase, welke deze voor de rechtbank had afgelegd. Dï\ Hulst werd opnieuw voor het hof geroepen. „Er was geen tumor", zeide deze, „er v/as geen enkele aanwijzing, die in die richting wees. Ik begrijp niet wat de verdediging toch met die her sentumor wil". „U begrijpt niet wat de verdedi ging ermee wil", zeide de president, „dat zal u dan wel duidelijk worden, denk ik, als mr. Huygens zijn pleidooi zal houden." Toen mr. Van 't Hoff Stolk een vraag stelde, waarbij hij zeide dat het begrijpelijk is, dat het niet doenlijk is een microscopisch onderzoek van de hersenen tot in het uiterste door te voeren, omdat dit jaren zou kun nen duren, vroeg de procureur-gene raal het hof er direct acte van te ne men dat de verdediging ook de be perking van tijd bij een microscopisch onderzoek accepteert. doende de asbak als vol treffer moest incasseren. „Wacht even", dacht de bezorgde waardin achter de tapkast, „ze gaan met m'n bullen gooien en lenig als een hinde wrong ze zich achter haar toog vandaan gehaktballen te braden, die een dankbare bij ver- verdiend, want zoals er mee omgesprongen werd, dienste voor het kroegje zou het nieuwe "ba lans be - vormen, omdat na al de slist niet meer halen. Nu zat „het juffie" niet aan de ongeregeldhe den een einde te maken. „Mens, bemoei je er niet mee," waarschuwde haar een der gasten, die het to neel met zichtbaar welge vallen bekeken had en bang was, dat het optre- ien van de waardin 't ver loop van de strijd niet ten goede zou komen. De waardin besloot eerst vochtigheid een hartig hap je geen overbodige Kixe is en tevens weer inspire rend werkt. Nu was deze noeste wer- alleen, want haar verloofde was even naar de tapkast gegaan en de opmerking van de koopman viel he lemaal niet in goede aarde. „Zoek je wat, broer?" klonk het dreigend van het barkrukje bij de tap kast en nog voordat de koopman met een nieuw grapje de opkomende storm had kunnen beda ren. gleed het jasje van de stevige schouders en kwam de man in hemdsmouwen van het barkrukje gestapt. .Vertel het nu nog maar eens," nodigde de bege- J NIET ALTFFN leMer van de ogenschijn- I s lijk eenzame dame uit, terwijl hij met misleidende kalmte naar het tafeltje Toen de laatste lamp aan gruizels vloog en Dantc aan het gejammer en geschreeuw een treffen de beschrijving voor zijn ker wel wat herrie ge- „Hel" ontleend zou hebben, wend, maar op een gegeven /ond de man-in-hemdsmou- moment, meende hij dat de wen, die om de eer van vrolijkheid van zijn gasten zijn dame de strijd begon- toch een stadium bereikt nen was, dat de aardigheid had, dat ingrijpen nodig eraf was. maakte en hij snelde naar de cafézaal. Toen hij daar zijn vrouw een gebroken" jeneverfles zwijgend en met gesloten tegen de vriendin van de ogen op de grond zag lig- In een hoekje zag hij hoe zijn meisje zich met HET JUFFIE WAS van de koopman, zijn zwa- even met deze toeschou- ger en de twee dames toe- wer af te rekenen, maar kwaim. Deze houding mishaagde de koopman en de eerste klap kwam indrukwekkend aan. De verdediger van de dame zag de zwager ook al in actie komen en ten einde deze eerst even uit te schakelen, liet hy de man het café-tafeltje aan de onderkant zien. inmiddels hadden andere vredelievenden al een po ging gedaan om de vech tenden te scheiden. Zo'n vredesgebaar duurt echter doorgaans slechts totdat de vredestichter, van een der partijen een klapje meekrijgt, dan gaat .-ij partij kiezen.. En Zaterdagavond móést men op het Amsterdamse Singel wel partij kiezen, koopman verdedigde, inmiddels weer bezig was de waard een fikse afram meling te geven en de man- in-homdsmouwen vond dit toneel hem onwaardig: „Kom mee, meid", zei hij tegen zijn dame en samen verdwenen ze in het nach- innmnihhhihhhihhnmmnmi telijk duister, dat even la ter verbroken werd door de koplampen van politie- gen en hij door een snelle auto's, wier inhoud met duik nog net een van zijn zwaaiende zaklantaarns en eigen stoelen kon ontgaan, gummiestoken spoedig die met een sierlijke precies zijn richting kwam vliegen, begreep hij terstond, dat dit grapje te regeld kan worden, ver doorgevoerd werd en Zo erg veel bleek als een dappere kroegbaas achter niet meer te rege- oog iedereen in het kroegje tot de overtuiging bracht, dat alleen met kalmte iets ge- „Hé, vent, wat sla je mijn vriend?" gilde een der want zoals ook in de grote dames ontzet," hij deed wereld, kwamen de neu- toch niets!" en om de val tralen hoe langer hoe meer van haar vriend te wreken, in de verdrukking en moes- smeet zij een asbak naar ten uit zelfverdediging wel het hoofd van de man in de handen uit de mouwen hemdsmouwen, die al zijn steken. - i j i aandacht nodig had om de Inmiddels was de kroeg- de f itale dag haar kleinkinderen met slagen van de vlotte koop- baas druk in de weer om naar bed had kunnen brengen, om- man te ontwijken en zo- achter in het keukentje stortte hij zich in de strijd. Het gevecht had inmid dels, dat typische karak ter aangenomen, dat prac- tisch ieder gevecht ken merkt; niemand wist meer tegen wie hij vocht en waarvoor hij vocht, maar len in het kroegje, want van het meubilair, van de wandversiering en van al les, wat een gewone kamer tot een kroegje pleegt te maken, was nog maar bit ter weinig over. Wat er nog te regelen Haag om rapport over zyn bevindin gen uit te brengen. Hij had circa 10 maanden gevan gen gezeten, nadat hij in Djakarta plotseling was gearresteerd. Vriend werd vijand. Acht jaar geleden ging hij met de Zeven-December-divisie als tijdelijk eerste luitenant naar Indonesië toe. In die tijd diende de Abonnees Toma- soa,'wiens naam de laatste tijd her haaldelijk als kroongetuige in de zaken Schmidt en Jungschlaeter wordt genoemd, als burger onder hem in het leger.. Drie jaar geleden, toen de heer Prins dus geen militair meer was, accepteerde hij de functie van gymnastieleraar aan een school van de Nederlandse Carpentier Al- ting Stichting in Djakarta. Na zijn arrestatie, zo vertelde hij, had deze stichting zijn salaris doorbetaald aan zijn vrouw en haar waar zij kon mo reel gesteund en daadwerkelijk ge holpen. FIJN VOELEND! „De vorige week kreeg ik plotse ling bericht, dat ik naar huis mocht. Ik ben niet zoals misschien ge zegd is uitgewezen. Daar zit iets achter, maar het is beter, dat ik u dat nu nog niet vertel", vervolgde de her Prins. De eerste twee maanden had hij met 16 man gevangen gezeten in een ruimte van 4 bij 5 meter in een oud huis te Bandoeng, dat bij het politie bureau aldaar hoorde. Met veront waardiging deelde hij mede .in die tijd vrijwel niet gelucht te zijn. Licht en lucht was er wel; het viel binnen door de glasloze ramen, die met prikkeldraad waren afgezet. Na maanden was hij overgeplaatst naar Buitenzorg, en kwam daar onder wat hij noemde „de mobile brigade", „Daar behoorde ik blijkbaar tot een van de zes staatsvijanden nummero één", zei hij. „We zaten er cellulair. In totaal ben ik 5 a 6 maal in de zon geweest. Dat was in Mei geloof ik, toen ze mij af en toe een gesprek van 5 minuten met mijn vrodw gunden. Dat geschiedde onder strenge be waking met politiemannen met sten- guns en zo er bij en met secretares sen naast me, die stenografisch no teerden wat ik tegen mijn vrouw zei.' De laatste 6 maanden had hij ge vangen gezeten in Djakarta, een ge vangenschap, die hij op Schiphol „vrij dragelijk" noemde. Overdag liet men de gevangenen bij elkaar; 's avonds na 8 uur moest ieder terug naar zijn cel. „Klinklare onzin". De heer Prins zeide niet te kunnen zeggen, waarom hij feitelijk gearres teerd was. Wel was hy enkele malen verboord en daarbij van verschillen de feiten beschuldigd. Hy nam aan gearresteerd te zyn als gevolg van bezwarende verkla ringen, die de Ambonnees Tamosao over hem zou hebben afgelegd. „Ik heb die man echter in geen jaren meer gezien", zei hij, „nadat wij uit het leger waren. Hij'is een beroeps leugenaar, die meen ik zelf destijds is opgepakt en mishandeld Toen heeft hij doorgeslagen. Overigens geloof ik, toch sloeg men er dapper viel, werd door de politie dat hij mijn naam genoemd heeft in op los met alles, wat maar opgeknapt. De waard en binnen het bereik kwam. De flessen en glazen uit de tapkast hadden al lang een bestemming gekregen zyn dappere vrouw verdwe nen in ziekenauto's naar het ziekenhuis en de rest werd ook in auto's geladen. en ook het meubilair had maar deze reden naar het een sneller© afschrijving politiebureau. Vlodrop moest behalve de pacht jaar lijks 23.60 betalen en vier kg. bo ter; bij niet-betaling moest hij het land laten liggen. Verdachte liet een andere pachter te Horn de straatbe lasting betalen tot een bedrag van 89.43, hoewel die ten laste van de verhuurder komt. Ook moest de huur der in dit geval nog de brandassurant- tie betalen. Een tuinder te Valken burg had een pachtcontract waar van het bedrag door de pachtkamer met 1010 gld. verlaagd was, wijl de pacht te hoog lag. De rentmeester liet een ander contract opmaken, waarin de pachter verplicht was 6 jaar lang deze 10.10 afzonderlijk te betalen, naast de verlaagde pachtprijs. Alles tezamen was de C.C.D. op een vijf tig a zestig gevallen gestoten bij het onderzoek, waarbij de rentmeester zijn boekje te buiten ging. ,,Zeer welwillend". Verdachte verdedigde zich met te zeggen dat sommige gebruiken nog stamden uit de oorlogstijd en een soort traditie waren geworden. An derzijds vertelde hij dat hij handelde in opdracht van zijn heren. De gelden werden echter niet geadimistreerd, omdat ze buiten de pacht stonden. De officier noemde de rentmeester een schraperig, inhalig man. Bij hem sneed het mes altijd aan twee kan ten. Ook door zijn opdrachtgevers werd hij gewantrouwd. De verdediger betoogde dat de rentmeester steeds optrad als ge machtigde der eigenaars, die uitein delijk de verpachters waren. Hij zou steeds voor zijn pachters een zeer welwillend man zijn, in tegenstelling tot het beeld dat de officier van hem ophing. Uitspraak op 23 November. K.V.P.- VERKIEZINGSFONDS 50 cent extra! Zaterdag 13 November hield de Ka tholieke Volkspartij haar organisatie- wapenschouw als inzet van een groot aantal landelijke activiteiten, die tot doel hebben: versterking van de po sitie der partij in het katholieke volksdeel door een bezielde activiteit van partijkader en'partijpropagandis ten, versterking van de financiële kracht der partij, niet het minst met het oog op de naderende Kamerver kiezingen. Voorzitter, secretaris, en penning meester der partij, alsmede de lande lijke propagandaleider stonden Za terdagmiddag in persoonlijk openhar tig contact met de voorzitters, secre tarissen, penningmeesters en propa gandaleiders der achttien kringen. De besprekingen betroffen: de con tributie-inning en de z.g. twee-kwart jes- actie onder de leden der partij ieder lid zal gevraagd worden 0.50 extra contributie te betalen voor het verkiezimgsfonds der partij de „Opmars"-aclie, de versterking en uitbreiding van het aantal werk groepen en stoottroepen der partij, de actie contact van de katholieke kie zers met de vertrouwensmannen en de volksvertegenwoordigers in raad, Staten en Kamer) en tenslotte de ledenwervingsactie. Besloten werd in elk der achttien kringen de vorming van een propa- garoda-driemanschap te bevorderen rond de kring-propagandaleider ter versterking en uitwisseling van de progada in de ruimte zin van het woord. Als inleiders traden op de heer B. Alberts, penningmeester, dr. L. A. H. Albering, secretaris, de heer S. B. Gras, propagandaleider en prof. dr. A. M. J. Chorus, lid van de Centrale i Propaganda-Commissie der K.V.P. Mr. H. W. van Doorn zat de bespre kingen voor. de veronderstelling, dat ik toch allang in Nederland was en er geen nadeel van zou kunnen ondervinden Hij heeft nooit iets tegen me gehad, j een of meer Indonesiërs, die hem Maar wat hij me in de schoenen mogelyk gunstig gezind waren, wilde schuift over een opdracht die ik hem I de heer Prins in het midden laten. zou hebben gegeven om kaarten te maken van TNI-posten in Bandoeng is klinkklare onzin. Er is geen woord van waar." Vrouw vocht voor vrijheid. Op desbetreffende vragen ant woordde de heer Prins voorts, dat hij Westerling en Bos gekend heeft. Ver der vertelde hij nog, dat hy nimmer voor een rechtbank is verschenen en al evenmin ooit een rechter heeft ge zien, ook niet rechter Liem, die de zaak-Schmidt berecht en die volgens uit Indonesië afkomstige berichten de voorlopige hechtenis van de heer Prins niet heeft verlengd. „Dat ik nu mijn vrijheid terug heb", zo besloot hij, „dank ik in hoofdzaak aan mijn eigen vrouw, die enorm heeft doorgezet en als maar druk uitoefenen op de Indonesiërs. Ze heeft overal op mijn invrijheid stelling aangedronen en steeds maar volgehouden. Dat helpt Als je niet iemand hebt, die steeds buiten de ge vangenis voor je aan het werk is, dan kom je niet zo gemakkelijk vrij." Of hij zijn vrijheid ook nog te danken heeft aan medewerking van

Leidse Courant | 1954 | | pagina 9