L*T+B* in Zoeterwoude herdenkt bij Oogstdankdag zijn 40-jarig bestaan Het kind is ouder dan de moeder Wijkgebouw Wit-Gele Kruis geopend in Noorden MAANDAG 15 NOVEMBER 1954 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 3 Op Woensdag 17 November a.s. zal de Oogtdankdag en de viering van het Patroonsfeest van de LTB te Zoe terwoude plaats hebben en tevens liet feit herdacht worden, dat veertig jaar geleden de katholieke boeren zich verenigden. Waar de Zoeterwoudse R.K. Boe ren- en Tuindersbond als de eerste i\. het Bisdom een jaar vóór de stichting van de diocesane LTB tot stand kwam, heeft het bestuur gemeend in het volgend jaar het feest te vie ren met de diocesane bond, maar toch het heuglijk feit van de oprichting te herdenken op de oogstdankdag. In veertig jaren komen en gaan fcljna twee generaties; slechts een va ge overlevering herinnert aan het be langrijke feit in de geschiedenis van Zoeterwoude. In deze veertig jaren is zóveel voorgevallen, dat het voor de jongeren wellicht goed is alles wat aan de oprichting vooraf ging en wat in al die jaren tot stand kwam tot de herinnering terug te brengen en bij dit Oogstdankfeest de rijke oogst van werken in de organisatie te overzien en dankbaar te bewonderen. Een Mandement van de Bisschop Er bestond tot 1914 een afdeling van de Provinciale Boerenbond, een neutrale organisatie. Op 18 Januari 1914 verscheen het mandement van de bisschop van Haar lem, waarin aan alle katholieke boe ren bevolen werd zich op R.K. grond slag te verenigen. Deken Mosmans besprak met de katholieke bestuursleden van de boe renbond deze belangrijke bisschop pelijke brief waarbij het grote be zwaar naar voren kwam van de ver breking van de samenwerking met de niet-katholieke boeren. De deken met zijn grote vrees voor neutraliteit bleef volhouden en hield daarbij voor dat er zoals bij de arbeiders organisa ties, christelijke boerenbonden opge richt kunnen worden, waarmede dan samengewerkt kan worden. De be- stuurderen vonden zich in een zeer moeilijke positie geplaatst. De voor zitter besloot zelf bij de bisschop op audiëntie te gaan. Een stormachtige ontbindings vergadering. Op 8 April werd in het café „Het Wapen van Zoeterwoude" een verga-, dering gehouden, waarvan wij het verslag hier verkort weergeven. De voorz. de heer P. Paardekooper opende de vergadering met de mede deling dat, naar aanleiding van het bisschoppelijke chrijven van 18 Ja nuari, waarbij aan alle katholieke boeren wordt bevolen zich op R.K. grondslag te verenigen, het bestuur voorstelt de Boerenbond te ontbinden Er kwam van niet-katholieke zijde een hevig verzet er werd o.a. geroe pen: „moeten we terug naar de bloed bruiloft"; waarop de voorz. meende te kunnen volstaan met de verklaring wij katholieken zijn verplicht te ge hoorzamen aan onze geestelijke over heid en aangezien de bond niet kan blijven bestaan het aantal niet- katholieke leden was zeer gering menen de katholieken niet beter te kunnen doen dan met een voorstel tot ontbinding te komen. Scherpe verwijten van onverdraag zaamheden wercjen tegengesproken door de heer C. H. de Boer. Wij zijn niet onverdraagzaam, wij blijven el kaar helpen en het bestuur van de nieuwe organisatie zal gaarne over leggen met de organisaties; er moet een erkenning komen, dat wij elk op een eigen confessionele grondslag hij de wijkzuster als blijk van waar- bouwende heel goed kunnen samen werken. Toen nu ook van katholieke zijde bezwaren kwamen, deelde de voorz. mede, op audiëntie te zijn geweest bij de bisschop en tot de overtuiging te zijn gekomen, dat wij ons x>p prin cipiële grondslag moeten organiseren en geen twijfel meer te hebben, dat ook meerdere plaatsen zullen volgen. Met 27 stemmen voor, 5 tegen en 3 blanco werd de Bond ontbonden. Eerste L.T.B. Op 13 Mei werd de R.K. L.T.B. in een vergadering bijgewoond door De ken Mosmans opgericht. Aan de bestuurstafel hadden als voorlopig bestuur plaat genomen de heren P. Paardekooper, C. H. de Boer en M. Th. Kompier. Niemand kon toen denken dat deze drie voorman nen in de loop van vele jaren elkan der zouden opvolgen. De heer P. Paardekooper opende de vergadering als volgt: Zoals u allen weet is de Boeren bond eervol ontbonden. Daarmede is voldaan aan de wens van onze bis schop. Degenen bij wie de vraag op komt, waarom Zoeterwoude de eerste moet zijn, kan ik zeggen dat ik uit de mond van de bisschop weet, dat alle plaatsen moeten volgen. Zoeterwoude is grotendeels katholiek en moet het voorbeeld geven. Aantond werd tot oprichting beslo ten en alle aanwezigen traden als lid toe. Het betuur werd gekozen als volgt: P. Paardekooper, voorzitter, M. Th. Kompier, C. H. de Boer, G. Belt, J. W. v. d. Salm, C. v. d. Poel en J. Schouten. Deken Mosmans feliciteerde de pa rochie met de totstandkoming van de R.K. Boerenbond. Met feiten liet de spr. zien, dat Zoeterwoude in de eeuwenoude geschiedenis altijd het geloof hoog heeft gehouden. Het kind groeide. Krachtig is deze afdeling uitge groeid en ondanks oorlogen en zware crisistijden nooit wankel geworden. Alle katholieke boeren zijn aangeslo ten en in de machtige organisatie, die later uitgegroeid is, maak.t dit kind dat geboren is voor de moeder be stond steeds een goed figuur. De heer P. Paardekooper mocht zijn met moeite opgerichte bond maar twee jaar leiden. Van de eerste be stuursleden is alleen de heer Kom pier nog in leven. Na de reeds ge noemde voorzitters stond de Bond ge durende 15 jaren onder de krachtige jaren, leiding van de heer A. C. Paar dekooper en thans fungeert als vijf de voorzitter de heer J. J. J. Noord man. Meer dan 25 jaar heeft de heer G. J. Belt het secretariaat vervuld. Het werken en streven van de ver eniging in al die 40 jaren, een tijd perk met 2 oorlogen en een crisis willen wij niet verder omschrijven. Bij de eigenlijke viering komen deze feiten nog wel naar voren. Omtrent de Oogstdankdag zij nog medegedeeld, dat 's morgens om half negen een H. Mis uit dankbaar-, heid zal worden opgedragen in de pa rochiekerk van de H. Kruisverheffing waaronder tijdens de offerande de bezoekers uit de naaste omgeving in dien men voor 7,50 bij een deelne mende winkelier koopt, zijn reisgeld (bus of trein) op 0,25 na, terugbe taald krijgt. Dit komt dus neer op een retuortje voor slechts ƒ0.25. Be steedt men 15,dan kan men voor twee retourbiljetten dezelfde reduc tie ontvangen enz. Het reisgeld krijgt men terug op vertoon van de kassa bons, aan het bureau van het dag blad van Rijn en Gouwe, Van Man- dersloostraat 1 of van het Adverten tieblad, Julianastraat 83. LEIMUIDEN GOUDEN ECHTPAAR Op 22 November hoopt Leimuiden weer 'n gouden echtpaar te bezitten. Het zijn Martinus van Diemen en Cornelia Catharina van Diemen-Vis- ser, wonende in de Dorpsstraat 74. De bruidegom werd geboren in Noor den en de bruid te Rijnsaterwoude. Beiden tellen 75 jaren. De eerste ja ren van hun huwelijksleven heeft het dit echtpaar niet bepaald meege zeten. Afstammend uit echte veehou ders gezinnen vestigde het echtpaar zich na de trouwdag op een boerde- Uithoorn. Enkele jaren later vertrok men naar een hoeve te Bode graven, om na verloop van tijd naar Leimuiden te komen, waar hard ge werkt moest worden op de boerderij de melkslijterij. In 1950 heeft men de slijterij overgedaan aan een zoon en de boerderij aan een schoonzoon, waardoor het bruidspaar thans een welverdiende rust geniet. Het huwelijk werd gezegend met 11 kinderen, waarvan er nog 9 in leven offergaven op symbolische wijze aan zijn. Deze kinderen brengen op 23 No- God zullen worden opgedragen. Na het gemeenschappelijk ontbijt in het parochiehuis zal rector L. P. Vesters, geest. adv. van de kring Lei den, die ook het H. Misoffer zal op dragen, spraken over „Is veertig ja ren LTB-werk winst of verlies?" Op de feestavond zullen de LTJ-ers een feestspel onder de titel: „De zon ging onder, maar 'de oogst kwam toch binnen" opvoeren. Gezien het succes van vorige jaren, kunnen de ver wachting hoog gespannen worden. De voorzitter, de heer S. Splinter, dering een theebeurs aan. Daarna van het Wit-Gele Kruis opende de sprak de heer D. H. v. d. Vaart na- bijeenkomst en gaf daarna het woord aan dr. Boekholt, die de openings rede uitsprak. Dr. Boekholt sprak namens de Federatieve Commissie, voor" Zuigelingenzorg. Na bijna 7 jaar, aldus spreker, is het dan zover, dat het Wit-Gele Kruis zijn spreek uur van het consultatiebureau onder eigen dak kan doen plaats vinden Spreker legde vooral de nadruk op het nut van de kruisverenigingen en op de noodzaak van een eigen wijk gebouw. In dit wijkgebouw, ging spr. verder, kunnen nu ook alle vaccina ties of inentingen verricht worden; ook kan het materiaal nu hierin on dergebracht worden, want het is toch voor de gezinnen een geruststel ling, dat men bij ziekte, dat mate riaal kan lenen. Dr. Boekholt feliciteerde de afde ling Noorden met haar nieuwe wijk gebouw, dat gieheel naar de eisen des tijds is ingericht; ook verzocht hij de voorzitter om zijn felicitatie over te brengen aan de geestelijk ad viseur en de burgemeester. Met de wens, dat dit goed ingerichte wijk gebouw, vele jaren in gebruik moge blijven tot nut van geheel de bevol king, verklaarde hij het wijkgebouw voor geopend. De heer Th. J. F. Teunissen sprak namens de afd. Nieuwkoop en Aar- landerveen zijn felicitatie uit en hij hoopte dat de prettige samenwerking bestendigd zou blijven. Tevens bood NIEUWE-WETERMG Diamanten paar vierde een schitterend feest Zondag heeft het echtpaar P. van' vlaggen een prachtig versierde ere- Leeuwen-van Splunter te Nieuwe poort, waaronder het diamanten Wetering het diamanten huwelijks-1 bruidspaar nog een speciale muzika- feest gevierd. Ie serenade in ontvangst mocht ne- In de parochiekerk van Maria1 men. In het gebouw zelf was rond- Praesentatie gaf geheel Katholiek om de wapens van Zeeland en Zuid- Nieuwe Wetering reeds acte de pre- j Holland resp. geboorteprovincie van sence bij de kerkelijke viering vanbruid en bruidegom, een prachtige dit mooie feest. Hier werd 't diaman- j versiering aangebracht, en zongen de ten bruidspaar voorafgegaan door I kinderen en familie bij het binnen- kapelaan Cornelis met koorknapen treden van het bruidspaar een wel en bruidjes (kleinkinderen van het bruidspaar) de kerk binnengeleid en naar de speciaal voor hen geplaat ste stoelen geleid. Achter het bruids paar volgden de kinderen. In 't kerk gebouw waren o.m. burgemeester Kolfschoten en gemeentesecretaris van Harteveld aanwezig. Hun pries terzoon, pater Leo van Leeuwen O. S.B. droeg hierna tot intentie van het diamanten paar de plechtige H. Mis op. Het zangkoor o.l.v. de heer G. Kuipers voerde zeer verdienstelijk uit de Missa „Lauda Sion" van Hub. Cuypers, terwijl het orgel werd be speeld door Jan v. d. Meer. Het al taar was met witte en gele chrysan then in een stijlvolle versiering ge stoken. Pastoor Ligthart hield de predika tie, waarin spr. naast een gelukwens aan het bruidspaar, de zegeriingen van het huwelijk schetste. Na de H. Mis werd het bruidspaar naar de pastorie geleid. Onderwijl stelde zich voor het kerkgebouw de muziekver. „Door Gunst Verkregen" op. Gevolgd door een groot getal auto's waarin bruidspaar en familie hadden plaats genomen, ging het hierna onder vro- lyke tonen naar Nieuwe Wetering. Op verzoek van de bruidegom ging de muzikale intocht naar de Meer brug de brug waarop hij als brug wachter het grootste gedeelte van komstlied. Op het toneel had het ter ere van dit bruidspaar plaatselijk ge vormd comité plaats genomen, even als de groepscommandant der Rijks politie, de heer P. de Bil. Namens dit comité nam de heer M. R. Spring in 't Veld het woord. Deze achtte het zich een grote eer een enkel woord tot he bruidspaar te mogen richten. Reeds vele malen heb ik, aldus de heer Spring in 't Veld, bij diverse gelegenheden het woord gevoerd maar nog nimmer 'heb ik een dia manten bruidspaar mogen toespre ken. Maar het is in de geschiedenis van Nieuwe Wetering ook nog nim mer gebeurd dat wij een bruidspaar, dat 60 jaren is getrouwd in ons mid den mochten hebben. Op initiatief van mevr. J. Straathof was daarom een comité gevormd, om dit diaman ten paar namens de ingezetenen van Nieuwe Wetering iets aan te bieden en het mag gezegd, aldus de heer Spring in 't Veld, allen zonder uit zondering hebben hiertoe hun offer tje bijgedragen. Met de gelukwens van alle inwoners is het mij een genoegen U thans een couvert met 175.namens allen te mogen over handigen. Pater Leo van Leeuwen sprak na mens zijn ouders een kort dank woord. Dit alles is niet alleen een uiting van goede buren, maar meer zijn leven gesleten had, en na over nog een meeleven van alle ingezete de brug gekeerd te zijn ging het naar I nen. Gedurende deze feestdag had het gebouw het „Cultuur Centrum". begrijpelijk nog een zeer druk be- Hier prijkte naast de wapperendezochte receptie plaats. mens het Groene Kruis van de afd. Nieuwkoop en Noorden. Ook hij hoopte dat de prettige samenwerking zo mogelijk nog verstevigd werd. Hij wenste dat het bestuur de kracht zou vinden om de moeilijkheden die er zeker nog zullen zijn, op te lossen, want het doel, waarvoor gewerkt werd, was zeker de moeite waard. De voorzitter van de commissie van het consultatiebureau wenste het bestuur geluk met het nieuwe wijk gebouw. Het consultatiebureau is al zolang het zorgenkind van beide kruisverenigingen aldus de heer L. Stoppelenburg en het verheugde hem dan ook dat hij als raadslid een gun stig prae-advies had thuis gekregen wat betreft de subsidiëring van de kruisverenigingen. Tevens maakte hij van de gelegenheid gebruik namens de commissie van het consultatiebu reau de dank over te brengen aan dr. Boekholt, die zoveel jaren, ge heel belangeloos consult gegeven had. Tevens dankte hij dr. Visser en dr. Bremer, die beiden ook aanwezig waren, dat zij zich bereid verklaard hadden om die taak over te nemen. Tot slot dankte voorzitter S. Splinter allen voor hun goede uAsen en fe licitaties. Zuster Honselaar zal Woensdag 17 Nov. in het wijkgebouw komen wo nen en Woensdag 24 Nov. zal ook het materiaal naar het wijkgebouw over gebracht worden, van die datum af, moet het materiaal niet meer bij Vroonhof, maar aan het wijkgebouw afgehaald worden. ALPHEN AAN DEN RIJN ST. NICOLAAS-ACTIE De beide plaatselijke midden standsverenigingen te Alphen heb ben ook dit jaar weer een attractieve Sint Nicolaas-actie te voeren. De ac tie zal lopen van Vrijdag 19 Novem ber tot en met Zaterdag 4 December. De deelnemende winkeliers zijn her kenbaar aan een uitroepteken in de étalages. Het zal een actie zijn zon der ingewikkelde beslommeringen voor het publiek. Men heeft alleen maar te kopen, de cassalbons te bewaren en na de uitslag de waardebonnen, die de ge lukkigen ontvangen, bij een deelne mende winkelier te besteden in het tijdvak van 9 tot en met 24 Decem ber a.s. Voor de kinderen zal het hoogtepunt zijn de intocht van Sint Nicolaas op Zaterdag 20 November a.s. waaromtrent nadere berichten volgen. De attractie voor de kopers zal hierin bestaan, dat gedurende ge noemd tijdvak gelegenheid zal zijn sedurende één dag gratis te kopen. De uitkering van alle deelnemenre winkeliers op die dag zal echter niet meer belopen dan maximaal 5000, voor allen, die op die dag gekocht hebben. Voorlopig geven de winke liers bij besteding vanaf .1,een cassabon af, welke men goed moet bewaren. Op 8 December zal des avonds 8 uur, op een centraal gelegen punt in de gemeente worden bekend gemaakt welke die dag was. Die be kendmaking geschiedt door een voor aanstaande inwoner, die de geluk brengende dag zal „trekken" en vyel originele wijze, voor een ieder duidelijk waarneembaar. Alle dagen van de actie-periode worden op een kaart vermeld. De kaarten worden aan een touw bevestigd, alle touwen van de diverse kaarten door elkaar gestrengeld en uit die bos touwen trekt de „uitverkorene" er één uit De kaart welke dan zichtbaar wordt, wijst de dag aan waarop gratis ge kocht is. Een andere attractie is, dat vember wanneer de gouden brui loft gevierd zal worden 40 klein kinderen mee om opa en oma te hul digen. In het parochiehuis werd gisteren avond 'n uitvoering gegeven door de Voetbalvereniging Weteringse Boys. De baten hiervan zullen gedeeltelijk in de kas van het Parochiehuisfonds vloeien. De voorz. de heer C. C. Beuk, sprak voor een overvolle zaal een welkomstwoord tot o.a. de pastoor en in het stuk. Men raakt er te veel uit door te grote gapingen tussen de bedrijven. Overigens hoort „Zuster Annun- ciata" tot de beste stukken, die ,,De Dilettant" heeft opgevoerd. Over de regie en grime van de heer G. Ht van Hecke niets dan lof. Wie het spel niet heeft gezien, haaste zich voor de volgende opvoering a.s. Zon dag. NIEUWVEEN Nic. Boys. Voor het eerst in de ze competitie traden de Boys volledig in het veld. Het invallen van kee per Bader voor Hennie Bos mocht tenminste niet als een verzwakking worden aangerekend, aangezien bleek, dat hij het vak nog volkomen meester is. In de uitwedstrijd tegen Gouderak is duidélijk gebleken, dat de stand, welke de Boys momenteel innemen op de ranglijst, niet verdiend te noemen is. Het gistermiddag ver toonde spel geeft een goede reden van optimisme en een waarborg om de komende wedstrijden vol vertrou wen tegemoet te zien. Op een zwaar en moeilijk bespeelbaar veld werd op volkomen verdiende wijze met 30 gewonnen van het veel beter ge klasseerde Gouderak. Gedurende de gehele wedstrijd toonden de Boys een licht overwicht, hetgeen resulteerde in een doelpunt van Piet Lenting, die een op de keeper teruggespeelde bal oppikte en onhoudbaar de stand op 10 bracht. Hoewel Gouderak ge vaarlijk op kwam zetten, weet de achterhoede van de Boys ieder ge vaar te keren en komt de rust met een 10 voorsprong. De tweede helft geeft zo ongeveer hetzelfde spelbeeld te zien. Gevaar lijke aanvallen over en weer, waar bij blijkt, dat de achterhoede van de gasten niet zo goed is als van de Boys. Deze defensie had er goed het oog op en wist de niet van gevaar ontblote aanvallen meestal goed te onderbreken en in, laatste instantie stond ook Bader paraat. Bij een zeer goede combinatie van de Boys, waar bij de bal van man tot man gaat, is het Co van Vliet, die de van links komende voorzet tot een doelpunt verwerkt-en de stand aldus op 20 brengt. Deze goal inspireert Gouderak dermate, dat het tot 'n geweldig of- LEIDEN M. Bolderdijk t kapelaan. Hierna ging het scherm fensief overgaat. Een tijd lang komt open voor de opvoering van de klucht „Een huis vol Gekken". Het gaat in dit spel over de nalatenschap van Tante Cossie, waarvan misschien wel iets teveel verwacht werd. Rond om het toekomstige fortuin kent men zichzelf niet meer en de ene eige naardige verwikkeling volgt op de andere. Het is moeilijk om zich in zijn vroegere situatie terug te bren gen, vooral als later blijkt dat ook nog een gedeelte van de bezittingen wordt opgeëist door oplichterij. In het slot speelt amor vanzelfsprekend een belangrijke rol. De speelsters en spelers hebben hun best gedaan, en vooral een woord van Ibf komt toe aan mevr. Kamp-Kruis, die in korte tijd van voorbereiding de rol van moeder uitstekend vertolkte wegens het uitvallen van mej. Mollers. Tij dens de pauze werd een verloting ge houden om fraaie prijzen, en na af loop was er gelegenheid voor een dansje waarvan dankbaar gebruik gemaakt werd. Spaaractie. Zaterdagmorgen heerste er een grote drukte in ons dorp. De schooljeugd trok op naar de zaal van de dames Sneeboer om de gratis filmvoorstelling te gaan bij wonen, die de jeugd aangeboden werd door de afdeling Leimuiden van de Nutsspaarbank en de Coöp. Boerenleenbank. De zaal van Snee- boer was tot in alle hoeken gevuld. Eerst genoot de jeugd van Jan uit Rotterdam en diens avonturen, die door trouw sparen een kano voor zijn verjaardag wist te verdienen. Daarna kon zij naar hartelust lachen om de bekende filmkomieken Laurel en Hardy in de film „Door dik en dun". De heer Schikker, propagan dist van de Stichting Spaarbankbu- het achtertrio onder zware druk te staan en moeten alle zeilen worden bijgezet om onheil te voorkomen. Dit gelukt en geleidelijk aan weet de mid^enlinie de bakens te verzetten en de eigen voorhoede aan het werk te zetten. Na ongeveer 30 minuten is het Jan van den Berg, die aan alle onzekerheid een einde maakt door op fraaie wijze de stand op 30 te brengen. Na dit doelpunt boog Gou derak het hoofd. Hoewel de Boys nog verschillende kansen kregen, komt met deze stand het einde van deze zeer sportief gespeelde wedstrijd. R0EL0FARENDSVEEN Geslaagde avond voor „Ouden van Dagen". Zondagavond was de Pan- cratiuszaal meer dan bezet, toen de voorz. van het comité „Ouden van Dagen", de heer M. Nieuwint, de re vue „Opa, heb je al gelachen", met een kort welkomstwoord inleidde. Namens het comité, aldus de heer Nieuwint, wil ik alleen zeggen, dat het ons genoegen doet, dat gij zoveel met de ouden van dagen op hebt en steeds uw medewerking geeft om de jaarlijkse uitgaansdag mogelijk te maken. Hierna was het woord aan het Naamloos Revuegezelschap, dit keer met medewerking van het or kest de „Vrijbuters". In de paar jaren van zijn bestaan heeft dit Naam loos gezelschap zich reeds een goede naam weten te bezorgen. Met een be schaafd programma weten zij met een liedje, schets, muziek en confe rence de zaal tot luisteren te dwin gen en te boeien. Zelfs het plotseling uitvallen van een der medewerkers vanwege militaire dienst, wist men reau wees de kinderen op het grote I aardig te ondervangen. In de muzi- 1 kaue begeleiding had de pianist M. van Berkel een alleszins te waarde ren aandeel. De medewerking van het orkest „De Vrijbuiters" had een groot aan deel in het welslagen van het pro gramma. Dit Naamloze Revuegezel schap samengestelde op eigen nut van „Het Sparen". NIEUWKOOP K.A.B.-toneel. De R.K. Toneel vereniging „De Dilettant", onderaf deling van de K.A.B., gaf in het Paro. chiehuis haar eerste toneeluitvoering van het winterseizoen. Opgevoerd werd het dramatische toneelstuk „Zuster Annunciata". De heer E. H. van Dam opende de avond en vond het jammer, dat de zaal niet volledig bezet was. Hij hoop te dat de bezoekers van deze avond propagandisten zouden zijn, opdat de uitvoering van de volgende week een volle zaal zal trekken. Het is een mooi toneelstuk en speelt zich af achter het ijzeren gor dijn, waar de godloze propaganda godsdienst en religieuzen uit het openbare leven wil verdrijven en alle middelen goed worden geacht om de religieuzen verdacht te maken Zuster Annunciata, die alles voor haar zieken over heeft, wordt dooi de haatcampagne van dr. Myslivec en een journalist het onschuldige slachtoffer. Tenslotte blijkt haar on schuld en mogen de zusters het zie kenhuis blijven bedienen, maar ten koste van Zuster Annunciata, die in de gevangenis omkomt. Het is een mooi en goed spel met een treffende intrigue. De beide hoofdpersonen, Zr. Annunciata en de dokter, speelden zeer goed zonder iets af te dingen op het spel van de overigen. Het blijft evenwel jammer, dat sommigen onder het jeugdige pu bliek blijk gaven dramatische scèènes niet aan te voelen en het intense mee leven van anderen verstoren, door in juist treffende gedeelten iets komieks te zien. Wanneer we opbouwende critiek willen geven op het stuk, dan 'zal men moeten trachten de pauzen te beperken. In dit stuk gaat dit boven dien vrij gemakkelijk, doordat men in de drie bedrijven met hetzelfde to neel speelt. Eén behoorlijke pauze en voorts een snellere opeenvolging der bedrijven. Dan blijft er meer verband genoten had weinig moeite om, hoe moeilijk dat meestal is, haar mede plaatsgenoten aan het lachen te krij gen. Deze programma's vormen een frisse afwisseling in de reeds be staande ontspanningsavonden en zijn j militaire truck de grote belangstelling ten volle waard Heden overleed in huize „Vree wijk", op een leeftijd van 77 jaar, na een kortstondige ziekte, de bekende Leidse oud-muziekdirecteür, de heer M. Bolderdijk. tuurlijk moest buiten even proefge draaid worden, maar nu nog zonder water. Het hele geval weegt 40 kg en geeft 600 liter water per minuut. Deze babyspuit zal te Langeraar worden gestationeerd, terwijl de groep „Aardam en Korteraar" zich met de oude brandspuit tevreden zal moeten stellen, om te oefenen. Besloten werd de cursussen voor de B.B. te houden op Woensdag avond, om de 14 dagen, zodat dan de redders de ene Woensdagavond cur sus hebben, en de volgende Woens dagavond de brand wachters. A.s. Woensdagavond wordt begonnen met de redders. De cursussen worden ge houden in het gemeentehuis, en be ginnen om half 8. NOORDWIJK O UD-1NDIEG ANGERS De vele Nóordwijkse jongemannen, die enige jaren geleden hun leven hebben ingezet voor de ordehandha ving in Indonesië, hebben vorige week Zondag in een plechtige H. Mis, hun gevallen vrienden herdacht. Zaterdagavond hebben in Café De Beurs deze Oud-Indiëgangers de on derlinge band in een feestelijke bij eenkomst verstevigd. De voorzitter, de heer F. de Lincel, opende deze bijeenkomst met een kernachtig woord, waarbij hij vooral dank bracht aan het bestuur, dat veel heeft ge daan om de team-geest er in te hou den en hij twijfelde er niet aan, dat allen op deze bijeenkomst een pretti ge ontspanning zouden vinden. Spr. hierin niet teleurgesteld, want het ensemble „De Witte Kraaien" en de conferencier Frans Eikhof wisten in een minimum van tijd de zaal te ver overen. LISSE INBRAAK OPGEHELDERD Via enige costuums, die te Amster dam te koop werden aangeboden, heeft de rijkspolitie van de hoofdstad een lextieldiefstal van rond f 12.000. die enkele dagen geleden in Vinke- veen werd gepleegd, kunnen oplos sen. De daders waren de 22-jarige C. en de 35-jarige W. F. M., beiden uit Amsterdam. Zes helers werden eveneens gevat. Bij het onderzoek bleek, dat de twee dieven eveneens verantwoordelijk waren voor de diefstal van ongeveer 200 kg. koffie, eind October in Lisse werd ge pleegd. Laatste Berichten MILITAIR VERKEERSONGEVAL. Thans twee doden. Bridgeclub D.V.H. Voor de on derlinge competitie werd de 6e ronde gespeeld. De stand hiervan werd: 1. echtu. J. v. d. Meer 134 p., 2. Ant. Koek en E. Koek 123 p., 3. echtp. Muskens 122 p., 4. C Heemskerk en J Termeulen 110 p. 5. M. Bakker en B. v. d. Meer 108 p., 6. P. Huigsloot en L. Turk 107 p., 1. echtp. L. van Berkel 101 p., 8. echtp. J. Koek 99 p. 9. Ant. Huigsloot en G. Wesselman 91 p, 10 P. Hiep en W. Caspers 85 p. TER AAR B.B. in uniform. In twee groe pen kwam het personeel van de B. B. ten gemeentehuize ter vergade ring bijeen, welke onder leiding stond van de leider der B.B., de heer G. Vos en het blokhoofd der B.B., wet houder Den Hollander. In de raadszaal lagen een hoop uniformen, petten helmen, enz. De leden konden een uniform aanpas sen en men zag al spoedig de eerste B.B.-ers in vol ornaat. Hierna werd Betreffende het ongeluk met de van de Luwa, ver nemen wij nog: De 24-jarige soldaat J. F. B. Ten Thije ook genoemd Boonkamp, uit Rietmolen, gemeente Neede moet op slag dood zijn geweest. De wacht meester R. Kersten, eveneens 24 jaar uit Deventer, is inmiddels in het St, Elisabethgasthuis te Alkmaar overleden. BOTERVERBRUIK IN NEDER LAND MET DE HELFT GEDAALD. Volgens een overzicht, uitgegeven door de economische commissie van het Engelse gemenebest, bedraagt het boterverbruik in Nederland thans 2,7 kg per hoofd van de bevolking, vergeleken met 5.4 kg in de jaren voor de tweede wereldoorlog. In ver gel iiking met 1952 is het verbruik gelijk gebleven. Markt berichten ROTTERDAM. 15 Nov. Vee. Aanvoer: 2131 stuks totaal, waarvan 1344 koeien, 701 varkens, 86 schapen, gezamenlijk het nieuv/e B.B.-mate- j Prijzen: vette koeien 2.582.70. riaal bezichtigd. In de gang van het| f 2.382.50 en 2.102.20; varkens gemeentehuis stond een wagen met twee kisten met daar tussen een lad der. In deze kisten lag het materiaal, dat de redders en brandwachters straks nodig zullen hebben tijdens het oefenen. Verder was ook de pas aangeko men B.B.-babyspuit aanwezig. Na- f 1-281.861.84 per kg. levend ge wicht. Lammeren 105100—90 per stuk Vette koeien aanvoer ruim, handel slepend, teruglopende prijzen, enige prima's boven notering, var kens aanvoer even meer, handel kalm en dalende prijs; lammeren aanvoer matig, handel goed, prijshoudend.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 3