>i/2'>%^l^l6C0014/ÏCi1/H D^oony,isSeen Naquib voor de tweede maal als president afgezet Moskou voor nodigt Europa uit een conferentie Was hij betrokken bij de Mohammedaanse samenzwering? M MAANDAG 15 NOVEMBER 1954 M J 0 «La 46ste JAARGANG No. 13348 Directeur: C. M v. HAMERSVELD. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN glibberig ding j Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. BUREAUX: PAPENGRACHT 32 Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties ?0826. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.50 p. w., f 2.15 p mnd„ f 6.40 p. kwart. Franco p. p. f 6.80 - Advertenties: 15 ct. p. m.m. Telefoontjes f 1.50 De autobandieten in West-Duitsland Langs alle wegen in de buurt van Bonn, Keulen en Dusseldorp razen thans politiewagens, op zoek naar Prins Charles van Engeland Nasser greep de kans om zijn rivaal te liquideren De onlangs op de Egyptische premier Nasser gepleegde (doch mislukte) aanslag heeft behalve de maatregelen tegen de Mohammedaanse Broeder schap nu ook de afzettwg van generaal Naguib als president tengevolge gehad. Het besluit, om generaal Naguib wéér eens! van zijn functies te ontheffen, is genomen door de revolutionnaire raad. Twee leden van de raad hebben Naguib Zondagavond van het besluit op de hoogte gesteld. Het waren generaal Abdel Hakim Amer, opperbevelheb ber van de Egyptische strijdkrachten, en kolonel Hassan Ibrahim, lid van de revolutionnaire raad, belast met „zaken van het presidentiële paleis". Een sterke afdeling van de militaire politie had de omgeving van het pa leis afgezet en verscheidene eenhden van leger hadden nabijgelegen gebouwen bezet. Een woordvoerder van de revolutionnaire raad heeft bekend gemaakt, dat luitenant-kolonel Nasser de functies van Naguib zal overnemen zonder evenwel de titel van president aan te nemen. TALA^VT DEED DE DEUR DICHT. bruari, doch toen werd hij door in terventie van leden van het leger Van gewoonlijk betrouwbare zijde is verklaard, dat het besluit tot het afzetten van generaal Naguib werd genomen na de arrestatie, Zondag ochtend vroeg, van een zekere Ta- laat, die een van de leiders zou zijn van een geheime cel van de Moham medaanse Broederschap. De naam van Talaat is genoemd in het proces tegen Mahmoed Latif, de loodgieter Cairo, die bekend heeft geschoten te hebben op premier Nas ser, toen hij in Alexandrië een bij eenkomst toesprak. Tijdens het proces is verklaard, dat de geheime cel elk lid van de huidige regering, behalve president Naguib, wilde vermoorden. De politie heeft gezegd, dat Latif een foto van Naguib in zijn zak had, toen hij werd gearresteerd. De naam Naguib is voorts genoemd in beken tenissen van enkele leiders' van de Broederschap, die met Latif terecht staan. Twee getuigen zeiden, dat de Broederschap van plan was Nasser en de andere leiders van de regering te vermoorden en een „volksopstand" teweeg te brengen. Aan generaal Na guib zou dan verzocht worden, zich tot de natie te richten en het volk tot rust te manen. Naguib in arrest. Volgens A.F.P. heeft Naguib te 19.00 uur plaatselijke tijd zijn paleis verlaten en is in gezelschap van ko lonel Hassan Ibrahim naar zijn tijde lijke gevangenis in een buitenwijk van Cairo gegaan.' Majoor Salem, de minister van voorlichting, heeft medegedeeld, dat Naguib in een vroegere woning van de echtgenote van de Wafdistische oud-premier Moestafa Nahas zal blij ven. Deze woning maakt deel uit van de door de staat in beslag geno men bezittingen van de oud-premier. Voor de tweede maal. Het is reeds de tweede maal in dit jaar dat Naguib als president werd afgezet. De eerste maal was in Fe- zijn functie hersteld. In April werd hij evenwel door de revolutionnaire raad gedwongen de functies van pre mier en militair gouverneur neer te leggen en zes burger ministers te ontslaan, die voorstanders waren van hervatting van het parlementaire leven. Kolonel Nasser volgde hem toen als premier op en nam Naguibs leidende rol in staatszaken over. Voor Naguib bleef slechts de deco ratieve rol van staatspresident over. Dit is hem thans ook ontnomen. Twee honderd afgevaardigden, die de Egyptische vakbonden vertegen- De Egyptische president generaal Mohammed Naguib, is van al zijn functies ontheven. woordigen, keurden te Cairo een stemmig de beslissing van de revolu tionnaire raad goed. Naguib zal voor het gerecht wor den gebracht als voldoende bewijs kan worden geleverd van zijn be weerde samenwerking met de Mo hammedaanse Broederschap. Naguib zou in geen geval worden toegestaan in ballingschap te gaan. een bende gangsters, die zich zo als gemeld heeft gespecialiseerd op nachtelijke overvallen op auto mobilisten. De politiemannen zitten met gela den pistolen in hun patrouillewagens en hebben opdracht terstond te schieten, wanneer een bevel tot stop pen niet wordt nagekomen. Reeds werd Zondagnacht in een voorstad van Dusseldorp een 23-jarige chauf feur doodgeschoten toen hij weiger de te stoppen. Bij de achtervolging door de politie slipte de verdachte wagen en sloeg om. De chauffeur trachtte in de duisternis te ontkomen, doch hij werd door de politie neer geschoten. De wagen bleek gestolen te zijn, doch het is nog niet definitief uitgemaakt of het slachtoffer inder daad tot de gezochte bende behoort. De politie heeft enkele arrestaties verricht, doch ook daarbij is zij er niet zeker van, dat zij de echte auto bandieten gevonden heeft. In elk ge val gaan de autorovers nog steeds hun gang. Zaterdagnacht hebben zij bij Dusseldorp weer twee overvallen gepleegd. AMERIKAANS MARINE- VLIEGTUIG VERONGELUKT. Een tweemotorig vliegtuig van de Amerikaanse marine met een be manning van vijf koppen is Zondag 46 mijl ten Zuidoosten van Cherry Point (Noord-Carolina) in zee ge stort. Een straalvliegtuig van de marine, dat naar het vliegtuig zocht, wordt vermist. Het Westen staat er afwijzend tegenover De bedoeling van het voorstel is al te duidelijk De Sovjet-Unie heeft Zaterdag alle Euroncse landen, waarmede zij diplo matieke betrekkingen onderhoudt eii de Verenigde Staten, uitgenodigd, om 29 November bijeen te komen, teneinde over een algemeen Europees be veiligingspact te spreken en wel te Moskou of Parijs. Continentaal China is uitgenodigd om de conferentie als waarnemer bij te wonen. De landen, waarmede geen diplomatieke betrekkingen worden onderhouden, zouden volgens de nota uitgenodigd kunnen worden door Engeland, Frankrijk of Amerika. Kennelijk is het voorstel een nieuwe poging om de bekrachtiging van de Londense en Parijse overeenkomsten over de souvereiniteit en herbewa pening van West-Duitsland te torpederen. Men verwacht daarom dat het Westen de Russische plannen zal verwerpen. NOG VÓÓR DE RATIFICATIE DER PARIJSE ACCOORDEN. De regeringen van Polen en Tsje- cho-Slowakije hebben reeds met de conferentie ingestemd, aldus meldt A. F. P. uit Moskou. Tot de uitgeno- £ea „pluim" (taai Ci&enfïautei Dit zeer recente portret van de Engelse kroonprins werd ter gelegenheid van zijn zesde verjaardag door de Britse hoffotograaf Marcus Adams gemaakt. President Eisenhower is „lid" geworden van de Band van de Kansas Uni versiteit. Na afloop van de parade ter gelegenheid van de Dag der Vete ranen, waarin deze Band meespeelde, overhandigde de directeur Russell L. Wiley een fraaie, met pluimen versierde, uniformpet aan de President. digde landen behoren ook Turkije, IJsland, Oosl-Duitsland, Zwitserland en Joego-Slavië. Ongeveer twee weken geleden heelt de Sovjet-Unie aan de Weste lijke mogendheden nota's gezonden, waarin een conferentie van de mi nisters van buitenlandse zaken over de kwestie-Duitsland en die der Eu ropese veiligheid wordt voorgesteld. Deze nota is nog niet eens door de Westerse mogendheden beantwoord, of deze nieuwe nota is weer aan 23 landen verzonden. In de nota wordt niet gezegd of ministers van buitenlandse zaken worden verwacht. Zij zegt, dat een latere datum voor de confenrentie niet gunstig zou zijn, daar in sommi ge landen reeds in December een be gin v/ordt gemaakt met de parlemen taire behandeling van de overeen komsten van Parijs en Londen. Een ratificatie va» deze overeenkomsten zou de toestand in Europa nog inge- wikxelder maken en de mogelijkheid cm onopgeloste Europese problemen vcor alles de Duitse kwestie te regelen, ondermijnen. Het vormen van Europees militai re groeperingen, aldus de nota, zou uiteindelijk tot oorlog leiden. Om het laatste te voorkomen was het nodig, om een beveligingsstelsel te vormen, waai in alle landen van Europa een aandeel zouden hebben, ongeacht hun maatschappelijke structuur. Een der gelijk stelsel zou een permanente grondslag voor een vreedzame samen werking van alle Europese landen vormen en zou tevens hun nationale veiligheid garanderen door de aan vaarding van het beginsel, om moge lijke geschillen op vreedzame wijze op te lossen. In het geval van een bedreiging van de vrede of een ver- i breking vafi de vrede zou men ge meenschappelijk kunnen optreden tegen de agressor, ook in militair op zicht Reeds eerder afgewezen. Rusland heeft voor de eerste maal een Europees veiligheidsverdrag voorgesteld op de bijeenkomst van de ministers van buitenlandse zaken der Grote Vier" te Berlijn in Fe bruari jl. De westelijke ministers we zen dit voorstel echter af, op grond van het argument, dat op deze wijze het Noord-Atlantische Verdrag zou worden getorpedeerd. Toen de Russen later hun voorstel herhaalden, stelde het Westen de eis, dat elk overleg tussen Oost en West moest worden voorafgegaan door een instemmen van de Sovjet-Unie met het houden van vrije verkiezingen in geheel Duitsland, als eerste stap tot hereniging van dit land, en met het sluiten van een staatsvedrag, ter be ëindiging van de bezetting van Oos tenrijk. Volgens de jongste Sovjet-nota zal ieder der deelnemende landen op de voorgestelde conferentie de gelegen heid hebben voorstellen in te dienen met betrekking tot de onderwerpen, welke zullen worden besproken. Russisch of Europees? Volgens A. F. P. blijkt uit de nota, dat in ieder geval op 29 November een conferentie over de Europese vei ligheid zal worden gehouden, hetzij een bijeenkomst van de communisti sche landen te Moskou, hetzij een werkelijk Europese conferentie, die ongetwijfeld te Parijs zal worden ge houden, als de Westelijke mogendhe den de Sovjet-uitnodiging aanvaar den. Het Westen doorziet de opzet. Volgens functionarissen te Washing ton is het zeker, dat het jongste Rus sische voorstel door de V. S. zal wor den verworpen. Er wordt op gewe zen, dat minister Dulles Dinsdag jl. nog heeft verklaard, dat een der gelijke Russische stap alleen maar ten doel kan hebben, dat bekrachti ging van de Parijse overeenkomsten wordt voorkomen. Te Washington is men van oordeel dat Engeland Frankrijk het Amerikaanse stand punt zullen blijven steunen, dat men geen besprekingen met de Sovjet- Unie moet beginnen, voordat de ra tificatie van genoemde accoorden rederlijker wijze is verzekerd. In politieke kringen te Parijs, Lon den, Rome, Brussel, Wenen, Kopen hagen, Bonn en andere Westelijke hoofusteden blijkt men hetzelfde standpunt te huldigen. Londense diplomatieke kringen merken op, dat de Russische sugges tie, dat het van kracht worden van de overeenkomsten van Londen en Parijs de deur zal sluiten voor verder overleg tussen Oost en West, niet in overeenstemming is met de verzoe ningsgezinde uitlatingen, welke pre mier Malenkof vorige week Zondag tegenover de Britse ambassadeur te Moskou, sir William Hayter, heeft gedaan. Naar verluidt zou de Russi sche eerste minister bij die gelegen- hei i sir William Hayter en diens Amerikaanse collega, Charles Bohlen, hebben gezegd, dat ook na het van kracht worden van de jongste Wes telijke veiligheids-accoorden nog vier-mogendhedenbesprekingen over Duitsland mogelijk zijn. WAT ZEGT MEN IN BONN? Het nieuwe voorstel der Sovjet- Unie heeft in Bonn terstond een groot aantal reacties uitgelokt. Zoals bruikelijk wijken in Bonn de opvat tingen van de voornaamste regerings partij en de socialistische oppositie van elkaar af. Dr. Adenauer heeft te kennen ge- gev?n, dat hij op een snelle confe rentie geen prijs stelt en het is dui delijk, dat hij daarmee bedoelt, dat hij eerst de Westelijke militaire ge meenschap onder het dak der Parijse verdragen werlst te zien. Daarentegen heeft Oilenhauer zich opnieuw zon der voorbehoud uitgesproken voor aanvaarding van het Russische voorstel. De liberale partij verlangt een ernstige studie van het voorstel. Bij oe Vluchtelingenpartij daarente gen kan dr. Adenauer blijkbaar op steun rekenen, want de leider dezer partij, minister Oberlaender, heeft de mening geuit, dat onderhandelingen met de Russen eerst na de definitieve overeenstemming der Westelijke lan den kunnen beginnen. Mendès-France in Canada De Franse premier Mendès-France gisteravond, vergezeld van zijn echtgenote en een aantal adviseurs, per vliegtuig in Quebec aangekomen voor een bezoek van tien dagen aan Canada en de Ver. Staten. Het vertrek van de Franse prémier moest Zaterdag even uitgesteld wor den omdat Mendès-France nog met zijn adviseurs wilde spreken over de jongste Russische nota, die pas en kele uren te voren was binnengeko men. De nota was in code ontvangen en ambtenaren hebben koortsachtig gewerkt om het stuk in goed Frans over te zetten. Het verzet in N.-Afrika Naar verluidt zijn in het gebied van Siliana in Centraal-Tunesië min stens 18 Tunesische verzetslieden ge sneuveld in een hevig treffen met Franse veiligheidstroepen. Dertig an deren werden gewond en ongeveer 50 gevangen genomen. Aan Franse zijde sneuvelde één man. Zaterdag werd een blanke gedood en een Marokkaan gewond door een handgranaat, die te Demnat, 100 km. van Marrakesj verwijderd, in een levensmiddelenwinkel werd gewor pen. In een gevecht met ongeveer twin tig opstandelingen in een dorp nabij Tigzirt, ongeveer honderd km. ten Oosten van Algiers, kwamen een soldaat en een opstandeling om het leven en werden een soldaat en twee opstandelingen gewond. Te Casablanca werd een eigen gemaakte bom op een speelterrein vol kinderen geworpen. Een blanke wist de bom bijtijds op éen onbe bouwd stuk grond te werpen, waar deze ontplofte. Een tweede bom bracht schade toe aan een vrachtauto die behoorde aan een Marokkaanse koopman. De man met de ijzeren long Fred Snite, de man, die kinderver lamming kreeg en alleen dank zij zijn ijzeren long in het leven bleef, is op 42-jarige leeftijd overleden. Snite reisde reeds in de jaren voor de oorlog in zijn ijzeren long over de halve wereld. In 1939 trok hij naar Lourdes en in hetzelfde jaar trad hij in het huwelijk. Hij was toen zover hersteld, dat hij per dag ongeveer een half uur het apparaat mocht verlaten. HOE wordt het weer? (Geldig van Maandagavond tot Dinsdagavond. Opgemaakt te 10 uur). VRIJ KOUD. Vannacht weinig bewolking, weinig wind, hier en daar mist en plaatselijk lichte vorst. Mor gen overdag toenemende bewol king, overwegend droog en vrij koud. Zwakke tot matige Zuid westelijke wind. 16 Nov.: zon op 8.00 en onder 16.49; maan op 23.16 en onder 13.12 uur. Het weer in Europa STOCKHOLM OSLO KOPENHAGEN LONDEN HELSINKI AMSTERDAM BRUSSEL PARIJS BORDEAUX GRENOBLE NICE WARSCHAU BERLIJN FRANKFORT MUNCHEN ZURICH GENEVE LOCARNO WENEN INNSBRUCK ROME geheel bew. licht bew. zwaar bew. mist zwaar bew. licht bew. licht bew. onbewolkt mist licht bew. onbewolkt geheel bew. zwaar bew. zwaar bew. licht bew. zwaar bew. onbewolkt onbewolkt licht bew. Korreltje Lik niet aan de honing als ze op een doorn zit.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 1