Dc regering voelt iets voor de B.B. dienstplicht TWEEDE KAPER Arbeidersbond verwerpt bestraffing van de werknemers als ondoelmatig Bromfietser verleende geen voorrang aan het snellere wegverkeer MENING GEVRAAAGD Verschillende aanslagen rondom Nijmegen zijn thans opgehelderd Scheepsberichten ZAT >15 J 13 NOVi DE 1 r CCUJR \NT TWEEDE BLAD - PAGINA 2 Minister tevreden, burgemeester niet De Tweede Kamer heeft gister middag de algemene beraadslaging over de begroting van het departe ment van binnenlandse zaken voort gezet. Minister BEEL begint zijn ant- woordrede met de opmerking, dat het onmogelijk zal zijn aan alle geuite wensen te voldoen. Met betrekking tot opmerkingen over burgemeestersbenoemingen be toogt spr., dat de eis van lidmaat schap ener politieke partij niet kan worden gesteld. Het burgemeesters ambt moet ook open staan voor hen, die niet bij een politieke partij zijn aangesloten. Een ontwerp-kampeerwet wordt dezer dagen om advies naar Ged. Staten gezonden. Het besluit tot subsidieverlening voor de bouw ener kerk te Nijmegen besprekend zegt hij, dat het niet in strijd is met wettelijke bepalingen. Het gemeentebelang was er bij be trokken en de grenzen van een ver antwoord financieel beleid zijn niet overschreden. Wellicht zouden richt lijnen voor dergelijke subsidiëringen nuttig kunnen zijn. Wanneer spr. tot uitvaardiging zou besluiten zal hij zc aan de Kamer overleggen. De Nij meegse regeling draagt een algemeen karakter, zodat ook andere dan ka tholieke kerken voor subsidiëring in aanmerking zouden kunnen komen. Spr. verklaart het eens te zijn met de heer Weiter, dat men zich moet hoeden voor een te ver doorgevoerd perfectionisme. De kwestie der auto nomie heeft minstens twee kanten. De heer Van Dis wil b.v. de autono mie beschermd zien en tegelijk vraagt hij ingrijpen wegens het ver lenen van een subsidie aan het Ne derlands ballet. De wijziging van gemeentegrenzen is geen schablonewerk, dat is spr. met de heer Maenen eens. Voorzich tigheid moet betracht worden, maar dat vordert tijd. Het door B. en W. van Den Haag gedane voorstel om het grondgebied van die gemeente te vergroten moet z.i. de normale weg volgen. De raad heeft zich er nog niet over uitge sproken. Het beslissende woord kan de minister dus thans niet spreken. De gemeenteclassificatie zal naar 's ministers oordeel nog wel enige ja ren op de agenda blijven staan. Het is onmogelijk een afschaffing op korte termijn in uitzicht te stellen. Hij merkt echter op, dat de verschil len reeds gemitigeerd zijn, zodat het z.i. gemakkelijker zal vallen de clas sificatie te aanvaarden. Hij verzekert, dat de kwestie der arbeidscontractanten zijn aandacht heeft. Er zal evenwel steeds een aan tal contractanten zijn, b.v. met het oog op tijdelijk benoemde krachten. Het verloop is overigens niet zo on gunstig. Hij zal alsnog een enquête doen instellen. Aan het vraagstuk der denivelle ring zal nadere aandacht worden ge schonken. In de centrale commissie voor georganiseerd overleg wordt nog aan de orde gesteld de kwestie van opheffing der afzonderlijke sa larisschalen voor hen, die weeklonen genieten. In- afwachting van de tot standko- ming der wettelijke regeling zal aan de gepensionneerden een kwartaal- voorschot voor de pensioenverhoging worden verstrekt. Tegelijk met de eerste pensioennbetaling in 1955, me dio Februari, zal een voorschot op de pensioenverhoging over 1954 en het eerste kwartaal 1955 worden uit gekeerd. Het is niet mogelijk dit reeds in November te doen. Het politievraagstuk besprekend zegt de minister, dat men vaak meent dat de wervingsmoeilijkheden opge lost zouden kunnen worden door betere salariëring. Zo eenvoudig is het z.i. echter niet. De oorzaken van de slechte wervingsresultaten liggen dieper. Men ziet ook in andere lan- VURIGE VERLIEZEN TIJDENS AUGUSTUS Directe schade bij l'/2 millioen Tengevolge van brand hebben in de maand Augustus van dit jaar drie personen het leven verloren en wer den dezelfde moeilijkheden. De ver heffing van het ambt en van de po litieman zijn nog niet geheel tot het publiek doorgedrongen, men ziet nog te vaak de historische achtergrond, waar de „diender" een rol speelt. Met zijn ambtgenoot van justitie zal hij nagaan wat ter zake kan worden gedaan. Een beter begrip voor de taak van de politie is nodig, een gunstige ont wikkeling is te constateren. De wer vingskansen zullen ook worden be vorderd door een verbetering der huisvestingsmogelijkheden. Naar aanleiding van opmerkingen over de bescherming bevolking be toogt de minister, dat het hier geen papieren organisatie betreft. Buiten landse bezoekers hebben zich op de hoogte gesteld en hun bewondering te kennen gegeven. Zij kwamen heus niet om een papieren organisatie te bezichtigen. De materiaal-uitrusting is compleet en men heeft al de be schikking over 170.000 vrijwilligers. De zwakke stee is de bemanning der rijks mobiele colonnes. Een of andere vorm van dienstplicht ten deze schijnt gerechtvaardigd, aldus de minister. Bij de replieken verklaart de heer MAENEN (KVP), dat alle leden van zijn fractie zich aansluiten bij de minister, waar deze verklaart de gang van zaken te Hoensbroek te be treuren. Hij merkt op, dat in een vorige periode de P. v. d. A. in de gemeente Tiel, waar zij 8 van de 15 raadszetels bezette, beide wethou dersplaatsen inpalmde. Wij hebben daarover in de Kamer niet gejam merd, zegt de heer Maenen, die er aan herinnert, dat Ged. Staten van Limburg het Hoensbroekse besluit niet hebben goedgekeurd. De demo cratie wordt in het Zuiden afdoende beschermd. Wat de subsidiëring van kerkbouw betreft zegt hij te weten, dat in Limburg een aanvraag voor subsidie voor een protestantse kerk aanhangig is, die z.i. zeker zal wor den ingewilligd. De heer DE GRAAF (KVP) zegt zijn waarschuwend woord tegen te groot optimisme met betrekking tot de bescherming bevolking. Er zijn zwakke plekken en daarvoor vraagt hij de aandacht. Nadat nog verschillende andere sprekers gerepliceerd hadden, hand haafde de minister zijn argumenten. DE ZWARTE LONEN IN HET BOUWBEDRIJF Wortel van het kwaad De stichting raad van bestuur bouw bedrijf heeft in een brief aan de le den der Eerste en Tweede Kamer aandacht gevraagd voor het ver schijnsel van de zagenaamde „zwar te lonen". In deze brief drong de stichting er onder meer op aan, ook de werknemers strafbaar te stellen, teneinde te bereiken, dat de loon- voorschriften meer dan fictieve be tekenis zullen hebben. Naar aanleiding van deze brief heeft de Katholieke Bouwvakarbei dersbond St. Joseph eveneens zijn standpunt hierover aan de leden der Eerste en Tweede Kamer te kennen gegeven. Ook deze organisatie is er van overtuigd, dat alle terzake no dige maatregelen genomen dienen te worden, teneinde te bewerkstelli gen dat de officiële voorschriften op het gebied van de loonvorming in de practijk worden nageleefd. Opge merkt wordt dat in een groot aantal streken van ons land het verschijn sel van de zwarte lonen onbekend is. Anderzijds kan niet worden ont kend, dat in bepaalde delen van ons land in enkele beroepen lonen wor den betaald en ontvangen, die niet in overeenstemming zijn met de gelden de voorschriften. Vrije lonen ongewenst. De vraag of dergelijke overtredin gen niet zouden verminderen wan neer de bestaande tariefregeling op een meer bevredigende wijze werd toegepast, onder andere door zoveel mogelijk in goedgekeurde tarieven te laten werken, waardoor het ook juridisch mogelijk wordt gemaakt hogere prestaties hoger te belonen, wordt bevestigend beantwoord. De bond betwijfelt echter, of de te hoge lonen inderdaad zouden ver dwijnen wanneer ook de ontvanger van deze lonen strafbaar gesteld wordt. Hij stelt, dat het nemen van een dergelijke maatregel tot nog meer ongewenste gevolgen aanlei ding geeft. De bond St. Joseph gaat niet ac- coord met een loonvorming, geba seerd op een onbeperkte werking van vraag en aanbod, omdat hij dan ook consequent onmenselijk lage lo nen zou dienen te aanvaarden in een tijd waarin van een overschot aan ar beidskrachten sprake zou zijn. Evenwicht zoeken. In de huidige situatie bet°kent dit >lgens de bond dat gezocht zal rroeten worden naar middelen om de plaatsen of streken in overeenstem ming te brengen met het beschikbare aanbod. Strafbaarstelling van de werkne mer bepleiten kan in een dergelijke situatie naar de mening van de bond op geen enkele wijze tot de gewenste oplossing bijdragen, omdat dit mid del aan de eigenlijke oorzaak voorbij gaat en zich slechts beperkt tot een bestrijding van het gevolg. „St Jo seph" meent de voorgestelde maatre gel van de stichting raad van bestuur als volkomen onlogisch dan ook te moeten afwijzen. Naar zijn mening zal het gewenste resultaat alleen bereikt kunnen wor den door de hoeveelheid uit te voe ren werkzaamheden aan te passen aan de beschikbare arbeidskrachten. De bond vraagt de Eerste- en Twee de Kamerleden dringend aan het ver-' zoek van de stichting raad van be stuur bouwbedrijf geen medewer king te verlenen, maar te willen be vorderen, in zoverre dit na de jong ste maatregelen van de minister van wederopbouw en volkshuisvesting nog gewenst mocht zijn, dat de hoe veelheid uit te voeren werkzaamhe den meer in overeenstemming wordt gebracht met de beschikbare arbeids krachten. WOONRUIMTEVRAAGSTUK Studie-bijeenkomst situatie Zuid-Holland Gisteren hebben 243 vertegenwoor digers van 80 Zuid-Hollandse ge- meenten en afgevaardigden van de Ministeries van Sociale Zaken en Volksgezondheid, Financiën, Oorlog, Marine, Binnenlandse Zaken maatschappelije werk en tal van an dere autoriteiten, vertegenwoordigers uit het bedrijfsleven en de medische wereld», een vergadering bijgewoond van de „provinciale contactcommis sie Zuid-Holland inzake het woon ruimte vraagstuk". De heer A. C. A. Deerenberg, lid van Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland wees er op, dat er vaak ongerechtvaardigde critiek wordt ge leverd op de verdeling van het pro vinciale woningcontingent, terwijl toch bekend mag worden geacht, dat uit het reservecontingent slechts woningen kunnen worden toegewe zen als een gemeente het haar toe gewezen normale contingent heeft gerealiseerd. Ook behoren de ge meentebesturen en dat wordt nog al eens vergeten tijdig de juiste cijfers ter beschikking van het pro vinciale bestuur stellen. Het is nodig, altjus de heer Deerenberg, dat alle betrokkenen hun uiterste krachten' inspannen om te kunnen bereiken wat mogelijk is. Tenslotte zei de heer Deerenberg nog, dat nieuwbouw moet praevaleren boven krotoprui ming en sanering. Tijdens de middagvergadering, die vooral van medische zijde veel be langstelling trok, sprak prof. Querri- do, hoogleraar in de soc. geneeskunde aan de Amsterdamse gemeente-uni versiteit, die zeide dat een goede huisvesting noodzakelijk is voor de volksgezondheid. Daarom is het van betekenis, dat medici nauw samen werken met de instanties die wonin gen te verdelen hebben. Verder schonk prof. Querrido bijzondere aandacht aan de ouden van dagen en de a-socialen, die de volkshuis vesting voor aparte problemen stel len. Voor de bejaarden bepleitte prof. Querrido hofjes, in plaats van tehui zen of apart geplaatste bejaarden-wo ningen. BEJAARDE METSEJ AR MAAKTE DODELIJKE VAL. Een 63-jarige metselaar uit de Markensestraat te 's-Gravenhage is gisterochtend van tien meter hoogte gevallen en op slag gedood. Hij had metselwerkzaamheden verricht op het dak van een pand aan de Har- stenhoekweg te Scheveningen. De kalkkuip die hij had gebruikt, zou naar beneden worden getakeld. De man haakte de kuip aan de ta kel, maar op het moment dat hij naar beneden riep, dat men kon gaan takelen, schoot de bok los en viel van het dak. De bejaarde metselaar raakte daardoor zijn houvast kwijt en viel ook. Hij kwam met het hoofd op de stenen terecht en werd on middellijk gedood. Zijn stoffelijk overschot is overgebracht naar het ziekenhuis aan de Zuidwal. de betreffende den vijftien personen, van wie drie t^ans bestaande te grote behoefte leden van liet brandweerpersoneel, aan vaklieden gewond. 1 De directe schade als gevolg van deze branden wordt op 1.491.2J. geraamd. In Juli was dit bedrag 1.693.550.en in Augus.us van het vorige jaar 8.108.680.—. Van de 23 branden met een scha de, groter dan f 20.000.hebban er twaalf in boerderijen gewoed. Zij brachten een schade teweeg van naar raming 504.875. Bij deze bran den leed de veestapel een verlies van 20 varkens en van 28 stuks kleinvee. Handel en industrie leden met 10 branden een schade van naar schat ting 522.300.(In Juli waren de ze cijfers 11 branden met een scha de van 1.050.000.en in Augustus van het vorige jaar 16 branden met een schade van 5.752.500.In het schadebedrag van Augustus 1954 is niet begrepen de schade in de pa pierfabriek te Velsen op 1 Augustus jl., waarvan het bedrag nog niet be kend is. In 19 van de 23 gevallen is de oor zaak bekend; deze is in 4 gevallen hooibroei en in 3 gevallen spelen met lucifers; de andere branden hadden allen verschillende oorzaken. LA'.TSTE VRI„'W!LL!5ERS op thuisreis uit Korea Het laatste detachement van het Nederlands detachement Veren gde Naties, dat per schip repatrieert, is 9 November j.l. uit Yokohama vertrok ken. Het detachement omvat 275 man en staat onder bevel van kapitein A. van Wanningen uit Weert. Onvoorziene omstandigheden voor behouden zal het schip 10 Decem ber te Marseille aankomen. Vandaar zal het detachement per trein naar Nederland doorreizen. Post. Post voor militairen van het ND Vrijspraak geëist bij dodelijk ongeluk Hoe funest en helaas vaak fataal student verteld en gezegd, dat als de wagen weer zou worden doorge- smeerd, de rem opnieuw moest wor den gesteld. De student had tijdens zijn rit niets het is als de voorrangsrëgels door deabnormaals aan zijn rem gemerkt, weggebruikers worden genegeerd,kardinale vraag, die de president bleek Donderdag weer eens ov«- «!Se"des!ju;dige ste'de' was j I of de student uit de opmerking van duidelijk tijdens een zitting van het de chef-monteur had kunnen weten, gerechtshof te Amsterdam, waarin dat de rem niet voldoende function- een der 84 verkeersongelukken met dodelijke afloop in de hoofdstad uit 1953 werd behandeld. Het aantal inzendingen, dat wij op onze vraag over het instellen van een koopavond binnen kregen is zo groot, dat net onze lezers verwondering zal baren dat dit stukje zo klein is. Inderdaad zou het meningsverschil dat over het al dan niet instellen van een koopavond schijnt te heersen, de bescnikbare x-uimte voor Mening Ge vraagd ruimschoots overlappen. Wij volstaan dus met het noemen van de orijs winnaars: De prijs van 5.is voor de heer W. J. Spendel, Van der *Waalsstraat 37, Leiden. Een rijksdaalder verdienden: me/r. J. Heel winkel, Rijnsburgersin- gel 47, Leiden; de heer C. J. Wasseling, P. C. Blokstraat 35, Leiden, en onze vaste medewerkster mej. Dora Kniest, Duinzichtstraat 44, Oegstgeest. Plus 40 inbraken De 31-jarige electricien uit Nijme- pleegd. Aanvankelijk ontkende hij, toen hem hiernaar werd gevraagd, doch toen hij met de dames werd gen, die zoals is gemeld dooi- de po- f™nfr°n'eerd en deze ,h?m als de litie is aangehouden, verdacht van dade! herkenden, hield hij zyn ont- het plegen van een aantal diefstallen Penning met langer vol. en bij een verhoor ook bekende een De electricien zal zich binnenkort moordaanslag op een Amsterdams ™or de "chters moeten verantwoor- meisje te hebben gepleegd, heeftden wegens twee aanslagen alsmede v i i ppti voortifftal arrtio pn UIpitio ïn- thans ook bekend, dat hij op 5 Mei 1952 in de bossen in de omgeving van het sanatorium „Dekkerswald" bij Grocsbeek een aanslag heeft ge pleegd op twee onderwijzeressen. Op de genoemde dag werden de daar wandelende onderwijzeressen bedreigd door een fietser, waarna een hunner om hulp begon te roe pen. De man trok een pistool en loste twee schoten, die beiden doel trof fen: één in de maag en één in de longen van de om hulp roepende dame. Zij werd ernstig gewond. De andere dame kreeg een klap met de kolf van de revolver tegen het hoofd. Hierna koos de man het hazenpad. Hoewel direct een uitgebreid onder zoek, mede met behulp van politie honden werd ingesteld, werd de da der van de aanslag nimmer gevon den. Recidivist. Tegenover brigadecommandant Jansen van de rijkspolitie te Groes- beek heeft de electricien gisteren be kend ook deze aanslag te hebben ge- BEDRIJFSCHAP VOOR BANKETBAKKERS S.E.R. keurt ontwerp-advies goed De Sociaal Economische Raad heeft gistermiddag zonder hoofdelijke stemming een ontwerp advies goed gekeurd tot instelling van een be drijfschap voor het banketbakkers bedrijf. Aan de beslissing ging slechts een veertigtal grote en kleine in braken in de afgelopen maanden in de omgeving van Arnhem, Eist, Nij megen en Groesbeek gepleegd. De electricien is reeds meermalen door de justitie veroordeeld. AANSLAGEN INKOMSTENBE LASTING IN JULI DE DEUR UIT. De achterstand in de aanslagrege ling voor de inkomsten- en de ver mogensbelasting is thans zo goed als geheel ingehaald, heeft minister Van de Kieft de Tweede Kamer medege deeld. Het is de bedoeling jaarlijks om streeks 1 Juli een begin te maken met de aanslagregering over het laatstverlopen kalenderjaar. Verde re vervroeging van dit tijdstip is volgens de minister om technische redenen niet mogelijk. Dit jaar is op 1 September begon nen met de aanslagregeling. SCHULREESERS ONTLOPEN Door justitie gesnapt Een 37-jarige aannemer en zijn broer, een 32-jarige melkhandelaar uit Vinkenveen waren in eerste in stantie veroordeeld tot respectieve lijk drie en twee maanden gevange nisstraf voor het medeplegen van valsheid in geschrifte en het opzet telijk gebruik maken daarvan. Om aan beslag op zijn tegoed bij de gemeente door schuldeisers te ont komen hadden de broers een acte la- kldnï dLculïsïe^vooraf'welke'er Toe! ™aa™ a'°nd da" leidde dat in de toelichting zal wor-1 a?™e™r S? den ongenomen dat degenen die on- nng van 18-000 had> hetgeen -- -- waar was. Verkeerd voorgelicht. De verdachten voerden thans in der het bedrijfschap Horeca vallen, niet onder het bedrijfsschap banket bakkersbedrijf zullen ressorteren. De heer Mauritz opperde enige be- denkin tegen het verlenen van ver- - - ----------- 4 ordenende bevoegdheid op het ge-1 hoSar, beroeP v°or be' HaaSs Ge" bied van lonen In andere arbeids- rechtshof aan verkeerd te z«n voor- voorwaarden, omdat in dezé bedr«fs-1 f ahchk De procureursgeneraal nam tak geen CAO bestaat en daarmee! dlt. echter °iet aan. en vroe8 beves' dus geen ervaring is opgedaan. I van de vonnissen. Prof. dr. F. de Vries merkte ech- ?s. raadsman bracht naar voren ter op dat in het banketbakkersbe- dat de 'f™1J® derdaad een s,chuld drijf reeds verscheidene jaren bin- 1®-00® bad aan de ene, broer, dende loonregelingen bestaan en dat bad echter verzuimd de namen et voldoende bereidheid tot overleg, erb« zette":, D°'vergissing is geweest. van de archltect hadden tevoren enige schuldeisers al eens beslag ge legd en hieraan wilde men voor de toekomst ontkomen, teneinde kosten te sparen. De broers zouden echter volkomen te goeder trouw zijn ge weest. Op 26 November zal het hof arrest wijzen. Te zwakke opmerking. Op Dinsdagmiddag 15 September 1953 omstreeks zes uur was op het drukke kruispunt WibautstraatEer- De kellner en de koffie Beiden verdwenen Een kellner uit Valkenburg (L.) is er in geslaagd een taxi-ondern?mer uit Kerkrade-Kaalheide en een kof fiehandelaar op te lichten. Verleden week vroeg de kellner aan de taxi-ondernemer of hij voor een paar dagen een auto kon huren. De taxi-ondernemer was daartoe bereid, mits hij de auto uiterlijk vo rige week Zaterdag terug zou bren trottoir bleef het slachtoffer met zyn bromfiets liggen doch de auto reed nog over r.em heen en kwam pas op het trottoir tot stilstand. Het slacht offer overleed korte tijd na het on geval. Bromfiets, langzaam verkeer. De rechtbank had de student vrij gesproken en de procureur-generaal eiste eveneens vrijspraak. Ook al kwam de auto van links. De brom fietser, die voor de wet gelijkgesteld wordt met een fiets en daardoor be hoort tot het langzame verkeer, had op het kruispunt voorrang mosten verlenen aan het snelverkeer. Dit was het unanieme oordeel van de drie gehoorde getuige-deskund'gen. Ook de procureur-generaal was deze mening toegedaan. Remmen sloegen door. Bij de behandeling van dit trieste VN, die op 9 November per schip deongeval was ook de kwestie van de thuisreis hebben aanva-rd, moet op deugdelijkheid der hydraulische rem 17, 25, 30 November en 5 December in het geding. Op de morgen van in Nederland ter post worden be- het ongeval was de student in een zorgd. Het adres moet de volgende' garage geweest en de chef-monteur gegevens bevatten: rang, naam, voor-1 had, toen de wagen stilstond, gecon- letters, legernummer, NDVN op stateerd, dat de rempedaal een paar thuisreis, Amsterdam Schiphol, mi- centimeter „doorsloeg" voor hij pak- litair. te. Hij had dit, zo deelde hij mede, de De menningen van de deskundigen liepen over dit punt uiteen. De eer- tste zei positief ja, de tweede a:htte Oosterparkstraat de 35-jarige de °Pmerklng vai* de chef-monteurj gen. De kellner beloofde dit, maar bromfietsrijder W. G. Geyteman ko-| te zwak geweest en de derde was kwam de belofte niet na. De taxi on- mende uit de Eerste Oosterparkstraat van oordeel« dat de student er reke- dernemer ging toen informaties in door een hem van links naderen au- mng mee kad moeten houden. De winnen en begon op grond daarvan to, bestuurd door een 28-jarige stu-1 ProcVr.®u.r"Sene^aa'. ™eI"j e *n z^n te vermoeden, dat de kellner de auto dent, aangereden. De auto schoof met' *e vfi r op' ln de dagvaarding voor smokkeldoeleinden had ge- het slachtoffer en diens bromfiets! gesteld was of de student onvoor- bruikt. voor de wielen circa dertig meter zlckllS kad gereden tengevolge waar- schuin het wegdek over. Tegen het van een aaP^ijd!ng ol een botsing"- Ook kwam hij er achter, dat de kell- ontstaan. Hij "was° van mening, °dat| «er mogelijk wel naar een bepaald de verdachte een zekere waarschu wing had gekregen doch vond de opmerking van de chef-monteur te zwak, en de student was daardoor niet tot abnormale voorzichtigheid gedwongen. De procureur-generaal vorderde vrijspraak. De beide raadslieden kwamen tot dezelfde conclusie. Op 25 November zal het hof arrest wij zen. GROOTMOEDER WEGENS MOORD VEROORDEELD De rechtbank te Dordrecht heeft de 63-jarige Cornelia v. d. N.-de V. uit Werkendam tot twee jaar gevan genisstraf veroordeeld. Op 29 October eiste het O.M. we gens moord drie jaar. Zij zou het kind van haar onge huwde dochter Maaike van het le ven hebben beroofd door het de no dige zorg te onthouden en het in een wasketel met water te leggen. De vrouw werd bij verstek ver oordeeld. Hoewel zij te Rotterdam gedetineerd was wilde zij niet ver schijnen. adres in Dortmund was gegaan. De taxi-ondernemer ging daarom naar die stad, doch vond de kellner niet. Wel ontdekte hij zijn auto, die ergens stond geparkeerd. Bij onder zoek bleek in de auto een geheime bergplaats te zijn aangebracht, waarin zich nog sporen van koffie bevonden. De taxi-ondernemer liet deze bergplaats verwijderen en reed de auto terug naar Kerkrade, waar hij de douane op de hoogte bracht. „Geëmigreerd". Deze heeft thans achterhaald, dat de kellner zich voor zijn verrtek naar Duitsland met de auto heeft vervoegd bij een handelaar, die regelmatig kof fie levert aan de eigenaar van het hotel, waarin hij werkzaam was. Hij had steeds tegen deze handelaar ge zegd, dat hij de koffie voor zijn baas kwam halen. De handelaar, die wist, dat de kellner aan het hotel verbon den was, gaf hem toen in goed ver trouwen op crediet een flinke partij koffie mee, die de kellner daarna met de gehuurde auto naar Duitsland bracht, waar hij, naar het schijnt, voornemens is te blijven. AALSUM, 12 te Ummsaid; AGATHA (t), 13 te Pladju; ALDEGONDA, (t) 12 v. Gerong n. Bangkok; ALUDRA, 12 te Marseille; AMOR, 12 v. Tripoli n. Alex- andrië; AMSTELDIEP, 13 te Antwerpen verw.; ANNENKERK, 13 te Manilla; ARIADNE, 11 te Antwerpen; ARMILLA (t), 12 nm. te Pladju; BAUD 12 v. Su- rabaja n. Cheribon; BINTANG. 12 v. Amsterdam n. Indonesië; BONAIRE, 13 te Plymouth; BOSCHFONTEIN, 13 te Genua; CALTEX THE HAGUE (t), 12 te Sidon; CELEBES, 12 v. Surabaja n. Se- marang; DONGEDIJK, p. 12 vm Oues- sant n. Curacao; FRIESLAND ssm, 12 te Fredericia; GADILA (t), 13 te Pladju; GOOILAND, 11 te San Francisco; HERA 12 te Baltimore; HESTIA, 12 te Antwer pen; ILOS, 12 v. Rotterdam n. Barcelo na; JAPARA krl 11 v. New York n. Bey routh; KIELDRECHT 12 v. Chalna n. Calcutta; KOTA BAROE, 12 v. Genua n. Rotterdam; LANGKOEAS, 13 te Tj. Priok; LEUVEKERK, 12 v. Genua n. Antwerpen; LIEVE VROUWEKERK, 12 te Aden; LUNA, 12 nm te Kalamata; MAAS, p. 12 Ouessant n. Rotterdam; MACUBA (t), 12 v. Samboe n. Hongkong MAPIA. 14 Penang verw.; MER WEDE p. 11 Key West n. Houston; MIRZA (t). 12 nm te Miri; MYONIA (t), 12 nm. te Sydney; NOTOS, 11 v. Tarragona n. Va lencia; ORANJE, 12 te Port Said; POE- LAU LAUT 12 nm te Napels; PRINS FREDERIK HENDRIK, 13 te Toronto; RADJA, p. 12 Suez n. Aden; RONDO. 12 te Amsterdam; RIJNKERKf 11 v. Suez, 13 Port Sudan verw.; SIBAJAK, 12 v. Suez n. Aden; SLOTERDIJK. 13 te Ha vre; TARIA (t), 14 nm. te Miri verw.; VAN LINSCHOTEN 12, v. Freetown n. ACCra; WESTERDAM, 12 300 m. OZO Kp Race n. New York; WESTLAND, p. 12 Fin'sterre n. Amsterdam; WILLEM RUYS 12 v. Tj. Priok n. Singapore; ZEE LAND krl 13 te Pladju; ZUIDERKRUIS 13 vm te Fremantle. GROTE BEER. 11 100 m. ONO Kp Ra ce n. Halifax; INDRAPOERA. 12 110 m. NO Massawa n. Colombo; JOHAN VAN OLDENBARNEVELT 12 490 m. N Mini- koi n. Suez; MAASDAM, 12 210 m. Z Valentia n. Halifax; NOORDAM. 12 720 m. Landsend n. Rotterdam; SCHERPEN- DRECHT, p. 12 ten N Sanmiguel n. Avon mouth; WATERMAN, 12 430 m N Wal-

Leidse Courant | 1954 | | pagina 8