Uitingen van hen, die nog niet tot de jaren van rang-en standen-onderscheid zijn gekomen DUINSTREEK Zeden en gebruiken over de gehele wereld gezien door het kinderoog Zichtbare muziek en onzichtbare sneltekenaar in Leidse Lichtweek Gladiolen prijzen ongekend hoog Leidse dr. Hulst verklaart pertinent „Doodsoorzaakis geen tumor geweest" ZATERDAG 13 NOVEMBER 1954 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD - PAGINA 3 Kindertekeningen in de Lakenhal KINDEREN HEBBEN dit vóór op een dikwijls indringende zienswijze degenen, die tot de jaren van het rang- en standenonderscheid geko men zijn, dat zij met hun soms pri mitieve middelen kunnen zeggen en uitbéélden, wat voor ons hoogstens tot het gedachtenwerk kan behoren. Natüürlijk krijgen ook zij wel eens een duw van ouders of ae meester, maar een sport van de maatschappe lijke ladder kan nooit onder hen weggetrokken worden, ook al omdat ze nog zo heerlijk op de begane grond kunnen leven. Hun uitingen zijn voor ons volwassenen dan ook meest al een openbaring en hoe langer hoe meer stijgt tegenwoordig de belang stelling voor wat vroeger als nutte loze bladbevuiling terzijde werd ge legd. In de Lakenhal nu wordt he denmiddag een tentoonstelling ge opend, van kindertekeningen uit vele landen over de gehele wereld. uitvloeisel van het bezoek, dat koningin Juliana en prins Bernhard in 1952 aan de Verenigde Staten' maakte en waarbij een fraaie' collec tie Nederlandse kindertekeningen overgedragen werd aan de „Art for Worldfriendship". Deze stichting houdt zich sinds 1947 bezig met het uitwisselen van kindertekeningen. De Nederlandse afdeling heeft de be schikking gekregen over een grote verzameling prenten, die o.a. teke ningen omvat van kinderen uit U. S. A., Duitsland, Italië en Alaska. Deze collectie is aangevuld met wat Ne derlands werk. Men heeft echter ex pres de buitenlandse tekeningen de voorkeur gegeven, om de Nederland se kinderen te kunnen voorlichten over zeden en gebruiken van andere, landen. Het voornaamste doel van de tentoonstelling is dón ook zoveel mo gelijk kinderen aan te trekken, om daardoor internationale toenadering reeds in de leeftijdsklasse, waarin politieke troebelen nog geen rol spe len, te bevorderen. stelling is het verschil in men taliteit tussen onze landgenootjes en hun kunstbroedertj.es over de gren zen.. Terwijl de kinderen elders op de wereld papier noch verf sparen om hun zienswijze uit de doeken te doen, krijgt men de indruk -dat de. jeugd in Nederland (op hoger bevel?) met messcherpe potloden onder een mi croscoop moet werken. .Op te veel scholen wordt er nog te veel gevou wen en. gesneden voordat de kinde-, ren hun fantasieën op schrift kunnen stéllen. Misschien is aan deze noodzakelij ke kleine zienswijze de latere enigs zins benepen opvatting te wijten, welke men hier en daar nog wel eens tegenkomtEen gunstigeuitzondering op deze tentoonstelling is echter de „Wouwse Kermis"; een spandoek, zouden we haast zeggen, van vele meters lengte. Aan dit „beeldver haal" heeft kennelijk een gehele klas onder leiding van een bekwaam on derwijzer gearbeid. Met Brabantse speelsheid hebben de kinderen alle kermisattributen en feestvarkens uit gekleurd papier geknipt en opge-' plakt. -Buiten deze plakkerij zijn er nog wel meer bewijzen dat het kind zich niet altijd tot het potlood be perkt heeft, zoals de titel van de ten toonstelling doet vermoeden. Vooral de jongsten hebben zich over het al gemeen meer aangetrokken gevoeld tot felle kleuren, die fors gesmeerd weergeven. DIJZONDER INDRUKWEKKEND is bijvoorbeeld de voorstelling van een Duits jongetje, die met zijn amper zeven jaren een duister schrikbeeld weet op te roepen. Naast dit bijna expressionistisch werk, dat sterk aan de Duitse schilder Nolde doet denken, treffen we gelukkig tal van voorbeelden aan waarbij het kinderlijke domineert, zoals in een alleraardigste reeks tekeningen over het onderwerp „kinderverkeerspoli- tie". Bijzonder mooi is de groep te keningen uit Boston, die een speciale plaats in de collectie innemen. Dui delijk bemerkt men echter hierin de invloed van de kleurige illustraties der grote Amerikaanse bladen. De Nederlandse inzenders hebben hier en daar Anton Pieck als voorbeeld genomen, al overweegt gelukkig het kinderlijke element. De ouderen staan eigenlijk geheel apart op deze tentoonstelling. Hun werk mist reeds het spontane en innemende, dat de tekeningen van de jongsten zo be langwekkend maakt. De tentoonstelling zal tot 1 Decem ber te bezichtigen zijn. Wat lezers schrijven AAN ALLE LEZERS! De Kath. Bond van Hotel-, Café- en Restauarnt-Geëmployeerden ,,St. Antonius", Afdeling Leiden, organi seert in December a.s. haar zesde traditionele St. Nicolaasfeest voor de beschermelingen van de Zusters Car- melitessen en tevens voor de kinde ren van de leden en vervolgens een Kerstfeest alleen voor de kinderen van de Eerwaarde Zusters Carrheli- tessen. Reeds heeft het bestuur van diverse leveranciers en particulieren de toe zegging gehad, ja zelfs van collega's buiten het land, dat zij zullen mede werken dit aanstaande St. Nicolaas- en Kerstfeest te deen slagen. Maar daarnaast zijn er nog diverse kosten, die gedekt moeten worden, o.a. poppenkastvoorstelling, cadeaux, Sn'Tellen'Vetoh™"linage De president van het hot nam hier f'f"'°rt °m de "rSte k0Ste" ^ne'efkundigj Winkels tot 9.30 uur s'avonds geopend Van 24 November t/m 4 December a.s. zal onze aloude Universiteitsstad, evenals gedurende dezelfde periode in 1953, baden in een zee van lioht. De bevredigende resultaten van 1953 hebben blijkbaar een laaiend enthousiasme bij de Leidse Midden stand ontketend, zodat aangenomen kan worden, dat de Leidse Lichtweek 1954 een machtige demonstratie van de Leidse Groot- en Kleinbedrijven zal worden. Het Comité Leidse Lichtweek 1954, samengesteld uit vertegenwoordigers van de Vereniging voor Vreemdelin genverkeer, het Actie-Comité „Lei den Leeft", de Leidse Middenstand en V.V.V. aan de Steenstraat lb al hier, werkt reeds gedurende enige weken onder hoogspanning aan de uitwerking en realisering van de voorgestelde plannen. Meer straten dan in 1953 hebben hun medewerking aan dit Lichtfes- tijn toegezegd. Ook de gemeente zal, door verlichting van enkele gebou wen en monumenten en het Van der Werf f park, van haar sympathie voor deze grootse manifestatie Iplijk geven. De deelnemende winkeliers aan de "Leidse Lichtweek 1954 zullen ken baar- zijn aan een aantrekkelijk schildje in hun étalages. Verschillende straten zullen eta lage-wedstrijden en andere attracties organiseren, terwijl de Leidse V.V.V. plannen heeft bij de deelnemende winkeliers een aantrekkelijke prijs vraag met vele prijzen voor het pu bliek uit te schrijven. Het is reeds bekend, dat de gere nommeerde Onzichtbare Snelteke naar Harry Dikmgns gedurende de Lichtweek in Leiden zal optreden en dat mén vergevorderde contacten heef$ gelegd dm hét vermaarde „Wa- terorgel", de'op muziek dansende verlichte fonteinen, hier te krijgen. Kortom het geheel zal een evene ment van internationale allure wor den. Op Zaterdag 27 November en van af 29 November t/m 4 December zullen de winkels tot des avonds 9.30 uur geopend zijn. Het was voor het Comité Leidse Lichtweek 1954 bij zonder verheugend dat onze burge meester wederom bereikt bleek op 24 November a.s. de Lichtweek te wil len openen. De wijze waarop zulks zal geschieden moet voorlopig nog een geheim blijven. KATHOLIEKE WEEKAGENDA VOOR LEIDEN Van 14 tot en met 21 November. Data van bijeenkomsten e.d. kun nen dagelijks schriftelijk of telefo nisch opgegeven worden aan de re dactie van De Leidse Courant, Papen gracht 32, Lelden. Tel. 20015. ZONDAG: Kapel, Mariënpoelstraat, 10 uur v.m. H. Mis n.a.v. réunie oud-leerlin gen R.K. Lyceum. Vervolgens ont bijt, met huldiging, half twaalf, van dr. J. de Jong, waarna ledenver gadering. Gasstraat 36, 8 uur nam. opening Jeugdhuis parochie O. L. Vr. Hemel vaart en St. Joseph. DINSDAG: Leonardushuis, 8 uur nam. „St. Deus Dedit". Burchtzaal, 8 uur nam. „Huzaren salade" Kath. Thuisfront. WOENSDAG: St. Petruskerk, 7 uur nam. Rozen kranskruistocht (ingang linkerzijde naast de kerk). DONDERDAG: Zomerzorg, 8 uur nam. vergade ring N.R.K. M. Het is de gladiolenkwekcrs in de afgelopen week bijzonder goed ge gaan. Het aanbod van „dikke" gla diolen bleef namelijk beperkt en de exporteurs, die kennelijk over heel v/at orders beschikken, moesten hun verkopen doen tegen prijzen, die op een ongekend hoog niveau kwamen te liggen. Veertienen van de gewone handels soorten brachten rond 8,50 per 100 stuks op, terwijl twaalven van 7 tot 8 gulden opbrachten. Had men soor ten als Nieuw Europa, Sweet Seven teen, Juni-klokken e.a. dan stond de wijzerklok op f 10,en hoger stil. Veertienen, van soorten als de blauwe Ravel e.d. kwamen niet voor, maar zelfs de twaalven van deze soorten vonden kopers voor ruim 12,per honderd. Aangezien er grote maten tekort zijn, gaat de export over tot het kopen van kleinere. De prijzen hiervoor lagen gemiddeld tussen 4,70 en 5,per honderd. Intussen mag men zich wel afvra gen, hoeveel de export met zulke prijzen verdient. VRIJDAG: Harmonie, 8 uur nam. vergadering St. Christoffel. Zondagsdienst der huisartsen te Leiden. A.s. Zondag 14 November zal de dienst worden waargenomen door dr. De Bruijne, Hartman, De Jager, Pleiter, Ver brugge. De avond-, nacht- en Zondagsdienst der apotheken te Leiden wordt van Zaterdag 13 November 13 uur tot Zaterdag 20 November 8 uur waar genomen door: de Apotheek Herding Slanken, Hogewoerd 171, telef. 20502 en de Apotheek Reijst, Steen straat 35, tel. 20136. Te Oegstgeest door: de Oegstgees- ter Apotheek, Wilhelminapark 2, tel. 26274. BIOSCOPEN Casino: „De rode schoentjes", 18 j. Lido: „Doctor in the house" (alle leeftijden). Luxor: „How to marry a millionnair" (alle leeftijden). Trianon: „Du bist die Welt für mich" (alle leeftijden). Rex: „Jungle duivels", 18 jaar. (Donderdagavondcyclus: „Moulin Rouge" (volwassenen). Burgerlijke Stand Geboren: Johannes Alexander zn van J. Kanbier en J. Koolhaas; Bal ten Pieter, zn van J. v. d. Weide en C. C. van Daalen; Margaretha Johan na, dr van A. A. de Witte en E. Kulk; Gemma Gerardipa Maria, dr van G. van Laere en G. G. M. van Oers; Elizabeth Theresia Maria, dr van C. N. v. d. Zwaan en G. Louwers; Eli zabeth Theresia Maria, dr van C. N. v. d. Zwaan en G. Louwers; Arie, zn van A. v. d. Voet en C. S. Gijs man; Neeltje Wilhelmina, dr van K. Kistra en N. W. Verhulst; Arend, zn van A. H. W. v. Ingen en N. Ouds hoorn; Neeltje Aagje Wilhelmina dr. van L. de Roode en W. Verkerk; Wilhelmus Hendrikus, zn van W. H. v. d. Hoeven en P. M. C. Janson. Overleden: W. Mark, wednr 78 j.; H. Pape wednr. 81 j. M. C. F. Ramak huisvr. van Stoute 75 j.; W. de Winter wednr 76 j.; P. J. van der Aar wednr Derde procesdag Berkelse moordzaak in Hoger Beroep „Onzichtbare tumor veroorzaakt de dood niet" De belangstelling voor het proces tegen de Berkelse arts, was vandaag groter dan ooit. De rij van publiek liep langs het bordes van het gebouw van de hoge raad en verder langs de trappen tot ver op het trottoir. Een ondernemende verkoper van slagroomwafels, met hagelwitte koks muts en jasje dacht hier enige lucra tieve handel te kunnen bedrijven. Zo vroeg op de morgen bleken echter maar weinigen trek te hebben in de ze zoete lekkernij. Misnoegd en te leurgesteld gaf hij daarom zijn po gingen op. Vandaag de derde dag van het proces, zullen voornamelijk deskun digen worden gehoord. De eerste deskundige, die in de ge tuigenbank plaats nam was dr J. Zel- denrust, arts-patholoog-anatoom te 's Gravenhage, Zijn verklaring, afge legd voor de rechtbank behoefte geen wijziging, zeide deze deskundige. „Zekerheid". te vangen. Beleefd komen wij bij U vragen ons te willen steunen door Uw gelde lijke giften of giften in natura. Gedenkt het mooie werk, dat U en wij kunnen doen voor het Carmeli- tessemklooster. Laat deze kinderen ook een prettig St. Nicolaas- en Kerstfeest vierei\. Geeft wat U geven kan. Giften, ook" in natura, worden gaarne verwacht bij de secretaris-pen ningmeester, de heer J. M. v. ASperdt, Maresingel 48, Leiden, of door stor ting op de rekening van de Ned. Middenstandsbank N.V., Breestraat 61, Leiden, nummer 22168, t.n.v. Joh. M. v. Asperdt. Namens alle kinderen, Eerwaarde Zusters en het bestuur ónze hartelij ke dank! JOH. M. v. ASPERDT, Secretaris. diens eerder afgelegde verklaring door. Dr Hulst had verklaard dat hij in het lichaam van het slachtoffer ver schijnselen had gevonden, die kon den wijzen op cyaankali vergiftiging Voorts had hij in de longen indicaties gevonden van verstikking. De herse nen had de deskundige nauwkeurig onderzocht, omdat hij had gehoord dat de doodsoorzaak een hersentumor zou zijn geweest. „Ik kan met zekerheid verklaren dat er geeii hersentumor aanwezig was", zegt dr Hulst. „Er was geen spoor van spanning in de hersenen. Met een microscoop zou ik mogelijk 'n diffuse tumor hebben kunnen ont dekken, maar als deze er zou zijn ge weest, zou zij nóóit de dood hebben kunnen veroorzaken". Voorts zeide dr. Hulst in zijn ver klaring, dat hij niet van mening was dat de lijkdelen na het onderzoek be waard hadden moeten blijven. De verdedigers hadden nl. destijds en ook thans hun spijt erover uitgedrukt dat zij geen contra-expertise hadden kunnen doen intellen. Op alles gelet. Dr Hulst luisterde aandachtig naar de president, toen deze de verklaring voorlas. „Geen wijzigingen nodig", zeide hij tenslotte. Mr Van 't Hoff Stolk vroeg aan de deskundige of hij de laatst behande lend geneesheer vaak bij sectie aan wezig liet zijn. „Nee mijnheer de president, mees- al heb ik er bezwaar tegen, omdat ik het niet wenselijk vind dat daar vreemden bij zijn." „Er is een koninklijk besluit van 1818 dat zegt dat de laatst behande lend geneesheer bij de sectie aanwe zig moet zijn", meende de verdediger. „Ja, maar ik verzet mij altijd hier tegen. Ik vind het echt niet wense lijk". „Dat besluit is dan wel door de eeuwen vergeten", meende de presi dent. „Let u ook, dr Hulst, op eventuele ziektes die u vindt, die echter zeker niet de dood hebben kunnen veroor zaken of schenkt u daar geen aan dacht aan?" vroeg mr van 't Hoff Stolk. „Nee ik let overal op. Ik bekijk al le organen en veronachtzaam geen enkele ziekte of afwijking". Geen practisch nut. „Als u destijds had geweten dat-de- verdachte zich nu zou beroepen op zijn diagnose van hersentumor, zou u dan destijds een microscopische on derzoek hebben verricht?"* „Nee, ik vond dat men gerust kon afzien van een dergelijk onderzoek. Ik had cyaankali geconstateerd en was er van overtuigd dat een tumor niet de doodsoorzaak had kunnen zijn". Toen de vraag werd herhaald zeide dr Hulst: „Uit practisch oogpunt zou ik zeker geen microscopische onder zoek hebben verricht. Hoogstens mis schien uit wetenschappelijk oogpunt. In dit geval was een onderzoek met het blote oog zeker wel voldoende". „Vindt u dr Van Dam, patholoog anatoom te Amsterdam, een deskun dig man?" vroeg mr van 't Hoff Stolk „O, ja, dat is een fatsoenlijk man" „Wel, dr Hulst, dr Van Dam heeft aan mr Huygens een brief geschre ven, waarin hij zegt dat bij jonge mensen zeer dikwijls diffuse tumoren voorkomen in de hersenen. Hebt u dit in de praktijk ook geconstateerd?" Dr Hulst haalde de schouders op. „Och, nee, ik niet, misschien dat men dit in de klinieken constateert, maar ik heb nooit naar dergelijke dingen behoeven te zoeken". Andere mening. „Er was geen enkele aanwijzing", verklaarde dr Hulst nogmaals, „van een hersentumor. Alles was normaal. Dit is een zuiver theoretische kwes tie, die met de praktijk niets te ma ken heeft. Als ik naar diffuse tumo ren microscopisch moest zoeken, zou ik toch altijd nog enige cellen over het hoofd kunnen zien". Op verzoek van mr Huygens, gaf dr Hoelen, neuroloog-psychiater uit Den Haag zijn visie hier op. „Het is zeker mogelijk", zeide deze, „dat bij onderzoek met het blote oog een her-1- sentumor over het hoofd wordt ge- De verdachte vroeg aan dr Hulst: „welke organen hebt u wel micros copisch onderzocht?" „Lever en hart". Vond u het voor de lever wel be langrijk?" „Het betrof hier een vergiftigings- geval. De lever reageert fel op vergif tiging. Daarom wordt hij altijd in een dergelijk geval onderzocht". LEIDSCHENDAM P.T.T. LABORATORIUM NADERT VOLTOOIING. Binnenkort zal het centraal labo ratorium van de P.T.T. geheel in ge> bruik worden genomen. Het ontwerp hiervan is gemaakt door Ir. van Embden te Delft. Het grote gebouw bestaat uit twee vleugels met een gezamenlijke dwarsverbinding, waardoor het ge heel in U-vorm is opgetrokken. Het middenstuk van de dwarsver binding is 4 verdiepingen hoog. Uit dit deel rijst de 50 meter hoge toren op, die met bordessen bedoelt is voor het doen van radioproeven. De toren bestaat uit 2 delen. Het ene deel bevat de schoorsteen voor de ketels van de centrale verwarming. Om deze schoorsteen heen loop een smalle wenteltrap naar boven. Het andere deel bevat een lift voor het vervoeren van de apparatuur voor de radioproeven. In het centraal laboratorium wor den onderzoekingen verricht voor bestaande bedrijfsonderdelen en om de stand van de techniek bij te hou den. Zo worden b.v. nieuwe schake lingen bestudeerd, nieuwe materia len beproefd en nieuwe uitvindingen van elders serieus onderzocht. Van zelfsprekend kunnen deze onderzoe kingen weer aanleiding geven tot het doen van uitvindingen, waarop octrooi kan aangevraagd worden. Men vindt hier o.a. een natuur kundig- en een scheikundig labora torium alsmede een mathematische afdeling. Verder een werkplaats voor metaalbewerking, een instrument makerij, een montage-werkplaats, een hoog vacuum afdeling, een glas blazerij en een afdeling voor het slij pen van kwartskristallen. LISSE RECTOR BRANS SPRAK VOOR R.K. BOND VAN HET GEZIN. Rector Brands, die te Lisse voor de R.K. Bond voor het Gezin sprak, ving zijn zeer leerzame causerie aan met de woorden van St. Paulus „De kin deren zijn er niet voor de ouders, doch de ouders zijn er voor de kin deren". De kinderen krijgen door de ge boorte hun lichamelijke zelftandig- heid reeds en de ontwikkeling daar van gaat gepaard met de geestelij ke groei. Lichamelijk is de jongen of meisje volwassen tussen de 12 17 jaar, terwijl volgens spr. de gees telijke volwassenheid, indien men een tijdstip wil aangeven ligt tussen de 1225 jaar. Feitelijk kan men niet spreken van een geestelijke volwas senheid omdat een mens van 60 jaar nog steeds dagelijks op dit gebied iets kan leren van zijn evenmens. Bij het volwassen worden van on ze kinderen komt er een zekere span ning tussen de kinderen en de ouders De kinderen willen naar meer zelf standigheid, zowel op materieel als geestelijk gebied, terwijl de ouders vaak door een onbewust conservatis me hun kinderen willen blijven lei den. Dit is niet juist. De ouders beho ren hun kinderen, die de wereld voor zich hebben en hierover hun mening en denkbeelden gaan vormen, meer los te laten zij moeten zich kunnen plaatsen in de denkwijze van hun kinderen. Wanneer dit met beleid en een goed inzicht plaats heeft zal men de moeilijkheden van de opvoeding van de rijpere jeugd te boven komen. Spr. haalde verschillende practische voorbeelden aan. SASSEHHEIM Agenda raad Op Dinsdagavond a.s. te half acht komt de gemeente raad in openbare zitting bijeen voor de behandeling van o.a. de volgende punten: Aanbieding begrotingen be drijven en gemeente voor het dienst jaar 1955. voorzieningen inzake be zoldiging gemeentëpersoneel in ver band met laatste loonronde. §ubsidie nazorg BLO. Premie woning verbe tering. Woningen Zuiderstraat. Ver huur terrein achter „Het Oude Ko- ningshuys". Verkoop grond achter woningcomplex „De Kool". Verkoop gedeelte industrieterrein aan de heer I. v. d. Zee. Bouw gashouder. NOORDWIJK KON. MIJ. V. TUINBOUW De maandelijicse bijeenkomst van de Kon. Mij. v. Tuinbouw in Hctel Het Hof van Holland was zoals ge woonlijk zeer'goed bezocht. Bij de in gekomen stukken was een schrijven van de gemeente Burgh, welke door Noordwijk is geadopteerd, met enige foto's waaruit met genoegen kan wor den geconstateerd, dat zowel de door de afd. gezonden bloembollen als de vaste planten en dahlia's tot tevre denheid in de nog vrij zilte gronden van het getroffen gebied waren ge groeid en hadden gebloeid. De ver gadering besloot tot aankoop van een vrij groot parelglas projectiescherm waarop een proeffilmpje vertoond werd. De heer P. de Most van Spijk hield voor en na de pauze een interessan te lezing over kruiden en kruiden- teelt. Dit onderwerp is vooral voor Noordwijk zeer aantrekkelijk, omdat onze gemeente' reeds in de oudheid bekend stond om zijn „Kruidentui nen", terwijl er nu nog enkele krui denkwekers en óiogers in Noordwijk bestaan. Uit de veelheid van gestelde vragen bleek wel, dat voor deze teelt nog een grote belangstelling bestaat. Voor de Decembervergadering zal getracht worden de heer v. Nes uit Den Haag te engageren voor het hou den van een spreekbeurt. Dodenherdenking De jaarlijkse herdenking van hen, die voor de vrij heid, tijdens de oorlog en bezetting het leven lieten, zal gehouden worden morgenmiddag te drie uur. Deze her denking zal plaats vinden op de al gemene begraafplaats, alwaar onge veer 70 geallieerden strijders liggen 'begraven. Het oorlogsgraven comité wekt alle ingezetenen op, deze plech tigheid bij te wonen. De Zondagsdienst zal deze week worden waargenomen door dr. Kruyt De Duinrandapotheek is geopend van 11.301 uur en van 4.305.30 uur. Voor spoedgevallen doorlopend. WASSENAAR BB'ers uit Wassenaar-Zuid bijeen. Burgemeester van Wijnbergen, commissaris van politie J. J. Maan dag, de directeur van gemeentewer ken, de heer A. J. Bolten en het hoofd van de BB-kring Katwijk, de heer K. O. Gerth van Wijk, waren gisteravond onder de genodigden die ir Zuiderhout een contactavond voor alle BB'ers uit Wassenaar-Zuid bij woonden. De heer A. Borst Pzn., wijkhoofd in dit gedeelte van Wassenaar, ver telde in zijn inleidend woord iets over de bedoeling van deze avond: het verstevigen van de onderlinge banden tussen de BB'ers en het be vorderen van een goede samenwer king die voor het BB-werk, mocht het onverhoopt nodig zijn, onontbeer lijk is. Ook de burgemeester hield een toe spraak, waarin hij de goede geest prees in deze wijk en waarin hij allé BB'ers opwekte in eigen kring an deren voor deze organisatie te int- resseren. Het programma van deze avond vermeldde enkele films, direct of zijdelings betrekking hebbend Op de BB, het optreden van een EHBO- team, dat op het toneel demon streerde, hoe aan een zwaargewond slachtoffer van een bominslag de eerste hulp verleend wordt, en ge legenheid tot vragen stellen en on derlinge kennismaking Auto over de kop. Op de Rijks straatweg nabij de Eikenhorstlaan sloeg, vermoedelijk tengevolge van slippen, een personenauto, bestuurd door de 44-jarige mevrouw V. uit Amsterdam, over de kop, waarbij de bestuurster verwondingen aan haar rechterhand opliep en haar auto zwaar werd beschadigd. Jeugdige dieven. Door de re cherche werd in samenwerking met de Haagse recherche een onderzoek ingesteld naar aanleiding van de in de laatste tijd, in de omgeving van de Buurtweg gepleegde inbraken in kleedtenten van diverse sportvereni gingen, waarbij vernielingen werden gepleegd en in hoofdzaak, chocolade, koeken en dranken werden ont vreemd. Hierbij bleek, dat zich hieraan een 9-tal jongens en meisjes uit Den Haag, van 13 tot 20 jaar oud, had schuldig gemaakt. Nadat tegen hen proces-verbaal was opgemaakt, zijn zij ter beschik king van hun respectievelijke ouders gesteld. Z0ETERMEER GEMEENTERAAD De raad der gemeente komt Vrij dag 19 Nov. a.s. 's namiddags 2.30 u. bijeen. De agenda vermeldt o.m. Een verzoek van 35 autobezitters tot op heffing van het verkeerverbod in de Stationsstraat; verzoek H. B. v. d. Lee om ontslag als onderwijzer o.l. school, benoeming onderwijzer o.l. school (de voordracht moet nog worden opge maakt); aangaan kasgeldlening van 1954 ad f 150.000 en voor 1955 tot een maximum van f 300.000; benoeming leden adviescommisie woonruimte- wet 1947, overname grond N. H. ge meente voor verbreding toegangsweg Julianalaan en wijziging van de be groting. Deze wordt morgen waargenomen door dokter P. Vegt en voor de beide kruisverenigingen door Zr. E. van Hooff. VERBOND'VOOR VEILIG VERKEER Nadering kcHoi speelterrein of and tl- plnat wan kinderen plen<-n ov Marktberichten VINKE VEEN, 12 Nov. Groente. Andijvie 615 cent, groene kool 16 20 cent, rode kool 23 cent, prei 12—16 cent, boerenkool 13—19 cent, was- peen 14—18 cent, witlof I 39—52 et., idem II 2439 cent per kg., bloem kool 936 cent, knolselderij 410 cent per stuk, peterselie 7—14 cent selderij 7—11 cent en peen 923 cent per bos. KATWIJK a. d. RIJN, 12 Novem ber. Groente. Bloemkool I 24— 42, idem II 1122, bospeen 17 32, waspeen 1 20—30, idem II 17—, 20, breekpeen 10—22, rode kool 1522, gele kool 1821, groene kool 21—23, boerenkool 12—14, spru.'ten 23—46, andijvie 6—16, uien 17—23, princessebonen 6885 selderie 6.406.60, krulpeterselie 6.707.10, knolselderij 912, bosselderij 3.405 90, tomaten A 49—51, idem B 52—54, idem C 32—40.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 3