DtfOf (efr, $LMUGAT LtmSTAD BIOSCOPEN Een indrukwekkende Augustinus herdenking in de historische omgeving van de Leidse Universiteit Groot Auditorium tot de laatste plaats bezet Franse premier vertrekt naar Amerika Studentenvereniging herdacht Augustinus met boeiende persoonlijkheidsbeschrijving ZATERDAG 13 NOVEMBER 1954 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 2 BIJ HET ZESTIENDE EEUWFEEST Het groot auditorium van de Leidse wien ook geen enkele lévensdiepte universiteit was gistermiddag tot de laatste plaats bezet, toen prof. dr. J. N. Bakhuizen van den Brink op het spreekgestoelte plaats nam om in de St. Augustinus-herdenking van de senaat van de Leidse universiteit de eerste woorden te spreken. In de zaal waren aanwezig vele hoogleraren, leden van het college van curatoren, geestelijken, predi kanten, studenten en talrijke andere belangstellenden. In de pauze tussen de tweede en derde redevoering bespeelde een theologisch otudent het orgel van het auditorium. Hij improviseerde over een middeleeuws thema en aan het slot van de bijeenkomst een Ambro- siaanse hymne. Prof. Bakhuizen van den Brink be gon de bijeenkomst met een alge mene kenschets van de machtigste persoonlijkheid onder de kerkvaders, door prof. Sassen (hoogleraar in de wijsbegeerte, die ten gevolge van ver blijf in het buitenland deze middag niet het woord kon voeren) een wijze voor alle eeuwen genoemd, even be dreven in de dialectiek als begaafd met intuïtie. Zijn denken in de geest van Plato, bewerktuigd met alle krachten van gevoel en gemoed, en bezield bepaaldelijk door liefde tot de waarheid, 'droeg daardoor een sterk persoonlijk karakter. Men moet zich de bisschop van Hippo Rhegius (Noord Afrika, in het tegenwoordige Algerië) in wie de kentering van de antieke wereld naar de Christelijke Middeleeuwen zich realiseerde, en wiens invloed onmeetbaar is geweest, denken als de meest eenvoudige gees telijke, wien alle praal vreemd, maar* verborgen was. Herinnerend aan het even consequente als wijde Gods- en waarheidsbegrip der Confessiones, kwam spreker op zijn eigenlijke on derwerp: Augustinus en de Kerk. Zonder enige beperking moet men bij Augustinus de Kerk in een doorgaan de eenheid met God, met Christus, met het Evangelie zien. Daaruit volgt haar universaliteit, Augustinus' strijd tegen elk schisma, en zijri pleidooi voor de handhaving van de band der caritas, de liefde, als conditie der eenheid. Na de parallel tussen Augus tinus' denken over de staat en dat over de Kerk uiteen gezet te heb ben, eindigde prof. Bakhuizen van den Brink zijn betoog met de defi nitie, waarmede Augustinus alle na hem gekomen gedeeld kerkelijk den ken van tevoren reeds inhoudloos heeft gemaakt: de Kerk, dat is de ganse wereld. Na hem sprak prof. dr. J. H. Was- zing, die voorop stelde, dat Augus tinus zich van de meeste grote figuren van het antieke Christendom onder scheidde door een nimmer aflatende actieve belangstelling voor de cul tuur die hem omringde, en dat hij zich mede verantwoordelijk voelde voor de toekomst van die cultuur. Daardoor werd hij zelf geconfron teerd met de vraag, die nog steeds van betekenis is: is een synthese mo gelijk van de traditie van het Chris tendom en het erfdeel van Grieken land en Rome? Spreker schetste de historische ont wikkeling van de ontmoetingen op philosophisch terrein tussen Chris tendom en antieke beschavingen. Te gen de achtergrond van die histori- Punten van bespreking De Franse premier Mendès-France heeft Vrijdagavond enkele kleine wij zigingen in zijn kabinet aangebracht nadat in de loop van de dag tijdens een gesprek tussen hem en de twee socialitische leiders Guy Mollet en Charles Lussy nog eens duidelijk was geblekendat de socialisten in geen geval deel zullen nemen aan de re gering. Vanavond vertrekt Mendès-France vergezeld van zijn echtgenote en zes ambtenaren, voor een tiendaags be zoek aan Canada en de Verenigde Staten. Verwacht wordt dat o.a. gesproken zal worden over eventuele onderhan delingen met de Sowjet-Unie. Men dès-France meent, dat'deze eerst na bekrachtiging der Parijse overeen komsten, die onder meer in Westduit- se herbewapening voorzien, kunnen worden gevoerd. Hij zou van mening zijn, dat in begin 1955 een bijeen komst van vertegenwoordigers van de „Grote Vier" zou kunnen worden gehouden. Voorts zal waarschijnlijk Gearresteerde Nederlander vrijgelaten De gymnastiekleraar D. C. Prins, een van de personen in de groep Ne derlanders, die begin dit jaar in Bandung en Djakarta werden gear resteerd. is Donderdag per vliegtuig naar Nederland vertrokken. Volgens de officier van justitie, werd Prins door het openbaar mi nisterie „van geen belang meer ge acht" in de zaak tegen deze arres tanten, van wie thans Schmidt te rechtstaat. De schoolkwestie in Neder-Saksen De Katholieke bisschoppen van het land Nedersaksen hebben Donderdag een bezoek gebracht aan dr Adenauer om uitdrukking te geven aan hun be zorgdheid over de nieuwe schoolwet van hun land, die door de socialisten en liberalen is doorgezet. De wet stelt de openbare school primair en zal, zo vrezen de bisschoppen, leiden tot het sluiten van talrijke Katholieke scholen. Naar een woordvoerder der rege ring verklaarde, heeft dr Adenauer tegenover de bisschoppen verklaard, dat de Bondsregering het Concordaat van September 1933, waarin het ouderrecht om het onderwijs der kin deren te bepalen wordt erkend, nog altijd als geldend beschouwt. De re gering van Nedersaksen, waarin de socialisten de boventoon voeren, staat echter op het standpunt, dat de Duit se landen niet aan het Concordaat gebonden zijn, daar zij inzake onder wijs volledig autonoom zijn. De fede ratieve regering heeft op onderwijs gebied generlei bevoegdheden. MIJNRAMP IN RE CONGO. Bij een plotselinge overstroming van een uraniummijn bij Elisabeth - ville in de Belgische Congo zijn 27 inheemsen om het leven gekomen. De mijnwerkers werden op een diepte van 500 meter volkomen ver rast. gesproken worden over een Ameri kaans waarborg voor de verleden maand gesloten Frans-Duitse Saar- overeenkomst. Ook de toestand in In do-China zal wel ter sprake komen. Te Parijs, waar men de politieke toestand in Zuid-Vietnam met grote bezorgdheid gadeslaat, wordt vooral aan dit laatste punt groot belang ge hecht. Zwaar weer in Engeland Door de eerste zware storm van deze winter hebben gisteren op de Britse eilanden ten minste acht per sonen het leven verloren. Het snel stijgende water, opge zweept door regenstormen, heeft in de vroege ochtenduren van Vrijdag een oppervlakte van ongeveer acht vierkante kilometer van Huil over stroomd. Hevige winden en jagende regen, tezamen met het hoogste getij sedert 30 jaar, hebben de rivieren de Huil en de Humber buiten hun oevers doen treden. Golven van meer dan een halve meter stroomden de huizen en fabrieken binnen. De haastig aan gebrachte versterkingen van zakken zand spoelden weg. Mensen werden door de over stroomde straten vervoerd met bootjes en vrachtauto's, maar duizen den waren niet in staat naar hun werk te gaan en vele huisvrouwen konden geen boodschappen doen. In het Zuiden en het Westen van Engeland werden de hoofdwegen af gesneden. Het vee werd op de velden geïsoleerd door het stijgende water. Een storm die van de Noordzee naar de Oostzee trok, heeft Zweden geteisterd. Eén persoon werd gedood en vele anderen werden gewond. Ook deden zich overstromingen voor en werden vuurhaarden tot branden aangewakkerd. Verscheidene West- Zweedse havens zijn overstroomd. Van Noord- en Oostzee kwamen meldingen van in nood verkerende schepen. sche ontwikkeling moet men Augus tinus' uitspraken over de beschaving leren verstaan en naar hun waarde schatten. Ook al behoeft men niet zover te gaan, Augustinus' bekering een bekering tot de philosofie te noemen, toch zal ieder moeten erkennen, dat het Platonisme op die bekering een grote invloed heeft uitgeoefend. Prof. Waszink toonde dit aan door op en. kele aspecten van het werk van Augustinus te wijzen. Augustinus heeft zijn denkbeelden en inzichten niet alleen willen uiten tot uitverko renen en ingewijden, doch tot allen en heeft ze willen uitbouwen tot een algemene beschaving voor een Chris- clig werd verstoord, herstellen. Wie spreekt over Augustinus en de geschiedenis heeft echter in de eerste plaats zijn aandacht gericht op De Civitate Dei, de Staat Gods, een der voornaamste werken der we reldliteratuur. De grootse conceptie van de twee Rijken, het hemelse en het aardse, dat van God en dat van Satan, is van buitengewone invloed geweest op het historische denken en werken in latere tijd. In de geschie denis van de mensheid voltrekt zich volgens Augustinus overal de strijd tussen deze beide Rijken. Het is van belang, dat in deze conceptie geen plaats wordt gelaten voor locale of nationale geschiedenis, maar slechts een universele kijk op het gebeuren, ware wereldgeschiedenis, mogelijk wordt. Het feit, dat Augustinus' bre dere visie door zijn geloof gedra gen is, vermindert haar betekenis in genen dele. Men dient te bedenken, dat de geschiedwetenschap in W.- Europa eerst 200 jaar geleden werd gesaeculariseerd. De Vborziendfheid Gods handelt in de geschiedenis; zij zal in de toekomst de vrede, die door de val van de engelen en van de mensen zo gron- telijk Imperium Romanum. Vandaar zijn grootse en sterk persoonlijke conceptie van de geschiedenis. Rede prof. Den Boer. Ogenschijnlijk is het vreemd, dat de moderne geschiedwetenschap zich de schuldenares weet van Augusti nus. Zijn tijd toch toonde een grote neergang in de historische studiën. Zelf had hij de beoefening der ge schiedenis slechts een plaats gege ven in de apologetiek, daar hij meen de, dat de historische chronologie de bewijzen kon leveren, dat de bijbelse overlevering ouder was dan de hei dense. Augustinus verwacht deze vrede in het hiernamaals en niet in een aards vrederijk, na een zeer spoedige We derkomst van Christus. Vóór en na hem hebben gedachten aan een we reldeinde in een nabije toekomst de activiteit van de gelovigen verlamd. Augustinus rekent af met alle escha tologische vertwijfeling en activeert zijn mede-christenen tot het leven in het heden, waarin de blik ook naar het verleden gericht dient te zijn, om van de geschiedenis te leren. Pas toen zijn anti-eschatologische opvat tingen domineerden, werd een Chris telijke geschiedbeoefening mogelijk. In de senaatskamer werd hierna de gasten een kopje thee aangeboden. Ontgroening met dodelijke afloop Een achttienjarige student aan de universiteit van Leuven is gestor ven na het drinken van bier, waar aan tijdens een „ontgroeningsfeest" een gevaarlijke stof was toegevoegd. Er zou aniline of mecurochroom in zijn bier gemengd zijn. Toen hij thuis kwam klaagde hij over hevi ge buikpijnen en ging naar bed. Donderdagmiddag is hij overleden. LOODGIETER EINSTEIN. De beroemde geleerde dr Albert Einstein is officieel toegelaten tot de vakgroep van loodgieters. De Amerikaanse vakvereniging van loodgieters heeft hem namelijk een vakverenigingskaart toegezon den, waarop hij vermeld staat als „werkend loodgieter", Lezing door Carel Bloemen Naast de hulde, die door de Leidse Universiteit aan de persoon van Au gustinus gebracht werd, heeft de R.K. Studentenvereniging Sanctus Augustinus niet verzuimd een bij zondere herdenkingsavond aan haar grote schutspatroon te wijden. Gas ten van het bestuur op deze bijeen komst waren de leden van de Raad van Maatschappelijk en Cultureel Overleg. De heer R. Wentges, praeses van de vereniging, wees in zijn openings woord op de goede samenwerking met de Raad, die speciaal op de z.g. gastheeravonden tot uitdrukking komt. Bloemrijke lezing. Hierna hield de heer Carel Bloe men een voortreffelijke en zeer bloemrijke lezing over de persoon lijkheid van Augustinus. De grote heilige, aldus spreker, staat midden A C* VWb BOM GEVONDEN. ninginrichting zal het iedereen dulde- I lijk v/orden dat men in de toekomst Bij baggerwerkzaamheden in eenniet meer bij de pakken behoeft neer sloo* tussen het viaduct aan de Ge-|te gaan zitten. Voor het moderne in- vangenlaan en het legermuseum is terieur is gelukkig een gróte plaats hier verloor hij zichzelf in de dienst van Eros. Enkele jaren later aan vaardde hij een benoeming als hoog leraar in de keizerlijke residentie Milaan, waar hij in contact kwam met bisschop Ambrosius. De kenns- neming van de geschriften van Plato brachten hem uiteindelijk tot het i m xjnae", s**d t „pr7„.j0 j- Godsbesef. De brieven ven Peulus frjn<?s.e f nS' ^nt die verzorgde de tegenstand, met de betonneai paal men op een niet ontplofte bom ge stoten, die niet tot de inventaris van het legermuseum schijnt te behoren. Het is nog niet zeker, dat de inmid dels gewaarschuwde mijn-opruimings dienst van 'het leger het projectiel een overblijfsel van het bombarde- men' van Dcvember 1944 zal ver wijderen. De kans bestaat dat de bom ver genoeg in de grond zit om geen gevaar voor de omgeving op te leveren en in dit geval laat men de slooi zonder verder te graven, weer vol lopen. Dit is reeds de tweede bom die in de omgeving van het leger-mu- seum wordt aangetroffen. Flessen van tafel. Ook het volgende bericht houdt verband met Leidens ongedachte on deraardse mogelijkheden. Leiden is namelijk rijker dan men gemeenlijk denkt. Onder onze stad schijnt zich een uitgebre'd wegennet van gangen te bevinden, dat indien juist benut misschien een oplossing zou kunnen bieden voor het verkeersvraagstuk in Leiden. Tijdens de verbouwings activiteiten oij de firma Hasselman en Fander is men namelijk bij het paaislaan op een dergelijke gang ge- stoter. Op een gegeven moment ver oorzaakte het lieren buiten het nor-» male burengerucht een dermate ge tril dat tot op 200 meter afstand de flessen van uafel vielen. Voordat ad vocaten en andere werkende perso nen de verwachtingen op een voor spoedige nieuwbouw echter de grond konden slaan, had men de onder- Godsbesef. De brieven van Paulus deden hem tenslotte besluiten zich geheel aan God te wijden. Wij moe ten Augustinus aldus spreker tot aan zijn bekering zien als een levensdi lettant, die wij slechts kunnen be oordelen met de maatstaven van zijn tijd en met de methoden van onze tijd. zo ver de grond in gedreven, dat zij een juiste fundering voor de nieuw bouw vormde. Plaatselijk record. Belijdenissen op schrift steldé, het plaatse Hippo werd hij door het volk tot priester uitgeroepen. Hij werd de „geest" van de kerk in Afri ka en de toeverlaat van de bevol king. Augustinus leert ons, zo be- - sloot de heer Bloemen zijn rede, dat ons als een levend mens. Augustinus 1 de eenheid met God vo*or de mens De Leidse veemarkt vierde giste ren een plaatselijk record. Uit de om- Geest va„ de Kerk. tre': namelijk 2717 schapen aangc-voerd: het grootste aantal na Na het H. Doopsel van bisschop de, oorl°g- eenmaal het 2717ste Ambrosius te hebben ontvangen, ver-schaap over de brug is volgen er wel trok Augustinus naar Afrika, waar meer. hij het verhaal van zijn leven in de leefde op de grens tussen twee we relden, de heidense Romeinse en christelijk middeleeuwse beschaving. Het eerste deel van zijn leven was hij naar lichaam en geest een harts tochtelijk aanhanger van de oude cultuur. Na zijn bekering stond hij echter geheel in dienst van de chris telijke beschaving. Vervolgens gaf de heer Bloemen in felle kleuren een levensschets van Augustinus tot aan zijn beke ring. De latere kerkvader trachtte, aldus spreker, door de dienst van Eros zijn heimwee naar God te be vredigen. In dienst van Eros. Hij studeerde rhetorica te Cartha go en bekwaamde zich in de wijsbe geerte. Zijn zoeken naar de waarheid bracht hem tot 't Manlcheïsme, wel ke leer hij negen jaar aanhing. Op dertigjarige leeftijd verliet hij Afri ka en vestigde zich in Rome. Ook niet denkbaar is, zonder dat hy in en met God leeft. Na een kort dankwoord besloot de heer Wentges deze buitengewone ledenvergadering. AANVULLING TECA '55 Men meldt ons, in aansluiting op de pubi:!itie van gisteren, dat de sa menstelling van de TECA 55-commis- sie momenteel als volgt is: H. Stenz, voorzitter, M. B. de Jong, secretaris, Mej. M. Filippo, lerares tekenen, de heren S. Abelman, Speeltuinvereni ging, D. Eduard, Leidse Smalfilm Li ga, Dr. J. Keuning, K. O., P. T. Klinkhamer, ver. handenarbeid, H. Kors, leraar handenarbeid, A. Kraak, modelbouwers, J. J. Robert, L. Lucht vaart Club, C. Steinbach, L. Jeugd Actie, J. B. Volkers, Hoofd van een openbare school, P. v. Weerlee, Ver- on., M. H. Zaalberg, K. O., en A. N. Zekveld, leraar Ambachtsschool. Warenhuis voor woninginrichting uitgeruimd. Op de tussenverdieping, die ook in de toekomst als tentoon stellingsruimte benut zal worden is een expositie ingericht van de nieuwste vinding op meubelge- bied. Tussen haakjes, deze wetens waardigheden hebben wij niet door het sleutelgat af hoeven te kijken; de enorme glaswanden op Bree- straat en Botermarkt laten immers, een onverstolen bezichtiging toe. Nog een record. Op de Leidse Groentenveiling is gisteren het totaalbedrag van zeven mil'io'en gulden aan geveilde groen ten bereikt. Dit is één millioen mé*r dan op dezelfde datum het vorig jaar werd bereikt. De koper Levart uit Aalsmeer kreeg daarom een kistje sigaren en alle kopers een feestsigaar. Sportdag voor Victorie. In het kader van de door de Ne derlandse Kathoêieke Sportbond ge organiseerde Nationale Sportdag te Rotterdam, zal de R.K. Dames Gym nastiek Vereniging „Victorie" mor gen deel nemen aan de Nationale Turnwedstrijden en rhythmische demonstraties. De deelneemsters en supporters worden, verzocht om 10.30 uur precies aanwezig te zijn in de Alexanderstraat naast de St. Jozefkerk, vanwaar per bus ver trokken wordt naar Rotterdam. De Volksdansers van de groep Nieuw Holland schijnen nog steed3 te dralen met hun opgave voor de uitv/.sseling met Boskoop heden avond. In ieder geval de bus van zeven uur precies aan de Beesten markt wacht niet. DWARSKIJKER. Lezing over Engelse Kathedralen Engeland is wel het land van de kathedralen. Niet alleen in de grote Leiden is met de heropening varl 1 steden, doch ook in de kleinere plaat- Hasseliman en Pander een modelzaak op het gebied van woninginrichting j msi°ne> „fworr.on a% werken sen en dorpen, met name rijk aan historie, rijzen de prachtiste bouw- Prof. dr. A. A. Prins, rijker gewornen. Achter dë enigszins, werKe" °P- rri?s onevenwichtig aandoende gevel aan' A de Botermarkt gaan een verzameling derlató-^geland hieldgsteravond toonzalen tóuif waarin iedereen die het meubel om aesthetische of gemak zuchtige reden een warm hart toe draagt zijn hart kan ophalen. Door de aanbrenging van een tussenverdie- ping is men er in geslaagd de meu bels zo te étaleren dat de kijker niet vee: fantasie nodig heeft om zich de toestand in ie denken waarin zijn huiskamer door benutting van tafel stoel of banxstel ten goede zou ver anderen. In dit warenhuis voor wo- Naar HU1BERS Haarlemmerstraat 1 23, Leiden voor Ge^oorleaankondlgingen (Advertentie IN DE LEIDSE popt als millionnair. Het aanloopje van deze film is aan de langdradige kant, maar als het verhaal eenmaal loopt, amuseert men zich uitstekend. I Voor alle leeftijden. Lido. De doktersstudie valt be-> humor van dr. Sir Lancelot, die in paald niet mee. Niemand beter dan zijn studententijd een best nummer de doktoren zelf zullen dit beamen, schijnt te zijn geweest. want het heeft hun heel wat zweet druppeltjes gekost om het zover te brengen, maar wanneer man de stu die van dokter eens van de vrolijke kant wil bekijken, dan mag men de film, die deze week in het Lido- theater over dit onderwerp gaat, niet verzuimen. We maken er kennis met de jong student Simon Sparrow, die op de eerste dag, dat hij het St. Swithin's ziekenhuis betreedt, reeds te laat is.. Overigens, hij is met de beste be doelingen bezield, is inderdaad ook van plan te studeren, studeert wer kelijk ook en slaagt bovendien ten slotte, ondanks verschillende van zijn vrienden, die al vóór hem stu deerden, nog niet zover konden ko men. Maar die vrienden, dat is je me wat! Een ervan lijkt wel de eeuwige student, hetgeen overigens niet te verwonderen valt, als men weet, dat hij elk jaar van zijn studietijd dui zend pond van zijn grootmoeder te verteren heeft. Natuurlijk nemen de avonturen van de studenten het grootste gedeel te van de film in beslag en men kan zulks naarj er eens heerlijk lachen om al de Rex. De film „Jungle Duivels" laat een beeld zien van de felle en r»k An 1 verbeten strijd, die in de tweede nirï wereldoorlog ook door enkelingen vervuld worden door Dirk Bogarde, AlT,irol Pnulrtir Konnoth Mr.ro Dn. geVOerd Wera. aanleiding van de verklaring van de grollen en grappen, die zij uithalen. geleerde, dat hij, als hij zijn leven opnieuw moest beginnen, niet zou pogen geleerde of leraar te worden. „Ik zou liever loodgieter of venter worden in de hoop dat beetje onaf hankelijkheid te vinden, dat onder de huidige omstandigheden nog te bereiken is", aldus dr Einstein. Als men b.v. weet, dat Simon tij dens een van zijn amoureuze avon turen door een glazen dak valt, om dan in de kamer van de hoofdver pleegster terecht te komen, dan schudt de zaal van het lachen, 't Loopt allemaal gelukkig nogal goed af, mede dank zij het begrip voor Murel Pavlov, Kenneth More, Do nald Sinden en Kay Kendall, ma- ken deze kleurenfilm tot iets bij zonders. Daarom zal men van een bezoek geen spijt hebben. Door de KFC gekeurd voor alle leeftijden. Luxor heeft deze week Betty Grable, Marilyn Monroe en Lauren Bacall op het omvangrijke cinemas cope-doek in de film „Wij zoeken millionnairs". Aan het zoeken kan uiteraard iedereen beginnen, maar 't vinden van deze millionnairs is een moeilijker zaak, zelfs voor mooie meisjes. De drie dames huren een flat ver boven haar stand en pro beren met rijke heren in contact te komen. Dit streven geeft aanleiding tot allerlei vermakelijke situaties. Eén voor één stappen de dames in de huwelijksboot. De een met een boswachter, de ander met een man, die niet aan zijn geld kan komen, omdat de fiscale recherche hem ach ter de broek zit. Het zijn derhalve geen „huwelijken volgens plan", maar zoals men begrijpen zal de dollars wegen uiteindelijk toch niet het zwaarst in deze film. Zodra het hart spreekt, kunnen de million nairs naar de maan lopen. De meest cynische van de meisjes blijft het langst „principeel". Zij weet uitein delijk een olie-magnaat te vangen, maar op de huwelijksdag geeft ze de voorkeur aan een automonteur, die zich na het huwelijk toch nog ont- Sergeant Fletcher had opdracht om met 4 manschappen de Fransman Bouchard, die met zijn dochter een plantage op een klein eiland bij Bougainville beheerde, op te sporen, teneinde na te gaan of de draadloze berichten die over de bewegingen der Jappen werden opgevangen in derdaad van Bouchard waren. Toen Fletcher met zijn mannen op het eiland kwam, bemerkte hij al spoe dig dat dit vol met verspreide en verdekt opgestelde Japanners was. Hoewel de helft van zijn strijdmacht sneuvelde, waardoor zij met 3 man een strijd tegen ontelbare vijanden voerden, wist Fletcher zich toch van zijn taak te kwijten, waardoor een grootscheepse aanval op Bougainville mogelijk was. Van dit gebeuren geeft de film in goed spel een avontuur lijk en zeer spannend relaas. Toe gankelijk voor personen boven 18 jaar. Trianon heeft nog een keer de Richard Tauberfilm „Du bist die Welt für mich" geprolongeerd. Het begint een gooi naar het record te worden. De aantrekkelijke film is toegankelijk voor alle leeftijden. Casino laat „De rode schoentjes" ook nog een week dansen. De film toegankelijk voor personen boven 18 jaar blijkt nog niets van zijn waarde verloren te hebben. het Genootschap er een lezing over en liet aan de hand van foto's, die door middel van een epidiascoop werden geprojecteerd, er een hele boel van zien. Zowel exterieurs als interieurs. Spreker behandelde 'ach tereenvolgens de Norman-stijl of Romanesque (10501200), de vroeg Engelse stijl (12001300), de Deco ratieve stijl (13001400) en de Per- pondicular stijd (13001550), welke laatste weer overgaat in de Tudor of late Perpondicular stijd. Natuur lijk zijn de data nooit precies aan te geven, de stijlen vloeien altijd min of meer in elkaar over. Het geheel boeide buitengewoon door de grote verscheidenheid van beelden, die spreker liet tonen en I de bijzonderheden, die hij daarbij over de verschillende stijlen vertel- I de. Niet in het minst door het grote aantal detailfoto's, waardoor men een juiste indruk kreeg van de on derdelen, waarin die stijlen zich van elkaar onderscheiden. Het was mevr. J. E. Wissenburgh, die prof. Prins aan het begin van de avond inleidde en hem aan het eind namens allen een welgemeend woord van dank bracht, dat onderstreept werd door een allerhartelijkst en dankbaar applaus. DIPLOMA-UITREIKING AMANUENSISEXAMEN. Na afloop van de gedurende de laatste weken in het Kamerlingh On nes Laboratorium en de Gemeente lijke HBS afgenomen amanuensisexa mens kon het diploma worden uitge reikt aan de heren: J. de Bode, Den Haag, J. van Engelen, Utrecht; H. Henzen, Leiden; M. J. Smits, Leiden; N. Teegelaar, Leiden. Leidse Universiteit Geslaagd: doctoraal examen Indo nesisch recht mej. L. Tupamahu te Leiden en de heer Poh Bing Han te Leiden; candidaatsexamen Psycholo gie de heer W. L. L. Hulsman teLei- den. Geslaagd voor het doctoraal exa men Geneeskunde mej. J. W. H. Lind hout te Leiden en de heren H. H. M. de Boer te Leiden; F: I. O. ter Brug gen Hugenholtz te Wassenaar; F. En gel te Leiden; F. N. Groustra te Lei den; Ho Tjong Djien te Leiden; W. F. J. v. d. Kolk te Den Haag; H. F. Meyer te Leiden; H. v. d. Schaar te Leiden; Tjioe Swie Gwan te Leiden en J. Vermeijden te Den Haag. Arts examen le gedeelte mej. M. A. A .G. Schaap te Venlo en de heren F. J. Cleton te Brasschaat (België); F. G. M. v. d. Helm te Den Haag en J. A. Kijlstra te Den Haag; arts examen 2e gedeelte de dames E. G. Jansen te Leiden; W. A. Kingma te Hilversum en de heer D. Schafer te Oegstgeest.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 2