3)e£eidóe(2oiMiwuX Djakarta blijft infiltratiepoging ontkennen De nationalistische beweging in Algerije Auto-bandieten in W.-Duitsland Fath overleden ZATERDAG 13 NOVEMBER 1954 46ste JAARGANG No. 13347 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPENGRACHT 32 Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.50 p. w., f 2.15 p mnd„ f 6.40 p. kwart. Franco p. p. f 6.80 - Advertenties: 15 et. p. m.m. Telefoontjes 11.50 Directeur: C. M v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J. RUOZEN. AVGUST1NUS tUET is vandaag zestienhonderd jaar geleden, dat Aurelius Augustinus in het Afrikaanse Tha- gaste werd geboren. Wanneer wij bij onszelven overwe gen, wat Augustinus zou wensen, dat v/ij bij deze herdenking zouden schrijven, dan kan dat niet een lof prijzing zijn van de wetenschappe lijke betekenis zijner arbeid. Deze lofprijzen is elders meer op haar plaats en de Leidse universiteit heeft hem op de vooravond reeds her dacht. Hij had van zichzelf geen hoge Junk; de grootheid van zijn leven is, dat hij zich klein voelde in de hand van zijn Schepper: „Want wat ben ik zonder U voor mezelf anders dan een gids naar de afgrond?" Het bewustzijn, dat de Voorzienig heid het leven van ieder mens door dringt, dreef bij hem boven en be paalde volkomen zijn handel en wan del. Bij al zijn ontzaglijke activiteit en beslistheid van optreden bleef hij verslonden in de beschouwing van het hoogste ideaal: „Maar Gij, mijn Liefde, voor wie ik zwak ben, opdat ik sterk moge zijn." Of elders:, „Want onze sterkte is den ?terkte, als_ Gij die zijt, maar als ze de onze is, is ze zwakheid". Na aanvankelijk in de, toenmaals zéér moderne, tijdstromingen te zijn opge?aan, keerde hij terug „in het nest Uwer Kerk" en wij denken wel, dat Augustinus, nu hij overal in de wereld onder een grootste gemene de ler wordt herdacht, toch graag be schouwd ziet, dat hij was en nog steeds is de strijdbare voorvechter van dc apostolische Stoel te Rome, veroordelend met prijsgeving van eertijds door hemzelf verkondigde meningen al wat de apostolische Stoel veroordeelt of anders oordeelt. Het „Roma locuta, causa finita'* of populair vertaald: „Rome heeft ge sproken, de kous is af" is (zij het niet geheel in deze vorm) van Augusti-.. nus afkomstig. Augustinus' eigen uit spraak werd de bezegeling van zijn onbetwiste grootheid in de Kerk, die hem heilig verklaarde en tot Kerkvader verhief en met de onfeil baarheid van haar gezgg de weten schappelijke inhoud van zijn arbeid schiftte. Augustinus zou de eerste geweest zijn zich bij dat schiften en zeven neer te leggen en wij menen in zijn geest te schrijven, dit te beklemtonen op de dag, dat hij in het jaar 354 te Thagaste in Afrika werd geboren VAN KRIEKEN ZOU „GEVLUCHT" ZIJN Een officiële Nederlandse woord voerder te Den Haag heeft Vrijdag fel gereageerd op een verklaring van de militaire commandant van Oost- Indonesië, kolonel Warouw, die de berichten tegensprak dat gewapende Indonesische militairen geland zijn op West-Irian. Deze Indonesische commandant noemde het een „provocatie" te be weren, dat de bende, welke de hoofd agent v. Krieken ontvoerde, uit In donesië afkomstig zou zijn. Hij suggereerde, dat Van Krieken uit Irian ontvlucht kan zijn om ge vangenneming door opstandelingen te ontkomen en zei, dat de vraag rijst, of hij geen spionnage-opdracht moest uitvoeren in het grensgebied. De Nederlandse woordvoerder vond geen aanleiding om op zijn verkla ring omtrent Indonesische infiltratie in Nieuw-Guinea terug te komen. De Indonesische verklaringen spre ken elkaar tegen. „Indonesische militaire autoritei ten op Ambon hebben gesuggereerd, dat de Indonesische infiltranten op standelingen uit Nieuw-Guinea zou den zijn. De heer Papare, lid van het Indonesische „Bureau Irian", heeft daarentegen te zelf der tijd beweerd, dat een landing op de kust van Nieuw-Guinea georganiseerd zou moeten zijn door een groep van de „Republiek der Zuid-Molukken". De heer Papare beweerde ook, dat dr. Soumokil thans onder Nederlandse bescherming in Fak Fak op Nieuw- Guinea zou verblijven^ terwijl re cente berichten uit Indonesische bron nog immer melding maken van dr. Soumokil als leider van de Ambo- nese guerillatroepen op het eiland Ceram", aldus de Nederlandse woord voerder. OGEN OPEM JARENLANG HEBBEN DE HEREN van het Kremlin hun kracht ge zocht in systematische afsluiting ach ter IJzeren Gordijnen en in het spuien van hatelijkheden; opruien, verdacht maken, stoken, speldeprik- ken geven, onhebbelijk zijn, dat alles behoorde tot de dagelijks gang van zaken. Kortom: de heren waren vervelend en de buitenwereld ver trouwde ze voor geen cent. Na Stalins dood is er langzamer hand een andere wind gaan waaien; men zag in, dat een dergelijke tac tiek alleen maar afstootte en weinig voordeel opleverde; men pro- 0 beerde het eens met fluwe len handschoenen en met een glimlach. Het ging de heren niet al lemaal even vlot af en bovendien was het wantrouwen bij de Westerse wereld zó diep geworteld, dat daar eerst het stellen van daden nodig oordeeld werd voordat men in vriendelijkheid zou kunnen geloven. Deze week zijn weer enige feiten bekend geworden, welke er op schij nen te wijzen, dat het mildere kli maat in Rusland toch doorzet, al blij ven we tot nog toe vergeefs wachten op een daad, welke overtuigt. Vooreerst is er een decreet ver schenen, ondertekend door de nieu we ster in het Driemanschap (na de val van Beria) Chroestsjew, om de „grove fouten" te herstellen, welke gemaakt zijn bij het voeren van de anti-godsdienstige propaganda door de partij. De gevoelens van de gelo vigen mogen niet gekwetst worden en de o zo ijverige plaatselijke be sturen mogen niet meer ingrijpen in de activiteit van de kerken. Ook hier hebben de heren blijkbaar ingezien dat hun ruwheid een averechtse uit werking heeft gehad en daarom moet er wat afgeremd worden. Ook uit sommige satellietlanden komen be richten, welke in die richting wij zen, bijv. uit Hongarije, waar het Episcopaat heel voorzichting de toe- -gestoken hand heeft aangepakt. Mogen we vertrouwen, dat deze matiging meer is dan een verande ring van tactiek? Zolang in de prin cipiële doelstelling van de atheïsti sche propaganda niets gewijzigd wordt, valt het ons moeilijk om te geloven aan een werkelijke koersver andering. „Het zou ons niets verbazen, als het bedoeld was om een nieuw ver raderlijk „vredes-offensief" te steu nen, teneinde de onwetenden in ver warring te brengen", schrijft de „Osservatore Romano". Intussen houden de diplomaten re kening met symptomen, welke de laatste tijd zijn waargenomen van een andere politieke houding der Eisenhower weer candidaat Het Amerikaanse blad Akron Bea con Journal berichtte gisteren, dat president Eisenhower de republi keinse leiders beloofd heeft, zich in 1956 weer candidaat voor het pre sidentschap te stellen. Eisenhower zou deze toezegging gedaan hebben op een uiterstgeheime vergadering, die na de jongste verkiezingen in het Witte Huis is gehouden. Heropend Saar-overleg Herbert Blankenhorn, politiek ad viseur van de Westduitse bondskan selier Adenauer, is in het geheim uit Bonn naar Parijs vetrokken om de Frans-Duitse besprekingen over het Saargebied weer op te nemen, zo verklaarden ingelichte Duitse krin gen gisteren volgens United Press. Het nieuws van de plotselinge reis van Blankenhorn werd bekend, ter wijl het Westduise kabinet vergader de om een serie wetsontwerpen goed te keuren in zake de ratificatie van de verdragen betreffende de Duitse herbewapening en het herstel der souvereiniteit, alsmede de Frans- Duitse Saarovereenkomst. Deel van Frankrijk? De Franse militaire autoriteiten te Batna, in het Algerijnse berggebied van Aures, waar zich het hoofd kwartier bevindt, dat de stj*ijd van ongeveer tienduizend man Franse Uniestrijdkrachten die door vecht- wagens en vliegtuigen worden ge steund tegen naar schatting drie duizend opstandelingen leidt, zijn van mening, dat zij drie maanden nodig zullen hebben, om de rebellen uit hun schuilplaatsen te verdrijven. Een groot gedeelte der rebellen staat onder leiding van een kleine drie honderd Tunesiërs, die, bewa pend en wel, heimelijk de grens tus sen Algerije en Tunesië zijn overge stoken. Aanvankelijk meende men, dat de opstandelingen in hoofdzaak Mahmoud Latif voor zijn rechters £eti frlo-tiyeti plaat tauam, uit het jjatoto&btet bewapend waren met oude, in ver laten opslagplaatsen aangetroffen wapens van geallieerde, Duitse en Italiaanse oorsprong, doch thans is gebleken, dat zij ook over moderne vuurwapens beschikken. Algerije is niet, zoals Tunesië en Marokko, een Frans overzees ge biedsdeel, doch het behoort staats rechterlijk tot het eigenlijke Frank rijk. Daarom worden de Algerijnse verzetslieden door de Franse rege ring dan ook niet als nationalisten, doch als rebellen beschouwd. De Franse premier Mendès-France heeft gezegd: „Er zullen meer ver sterkingen van politie- en militairen naar Algerije worden gezonden, zo veel als nodig is, en desnoods meer. Wanneer het gaat om het handhaven van de veiligheid en de ongereptheid van het Franse grondgebied, geeft ik er de voorkeur aan liever teveel, dan te weinig te doen". „Verouderde opvatting". De plaatsvervangende secretaris generaal van de Arabische Liga, Achmed Sjoekari, die tevens de Syrische gedelegeerde naar de Ver enigde Naties is, heeft een verkla ring uitgegeven, waarin hij zegt, dat het Franse standpunt, volgens het welk Algerije een deel van Frankrijk zelf is, „in deze eeuw der Verenigde Naties" geheel ontoelaatbaar is. De huidige Algerijnse beweging is een strijd om de onafhankelijkheid en het is de dure plicht van de Ara bische Liga, om het volk van Alge rije in zijn onafhankelijkheidsstrijd te steunen", aldus de genoemde ver klaring, waarin verder gezegd wordt, dat de kwestie er een van interna tionaal belang is, „daar de huidige moeilijkheden in Algerije de moge lijkheid in zich bergen om zich uit te breiden, tenzij de verouderde Franse politiek wordt gewijzigd, en Toen na de verwoestende slag om de Mount Suridachi op het eiland Iwo Jima in de Pacific vier Amerikaanse mariniers de behaalde zege bevestig den door het hijsen van de stars and stripes op de top van de veel-omstreden berg was er een pientere en ongetwijfeld dappere fotograaf in de buurt, die de onvergetelijke foto maakte, welke nadien in vrijwel alle periodieken en dagbladen is verschenen als het symbool van de dagende vrijheid. Zó in drukwekkend was deae foto dat aan de hand ervan het voor Washing ton bestemde Oorlogsmonument van het Marinekorps der V. S. werd. vervaardigd. Foto: Het standbeeld is thans te Washington onthuld door president Eisenhower, na wie nog een lange rij van autoriteiten het woord voerde. Een beeld van de indrukwekkende plechtigheid geeft deze foto. Mahmoud Abdel Latif, de 32-jarige loodgieter, die kort geleden een aantal schoten op de Egyptische premier Nasser heeft gelost, gefotografeerd tijdens het proces op het Militaire Tribunaal te Cairo. Sovjets tegenover het Westen. Zo is bijv. j.l. Zondag te Moskou de 37e verjaardag gevierd van de Russische revolutie. Dat gebeurt ieder jaar, maar deze keer was de sfeer anders. Malenkof praatte op de officiële re ceptie, op zeer vriendschappelijke toon met de ambassadeurs van de Westerse grote mogendheden en toonde zich voorstander van een vier- mogendheden-gesprek op hoog ni veau, biiv. een samenspraak tussen hem (Malenkof) en Eisenhower, Churchill en Mendès-France. Boven dien bliezen de Russen het incident met het Amerikaanse vliegtuig op de grens van Japan, dat door Migs is neergeschoten, niet op zoals men dat vroeger gereeeld deed. In antwoord daarop toonde ook Eisenhower zich van zijn kant zeer voorzichtig in "de beoordeling van dit incident. Blijk baar wilde hij de sfeer niet bederven en dacht hij aan het befaamde dub beltje, waarvan je nooit kunt weten waar 't heen rolt. Wellicht is dat in derdaad de juiste houding, doch la ten wij in elk geval onze ogen open houden. VLUCHTELING BLEEK SPION. De West-Berlijnse politie heeft Vrijdag bekendgemaakt, dat de twin tigjarige Oostduitser Horst Becker, die op vijf October over de ijskoude rivier de Havel „naar de vrijheid" is gezwommen, een speciaal opgeleide agent van de Oostduitse staatsvei ligheidsdienst was. VLUCHTELINGEN ACTIE: 1.218.0000. Het Comité Vluchtelingenhulp 1954 heeft gisteren 55.000 gulden ontvan gen. In totaal is nu 1.218.000 gulden op girorekening 5100 binnengeko men. H. K. H. Prinses Wilhelmina heeft opnieuw van haar medeleven met het lot der vluchtelingen doen blij ken door een zeer belangrijk bedrag ter beschikking te stellen v^n de in zamelingsactie van het Comité Vluchtelingenhulp 1954. in overeenstemming met het Hand- ,i-.r Verenigde Naties wordt ge bracht". Drieste overvallen tussen Keulen en Bonn Autobaanrovers, die sedert enige tijd in de buurt van Keulen werk zaam zijn geweest, maken nu ook de gewone wegen in de omgeving van Keulen en Bonn onveilig. Nadat zij Donderdag op drie plaatsen hun slag geslagen hadden, is de gehele politie macht van deze streek gealarmeerd om tegen hen te velde te trekken. Een der slachtoffer van de gewa pende overvallen was een Nederland se ingenieur, die in de nacht van Woensdag op Donderdag bij Neuss door gewapende bandieten werd aan gehouden. Zo driest gaan de rovers te werk, dat zij in de vroege ochtend van Donderdag op een doorgaans bij zonder druk kruispunt in de nabij heid van het parlementsgebouw van Bonn een wagen der Franse Hoge Commissie overvielen. Nog een derde overval vond Donderdagnacht bij Diisseldorf plaats. In alle gevallen gingen de rovers op dezelfde wijze te werk. De Neder landse ingenieur, die in Neuss werd overvallen, zag dat zijn wagen werd gepasseerd door een Opel, die plot seling vlak vóór hem stopte. Op het zelfde moment reed een Ford de Ne derlandse wagen langszij, zodat deze niet meer ontwijken kon en tot stop pen werd gedwongen. Uit beide wagen kwam een gemas kerde bandiet. Beiden zetten de Ne derlanders een pistool op de borst en eisten geld. Toen de overvallene zei, dat hij geen geld bij zich droeg, ruk ten de mannen hem zijn portefeuille uit zijn zak, stapten ijlings in hun wagen en verdwenen. In de porte feuille bevonden zich een kleine vijf tig mark. Zij werd Donderdagochtend door de Keulse politie teruggevon den toen deze in Keulen een der bei de wagen onbeheerd vond. Alleen het geld ontbrak. Bij de overval in Bonn slaagde de politie er bijna in de bandieten te snappen. Hier hiel den twee mannen een Franse wagen aan, sleepten de Duitse chauffeur van achter het stuur, ontroofden hem zijn portefeuille en gingen er met de wa gen vandoor. Dit alles kon 's och tends vroeg om half zeven geschie den op de drukste verkeersweg van de Westduitse hoofdstad, de verbin ding tussen Bonn en Godesberg. De rovers reden met de gestolen Volks wagen in de richting Keulen. Zij wer den op de autobaan tussen Bonn en Keulen ontdekt door een per radio gewaarschuwde politiewagen. De po litie slaagde er na een dolle rit in de Volkswagen op de rondweg om Keu len in te halen. Op het ogenblik, dat de achtervol gers de Volkswagen voorbij reden, stopte deze en reed vervolgens vol gas achteruit. Voor de politiemannen uit hun auto waren, waren de ban dieten uit hun gestolen Volkswagen gesprongen en met de buit van vier honderd Mark in de duisternis ont komen. In de buurt van Düsseldorf ensceneerden rovers 'n verkeersonge luk teneinde een automobilist tot stoppen te bewegen. Meer dan tien maal hebben de bandieten, die vol gens de overvallen automobilisten mannen tussen twintig en dertig jaar zijn, in de laatste twee weken in de ze omgeving reeds hun slag geslagen. De Franse mode-ontwerper Jacques Fath is Zaterdagochtend in zijn wo ning te Parijs op 42-jarige leeftijd overleden. Hij leed reeds verschei dene maanden aan bloedkanker. Winderig weer Het weer heeft deze week een vrij onstuimig karakter gehad. Dit kwam doordat een hele reeks depressies over de Noordzee betrekkelijk dicht langs ons land trok. De depressie, die gisteren passeerde, veroorzaakte in de afgelopen nacht een zware Wes terstorm aan de kust van Denemar ken. Het koufront van deze depressie passeerde gistermiddag ons land, waarna met Westelijke winden kou dere lucht werd aangevoerd. De temperaturen waren daardoor van daag lager dan gisteren. Vanmorgen bereikte al weer een volgende sto ring de Westkust van Schotland. De winden in het Noordzeegebied, die tijdelijk waren afgenomen, gaan hier door weer toenemen. Zaterdagmiddag en Zaterdagavond zal de storing in ons land veel bewolking en buien veroorzaken. Daarna volgen opkla ringen, die morgen aanvankelijk voor wat zonneschijn zullen zorgen. Vermoedelijk gaat de bewolking in de loop van de dag echter alweer toenemen, vanwege de nadering van een volgende Oceaanstoring. Er zal ook morgen veel wind zijn bij onge- iveer normale temperaturen. HOE wordt het weer? (Geldig van Zaterdagavond tot Zondagavond. Opgemaakt te 10 uur). DROOG WEER Vanavond en vannacht tijdelijk zwaar bewolkt met plaatselijk wat regen. Morgen overdag op de meeste plstatsen droog weer met opklaringen, maar later toe- nemende bewolking. Matige tot krachtige, in het Noorden tijde lijk harde Westelijke wind. Dc- I zelfde of iets hogere temperatu ren. 14 Nov.: zon op 7.57 en oner 16.51; maan op 20.89 en onder 12.16 uur. 15 Nov.: zon op 7.58 en onder 16.50; maan op 21.58 en onder 12.48 uur. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor- gen 7 uur luiden weer temp. HELSINKI geheel bew. IC. STOCKHOLM sneeuw 0 OSLO half bew. 3 KOPENHAGEN onbew. 6 LONDEN onbewolkt 1 AMSTERDAM licht bew. 5 BRUSSEL half bew. 4 PARIJS onbewolkt 3 BORDEAUX motregen 12 GRENOBLE zwaar bew. 6 NICE onbewolkt 10 WARSCHAU regen 8 BERLIJN onbewolkt FRANKFORT N. nevel 5 MüNCHEN geheel bew. 6 ZURICH licht bew. 1 GENEVE nevel 6 LOCARNO half bew. 6 WENEN mist 2 INNSBRUCK zwaar bew. 4 ROME zwaar bew. 14 Korreltje Een dappere vriend kan een dap pere vijand worden; luister niet naar laster.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 1