j)(zS^2ui6€(3oiVxvtu I öTi^rn Het verzet in W. Duitsland tegen Saar-overeenkomst M M 9 H f m M 46ste JAARGANG No. 13345 LANGZAAM MAAR ZEKER De Coalitie-parijen eisen verklarende protocollen Atheïsten in Moskou trekken fluwelen handschoenen aan BEZITSVORMING Koninklijke felicitatie voor het Comité Vluchtelingenhulp 1954 Attiuiae Hatd Jïtaifa^ aan Handen Aneta thans volledig Indonesisch Zaligverklaring van zuster Maria Assunta 4 3 4 m A DONDERDAG 11 NOVEMBER 1954 Directeur: C. M v HAMERSVELD. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN zit de Duitsers dwars j Hoofdredacteur: L. C J ROOZEN. BUREAUX: PAPENGRACHT 32 Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties ?08J6 Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.50 p. w., 12.15 p mnd„ f 6.40 p. kwart. Franco p. p. f 6.80 - Advertenties: 15 et. p. mm. Telefoontjes f 1.50 AAET het Mijnstatuut 1954 is het eerste bedrijfschap binnen de publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie op het industriële terrein een feit ge worden. Vóór dit Mijnstatuut 1954 waren er reeds andere tot stand gekomen, zo als publiekrechtelijke bedrijfsorgani satie in de landbouw en in enige sec toren van de middenstand. De moeilijkheid bij het tot stand komen van het Mijnstatuut 1954 lag vooral in de beperking tot het socia le terrein. Het merkwaardigste, dat zich dienaangaande heeft afgespeeld is het verschil in houding van de P. v. d. A. in de Tweede en in de Eerste Kamer. Ook de Tweede Kamer-frac tie van de P. v. d. A. had bezwaren tegen deze opzet, welke geen zeg genschap op economisch terrein toe liet. Dit wordt in katholieke kring óók betreurd. Maar het bedrijfsleven zelf heeft dit zo gewild en om daar van op politieke gronden af te wijken is wel een heel moeilijke zaak. Wij geloven niet, dat men daarmee de ontwikkeling van de publiekrechte lijke organisaties een dienst zou be wijzen. Het zou andere sectoren in het be drijfsleven kopschuw maken en al is het nu eenmaal zo, dat de regering de macht heeft om bedrijfschappen bindend voor te schrijven, juist is ook dat zij het (nog) niet doet op de zeer verstandige overweging, dat iets dat van boven af dwingend wordt opge legd, veel moeilijker een levend ele ment wordt in het bedrijf, dat toch door eigen werk en initiatief de vrucht van deze organisatie zal moe ten plukken Als de Eerste Kamer fractie van de P. v. d. A. dan ook in tegenstelling tpt haar fractie in de Tweede Kamer tegen dit Mijnsta tuut stemde, omdat het geen econo mische bevoegdheden gaf, dan schiep zij alleen de mogelijkheid het kind mét het badwater weg te gooien. Groei en ontwikeling hebben tijd nodig. En als het N.V.V. de strijd te gen het Mijnstatuut aankondigde, dan werden toen reeds de sociale as pecten van dit Statuut eenvoudig opgeofferd op het politieke altaar, omdat men bevreesd was voor te sterke katholieke maatschappij-op vattingen. T\EZE zaak van het Mijnstatuut kan aanleiding zijn om het werk, dat minister De Bruyn moet verrichten, nog eens nader te beschouwen. Wij zeiden reeds, dat het niet dienstig is de publiekrechtelijke bedrijfsorgani saties dwingend op te leggen. Ook minister De Bruyn wil dit niet, ook al heeft hij daartoe de macht. Hij be grijpt, dat daarmee dit ideaal niet is gediend. Maar tegelijkertijd ver zwaart deze juiste opvatting zijn taak aanzienlijk. Hij moet afwachten, hy meet besprekingen voeren om het be drijfsleven P.B.O.-minded te maken. Dat kost tijd en vier jaren van een ministeriële periode zijn maar kort om dit doel te bereiken. Men vraagt zich bijvoorbeeld af, waarom de gra fische industrie, die toch de sterkste promotor is geweest voor de publiek rechtelijke bedrijfsorganisatie er reeds vroeger de meest sterke een heid had bereikt niet eerder naar de eindstreep van de P.B.O. is gesneld. Een zekere zelfgenoegzaamheid mis schien. Wellicht ook zal minister De Bruyn na zijn ministeriële periode blij ken een wegbereider te zijn geweest. Toegevoegde protocollen die de in Parijs gesloten Saar-overeenkomst op een voor Duitsland bevredigende manier uitleggen, zijn thans ook door de ideinste der Bonnse coalitiepartijen verlangd, namelijk door de Duitse partij. Deze partij had zich tot dusverre, in tegenstelling tot de liberalen en de vluchtelingen, nog niet duidelijk over het verdrag uitgesproken. Zij heeft thans haar fractie in de Bondsdag aanbevolen om alle middelen te baat te nemen om de „zwaarwichtige onduidelijke punten' in de Saar-overeen- eenkomst op te helderen. In het bijzonder wenst de partij een scheidsge- ïecht en een adviserende commissie der garanderende mogendheden in het leven geroepen te zien, die bij meningsverschillen over de uitvoering der overeenkmst gehoord zouden kunnen worden. Voorts wil de partij de plich ten en bevoegdheden van de commissaris voor het Saargebied nauwkeurig omschreven zien. Adenauer wil Frankrijk laten voorgaan OVERDREVEN INTERPRETATIE-WENSEN. De Duitse Partij heeft hiermede, hoewel in m»nder scherpe vorm, de zijde gekozen der beide coalitiepar tijen, die zich. tegen de Saar-overeen komst in haar huidige vorm verzet ten En der leiders der Christelijke Partij, Gerstenmaier, heeft naar aanleiding daarvan nog eens gewaar schuwd voor „overdreven interpre tatie-wensen". waardooi voor Duits land verworven voordelen weer op het spel gezet zouden kannen wor den. Een woordvoerder der regering deelde gisteren mede, dat dr. Ade nauer deze Keer Frankrijk wil laten voorgaan bij de ratificatie der ver gen. De eerste lezing van de ver dragen in de Eondsdag wil men thans laten samenvallen met het ratificatie debat in de Franse Nationale Verga dering op 16 tot 18 December. Nog altijd is volgens de woordvoerder niet beslist of de regering het Saar- verdiag tegelijk met de andere Pa- rijse verdragen ter ratificatie zal aan bieden. De deskundigen zijn het er namelijk nog niet over eens of een ratificatie en het Saarverdrag nodig zal zijn, doch zij hellen wel over naar een ontkenning Van deze vraag Dat neemt evenwel niet weg, dat de Bondskanselier in elk geval een uit spraak van bet parlement ook over de overeenkomst over de toekomst van de Saar wenst. De Parijse verdragen zullen waar schijnlijk reeds volgende week wor den voorgelegd aan de Bondsraad, de vertegenwoordiging der landen. Deze raad heeft drie weken beschikbaar vooi het indienen van zijn bezwaren. De Landdag van Nedersaksen heeft inmiddels het voorbeeld van het in meerderheid socialistische land Hes sen gevolgd en het Saarstatuut van de hand gewezen. Eerder had de Landdag van Rijnland-Palts, waarin de christelijken domineren, op nieu we onderhandelingen aangedrongen. Ook de senaat van Bremen heeft zich uitgesproken tegen de overeen komst over de Saar. Paus zal mgr. Montini zelf wijden Z. H. Paus Pius XII zal op 12 De cember persoonlijk zijn trouwe mede werker mgr. Montini, pro-staatssecre taris, die nu benoemd is tot aartsbis schop van Milaan, in de St. Pieter de bisschopswijding toedienen. Mgr. Montini zal op 6 Januari in Milaan geïnstalleerd worden. De 57-jarige mgr. Giovanni Bat- tista Montini, heeft bijna twintig ja ren gewerkt aan het staatssecreta riaat van het Vaticaan. Verwacht wordt dat mgr. Montini bij het eerst volgende consistorie tot kardinaal zal woyden gecreëer^. Bij traditie bezet steeds een kardinaal de aartsbisschop pelijke zetel van dit belangrijke dio cees. Het feit, dat de Paus zelf mgr. Montini tot bisschop zal wijden, be wijst wel, hoezeer de Heilige Vader zijn pro-staatssecretaris naar voren wil schuiven. DE pR zit nog een ander aspect aan het werk van minister De Bruyn. Eigenlijk een aspect, dat een beetje pijn doet. Minister de Bruyn is namelijk be halve minister voor de P B.O. ook mi nister voor de bzitsvorming. Die bezitsvorming is een kind van de K.V.P., maar naar onze mening een kind, dat niet met die zorg is ge koesterd, die men van een moeder zou verwachten. Toen minister De Bruyn minister voor de bezitsvorming werd, was er nog niets. Geen idee en geen plan. Men heeft hem midden in de bezits vorming gezet zonder zich eigenlijk te realiseren dat men eigenlijk zelf nog niei wist hoe deze bezitsvorming te verwezenlijken. Dat is een fout ge weest. Dat is te meer" een fout ge weest, omdat de bezitsvorming, een ideaal zijnde van de K.V.P., nu de mogelijkheid beloopt in discrediet te komen, omdat daar sinds jaar en dag over gesproken is, maar weinig of niets is gebeurd. Dit verwijt zal kun nen komen, omdat er geen omlijnd plan is gemaakt en men het moei lijk aan een minister alléén kan over laten om zulk een zaak, die bijna het hele leven omvat, te verwezenlijken. Men zal nu kunnen zeggen, dat deze minister aan de bezitsvorming nog niets heeft gedaan. Hoe kan dat ook anders? De K.V.P is nu op een ander terrein op een betere weg ge komen door concrete en gedetaillee>* de plannen bekend te maken op het terrein van de verzorging van we duwen en wezen en van de financiële positie van de middengroepèn. Da+ zijn ontwerpen en voorstellen .vaar men houvast aan heeft en die politiek gesproken de K.V.P. niet meer kunnen worden ontnomen. De bezitsvorming is echter niet verder gekomen dan een idee, een ideaal zo men wil. Wil men dit het bezit van de K V P. laten dan zal er zo spoedig mogelijk een welomlijnd plan voor de dag moeten komen. Geen principiële verandering In het partijblad der communisti sche partij van de Sowjet-Unie „Prawda", is over bijna drie kolom men een decreet gepubliceerd, gete kend door Chroesjtsjef, namens het centrale comité van de partij, dat „grove fouten" zijn begaan bij 't voe ren van atheïsthische propaganda en dat 't in bepaalde bladen en andere pu blicaties tot „beledigende aanvallen'' op geestelijken en gelovigen is gekoi men. Alle partij-organisaties hebben opdracht om in de toekomst er op toe te zien, dat fouten in de atheïsti sche propaganda verwijderd worden en dat in geen geval toegelaten wordt, dat de gevoelens van gelovi gen of geestelijken gekwetst worden. Ook mag het bestuur niet ingrij pen in de activiteit van de kerken. Zonder grond hadden propagandis ten bepaalde geestelijken en gelovi gen voorgesteld als het politieke ver trouwen onwaardig en sommige plaatselijke partij-organisaties en per sonen hadden toegestaan, dat het be stuur zich bemoeide met* de activi teit van religieuze groepenen dat een „ruwe houding" werd aangenomen tegenover religieuze leiders.. „De fouten in de anti-religieuze propaganda zijn lijnrecht in strijd met het program en de politiek van de communistische partij ten aanzien van de religie en de gelovigen en vormen een schending van een aan tal richtlijnen van de partij betref fende de toelaatbaarheid van het be ledigen van de gevoelens van gelo- vigên", aldus het decreet. Reuters correspondent in Moskou seint, dat Chroesjstsjefs verklaring GIRO 5100 zes maanden na een intensivering van de anti-religieuze campagne komt. Sommige bladen hebben kortelings bittere aanvallen uitgevoerd op de kerken, voornamelijk de Orthodoxe en de Baptistenkerken. De partij waarschuwing is mogelijk het gevolg van een protest van de zijde der ker ken, aldus Reuter, die steeds gehan deld hebben als oprechte voorstan ders van de Sowjetrussische „vredes politiek". Mogelijk ook is de partij van me ning, dat de felheid van de anti-re ligieuze propaganda het tegenoverge stelde gevolg zou kunnen hebben het aantal jonge kerkgangers is de laatste tijd toegenomen en in het buitenland een ongunstige uitwerking zou hebben. Niets in het decreet wijst echter op een verandering in de anti religieuze houding van de communis tische partij, hoewel mogelijk een meer tolerante houding tegénover de gelovigen zal worden aangenomen. Wat is er aan de hand in Argentinië? Er schijnt in Argentinië weer iets ondergTonds te broeien, want presi dent Peron heeft de R.K. geestelijk heid gewaarschuwd om zich buiten de politiek te houden. Hij deed dit op een vergadering van provinciale gou verneurs. „Wij zullen maatregelen treffen, om het gezag van de staat te doen overheersen en wij verwachten van de Kerk, dat zij maatregelen treft, om overtreders aan de kerkelijke wet- De nieuwe Lord Mayor (burgemeester) van Londen, „Alderman" Sey mour, Howard, groet vanuit het burgemeestersrijtuig de verzamelde me nigte Lontïenaren hij zijn vertrek voor de traditionele burgemeesters parade van Guildhall. Goed voor de berichtgeving? In de jongs!e vergadering van de tot reorganisatie van het persbureau. P. I. Aneta te Djakarta is besloten tot reorganisatie van het perbureau. Niet alleen wordt daarbij de naam gewijzigd in „Persbiro Indonesia", maar door wijziging van de statuten kunnen voortaan alleen Indonesische staatsburgers stemgerechtigde leden van de beheersraad zijn. In verband daarmee heeft de hoofdredacteur, de heer J. W. M. Martinot, zijn func tie ter beschikking gesteld. Het persbureau is thans volledig een Indonesisch bedrijf geworden. Het nieuwe bestuur heeft de heer Martinot verzocht aan te blijven tot de nieuwe organisatie van het persbureau haar beslag heeft gekre ten te houden". De Argentijnse afdeling van de Ka tholieke Actie zou verboden worden en beschuldigd worden van onwet tige vereniging, als zij zich niet aan de haar gestelde doelen hield. Bij deze woorden Wendde hij zich tot de minister van buitenlandse zaken en zei, dat deze verklaring onmiddellijk aan de Apostolische Nuntius voorge legd diende te worden. President Peron noemde met na me enige prelaten die ir» de poli tiek betrokken waren en daarom als „overtreders" beschouwd worden. gen. De heer Martinot heeft zich hiertoe bereid verklaard. In Indonesië vindt deze reorgani satie van Aneta voor de ontwikke ling vari de journalistiek in Indone sië „van grote betekenis, omdat daardoor een gezonde concurrentie tussen de twee persbureaux zal ont staan, (Persbiro Indonesia en Anta- ra welke ten goede kan komen aan de berichten, kwantitatief en kwa litatief". ;,De Nieuwsgier" schrijft, dat door de reorganisatie de basis is ontno men aan de scheiding in de nationa le pers, die een kunstmatig en on gezond karakter droeg. „Wie: zich een oprecht vaderlander noemde, kon voor zijn fatsoen zijn nieuws niet betrekken ven Aneta, want dat was tenslotte een „koloniaal", of op zijn best een Nederlands persbureau" Hare Majesteit de Koningin heeft gisterochtend aan de voorzitter van het Comité Vluchtelingenhulp 1954, de heer M. A. Reinalda, een telegram ge zonden naar aanleiding van het bereiken van de eerste millioen gulden. Dit telegram was het antwoord op een telegrafische boodschap van de heer Reinalda aan de Kóningin, dat Dinsdag dit eerste millioen is volgestort. Het antwoord van Hare Majesteit luidde: „Uw mededeling, dat gisteren het eerste millioen voor de actie voor vluchtelingen in Oostenrijk en Griekenland werd bereikt, heeft mij bijzon der verheugd. Moge dit prachtige resultaat een eerste mijlpaal vormen op de weg die leidt tot daadwerkelijke oplossing van de noden van alle vluch telingen en er toe bijdragen, voor hen een nieuwe toekomst te openen. getekend JULIANA." In een gedeelte van onze oplaag van gisteren stond een verkeerd gironum mer in de kop vermeld. Het is welhaast overbodig nogmaals te vermelden, dat dit gironummer 5100 is, want dit getal leeft sinds een maana in de harten van alle Neder- Overzicht van de Basiliek van-St. Pieter tijdens de zaligverklaring van Zuster Maria Assunta, Missionaris landers, die het hart op de juiste plaats hebben. 1 van Maria. Op de achtergrond een groep nonnen van dezelfde Orde als Zustei Vlaria Assunta. HOE wordt het weer? (Geldig van Donderdagavond. Opgemaakt, te 10 uur). VEEL WIND. Zwaar bewolkt met aanvan- kelijk wat lichte regen of mot- regen. Morgen opklaringen en enkele verspreid optredende buien. Krachtige tot harde en langs de kust stormachtige zuid westelijke wind, draaiend naar West tot Noordwest en iets af nemend. Morgen iets lagere middagtemperaturen. 12 Nov.: zon op 7.53 en onder 16.54; maaii op 18.09 en onder 10,32 uur. Het weer in Europa STOSKHOLM geheel bew. 4 C. OSLO regen KOPENHAGEN regen 6 Londen geheel bew. 6 AMSTERDAM zwaar bew. 5 BRUSSEL zwaar bew. 7 PARIJS mist BORDEAUX mist 9 GRENOBLE zwaar bew. 7 NICE onbew. 11 WARSCHAU regen 6 BERLIJN nevel 4 FRANKFORT regen 4 MüNCHEN nevel ZURICH geheel bew. 5 GENèVE regen 5 LOCARNO onbew. 0 WENEN regen 7 INNSBRUCK nevel 5 ROME geheel bew. 12 Korreltje Bijt niet tenzij je van plan bent te slikken.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 1