DE CiRCUSBARON Fiscale zaken voor Haagse rechtbank Twee Leidse ziekenhuizen beriepen zich bij de fiscus op ambtsgeheim strategie Meet reserve-officier studeren in zijn eigen tijd? Gemeente Schoonhoven gaat procederen tegen raadslid Heerlense verkeersagentes kregen nieuwe stop-stokken Grïephoest WOENSDAG 10 NOVEMBER 1954 DE I.ETDSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 2 ïj r»i» i .i »i a ning van deze maatschappij behoor- Uok de overste van £>t. tLlisabethziekennuis de de dokter, die inderdaad de medi- sche en financiële administratie ge- weigerde inzage van patiëntenadministratie=ca^nn feli:J\enZuie™lidtn zij tenminste zelf niet dit geheim door Vele uren lang hebben voor de Haagse Rechtbank enige zaken gediend, betaling via bank of giro doorbraken, welke door de rijksadvocaat jhr. mr. P. de Brauw aanhangig werd gemaakt Zelfs het feit, dat de paitënt bij de tegen twee Leidse ziekenhuizn, omdat zij geen inlichtingen wensten te ver- dokter om hulü komt, behoort tot het schaffen over gegevens, die zouden kunnen leiden tot fiscale controle b.» beroepsgeheim* ook voor de aller- artsen. naaste omgeving van de patiënt. De algemene overste van het St. Elisabelh-ziekenhuis (in de wereld mej. H. A. Clerx) te Leiden was, samen met de voorzitter en de secretaris van het Diaconessenhuis van de Sleutelstad, t. w. prof. dr. J. N. Bakhuyzen van den Brink en mr. L. Sprey in deze zaak gedagvaard. Zo kwam dan in de zwaarwichtige sfeer van de rechtbank langzamerhand het volgende twistpunt tussen belastingdienst en de genoemde ziekenhuizen aan het licht. Uit mededelingen van getuigen van de fiscale recherche en de rijksac countantsdienst bleek, dat men de namen der patiënten uit de ziekenhuizen en die van de artsen wenste te weten om Dij de laatstgenoemden te kunnen nagaan of hun administratie en belasting-opgaven zouden kloppen. Pleiter concludeerde tot ontslag van rechtsvervolging. De Haagse rechtbank zal in deze zaken op 23 November te 9.30 uur uitspraak doen. De officier van justi tie heeft de eisen van de rijksadvocaat met diens overwegingen overgeno men. Vliegen op afbetaling Wanneer de uitvoerige berekenin gen, die momenteel bij de K.L.M. ge maakt worden, een gunstige uit komst geven, zal zeer binnenkort begonnen worden met het ontwerpen van een systeem, waardoor het mo gelijk wordt vliegtuigreizen in ter mijnen te betalen. De voorbereidingen voor een der gelijk systeem vergen echter veel tijd en daarom zal het vraagstuk eerst theoretisch aan alle mogelyk- heden getoetst worden. Binnenkort is de uitslag van dit eerste onderzoek te verwachten. DODELIJKE ONOPLETTENDHEID Op de Sloterweg in Badhoevedorp wachtte gistermorgen een 17-jarige jongeman, totdat de autobus, die juist langs kwam, gepasseerd zou zijn. Daarna stak hij zonder op te kijken over en zag zodoende niet, dat achter de eerste bus nog een tweede reed. De tweede auto kon een aan rijding niet meer voorkomen en de jongen overleed op weg naar een Haarlems ziekenhuis. De overste en de genoemde voor zitter en secretaris van de zieken huizen waren echter niet genegen aan een dergelijk onderzoek mede ie werken. Ambtsgeheim. Zij motiveerden dit door op te merken: „Een ziekenhuis is géén be drijf in de zin der wet, ieder oog merk om winst te maken ontbreekt immers. Ook zei men: „Het medisch ambtsgeheim drukt evenzeer op de arts, als op de para-medische instel ling". Het ambtsgeheim zou geschon den worden, indien gegevens over patiënten en de behandelende artsen zouden worden verstrekt". Men kan inderdaad volgens de memorie van toelichting op de wet van 1952 een beroep op ambtsgeheim doen, mits de zuiver medische en financiële admi nistraties gescheiden zijn. De fiscale ambtenaren vroegen ech ter, zo werd gesteld, naar het opna- meregister, waarin vermeld staan, welke artsen patiënten behandelen. Als verdediger voor Diaconessen- huis en bestuurders trad op mr. G. H. Wissenburgh. Hij hield een uitvoerig betoog over de persoonlijke sfeer, die ook volgens de opvatting van de wetgever bij de belastingcon trole niet mag worden aangetast. De commerciële sfeer is in een zieken huis ver te zoeken, aldus de verdedi ger. Als sterkste argument noemde hij echter het ambtsgeheim. De ver houding artspatiënt, aldus de ver dediger, is vaak zeer vertrouwelijk en geheim, daarom heeft het zieken huis niet het recht, zelfs zónder op gave van medische bijzonderheden, deze aan derden te verschaffen. Winstoogmerk. Mr. L. J. M. Nouwen trad op als pleiter voor het St. Elisabethzieken huis. Hij gaf een reeks voorbeelden, waarin hij duidelijk maakte, dat aan het begrip ,,bedrijfs winstoogmerk" is gekoppeld in alle wetten en de ju risprudentie. Dit is uitdrukkelijk niet zo bij de omzetbelasting* omdat het een verbruiksbelasting is. Zieken huizen zijn echter niet aan omzetbe lasting onderworpen. In de loop van twee requisitoirs zei de rijksadvocaat onder meer, dat de wetgever in de onderhavige wet ze ker niet heeft gedacht aan een be drijf met winstoogmerk. Hij zei, dat de argumenten van het medisch ambtsgeheim niet opgingen, de in lichtingen zouden immers worden verstrekt aan ambtenaren, op wie eveneens het beroepsgeheim drukt. Namen van patiënten achtte de rijks advocaat helemaal niet bij het ambts geheim behorend. Er zijn toch ook administratiekantoren, die de decla raties der artsen uitschrijven en zie kenfondsadministraties, die zowel de namen als de gecodeerde behandelde kwalen kennen. Ten slotte kwam hij met zijn te vorderen boeten. Tegen de algemeen overste van het St. Elisabeth-ziekenhuis en tegen de voorzitter en secretaris van het Dia conessenhuis vorderde hij vijftig gul den of vijf dagen hechtenis en tegen de instellingen ieder honderd gulden boete. Arts weigerde inzage. Ook werd in deze zaak de fiscale strafvervolging tegen een Leidse arts behandeld, die eveneens inzage van een deel van zijn administratie had geweigerd. Hij stelde alléén zijn kas- giroboek ter beschikking, waarin per drie maanden in code de op 't spreek uur ontvangen bedragen geboekt stonden. De bijbehorende kaarten met medische gegevens weigerde hij ech ter ter inzage te geven. Hij verdedigde dit met op te mer ken, dat het hier patiënten betrof, die bepaald niet zouden willen we ten, dat zij in behandeling waren. Tegen hem eiste de rijksadvocaat 500 gulden of 100 dagen hechtenis. De verdediger had advies inge wonnen bij de Ned. Mij. tot bevor dering der geneeskunde. Naar me- CH1NEES OP NED. SCHIP OVERBOORD EN VERDRONKEN. Het Nederlandse tankschip Cerilla heeft meegedeeld, dat op 250 mijl Zuid-ten-Westen van Oessant een Chinees bemanningslid overboord is geslagen en verdwenen. De man is vrijwel zeker verdronken. Het onge luk is gisternacht omstreeks twee uur gebeurd. Het schip i£ op weg van Ba- nias naar Londen. VOLGENDE MAAND VOOR DE RECHTER Vermoedelijk begin December a.s. zal voor het militaire ambtenarenge recht te Den Haag de zaak dienen, die de reserve-majoor der luchtdoel- artilierle mr. J. Waller, advocaat en procureur te Arnhem, reeds verleden jaar Februari door middel van een beroepsrequest aanhangig heeft ge maakt. Het gaat hierbij om de vraag of schriftelijke vormingscursussen buiten dienstverband voor reserve officieren wettig zijn. Op 23 April van dit jaar is deze kwestie door de algemene voorzitter en de algemene secretaris der Alge mene Vereniging van Nederlandse Reserve-officieren ook ter sprake ge bracht tijdens een audiëntie bij de minister van Oorlog, die toen toe zegde het probleem aan een ernstige studie te zullen onderwerpen. V erkoop-overeenkomst werd niet nagekomen In de Maandagavond gehouden ge meenteraadsvergadering van Schoon hoven is met 7 tegen 3 stemmen be sloten tot het voeren van een rechts geding, tegen een der raadsleden. Dit raadslid is eigenaar van en bewoont het huis grenzende aan het raadhuis annex politiebureau. Met het oog op een noodzakelijke uitbrei ding der gemeente-secretaris en een noodzakelijk geachte concentratie van verscheidene diensten zijn reeds geruime tijd onderhandelinen tussen het gemeentebestuur en bedoeld raadslid gaande. Tijdens deze onder handelingen zou het raadslid monde ling hebben ingestemd met de ver- koopsvoorwaarden; in bijzijn van twee getuigen zou daarna op 15 Octo ber volledige overeenstemming zijn bereikt, doch op 19 October zou de verkoper hebben geweigerd de voor lopige acte te tekenen. Mede om te voorkomen, dat het pand aan een der de zal worden verkocht, hebben B. toviranolir qratl# pre* fllscon en W., na ingewonnen rechtskundig advies, in kort geding naleving van de mondelinge overeenkomst geëist, of oplegging van een verbond van verkoop aan anderen. - Het betrokken raadslid woonde j oaaJ ^"S duur moet worden ver- deze raadszitting niet bij. goed. Studeren of opkomen. Inmiddels is in October j.l. een wetsontwerp reservepersoneel krijgs macht de Tweede Kamer gepasseerd, waarin de bepaling voorkomt dat die reserve-officieren, die niet genegen zijn vrijwillig schriftelijke cursussen buiten dienstverband te volgen, voor ten hoogste zes dagen in een periode van drie jaar extra onder de wape nen kunnen worden geroepen. Dat tot dusver door reserve-officieren buiten werkelijke dienst slechts aan cursus sen werd deelgenomen op basis van vrijwilligheid, was volgens mr. Wal ler in overeenstemming met de wet reservepersoneel landmacht. Deze wet geeft de minister de bevoegd heid reserve-officieren voor beperk te tijd in werkelijke dienst op te roe pen, doch niet de bevoegdheid om hen buiten werkelijke dienst tot het deelnemen aan cursussen te verplich ten, zo meent mr. Waller. Geen vergoeding. De minister van Oorlog stelde zich echter op het standpunt, dat hij be voegd is reserve-officieren buiten werkelijke dienst te verplichten tot cursussen, waardoor zij verder wor den gevormd. Mr, Waller en zijn me destanders voeren verder als be zwaar aan, dat voor de in talloze avonduren gevraagde diensten geen geldelijke vergoeding wordt gegeven, terwijl opkomst in werkelijke dienst r~ Iedere vrouw vindt het vervelend! vrije Echfalon. Dan wast ze zoals de moderne textiel-fabriek het doet. Vl-ug, gemakkelijk en veilig Dan blijven haar mooie vrou wenkleren ook werkelijk splin ternieuw Profiteer van de mo- Het kijken naar kleren, die eens mooi zijn geweest. En nog ver velender vindt ze het, ze dan ook nog te moeten wassen en te zien, dat ze misschien wel schoon worden, maar nooit meer mooi. U weet wel: zo echt mooi, zoals kleren zijn als ze spiksplin ternieuw zijn. Anders wordt dit, als ze wast met de echte alkali- derne wetenschap; zorg dat U Echfalon in huis hebt. U kunt er zoveel mee doen en het kost zo weinig. .J (Advertentie). PRIMEUR VOOR NEDERLAND Minder gevaarlijk De gemeentepolitie van Heerlen is voornemens de 26 koppels jeugdver- keersbrigadiertjes, die in deze ge meente elke dag in actie komen, uit te rusten met een nieuw soort „stopma teriaal" van Amerikaanse origine, dat voorzover bekend, nog nergens anders in ons land wordt gebruikt. In plaats van kleine stopbordjes zullen gLEEK ERG ONGEZOND de Heerlense kinderagentjes namelijk Dinsdagmiddag heeft men in Heer len met het nieuwe materiaal voor het eerst geëxperimenteerd op de Heerlenersteenweg te Heerlerbaan, waar elke dag viermaal meer dan vierhonderd schoolgaande kinderen over moeten steken. HOOFDROL „TARTUFFE" lange stokken van tonkinriet een soort bamboe en dus zeer licht gaan gebruiken. De stokken krijgen een lengte van drie meter De jeugdverkeersbriga- diertjes zullen met behulp hiervan vanaf de trottoirrand resp. de linker en de rechterhelft van de straten ge heel af kunnen sluiten. Zelf hoeven zij dus niet meer op de weg te gaan staan Vóór de andere kinderen over steken. Gistermiddag geprobeerd. Dit nieuwe systeem is in de eerste plaats veiliger. Als nu voor het begin van de oversteek-actie per ongeluk eens een auto doorrijdt, raakt hij im mers alleen de stok. Bovendien heb ben deze stokken het voordeel, dat zij voor de automobilisten beter zicht baar zijn dan de kleine stopborden. U heJot l<ou tgevcafc, U hoest oi ccn Scheurende van het vele hoes ban beklovlt Uw bovsfc. R.e»n»q Uw luchtwegen van het. gevaarlijke slijm wiet 5 (Advertentie) K.R.O. in de klem De KRO zou gisteravond Molière's „Tartuffe" als hoorspel in een nieuwe bewerking van Bertus Aafjes uitzen den, maar dit plan kon door omstan digheden geen doorgang vinden. Gewoonlijk .vorden grote hoorspe len reeds geruime tijd voor de datum van uitzending op de band opgeno men, maar het nijpend tekort aan studieruimte dat nog is toegeno men sinds begonnen is met de ver bouwing van de KRO-studio is oor zaak, dat men een zekere achterstand heeft. Men moest daarom eerst enige da gen geleden met de opnamen begin nen. Toen werd echter de vertolker van de hoofdrol, Louis de Bree, ziek, waarna de acteur Anton Burgdorffer diens rol zou overnemen. Twee van de drie bedrijven waren reeds op de band vastgelegd, toen ook de heer Burgdorffer ziek werd en men de verdere opname moest staken. Hier door moest de KRO-programmalei- ding besluiten de uitzending van „Tartuffe" uit te stellen tot later. In de plaats van het hoorspel kwam een.concert door het Radio Philhar- monisch orkest. NEDERLANDERS LICHTTEN ZWITSERSE BANKIER OP. Vier maanden. De rechtbank te Arnhem heeft gis terochtend een aardewerkschilder en zijn echtgenote ,van geboorte Zwit serse, veroordeeld tot elk vier maan den gevangenisstraf voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar. Zij waren er van beschuldigd in 1949 te Zürich een bankiersfirma te Neuchatel te hebben opgelicht voor een bedrag van 1500 Zwitserse francs. De man had in Zwitserland formulie ren voor het lenen van dit bedrag bij de bankiersfirma aangevraagd en deze ingevuld op naam van zijn schoonvader, wiens handtekening hij ook had nagemaakt. Zijn vrouw was hem hierbij behulpzaam geweest. Tegen beiden was zes maanden ge vangenisstraf geëist. BLOEDPLASMA NAAR BEIROET. Op verzoek van de Liga van Rode kruisverenigingen heeft het Neder landse Roode Kruis 110 flessen ge droogd bloedplésma met toedienings systemen en honderd ampullen te gen tetanus naar Beiroet, hoofdstad van de Libanon gestuurd. De zending is afkomstig van het Centraal laboratorium van de bloed transfusiedienst te Amsterdam. Zij is bestemd voor de 207 mohammeda nen, die Zondagavond ernstig wer den gewond toen er een paniek ont stond omdat een der dragers in eert fakkeloptocht ter ere van de ver jaardag van de profeet Mohammed bij ongeluk een vat olie deed vlam vatten. Tien menschen werden bij het ongeluk gedood. De K.L.M. zou de zending in de nacht afleveren. ^de 7 wijzerplaten^ ZEVENDE HOOFDSTUK Bundie legt een bezoek af Het was niet heel moeil'ik Bill te spreken te krijgen. Bundie reed de volgende morgen naar Londen zon der avonturen tussen twee haakjes en belde hem op. Bill antwoordde be reidwillig en deed haar verschillen de voorstellen, bijvoorbeeld om met haar te lunchen, te teaën, te dineren of naar een dancing te gaan. Al deze voorstellen werden door Bundle even vlug van de hand gewezen, als ze gedaan werden. „Binnen een dag of twee zal ik met je komen boemelen, Bill. Maar op t ogenblik ben ik voor zaken in de stad". „O", zei Bill. „Wat verduiveld saai". „Neen, dat is het niet", zei Bundle. „Het is allesbehalve saai. Bill, ken jij iemand, die Jimmy Thesiger heet?" „Natuurlijk. Jij ook". „Neen, ik niet", zei Bundie. „Jawel. Dat kan niet anders, ieder een kent de ouwe Jimmy". „Het spijt me", zei Bundie, „maar dau schijn k toch een keertje niet „iedereen" te zijn". ,,0 maar je moet Jimmy kennen, een kerel met rose wangen. Hij ziet er enigszins ezelachtig uit. Maar in werkelijkheid heeft hij evenveel her sens als ik". „Dat is toch zeker niet waar", zei Bundie. „Dan zal hij zich enigszins topzwaar voelen als hij loopt", i „Moet dat sarcasme verbeelden?" „Het was een zwakke poging daar toe. Wat voert Jimmy Thesiger uit?" „Wat bedoel je met uitvoeren?" „Kun je, H^rd^t i° o-* ket Mini" terie van Buitenlandse Zaken bent je moedertaal niet verstaan?" „O, nu begrijp ik het. Je bedoelt of hij een baantje heeft? Neen, hij loopt zo maar wat rond. Waarom zou hij iets uitvoeren?" „Dus hij heeft meer geld dan ver stand". „O nee, dat bedoel ik er niet mee. Ik heb zoeven verteld dat hij meer verstand heeft dan je zou zeggen". Bundie zweeg.' Ze begon meer en meer te twijfelen. Deze vertegen- j woordiger van de jeunesse dorée leek haar een veelbelovend bondge noot. En toch was het zijn naam ge weest die de stervende man het eerst uitsprak. Bill's stem weerklonk plot seling weer en vreemd genoeg sloten zijn woorden aan bij haar gedachten. „Ronny vond altijd dat hij een goed verstand had. Je kent Ronny Deve- reux toch, Thesiger is zijn beste vriend". „Ronny". Bundie zweeg besluitloos. Het was duidelijk, dat Bill niets wist van de dood van de ander. Voor het eerst viel het Bundie op, dat het eigenaar dig was, dat de morgenbladen niets hadden vermeld over het drama. Het was toch een nieuwsbericht van het sensationele soort dat niet licht over geslagen zou worden. Er kon een ver klaring voor zijn, maar dan maar één. Do ncl'tie h'^ld om redpnon die z'i zelf het best wist, de zaak stil. De stem van Bill vervolgde. „Ik heb Ronny in geen eeuw ge zien, niet meer sedert ik dat weekend in jullie huis doorbracht. Je weet wel, toen Gerry Wade gestorven is". Hij zweeg even en ging toen weer verder. I „Dat was werkelijk een eigenaar dig zaakje. Ik denk wel dat je er van gehoord hebt. Zeg Bundie... Je staat er toch nog". „Natuurlijk, ik ben hier". „O, je hebt al een hele tijd niets gezegd. Ik dacht dat je weggegaan was". ,,Nee, ik dacht juist ergens aan". Zou ze Bill van Ronny's dood ver tellen? Ze besloot het niet te doen. Zo iets kan men niet vertéllen door de telefoon. Maar ze moest Bill toch heel gauw spreken. Onderwijl.. „Bill". „Hallo". „Ik zou morgenavond met je kun nen dineren". „Goed en gaan we daarna dansen. Ik heb je een massa te vertellen. Ik ben namelijk ten zeerste getroffen., vreselijk pech. „Goed, vertel me dat morgen maar", zei Bundie, terwijl ze hem tamelijk onvriendelijk in de rede viel. Hoe is Jimmy The-ngers adres nu,?" Jimmy Thesiger". „Ja?" „Hij heeft kamers in Jermvnstreet, of is het in een andere straat?" „Gebruik daar nu eens je prima hersens voor". „Ja, Jermynstreet, wacht even dan zal ik je het huisnummer opgeven". Er was even een stilte. ,,Ben je er nog?" „Ik ben er nog altijd". „Nu ja, je kunt nooit weten met die vervelende telefoons. Het huisnum mer is 103. Kun je het onthouden?" „103. Dank je wel Bill". „Ja, maar vertel eens, waar heb je het voor nodig? Je zei, dat je hem niet kende". „Dat is ook zo, maar binnen een half uur wel". ^Ga je dan naar zijn kamers?" Juist Sherlock". „Ja maar, luister eens... ten eerste zal hij niet op zijn". „Niet op zijn". „Ik denk tenminste van niet. Wie staat er nu op, als hij niet moet Be kijk de zaak eens van die kant. Je kunt je niet voorstellen hoeveel moeite het mij kost om hier iedere morgen om 11 uur r-> te z'in. en 't is verschrikkelijk zo'n herrie als de Ka beljauw maakt, als ik te laat ben. Je kunt je absoluut niet voorstellen wat een hondenleven ik leid". „Dat vertel je me allemaal mor genavond maar", zei Bundie haastig. Ze hing driftig de hoorn op en dacht na, over de situatie. Eerst keek ze op de klok. Het was vijf over half twaalf. Niettegenstaande Bill's ken nis van de gewoonte van zijn vriend Thesiger nu onderhand wel in staat was ze geneigd te geloven, dat Jimmy zou zijn bezoekers te ontvangen. Zij nam een taxi naar de Jermynstreet no. 103. De deur werd geopend door een volmaakt type van een herenknecht. Zijn gezicht, zonder uitdrukking en zeer beleefd, was een gezicht dat men bij '-on ^mden in dat speciale deel van Londen^ „Wilt u mij volgen, dame?" Hij ging haar voor naar boven en liet haar binnen in een buitengewoon i gezellige zitkamer met leren fauteuils van reusachtige afmetingen. In een van die gevaarten zat nog een meisje weggezonken, wat jonger dan Bund ie. Een klein blond meisje in het zwart gelrleed. „Wie kan ik zeggen, dat er is dame?" ,,Zeg mijn naam maar niet", zei Bundie. „Ik moet mijnheer Thesiger .spreken voor een belangrijke zaak". I De ern t'ge heer boog en verdween, terwijl hij de deur geruisloos achter zich sloot. (Wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1954 | | pagina 6