De Tweede Kamer dringt aan op belastingverlaging in a.s* Juli 1955 ,Het wonderlijke leven van Willem Parelverfilmd OOGST IS MEEGEVALLEN De „onsterfelijke" Betje Wolff stierf 150 jaar geleden Chefarine „4" doet wonderen WOENSDAG 10 NOVEMBER 1954 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 1 De Tweede Kamer heeft gister middag een aanvang gemaakt met de financiële beschouwingen over de rijksbegroting voor het dienstjaar! 1955. De heer HOFSTRA (Arb.) is teleur- gesteld, dat de minister de opvatting •van de PvdA in het voorlopig verslag neergelegd, wanneer de staatsbalans als gezond mag worden beschouwd, niet deelt. Spr. verklaart bijzonder welwillend te staan tegenover het voorstel van de K.V.P. met betrek king tot een noodregeling ten behoe ve van weduwen en wezen. Maar het gaat hier ook over de financiering; het gaat over 50 millioen 'sjaars. Aangegeven zal moeten worden waar het geld vandaan moet komen; spr. is bereid het bedrag in mindering te brengen op de belastingverlaging. Spr. merkt op, dat bekende econo men zich hebben uitgesproken tegen te spoedig invoeren van belasting verlaging, o.a. de professoren Witte- veen en Tinbergen. Intussen wijst spr. een belasting verlaging niet bepaald af. Wel wijst hij af de eenzijdige redenering, dat er belastingverlaging wordt inge voerd omdat er 500 millioen overj is. Alle factoren moeten in het oog' worden gevat en men moet er zichi niet afmaken met een simplistische! redenering. Hij vraag zich o.a. af of de rege-j ring de conjuncturele factor bij de belastingverlaging wel voldoende in aanmerking heeft genomen. Het is hem niet duidelijk, dat in tegenstel ling tot de aanvankelijke plannen, die spraken van 1956, thans de be lastingverlaging in de loop van 1955 zou kunnen worden ingevoerd. De heer VAN LEEUWEN (V.V.D.) is van oordeel, dat ten behoeve van gëpensionneerden meer kan worden gedaan via de inkomstenbelasting. Spr. betoogt, dat de vermogenspo sitie van het rijk de laatste jaren verbeterd is en wel in een sneller tempo dan gewenst ware geweest met het oog op de belangen van het i bédrijfsleven. Spr. betoogt, dat de begroting eigenlijk geen ruimte laat voor be lastingverlaging. Versobering van het overheidsap paraat is alleen mogelijk in een pe riode van economische activiteit. Gewenst is z.i. de belastingverla ging en de ouderdomsvoorziening te gelijkertijd te behandelen, maar hij vreest, dat dit een vrome wens zal blijven. De heer C. VAN DEN HEUVEL (A.R.) betoogt, dat door de hoge be lastingen het bedrijfsleven niet in de gelegenheid is geweest een stoot kussen te vormen voor een periode, dat de conjunctuur, omslaat. Over het toenemend stijgen van het niveau der overheidsuitgaven zegt spr. ongerust te zijn. Hij kan zich niet voorstellen, dat geen effi ciënter werkwijze in de rijksdiensten mogelijk zou zijn. Hoge ambtenaren en geschoolde werklieden worden door het bedrijfsleven weggekocht. Het is nu de tijd om na te gaan of anderen niet elders gebruikt kunnen worden. In de diensten zou naar zijn oordeel aanmerkelijk bezuinigd kun nen worden. Uit het oogpunt van de economisch gerichte belastingpolitiek vraagt spr. j welk karakter de komende belasting verlagingen hebben. Spr. heeft er bezwaar tegen, dat de vennootschapsbelasting opnieuw zal worden verzwaard, terwijl de pe riode van de verhoging afloopt. De ze methode is hem niet sympathiek. Hij vraagt zich af waarom men nu niet overgaat tot afschaffing van de opcenten op de grondbelasting. Sug gesties in die richting heeft de re gering afgewezen. Spr. sluit zich aan bij de opmer king van de heer Schouten bij de algemene politieke herbesohouwin- gen, toen deze de hoop uitsprak, dat een huurbelasting er nooit zou ko men. De heer VAN DE WETERING (C.- H.) merkt op, dat de uitkomsten zo danig afwijken van de begrotings cijfers, zo dat men zelfs komt tot een meevaller van 119%, dat het eigen- lijk weinig zin heeft aan de begroting conclusies te verbinden, tenzij deze ene, dat de minister de wind mee heeft. Dan is het alleen de vraag of de minster weet waarheen dè wind hem drijft. Spr. juicht vervroegde aflossing van buitenlandse schuld toe, maar hij meent, dat daartoe een plan aan wezig moet zijn, welke schulden het eerst in aanmerking komen. Het vraagstuk van de revaluatie aanvoerend bestrijdt hij de opvatting van de voorstanders van herwaarde ring van de gulden, dat achtergeble ven groepen van de gestegen wel vaart zouden profiteren. De voordelen van revaluatie moe ten worden afgewacht; de nadelen echter zijn onmiddellijk zichbaar. Als de conjunctuur alléén de ba sis voor de belastingverlaging is dan vreest hij voor een spoedige verho ging der belastingen, indien de con junctuur zou omslaan. Het heden moet gesaneerd worden. Spr. is van oordeel, dat de belas tingvoorstellen zo tijdig moeten in gediend, dat de verlagingen uiterlijk 1 Juli kunnen ingaan. Hij verklaart zich tegen vernieuwing van de ver hoging der vennootschapsbelasting. De kwestie der huurbelasting hoort zi. thuis bij de bespreking van de begroting van wederopbouw en volkshuisvesting. Hij verklaart ech ter reeds, dat mocht zij worden voor gesteld, hij tot de tegenstanders ge rekend zal moeten worden. De heer LUCAS (K.V.P.) herin nert eraan, dat in de voorbije jaren de overheid invloed heeft uitge oefend op vele terreinen van het economische leven. Gezien de om standigheden heeft spr. dat juist ge acht. Wanneer de omstandigheden het niet meer noodzakelijk maken moet die invloed verminderd worden. Spr. vraagt of bij de komende be lastingverlaging niet iets kan wor den gedaan voor hen, die voor hun oude dag een kapitaaltje spaarden of voor een lijfrente betaalden, ter wijl de inkomsten daaruit buiten hun schuld daalden. De regeling der familie-N.V. vraagt z.i. de aandacht en hij wil weten wat te dezer zake is te verwachten. Spr. vraagt de minister er alles op te zetten, dat de belastingverlagin gen op 1 Juli a.s. kunnen ingaan. Voor zijn fractie is dit de uiterste termijn. Als de regering een huurverhoging juist, acht,-b.v. van 25 procent, mag zij dan de medewerking daar toe la ten afhangen van de wil van de Ka mer van de huurbelasting te aan vaarden? Niet veel enthousiasme zegt spr. te kunnen opbrengen voor het plan der regering met betrekking tot de vennootschapsbelasting. Spr. informeert nog nader naar de rechtsgrond voor een huurbelasting. Als hij op het ogenblik zonder nade re inlichtingen zijn oordeel zou moe ten geven over een huurbelasting en een huuregalisatiefonds dan zou het in de huidige omstandigheden afwij zend zijn. Te' 17.40 uur wordt de vergadering geschorst tot 's avonds 20.00 uur. Te acht uur wordt de vergadering heropend. De heer GORTZAK (C.P.N.) be toogt, dat er bij een groot deel der bevolking een acuut gebrek aan koopkracht bestaat, dat naar zijn oor deel te wijten is aan de politiek der regering met "betrekking tot de lo nen en prijzen. Spr. bepleit verdere verbeteringen van de loon- en inkomstenbelasting, o.a. ten behoeve van ongehuwden. Hij vraagt ook de aandacht voor de kwestie van nabetaling wegens ar beid door de gehuwde vrouw en voor het feit, dat boeren het verlies van slechte jaren niet mogen verrekenen met winst uit goede jaren. De heer WELTER (K.N.P.) meent, dat men op het departement van fi nanciën de laatste tijd indachtig is ----- a geworden het oude spreekwoord: de lië: via Engeland (13 en 18 Nov.); kruik gaat zolang te water tot ze1 Nieuw Zeeland: via Engeland (13 breekt. De Kamer, met uitzondering Nov.). van de PvdA, is er nu wel van over-1 Inlichtingen betreffende de ver- tuigd,dat de ramingen op grond zendingsdata van postpakketten ge- waarvan de belastingen werden ge-1 ven de postkantoren. heven, geen basis hebben kunnen vormen voor de belastingspolitiek der laatste jaren. Gedurende tien jaren hebben de ramingen eigenlijk kant noch wal geraakt; ze waren' altijd te laag. Spr. bestrijdt de stelling der re gering, dat de zware belastingdruk noodzakelijk was voor het herstellen der financieel-economische positie. Hij stelt daartegenover de stelling, dat het hoge niveau der uitgaven mede en voor een groot deel is veroorzaakt door de overmatige uitbreiding van de staatstaak. Spr. verklaart zich tegen invoe ring van een huurbelasting en dringt tenslotte aan op een geserreerd fi nancieel beleid, dat de tering naar de nering zet. De heer ZANDT (S.G.) bepleit de noodzakelijkheid, dat de belasting verlagingen op 1 Juli 1955 ingaan. De belastingdruk had nooit zo zwaar behoren te zijn als hij is geweest. De belastingen hadden reeds eerder verlaagd moeten worden, betoogt spr., die te kennen geeft een ingrij pende belastingverlaging voor te staan. Om 10 minuten voor tien wordt de vergadering verdaagd tot hedenmid dag een uur. TANDHEELKUNDIGE INRICHTINGEN In zijn memorie van Antwoord aan de Tweede Kamer in zake het wets ontwerp tot bestrijding van onge wenste praktijken bij zgn. tandheel kundige inrichtingen merkt de mi nister o.a. op dat hij bezwaar heeft tegen een bestrijding van de mis standen door een vergunningenstel sel. De inrichtingen, die een vergun ning zouden krijgen, zouden daar door een soort „erkenning" krijgen. Dit zou niet overeenstemmen met de gedachte dat de wet geen invloed behoort uit te oefenen op de rich ting, waarin de tandheelkundige ver zorging zich zal ontwikkelen. Inderdaad zijn klachten van pa tiënten van tandheelkundige instel lingen ontvangen. Het komt de mi nister al te rigoureus voor, reeds bij een eerste veroordeling vrijheids straf mogelijk te maken. Dergelijke inrichtingen kunnen worden bestreden door een ver scherpt toezicht op de onbevoegde uitoefening van de geneeskunst, of tandheelkunst. De minister is met zijn ambtgenoot van Justitie in over leg getreden over verzwaring van de strafsanctie, vervat in artikel 436 van het Wetboek van Strafrecht. PRINS BERNHARD IN MINISTERRAAD. In de Trèveszaal van het ministe rie van Verkeer en Waterstaat is gisterochtend een buitengewone mi nisterraad gehouden, waarin Prins Bernhard een uiteenzetting heeft ge geven van zijn jongste reis naar Zuid-Afrika. ZEEPOST. Met de volgende schepen kan zee post worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan, tussen haakjes, achter de naam van het schip vermeld: Indonesië en Ned. Nw. Guinea: s.s. „Friesland" (18 Nov.); Ned. Antillen: m.s. „Poseidon" (16 Nov.); Suriname: m.s. „Bonaire" (17 Nov.); Unie van Z.-Afrika en Z. W. Afrika: m.s. „Bloemfontein" (16 Nov.); Canada: m.s. „Prins Willem van Oranje" (13 Nov.); Argentinië: m.s. „Yapeyu" (13 Nov.); Brazilië: „Belgrado" (13 Nov.); Austra- Vele gewassen zelfs beter dan vorig jaar De bijzonder natte zomer heeft bij het de totale opbrengsten betreft, velen ongetwijfeld de mening doen, welk mede door eventuele areaal- postvatten, dat de oogstresultaten dit jaar ver beneden de verwachtin gen blijven. Dit blijkt mee te vallen. Verschei dene akkerbouwgewassen gevm zelfs kwantitatief zeer goede, of uit zonderlijk goede voorlopige opbreng sten te zien, zo deelt de persdienst van het ministerie van Economische Zaken mede. Uitzonderlijk goede oogsten kun nen worden waargenomen bij de rogge, waar de gemiddelde opbrengst 20% boven die van 1953 ligt, bij de zomergerst 26%, de groene erwten 18%, capucijners en. grauwe erwten 23%, kar wij zaad 30% en fabrieks aardappelen wijzigingen worden bepaald, worden opmerkelijke verschillen met 1953 waargenomen bij de volgende ge wassen: tarwe 63%, rogge 17%, kool- en raapzaad 55%, blauwmaanzaad 144%, kanariezaad 162%, lijnzaad 20%, gerepeld vlas 18%, consumptie aardappelen 9%, fabrieksaardappe len 28% en gerst 26%. De opbrengsten aan stro volgen over het algemeen die van het be trokken gewas, en kunnen over bijna de gehele lijn zeer gunstig worden genoemd. Omtrent de bietenoogst zijn nog geen gegevens bekend. Deze zullen bij de definitieve raming op 1 December worden vastgesteld. Daarentegen bleef het hectare rendement voor tarwe, waarvan deKATHOLIEKE ORGANISATIE VAN totaio opbrengst als gevolg van een aanzienlijke areaaluitbreiding tegen over het vorig jaar met 63% toenam, beneden het peil van dat jaar, ter wijl de gemiddelde opbrengsten van veldbonen, bruine en witte bonen en zaaiuien daar zelfs met resp. 23, 24 en 30% onder Weven. Voor de overige gewassen waar onder haver, consumptie-aardappelen en vlas zijn de resultaten alle iets beter dan 't vorig jaar. Voorzover Bloemendaals dierentuin B. en W. in hoger beroep Veertien dagen geleden heeft de president der Haarlemse rechtbank het gemeentebestuur van Bloemen- daal in het ongelijk gesteld in een kort geding, dat de heer H. C. Speel te Bloemendaal aanhangig had ge maakt. Hij had van B. en W. bericht ontvangen, dat ingevolge de woning wet hokken en afrasteringen van de particuliere dierentuin op Lindenheu- vel te Overveen moesten worden ver wijderd. Wij vernemen, dat burgemeester en wethouders van Bloemendaal tegen deze uitspraak in beroep zijn gegaan bij het gerechtshof te Amsterdam. Namens de heer Speel heeft mr. A. D. P. V. van Loben Seis een regelings- voorstel aan de gemeenteraad van EERSTE KAMER Gisteren hechte ook de Eerste Ka mer haar goedkeuring aan de vesti ging van een Amerikaans squadron op Soesterberg. Bij de behandeling bleek, dat de Nederlandse militairen die in Amerika hun vliegeropleiding krijgen dezelfde exterritoriale rech ten in de Ver. Staten genieten als de Amerikanen hier. De afspraak over de vestiging en wat daarmede verband houdt is ge heel vrijwillig gemaakt. De heer Molenaar (Lib.) heeft hierna geïnterpelleerd over de vor deringen van in Nederland gevest'g- den op Indië. Het betreft eigendom men die door de Japanse bezetters zijn geconfiskeerd en later door de regering van Indië zijn overgenomen. Er is een bedrag van naar schatting twee millioen gulden mee gemoeid. Minister Luns, die met premier Nehroe de zaak had besproken, had goede hoop dat de deblokkeringsre geling op korte termijn zal worden getekend. Een gematigd optimisme koester de hij voor wat de tijdsduur van de onderhandelingen betreft. Op 23 November zal de Eerste Ka mer weer bijeenkomen. Gisteren zijn verschil lende autoriteiten van het Nederlands culturele leven bijeengekomen om de sterfdag te herdenken van twee vrouwen, die tijdens hun leven wel allerminst vermoed zullen hebben, dat anderhalve eeuw na hun dood nog een aantal hoge autoriteiten bijeen zou ko men om hen en hun werk te gedenken. vrouw, die dank zij de bekrompenheid van haar woonplaats gedwongen werd tot een huwelijk te gen haar zin. Om dit leed te verzach ten richtte zij op de plat telandspastorie een zol derkamertje in, waar zij met de pen de gehele be krompen wereld te lijf ging; wanneer de zon ech ter te hard scheen, vluchtte zij naar een klein rieten prieeltje in de tuin, waar tientallen boeken haar vrienden werden. Betje Wolff bleek een strijdvaardig vrouwtje en menige statige Hollander in die tijd kon maar uiterst weinig waardering op brengen voor Betjes schrij verij. Na de dood van haar Deze beide strijdbare viwwen, wie de Holland se bekrompenheid als een loden last op de schouders drukte, meenden met het uitbreken van de Franse revolutie een vrijheids ideaal gevonden te heb ben en samen trokken zij naar Frankrijk om dit ideaal te vinden. Zij werden teleurgesteld en keerden totaal verarmd naar Nederland terug, waar zij de laatste jaren van hun leven in vrij be hoeftige omstandigheden sleten. Maar met hun dood ver dwenen zij niet uit het Nederlandse leven. Zij waren de eerste roman schrijvers van Nederland en hun kunstige boek „Sa ra Burgerhart" is ook thans nog graag-gelezen lectuur. Gisteren zijn deze twee vrouwen dan door ïetter- kundigrNederland herdacht en aan hun nagedachtenis is in het Haagse gemeen temuseum een tentoonstel ling gewijd, waar duizen den herinneringen aan hun romantisch leven bijeen* gebracht zijn. De tentoonstelling wordt beheerst door een char mant tafereeltje, waar het kleine rieten huisje is af gebeeld, dat op de Deem ster pastorie in zomerse dagen de ongelukkige Bet- je tot schutse was. Op bij gaande foto ziet U het kleine huisje met de vele man ging zij samenwonen boeken, waar Betje met met een weesmeisje, Aag- handen bevend van ver- je Deken, met wie zij al te ontwaardiging, haar eerste voren in drukke corres- i pennevruchten aan het pa- pondentie had gestaan. I pier toevertrouwde. VERZEKERINGSINSPECTEURS Unfaire propaganda weerlegd De katholieke vereniging van han delsvertegenwoordigers handelsagen ten en verzekeringsinspecteurs „Sint Christoffel" heeft Zaterdagmiddag te Utrecht voor de vakgróep verzeke ringen een speciale vergadering be legd om de katholieke inspecteurs te wijzen op de onjuiste propaganda die de neutrale organisatie „De Buiten dienst" voert. Deze vereniging doet het namelijk voorkomen, alsof zij uitsluitend is aangewezen om de ver zekeringsinspecteurs in de publiek rechtelijke organen te vertegenwoor digen. De heer C. Duits, die de vergade ring leidde, protesteerde tegen deze unfaire wijze van propaganda waar bij bovendien beweerrd wordt, dat „Sint Christoffel" geen stem heeft in de PBO-organen. Ook de talgemeen voorzitter, de heer P. J. M. de Graaf, weerlegde deze beweringen en ging in het kort de geschiedenis van de vereniging „De Buitendienst" na waarmee nu al vijf jaar strijd wordt gevoerd over 't karakter van deze organisatie. Aan vankelijk diende deze vereniging uit sluitend ter behartiging van vaktech nische aangelegenheden. Maar lang zamerhand is zij zich gaan begeven op het terrein van de vakorganisatie ter behandeling van sociaal-econo mische vraagstukken. Daarmede werd begonnen zodra de verwezen lijking van de PBO aan de orde kwam. Doorkruisd wordt nu het werk van bona fide vakorganisaties, als de KAB, het CNV en het NVV. „Chris toffel" is een volwaardige organisa tie, die ook door de SER op grond van haar ledental als een volwaardi ge partner is erkend en waarin de katholieke verzekeringinspecteurs thuis horen. De heer J. G. Boos wees nog op de noodzaqkelijkheid, dat ook verzeke ringsinspecteurs zich principieel or ganiseren. Dit is zeer belangrijk voor maatschappelijke hervormingen, waarmee ook deze categorie van wer ker te maken heeft. Het is gewenst, dat op de nieuwe vormen een chris telijk stempel gedrukt wordt. Dit kan alleen worden bereikt door een zo sterk en hecht mogelijke organisatie, waarmee andere groepen ter dege rekening moet enhouden. BASILIEK OUDENBOSCH ZAL WORDEN HERSTELD Uitvoerig rapport op komst Een uitvoerig rapport, dat moest beslissen over de bestaansmogelijk heden van de Oudenbossche basiliek van St. Agatha en Barbara is thans onder leiding van prof. ir. Grandpré Molière gereed gekomen en wacht nog slechts op uitwerking. Vooruitlopend op dit rapport is in tussen bekend geworden, dat de ba siliek behouden kan blijven; de her stelwerkzaamheden zullen in het rapport nader uitgewerkt worden. De kosten aan dit herstel verbon den zullen aanzienlijk zijn en alhoe wel de stichting „Behoud Basiliek" onder voorzitterschap van de burge meester van Oudenbosch voortdu rend schenkingen binnenkrijgt, die thans reeds een bedrag vart 10.000 bereikt hebben, koestert men het voornemen een grote actie tè ont ketenen om de nodige fondsen te verkrijgen. Dinsdag is men in de Cinetone- studio's te Duivendrecht begonnen met de binnenopnamen voor de nieu we Nederlandse speelfilm „Het Won derlijke Leven van Willem Parel". Onze foto toont een overzicht tijdens een der opnamen; bij de camera zien we links Willem Parel en rechts de pas ontdekte Femke Talma. Op de voorgrond links, bij de schijnwer per regisseur Gerard Rutten. TEGEN PIJNEN EN GRIEP. 20 TABLETTEN 85 ct (Advertentie) 75.000 Woningen per jaar gevraagd Aan het voorlopig verslag op de begroting van Wederopbouw en Volkshuisvesting ontlenen wij, dat verscheidene Tweede Kamerleden van tal van gemeentebesturen klach ten hebben vernomen, dat niet alleen op het woningtekort niet wordt in gelopen, maar dat dit zelfs groter wordt. Het gemeentebestuur van Dordrecht b.v. heeft berekend, dat het tekort eerst in 1985 zal zijn in gelopen. Dergelijke klachten worden vrij wel algemeen gehoord uit de grote steden en uit de industriecentra, al dus het voorlopig verslag van de Kamer over de begroting voor We deropbouw en Volkshuisvesting. Deze leden achten de bouw van 75.000 woningen in 1955 en volgende jaren noodzakelijk en mogelijk. Dat volgens het plan van de minister de woningnood door de bouw van 65.000 woningen per jaar in 1962 zijn in gehaald komt deze leden onwaar schijnlijk voor. Volgens de directie voor de Weder opbouw was de achterstand op 1 Jan. jl. 225.000 woningen, doch in Econo mische Statistische Berichten wordt dit tekort op 318.000 berekend. De minister wordt gevraagd, waarin het verschil schuilt. De leden keurden het af, dat niet tegenstaande het grote woningtekort er in Rotterdam een nieuwe schouw burg verrees en in Den Haag een nieuw postkantoor wordt gebouwd, terwijl de toestemming geweigerd wordt voor de bouw van een nieuw Rode Kruisziekenhuis. Oneerlijke Valkenburgse militairen veroordeeid Strenge straffen Tien militairen van het comman do luchtverdediging Valkenburg be neden de rang van officier stonden voor het hoog militair gerechtshof te recht, verdacht van diefstal van mi litaire goederen. Het betrof hier goe deren uit magazijnen, benzine en ge reedschappen. Als de centrale figuur van dit com plot van dieven, vervoerders, ver duisteraars en helers werd een Am sterdamse soldaat beschouwd. De krijgsraad veroordeelde hem tot één jaar gevangenisstraf, waarvan de helft voorwaardelijk en ontslag uit de dienst. Voor het hoog militair ge rechtshof werd twee jaar met aftrek en ontslag geëist. Tegen vier andere soldaten werd van zes maanden met ontslag uit de dienst tot 2 a 3 maan den gevangenisstraf geëist met aftrek van voorarrest. Vier korporaals, waarvan drie beroepsmatig in dienst, hoorden een maand militaire detentie tot een, drie," vijf en acht maanden gevangenisstraf tegen zich eisen met terugplaatsing tot de laagste rang voor drie hunner. Een beroepsser geant hoorde drie maanden met te rugplaatsing tot de laagste rang tegen zich eisen. CAREL BRIELS KRIJGT SURSEANCE VAN BETALING. Het Amsterdamse Gerechtshof heeft gistermiddag het faillissement van Carel Briels vernietigd en hem thans surseance van betaling ver leend.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 5