S)e ftzidóeSoti/tont Sprinkhanen MAROKKO Mendès-France krijgt vertrouwensvotum zijn De infiltratiepogingen op Nieuw-Guinea De ongeregeldheden in Algerié Een sprinkhanenplaag teistert Marokko Nieuwe Egyptische postzegels Giro 5200 overschrijdt het millioen Korreltje Directeur: G M v HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J RÜÜZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPENGRACB1 32 WOENSDAG 10 NOVEMBER 1954 46ste JAARGANG No. 13344 bespringen Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935, Redactie 20015, Advertenties P0826. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.50 p. w., f2.15 p mnd„ f 6.40 p. kwart. Franco p. p. f 6.80 - Advertenties: 15 ct. p. m.m. Telefoontjes f 150 RUSTIG I QP rustige toon heeft in Fe- bruari van dit jaar het Cen trum voor Staatkundige Vorming een rapport uitgegeven, getiteld „Over heid en Humanistisch Verbond" Op even rustige toon is thans het ant woord gekomen van het hoofdbe- j stuur van dit Verbond Wij hebben op 't ogenblik slechts de samenvattende conclusies te on zer beschikking, zoals deze verstrekt zijn door het A.N.P., maar deze sa menvatting is reeds voldoende om te constateren, dat het Humanistisch Verbond de zaken niet op de spits drijft. De vondst van het onder scheid tussen „gelijkwaardigheid" en „gelijkgerechtigdheid" is een ap plausje waard! „Wij achten het ook onzerzijds" aldus het H. V.-hoofd- bestuur „op grond van onze oo- vattingen over de staat, onjuist als deze zich zou uitspreken over de ge lijkwaardigheid van godsdienst en humanisme". Het vraagt slechts ge lijkgerechtigdheid. Dit is een geslaagde manoeuvre, welke nog op de flanken versterkt wordt door de 'toon van de conclu sies, welke samengesteld zijn in de zer voege: „het kan zich grotendeels met het rapport (van het Katholiek Centrum, Red.) verenigen, waar het vaststelt".... „het acht juist".... „het hoofdbestuur is het niet met het rapport eens.... al kan het be grijpen"„het kan ook treden in de mening". Een bezadigd afwegen dus van twee tegengestelde levensbeschou wingen, maar het slot van het lied is, dat de vervulling der aanspraken van het Humanistisch Verbond ter zake van geestelijke verzorging, met name bij de strijdkrachten, „tot nu toe gebleven is beneden het mini mum dat de rechtvaardigheid eist". Dat is wel hevig in strijd met wat de voorzitter zelf van het Humanis tisch Thuisfront, de heer E. Vermeer, een jaar geleden verklaarde: „Thans ondervindt ons Thuisfront gelukkig krachtige steun van de overheid". Terwijl het rapport van Staatkundi ge Vorming ervan overtuigd was, „dat verschillende van de reeds ge schonken faciliteiten aan het Huma nistisch Verbond en aanverwante organisaties sterk overdreven zijn". De enige practische handleiding bij de aanspraken op subsidie enz. van het Hum. Verbond wordt door het katholieke rapport gegeven: eerst moet van een enigszins omvangrijke behoefte gebleken zijn. De overheid dient ten aanzien van de eisen van het H. V. een gereserveerde houding aan te nemen, zolang dit niet uit eigen kracht heeft aangetoond een belangrijke groep in het maatschap pelijk leven te vertegenwoordigen. Het humanistisch rapport zegt zelf, dat het van de overheid niet meer verwacht dan subsidie „in overeen stemming met hun prestaties". Maar dan heeft de overheid die verwgch- tingen feeds overtroffen met haar sterk overdreven faciliteiten! Dan is de overheid niet beneden het „mini mum, dat de rechtvaardigheid eist" gebleven, maar daar verre boven uit gegaan, zozeer zelfs dat de verde lende rechtvaardigheid er door in het nauw is gekomen. RUSTIG II O*5 rustige toon heeft prof. Romme gereageerd op de ge bleken onrust in enkele protestantse kringen over „romanisering" van ons land, d.w.z. over verroomsing. „De sfeer in ons land" aldus prof. Rom me in zijn rede voor de Bossche mid denstand „moet mede door de ka tholieke sfeer bepaald worden". Ook de katholieke toon van meer dan een derde van ons volk moet meeklinken in de gehele grondtoon van ons volk, maar: „evenzeer wensen wij, dat de tonen van andere levensbeschouwin gen mee doorklinken". Dit bezonnen en openhartig woord van een leidend katholiek Nederlan der willen wij als leidraad aanprijzen ook aan het protestantse deel der na tie. Men kan nu wel de katholieke Nederlanders als verkapte Spanjaar den beschouwen (of als geestelijke Columbianen), maar dan heeft men toch een verwrongen, beslist ver keerde psychologische kijk op het Ne derlandse volkskarakter. Degenen, die zo eenzijdig het „protestants ka rakter" van ons volk beklemtonen, zij zijn het eigenlijk die sporen van Spaanse of Columbiaanse neigingen vertonen. In het weekblad De Hervormde Kerk" heeft ook ds. M. Groenenberg uit Amsterdam goedmoedig de spot gedreven met de anti-roomsheid in protestantse kringen. Hij schrijft o.m.: „Zij ziin eigenliik hun zelf standigheid tegenover Rome kwijt. Voortdurend valt de zware» schaduw van Rome over hen heen en ze kun nen zich daar niet aan onttrekken. Ik denk vaak: als ik rooms-katholiek was. zou ik het een bewijs vinden dat Rome de ware Kerk was, omdat mensen, die buiten haar staan, nooit van haar los komen, maar volkomen door haar gebiologeerd worden". De Hervormde predikant wekt de „waarachti«e kinderen der Reforma tie" op weer echt kerk te worden, gestuwd door 't levende Woord Gods. Ook dat is een bezonnen en open- Sombere wolken echter niet verdwenen De Franse premier Mendès-France heeft gisteren het vertrouwen van de Nationale Vergadering gekregen bij een debat over de begroting voor de posterijen. Volgens de officiële uitslag kreeg Mendès-France het vertrouwen met 320 tegen 207 stemmen. Dit is de kleinste meerderheid die de premier heeft gekregen in de vijf maanden dat hij aan het bewind is. De tegenstemmen waren hoofdza kelijk afkomstig van de communisten en de volksrepublikeinen. Bij de stemming ging het er om, of de Assemblée de begroting van het ministerie van P.T.T. in bijzonderhe den zou behandelen, of dat zij deze voor wijziging zou terugsturen. Be sloten is, dat onmiddellijk met de be handeling zou worden begonnen. De overwinning der regering heeft echter niet de wolken verdreven, die Spionnen ter dood veroordeeld Het Oostduitse opperste gerechts hof heeft gisteren twee Oostduitsers ter dood veroordeeld wegens spionna- ge voor de Westduitse inlichtingen-, dienst van de vroegere generaal Rein- hard Gehlen. Twee beklaagden werden tot le venslang veroordeeld, terwijl de ove rige drie beklaagden veroordeeld werden tot gevangenisstraffen uiteen lopend van 12 tot 15 jaar. De vonnis sen waren gelijk aan de geëiste straf fen. Alle zeven hebben bekend inlich tingen over Oostduitse wegen en spQorwegen te hebben verstrekt aan de geheime dienst van Gehlen. hartig woord dat bij kan dragen tot een beter en rustiger begrip en ver staan van de levensbeschouwingen, die iedere Nederlander zo vrij is er op na te houden en die alle hun toon of toontje mee mogen zingen in het zeer gevarieerd samengestelde orkest van de éne Nederlandse natie. ZUINIG MET GROND Ged. Staten van Zuid-Holland aan Prov. Staten heeft het Rijk ver zocht een verbindingsweg te maken ten noordoosten van Leiden. Deze weg zou, begrijpen we 't goed, een tijdelijke functie krijgen, name lijk het verkeer uit Rotterdam ko mende wanneer de Rijksweg vanaf Ypenburg tot Leiderdorp zal zijn vol tooid op te vangen en door te voe ren naar de Haarlemmermeer. Aan deze wens van het Rijk zou den opnieuw landerijen moeten wor den opgeofferd, bedrijven in versplin terde toestand achterlatend. Deze tij delijke voorziening zal bovendien weer een zeer kostbaar geval zijn. zich boven het kabinet samenpak ken. De regeringsmeerderheid was aanzienlijk geringer dan bij de meeste andere belangrijke stemmingen sinds Mendès-France in Juni aan het be wind kwam. en afgevaardigden, die de premier nu gesteund hebben, waarschuwden, dat zij zich het recht voorbehouden om zich tegen hem te keren later in het begrotingsdebat, dat, naar men verwacht, tot het einde van het jaar zal duren. Men neemt algemeen aan, dat Men dès-France nog verscheidene malen de vertrouwenskwestie zal moeten stellen in dit debat. Eisenhowers atoomplan De grote Westelijke mogendheden hebben Rusland en India medezeggen schap aangeboden bij het voorberei den van de voorgestelde internatio nale wetenschappelijke conferentie over het vreedzaam gebruik van atoomenergie. Rusland en India zouden zitting krijgen in een commissie van advies, die zal beslissen welke landen uit genodigd zullen worden voor de we tenschappelijke conferentie en hoe de agenda daarvan zou luiden. De andere leden van de commissie zouden de V. S., Groot-Brittannië, Frankrijk, Canada en Brazilië zijn. Het voorstel werd in de politieke commissie van de Ver. Naties ge daan door de Canadees Paul Martin. Djakarta draait het om Omtrent de gemelde poging tot in filtratie op Nieuw-Guinea, waarbij de Nederlandse politie-agent Louis van Krieken werd ontvoerd, heeft de Indonsische ambassade in Canberra (Australië) heden een verklaring uit gegeven, waarin wordt gezegd, dat de gevangenneming van een Nederland se politie-agent ,.door inwoners van Westelijk Nieuw-Guinea, die naar de Molukken zijn gevaren, waar de agent zich thans onder bewaking be vindt, heeft onthuld, dat verschillen de malen verzet tegen het Neder landse bestuur in Westelijk Nieuw- Guinea is voorgekomen", „Dit heeft ook aangetoond de mo gelijke oorsprong van het onjuiste rapport van Nederlandse zijde, waar in gezegd werd, dat gewapende In donesiërs daar onlangs zijn geland". De verklaring zegt voorts, dat Van Krieken aan de Indonesische autori teiten op Ambon heeft medegedeeld, dat inwoners van Nieuw-Guinea, die hij beschreef als gewapende opstan delingen, hem gevangen hadden ge nomen en per prauw naar Indone sisch grondgebied hadden gevoerd. Een woordvoerder van Neder landse zijde ontkende deze berichten Fatemi terechtgesteld Hoessein Fatemi, de gewezén Per zische minister van buitenlandse za ken, is vandaag wegens verraad te gen de Sjah door een executiepeloton van het leger doodgeschoten. Fatemi, die 37 jaar is geworden, is r vorige maand door een krijgsraad ter j kinderen, waarop, wanneer de bees- dood veroordeeld. Hij is beschuligd ten verwijderd zijn, zweren ver- pertinent en bleef bij de reeds afge legde verklaringen inzake gewapen de Indonesische infiltratie in Neder- langl-Nieuw-Guinea. Voorts merkte hij op, dat er geen sprake is van verzet van de Papoea bevolking tegen het Nederlandse be stuur, integendeel, de bevolking ver leent haar volle medewerking bij het opsporen van de infiltranten. Bende hees Ned. vlag Op Zuid-Celebes heeft in de om geving van Pelawali een gevecht ge woed tussen een afdeling van het In donesische leger en een bende, die boven haar verschansingen de rood- wit-blauwe vlag had gehesen, zo meldt het blad „Pedoman Rakjat". De groep verzetslieden had positie gekozen in de loopgraven, die rond een verlaten fort lagen. Tien leden van de bende werden volgens het blad gedood, onder wie ook de com- mandant^die een voor voormalig lid Franse soldaten fouilleren verdachte personen in het Algerijnse dorp Arris van net fLNiL, zou zijn geweest. jD jje nabijheid van Aures, waar een deel van de bevolking verleden week De opstandelingen noemden zich m openlijke opstand kwam. Direct zijn Franse troepen begonnen met het leden vari de APRA, onder welke uitkammen van het land. Door het moeilijk begaanbare terrein is het echter naam destijds de verzetsgroepen van mogelijk, dat een betrekkelijk gering aantal opstandigen een grote troepen- ex-kapitein Westerling opereerden, j macht weet vast te houden. polaire front, dat zeer koude arcti sche lucht begrenst, een nieuwe de pressie verschenen, die ook een Wes telijke koers aanhoudt en die na morgen opnieuw het weer in ons land in ongunstige zin zal beïnvloeden. Het weer behoudt dan ook een on standvastig karakter met veel wind en af en toe regenval. Opmerkelijk is dat in Noord-Rusland koning winter zich met alle macht doet gelden. De temperaturen daalden daar tot 28 graden onder nul. Een wolk van 250 km. Onafzienbare zwermen sprinkha nen hebben zich neergelaten in het dal van de Marokkaanse rivier Sous- se, grote schade aan de te velde staande gewassen aanrichtend en zelfs kinderen aanvallend. Zij krui pen in de oren en op de lippen der van pogingen om de monarchie om ver te werpen en een republiek in communistische stijl te stichten. De Sjah heeft op 6 November een laatste beroep van Fatemi afgewe zen Faxemi was Mossadeks minister van buitenlandse zaken. Hij wordt wel diens „kwade genius" genoemd. DOOR AARD SCHUIVING BEDOLVEN. Vijftig Philippijnse arbeiders zijn Woensdagochtend tengevolge Wanneer we het onzekere beleideen aardverschuiving in een steen zien ten opzichte van een andere ver-1 groeve bij het dorp San Guillermo, bindingsweg, namelijk die ten zuiden i 35 kilometer ten Zuid-Oosten van van Leiden waarvoor sinds jaar er. Manilla bedolven, dag de gronden zijn uitgegraven e Volgens de eerste berichten zijn braak liggen vragen we ons af of drie lijken geborgen en heeft men bij de Rijkswegenaanleg niet wat al j vier zwaar gewonden gevonden. Men te dartel wordt omgesprongen metvreesde, dat het merendeel van de bedrijfsgrond. j anderen is omgekomen. De Egyptische posterijen gaan twee nieuwo zegels uitgeven ter gelegenheid van de ondertekening van het EngelsEgyptische verdrag betreffende de Suezkanaal-zóne. Beide zegels dragen een In het Egyptisch en Engels gesneld opschrift, dat o.m. de datum van de ondertekening vermeld. schijnen. De sprinkhanen zijn in een wolk van 250 kilometer lang ,die een op pervlakte van vijfduizend vierkante kilometer beslaat, uit het Westelijke gedeelte van de Sahara opgestegen. De door hen aangerichte schade be draagt thans reeds meer dan tien millioen gulden. Het bestrijden der insecten zal mogelijk nog weken of maanden vergen en de economische Om beschieting te voorkomen Amerika overweegt gewapend es corte te geven aan Amerikaanse vliegtuigen die dicht bij communis tisch grondgebied vliegen. Dit heeft de Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken, John Foster Dulles, gisteren medegedeeld naar aanleiding van de beschieting van een Ameri kaans vliegtuig door Russische straal jagers op Zondag j.l. bij Japan. Dulles verklaarde ook, dat zijn re gering overweegt het incident aan de Ver. Naties voor te leggen en be sprak de mogelijkheid om de kwes tie voor het internationale gerechts hof in Den Haag te brengen. Op de vraag, waarom ambassadeur Bohlen de receptie ter herdenking van de Octoberrevolutie te Moskou had bijgewoond, na het neerschieten van het Amerikaanse toestel, ant woordde Dulles, dat Bohlen toen slechts over beperkte gegevens over het gebeurde beschikte. gevolgen zullen nog na jaren merk baar zijn. Stortregens bemoeilijken de strijd tegen de sprinkhanen, die hierdoor met verder kunnen vliegen. Boven dien is de werking van de door de inwoners gebruikt vergif door de slagregen verminderd. Sommige plaatsen zijn door de sprinkhaneninvasie geheel afgesnn- den haar bewoners worden door vliegtuigen 'van levens- en genees middelen en medicijnen voorzien. De Franse kolonisten geven het be stuur van Marokko de schuld voor de omvang der plaag, zeggend dat dit geen acht heeft geslagen op hun waarschuwing, dat de zwermen on derweg waren. Zij menen, dat de re gering te laat en te weinig hulp heeft verleend. Het Marokkaanse bestuur is thans van plan Franse militaire vliegtuigen te gebruiken voor het verstuiven van vergif boven de sprinkhanen. Onbestendig weer Het K.N.M.I. deelt mede: Het begin van deze week was ge kenmerkt door onbestendig weer, doordat boven de Oceaan zich een sterke westcirculatie heeft ingesteld, die verschillende storingen naar West-Europa dirigeert. Elke storing gaat met veel wind en regen voorbij en wordt dan weer gevolgd door op klaringen met nu en dan buien. Een zo'n storing was vanmorgen bij Ier land aangekomen, nadat hij met een snelheid van ongeveer 100 km. de Oceaan was overgestoken. De regenzone veroorzaakt in Ier land en Engeland weer regenval en hij zal na vanmiddag de Noordzee bereikt te hebben ook vanavond in ons land aanleiding geven tot regen. De wind neemt opnieuw in kracht toe, waarbij de grens van hard en mogelijk langs de kust de grens van stormachtig kan overschreden wor den. Verder op de Oceaan is in het De opbrengst van de actie van de vluchtelingen in Oostenrijk en Grie kenland heeft gisteren de één millioen gulden overschreden. Maandagavond was 969.000 gulden binnen, gisteren werd 61.000 gulden ontvangen, zodat de stand nu is 1.030.000 gulden. De hoge commissaris der Verenigde Naties voor Vluchtelingen, onze land genoot mr. G. J. van Heuven Goedhart, heeft gisteravond, direct nadat hij vernomen had dat de actie Voor de vluchtelingen in Nederland een millioen gulden heeft opgebracht, de volgende verklaring afgelegd: „Ik gevoel er behoefte aan, allen die het eerste millioen voor vluchtelingen hielpen volmaken op papier de hand toe te steken en hen in naam van on- ielbare vluchtelingen uit de grond van mijn hart te danken. Wat tot dusver onmogelijk leek, komt thans binnen de horizon: Wij kunnen het vraagstuk in zijn wortels gaan aanpakken en proberen van vluchtelingen weer gewone mensen te maken. Moge iedereen, die nog niet bijdroeg, zich alsnog de vol doening verschaffen deel te nemen aan een actie, die de v'uohtelingen tot grote zegen, en het land, dat haar voert, tot grote eer strekt." weer (Geldig van Woensdagavond tot Donderdagavond Opgemaakt te 10 uur) OPNIEUW REGEN. Zwaar bewolkt en regen, maar morgen opklaringen en een en kele verspreid optredende bui. Matige tot krachtige wind tus sen Zuid en Zuid-West, draaiend naar West en aan de kust tijde lijk tot hard toenemend. Minder koude nacht. Morgen dezelfde temperaturen als vandaag. 11 Nov.: zon op 7.51 en onder 16.56; maan op 17.11 en onder 9.15 uur. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor- gen 7 uur luiden: HELSINKI ge'heel bew. 5 C. STOCKHOLM geheel bew. 2 OSLO mist —2 KOPENHAGEN onbew. 4 LONDEN zwaar bew. 3 AMSTERDAM zwaar bew. 4 BRUSSEL half bew. 1 PARIJS Licht bew. —3 EORDEAUX licht bew. 1 GRENOBLE geheel bew. 8 NICE licht bew. 12 WARSCHAU .half bew. 5 BERLUN nevel 4 FRANKFORT nevel —3 MUNCHEN geheel bew. 4 ZURICH geheel bew. 6 GENEVE geheel bew. 8 LOCARNO licht bew. 1 Rome regen 17 WENEN regen 8 INNSBRUCK regen 7 De dwaas en de rijke kunnen zeg gen wat zij willen.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 1