Vakgroep Veehouders L.T.B* Garantieprijs gevraagd van 23.60 per 100 kg bij vetgehalte van 3.70% M. P. v* d. Weyden met algemene stemmen herkozen tot voorzitter Tulpenteelt (op eigen land) kost f 20*- per RijnL roede Vrijspraak gevraagd voor arts die slingerend over de weg reed AMSTERDAMS AVONTUUR Hoofdstedelijke cake door de politie in ere hersteld en 's avonds verorberd DINSD 9 NOVEMBER 1954 iiNvamnn^saign^ TWEEDE BLAD - PAGINA 2 Zoals te verwachten was, hebben de veehouders van de L.T.B., die gis teren hun algemene jaarvergadering ln Haarlem hielden; zich geducht laten gelden inzake de melkpröble- men. De voorzitter, de heer M. P. van der Weijden, had daarover reeds uitvoerig gesproken in zijn ope ningsrede, en ter vergadering was een respectabel aantal voorstellen daaromtrent binnengekomen. Deze voorstellen betroffen dan het be faamde L.E.I.-rapport, het prijsbe leid, de standaardisatie en het vet gehalte van de melk. Van de zijde van de kring Kenne- merland was opgemerkt, dat de hui dige melkprijs vrijwel geen moge lijkheid openliet om te investeren ter verbetering van gebouwen e.d. Als dat niet eens kan in een tijd van hoogconjunctuur, zo zeide deze kring, hoe moet dat dan gaan in slechte tij den? De kring Haarlem drong er op aan, dat de kostprijsberekeningen van het L.E.I. zoveel mogelijk aan het werkelijk gemiddelde voldoen. Naar de mening van de kring Am sterdam zou een lagere consumen tenprijs het verbruik van melk zeer zeker te goede komen en verder was deze kring van oordeel, dat het toe te juichen is, dat de subsidie van de consumptiemelk afgaat, maar dan moet ook de margarine niet meer ge- subsideerd worden; dit in verband met het meerdere gebruik van room boter. Ook van de afdelingen in de kring Leiden waren talrijke voorstellen binnengekomen en samengevat kwa men deze hierop neer: a. In gebieden, waar de melk het hoofdproduct is, streven naar een redelijke melkprijs, welke in over eenstemming is met de nationale welvaart. b. Bewerkstelligen, dat het grote verschil tussen productie- en con sumentenprijs kleiner wordt en der halve de hele standaardisatie aan een nader onderzoek onderworpen. c. Niet alleen rekening houden met het vetgehalte bij de prijsstel ling, maar sterker met de andere waarden in de melk. Eén garantieprijs. Volgens de mening van het bestuur werkt het L.E.I. op een wijze, welke alle waardering verdient. Het be stuur heeft de indruk, dat de door het L.E.I. gepubliceerde cijfers een reëel beeld geven van de werkelijke situatie op de bedrijven in de gebie den, waar dit instituut zijn onderzoe kingen verricht. Bij de opstelling van de becijfering Is rekening gehouden met de door voering in de gehele veehouderij sector van een loonsverhoging van 6 Wel onderschreef het bestuur de wens, dat het L.E.I. in de toekomst meer rekening zal houden met de kosten van noodzakelijke investerin gen. Het bestuur merkte verder naar aanleiding van het prijsbeleid op, dat de grote verschillen in kostprijzen tussen de diverse districten, die bij de L.E.I.-onderzoekingen zijn inge schakeld, wellicht de landsoverheid aanleiding kunnen geven om een be leid te gaan voeren op basis van een twee-prijzenstelsel. Het bestuur echter van mening, dat een dergelijk beleid de eerste stap zou kunnen zijn tot grote onenigheid tussen de vee houders onderling over grenzen en de grootte van de bedrijven. Der halve blijft het bestuur één garantie prijs voorstaan voor alle melk in Ne derland en deze zal moeten worden gebaseerd op de gemiddelde kale kostprijs van de zandgebieden. Dat komt in concreto neer op een garantieprijs van 23,60 per 100 kg. met een vetgehalte van 3.70 Tevens is er alle aanleiding om over te gaan tot het invoeren van een grondprijs naast een waardering op basis van het vetgehalte. Te den ken valt hier aan een grondprijs van 5 a 6 cent. Met betrekkingen tot de standaar disatie gaf het bestuur als zijn oor- taald worden. Daardoor was het haast onmogelijk deze mensen in het bedrijf vast te houden, want in het bouwbedrijf en de industrie hoeven zij niet zo lang te werken en zij van gen bovendien nog meer geld. Uit een technische toelichting van de heer Roeleveld op de berekenin gen van het L.E.I. bleek wel, dat men over deze instelling niet teveel mocht klagen. Dank zij het L.E.I. staan de veehouders nu niet zo on machtig tegenover de regering als anders het geval geweest zou zijn. De heer Roeleveld was het verder niet eens met de mening, dat het L.E.I. achter de feiten aanloopt. Het is immers zo, dat men bij een ver anderde omstandigheid toch altijd een na-calculatie houdt. Hij wees er voorts op, dat de kale kostprijs be rekend wordt naar de zandgronden, zodat, zeker voor de wei-boeren, de berekening van ƒ23,60 niet ongun stig is. Een hogere prijs kan de mi nister zeker niet verantwoorden bij de volksvertegenwoordiging. Unaniem was men het er ter ver gadering wel over eens, dat die prijs van ƒ23,60 door de regering gega randeerd dient te worden. Het is dan wel niet uitgesloten, dat de regering dan een suppletie moet geven van ongeveer 100 millioen gulden, maar de regering moet ook bedenken, dat als de boeren minder gaan produce ren die suppletie op 400 millioen gulden of meer kan komen. En de veehouders bleken het voornemen te koesteren ook inderdaad minder te gaan produceren, als de gevraagde prijs niet gegarandeerd werd. Tenslotte kon de vergadering wel instemmen met de gedachte van het bestuur, zoals die hierboven is aan gegeven, en de heer Van der Weij den verklaarde nog eens nadrukke lijk, dat ook in Nederland het vetge halte van de melk op 3j^ gebracht moet worden. Nu achtte hij het voorshands verstandiger mee te gaan met de Stichting van de Landbouw, Waarschuwing. De voorzitter liet vervolgens waar schuwende woorden horen ten aan zien van het plan om twee soorten melk, namelijk met 2lA en met 3J4 vetgehalte, in de handel te brengen. Want ongetwijfeld zullen op die van 2]/2 grote verliezen worden geleden en het zal dan wel zo worden, dat die verliezen gesta peld worden op de melk van 3V2 De overige agendapunten leverden weinig nieuws op. In het vakgroep bestuur werden de heren M. P. van der Weijden (Noorden), A. H. Bloot- hoof d (Heer Hugowaard), W. H. Bakker (Texel) en J. B. van Kampen (Spierdijk) herkozen. De laatste te vens als hoofdbestuurslid van de L.T.B. In de vacature, ontstaan door het aftreden van de heer W. A. C. Meekel (Amsterdam-Z.), werd geko zen de heer P. A. Timmer (Ouder kerk a. d. Amstel). De heer Van der Weijden werd weer opnieuw en met algemene stemmen gekozen tot voorzitter van de vakgroep-veeshouders. Hij kreeg een woord van hulde te incasseren van de zijde van de heer G. Kamp- schoer, algemeen voorzitter van de L.T.B. Voorlopig geen hogere tarieven Haagse tram Gemeente past bij Dank zij het besluit van de Haagse gemeenteraad zal het tarief van de Haagse tram voorlopig niet omhoog gaan. Op voorstel van wethouder mr. Aartseu zal de gemeente het tekort Dat in deze - vier landen met bqo hoge levenafetandaard (en in vele andere landen van de wereld) steeds meer Buisman gevraagd wordt, wel bet bewijs van de goede eigenschappen, n.l. dat de koffie lekkerder èn goedkoper wordt door bet gebruik van Pater v. d. Kroft naar Radio-Vaticana Het feit dat „Radio Anno Santo", de door de Katholieken van Neder land aan de H. Vader in het H. Jaar aangeboden radio-zender nog altijd niet in gebruik is gesteld, is geen gevolg van een gebrek aan apprecia tie van de zijde van het Vaticaan voor dit kostbare geschenk, doch moet veeleer gezien worden in het licht van plannen tot reorganisatie van Radio-Vaticana. Met deze plan nen wil het nog niet vlotten. Een poging om althans op het gebied van de Nederlandse uitzendingen op ho ger plan te komen mag gezien wor den in de benoeming van de uit Den Haag afkomstige pater H. J. v. d. Kroft, S.J., die belast is met de ver zorging van deze uitzendingen. Pater Van der Kroft, S.J., was tot nu toe kapelaan van de St. Salvator-paro- chie te Groningen, waar hij tevens belast was met- het bekeringswerk. Morgen vertrekt pater v. d. Kroft naar Rome, na zich eerst enige we ken vertrouwd te hebben gemaakt met de techniek van het verzorgen van radioprogramma's in de studio van de K.R.O. Moge het hem geluk ken deze uitzendingen van Radio- Vaticana, bestemd Voor alle Neder landers „waar ook ter wereld" meer bekendheid te geven en te plaatsen in de belangstelling, welke zij ver- Berkelse arts morgen in hoger beroep Maandag a.s. eis? Op de bestuurstafel stond de rose mits men over eigen land beschikt Mendeltulp Her Grace Dat was gistermorgen in de bovenzaal van het Krelagehuis en de vaas met bloeiende tulpen vormde toen wel het juiste de corum. Want daar waren de tulpen kwekers verzameld om te horen, wat de heer J. Schupper namens het L. E.I. te vertellen had over het onder zoek naar de opbrengsten en de kost prijs der tulpenbollen. Het werd een leerzame bijeenkomst, waar heel wat interessante cijfers werden genoemd. En velen hebben even bedenkelijk hun wenkbrauwen gefronst, toen ze hoorden, dat tulpen kweken op eigen land komt op... ƒ20.per Rijnl. Roede. Het L.E.I. had dit onderzoek niet ingesteld, omdat de kwekers nu zo'n bijzonder grote belangstelling voor de cijfers hadden. Maar wèl de orga nisaties en de overheid. De heer Schupper wilde nadrukkelijk vast stellen, dat het L.E.I. niet de mini mumprijzen had vastgesteld. Dat had de Commissie van Bijstand gedaan. De totale kosten der Rijnlandse roede voor de tulpenteelt bedragen, „Romaniseren" betekent Het geruchtmakende proces tegen over 1954 hetgeen 2^ millioen zal t,e Berkelse arts, die verdacht wordt KLIMAAT BEÏNVLOEDEN bedragen en tevens het beraamde op 25 September 1952 zijn 27-jarige r pp i vrouw door vergiftiging van het le- *vede pror. Komme in s-öosch tekort over 1955 - hetgeen op 3.6 ven te hebben ber0ofd, zal morgen I millioen wordt geschatbijpassen. I een vervolg vinden voor het Haagse 1 Bi de vergadering van de centrale I gerechthof, dat het hoger beroep zal I raa<* van de Bossche diocesane mid- Zou echter blijken, dat de verliezen behandelen. denstandsbond te 's Hertogenbosch, de Nederlandse Zuivelbond en het in 1956 nog groter worden, dan zal Zoals men zich zal herinneren werd I dif bÜffewoond werd door de bis- C.M.C., die het percentage op 3 wil- aan een kleine verhoging der tarie- de arts tijdens een zitting, die 12 da- -p Yan-5 «ert°£enb<>sch, mgr. W. len brengen. ven niet onkomen kunnen worden. Oorzaak pervitine? Een Dordtse arts begon enkele maanden geleden, toen hij 's nachts om 1 uur in Amsterdam reed, plot seling hevig te slingeren met zijn wagen. Hij reed naar het trottoir, zette de auto stil en maakte het por tier open voor een agent, die drank lucht rook, proces verbaal opmaakte en de arts mee naar het bureau nam. De arts bekende, dat hij 6 uren daarvoor enkele glazen bier en een glas cognac gedronken had, maar verklaarde de volgende dag, dat hij niet begreep, hoe hij na zo lange tijd van deze drank nog onder invloed had kunnen zijn. Hij vertelde toen, dat hij enkele uren voor zijn arres tatie een pervifcine-tablet ingenomen had om zijn vermoeidheid te over winnen. Niet bewezen. Dit laatste nu is oorzaak geworden van een diepgaand gerechtelijk on- K.A.B. motiveert de verkoop Nieuwenoord Nog niet officieel tintje gen duurde, door het Haagse arron dissementsgerecht tot levenslange ge vangenisstraf veroordeeeld. Alhoewel het Hof 25 getuigen op geroepen heeft en de verdediging die wederom door mr. M. H. Huygens en mr. P. v. 't Hof Stolk zal worden gevoerd dit aantal zeker zal bena deren, wordt algemeen aangenomen, dat het Hof met 1/3 van de tijd, die de rechtbank nodig had, zal kunnen volstaan. De eis zou in dat geval Maandag derzoek, dat een principieel gekregen heeft. Nadat de rechtbank hem tot 14 dagen gevangenis en 8 maanden ont- zegging uit de rijbevoegdheid had as- vallen, daar Vrijdag niet geproce- veroordeeld, bleek het Hof in hoger deerd zal worden, beroep een uitgebreid onderzoek naar de gevolgen van pervitine laten instellen, met het gevolg, dat giste ren vrijspraak tegen de arts werd geëist, daar het niet bewezen wordt geacht, dat de arts „onder invloed" gereden heeft. De verdediger had als bewijs van het tegendeel aangevoerd, dat de arts uit eigen beweging zijn auto tot stil stand had gebracht, toen hij begon te slingeren. „Ware hij dronken ge weest, dan zou hij het slingeren in het geheel niet bemerkt hebben". Het Hof zal in deze zaak, die van principiële betekenis kan blijken te zijn voor de gehele rechtspraak met betrekking tot dronken automobilis ten, uitspraak doen op Vrijdag 19 November a.s. HET AUTO-ONGEVAL TE OCHTRUP. De toestand van de heer A. J. Kloos uit Zwolle, die in de nacht van Donderdag op Vrijdag bij een auto ongeval te Ochtrup (Westfalen) ge wond werd, is nog zeer ernstig. De heer Kloos heeft een schedelbasis- fractuur en inwendige kneuzingen. Bij de bestuurder van de veronge lukte auto, de heer K. Foppens uit Naarden, is geen direct levensgevaar meer aanwezig. Beiden liggen nog in het ziekenhuis te Ochtrup. Bij het ongeval is, zoals bekend, de heer G. Aberson uit Zwolle om het leven ge komen. P. A. M. Mutsaerts, heeft prof. mr. C. P. M. Romme, voorzitter der KVP- fractie in de Tweede Kamer, Maan dag gesproken over de katholieke vak-organisatie. Hij deed dit naar aanleiding van de actie, die thans gaande is tot ver steviging van de katholieke vak organisaties. Prof. Romme merkte op, dat er van protestants-christelijke zijde reacties waren gekomen, die de tendens heb ben van een waarschuwing of be duchtheid voor wat men in die krin gen noemt: de romanisering van het maatschappelijk leven in Nederland. Het katholieke volksdeel in Neder land omvat 1/3 deel van de gehele bevolking. Het zou onjuist zijn te menen, dat het eigen geluid van dit volksdeel buiten de grondtoon der natie zou vallen. „Wij zullen trachten te sla gen in de beïnvloeding van het kli maat in de Nederlandse samenleving. Wanneer men hiervoor beducht is, dan is men naar mijn mening terecht beducht", aldus prof. Romme. „Wanneer men echter onder de uit drukking „romanisering" een Roomse overheersing verstaat, dan is deze beduchtheid onjuist", zo vervolgde prof. Romme. Die voor het recht van een minderheid opkwam om naar eigen wezen en instelling deel te ne men aan de samenleving binnen de natie, waartoe zij behoort. Ze had er zich Zoals wij reeds enige tijd geleden mededeelden, overweegt de K.A.B. J,ff}j?et re~ haar rust- en vacantie-oord „Nieu- kwam.' kon zelfs wenoord" aan de Kleine Zusters van beste wil van de wereld zoveel pervlakte te kunnen bren- gen. Dit werd hard nodig. -f, ^en"en» da* deze we,ï no°d- (}e Heilige Jozef te Heerlen te verko- geen cake meer genoemd a* ronc* d® mislukte cake 7alffliik- is Hnrh Pr 7iin prnst.ipp hp- VprlustiaAn T,r.h Wint de halve buurt stond den OP het punt met door- greep wel, dat hu hier heet hoeft uw man helemaal erg vlot wat diende te zeg- niet te weten, dat er een- jen, want de dames ston- tje mislukt is." zakelijk is, doch er zijn ernstige be- d dp kar «schledteSMet dnad"uke'wMdarvastgé- niet een enigszins redelijke exploits-1 „Het is jouw schuld", stekh dat daarbij niet alleen geslacht tie-uitkom,t geeft. jmeiaae.de diepbedroefde wordt aan een eventuele verhoging van het vetgehalte, doch ook aan een HHH zodanige wijze van standaardiseren,culaire deze plannen verantwoord. I krijgen te torsen^ ',*jij"hebt dat een prima product, dat door de| Zij vertelt, dat „Nieuwenoord" j tweemaal het deurtje van veehouder wordt afgeleverd, door! slechts voor zeer korte tijd als vacan- j de oven opengemaakt, ter- nadere bewerking voldoet aan alletie-oord gebruikt is en dat daarnaast ik je nog zo gezegd worden. De K.A.B. heeft thans in een cir- j dl^'VanhaL minï™ en verlustigde zich zicht baar in de argumenten, die de dames elkaar met steeds Amctprnamczn toenemend enthousiasme Anaar het hoofd slingerden. avonds Totdat een der dame5 re- en dupliek en tri- pliek enmet dingen ging dreigen, die de goede naam van de buurt in ge- eisen, die de consument er redelij kerwijze aan mag stellen. Het bestuur bleek voorts in het al gemeen voorstander te zijn van af schaffing van de consumenten-subsi dies en dientengevolge ook van de subsidie op consumptiemelk, indien de algemene economische toestand in Nederland zulks toelaat. Maar onder alle omstandigheden was het bestuur tegenstander van een subsidiepolitiek ten behoeve van margarine, waar door discrimerend wordt opgetreden. Tenslotte was men van mening, dat Nederland dringende behoefte be-1 ^aad', dat ^ij nog niet gaar staat aan verpleegruimte voor geeste- „Mens, wind je niet op", lijk zwakke kinderen, een taak, waar-1 verdedigde de belangstel mede de bovengenoemde zusterorde I lende buurvrouw, „je zult zich belast heeft. het beslag verkeerd ge- maakt hebben." oen op slaande te zoeken. Geef de Amsterdamse politie een dronkaard, die de gehele nachtelijke stil te aan gruizels dreigt te schaden én zij draait er haar hand niet voor om; geef haar de meest gesle pen inbrekers en wanneer zij niet zo gerafiineerd zijn Eerst nu keken de beide 'T OVENDEURTJE WERD 2 x TE VEEL GEOPEND Alvorens tot de overdracht kan I I ..Wat durf jij zeggen", worden overgedaan, zullen nog ver- kreet het slachtoffer, dat drang zouden brengen, wes- schillende formaliteiten moeten wor- j deze hoon-vooraf té erg halve een der bezorgde den vervuld en een definitieve offi-was, „zou ik geen cake buurtgenoten naar de po- ciële toestemming is nog niet verkre- kunnen maken, hé? Om- "tie rende. le argumenten recht kan dames weer naar het pro duct, dat oorzaak van zo veel leed wan geworden. Het stond schuldbewust op de aanrecht; maar de ruzie had de mislukking zo groot gemaakt. d3t een nadere beschouwing best meeviel. ..Kijk", legde de agent opgelucht uit." U zet hem natuurlijk niet zo op tafel, maar U maakt er mooie plakjes vanik zou best willen, dat mijn vrouw zo'n cake voor me had, als ik thuis kom." „Moet je een plakje, agent." vroeg de stralende echtgenote en er kwam no,e een kopjes koffie bij Daar het werk van de Kleine Zus- nauwlettend moet worden toegezien, ters van de Heiige Jozef echter door dat de detailhandel niet te ver gaatl verschillende overheidsinstanties met dat jij zelf te onnozel bent om wat anders dan zuur kool met spek voor je man te koken, daarom moet je niet denken, dat iedereen met beschuttende maatregelen als b.v. de melksanering. Lage lonen. Maar met dat alles was de verga- grote ,Het is haar schuld", kreet de echtgenote, „zij heeft driemaal het deurtje van de oven opengemaakt en wat zou U nou zeggen, als U vanavond na de dienst thuiskwam en U als de postauto-berovers. worden zij in recordtijd achter slot er. grendel ge zet; maar al deze moed ook, verwacht men geen grote moeilijkhe- mijr.e ledere vondUw" "vrouw "bij ""een aVOnd..." mlsliilrfo r»nlrtt" Zoals wij eveneens reeds in ons vo rige bericht meldden, zal „Sonne- De buurvrouw was tegen mislukte cake". De vrouw van c die tijd allang over haar man kocht altijd cake bij i politie: -■—•o o-r'-j, TA- a d dook vlot even in het pri- wel iedere spréker klaagde er over koop doorgang vindt door de KAB véleven van buurvrouw dat er aan de arbeiders in de ve- weer als rustoord in gebruik worden om enige pikante blj- houdery te lage lonen moesten be genomen. i zonderheden aan de op- dienaar van Hermandad niet, wat hij in een derge lijk geval tegen zijn vrouw zou zeggen, maar hij be- baat zo bedroevend weinig bij twee woedende dames. Toen zag de agent de cake en kreeg de reddende gedachte. ..Maar waarom moet U dan twee cakes hebben?" vroeg hij. „Twee cakes?" het ge zicht van de mislukte echtgenote werd een vraag teken. „Ja, daar staat een goe de cake op de aanrecht: waarom zet U deze niet vanavond op tafel, dan be- De vrouw van de agent zou raar gekeken hebben, als ze de lofprijzingen had kunnen horen, die haar man op de cake afvuurde. Des avonds vond de man van de ondernemende bak ster enkele keurige plakjes cake naast zijn theekopje en buurvrouw was overge komen om ook een kopje thee mee te drinken: „Want", zo vertelde de ge prezen echtgenote. .,?.H heeft er ook aan meege iio.pen." - - -- dus het niet behoeft te huren! rond ƒ20.De meeste kwekers, zo zei spr., denken dat de kosten lager lig gen. Maar men vergeet diverse pos ten. Zo worden rente-kosten vaak niet ingecalculeerd, maar deze be dragen nog altijd ƒ2.— pe roe! De berekeningen heeft het L.E.I. ge maakt naar aanleiding van onderzoe kingen op middelgrote, goed geleide bedrijven. De raap. Kosten voor huur van teeltbewijzen werden niet berekend, Wèl werd voor drainage een bepaald bedrag afge schreven, terwijl voor schuiten, schu ren, gereedschappen enz., de thént geldende prijzen werden aangehou den, de zgn. vervangingswaarden. Als men gaat rekenen, dat bijv. een schuur twintig jaar geleden voor veel minder geld is gebouwd dan men nu zou moeten geven, dan komt men uiteraard op een lager bedrag nl. op 1.50 per Roe minder. De kosten van verlet komen op 1.10 per roe, mits men werkt met volwassen arbeiders en er een toezicht is van een tech nisch leider. De heer Schupper waarschuwde te gen berekeningen, waarbij men uit gaat van eigen personeel dat men onderbetaalt. Familie-arbeid kan al leen van betekenis zijn in een laag conjunctuur. Van betekenis noemde spr. ook de kraamsnmenstelling en de toegepaste werkmethoden. Over de kwantitatieve opbreng sten gesproken: wanneer men dit punt bij de kwekers aanroert, zo zei de heer Schupper, dan is prompt de interesse gewekt. De raap (bollenjar- gon voor oogst!) interesseert de kwe ker meer dan de kosten. Een sterke kostenverlaging is misschien niet mo gelijk, maar dan is het toch zaak te weten, welke opbrengsten men kan halen. Met andere woorden: hoe staat het met de bodem en de waterhuis houding, wordt er goed bemest, enz. Het onderzoek had uitgewezen, dat bijv. met een soort als Brillant Star de ene kweker een oogstvermeerde- ring had van 56 pet. en een ander van 140 pet., bij Crown Imperial lagen de cijfers (tussen de twee uitersten) resp. 19 pet. en 118 pet., bij Krelage's Triumph 43 pet. en 181 pet. bij Van der Eerden 80 pet. en 177 pet., bij Korneforus 60 pet. en 178 pet. en bij Golden Harvest 85 pet. en 144 pet. Dergelijke verschillen wijzen er op, dat er het een en ander te onderzoe ken valt. Ook kan een zorgvuldig toegepaste selectie een belangrijke stap in de goede richting betekenen. De ene partij is de andere niet!! Zo bleek, dat er van verschillende soor ten slecht groeiende partijen zijn, die één hoogstens twee jaar bij een kwe ker blijven, dan doorverkocht worden en zo maar van kweker naar kweker verhuizen. Deze noemde spr. „zwerf- partijen". Rondvraag. Bij de rondvraag infonverrde rien of het, nu men had kunnen horen hoe hoog de teeltkosten liggen, niet de hoogste tijd werd om over een verho ging der minimumprijzen te gaan denken? Maar daar was de voorzitter van „De Tulp", de heer v. d. Marei, niet voor. De minimumprijzen zijn inge steld om bij een minder goede gang van zaken een Modern in de markt te hebben. Maar men moet de m.p. niet zien als een soort teeltpremie. We hebben gezien waartoe het leidt als men dé kostprijs als minimum prijs aanhoudt. Dan gaat men snel kwekende soorten telen voor het sur plus op kosten van de gemeenschap! Aan het slot was de heer v .d. Ma- rel stellig de tolk van allen toen hij de heer Schupper dank bracht voor zijn interessante beschouwing. DE LISTIGE BOVENBUUR. Uit een damesmodezaak in de Boekhorststraat te 's-Graven'. ge verdwenen de laatste jaren op ge heimzinnige wijze steeds goederen. Beurtelings werd het publiek en het personeel van deze diefstallen ver dacht. Toen in de periode October 1953Februari 1954 voor een bedrag van 1760.— aan goederen was ver dwenen, besloot men dagelijks ba lans op te gaan maken. In de nacht van 12 op 13 April was wederom een partij textiel zoek en pas toen werd de politie ingeschakeld. Deze ging de bovenbewoners verdenken, die tij delijk in Eindhoven verblijf hielden, doch hun apartementen hadden aan gehouden. Op 31 October werd de bovenbewoner, de. 36-jarige cafépor tier K. R„ weer in zijn woning ge signaleerd en de volgende dag mis te men in het modemagazijn weer voor 450.— aan textiel. De politie hield R. aan, die eerst voorgaf van j niets te weten. Bij het onderzoek kwam echter aan het licht ,dat de I aangehoudene een deur tussen zijn woning en de winkel, die op slot was, op listige wijze had weten te openen en zich zo bo'-haaldeliik tot iet t v:r?chaft, .vaar hij dan n g.

Leidse Courant | 1954 | | pagina 6