Landbouwschap werd op enkele punten helaas een teleurstelling S)-e Moeder Qods Vakgroep Tuinders L.T.B* Uitvoerige bespreking van teeltrecht voor jonge kwekers Melkdetailhandel ongerust over plannen van de minister In 1951 telde ons land 941 millionnairs ZATERDAG u NOVEMBER 1954 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD - PAGINA 2 Hedenmorgen heeft de heer Jac. ganisatie en de Tuinbouwvakbond Groen ae a.gemene jaarvergauering van de K.N.B.T.B. hiervoor zullen van de VaKgroep Tumuers van üe L.T.B. te Haanem met een recte ge opend. doen wat in haar vermogen ligt. Harde strijd. ontplooiing van de tuinbouw even eens. 't Is waar, men vreest voor de afzetmogelijkheden, die intussen na de oorlog in het algemeen geen on gunstig beeld te zien hebben gege ven, maar wij moeten ons toch niet al te veel door vrees laten leiden. Daarom moeten wij ook aan de eventueel binnenlandse mogelykhe- Wij mogen dan memoreren, aldus zeide spieker, dat weer opnieuw, maar nu heel sterk is bewezen, hoe zeer wij in ons bedrijf alnangen van de omstandigneaen en vooral van de weersomstanaigneden. Voor dit jaar het jaar dus dat gelegen is tussen de vorige en de huidige jaarverga dering is het bijzonuere daarvan wel dit: dat een nat jaar tot een goed jaar is geworden. Ik geloof intussen, dat het voor deel meer gelgen .heeft in het kouae dan in het natte, ken goed jaar.' na tuurlijk, de uitzonderlijk slechte weersomstandigneoen, die ook voor onze landoouw nadeiig zijn geweest en nog zijn, zullen in bepaaide de len van de tuinbouw ook tot moei lijkheden en nadelen hebben geieid en bij bepaalde producten heen het gewas sterk geieden en is de oogst van matig tot slecht geweest, maar in het algemeen zijn de prijzen goed en zelfs noog geweest als gevolg van het feit, dat op het gehele continent geen sprake is geweest van de al te overvloedige productie, die zo vaak het prijsniveau tot niet lo nend omlaag drukte. Ongewenst. Een vrome wens schijnt voorhands te blijven het verkrijgen van een Weerstandsfonds, intussen zijn wij de regering dankbaar, dat de dit jaar voor een deel van de tuinbouw verkregen steun bij marktineenstor- ting, heeft bewezen, dat zij bereid is ook bij een indideniièie nood het ha re te doen. Dit jaar bracht ons het Landbouw schap en binnenkort veranderen een aantal bedrijfschappen (oude stijl) in productscnappen. Had ik het zo even over de teeltregeling, dan wil ik nu wel direct zeggen dat zolang er teeltregelingen zijn en dat is bij de tuinbouw over de gehele linie het geval, deze niet bij de productschap pen terecht moeten komen. Degene die zoals ik" een al te grote over heidsinvloed onjuist acnt, zal er evenmin vrede mee kunnen hebben teeltregelingen bü uitstek toe te ver trouwen aan lichlmen, waarin de te lers zelf een minderheid in het be stuur uitmaken. De eerlijkheid gebiedt, dat ik nu ik het heb over het Landbouw schap over' een paar punten mijn teleurstelling moet uitspreken. Ten eerste de geest in het Hoofdbestuur van dit bedrijfschap om aan de tech nische organisaties bij de stichting van de hoofdafdeling Tuinbouw een boven alle proporties staande invloed te geven. Erger was het tweede geval. Hoe wel dit ons als voedingstuinders niet direct raakt (n.l. de atdeling bloem bollen), wil ik het 'hier toch vermel den. Ook hier legde men een zwaarte punt bij de technische organisaties, waar ieder, van welke kleur ook, lid van kan worden, zoals een lid op merkte. Het geven van een plaats aan een man van de K.V.O.B. bete kende, dat er een kath. lid méér zou worden benoemd, wat toch heus niet zo vreselijk zou zijn, omdat onze groep, die in het bloembollenvak zo niet overheerst dan toch er een veel groter deel van uitmaakt dan elke andere groep, met dat enig lid toch nog sterk in de minderheid zou blij ven. Maar ons pleiten, gesteund door de kath. arbeiders, die terecht be toogden dat men hiermee een orga nisatie van 1200 man zonder meer uitsloot, had geen succes. Mandement. Dit brengt mij als vanzelf op het mandement van het Hoogwaardig Episcopaat, dat in de loop van dit jaar verscheen. Ik ga de politieke rel van zekere zijde geheel voorbij. Maar wat er in staat over de kath. stands- en de kath. vakorganisaties, daarop mogen wij ons weer eens goed be zinnen. In de loop van het winter seizoen zal het nodige worden ge daan om dit te bevorderen. De hoofdstukken, gewijd aan de stands- en vakorganisaties en alles wat betrekking heeft op de oubouw van een Christelijke Maatschappij zijn ook voor ons tuinders geschre ven. Voor de tuinder als lid van de bedrijfsgemeenschap, voor de tuin der als werkgever, voor de tuinder als Christen en als katholiek. Wij mogen ook met recht vragen, dat de belastingpolitiek der rege ring, nu de staat niet meer voor de rigoureuze lasten van de oorlog staat, zodanig wordt gevoerd, dat het weer mogelijk wordt in goede jaren te reserveren voor de slechte. In ditzelfde kader ligt de wens om de belastingaanslag niet over één doch over meerdere jaren toe te pas sen. Dit zijn weliswaar algemene punten, maar wij menen ze, gelet op de bijzondere positie van de tuin bouw in dit opzicht, als zaken te mo gen bestempelen, die wel speciaal het tuinbouwbedrijf ten goede zul len komen. Het ligt daarom wel bij zonder op onze weg om er voor te ijveren. Een zeer bijzondere taak is ook voor ons weggelegd als het over de export gaat. Wij hebben zorgen over de Benelux. Wij hebben ze ook over welk afzetgebied dan ook en er is ook veel te doen voor het verkrij gen van nieuw afzetgebied. U kunt heid. er verzekerd van zijn, dat onze or-l Ter vergadering bleek de Kring Een punt waar de, L.T.B. zich ook bijzonder voor inspant, is de handha ving van de tuinbouw in het westen des lands. Ik bedoel het beslag, dat op onze tuinbouwgronden wordt ge legd voor de woningbouw, stadsuit breiding enz. De L.T.B. riep een spe ciale dienst in het leven teneinde te sparen wat er nog gespaard kan worden, de rechtvaardige prijs te verlangen voor de in beslag genomen eigendommen en ook vooral het ver krijgen van compensatie voor ver drevenen. Ik ben van mening, dat de com pensatie het belangrijkste is. En dit doet ons bijv. ook reikhalzend uit zien naar de herzieningen in pacht en onteigeningswet, die met name de rechten van verdreven pachters meer eerbiedigen dan de huidige wetten. Er moet veelal gestreden worden tegen grootmachten tegen welke wij maar klein zijn. Een spe ciale taak is die grootmachten, die veelal zo gevoelig zijn als het over de rechten van de mens en van de minderheden gaat, te overtuigen dat het zeer progressief is ook met deze kleinen, met deze minderheden, vol waardig rekening te houden. Als ik liever zwijg over de emi gratie, dan betekent dit niet, dat ik deze niet als een groot belang voor de land- en tuinbouwende bevolking beschouw, maar het is voor de tuin bouw wel zo uitzonderlijk moeilijk en zo'n sprong in het duister, dat ik er enigszins huiverig voor ben. Ik zou niets liever willen dan dat wij mag zeker dienen voor de verdedi- de emigratie in het eigen land zou-1 ging van de bedrijfsbelangen en wij den kunnen vinden en een verdere zullen dit Landbouwschap zeker mo- den eveneens volle aandacht schen ken. Ik sprak U reeds over het Land bouwschap. Ik wil U daar nog iets over zeggen. Als U mij zou vragen: heeft de Stichting v. d. Landbouw U voor wat de tuinbouw betreft, voldaan, dan zou ik als eerlijk man niet anders kunnen zeggen dan: neen, niet helemaal. Wat mij teleurgesteld heeft, is, dat de tuinbouw zelf de oorzaak is ge weest, dat het bestuur en het Stich tingsapparaat practisch geen belang rijke dingen voor de tuinbouw af zonderlijk heeft kunnen doen. Ik zegt niet, dat onze voorstellen (ik raag hierbij nog eens memoreren, dat de L.T.B. de grondlegger is geweest van het minimumorijzenstelsel en geen ander) altijd in alle opzichten goed zijn geweest, maar het was al tijd zó, dat men het daarover in de hoofdadeling bijna altijd oneens was en wat goed was nam de tech nische organisatie tot zich. Landbouwschap. En nu krijgen we dan het Land- bouw.chap iLt het daar nu anders 35^ wag^moeWwo?' zUn. Wat .k in het Landbouwschap den onderzocht, zou willen zien is, wat de boeren m de Stichting méér dan de tuinders hebben getoond: solidarisme. Wanneer onze geestelijke overheid de P.B.O. aanprijst als een middel om tot een Christelijke maatschap pij te komen, daarbij uiteraard den kende aan uitbanning van de klas- sestrijd, aan rechtvaardigheid en liefde to.v. de werknemers, dan ge loof ik, dat met de economisch zwak keren niet alleen werknemers maar ook economisch-zwakke bedrijfsge- noten bedoeld worden. De P.B.O. in ons geval het Landbouwschap GOUDA CONTROLEERT LES- EN HUURAUTO'S Landelijke primeur Deze week is de Goudse verkeers politie begonnen met het controleren van huur- en lesauto's. Gouda is n.1. de eerste gemeente in ons land, waar een gemeentelijke verordening van kracht is geworden, waarbij de eige naren van les-auto's, wagens be stemd voor verhuur zonder chauffeur en taxibedrijven worden verplicht maandelijks hun wagens door de verkeerspolitie te laten keuren. Voldoen de auto's aan de gestelde keuringseisen dan wordt een keu ringsbewijs uitgereikt. Ook leswa- gens, die van buiten komen, doch dikwijls in de stad Gouda rijden, moeten ter keuring worden aange boden. Van een auto, die niet aan de gestelde eisen beantwoordt, kan de vergunning worden ingehouden. Be roep op deze beslissing is slechts mo gelijk bij Ged. Staten. Verhuur- inrichtingen en autorijscholen, die goed materieel bezitten, juichen deze maatregel toe. Het bewijs van een gekeurde wagen blijft een jaar gel dig, niettemin moet men toch maan delijks terugkomen voor een nieuwe keuring. Ook de landelijke organisa tie FNOP (Federatie Nederlandse Organisaties Personenvervoer) juicht deze verordening van harte toe, het geen wel bleek uit de aanwezigheid van de secretaris der KNOP bij de keuring van een der eerste wagens. Uit Gouda en omgeving zullen IN VELERLEI VERSCHIJNING gen aanwenden ook als macht om voor de het land- en tuinbouwbe drijf uitoefenende mensen pa troons, arbeiders en die uit onze ve le gezinsbedrijven en redelijk be staan te bevorderen, maar dit zal zonder doorvoering van de recht vaardigheid en liefde voor elkander nooit slagen. „GROOTE BEER" NAAR AMERIKA Voor de laatste maal van dit jaar is gistermiddag de „Groote Beer" van de HollandAmerikalijn te Rot terdam met emigranten naar Ame rika en Canada vertrokken. Onder de 300 passagiers, waarvan 77 kin deren beneden de twaalf jaar, zijn 150 Nederlandse emigranten. Er zijn ongeveer twaalf gezinnen aan boord; dat van de familie Struyk uit Rijs wijk met zes kinderen is het grootste. De Groote Beer" zal eerst Halifax aandoen en vervolgens New York. Op de terugweg reist een aantal ne gers uit Jamaica mee naar Engeland. De volgende reis van het schip, dat op 26 November in Nederland wordt terugverwacht, wordt met emigran ten naar Zuid-Afrika gemaakt. Het vertrekt dan op 3 December uit Am sterdam. VAKGROEP SIERTEELT L.T.B. Gisterenmiddag hield de vakgroep „Sierteelt" van de L.TJL haar alge mene jaarvergadering in hotel „De Leeuwerik" te Haarlem. In zijn ope ningswoord kon de voorzitter de heer J. Elders, tot zijn vreugde medede len, dat er nu ook in deze kleine vak groep tekening komt Kringen zijn er nu gevormd In Aalsmeer, het Westland en de Veenstreek. Spreker gewaagde er verder van, dat de situatie in het ene gebied nu eenmaal anders ligt dan in het an dere, maar algemeen kan gesteld worden, dat er iets voor de jonge kwekers gedaan moet worden. Het stemt tot vreugde, dat men de jonge kwekers een kans wil geven. Want aldus de heer Elders hoe is het anders te verklaren, dat het bestuur van de vereniging „De Nederlandse Bloemisterij" een voorstel doet aan het B.V.S. om tot een uitbreiding van het areaal te komen, waarvan een gedeelte aan de beginnende kwe kers zal worden toegewezen. Dat geeft dan tevens de plicht om de or ganisatie krachtig uit te bouwen. In dat verband verklaarde de heer Elders: „Ik mag met vreugde con stateren, dat het juist onze vakgoerp van de L.T.B. is geweest, die krach tig gestreefd heeft naar de vorming van een landelijke bond. Het zal voor een groot deel onze groep zijn, die dat alles nog verder moet uitbouwen, totdat het doel bereikt wordt: een landelijke katholieke bloemisten vakbond met grote invloed, naar welks stem zal worden geluisterd. Bollenkwekers. Met onze bollenkwekers ligt het het echter iets anders. De K.V.O.B. heeft tot nu toe enige beperkende Veenstreek het te betreuren, dat op de algemene vergadering van de Bloemistenvakbond te Utrecht het voorstel was verworpen om ook voor jonge kwekers, die enig teeltrecht bezitten, het teeltrecht aan te vul len tot 2250 m2. Men had dat voor stel toen gebaseerd op het feit, dat voor jonge kwekers de mogelijkheid is opengesteld een aanvraag in te dienen voor 2250 m2 sierteelt open grond. Niet eenvoudig. Uit de discussie bleek wel, dat de ze kwestie niet zo eenvoudig ligt. Volgens het bestuur moest hier een tussenweg gevonden worden, daar het B.V.S. anders geen raad zou we ten met de vele moeilijkheden, die zich zonder twijfel zouden voordoen. Die tussenweg zou kunnen bestaan in. een regeling, waarbij aanvragers van 23 t/m 35 jaar, die voldoen aan de normale eisen, in aanmerking ko- mën voor 2250 m2 vergunning voor opengrond (of het equivalent daar van) of voor een aanvulling tot dit maximum. Zij dienen dan de be schikking te hebben (en moeten dat kunnen aantonen) over voldoende grond en nog geen teeltrecht of min der dan 2250 m2 teeltrecht bezitten. Daarbij moet dan bepaald worden, dat het te verstrekken teeltrecht niet overdraagbaar blijft en dat wan neer na een jaar blijkt, dat het niet is of wordt benut het wordt inge nomen, ook wanneer het bestaande verkocht is. Het ingenomen teelt recht komt dan t.z.t. weer ter be schikking van de jonge bloemkwe kers. De vergadering ging met deze tus senweg accoord en als voorstel zal dat worden doorgezonden naar de Ned. Kath. Bloemistenvakbond. De georganiseerden uit de melk detailhandel, ongeveer 11.500 perso nen, hebben gistermiddag op een persconferentie In Den Haag via hun vertegenwoordigers uiting gegeven aan hun vrees met betrekking tot de mededelingen, welke minister Mans- holt aan de Tweede Kamer heeft ge daan, over maatregelen rond de melk en de melkprijzen. Een verhoging van het vetgehalte van de melk acht de melkdetailhan del om verschillende redenen onge wenst. De huidige consumptiemelk is van prima kwaliteit en smaak en elke verhoging van het vetgehalte met bepalingen, waardoor het voor de zaj een prijsverhoging van 2 a kwekers met een areaal beneden 3 cent per liter met zich medebren- een halve h.a. niet aantrekkelijk is lid van deze vereniging te worden. Het bestuur hoopt echter, van harte, dat daarin spoedig verandering zal komen en dat alle katholieke bollen kwekers eendrachtig zullen samen werken 'om de K.V.O.B. de plaats te geven, die haar toekomst." De vergadering behandelde daarna verschillende voorstellen en o.m. kwam het verzoek aan de orde om het Landbouwschap onbenut bloem- bollenteeltrecht te laten innemen. Tegen een matige prijs zou dan het ingenomen teeltrecht aan jonge kwe kers moeten worden beschikbaar ge steld. Uit alles bleek wel, dat het bestuur bereid was aan de zgn wetgevings commissie van de Stichting van de Landbouw de vraag voor te leggen, of het Landbouwschap wel in staat is het ingenomen teeltrecht aan gega digden te verstrekken. Het bestuur zo werd duidelijk gemaakt is er overigens wel voor, dat teeltrecht verstrekt wordt aan jonge kwekers indien deze mensen tenminste voldoen aan de mininum- iisen van opleiding en vakbekwaam- gen. De ervaring heeft geleerd, dat een vermindering van het melkge bruik hiervan het gevolg zal zijn. In verband daarmede zou het vetover schot ongeveer gelijk blijven. Voorts was men van mening, dat uit voe dingsoogpunt geen behoefte aan een hoger vetgehalte bestaat. Geen „geslotenheid". Men bestreed, dat de melkdetail handel een gesloten karakter zou hebben, omdat iedereen, die aan de vestigingsvoorwaarden voldoet, zich kan vestigen- In de plaatsen, waar via onderne mingsafspraken „geslotenheid" werd bereikt, zijn deze afspraken door de minister van Economische zaken ge schorst. De kwestie wordt thans be studeert en pas tegen Kerstmis is een beslissing te verwachten. Wie meent, dat er geen concurrentie be staat, kan in de nieuwe woonwijken tpt andere gedachten komen. Gewezen werd op het feit, dat 200 gemeenten gesaneerd werden. Er zijn wel plaasen te vinden, waar de sa nering niet geheel beantwoordt aan de dienende taak van de melkhandel. De organisaties van de melkdetail handel achten de sanering echter gun stig. Deze vorm van rationalisatie maakt het mogelijk de consumptie prijs zo laag mogelijk te houden. Na de loonronde van 5 werden de prijzen niet verhoogd en men vond het zeer typerend, dat in plaatsen, waar de sanering enige jaren gele den reeds werd doorgevoerd, ook de laatste loonronde vermoedelijk geen aanleiding tot prijsverhoging zal be hoeven te geven. Melk bij kruidenier. Ten aanzien van de verkoop van flessenmelk bij kruideniers had men bezwaar tegen het feit, dat deze win keliers vermoedelijk vrijstelling van ce zogenaamde persoonseisen zullen krijgen. Als een melkhandelaar krui denierswaren verkoopt, moet hij in het bezit zijn van een kruideniers diploma. Men acht dit een doorbre king van het vestigingsbesluit en een vooruitlopen op de nieuwe vesti gingswet bedrijven. De melkhandel zou hierdoor zwaar getroffen wor den, omdat de omzet voor 40 uit flessenmelk bestaat. De inschakeling van de zelfslijten- öe veehouder werd eveneens onaan vaardbaar geacht. Het zou de terug buiging van een jarenlang gevoerd beleid betekenen inzake verplichte pasteurisatie, uitschakeling melk- grossiers en zelfslijtende veehouders. Regelingen inzake de uitbetaling naar kwaliteit en bevordering van de volksgezondheid zouden worden ge schaad. Ten plattelande vooral zou de melkhandel ernstig getroffen worden, terwijl de voorziening met melkproducten daar moeilijker zou worden. PSEUDO-VOGELPEST TE HELDEN. Te Helden (L.: is op vijf dicht bij elkaar gelegen bedrijven pseudo-vo- gelpest uitgebroken. Ongeveer vijf tienhonderd kippen zullen moeten worden afgemaakt. (Foto: v. d. Horst) Opname uit de R.K. Kerk te Noorden U/aar Is de bloem die mijn ziel verblijd.... Ik heb mij heerde verloren,— Die ik met oog en van licht heb geweid. Die ik met sterren en dauw heb beschreïd Zacht om één klacht in den nacht benedijt— Zó met mijn handen als rozen. Jacques Scheurs. WASSENAAR HET RIJKSTE Er waren in 1951 in Nederland 941 millionnairs tegen 726 in 1946. Het gemiddelde vermogen der andere Nederlanders is echter eveneens toe genomen. Blijkens een opgave van het Centraal Bureau voor de Statis tiek bedroeg het totale vermogen in handen van natuurlijke personen in 1951 21.2 milliard. Dit was precies 3 milliard meer dan in 1946, het geen neerkomt op een stijging van 17 pet. Het gemiddeld vermogen per belastingplichtige bedroeg in 1951 51.656 en per inwoner 2080. Dit was resp. 8 pet. en 9 pet. meer dan in 1947. Degenen met een vermogen van 100.000 en meer slechts 9 pet. van het aantal belastingplichtigen zijn in 1951 aangeslagen voor ruim 65 pet. van het totale belastingbedrag, terwijl de bijdrage van de personen met een vermogen beneden 30.000 ruim 50 pet. van het totaal aan tal op 4,4 pet. van dit bedrag is gesteld. De 941 (1946: 726) million nairs 0,2 pet. van het totale aantal ARTSEN BEBOET WEGENS BELASTINGONTDUIKING. Enige jaren lang hebben de Bre dase tandarts W. L. en de kinderarts J. A. S. kans gezien de belasting voor grote bedragen te ontduiken. Veertien dagen geleden stonden zij terecht voor de Bredase rechtbank, waarbij tegen de tandarts drie maanden ge- eist werd wegens ontduiken van resp. 39.000 en 53.000. De Bredase recht bank veroordeelde Donderdag de tandarts W. L. tot 10.000 subs, een maand hechtenis en de kinderarts J. A. S. tot 20.000 subs, twee maanden hechtenis. Vast is komen te staan, dat de art sen zeer zware geldzorgen hadden. Ook overwoog de rechtbank, dat bei de artsen als zeer achtenswaardig bekend staan. GESTICHTSWACHTERS VOOR DE RECHTBANK. Voor de rechtbank te Assen hebben terechtgestaan de twee gestichtswach ters uit Veenhuizen, die op 13 Juli in Den Haag een gevangene lieten ont snappen. De Officier van Justitie vond de handelwijze van de twee bewakers hoogst roekeloos en on voorzichtig. Daarbij wilde hij even wel rekening houden met het feit, dat in verband met het nieuwe ge vangenissysteem, het werk voor de bewakers allerminst is vergemakke lijkt. Daarom eiste hij een lage geld boete: elk ƒ30 of 3 dagen hechtenis. Beide verdachten bekende schul dig te zijn. Uitspraak 10 °i\ belastingplichtigen moesten bijna 15 pet. van het totale belastingbe drag opbrengen. Het gemiddeld vermogen per in woner in de verschillende provincies en economisch-geografische gebieden loopt vrij sterk uiteen. Van de pro vincies heeft Groningen het hoogste gemiddelde vermogen 2.872) en Limburg het laagste 1.076). Zeer hoog is het gemiddelde vermogen in gebieden, waar vele forensen en ren teniers wonen, zoals de duinstreek in Zuid-Holland i5.084), het Gooi (ƒ4.830) en Noord- en Zuid-Kenne- merland (ƒ24.014). Van de gemeenten hadden de vol gende 2 groepen de hoogste 5 resp. de laagste 5 gemiddelde vermogens per inwoner: Hoogste Wassenaar (Z.-H.)ƒ17.583; Bloemendaal (N.- H.): ƒ16.431; Blaricum (N.-H.): 10.418; Usquert (Gr.): ƒ9.452; Laren (N.-H.): ƒ8.887; laagste Borgharen (L.): 105.—; Schinveld (L.): f266.— Posterholt (L.): ƒ296.Tudderen (L.): 333.—; Stein (L.) ƒ366.—. AALMOEZENIERS EN THUIS- FRONT OP HERHALING. Drie en twintig aalmoezeniers voor het merendeel reserve aalmoe zeniers zullen met de herhalings troepen van de derde divisie de ko mende maanden naar Duitsland mee trekken om aan de militairen de geestelijke verzorging te geven. Katholiek Thuisfront heeft gezorgd voor ontspannings- en geestelijke lectuur, 24.000 Zondagsmissaaltjes zijn met de troepen meegezonden, terwijl reeds vanaf de dag van opkomst, lectuur voor de vrije uren lag te wachten. Vóór Sint Nicolaas zullen de troepen in Nederland zijn teruggekeerd. WESTBRABANT BEZOCHT DOOR INBREKERSGILDE Brutale goudroof Een geroutineerd stel inbrekers, dat zich de laatste tijd in West-Bra bant bezondigd had aan verschillen de kruimeldiefstalletjes, is in de nacht van Donderdag op Vrijdag tot grotere activiteit gekomen, door een geraffineerde inbraak in een juwe lierszaak te Oud-Gastel. Nadat zij rolluiken, zware deuren en andere hindernissen hadden ge nomen, zijn ze doorgedrongen tot de salon, waar zij een kast, gevuld met de St. Nicolaasvoorraad plunderden en met een buit van 2030.000 gul den de benen namen. De politie, die een uitgebi'eid on derzoek instelt, is overtuigd, dat „vaklieden" deze wandaden op hun geweten hebben, gezien de „techni sche" wijze, waarop te werk werd

Leidse Courant | 1954 | | pagina 8